Dertig millioen voor sociale maatregelen wegens ramp Eén landbouw Onze vriend Walter Aanvechtbare cijfers Debuut van minister maakt goede indruk ,riet SBSiSVS3 ds- Spreeu wenpraa t HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 MAART 1953 PAGINA 2 Yoor de eenwording van de Euronese landbouw is de conferentie van zeventien Westeuropese ministers van Landbouw te Parijs nog van weinig wezenlijke betekenis geweest. Minister Mansholt heeft in zijn laatste persconferentie te Parijs zijn teleurstelling dan ook niet onder stoelen of banken gestoken. Het Nederlandse standpunt, dat alleen een boven-nationale basis voor op lossing van de economische moeilijkheden van West-Europa bruikbaar is, kon in de ogen van de andere ministers geen genade vinden. Een principiële uitspraak over de politieke organisatie van een landbouw markt is men te Parijs vijf dagen lang uit de weg gegaan. En dat was toch het kernprobleem voor de conferentie. Het Instellen van een nieuwe commissie ad hoc, die methoden voor de organisatie van de Europese landbouwmarkten voor eën bepaald aantal producten moet uitwerken voor een volgende conferentie tussen de ministers in October, betekent alleen een half jaar uitstel van de moeilijkheden. Want in October staat men -dan weer voor de vraag boven-nationaal, dus met aanvaarding van een Hoge Autoriteit, zoals in de Kolen- en Staalgemeenschap, of consultatief, dus door middel van beperkte overeenkomsten tussen landen. Een nieuwe commissie voor de voorbereiding van voorstellen op dit gebied was overigens geheel overbodig, daar de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking voor dit werk de aangewezen in stantie zou zijn. Teleurstellend achten wij de conferentie ook in ander opzicht. Be halve Nederland en Noorwegen, beschouwden de delegaties de Integratie van de Europese landbouw vrijwel uitsluitend als een zaak van producenten. Gaat men deze' weg op, dan komen de Europese consumenten tegenover een gesloten front van Europese boeren, het geen voor een harmonische opbouw van het economische leven niet gunstig zal zijn. Integratie is geen zaak van producenten alleen. Een gezonde Euro pese economie vraagt verantwoorde combinatie van het belang van producenten en consumenten. En zodra hét over de voedselvoorziening van Europa gaat mag men zeker niet aan producentenbelangen alleen denken. Bij de ministers in Parijs vond dit standpunt geen Ingang. Dat is bedenkelijk. Zij wensten alleen de vertegenwoordigers van de inter nationale landarbeidersorganisaties, als rechtstreeks bij de productie betrokken, tot de conferentie toe te laten als waarnemers. De vak beweging, die naar Nederlands inzicht evenals de handel en de ver werkende industrie ook bij de integratie betrokken is, wenste men te weren. Wij mogen de Nederlandse landbouw dankbaar zijn, dat zij dit enge producentenstandpunt niet huldigt en wel degelijk ook de consumentenbelangen niet uit het oog verliest, door het onderste uit dc kan te willen halen. Indien de Westeuropese landbouw in de naaste toekomst niet meer aandacht aan de consumentenbelangen schenkt, zal het zeker moeilijk worden, eventuele besluiten van een volgende conferentie van mlnisr ters van Landbouw in de verschillende parlementen bekrachtigd te krijgen. Want in het parlement staat het boerenbelang niet alleen op de voorgrond. Daar vormt het landbouwbelang een onderdeel van het nationale algemene belang. Maar het algemene belang moet ook behartigd worden in een nauw aaneengesloten West-Europa. Daarin moet iedere belangengroep zijn plichten en zijn rechten hebben. De Weense „Arbeiterzeitung" publiceerde 