PROBLEMEN VOOR EISENHOWER LAB OUR herstelt zich De wijde wereld CASTELLA SCHEERZEEP r Symptomen en hun betekenis VRIJ NEDERLAND 'EEN-WEEK WERELD DRS L. DE JONG Hoe de satellieten satellieten werden THANS LEVERTRAAN-KONING Een acrobaat op leeftijd, aldüs de heer M. C. te D., is kortgezegd een aan fluiting. In de loop van de jaren ver vormde ik tot zulk een aanfluiting. Rondom aangeknaagd door de tand des tijds, gekronkeld door de rheumatiek, eindigde ik mijn toeren steeds sneller in het vangnet. Ooit last van Zuurbranden? Ik was een aftands acrobaat, door dank zij met het wonderlijke RECINIT 2 VRIJ NEDERLAND 28 MAART 1953 Moscou's vredesoffensief TTET SCHIJNT of sedert de vervanging van Stalin en Malenkow door Moscou een nieuw vredesoffensief ingezet is. Wij willen er eerst de jongste symptomen van aanstip pen om daarna op hun betekenis in te gaan. Sinds de zomer van 1950 bevindt zich een aantal Engelse burgers in Noord-Koreaanse krijgsgevangenschap: de vroegere Engelse gezant in Seoel, hoofdstad van Zuid-Korea, en twee leden van de legatie, een Anglicaanse bisschop, vier andere geestelijken, de corres pondent van de Observer en een functionaris van het Leger des Heils. Men heeft eerst in Engeland ruim een jaar lang niets van hen gehoord, toen kwamen de eerste brieven. Bij de besprekingen in Panmoenjom is herhaal delijk aangedrongen op het vrijlaten van deze personen; de communisten oefenden chantage uit door inwilliging van dat verzoek afhankelijk te stellen van een algemene over eenkomst, zulks terwijl in het bijzonder het vasthouden van door hun diplomatieke immu niteit beschermde personen in strijd is met de regels, die sinds onheuglijke tijden in het verkeer tussen staten gelden. Londen liet de zaak niet rusten en pro testeerde hertiaaidelijk bij de Russische rege ring. Vorige week nu, liet Molotow, de nieuwe Russische minister van Buitenlandse Zaken, berichten, dat het Engelse verzoek in goede aarde was gevallen, dat de Russische regering de zaak onmiddellijk zou opnemen met het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Koreaanse Volksrepubliek „en ook de nodige stappen zal nemen opdat de kwestie in positieve zin geregeld wordt." (Openlijker erkenning van de volstrekte afhankelijkheid van de Noord-Koreanen ben ik nergens tegen gekomen) Het tweede symptoom was een brief van de Russische militaire bevelhebber in Oost- Duitsland, generaal Tsjoeïkow, waarin deze het „betreurde", dat zeven Engelsen bij het neerschieten van een Lincoln-bommenwerper door een Russische Mig het leven verloren hadden, en voorstelde dat besprekingen zou den worden gevoerd ter verhoging van de vei ligheid op de vliegroutes van en naar Berlijn. De uitnodiging werd door de Engelsen aan vaard (naar men moet aannemen: na over leg met Washington en Parijs, waarbij men tot de conclusie kwam, dat er wat voor te zeggen viel, dat de Engelsen de stemming in het Russische kamp gingen onderzoeken). Wat echter in Londen opperste verbazing wekte was, dat de Rus het verliezen van men senlevens „betreurd" had. De Engelsen in Berlijn wisten zich niet te herinneren wan neer dat het laatst was gebeurd misschien in '45 of '46. Dat is de winst, die de bruut altijd incasseert: wanneer hij even zijn pres sie vermindert, is het slachtoffer voor die vermindering dankbaar, zonder dat hij zich aanvankelijk realiseert, hoeveel hij al te lijden heeft gehad en nog lijdt. Als derde symptoom moet men de aan dacht beschouwen, die Russische pers en radio aan het thema van de vrede geven. Alleen al in de radio-uitzendingen werd in een tijdsruimte van 48 uur twintig keer mel ding gemaakt van Malenkows „verlangen naar vrede". Weer werd aangedrongen op het beëindigen van de oorlog in Korea. Boris Leontiew