VAN LAAR's LOMPEN- ËN METAALHANDEL Betere gezondheidszorg, minder goed gekleed Willem Ravelli zegt het podium vaarwel VERF Budget Haagse arbeidersgezinnen Wel eens naar de bios maar elk dubbeltje wordt omgekeerd Yolkszeebad verhuist Kansen op Groene Pool niet slechter Toch is er wel vooruitgang Driehonderdvijftig maal de Christus-partij Wandeltochten op 5 Mei Visserijnieuws IJmuiden VOORJAARSKLEDINC MAGAZIJN NEDERLAND Openbaar Voorbereidend Hoger- en Middelbaar Onderwijs VOGEZEN (Sondernach) HEIDELBERG (Neckardal) Geeft DE HOOGSTE WAARDE voor al uw lompen en metalen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 MAART 1953 PAGINA 8 Wat verstaat men onder inkomen Bij het lezen van vorige arti kelen over het huishoudbud get van Haagse handarbei- iersgezinnen hebben enkelen in twijfel getrokken, of het inkomen van ƒ72, dat men als gemiddeld inkomen van een handarbeiders gezin had berekend, wel juist was. Zij vergeleken dit bedrag met het loon, dat zij zelf iedere week in handen kregen en vonden op grond daarvan, dat het onderzoek tot een verkeerde conclusie geleid sou hebben. Nu kan men altijd ander of boven een gemiddelde liggen, maar voordat men oor deelt, moet men zien, hoe het totale inkomen is samengesteld oehalve het loon zijn er nog: tinderbijslag, bijverdiensten, over werk, toeslagen enz. Op ons ver zoek verschafte het Haagse Bu reau voor Statistiek en Voorlich ting ons de volgende cijfers: Inkomen van een gemiddeld ge zin van vier personen: netto loon (na aftrek van loonbelasting en sociale lasten) ƒ57.19, kinderbij slag (per week berekend) ƒ6.02, averwerk per week gemiddeld f 1.53, overige inkomsten uit ar beid (vacantietoeslag of -bonnen, gratificatie, e.d.) 1,23, nevenin komsten 1.79 per week. Totaal inkomen: 67.76 per week. Belastingen en sociale lasten worden van het brutoloon reeds afgetrokken, voordat men het in handen krijgt. Zij behoren echter bij het inkomen en bedragen in dit geval ƒ4,21. Men komt dus aan een totaal van ƒ71,97 per week. Jaap en Tine Daalder, het echtpaar, dat wij al eens meer in deze kolommen ten tonele gevoerd hebben, gaan één keer in de drie maanden naar de bioscoop. Dat is, bij hun budget-onder zoek uit het huishoudboekje gebleken. Het is vijfmaal zo vaak als een gemiddeld handarbeidersgezin in 1937, maar we kunnen toch niet zeggen, dat zij het geld daarom over de balk gooien. Naar schouwburg of concert gaan zij één maal in een half jaar. Dit alles kost hun, per week berekend, negentien cent. brandstoffen. De rest gaat weg aan diverse uitgaven: een fiets, vacantie- uitgaven. inhalen van financiële achterstand en vooral: directe uitga ven in de huishouding. De helft van de kleren van man en vrouw worden met de kinderbij slag betaald, veertig procent van de kleren van de kinderen. Het is duidelijk, dat dit driemaan delijkse „spaarpotje" speciaal voor de aankoop van grote stukken ge bruikt wordt. Het blijft, zoals uit deze cijfers blijkt, passen en meten. Er staat echter tegenover, dat in de dertig jaar, waarin het arbeidersinkomen verdubbelde, de post voor gezond heidszorg vijf maal zo hoog kon worden, die voor de lichamelijke ver zorging bijna vijfmaal zo hoog en die voor ontspanning en culturele uitgaven viermaal. (Van een onzer verslaggevers) Het Scheveningse Volkszeebad zal enige honderden