JJzeren gordijn houdt inwoners weg i uit het dorp Stellendam UP W«tÜ%Lt T&aiStt triomf*"!' Bikker en Faber: kwestie van tijd Verzet tegen burgemeester groeit met de dag Abdoel Aziz bekent schuld Eind April met bus en trein naar Vlissingen Geen grondruil in Finland Minister Suurhoff zet Ziekenfondsraad tot samenwerking aan Eisenhower zet door tegen McCarthy Zeiss-directie gearresteerd Anderendenken er anders over Luchtmacht koninklijk e beste 80ct° Minister Mansholt in de Kamer: Kansen „groene pool niet beter, niet slechter 44ste verlieslijst Ike: Genoeg munitie in Korea Straatprijs melk voorlopig onveranderd Vliegvelden aan lopende band HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 MAART 1953 Stunts, met onweerlegbare bewijzen van de kwaliteit, geen losse beweringen dat het mooi en sterk is, neen, gestaafd met een schriftelijk garantiebewijs, zodat elke twijfel uitgesloten is: dat zijn onze Jubileumaanbiedingen. Kunnen wij U dan iets beters brengen dan een echt tuig- lederen Canadian: Puur glad leer; wat wilt U beter en sterker: 10 jaar schrifte lijke garantie, meer zeker heid is toch niet denkbaar. Deze Canadians met voor- zak, ronde handvaten, geruite voering en voorzien van bodemnagels koopt U nu als Jubileum-aanbieding en on danks dat wij hem niet eens geregeld in voorraad kunnen houden, bestemden wij een gehele zending, gloednieuw van de fabriek, als Jubileum aanbieding voor nog geen twaalf gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze leren Canadians (en U mag gerust in heel Rotterdam gaan kijken of U ergens een Canadian kunt vinden met garantie onder de twintig gulden), zolang de Voorraad strekt, maar uiterlijk tot 31 Maart, inclusief gratis reislabel en de volledige schriftelijke garantie Postorders onder rembours WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 29180 Het Militair Gerechtshof tc Djok jakarta is Woensdag begonnen met de behandeling van de zaak Andi Abdoel Aziz, die er van beschuldigd wordt in April 1950 de leiding tc heb ben gehad van opstand tegen hel wettig gezag in Makassar. Aziz ontkende aanvankelijk opstand gepleegd te hebben, maar hij beken de wel, dat hij zich schuldig had ge maakt aan insubordinatie. Hij was daartoe genoodzaakt, zo zei hij, om dat hij bloedvergieten tussen Indone siërs onderling te Makassar wilde ver mijden. Tegen het einde van de zitting be kende hij echter, dat hij zich aan militaire opstand schuldig had ge maakt. (Van een speciale verslaggever) OP DE GRENS VAN STELLENDAM staat een bord, dat gemaakt is van een ongeschaafde plank op een panlat. Op die grauwe plank beeft een ongeoefende band met rode verf geschreven: „Verboden grondgebied Stellendam". Zo staan er in de wijde, zonovergoten polders, waar het zeewater weer uit is verdreven, nog enkele van die borden. En langs al die ruwe planken loopt bet Stellendamse „IJzeren Gordijn", dat de bewoners van dat deérJjjk ge troffen vissersdorp belet terug te keren naar hun verlaten huizen. Het wil in Stellendam nog steeds niet vlotten met de terug keer (deftig gezegd: reëvacuatie) van de bevolking. Wie op Goeree-Overflakkee zijn oor te luisteren legt, kan daarover ergerniswekkende verhalen horen van een getergde, van huis en hof verdreven bevolking. Verhalen, die spreken van grove willekeur en onbegrijpelijke tegenwerking. Een boer had in zijn verdronken boerderij nog een grote partij gerst zitten, Hij mocht echter niet naar zijn erf gaan en de gerst, die anders tot veevoeder gedroogd had kunnen •den, ging verloren. Een visser had voor tienduizenden guldens netwerk op zijn zolder liggen. Hem en zijn zonen werd de toegang tot het dorp ontzegd. Een deel van de netten werd onbruikbaar. Ze wijzen ze met de vingers