Socialistische overtuiging is gericht op de mens en toekomst zijn Lentebloemen tussen het puin Mr Burger op Partijcongres: Raadsverkiezingen gaan uit boven het plaatselijk belang Turkij e: 268 doden Grock maakt de sprietjes stuk Londense moordenaar een geesteszieke? Weer een trein over Moerdijk Ook gezinnen straks welkom in Australië Nederlanders goede immigranten Keert Thorez terug? 86,4 millioen Tsjechische resolutie verworpen Mau Mau begaat tientallen moorden IIIKRtü VXBERICH Democratisch-socialistisch dagblad HetVrijeVolk HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Vrijdag 27 Maart 1953 Achtste Jaargang Nummer 2399 UITG. N.V. DE ARBEIDERSPERS, DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERDEN. PRIJS 47 ct. per week, 6.10 per kwartaal, LOSSE NUMMERS 10 Ct. - GIRO 28333. BUREAU JACQ. PERKSTR. 9, ROTTERDAM TEL. 111030 - REDACTIE 28693, 113949, 24412 ADVERTENTIES: 28446 28513, 28302. PvdA-Congres in Haagse Dierentuin In een officiële verklaring te An kara wordt gezegd dat bij de aard bevingen in Turkije 268 doden zijn te betreuren. 332 personen liepen verwondingen op. De totale schade valt nog niet vast te stellen. Alleen in de provincie Balikesir zijn reeds meer dan 7000 huizen ver woest of zwaar beschadigd. Dit aan tal is veel hoger dan hetgeen uit de provincie Dardanellen is gemeld. De aardschokken blijven aanhou den. Donderdagavond werd nog een tamelijk sterke schok waargenomen. Het is nog niet. bekend of hierdoor nieuwe schade is aangericht. IN isolement ligt zwakte; in bereidheid om open te staan voor anderen schuilt het geheim van onze kracht. Wij brengen het Nederlandse volk een staalkundige bood schap. Wij buigen niet voor enig groepsbelang, van welke zijde het ook mocht worden bepleit. Onze socialistische overtuiging is gericht op de mens en zijn toekomst en wij willen die overtuiging verwezenlijken, gestuwd door de vaste wil om te bouwen aan de wereld van gerechtighfeid. Met deze woorden besloot mr J. A. W. Burger, de voor zitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie, het eerste deel van zijn rede over de binnenlandse politieke situatie. Dit deel was gewijd aan de betekenis van de verkiezingsuitslag van 1952. Daarna behandelde de fractievoorzitter de komende ge meenteraadsverkiezingen, die, zo zei hij, in de huidige om standigheden een betekenis krijgen, die ver boven het plaatse lijk belang uitgaat. Vandaar dat mr Burger als motto van zijn rede had gekozen: „De strijd gaat voort!" Naast elkaar gezeten aan een van de voorste tafels in de Haagse Die rentuinzaal vier gasten van nationaal formaat op hét congres van de P.v.dA.: minister-president dr W. Drees, oud-minister J. in 't Veld, mr J. A. Jonkman, de voorzitter van de Eerste Kamer en mr L. A. Don ker. de minister van Justitie. Grock mag niet spelen op de Séchsenlautenplatz in Zurich. De wereldberoemde clown, die al 73 jaar is, maakt een afscheidstour- née van zes maanden door zijn geboorteland Zwitserland en over al werd hij hartelijk venoelkomd, behalve in Zurich. .Het grasveld zou er door wor den beschadigd", zei de gemeen teraad, hoewel er ieder jaar een Zwitsers circus op de Sechsenlau- tenplatz staat. Hoe dan ook, iedereen is nu zeer boos op de gemeenteraad en de vroede Zwitserse vaderen zullen het verzoek nu maar opnieuw in overweging nemen... Egyptenaren die hun kapitaal naar het buitenland hebben gezon den kunnen het ongestraft het land weer binnenbrengen mits zij het binnen drie maanden doen. Hiertoe is door de ministerraad besloten. Spreker wees er op, dat de poli tieke tegenstanders in de verkie zingsstrijd getracht hebben de De moordenaar van de vier vrouwen, wier stoffelijke over schotten ingemetseld zijn