22 Maart jl. de volgende brief van een partijgenoot uit de gevangenis in Stein aan de Donau (Russische bezettingszone). De brief is gericht aan de voorzitter van een der Weense partijafdelingen. We laten hier zonder enig mmentaar de vertaling volgen Waarde partijgenoot, daar ik geen nabestaande familie meer heb wend ik mij tot u om hulp. Ik ben in October 1945 door een Russische Krijgs raad tot tien jaar werkkamp veroordeeld en in Februari 1946 naar Rus-, land getransporteerd. Op 13 Februari 1953 ging ik weer op transport en werd op 9 Maart door Russische soldaten aan deze gevangenis afgeleverd. Ik ben in 1910 in Wenen geboren, Kronprinz Rudolf Strasze 34, en van beroep electro-technicus. Mijn vader was van zijn jeugd af lid van de S.D.A.P., trad later toe tot de Schutzbund en is op 13 Februari 1934 bij de verdediging van het Goethe-hof gevallenMijn moeder is m No vember 1944 in het ziekenhuis gestorven aan de wonden, die zij bij een luchtaanval had opgelopen. Ik was zelf ook bij de Rode Valken, lid van de S.D.A.P. en van de Schutzbund, totdat de partij verboden werd. Ik woonde in 1938 in Wenen, Praterstrasze 48, werd op 14 April van dat jaar door de Gestapo gearresteerd. Ik ging in October naar Dachau, van daar naar Mauthausen, vandaar op 20 Juli 1942 naar Stutthof, vandaar in October 1944 naar Buchenwald. Ik werd op 11 April 1945 door de Amerikaanse troepen bevrijd, bleef in 'Jena, waar ik werk kreeg in de Zeiss-]abrieken totdat ik door de Rus sische militaire autoriteiten werd gearresteerd. Ik heb tot vandaag geen enkele mogelijkheid gehad u te schrijven. Ik hoop op uw hulp, waarvoor ik u van te voren dank. Vriendschap, WALTER WITTMANN Een drie en veertigjarige gaf een overzicht van zijn levensloop onder twee dictaturen. Als wij de strijd voeren voor het handhaven van onze vrijheid, laten we dan denken aan deze Walter en de ontelbaar velen, wier levenslot even droevig is als het zijne. Het is buiten kijf, dat de middenstand en trouwens de detail handel in het algemeen een flinke klap in zijn omzet heeft ge kregen als gevolg van de ramp. Het publiek heeft veel geld in het Rampenfonds gestort en dat geld kon niet óók worden besteed aan uitgaven voor textiel, schoenen of huishoudelijke artikelen. Toch kan men op dit gebied ook teveel en te snel willen bewijzen. De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond heeft dezer dagen een persbericht uitgegeven, waarin een beeld wordt gegeven van het omzetverloop in de eerste weken van Januari en in de eerste weken van Februari van dit jaar. Deze cijfers zijn door enkele dagbladen zonder meer overgenomen. "Men geeft hét volgende staatje: Textiel Schoenen Huish. artikelen Eerste week Januari Tweede week Januari Eerste week Februari Tweede week Februari 140 143 42 46 120 142 72 87 107 130 61 64 Dat lijkt dus wel een zware klap. Maar wij willen er toch de aandacht op vestigen, dat deze cijfers op zeer tendentieuze wijze zijn ge groepeerd. De vergelijking tussen de eerste weken van Januari en van Februari gaat nl. niet op, omdat de omzetten begin Januari altijd extra hoog plegen te zijn, als gevolg van het feit, dat dan de nieuwe kinderbijslag wordt besteed en bovendien de uitverkoop in deze periode valt. In de tweede plaats moet worden opgemerkt, dat men de reeks te vroeg heeft afgebroken. Zou men ook de laatstbekende cijfers van het C.B.S. invullen (die tot de vierde week van Februari gaan) dan blijkt, dat er al een zeer opmerkelijk herstel heeft plaats gevonden. De textielomzet is gestegen van 46 in het staatje tot 78. De omzet van huishoudelijke artikelen tot 