herinnerde in een toespraak voor het buitenland aan de „harmonische samen- 'chêrking" tuescA Rusland, Engeland en Ame rika iri de twêijde wereldoorlog, „die élkaat hielpen en hun militaire inspanning coördi neerden", hetgeen „prachtige resultaten" had. Bij de op het binnenland gerichte propa ganda werden deze sinds lang niet meer ver nomen klanken nog niet aangeslagen. Wat te denken van al deze symptomen? Eén zwaluw maakt nog geen zomer; drie ook niet. Men krijgt de indruk, schreef ik vorige week, dat de mannen van het Kremlin er van uit zijn gegaan, dat de dood van Stalin ge volgd zou worden door aggressie van buiten en het aan de dag treden van allerlei centri fugale tendenties binnen het communistische deel van de wereld. Er schijnt daar meer be- Advertentie I.M. Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. M £T J M !>8 STUM /ONAFHANKELIJK WBËK61AD L»,, rL± l ONDER REDACTIONELE LEIDING VAN JOHAN WINKLER Redactie en Administratie: Raamgracht 4, Amsterdam-C. Telefoon: Redactie, directie, adminis tratie en advertenties: 32600. Postgiro 135176. Gem. Giro Amsterdam: V 900. Aan dit nummer werkten o.a. mede: Olive Renier—Corthorn, drs L. de Jong, les Spetter, drs Chr. H. J. Schef- fer, H. U. van de Weg, Ed. Polak, Thijs Booy, W. Jos de Gruyter, M. Cort, Johan van der Woude, Ruth Zimmerman, L. J. Jordaan, prof. dr P. Geyl, Hendrik de Vries, dr J. T. Buma, W. B. F. Schaper, Eli Asser („Lapsus"), Dick Verkijk Jr, Bibeb en de tekenaars L. J. Jordaan, Jörgen Mogensen, Hugh Jans en G. Lampe. Vrij Nederland is de voortzetting van het oudste ondergrondse verzetsblad in Nederland, opgericht in Augustus 1940, toen ons land door de Duitsers bezet was. De abonnementsprijzen zijn naar keuze: Per kwartaal t 3.30 1 3,75 t 4,30 Per jaar 13.20 15,— 17.20 Voor het buitenland 116.— per jaar. Voor Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen zelfde prijs als bin nenland, doch uitsluitend per jaar. Abonnementen kunnen op elke wille keurige datum ingaan. Indien niet een maand vóór een kalen derkwartaal aanvangt bericht van op zegging is ontvangen wordt de abon nementstermijn automatisch verlengd. V1 roering te zijn dan een buitenstaander kan waarnemen. „In deze moeilijke dagen," schreef de Prawda eind vorige week, „is het in het bij zonder duidelijk geworden welk een sterk, onveranderlijk en waarachtig bolwerk van het Sowjetvolk onze communistische partij is, en hoe zijn eenheid de kracht heeft van staal." Uitlatingen die in hun overdre venheid, hun ten top gevoerd Coué-achtig karakter precies het tegendeel beWijzen van wat zij voorgeven. Wij 'willen in dit verhand in de benoeming van Chroestjew tot hoofd van het secreta riaat van de communistische partij niet te veel lezen; de meeste waarnemers zijn van opinie, dat Malenkows positie daardoor niet verzwakt, maar versterkt is; de Nieuwe Rot terdamse Courant gaf j.l. Maandag vanuit Berlijn treffende bijzonderheden Omtrent de mate waarjn men de'figuren, die het nieuwe partijsecretariaat leiden, als Malenkows crea turen beschouwen moet. Zeker voelt Malen kow zich echter niet. Het „opvrijen" der bondgenoten wordt onverminderd voortgezet, waarbij China de meeste politieke liefkozin gen in ontvangst mag nemen. Niets is tot dusver gebeurd wat de veron derstelling wettigt, dat de nieuwe heersers in Moscou inderdaad van de mogelijkheid van een duurzaam, vreedzaam samenleven met „de kapitalistische wereld" overtuigd zijn en dat ook hunnerzijds willen bevorderen. Vredelievende woorden en kleine concessies zeggen niets.. Zij kunnen (en die mogelijkheid mag men nimmer, hoe gering ze thans ook schijnt, laatdunkend wegwerpen) het beschei den begin zijn van een nieuw beleid; zij kun nen ook heel wel niet meer betekenen dan een slimme