aan, die wél terug mochten komen en die, naar het oordeel van de burgerij, ir het geheel geen dringende reden had den om daarvoor in aanmerking te komen. En het verzet en de ontevre denheid groeien. Er wordt oproerige taal gesproken, maar die slaat bij de rustige vissers niet aan. Zij hopen en vertrouwen, dat wijze lieden op korte termijn zullen ingrijpen. Onzeker beleid Al hun verwijten en beschuldigin gen stapelen ze op het hoofd van bur gemeester baron Knobelsdorff, Deze stelt zich ten aanzien van de reëvacuatie op het standpunt, dat het dorp eerst geheel veilig moet zijn tegen eventuele watervloeden. En wacht dan ook, v'olgens zijn,zeggen, op een seintje van de Provinciale Wa terstaat. Eerst als er geen gevaar meer te duchten is, zal hij de bewo ners van Stellendam, wier huizen niet werden verwoest, toestemming geven terug te keren. Lang wachten. Het staat echter vast, dab hij nog lang kan wachten op dat „seintje' van de Waterstaat, want die dienst kan het eiland niet veilig verklaren voordat de nieuwe zeedijken gereed zijn. En dat duurt ten minste tot het eind van het jaar. De toestand is op het ogenblik im mers zo, dat Goeree en Overflakkee slechts beschermd wordt door de haastig en dikwijls provisorisch her stelde zomerkaden. De (theoreti sche) kans blijft dus bestaan, dat eventuele voorsjaarsstormen het wa ter weer -het land in zullen jagen. Veel geringer is daarbij natuurlijk de mogelijkheid, dat dergelijke vloeden ook mensenlevens zouden bedreigen. Kring gesloten En zo is de kring gesloten: De Pro vinciale Waterstaat kan dus de bur gemeester geen garantie geven, dat Stellendam volmaakt veilig is en düs wil de burgemeester de Stellendam- mers niet toestaan terug te keren, althans niet alle Stellendammers, die nog een huis hebben. En doordat hij enkelen wel 'n vergunning geeft, wekt hij de indruk willekeurig te zijn. Het gevolg van dat alles is verzet en ontevredenheid, die zeker niet be vorderlijk zijn voor de gemoedsrust en levensmoed van de in de rampnacht zo zwaar geslagen Stellendammers. Ze willen weer aan de slag, ondanks de ontstellende verliezen aan mensen levens en bezittingen, maar slechts weinigen krijgen de kans. Dal maakt zelfs de kalme eilanders opstandig. Tussen 20 en 30 April zal de uur- dienst op de Zeeuwse lijn Bergen op ZoomGoes vermoedelijk kunnen worden hervat, zo heeft de presi dent-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, medegedeeld tijdens een bezoek aan Goes. Er worden bij deze dienst bussen ingeschakeld, die zullen rijden van Krabbendijke naar Goes vice versa en die in deze plaatsen aansluiting zullen geven op de treinen, die van Goes naar Vlissingen en van Krab bendijke naar Bergen op Zoom zul len rijden. De busdiensten via Breskens en Antwerpen naar Bergen op Zoom zullen dan komen te vervallen. In Helsinki is een opzienbarend, maar ongecontroleerd bericht tegen gesproken, volgens hetwelk Rusland Finland had verzocht alle gebieden ten noorden van de 68e breedtegraad af te staan in ruil voor de stad Viipuri (Wiborg) en omgeving, die bii het vredesverdrag aan Rusland zijn ge komen. „IK HEB DE INDRUK, dat de vele besprekingen in de Ziekenfonds raad niet altijd tot een evenredig resultaat hebben geleid en dat er een zekere besluiteloosheid is, die wellicht veroorzaa-kt wordt dooi de tegenstrijdige belangen, die in de Raad zijn vertegenwoordigd". Deze uitspraken zijn van de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, gedaan bij de in gebruikneming van liet nieuwe gebouw van de Ziekenfondsraad aan de P. C. Hooftstraat 162-166 te Amsterdam. President Eisenhower heeft Don derdag op ziin wekelijkse persconfe rentie met nadruk gezegd, dat Char les Bolilen de geschiktste man is voor de