meters naar het noorden moeten worden verplaatst en bovendien zullen duizenden ku bieke meters zand het strand moeten ophogen om gevaar voor wegspoelen der consumptietentjes te voorkomen. De oorzaak van de verplaatsing is ten dele te wijten aan het stran den van het schip Carthage, dat nog steeds op het strand ligt, juist op de plaats van het Volkszeebad. Bovendien is er in deze omgeving zoveel zand weggespoeld, dat het strand bij vloed vrijwel geheel onder water komt te staan. Verplaatsing van het bad naar het zuiden, zou het bad dichter bij een strekdam brengen, met gevaar voor de zwemmers. De enige mogelijkheid was dus verplaatsing naar het noor den. Maar hiermee zijn lang niet alle moeilijkheden opgelost, want er zal meer dan twaalf duizend kubieke meter zand voor nodig zijn om het strand weer te kunnen gebruiken. Op de plaats waar in het komende seizoen het Volkszeebad zal" komen tussen De Witte en Seinpost zal zeven duizend kubieke meter zand worden gestort. Dit zal uit de haven worden opgebaggerd en op het strand worden gespoten. Het Luxe Bad van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen zal op dezelfde plaats liggen, maar ook daar zal het strand moeten worden op gehoogd. Dit zand zal met vracht auto's worden aangevoerd van het Markenseplein. „Door de in Parijs gehouden be sprekingen over de integratie van de Westeuropese Landbouw zijn de vooruitzichten van een „groene pool" niet beter en niet slechter geworden. Men kan slechts zeggen, dat de be slissing is uitgesteld." Aldus heeft minister Mansholt gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard in ant woord op vragen van de k.v.p.-afge- vaardigde ir Van Meel. Minister Mansholt zegde toe de Kamer binnenkort een nota te zullen doen toekomen over het verloop van de Parijse besprekingen. „Er zijn geen concrete bezwaren tegen de plannen naar voren ge komen" zei hij. Wel is gebleken, dat de zes landen, die zich reeds in de Europese gemeenschap voor kolen en staal hebben verenigd en die thans de vorming van de Europese Defen siegemeenschap overwegen, onvol doende oog hebben gehad voor het belang van de landbouw in het kader van de politieke en economische ont wikkeling, welke zich de laatste maanden in Europa heeft voorge daan. Op een vraag van de socialist Ne- derhorst deelde hij nog mee, dat bij de volgende bespreking, naast de landbouwproducenten, ook de ver tegenwoordigers van handel en in dustrie zullen worden ingeschakeld. Knnst in het kort In de algemene ledenvergadering van de gewestelijke afdeling Den Haag van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars is het be stuur in zijn geheel herkozen: het bestaat uit: H. A. Gerretsen, voor zitter; Han Krug, secretaris, Morel straat 24; Livinus v. Bundt, tweede secretaris; Piet Bekker, penning meester; C. Andrea, R. E. Penning en Dirk Wolbers. In October zal in de Houtrust- hallen een nationale grafische ten toonstelling en vakbeurs worden ge houden. De Haagse kunstenaar H. Pieck zal deze tentoonstelling, welke is gewijd aan de drukkerij en letter gieterij en de historie daarvan, in richten. Voor ontspanning geeft het gezin een bedrag van ƒ1,20 per week uit. Daarvan betalen zij: cntrée's, lid maatschap van sport-, personeels- of andere verenigingen de vacantie- uitgaven. Dit getal geeft een indruk, dat