gevonden in een flat te Londen, is waarschijnlijk geestesziek, zo heeft Scotland Yard verklaard. Inmiddels is het signalement van de vroegere beivoner van de flat, de 55-jarige Reginald Christie, aan alle politieposten in Groot-Brittannië toegezonden. Men vreest, dat de moordenaar op nieuw zal toeslaan, als hij niet snel gevonden wordt. Aangenomen wordt, dat de moordenaar zich nog steeds in Londen ophoudt en de politie kamt alle goedkope hotelletjes en pensions in de stad uit. De Londense huisvrouwen sloten Donderdagavond hun deuren en ramen extra zorgvul dig af en gaven geen antwoord als er gebeld werd. De vier slachtoffers zijn thans al len geïdentificeerd. Behalve Chris tie's 45-jarige nogal dikke, vriende lijk kijkende vrouw, en de kleine donkere 26-jarige Hectorina Mac- Leannan uit Schotland, zijn het de ongeveer 26-jarige blonde Kathleen Maloney uit Plymouth, die in de ge vangenis heeft gezeten, en een Iers meisje, Rita Nelson. Gevreesd wordt, dat nog een vijfde vrouw het slachtoffer van de moor denaar is geworden: de Londense po litie zoekt op het ogenblik naar een 21-jarig meisje, Harriet Boylc, dat sedert zes weken vermist wordt en niet ver van Christie's huis woonde. De huiszoeking in de flat gaat on onderbroken verder. Het wordt niet Vrijdagmiddag is sedert de wa tervloed van de eerste Februari weer de eerste trein over de Moerdjjkbrug gegaan, waarmee de normale trein verbinding tussen Holland cn Bra bant weer is hersteld. Het was een speciale trein, die een technische proefrit maakte en waarin zich ir F. Q..den Hollander, president directeur van de Nederlandse Spoor wegen, ir Zijderlaan, ir Slim van het Ministerie van Verkeer en Water staat, belast met het Rijkstoezicht, alsmede verscheidene hoofdinge nieurs, directeuren en aannemers be vonden. De trein reed van Dordt naar Breda en stopte in Lage Zwaluwe. De aannemers van het herstelwerk, dat in een record-tijd tot stand ge bracht is, zijn het Spoorwegbouwbe drijf, de N.V. C. J. v. d. Hoeven en de firma Lak. Zaterdag wordt de dienst op dit traject volgens de oude dienstrege ling hervat en voor het publiek open gesteld. uitgesloten geacht, dat nog meer lijken zaïllen worden gevonden. Van morgen zou de politie opnieuw in de tuin gaan graven. indruk te vestigen, dat alleen de Partij van de Arbeid verantwoor delijk was voor het beleid van de coalitieregeringen. Zij koesterden de hoop, dat het hun zou geluk ken de P.v.d.A. met één klap uit de regering te wippen. Maar toen de verkiezingsuitslag bekend werd een uitslag die in de kranten een politieke aardver schuiving werd genoemd deed men alsof de grote sprong vooruit in hoofdzaak moest worden toege schreven aan de gevoerde verkie zingsactie. Over onze regerings verantwoordelijkheid werd toen plotseling gezwegen. Het belangrijkste aspect van de verkiezingsuitslag was voor mr Burger, dat de over winning regerenderwijs is be haald. „Wij kunnen vaststel len, dat onze politiek blijk baar voldoende stoutmoedig en radicaal is geweest, dat zij tot de verbeelding van de kie zers heeft gesproken en dat wij ons het vertrouwen waar dig hebben betoo'ïiii In en door de verkiezingen is het geloof in de democratische methode van vernieuwend staatsbestuur ge groeid en bevestigd. Niet alleen om dat wij de aanbidders van dictatuur aan de linkerzijde en aan de reohter- kant een flinke tik op him hoofd hebben gegeven, maar vooral omdat deze verkiezingen een afdoend ant woord vormen op het negativisme van hen, die geen ander lied kennen dan het eentonig refrein, dat de overheid zich heeft te onthouden om dat anders staatssocialisme ons be dreigt. De kiezers hebben begrepen, dat degenen, die met dat schrikbeeld werken, in feite