Filtra Van Gogh symposion met belangrijk initiatief gesloten Gezond roken roken Tweede Jubileum-Prijsvraag VINCENT VAN GOGH IN FRANKRIJK HERD A CHT „Gelijke ontwikkelingskansen voor ieder kind" Toelichting van Mr J. in 't Veld Noodklok luidde weer over Bruinisse Grondige reconstructie van een verwoest eiland ALGEMEEN HANDELSBLAD WELKE ADVERTENTIES TREKKEN HET MEEST UW AANDACHT? het eerste vijftal uit te kiezen ALGEMEEN HANDELSBLAD ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN MAANDAG 30 MAART 1953 {Van een medewerker) HET Van Gogh Symposion in het Haagse Gemeente museum sloot jl. Zaterdag na een welbestede dag, waai-op nogmaals de mens, de kunstenaar en zijn wenk van alle kanten belicht en besproken werden. Vier sprekers uit verschillende landen be traden het katheder: de Nederlander W. Jos de Gruyter, de Engelsman Douglas Cooper, de Vlaamse Van Gogh-kenner dr Tralbaut (over Van Gogh's Japanisme) en ten slotte de jonge Franse kunsthisto ricus uit Grenoble Jean Leymarie (over „symbool en realiteit bij Van Gogh"). En wat al in het vorig verslag voorspeld was. werd werkelijkheid: de even boeiende als fraaie voordracht van laatstgenoemde vormde het slot» maar ook het hoogtepunt van dit vrij mat begonnen symposion, dat overigens deze ge hele tweede dag levendiger van aard was. W. Jos de Grayter, die de dag opende, nam tot uitgangspunt de twee fundamentele benaderingen van het kunstwerk: als kunstwerk op zichzelf en als functie en intermediair, onverbrekelijk met de mens in de kunstenaar zelf verbonden. Van Gogh had met alle hartstocht voor het laatste gekozen en beminde Millet of Jules Breton niet slechts als schilder, maar vooral om hun menselijke waarden. Benadert men Van Gogh's werk op gelijke wijze, dan behoort on verbrekelijk ook de figuur van Theo daarbij. Dan behoren Vincent en Theo tezamen als zon en schaduw of als het Chinese Yang en Yin: Theo als de passief ontvangende die in deze functie creatief en onmisbaar was, maar die op bepaalde beslissende momenten, de Drentse periode, van een eigen beslistheid blijk gaf. Nadat, des middags, Douglas Cooper Van Gogh's ontwikkeling in de Provence voornamelijk uit zijn brieven geput had, was het dr Tralbaut, die met enige koene theorieën zowel vreugde als beroering onder de aanwezige deskundigen bracht. Niet zozeer nog door zijn historische schets van de invloed die de Aziatische kunst in de loop der eeuwen op de Euro pese cultuur had uitgeoefend, maar vooral in de „Chinoiserieën" van de 18de eeuw, later en met name sinds de ontsluiting van Japan in het baanbrekend Japanisme. Kritiek werd het pas, toerr hij 'het Japanisrhe van Van Gogh zo ver doorvoerde, dat hij niet alleen Van Gogh als de 'eerste Europeaan afschilderde, die de volledige versmelting van West en Oost tot stand bracht, maar zelfs ook diens dood uit de Japanse levensstijl en opvattingen wilde be grepen. Een fanatiek én doorzettend man, deze Antwerpenaar, niet bevreesd een hypothese tot hel absurde door te voeren. Dat was al de vorige middag gebleken, toen hij in even bloemrijk'als uitvoerig proza na het reeds eerder vermelde archief-plan van Jhr Sandberg een eigen tweede plan had ontvouwd, namelijk het oprichten van een internationaal Van Gogh Seminarie. En hiér werkte zijn enthousiasme zelfs zo aanstekelijk, dat het symposion voor het afscheid een historisch besluit nam en een commissie van voorbereiding benoemde. Daar was toen nog het schitterende discours van Jean Leymarie aan voorafgegaan. Een hrillante sym bolische duiding van de voornaamste motieven in werk en leven van Van Gogh -als uitwerking, van de these, dat Van Gogh, naast Greco, de enige mysticus van de schilderkunst zou zijn. met een mystiek even wel, die aards en humanistisch, niet theologisch, het mysterium en de aardse realiteit samenbond. Op- merkelijk was de uitleg van de Parijse zelfportretten door het feit, dat de schilder juist in de Parijse tijd zichzelf het meest verloren had en dus de zelf- ontmoeting zocht. Riskant bleven zijn interpretaties menigmaal, zoals de symboliek in de mijnen der Borinage (het vuur en de verborgen grond van alles) of van de vogelnesten, analoog aan Jeroen Bosch, als een sexueel symbool. Laat in de avond sloot men, ver moeid, dit eerste gebeuren van het Van Goghrjaar af. FRIESE KUNSTENAARS HULDIGDEN dr OBE POSTMA Nestor der Friese dichters (Van onze correspondent) Leeuwarden, 30 Maart Op een Zaterdagmiddag te Leeuwar den door de litteraire sectie van de Boun fan Fryske kunstners en de redactie van het litteraire tijdschrift De Tsjerne be legde