Tine ook op dit gebied een voorzichtig beleid moet voeren en, evenals bij de keus van het voedsel, ieder dub beltje twee keer moet omdraaien, eer ze het uitgeeft. Terecht maakte een van de vele Tine's, die wij in onze omgeving kennen, de opmerking, dat het wel net gaat, maar dat er dan ook niets bijzonders moet gebeuren of het hele budget raakt overhoop, om dat er dan op tal van punten, waar dat eigenlijk niet kan, bezuinigd moet worden. Meer ruimte Als men de huishoudboekjes van 1938 en 1951 naast elkaar legt. ziet men direct een belangrijk verschil. Voor huur en water besteedde men voor de oorlog 19 procent van het totale inkomen, op het ogenblik min der dan de helft: 8.2 procent van het huidige inkomen. Met de huurver hoging zal hier echter wel verande ring in komen. Het is echter ook te zien, dat er „ruimte" voor andere dingen gekomen is. Het deel van het inkomen, dat aan huisraad wordt besteed, is anderhalf maal zo groot. Verzekering, gezond heidszorg en hygiëne namen in 1937 nog 5.7 procent van de uitgaven, nu 8.2 procent. De belasting is van 2.9 tot 3.9 procent weliswaar ook gestegen, maar de uitgaven voor ontspanning, liefdadigheid, geschenken en ver keer kunnen nu toch 12 procent van het inkomen nemen, tegen 10.2 pro cent voor de oorlog. Meer geld, minder kleren Een merkwaardige zaak is het met de kleding: aan kleding en schoeisel gaf in 1937 een Haagse arbeidersge zin 8,1 procent van de inkomsten uit. Nu is dit percentage 11.9. Dit 1 ij k t een vooruitgang, maar dat is het niet. De arbeider van nu gaat slechter gekleed dan voor de oorlog. Een gezin als dat van Jaap Daalder, met twee kinderen, gaf voor de oorlog van een gemiddeld loon van ƒ27,— voor de kleding 1.67 per week uit. Voor schoeisel 0.46. Nu geeft men van 72.loon aan kle ding ƒ6.77, aan schoeisel ƒ1.58 uit. Maar men hoeft de huidige prijzen van een japon, een kostuum of een paar schoenen maar eens met die van voor de oorlog te vergelijken om te zien, dat men met al dit geld toch minder kan doen. Naar ruwe schat ting geeft het gezin per jaar om streeks ƒ400— aan kleding enzo voort uit, terwijl het, berekend naar het niveau van voor de oorlog, wel licht eerder ƒ600 zou moeten zijn. Daarbij moeten we echter beden ken, dat de levensgewoonten ook en vooral op dit gebied veranderen. Welke invloed bijvoorbeeld de mode op het uitgavenpatroon heeft., blijkt nog niet direct uit het onderzoek. Wellicht kan een verdergaande stu die daarover wat meer aan het licht brengen. Kinderbijslag Heel groot is bij het kleding- en schoenen vraagstuk in de arbeiders gezinnen de rol van de kinderbijslag. Een steekproef onder een tiental Haagse arbeidersgezinnen heeft een idee gegeven, hoe deze meestal drie maandelijkse uitkering besteed wordt. Het blijkt, dat hiermee voorname lijk kleren worden gekocht: 52 pro cent van het totaal wordt aan kle ding besteed. Elf procent gebruikt men voor de woninginrichting, 7 procent voor Volksdansers zien volksdansen (Van een onzer verslaggevers) De Haagse volksdansers van het Volksdanscentrum „De Grote Ronde" hebben Vrijdagavond in de zaal van het Museum voor het Onderwijs hun ogen uit zitten kijken. Zelf dienden zij de voeten op de vloer te houden, want ditmaal had de vereniging een interessante en vooral leerzame film avond belegd. Het was jammer, dat