de overheid de mo gelijkheid willen ontzeggen om ook in het economisch bestel orde in de chaos van toeval en willekeur te scheppen. Zie verder pag. 9 SI (Van onze parlementsredactie) Mochten de volgende verkiezingen in Australië een socialistische overwinning tot gevolg hebben, dan zal er niets veranderen aan de immigratiepolitiek van mijn land, zo verklaarde Sir Douglas Cop land, de bekende Australische econoom, die gedurende de oorlogs jaren gevolmachtigde voor de prijzen was, tijdens een persconfe rentie in Den Haag. Niet alleen vrijgezellen komen voor immigratie in aanmerking, maar ook en vooral zullen gezinnen worden aangetrokken. Dit is in tegenstelling met de houding, tot voor kort aan genomen. Uiteraard spreken de huis vestingsmogelijkheden hierbij een hartig woordje mee. In 1950 werden 190.000 immigran ten toegelaten, in 1951 ruim 150.000. Gedurende 1953 zal er slechts plaats zijn voor ongeveer 80.000. Deze ver mindering van het aantal is niet definitief, zo zei Sir Douglas. Steeds weer bepaalt de regering ten deze haar houding, al naar gelang van de wisselende economische situatie. Geen tegenkanting Met nadruk stelde de Australische deskundige, die momenteel in Europa de verschillende aspecten van het vraagstuk bestudeert, vast. dat immi granten geen enkele tegenkanting van de zijde der vakbeweging onder vinden. Het adviserende lichaam, dat de toegelatenen met raad en daad ter zijde staat, telt drie vakbondslei ders onder zijn leden. Dezen hebben nooit hun stem verheven tegen de belangen der betrokkenen. Met betrekking tot de Nederlanders in zijn land, zei Sir Douglas, dat zij zich uitstekende immigranten heb ben getoond. Zjj beseffen in een ge heel nieuwe omgeving te zijn ge komen en een volkomen nieuwe levensstijl te moeten aannemen. Zij onderscheiden zich van vele anderen door hun ondernemingslust. Naar Agence France Presse bericht heeft Maurice Thorez. leider der Franse communisten, die zich reeds geruime tijd in de Sowjet-Unie be vindt, de Britse autoriteiten om een visum voor de Britse zone van Duits land verzocht, ten einde via Duits land naar Frankrijk terug te keren. De Sowjetrussische artsen, die hem behandelen, zouden hem ontraden hebben de reis per vliegtuig te maken Hij zou nog steeds ernstig ziek zijn. Men vraagt zich af, aldus AFP, waarom Thorez reeds thans, nu hij nog niet genezen is, naar Frankrijk terug wil keren. Moskouse bladen melden, dat meer dan 200.000 boodschappen van rouwbeklag zijn binnengekomen naar aanleiding van het overlijden van Stalin. ji Rilland bloeien de narcissen. Toen de bewoners, nadat het water gezakt was, in hun dorp terugkeer den, vonden zij hun huizen ontwricht, hun meubilair kromgetrokken en uitgebeten en hun vloeren bedekt met een laag klei. Dit heeft geen verwondering ge wekt, want het was overal zo in het rampgebied. Maar heel het dorp spreekt over de narcissen en crocus- sen, die tussen het puin in de vroe ger zo keurige tuintjes zijn uitge komen. De stand bij het Nationaal Rampenfonds was Donderdag avond: 86,4 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woens dagavond een stijging van 800.000.—. De Politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft met 41 tegen vijf stemmen en veertien onthoudin gen een Tsjechische resolutie verwor pen, waarin de Verenigde Staten er van beschuldigd werden spionnage en pogingen tot revolutie achter het IJzeren Gordijn aan te moedigen. Gromyko, de Russische afgevaar digde, zeide, over de recente aanval len op Amerikaanse vliegtuigen spre kende, dat deze toestellen „om de Russische grenzen heen dartelen". De Russische luchtmacht kon deze „ongenode gasten" niet anders ont vangen dan zij gedaan had. Gromyko