functie van ambassadeur in Mos kou en dat zijn benoeming van kracht blijft. De president nam daarmee stelling tegen de reactionnaire senators als MacCarthv en MacCarran, die Boh- lens benoeming niet willen goedkeu ren, omdat hii aan de conferentie van Jalta heeft deelgenomen. Ten gevolge van vergiftiging door kolendamp is de 67-jarige heer Van de Vegt te Hasselt gisternacht in de slaapkamer van zijn woning over leden. Zijn echtgenote is in ernstige toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Zwolle. LENTE IN DE DIERENTUIN. Hel zebra-veulentje is na een renpartij door het perk even bij moeder temiq- gekomen. Zo dadelijk zal het weer 'weghollen. Jonge zebra's zijn even- dartel als lamnletjes en kort na dc geboorte kunnen ze al bijna net. ze hard draven als de volwassen dieren De manen van dit veulen lopen over de rug tot aan de staart door, maar dat rugdons zal spoedig verdwijnen. Zonder papieren In Stellendam loopt een legertje politiemannen rond Rijks- en Haagse gemeentepolitie maar toch zijn er in het dorp tientallen mensen aan het werk, die geen officieel pa pier in hun zak hebben, dat ze daar mogen zijn. Zo ver is het in Stellen dam dus al gekomen, dat burgerij en politie zich niet meer storen aan de bevelen van de burgemeester In enkele dorpen in het rampgebied heeft de burgemeester de hulp gekre gen van bekwame ambtenaren van de Provinciale Griffie. Zou het geep aanbeveling verdienen, dat ook bur gemeester baron Knobelsdoi-ff assis tentie ontvangt, opdat hij meer tijd en gelegenheid kan vinden zijn moei lijke taak te volbrengen? Er moet in ieder geval wat gebeu ren. Want het IJzeren Gordijn rond Stellendam moet verdwijnen! Het Westberlijnse blad „Abend" bericht, dat de gehele directie van de Zeiss-fabrieken te Jena door de Oostduitse staatspolitie is gearres teerd. Onder de gearresteerden bevonden zich parlementsleden en vooraanstaande leden van de com munistische partij. Het blad meldt verdei-, dat de productie van Zeiss als staatsbedrijf geheel op militaire be hoeften is ingesteld. De commissaris' der Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft ge zegd, dat het dringend noodzakelijk is voor de wederopbouw van het ge troffen gebied, dat de bevolking zo snel mogelijk terugkeert naar het eiland. Goeree-Overflakkee. De adjunct-directeur van de Stich ting Maatschappelijk Werk heeft die zienswijze tijdens liet bezoek van de Koningin nadrukkelijk onderstreept. „Het is eèn levensbelang", betoogde hij. Maar de Stellendammers, die weer aan het werk willen, stuiten op het „IJzeren Gordjjn", dat de burgemees ter rondom hun dorp optrok Op het historische vliegveld Soes- terberg zijn hedenmorgen burgerlijke en militaire autoriteiten getuige ge weest van een plechtigheid, die in de annalen van de militaire lucht macht als een historisch feiL zal wor den geboekstaafd. Aan de bijna 40-jarige lucht macht is namelijk bij K.B. van 11 Maart het praedicaat „Koninklijk" verleend en in aansluiting daarop is luitenant-generaal-vlieger Z.K.H. de Prins der Nederlanden benoemd tot inspecteur-generaal van de Konink lijke Luchtmacht. Beide Koninklijke Besluiten wer den vanmorgen onder de vlaggemast op het vliegveld bekendgemaakt en om twaalf uur werd bij alle onder delen van de militaire luchtvaart en voorts op alle plaatsen ter wereld, waar Nederlandse luchtmachtmililai- ïen zijn. de dagorder van de chef luchtmachtstal' luitenant-generaal- vlieger I. A. Aler, waarin de heuglijke feiten vermeld ziin. voorgelezen. i ta:cvïji&-T" - i - H? Virginia 55 (Van onze parlementsredacteur) DOOR DE IN PARIJS gehouden besprekingen over de integratie van de Westeuropese landbouw zijn de vooruitzichten van een „groene pool" niet beter en niet slechter geworden. Men kan slechts zeggen, dat de beslissing is uitgesteld. Dit heeft minister Mansholt gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard in antwoord op vragen van de K.V.P.