het eigen lijke hoogtepunt van de avond in duigen viel, doordat de ambassade, die Zuidslavische volksdansfilms had toegezegd, deze onverwacht naar Pa rijs had gezonden. Nu moest men het doen met Amerikaanse, Franse, Afrikaanse en Nederlandse filmpjes, die werden toegelicht door Teun Berens en Hans Paalman. Vooral interessant waren filmpjes over de Negerdansen van Afrika en over „Square Dancing" in Noord- Amerika. Als contrast hiertegenover draaide men een alleraardigst film pje over een echt-Hollandse klom pendans. V erruiming Dit wijst op een verruiming In het budget. In de wereld van de statistiek geeft men de mate van welvaart wet eens aan door uit te rekenen, welk deel van het totale inkomen men nodig heeft voor de de belangrijkste levensbehoeften: voeding, woning en kleding. In lan* den met een lagere levensstandaard bleek reeds voor de oorlog, dat men voor deze drie dingen een groter deel van het inkomen besteedde dan in landen met een hogere levens standaard. Wanneer we aan de hand van deze stelling het budget van de Haagse handarbeidersgezinnen in de loop van de laatste dertig jaar be zien, krijgen we het volgende beeld: in 1921 was 70.2 procent van het inkomen voor eten, wonen en kleren nodig; in 1927 66.1 procent; in 1937 63.4 procent; in 1951 56.3 procent. Er is dus meer ruimte gekomen voor andere dan de primaire levens behoeften. Dat is een bemoedigend teken, al zouden wij Jaap en Tine gerust nog een japonnetje, een spaarduitje (en een schouwburgkaartjè nu en dan) er bij wensen. Portugal zet bouworder voor schepen stop Portugal heeft orders voor de bouw van schepen in Nederland opgeschort. De reden hiervan is, dat een trawler, die door een Nederlandse werf in 1949 werd afgeleverd volgens de eige naren niet geschikt blijkt te zijn en niet gebruikt kan worden. Er zou nog een tweede trawler afgeleverd wor den, maar dat is niet door gegaan. De Nederlandse scheepsbouwers hebben de Portugese reders aangebo den medewerking te verlenen bij het wegnemen van de geconstateerde ge breken. De Portugese regering, die deze feiten in een communiqué bekend maakte aan de Natinonale vergade ring van Portugal, zal de kwestie on derzoeken. Op Nederlandse werven zijn thans nog twee sleepboten voor Portugese rekening in aanbouw. Het is nog niet bekend of de Portugese regering zal toestemmen in het aanvaarden van deze schepen. Sodafabriek Delfzijl spoedig in Kamer (Van een onzer verslaggever) De vestiging van een sodafabriek te Delfzijl en de exploitatie van de grote zoutlaag bij Winschoten zullen thans spoedig in de Tweede Kamer aan de orde komen. Men verwacht, dat nog dit jaar de sodakwestie zijn beslag zal Krijgen, waardoor de provincie Groningen dus een kostbare industrie rijker za! worden. De minister van Economische Zaken streeft ernaar, zijn industria lisatienota volgende week aan de Tweede Kamer aan te bieden. In deze nota komt de sodafabriek ter sprake. De industrialisatie-nota zal op de voet worden gevolgd door de gasnota van minister Zijlstra. Voorzover bekend, hebben .711 gereformeerde kerken voor hulp na de watersnood een bedrag van 1.154.716 bijeengebracht, bestemd voor die doeleinden, die de kerken zelf aangeven. WILLEM RAVELLI Evenals vorig jaar organiseert de Haagse Jeugd Actie op 5 Mei in sa menwerking met de Wandelkring Den Haag