82. Vergelijkt men dan nog de cijfers van Februari met die van Februari van het vorige jaar dan blijkt wel een terugslag, maar toch niet zo'n catastrofale als de Middenstandsbond suggereert. De cijfers over de laatste weken zijn zelfs niet heel veel lager dan die over dezelfde weken van verleden jaar. Naast klachten zou dus ook plaats zijn voor vreugde over een snel herstel. Overigens moet worden opgemerkt, dat al deze cijfers geen be trekking hebben op middenstandsomzetten, maar op omzetten in grootwinkelbedrijven. Het is ons niet duidelijk, waarom de Midden standsbond niet heeft gewacht tot de goede cijfers van het Economisch Instituut voor de Middenstand beschikbaar waren. De middenstand heeft een terugslag ondervonden. Het is goed als daar nog eens de aandacht op wordt gevestigd Maar men hoede zich voor publicatie van zo aanvechtbare cijfers. Daar is geen enkel belang mee gediend. Jouden hun reqenjassen dat wel uithouden? En zemoeten erdoor „Geen nood .moeder. Let maar op het IMPER'EAU-etiket inde regen jassen dieü koopt.Het geeft met welk merk or welke prijs Ziezo, die kunnen er tegen- f-merk in Uw regenjas garandeert U. dat deze gemaakt Is van Imper'fau waterdichte stof. Voor de industrie: Nederland: Fa. Jac. J Harlogs. VVeesperplein 4. Amsterdam-C België en Luxemburg: Verkoopbureau U.T.O. Lombardstraat 28. Brussel. ,JMPER'EAU"-stof is een Benelux-product, dus... voordeliger. (Van onze parlementsredacteur) Voor die sociale maatregelen ten behoeve van de slachtoffers van de nationale ramp, die door het departement van Maat schappelijk Werk genomen zijn, zal op de Rijksbegroting alsnog een bedrag van 30 millioen worden uitgetrokken. Dit heeft de minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. van Thiel, gistermiddag in de Tweede Kamer meegedeeld bij de ver dediging van de (eerste) begroting van zijn departement. Het debuut van deze snel-sprekende bewindsman heeft in de Kamer een goede indruk achtergelaten. Op tal van punten heeft hij mededelingen gedaan, die bij de replieken door verschillende afgevaardigden zeer werden gewaardeerd. Hier is een greep daaruit: De minister zal een adviescollege instellen op nationaal niveau, met het oog op de maatschappelijke conse quenties, die de voortschrijdende in dustrialisatie van ons land met zich brengt. Ten behoeve van het werk der gezinsverzorgsters zal de mi nister een verbetering van de gelden de subsidieregeling bevorderen Hoewel mr Van Thiel zelf bezwaar maakte tegen de gedachte van de socialistische afgevaardigen Van L i e n d e n en mevr. Ploeg Ploeg om de gezinsverzorging op te nemen in de verplichte sociale verze kering, verklaarde hij zich toch be reid. over deze wens het oordeel van de Centrale Raad voor Gezinsverzor ging te vragen. Indien de raad zulks nodig acht, zal de minister daarop een studiecommissie instellen. Gezinsraad in zicht De oprichting, van een gezins raad is volgens de minister een be langrijke stap naderbij gekomen. Hij zal met spoed het advies bestuderen, dat de Nationale Commissie voor Ge- zinsbelangen hem daaromtrent de vorige week heeft doen toekomen. De minister overweegt, een derge lijke raad voorlopig bij Koninklijk Besluit in het. leven te roeoen. Een voorstel tot verbetering van de regeling voor het buitengewoon pensioen 1940 1945 zal de be windsman vóór Pasen aan de Minis terraad doen toekomen. De minister heeft zijn Instemming betuigd met de pleidooien van ver schillende afgevaardigden voor het verruimen van de mantretrelen ion behoeve van minder valVde ar beidskrachten in het algemeen. Hij zal aan de gemeentebesturen verzoeken eventuele