afleidingsmanoeuvre van een régime dat, terwijl het zich in het binnen land nog consolideren moet, moeilijkheden met het buitenland tracht te voorkomen. Alle ervaringen, die we de laatste jaren met de Russen hebben opgedaan, pleiten er voor, voorshands van de laatste veronderstelling uit te gaan. Als de Russische vredesbetuigin- gen, die sinds 1945 in koor zijn opgegaan, eerlijk gemeend waren, gingen we al een millennium van verademing en rust tege moet. Maar wat is de communistische vredes- propaganda anders dan een consequent, al jarenlang volgehouden streven, voor het con flict, dat men zelf voor onvermijdelijk houdt, een reusachtig politiek alibi op te bouwen? De stemming in Amerika TJILLIJKHEIDSHALVE moet pi en daaraan toevoegen, dat de nervositeit in MoscoU j de laatste weken heel wel versterkt .kan .zijn j door de zenuwachtige wijze waarop men iri Washington op de dood van Stalin en vooral ook op die van Gottwald heeft gereageerd Men krijgt uit de verte de indruk, dat velen (Zie verder pag. 2) iL' 'A. as er in Amerika op hebben zitten wachten, dat het overlijden van de president van Tsjccho- slowakije (men kan zich indenken, dat deze man, die op bevel van Moscou zijn beste jeugd vrienden opgeknoopt heeft, geen zin meer had, verder te leven) tot een ernstige crisis achter het IJzeren Gordijn zou leiden. De Amerikanen zijn een energiek en driftig volk; dat heeft vóór-, het heeft ook nadelen, en een Russisch diplomaat, die alles wat in de wandelgangen van het Kapitool aan hoopvolle verwachtingen en agressieve inten ties geuit wordt, voor zoete koek opneemt, zal weinig moeite hebben, een telegram op te stellen dat in Moscou ieder, die het te lezen krijgt, de stuipen op het lijf jaagt, Ik schetste vorige week de angst van de Russen voor een Amerikaanse strategische overval-door-de-lucht. Een overeenkomstige angst heerst in Amerika voor een Russische (Van onze correspondent in de V.S.) "C1 ISENHOWER en zijn volgelingen begin- nen zo langzamerhand uit te vinden, dat het niet allemaal rozengeur en maneschijn in Washington is. Nu zij dan eindelijk aan het lang begeerde roer zitten, ontmoeten ze allerlei tegenstanden, waarop zij niet of nau welijks hadc*,n K En nu ^,oe heb ben de oproerlingï^Ttegen - het presidentëel beleid eigenlijk bij voortduring aan het lang ste eind getrokken. Daar was in de eerste week van Eisenhowers bewind de zaak- Wilson, de kwestie van de minister van defensie, die er door het Congres op gewezen moest worden, dat het bezitten van grote invloed in General Motors niet kon samen gaan met een ministeriële functie. Wat door Eisenhower bedoeld was als een triomfale intocht van „big business" in de regering, werd tenslotte tot een wat magere vertoning van een groot industrieel, die er „dan maar" in toestemde om zijn effecten in twee tot drie millioen dollar baar geld om te zetten. Toen kwam de resolutie van de regering, waarin Rusland werd verweten de Baltische en satellietstaten te onderdrukken. Als die resolutie met een „bang", zoals men hier zegt, was gelanceerd, dan had zij waarschijn lijk zowel morele als propagandistische be tekenis kunnen hebben. Maar een aantal rechts-Republikeinen dachten er anders over. Deze heren sommigen moeten een goede beurt maken vóór hun herverkiezing aan de beurt is wilden de resolutie verbinden aan Voorzorg OP DE dag van de plechtige kroning van koningin Elizabeth van Engeland, 2 Juni, zullen acht duizend E.H.B.O.