en Omstreken wandel tochten voor scholieren en jeugd groepen. Er zijn veertien tochten uitgestip peld die beginnen bij de scholen Alb. Thymplein, Zonnebloemstraat. Nieu we Duinweg en Van Nijenrodestraat en bij de sportterreinen Escamplaan, Carel Reinierszkade en Houtrust. De groepen zullen worden verdeeld in twee afdelingen: tot 14 jaar en boven 14 jaar, die 10 en 15 kilometer zullen moeten afleggen. Alle tochten eindigen in de Houtrusthal, waar de jeugd zal worden binnengehaald door het politiemuziekkorps Onder ging Kunstgenot en het Amsterdam se Jeugdcircus Elleboog zal optreden. Voor deze tochten, waaraan vorig jaar meer dan vier duizend jongelui deelnamen, kunnen alleen groepen zich opgeven. Het Concertgebouworkest zal op 29 Maart naar Zwitserland ver trekken om concerten te geven in Genève. Bern, Bazel, Lausanne en Zürich. Deze worden onder auspiciën van het Zwitserse Rode KruLs gegeven ten bate van het Rampenfonds. Na de Paasdagen zal het orkest een West-Duitse toumée maken en spe len in Keulen, Munster, Krefeld, Iserlohn, Vierssen en Dusseldorp- De bekende Franse schilder Raoul Dufy is op 75-jarige leeftijd in Zuid-Frankrijk overleden. Mooie reis. De Kw 159. die Vrijdag als enige grote loggeraanvoerder met verse vis aan de afslag kwam, no teerde voor de tien-daagse reis dank zij de gunstige rondvisprijzen een eindresultaat van ruim 12.000. Onveranderd. Met uitzondering van de kleine scholletjes, die door gerin gere aanvoer dan werd verwacht iets stijver aan de prijs waren dan de voorgaande dagen, bleven alle ver dere noteringen ongewijzigd. Niet te laat. Donderdag gaf de Su matra reeds de vangstopgave op met het oogmerk Maandag te markten. Hoewel nog een etmaal zou worden doorgevist, bedroeg de vangst toen reeds 240 k makreel, 110 k zw. kolen, 300 k wijting, 40 k dikke wijting en 35 k haring met nog 50 k diversen. Zaterdag geen trawlers. Voor zover tot Vrijdagavond bekend was. zouden er vandaag geen trawlers aan de afslag komen. De Bloemendaal, Lim- burgia en Haarlem, die mogelijk nog als gegadigden waren gemeld, lieten niets van zich horen, zodat deze als eerste voor de Maandagmarkt kun nen worden gerekend. Van de loggervloot walen present De hoofdbesteller van Van Gend en Loos, D. Vos uit de Trembley- straat 20a, was Donderdag 25 jaar bij zijn firma. De plaatselijke directeur, A. van den Sigtenhorst, kwam hem feliciteren en een gratificatie aan bieden. De voorzitter van de perso neelsvereniging bood de jubilaris een koekoekklok aan. de Sch 135 met 500 k haring, 250 k tooters en 300 stuks stijve kabeljau wen en de IJm 208 met 550 stuks ijskabeljauwen en 150 stuks stijve kabeljauwen. Dok en helling. De Katwijk 141 heeft Vrijdag een dokbeurt en de Kw 28 een hellingbeurt ondergaan. Met vis naar binnen. De Urker kotters Uk 126, 34 en 162 hielden Vrijdag de vis in en trokken hiermee naar binnen om in Amsterdam af te slaan. Snurrevaard. Van de snurrevaard- vloot waartoe o.a. behoren de Uk 34 en 16 en IJm 23 kwam Vrijdagmid dag de IJm 23 binnen met 70 kisten schol. Prijzen. Heilbot 3,30—2,45, gr. tong 2,60—2.30, grm. tong 2.22—2,02, kim. tong 2,24—2,10, kl. tong 1 2,14—1.96, kl. tong 2 1,64—1,48, tarbot 2,50— 2,10, alles per kg; Gr. schol 3430, grm. schol 4941, kim. schol 5626. kl. schol 1 37—24, kl. schol 2 28—8, schar 20—8, bot 