financiële steun aan deze groepen toe te kennen in de vorm van een toeslag op het loon, dat zij bij tewerkstelling ontvangen. Tot uitbreiding van de subsidierege ling voor de organisaties, die zich be zig houden met de zorg voor onge huwde moeders waarvan thans slechts een zestal instellingen profiteert toonde He minister zich bereid. Hij zal trachten meer geld voor dit doel beschikbaar te krijgen. Gerepatrieerden Met het oog op de moeilijkheden waarin de gerepatrieerden uit Indonesië zich bevinden, zal de mi nister een coördinatiecommissie in stellen, waarin onder meer de tewerk stelling van de gerepatrieerden onder ogen zal worden gezien. Journalisten uit V.S. krijgen Sowjet-visa Acht Amerikaanse journalisten heb ben visa gekregen voor een bezoek aan Moskou. Zij vertrekken Maandag per vliegtuig via Wenen en Praag uit Londen, waar zij thans verbhjven. De acht behoren tot een groep jour nalisten van dagbladen en radiosta tions in Amerikaanse provinciesteden, die een rondreis door Europa maakt. advertentie - ftOe „IDEAAL" BOUCLÉ TAPIJT IJzersterk en bijzonder ge schikt voor huis- en slaap kamer. 100 cm. breed, per meter Uitzonderlijke aanbieding, zuiver wollen „FLOORMASTER" WILTON KARPETTEN een beter karpet voor lage prijs 4 nQ 200 x 280 UT.-- DUBBELE VELOURS (met zeer geringe weef foutjes) Prachtige kwaliteit met aan weerszijden dezelf de pool. In 6 verschillende tinten,120br «y Of\ NU per m 2-persoons zijden GEWATTEERDE SPREIEN met volant, In een aantal fraele pastel kleuren van - a a 3650 NU 24.90 WALENBURGERWEG .WINKELSTAD-8LIJDORP" BEIJERLANDSELAAN- 72-78 Ten aanzien van het vraagstuk der Indische Nederlan ders heeft de regering thans ver schillende maatregelen in overwe ging, waarover de Kamer nader zal worden ingelicht. De regering wil geen dwang uitr oefenen op de betrokkenen ten op zichte van vraag, of zij zich blij vend iff Nederland dan wel in Indo nesië willen vestigen. Zij kan ander zijds niet steeds lijdelijk toezien: „Soms moeten personen tegen zich zelf beschermd worden" Voor het overgrote deel der Indi sche Nederlanders acht de minister het het best, dat zij hun toekomst zoeken in het land waar zij geboren zijn. De minister heeft geconstateerd, dat de moeilijkheden met Ambo nezen in de laatste maanden aan zienlijk zijn verminderd. Het staat voor hem vast, dat zij in Nederland geen gelukkige toekomst kunnen vin den. Het opheffen van de woonoorden en het overbrengen der Ambonese gezinnen naar particuliere woningen acht de minister daarom niet raad zaam. De vakopleiding zal op grote schaal ter hand worden genomen. Vooral aan de jeugd zal veel aandacht wor den besteed. Het streven van de rege ring is er op gericht, de Ambonezen zoveel mogelijk tot geregelde arbeid te brengen, omdat in voortdurend nietsdoen een groot gevaar schuilt. Ontwikkeling af wachten Minister Van Thiel wenste niet t( treden in de beschouwingen over d< oprichting van zijn departement er over de taken, welke het volgens som mige afgevaardigden alsnog van anaere departementen zou moeten overnemen. Laatstgenoemde kwestie wilde hi; overlaten aan de ontwikkeling: als ei meer ervaringen zijn opgedaan kan men beter een gefundeerd Oordeel geven over de vraag, wat wel en wal niet bij zijn departement thuishoort De minister acht; zijn taak, de kerkelijke en particïihere organisa ties op het gebied van het maat schappelijk werk de volle kans t« geven. Daarnaast heeft de overheid een stimulerende taak. Ook moet zij zorgen voor algemene leiding, coördinatie en het beharti gen van het algemeen belang. Zo moet de overheid zorgen voor sociale planning ter