- afgevaardigde ir Van Meel. Minister Mansholt heeft toegezegd de Kamer binnenkort een nota te zullen doen toekomen over het verloop van de Parijse besprekingen. (Van onze parlementsredactie) Van Duitse zijde is medegedeeld, dat spoedig een gunstig resultaat zal worden bereikt in de uitleveringsprocedure ten aanzien van de Nederlandse oorlogsmisdadigers Bikker en Faber. Zoals bekend heeft de tijdelijke zaakgelastigde te Bonn op 28 Januari jl. een nota tot de Bondsregering ge richt. waarin uitlevering van het tweetal werd verzocht en aanhou ding ter fine van uitlevering van de andere ontsnapten. In hun memorie van antwoord aan de Eerste Kamer voegen'de ministers van Buitenlandse Zaken aan deze Hier volgt de 44ste lijst van geborgen er. geïdentificeerde slacht offers van de watersnood: DINTELOORD: Jan A. L. de Wit. 1946. FIJNAART-. Adam Kik, 1915; Willem van Mourik, 1932; Willem Weeda, 1908. 'S-GRAVENDEEL: Maria G. Heijden. 1946; Adriana Brandvan Twist. 1897, echtgenote van Pieter Brand; Wouter van der Wulp. 1920, echtgenoot van Lijntje Buitendijk; Woutrina de Zeeuw, 1935. NIEUWERKERK: Hendrik M. Krabbe, 1881; Antje Pol—Witte- veen, 1924; Toontje Sies—Lukus. 1922; Jannetje Syriër—Goudzwaard. 1871Daniël Viergever, 1912. OOSTERLAND: Pieter W. Bolle, 1941, zoon van Marinus Bolle en Cornelia v. d. Werf; Cornelia Bollev. d. Werf, 1912, echtgenote van Marinus Bolle; Jacob Heyboer, 1946; Maria J. de Jonge—Stouten. 1891, echtgenote van Govert de Jonge; Cornells Koopman, 1943, Adriana ^leerman, 1910; Marina C. Uyl, 1939. STAVENISSE: Adriana van Bloppoei, 1929; Cornells den Braber, 1889; Maria C. den Braber, 1939; Alurens den Engelsman, 1880, Neeltje den Engelsman—de Rijke, 1883; Maria J. Gaakeervan Zorge, 1903; Jan C. Goedegebuure. 1917; Petronella C. de Jongh, 1906: Jacob K. P. Nelle, 1909. STRIJEN: Pietje Buitendijk. 1933. opmerkingen toe, dat het thans nog moeilijk te zeggen is, hoeveel tijd de uitleveringsprocedure zal vorderen. Ten aanzien van de vijf ontsnapten, die zich in Duitsland nog op vrije voeten bevinden, is de memorie van antwoord nog vager. „Deze episode", aldus de ministers, .beïnvloedt in ongunstige zin de ont wikkeling van de betrekkingen met het Duitse volk. Ofschoon het dui delijk is, dat de Bondsregering ten volle meewerkt, mag niet over het hoofd worden gezien, dat de oplossing van de ontstane moeilijkheden niet uitsluitend van de centrale overheid afhangt". Met andere woorden; gebrek aan medewerking in andere Duitse krin gen dan die van de regering schuift de zaak op de lange baan. Aan Bui tenlandse Zaken kan men in dezen dan ook geen positieve verwachtingen mededelen. Ook aan het Ministerie van Justitie kon men ons hierover nog niets zeggen. President Eisenhower heeft Don derdag op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat hij de munitie- voorraad in Korea voldoende bevon den had voor de huidige operaties. „Men kan niet zeggen, dat er con crete bezwaren tegen de plannen naar voren gekomen zijn", zei hij. Wel is gebleken, dat de zes landen, die zich ■eeds in de Europese Gemeenschap /oor Kolen en Staal verenigd heb ben en die thans de vorming van de Europese Defensiegemeenschap over wegen, onvoldoende oog hebben ge had voor het belang van de landbouw in het kader van de politieke en eco nomische ontwikkeling, welke zich de laatste maanden in Europa heeft voorgedaan. Verdere studie Er is thans, aldus de minister, be sloten tot verdere studie op grond van de resultaten, welke op politiek- economisch gebied zijn verkregen. De