9,50—8, v. haring 12—11, makreel 13.5010, gr. schel vis 5043, grm. schelvis 5956, kim. schelvis 6562, kl. schelvis 1 6360, kl. schelvis 2 4527, wijting 288, kl. gul 26, ham 108,, alles per 50 kg; Gr. kabeljauw 13466, gr. koolvis (zw.) 66, beide per 125 kg. Totale aanvoer 4960 kisten. Besommingen. Trawler: 18.400; Loggers: Sch. 107, ƒ2980, Sch. 135, 10.400, Kw. 40, ƒ8160, Kw. 107, ƒ2290; Kotters: IJm. 229, ƒ1650, IJm. 23, ƒ1430, IJm. 3, 1650, IJm. 213, 1530, IJm. 11, 1220, IJm. 276, 920, Urn. 208, ƒ6800, Kw. 35, ƒ2120, Kw. 12, 1050, Kw. 128, 1650, Kw. 92, 1700, Am. 16, 1520. voor dames, heren en kinderen U slaagt naar wens bij 108 Oranjeplein 103 Reeds 50 jaar gevestigd. Steeds ruime keuze nieuwste modellen en stoffen. Prima artikelen tegen lage prijzen. Desgewenst gemakkelijke betaling. Vraagt onze voorwaarden voor meubelen, gordijnen, vloerbedekking, enz. Tel. 11.42.76 Tel. 11.42.76 STOFZUICERS RADIO voor eenvoudig administratief werk en typewerk, waarvoor zij een bedrijfsopleiding krijgen. Leeftijd: max. 18 jaar. Eisen; gedeeltelijke Mulo-opleiding of di ploma Mulo strekt tot aanbeveling. Eriaring: niet vereist. MANNELIJK en VROUWELIJK ADMINISTRATIEF PERSONEEL voor administratief werk en typewerk op verschillende afdelingen. Leeftijd: 21-30 jaar. Eisen: Diploma Mulo vereist; diploma Boekhouden evenals een typediploma strekt tot aanbeveling; is echter niet vereist. Ervaring: Ervaring met administratie- of boekhoudkundig werk strekt tot aan beveling. C. ENIGE TYPISTES Omdat hij nu eenmaal niet In loondienst werkt, kunnen we niet zeggen, dat Willem Ravelli met pensioen gaat. Het is zelfs moei lijk precies aan te geven wanneer hij er mee op zal houden in het openbaar op te treden. Maar in elk geval heeft hij aangekondigd, dat hij na het afwerken van zijn lopende contracten het podium vaarwel wil zeggen. Dat betekent onder andere, dat we hem tijdens de uitvoeringen, die er rondom Pasen worden gegeven, voor het laatst zullen horen als Christus in Bachs „Matthaus Pas sion", een partij, die hij tussen de driehonderd vijftig en de vierhonderd keer heeft gezongen. Als u nu dacht, dat deze geboren zanger zijn loopbaan ook als zanger begon. hebt. u het mis. In zijn jeugd wist Ravelli al wel, dat hij een goede stem had en voor zijn plezier zong hij wat graag, maar overigens had hij een gewoon baantje bij de P.T.T. Op een goede dag werd zijn mede werking gevraagd door een ver eniging van blinden, die voor haar leden concertavondjes organiseerde. De amateur Ravelli zong daar een fragment uit Gounods opera „Faust" en die prestatie gaf de stoot tot zijn carrière als prof, om het nu maar eens in sporttermen uit te drukken. Want een van de andere mede werkenden vond Ravelli's prestatie zo buitengewoon geslaagd, dat hij de jongeman wist te bewegen vaklessen te gaan nemen. Bij de opera Zo kwam Ravelli bij Frans Andreoli en later bij Cornelie van Zanten, wier huis aan het Anna Paulownaplem een kweekplaats van bekende zangeressen en zangers is geweest. Net voor de Eerste Wereld oorlog mocht de aankomende kunste naar zijn debuut maken bij de Franse Opera, die destijds de Konink lijke Schouwburg bespeelde. Had het alleen aan Ravelli gelegen, dan zou hij misschien wel bij de opera zijn gebleven. In een opvoering van een Nederlands gezelschap had hij bijvoorbeeld