-ers dienst doen langs de acht kilometer lange route, die de stoet in Londen zal volgen. Zij zullen op tien meter van elkaar worden opgesteld. Boven dien worden er honderdtwintig speciale eerste hulpposten ingericht. Zoenen toegestaan DE Hoge Raad te Rome heeft uitgemaakt, dat het geven van een zoen in de bios coop, dat wil zeggen door de toeschouwers, geen „onzedelijke handeling in een openbare gelegenheid" is. De rechtbank in Napels had een 19-jarige student vrijgesproken, die er op was betrapt zijn vriendin in de bioscoop te hebben om helsd; het Gerechtshof had echter de vrij spraak vernietigd. het verwerpen van de besluiten van Jalta en Potsdam. Dat was dan bedoeld om uiting te geven aan de gevoelens, dat Roosevelt en Truman de halve vrije wereld aan de Rus sen verkwanseld zouden hebben Eisenhower is gelukkig niet door de knieën gegaan. In éen persgesprek zei hij, gevraagd naar de betekenis van Jalta.: „ik'heb al ge noeg problemen om: me nog met het ophalen van oude koeien ie gaan bezig'hotcden." Maar de rechtse groep wildé de "resolutie nu een maal niet zonder het begeerde aanhangsel, dat Roosevelt en Truman aan de schand paal kon nagelen accepteren en dus is de resolutie op „ijs gezet". Wèg dus morele en politieke betekenis! Als een soort logisch gevolg hierop is nu de weigerachtigheid van het Congres gekomen om de man, die Eisenhower naar Moskou wil zenden als ambassadeur, in zijn ambt te be vestigen. Het is opnieuw de rechts-Republi- keinse groep naar alle waarschijnlijkheid door de rechtse Zuidelijke democraten ge holpen die de President een spaak in het wiel steekt. De te benoemen ambassadeur, Bohlen, is namelijk tolk van Roosevelt ge weest bfj de besprekingen te Jalta en dat is al voldoende om hem te wantrouwen.Dit alles moge in Europa onzinnig lijken, maar het is hier onderdeel van het politieke kli maat. Bohlen werd dus voor één der vele onder vragingscommissies gedaagd en de diplomaat gaf heel rustig als zijn mening te kennen, dat er helemaal niets boeman-achtigs achter Roosevelts politiek gezocht behoefde te wor den. Hij bleef er bij, dat de toenmalige Pre sident het juiste beleid volgde en dat het slechts aan de houding van de Sowjet-Unie te wijten is, dat de besluiten in Jalta tot be treurenswaardige gevolgen hebben geleid. Het is nog niet geheel duidelijk, hoe de zaak zal aflopen. Robert Taft, de leider van de Republikeinen in de Senaat, heeft ge zegd, dat hij van plan is vóór Bohlen te stemmen, maar hij begint nu ook al „ver dacht" te worden sinds hij gezegd heeft, dat hij een communistische leraar alleen maar zou ontslaan, als hij de overtuigende bewij zen in handen zou hebben, dat die leraar communisme onderwéés. McCarthy heeft na tuurlijk van het begin af aan Bohlen aangeval len en doen uitkomen, dat hij zijn benoeming zou trachten te verhinderen. Intussen lijkt het, dat Eisenhower wat in de verdrukking is gekomen. Het wonderlijke is immers, dat deze man als populaire, natio nale, figuur werd gekozen. Het volk wilde hèm en niemand anders. Men moet hopen, dat de generaal op niet te lange termijn zich bewust zal worden van de politieke en mo rele betekenis van deze keuze des volks. IES SPETTER overval, en hij is bepaald niet verminderd door hetgeen vorige week uitlekte over een rapport, dat in opdracht van de regering ge schreven was door de knapste koppen van Amerika's „Delft", het Massachusetts Insti tute of Technology, in Boston. Daarin werd betoogd, dat de Russen in twee jaar tijd vol doende lange-afstands-bommenwerpers en voldoende atoombommen zouden hebben (hun huidig aantal werd al op 150 geschat) om alle grote centra van Amerika met één klap weg te vagen. Van de tien aanvallende bommenwerpers zou men er thans maar één kunnen vernietigen. Gaf men aan de opbouw van een beter verdedigingsstelsel (met veel meer radarstations en automatisch hun doel vindende raketten) zestien milliard dollar uit, of althans een bedrag van die orde van grootte, dan zou een redelijke staat van vei ligheid bereikt kunnen worden. Men heeft ai