richtte ook aanvallen op andere landen. Canada noemde hij de „vervelende tweede viool van het Amerikaanse orkest", Griekenland was niéts anders dan „een Ameri kaanse vazal", in Turkije zijn de staatslieden „altijd bereid zich voor iedere Amerikaanse satraap ter aarde te werpen" en Nederland noemde hij „een land van tulpen en Ameri kaanse militaire bases". Leden van de terreurbende Mau Mau hebben vannacht in de Britse kolonie Kenya tientallen moorden gepleegd op twee plaatsen ongeveer veertig kilometer ten noorden van de hoofdstad Nairobi. Hutten werden in de as gelegd en mannen en vrouwen werden met vuur- en steekwapens aangevallen. Ten minste 33 inheemsep hebben hierbij de dood gevonden. Een aanval op een politiebureau te Naivasja, negentig km ten noorden van Nairobi, maakte bovendien nog vijf of zes slachtoffers. Het was de gTootste aanval ooit door de Mau Mau op touw gezet. Honderden politie-agenten en sol-, daten zijn naar het betrokkén gebied gestuurd. Midden in de nacht wer den gewone en reserve-officieren van de politie uit hun bed gebeld. Nog geen week geleden hadden politie en militairen grote razzia's gehouden in het gebied van Nairobi en het ten noordoosten van deze stad gelegen gebied. DE AMERSFOORTSE KEI krijgt concurrentie. Bij graafwerk op een terrein in Bocholtz (Limburg) is men op een enorme zwerfsteen gestoten, die dat Amersfoortse pronkjuweel nog in grootte zou overtreffen. De steen, aie volgens voorlopige metingen 2V2 meter lang, m meter breed en 1.8 meter hoog is, zal ergens in een plantsoen als „Bocholtze kei" te pronk worden gesteld. Bij de overweg Tweelo in de spoorlijn Mep- pel—Leeuwarden doofde plotseling het flikkerlicht. Na lang speuren ont dekte men, dat een muizenpaar zich in het contactkastje had genesteld en het isolatiemateriaal van de con tactdraden geheel had kaal geknaagd. Men broedt nu op muizenvrije con tactkastjes.In de Amster damse RAI hebben 25 huisvrouwen in een culinaire wedkamp gestreden om de eretitel „Amsterdamse huis vrouw nummer één". Na het coupe ren van een wittebrood in twaalf boterhammen en het delen van een sinaasappel in keurige partjes was de belangrijkste en smakelijkste op gave het vullen en opmaken van een taart. Het nieuwe carillon van de Lange Jan in Middelburg het oude ging bij de brand in Mei 1940 verloren zal dit voorjaar, mis schien al op Koninginnedag, voor het eerst worden bespeeld. DE 56-JARIGE Joseph Farmer uit Chatham is gearresteerd, omdat hij in de muur van zijn huis een gasbuis had aangelegd, die gas overbracht naar de woonkamer va.n zijn buur man, William Smead. De familie Smead rook het gas gelukkig bijtijds. Farmer beweert, dat hij het gedaan heeft, omdat hij „jarenlang last heeft gehad van het gas van zijn bu ren". Zo zeker waren de suppor ters van „Roma" van de overwinning, die deze voetbalploeg bij een wed strijd dezer dagen op Lazio zou be halen, dat zij de gekste weddenschap pen afsloten. Helaas Roma ver loor. Enkele gevolgen: de bekende Marathon-loper Mario Lelli moest achterstevoren in zijn ondergoed en barrevoets, maar met een paraplu boven zijn hoofd, door Rome draven, een jonge ingenieur liet zich in een café taarten in het gezicht gooien, een kantoorbediende liep, gekleed in een broekje, met een wekker om de hals en grote ringen in zijn oren, sullig door de Eeuwige Stad. De Bilt verwacht van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met morgen tijdelijk regen. Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige en aan de kust mogelijk narde wind tussen Zuid en West. Weinig veran dering in temperatuur. Zon Maan Maart opk. ond. opk. ond. 28 6.25 19.06 17.16 5.31

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1