ontwikkeling van hei gemeenschapsleven, onder meer in verband met de voortgaande bevol kingstoeneming. Subsidie en recht De subsidieverlcr'ag beschouwt de minister als een van de belangrijkste delen van zijn beleid. Aan die sub sidieverlening op zichzelf ontleent de overheid zijns inziens echter nog nlel het recht, zich op enigerlei wijze mei het optreden van de gesubsidieerde instellingen te bemoeien. Dat kan slechts gemotiveerd zijn, Indien het algemeen belang het noodzakelijk maakt De minister was daarom, met zijn partijgenoot ir Wijffels, beducht voor ambtelijke controle op de particu liere organisaties. Zekerheid omtrent een doelmatige besteding van de overheidsgelden wil hij vooral na streven door het stellen van scherp omlijnde voorwaarden bij subsidie verlening. Bij de replieken heeft Van L ie n d e n er terecht op gewezen, dat er toch een zekere controle moet zijn op de naleving van de voor waarden. Daarmee was de minister tiet in zijn slotwoord geheel eens. Gezinsverzorging Het pleidooi van Van Lienden en mevrouw Ploeg—Ploeg voor het op nemen van de gezinsverzorging in het stelsel der (verplichte) sociale verzekeringen bleek de minister niet geheel te hebben begrepen. Mevrouw Ploeg heeft daarom bij de replieken nog eens nadrukkelijk gezegd, dat de uitvoering van de ge zinsverzorging geheel öp levensbe schouwelijke basis dient te geschie den. Het organiseren van de ver zekering, die een goede financiering zou moeten bewerkstelligen, kan zeer wel afzonderlijk gefceuren. Intussen was het van belang, dal de minister, ondanks zijn aanvanke lijke afwijzing, toch de mogelijkheid tot, nadere bestudering van het 'or- stel van mevrouw Ploeg heeft open gehouden. De minister sloot zich bij deze ge legenheid tevens aan bij de hulde, welke de socialistische woordvoerster Woensdag had gebracht aan de ge zinsverzorgsters en de andere vrou welijke vrijwilligers, die in de nood- gebieden zo onvervaard aan de slag zijn gegaan. Bejaardenzorg Dat de overheid belangstelling moet hebben voor de plaats van de be jaarden In de maatschappij, was de minister met Van Lienden eens Hij zei daarbij, dat onderzoekingen in Amerika hebben uitgewezen, dat men de werklust van deze categorie niet moet overschatten. Zijn gedachten gaan in de eerste plaats uit naar het verschaffen van gelegenheid tot sociale recreatie, een mogelijkheid, welke Woensdag door ir Wijffels (k.v.p.) naar voren was gebracht. De minister heeft onder meer nog meegedeeld, met belangstelling uit te zien naar de voorstellen van de staatscommissie tot herziening van de Armenwet. Hij verwacht een ge deeltelijke herziening van de wet. De betrokken commissie is met haar Als er ooit een artikel in de herenmode snel een weg gevonden heeft, dan is het wel het effen Week-end shirt in felle kleuren. Maar juist bij deze hemden speelt het materiaal zo'n grote rol. Een elegant zittend Week-end hemd kan alléén een succes zijn, als het gemaakt is van de beste Sanforised-pope- line, als in het soepelvallende boord krimpviije triplure is verwerkt en als het open en gesloten gedragen kan worden Diverse merken kunnen wij U op noemen (en „Valentino" is er één van) die niets voor elkaar onderdoen, maar die dan ook stuk voor stuk ner gens onder de twaalf gulden verkocht worden. Maar wij beloofden U ioch ongekende aanbiedingen met dit Jubileum! Voordat het seizoen begint, zodat U er de hele zomer plezier van kunt hebben, voor U ook zo'n modern overhemd; ook voor U een echte Valentino met geraf fineerde Amerikaanse slui ting en borstzak, maar nu voor nog geen acht gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Valentino