veel succes als Wolf ram in Wagners „Tannhauser". Maar de opera leed in ons land toen een heel kwijnend bestaan en Ravelli moest omzwaaien naar oratorium en liedkunst. Spijt heeft hij daar intussen later niet van gehad. Integendeel. De vele zangverenigingen in de provincie zorgden voor engagementen en waren tegelijkertijd een leerschool. Na de dood van Tom Denijs verscheen de naam van Ravelli ook in de grote steden op de affiches voor de grote baritonpartijen in „Matthaus" en „Johannes Passion", in „Jahres- zeiten" en „Schöpfung" en in tal van andere oratoria. Als lid van verschillende vocale kwartetten kreeg hij natuurlijk ook de voor zijn stemtype geschreven partij in Beethovens Negende, waarin hij het imposante recitatief „O Freunde, nicht dies Töne..." ontelbare malen heeft voorgedragen. Niettegenstaande deze geregelde „klandizie" was hij echter ook* voor de werken van het moderne reper toire te vinden, wanneer een dirigent daartoe het iniatief nam. En dan was hem geen moeite te groot! Leraar Natuurlijk heeft Ravelli, die met zijn generatie-genoten Jo Vincent, Annie Woud en Louis van Tulder onze vocale traditie op een waardige wijze heeft voortgezet, er ook een steentje toe bijgedragen, dat de jongeren een vocale opleiding kregen. Hij gaf les aan de conservatoria van al onze drie grote steden en zelfs aan de muziekschool in Antwerpen. Ook nadat hij het podium voor goed de rug heeft toegedraaid, zal hij trouwens onze aankomende voca listen met raad en daad terzijde blijven staan, zoals hij dat altijd heeft gedaan. Mogen hem nog vele gelukkige jaren beschoren zijn! J. KASANDER IN ÉÉN OOGOPSLAG In de grote zaal van de CJMV aan de Prinsegracht wordt 12 April een kleine bondsdag gehouden, die wordt geopend door ds G. van Leeu wen. Verder is er een opvoering van Peer Gynt door het poppentheater Henk Zoutendijk. De dertig dames van de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, die in een stand of in de koffie- en theeschen- kerij hebben meegewerkt aan de Ne- sada hebben tezamen ruim ƒ1500 bijeengebracht. Een bromfietser kwam Woens dag op de Johan de Wittlaan lelijk te vallen, doordat de uitlaatpijp tus sen de spaken van het voorwiel raak te. Hij kreeg bloeduitstortingen en ontvellingen. voor eenvoudig typewerk ln de Nederlandse taal. Leeftijd: 16-25 jaar. Eisen: Diploma Mulo en typediploma zijn vereist; Diploma Nederlandse Handels correspondentie strekt tot aanbeveling. Ervaring: Ervaring als typiste is gewenst. ENIGE STENO-TYPISTES voor typewerk in de Nederlandse taal en minstens in 2 vreemde talen (Frans. Duits, Engels). Leeftijd; minimaal 20 Jaar. Eisen: a. diploma Mulo of Middelbare school; b. Type- en stenodiploma's, c. diploma Nederlandse Handelscorrespon dentie en diploma's Handelscorrespon dentie van 2 der 3 talen Frans, Duits Engels. Ervaring: Ervaring als all-round steno typiste strekt tot aanbeveling. Salaris: Voor al deze onder A t/m D noemde categorieën geldt een salaris overeenkomstig leeftijd en capaciteiten. Sollicitaties onder vermelding van groep. iiu no- 1 ge- J aris M ten. A Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan Van der Heem N.V. afdeling Arbeid Postbus 1060 Den Haag Inschrijving van nieuwe leerlingen De Inschrijving voor het schooljaar 1953/1954 van nieuwe leerlingen voor de eerste en hogere