raketten geconstrueerd die. van de grond af naar boven geschoten, met een snelheid groter dan die van het geluid de aanvallende bommenwerper feilloos weten te vinden; er zijn andere overeenkomstige pro jectielen, die men uit de lucht op die bom menwerper kan afsturen, en die hem bij iedere manoeuvre die hij uitvoert, zullen vol gen, inhalen en vernietigen: al deze verdedi gingsmiddelen zijn echter nog niet in massa productie genomen. Soortgelijke verdedigings middelen worden, dat mag men aannemen, in de Sowjet-Unie geperfectionneerd, en zoals de Amerikanen van Alaska tot Groenland hun vliegbases gebouwd hebben van waar over de Pool heen hun bommenwerpers de Russische industriecentra zouden kunnen be reiken, zo hebben de Russen vliegbases aan gelegd in Noord-Siberië van waar zij hunner zijds, eveneens over de Pool, Zuidwaarts zou den trachten door te dringen in het Ameri kaanse continent. Wederzijds staat men al dag en nacht op post. Hoe scherp aan Russische kant de waak zaamheid is, blijkt uit elk vliegincident; hoe scherp zij is aan Amerikaanse zijde, mag de lezer afleiden uit het feit, dat nog geen veer tien dagen geleden, toen boven Noord-Canada onbekende toestellen werden waargenomen, vóór-alarm de z.g. yellow warning, de gele waarschuwing gegeven werd in de ganse Verenigde Staten. Daarvan heeft het publiek niets gemerkt; het vóór-alarm dient er slechts toe, de autoriteiten te waarschuwen. Het effect dat de waarschuwing op hen had („Ze komen!") laat zich slechts gissen. Overdenking van deze en dergelijke feiten van de jongste tijd kan slechts leiden tot sombere conclusies en vermoedens. De ver volgingswaanzin en aggressiviteit van de Russen en de drift en angst van de Ameri kanen grijpen meer-en-meer in elkaar en doen een reactie ontstaan die als het ware een eigen vaart krijgt. Het enig bemoedigende element is, dat we eigenlijk al sinds 1945 dat patroon zien zonder dat het tot dusverre zijn laatste, fatale versnelling heeft gevonden. Het streven naar volstrekte veiligheid is natuurlijk illusoir. De ganse techniek be weegt zich in de richting van een stadium waarop men geen bommenwerpers meer no dig heeft om de tegenstander te vernietigen. Men zal dat binnen afzienbare tijd met langr-afstonc w v kunnen doen. Maar wat dan, over »ii ofTover twintig jaar, de kracht is vaiy de w 1 lerstof-atoombommen waarmee men-"nu al een hele provincie van ons land zou kunnen doen verdwijnen de hemel weet het. Als Eisenhower net zo een fanaticus was als de communist Malenkow, lag de wereld thans a.1 m puin. TTOE HEEFT de Sowjet-Unie het klaar gespeeld de Öost-Europese landen aan zich te onderwerpen; met andere woorden: hoe zijn de satellieten satellieten geworden? Op deze vraag wordt antwoord gegeven in een onlangs in Engeland verschenen boekje, dat ook buiten Groot-Brittannië aandacht verdient. Het heet: How did the Satellites happen (Batchwordth Press. London, 10.6). De naam van de schrijver wordt niet onthuld, maar hij blijkt zijn materie uitmuntend te beheersen. Zijn uitgangspunt vormt het Duits-Russi sche non-agressiepact, op 23 Augustus 1939 te Moskou ondertekend, waarbij een geheim protocol, dat Europa tussen Duitsland en Rusland „verdeelde", bepaalde, dat Ruslands invloedssfeer zich tot de Baltische staten en een deel van de Balkan zou uitstrekken. Het verloop van. de oorlog lejdde er evenwel toe, dat de communistische invloedssfeer bedui dend groter werd, De schrijver analyseert dan de wijze waar op de communisten, op instructie vair Mos kou, zich in de Oost-Europese staten van de macht meester maakten, bijna overal de zelfde werkwijze volgend: het vormen van een z.g. Democratisch Front of een coalitie regering, het afdwingen van de benoeming van een communist