Weekenders in alle courante maten, verpakt in cellophaan, in 15 moderne kleuren o.a. staalblauw, re seda, parelgrijs, bordeaux, citroengeel, wit e.a. WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel, 29180 rapport vrijwel gereed. Voordat mr Van Thiel gisteren middag aan de verdediging van zijn beleid kon beginnen, hebben nog de afgevaardigden Haken (c.p.n), St.ufkens (arb.i en Van Dis (s.g.p.) het woord gevoerd. Stufkens besprak de moeilijkheden der gerepatrieerden, de Indische Ne derlanders en de Ambonezen. Hij achtte de verbittering der gerepa trieerden begrijpelijk en bepleitte hun inschakeling in het arbeidspro ces door bemiddeling van een spe ciaal daartoe te creëren orgaan. De minister kwam hem daarin een eind- weegs tegemoet. De begroting van Maatschappelijk Werk is ten slotte z.h.st. aangeno men, De Kamer zal pas op Dinsdag 14 April weer bijeenkomen. „Het is verschrik kelijk om het te zeg gen, maar mijn emi gratie is een hope loze mislukking", al dus het trieste begin van een brief, die door een Nederland se emigrant in Aus tralië aan een Rot terdamse kennis is geschreven. En aan het einde le zen we: „Schrijf maar niet meer te rug, want misschien gaan we hier spoedig vandaan". Tussen begin en slot be vindt zich 'n periode van mislukking en heimwee. Een somber relaas van mensen, die waarschijnlijk te licht vaardig over emigratie hebben ge dacht en zich geen bestaan konden verwerven in het nieuwe land. De aankomst was voor het gezin van deze emigrant weinig bemoedi gend. Een regeringsvertegenwoordiger vertelde aan boord al, dat er op dat ogenblik in Australië ongeveer 70.000 werklozen waren, vooral onder de on geschoolde arbeiders. Hij deelde voorts mee. dat vergeleken bij Hol land de sociale verzorging in Austra lië slecht was. Briefschrijver meent zulks aan den lijve ondervonden te hebben. Er was al direct veel pech. De emi grant kreeg last van nierstenen en moest in een ziekenhuis worden opge nomen. Het gezin leefde van 4.15 ondersteuning, waarvan 2.15 af moest voor huur van een kamer waarin gevieren gegeten en geslapen moest worden. En dan schrijft de te leurgestelde emigrant: En dan ga je als serieus Hollander piekeren over alles wat je hebt weg gegooid. Zodoende ben ik naast nier- ziek óók zenuwziek geworden. Niet erg prettig om dit alles te lezen, maar het is de naakte waarheid. Ik ben onder behandeling van een Neder landse arts en die heeft geadviseerd'. „Direct naar Holland". Volgens hem de enige oplossing. Wij zijn nu zo ver, dat wij op de boot naar Holland wachten. V kunt zich voorstellen wat dit voor een desillusie is. Zo zal binnenkort de terugreis beginnen. Het gezin wordt momen teel ondersteund door de Nederlandse regering, zodat de financiële zorgen te dragen zijn. De Nederlandse arts doet veel voor deze familie en toen de heer des huizes in het ziekenhuis lag kreeg hij bezoek van Amsterdams burgemeester, die op dat moment eer. reis döor Australië maaktereuze aardig; het doet je toch altijd weer goed!" Deze sombere brief moge een waar schuwing zijn voor velen die al te lichtvaardig over emigratie denken. De nieuwe landen zijn volkomen an ders dan het oude vertrouwde Hol land waaraan je vaak met heimwee moet denken. Gevaarlijk heimwee soms, die zich in je hart vreet en waaraan Je ten slotte geen weerstand kunt bieden. Gelukkig worden er ook andere brieven naar Nederlandse familie leden geschreven. Brieven over harde arbeid en goede lonen, over onver vaarde aanpak van het hele gezin, over het wijde land, dat langzamer hand voor de emigranten een nieuw vaderland is geworden. Maar voor