klassen der Inrichtingen van Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs kan van 1 April af geschieden aan de hieronder genoemde scholen: Gymnasium Haganum, Maerlant-lyceum, Grotlus-lyceum. Thorbecke-H.B .S H.B.S. „Beeklaan", Dalton-H.B.S., H.B.S. Johan de Wltt, Stevin-H.B.S., Zulderpark-H.B.S., Dalton H.B.S. v. meisjes, Handelsdagschool, Laan van Meerdervoort 57 Joh. Bildersstraat 11 Vlierboomstraat 366 3e Van den Boschstraat 22 Beeklaan 445 Aronskelkweg 1 Nieuwe Duinweg 10 Raamstraat 28 Spionkopstraat 9 Stadhouderslaan 84 Waldeck Pyrmontkade 5. Alle Inlichtingen dagelijks te verkrijgen aan de scholen. Aan de leerlingen van genoemde scholen, zomede aan die van de gemeentelijke M.T.S. en de Zeevaartschool, kunnen de boeken en leermiddelen, ter tegemoetkoming ln de aan de aanschaffing daarvan verbonden kosten, vanwege het Gem. Boekenfonds in bruikleen worden gegeven. Aanvragen hiervoor moeten vóór 15 Juni a.s. worden Ingezonden op formulieren, verkrijgbaar aan de afdeling Onderwijs, Burg. De Monchyplein 9. administratieve krachten (mnl.) Vereist: Tenminste dipl. Mulo, bij voorkeur in het bezit van dipl. boekhouden of typen. Leeftijd max. 25 Jaar. Persoonlijk aanmelden bij de Centrale Personeels dienst, Bezuldenhout 15, op Woensdag 1 April 1953 van 19-20.30 uur. Schitterende 9-daagse vacanties In onze kampen. Juni September. Prettige sfeer. Holl. leiding en keuken. Prachtige bergtochten enz. Prima touringcars. Kosten ca. f 80.— voor reis, pension, service, gids en verzekering. Uitv geïll. prosp. bij „TOURISME POPULAIR" Statenweg 32, Rotterdam, Tal. K 1800-43853 N.V. PHILIPS' TELECOMMUNICATIE INDUSTRIE v/h N.V. Nederlandsche Seintoestellen Fabriek AFD. 's-GRAVENHAGE r vraagt voor de commerciële afdeling, kantoor Hogeweg 18 Jongedame voor administratieve werkzaamheden Jongedame voor het tekeningenarchief Leeftijd 20—25 jaar MULO of gelijkwaardige opleiding gewenst. Schriftelijke sollicitaties te richten aan afdeling Personeelszaken. Stortenbekerstraat 177, Den Haag. (Mondeling: Woensdag 1 April a.s. tussen 14 en 16 n Onze schoonmaak-tip Plastic MUURVERF voor plafonds, muren, enz, Geeft niet af, hecht beter, bladdert niet. P. v. Bodegom Beeklaan 45 Geeft vakkundige voorlichting. Bij aankoop van materialen wit kwasten te huur. Handelmaatschappij te 's-Gravenhage vraagt voor haar Factuur-Afdeling VRL. KANTOORBEDIENDEN Voorkeur genieten zij, die reeds enige ervaring hebben in het machinaal factureren en con troleren. Indiensttreding kan event, direct geschieden. Brieven met volledige inlichtingen te zenden onder no. 34350 Reel. Advies- en Advertent. Bur. „Die Haghe" N.V., Plein 11. De Paulus Poppenkast, dat is speelgoed! Het spel met de Paulus Poppenkast ls zó boeiend, dat Jongens èn meisjes er urenlang mee bezig zijn. Het Vrije Volk stuurt Iedere abonné, die een nieuwe abonné opgeeft, na zes weken een bouwplaat, waaruit heel gemakkelijk de pop penkast èn de poppen kunnen worden ge maakt. Er ls een handleiding en een Paulus- boekje bij. Onthoudt uw kinderen dit kostelijke speel goed niet. Vul de bon voor ze ln! 0 Nieuwe abonné Het Vrije Volk: Adres: Woonpl.: 0 Aangebracht door: Naam: Adres: Woonpl.: Zend mij s.v.p na zes weken de Paulus Poppenkast 2e Calandstraat 3 Tel. 11.95.14

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3