minister achtte het moeilijk te zeggen hoever de ontwikkeling zal zijn ge vorderd, wanneer over zes maanden de volgende conferentie plaatsvindt. Op een vraag van de socialist Ne- derhoi'st deelde hij nog mee. dat bij de volgende bespreking, naast de ver tegenwoordigers van de landbouwpro ducenten, ook de vertegenwoordigers van handel en industrie zullen wor den ingeschakeld. Minister Suurhoff had stellig ook waardering voor belangrijk werk, dat in het verleden is gedaan, maar hij sprak de verwachting uit, dat in dit nieuwe gebouw de zo hoog nodige vrijwillige samenwerkmg vruchtbaar der zou zfin, opdat de overheid niet genoopt wordt tot ingrijpen en opdat de grote zaak der volksgezondheid op de juiste wijze wordt gediend. In ons land is de unieke situatie aanwezig, dat de wettelijk verplichte verzekering niet overheids- maar door particuliere organen wordt uitge oefend. Daarbij moet echter onderlinge strijd vermeden worden en is samen werking zonder gelijkschakeling een eerste gebod, „Sommige zaken liggen me aan het hart", zei de minister „en andere liggen me zelfs zwaar op de maag". Hij sprak de hoop uit, dat zich voortaan een gezonde ontwikke ling in het ziekenfondswezen zou mo gen doorzetten en dat met dit nieuwe gebouw als symbool een nieuwe perio de van activiteit zou worden ingeluid. De „Daily Mail" schat het ver mogen van de overleden koningin Mary op 40 millioen gulden. (Van onze parlementsredacteur) Het is niet de bedoeling, dat het vrijlaten van de consumptiemelkprijs, dat half April zal plaatsvinden, een stijging van de „straatprijs" van de consumptiemelk ten gevolge zal heb ben. In antwoord op vragen, welke de socialist dr Vondeling Donderdag middag in de Tweede Kamer heeft gesteld, heeft minister Mansholt in de eerste plaats gewezen op de te verwachten stijging van de melkpro ductie in verband met 't jaargetijde. Daarnaast kan de „straatprijs" zo nodig op het oude peil gehandhaafd worden door het hanteren van de subsidieregeling. Voor de eerstkomen de maanden verwacht de minister in ieder geval geen stijging van de prijs. Hij neemt tevens aan, dat de han delsmarges en de inkomsten van de melkslijters binnen redelijke grenzen zullen blijven als gevolg van de con currentie; dat de vrijlating van de consumptiemelkprijs van invloed zou zijn op de bereidwilligheid tot mede werking aan de zg. melksanerïng kwam de minister niet waarschijnlijk voor. Ten slotte verklaarde de minister, dat het vrijlaten van de melk geen verband houdt met de onlangs voor Amsterdam vastgestelde „sper-rege- ling". Deze regeling is slechts be doeld als voorbereiding tot de sane ring van de melkdistributie in de hoofdstad. F.lke week komt er in Europa een militair vliegveld gereed ten behoeve van de geallieerde luchtmacht in Centraal Europa. Thans zijn reeds klaar gekomen of bijna gereed 13 velden in Nederland, 14 in Bel gië, 30 in West-Duitsland, 41 in Frankrijk en 1 in Luxemburg, tc zamen 99. Voorts is een radar-beveiligings systeem tot stand gekomen, dat zich uitstrekt van Jutland tot de Alpen en van het IJzeren Gordijn tot het Engels Kanaal. Dit is het werk geweest van heb geallieerde luchtmacht-hoofdkwar tier Centraal Europa, dat zetelt te Fontainebleau en dat twee jaar ge leden werd opgericht. Voor dit jaar staat op het pro gramma een verdere uitbouw van de twee tactische luchtmachten. De ene (de 4de tactische luchtmacht- wordt gevormd door Franse, Cana dese en Amerikaanse eenheden), de andere (de 2de tactische luchtmacht) door Britse, Nederlandse en Bel gische squadrons. Gewerkt wordt verder aan een netwerk van pijpleidingen, dat de brandstof voor de vliegtuigen recht streeks naar de bases zal brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2