mensen als briefschrijver is emigratie een bang avontuur, dat de gemeen schap bij terugkeer weer voor nieuwe problemen stelt. Kanarie Twee oude mensen uit Oude Tonge verloren bij de watersnood alles wat z(j bezaten. Oók de vrolijk zingende kanarievogel, die door het bruisende water werd verzwolgen, Wie heeft een mankanarie? vroeg Pieter. Het ant woord kwam snel. De vogelvriend en -handelaar K. uit de Zwarjanstraat schreef „De beide oudjes, die door de ramp zo zwaar getroffen zijn, vragen om een kanarievogeltje? Die krijgen zij. De kanarie kan bij mij worden afge haald. Bezwaar? Zeg maar waar ze wonen en ik breng hem wel bij hen thuis. Zingen? Als een lijster". Zo'n brief verwarmt het hart en Pieter haalde dan ook fluks uit het magazijn een kanariekooi en wan delde naar de Zwartjanstraat. Ik kwam echter met dat kooitje van een koude kermis thuis, want de heer K. wilde zijn als een lijster zingende kanarie niet in zo'n lelijk huis heb ben. Een nieuwe kooi werd te voorschijn getoverd, waarop de gevederde zan ger plotseling dacht: „Ik verkies de vrijheid" en naar de uiterste hoek van de winkel koerste. Geen noodook kanane num mer twee zong als een lijster en toen alles netjes ingepakt was, wandelde P.;eier blij naai huis. Blij vanwege die spontane hulp van vogeivriend K. Nog meer! Vreemde postzegels worden 'spreeu wen nachtmerrie. Alm.aar aanvragen uit Sanatoria stromen bij ons bin nen. Florine sorteert dat het een lieve lust is, maar eens raakt haar voorraad uitgeput. Een blik in ons kaartenbakje leert, dat er nog vele aanvragen zijn. Derhalve een drin gend beroep: Stuur ons buitenlandse postzegels Aanbod In ons Boek der Aanbiedingen hebben wij vandaag opgeschreven: „allerlei" van Van der B. van de Mathenesserdljk, een kinderledikant van V. uit de Berkelse- laan, een luidspreker van O. van de Mathenesserdljk, een kachel van V, van de Waardsedijk, kleding van Van A. van de HUlevllet, kinderwagens (reeds be stemd) van N.N. uit de Gouvernestraat en van N.N. van de Diergaardesingel, capsules en zilverpapier van Van der B. uit de Kortenaerstraat, postzegels van N.N., een vogelkool van J. uit de Brou wersstraat en een fornuisje van Den H. uit de Jeruzalemstraat. Ook de broed- thermometer voor de bejaarde pluimvee- liefhebber ls ons aangebpden en wel door G. van het Mendelssohnpleln ln Vlaar- dlngen. Iedereen hartelijk dank, Verlies, vondst Maandagavond heeft mevr. Llngmont, Kerkhofstraat 34b, tussen Kerkhofstraat en le Res. Boezemstraat een bril in koker verloren. Een rechter donkerbruine hand schoen werd tussen Spanjaardstraat en Oud-Mathenesse gemist door mevr. Van der Wacht. Fregatstraat 21. Mevr. Van der Bosch, Portugesestraat 26, vond Woensdag op de Broersvest een bruine damesportemonnaie met ritssluiting. In houd vijf k zes gelden. Rampenfonds Gelukkig hebben velen het Rampen fonds nog niet vergeten. Onder het motto „Ach zomaarmag Pieter vijf gulden van J. H G. op het gironummer van het f-nds storten. Zulks geschiedt óók met de t-.vee rijksdaalders, die M. S. van de Plelnweg stuurde, en met de gulden van mevrouw De H. uit 'Rotter dam. Een lezer bericht mij, dat twee knaap- jee van nauwelijks drie turven hoog een warm compliment verdienen. Trots to nen zij de buurtgenoten een girostrookje waarop vermeld is, dat zij I 14.11 in het Rampenfonds hebben gestort. Het geld is bijeengegaard met een kijkdoos Hier komt dat warme compliment: Hulde jongensI Spreeuw enpot In de Spreeuwenpot deponeerden we een gulden van Van der P. van de 's-Gra- venweg en drie gulden van N.N. PIETER SPREEUW

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2