tot minister van binnen landse zaken, waardoor de politie onder communistische controle komt, het scheppen van een geheime politiemacht geleid door communisten, het opheffen of absorberen van de niet-communistische partijen in het Front; het ensceneren van z.g. verraders processen tegen politieke opponenten, het creëren van mantelorganisaties om de over gebleven niet-communistische partijen te on dermijnen, het uitschakelen van de nationa listisch voelende communisten, het verminde ren van de invloed van de vakverenigingen en andere organisaties, het geleidelijk uit breiden van de communistische invloed over pers, onderwijs en jèugdbeweging. Dan volgt een feitelijk overzicht van de ge beurtenissen in Polen, Tsjrchoslowakije, Hon garije, Roemenië, Bulgarije, Albanië' en Joe goslavië. How did the Satellites happen wordt afgesloten door 45 korte biografieën van de belangrijkste politici achter het IJzeren Gor dijn. C. SCH. I aldus de heer M. C. te D. Tot ik, een oud valnet doorborénde, de president der Amerikaanse Overzeese Luchtlijnen in het sleutelbeen trof. In plaats van aan verontwaardiging echter gaf hij lucht aan zijn bewondering. Hij zei: „Is U een broer van Lord Eden? Wie is Uw barbier?" Ik deed hem uit de doeken, welke wonderen Castella Scheer zeep, gemengd met het baardwekend Recinit, steeds verricht. Mijn kostje, om het populair te zeggen, was meteen gekocht. Eerst mocht ik alle jagers noteren, die op voorbijgaande vliegtuigen schieten, en toen alle kabeljauw tellen, die de Amerikaanse basis op Groenland aandoet en via dé kabeljauw kwam ik in de levertraan terecht. De energie, waarmee de ouders overal ter wereld hun kinderen mijn levertraan opdwingen, is groter dan er verborgen ligt in alle atoombommen samen. Vindt V het maar weer een misselijk verhaal? Weet U het weer beter Prent dan maar alléén in uw geheugen, dat Castella is verrijkt met Recinit, dat ook een baard van pantserstaai terstond van alle weerstand berooft. Iedere man kan zich sneller, beter en schoner scheren LS ik mij niet vergis, zijn er de laatste tijd aanwijzingen, dat de Arbeiderspartij bezig is zich te herstellen van de geestelijke inzinking waaraan zij het afgelopen jaar leed. Gezien vanuit de gezichtshoek der ver kiezingen zal het nog wel even duren alvo rens alle schade hersteld is, maar de laatste schermutselingen in de partij zijn met een bijna minachtende onverschilligheid ontvan gen, niet alleen door de gewone leden, maar ook door de partijleiders. In een laatste poging om orde in de klas te brengen, werden alle stoute jongetjes vo rige week door het bestuur van de partij in de hoek gezet. Sir Will Lawther van de Mijn- werkersbond, kreeg te horen, dat zijn opmer kingen over Bevan en de zijnen niet door de beugel konden, met de hoofdredactie van de Daily Herald, het dagblad van de partij, werd een hartig woordje gesproken, en aan de spreektrompet van Bevan, het weekblad de Tribune werd meegedeeld, dat de partij een eigen weekblad zou gaan uitgeven. Over dit laatste is verder weinig bekend geworden. Op het ogenblik geeft de Arbei derspartij een maandblad uit, Fact geheten, misschien wil men daar een weekblad van maken. Ook de forums van de Tribune, de Tribune Brain Trusts genaamd, moesten het ontgel den. Het was de B.B.C., die voor de Tweede Wereldoorlog de Brain Trusts als een leer zame en onderhoudende ontspanning bij het publiek introduceerde. De Tribune heeft het idee overgenomen en zijn forums, die voor namelijk uit parlementsleden bestaan, die aanhangers van Bevan kunnen worden ge acht te zijn, beantwoorden vragen op politiek terrein. Op deze wijze worden twee vliegen in één klap geslagen: de Tribuneziet zijn aan bal abonné's toenemen en te zelfdertijd wordt propaganda voor Labour gemaakt. De plaat selijke afdelingen van de partij stellen de forums zeer op prijs, omdat zij veel meer be langstelling trekken dan wanneer één enkele spreker is aangekondigd. En aangezien open bare bijeenkomsten veel geld kosten, kan men de plaatselijke partijleiders niet kwa lijk nemen, dat zij hopen, dat de Brain Trusts goed worden bezocht. TAE ARBEIDERSBEWEGING, zo verklaar- U de onlangs een politieke commentator, „wordt heen en weer geschud, niet door het machtige geweld van een geestelijke revo lutie, tnaar door de kleinzielige en vaak idiote ambities van kortzichtige politici." Meer en meer mensen komen tot de con clusie, dat deze uitspraak de toestand juist typeert en dat het tijd wórdt dat de ontwik keling een halt wordt toegeroepen. Om deze redenen zal waarschijnlijk de ver klaring van Professor G. D. H. Cole in het nieuwe nummer van Fabian Journal in goede aarde vallen. De Fabian Society is een weten-, schappelijke instelling en niet een instantie, die zich bezighoudt met het formuleren van politieke gedragslijnen, maar dat neemt niet weg, dat zij in het verleden grote invloed heeft uitgeoefend op het beleid van de Ar beiderspartij. De Fabian Society heeft de controverse rond Bevan zonder kleerscheuren doorstaan en in haar vergaderingen en com missies zitten zowel voor- als tegenstanders van Bevan. Het was prof. Cole, die een twee jaar ge leden zelf de Labour Party aanviel over de oorlog in Korea. Wat hij toen betoogde, be hoort nog steeds te worden gezegd: „De vitale kwestie bestaat minder uit de vraag wat wij wensen te doen dan uit de vraag, of wij de kracht hebben om te doen wat wij wensen." En: de waarheid is, dat wij ons op het ogenblik slechts kunnen veroor loven de kapitalisten aan te vallen, als wij weten, dat wij aldus de productie vergroten en onze economie een gezonde basis geven." Prof. Cole weet dat de gedachten, die hij voorstaat, niet populair zijn en ook niet po- litiek-inspirerend kunnen worden genoemd. Maar hij betoogt terecht, dat Engeland op het ogenblik meer behoefte heeft aan een analyse van de economische toestand dan aan een discussie over de doeleinden, die men op langere termijn denkt te bereiken. Het is die economische analyse, die beter dan wat ook dienstbaar dient te worden gemaakt aan de politieke scholing. Er zijn vele redenen te noemen, waarom dr Conservatieven niet in staat zijn het Engel se publiek tot een juist begrip van de werke lijke toestand op te voeden. Een van de be langrijkste redenen is wel het feit, dat de Conservatieven zelf ideologisch verdeeld zijn een factor die te weinig aandacht heeft ge kregen. Aan de ene kant zien wij Conservatieven die terugverlangen naar de periode van het liberalisme, van vrijheid van onderneming en initiatief, van economisch laisser-faire, en die de beperkingen, die het individu zijn op gelegd ten behoeve van de Welfare State, als volkomen verderfelijk beschouwen. Aan dc andere kant zijn er de aanhangers van de Conservatieve Partij, die bereid zijn de ge dachte van de Welfare State tot op zekere hoogte te aanvaarden, maar die niet in staa' zijn te beslissen hoever de overheid de vrij heid van het individu mag beknotten en zich op het terrein van de particuliere on dernemingen mag bewegen. In welke mate moeten de lagere overheden zich bezighouden met het bouwen van ge subsidieerde huizen? Hoeveel moet ieder in dividu betalen voor de sociale maatregelen die zijn-getroffen, en hoeveel van de kosten moeten worden gedekt door middel van- -bc lastingheffing? Dit zijn enkele vragen, waa op zij die zich Conservatieve Democrats noemen met enig onbehagen het antwooix trachten te vinden. Londen OLIVE RENIER-CORTHORN

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1