bijeenkomst hebben de Friese kunstenaars de dichter dr Obe Pleters Postma ter gelegenheid van zijn 85e ver jaardag gehuldigd. Hem werd een door de kunstschilder Dick Osinga van hem vervaardigd portret aangeboden, ook het dr O. Postma-nummer van De Tsjerne werd hem overhandigd. De essayist dr F. Sierksma te Groningen bood de jarige een door hem geschreven boekje over het werk van dr Postma aan. Op deze bijeenkomst, welke onder lei ding stond van drs A. Wadman, heeft de Friese schrijver B. Tuinstra gesproken over het werk van deze dichter. Hij toonde veel waardering voor de wijze, waarop dr Postma zo vele jaren het Friese land en het Friese volk in zijn gedichten heeft getekend op een wijze, die thans nog respect afdwingt bij de jonge Friese kunstenaars. Mevrouw R. CharisiusCalsbeek zong liederen, waarvan sommige op teksten van dr Postma. De dichter D. A. Tamminga declameerde uit het werk van dr Postma. Dr Postma sprak tenslotte een dank woord. Sonatenavond BLOK—KURPERSHOEK Bescheidenheid, een staketsel DE violist Johan Blok. die Zaterdag met Paul Kurpershoek aan de vleu gel zijn debuut in Amsterdam heeft gemaakt, is nog geen man van middel bare leeftijd, maar men mag hem ook niet meer jong noemen. Om deze reden is hij eigenlijk wat laat met dit debuut gekomen. Want zijn spel draagt In klankkwaliteit en in voordracht ener zijds de kenmerken van het jeugdige anderzijds heeft het een neiging tot be zonken en zelfs tot verstilde expressie, waartoe musici van rijpere leeftijd kun nen komen. Johan Blok en Paul Kurpershoek lie ten zich horen in Sonates van Handel (in A), Mozart (K.V. 454) en Franck. De pianist heeft zich zeer gereserveerd moeten houden, omdat de violist behalve in Franck's Sonate niet aan het produ ceren van een werkelijk forte van stra lende kracht is toegekomen. Zijn spel 'was zo bedeesd, 'bescheiden en eerbiedig tevens, als een bedremmeld bruidje haar schroomvallig ja-woord kan fluisteren. Maar dit is ons toch liever dan het andere uiterste: het bedrijvige, opge wonden pathos in de muzikale vertol kingen, dat zo dikwijls een gemis aan fijnbesnaard gemoedsleven moet verber gen. Zeker, deze violist heeft ook veel van hetgeen hem in bewogenheid moei hebben gebracht niet gerealiseerd. Hij heeft geen brede cantilene laten horen, geen warmgetimbreerde passage, geen sprankje roerigheid en gegrepen-zijE. Hij heeft steeds om zijn viool gedacht, steeds om zijn (correcte) streektechniek en misschien ook wenste hij alle schijn SLOTCONGRES P. v.dA. (Van een onzer verslaggevers) Nadat de heer H. J. Hofstra en mr M. van der Goes van Naters uitvoerig de vragen en opmerkingen hadden be antwoord. in het in de Dierentuin te 's-Gravenhage gehouden congres van de Partij van de Arbeid naar aanleiding van hun referaten gesteld, en nadat de resoluties over de sociaal-economische politiek, over de buitenlandse politiek en over de binnenlandse politieke situa tie door het congres waren aangenomen, was het woord Zaterdagmiddag aan mr dr J. in 't Veld. Hij gaf een toelichting op het ontwerp-urgentieprogram van de P. v. d. A. met betrekking tot de ge meentepolitiek en zette daarbij de be tekenis van de plaatselijke gemeenschap voor de mens uiteen. „Tot mijn schrik is bij de behandeling van de begroting in de Eerste Kamer het jaar 1963 in de plaats van het jaar 1960 als eindpunt van de ergste woningnood geschoven. Ik kan mij niet voorstellen, dat het Ne derlandse volk daarin geruisloos zal be rusten", aldus spr. Men klaagt wel eens, dat er voor de femeentebesturen zo weinig mogelijk- eid meer is om initiatief te ontplooien. Als een kluifje, voor een actief gemeen tebestuurder om van te likkebaarden, noemde spr. echter sanering van stads kernen en krotopruiming. Uitvoerig besprak mr In 't Veld kwes ties, die met jeugd en opvoeding samen hangen. „Geen kind zal door materiële onmacht Van de ouders verhinderd mo gen worden zijn natuurlijke aanleg te volgen. Daarom: gelijke ontwikkelings kansen voor leder, afschafing van schoolgelden, studiefondsen om ook de begaafde kinderen uit min- en onvermo gende gezinnen.in staat te stellen mid delbaar en hoger onderwijs te volgen." Tijdgebrek hoopte de voorzitter de toelichting op het ontwerp-agrarisch program, die dr ir A. Vondeling zou houden, te laten vervallen, maar het congres besloot op zijn voorstel het ont werp-agrarisch program voorlopig als leidraad voor de landbouwpolitiek te accepteren, ook al zal het dan pas op het volgend congres over twee jaar uit voerig aan de orde komen. De heer Vorrink sprak daarop woor den van hulde bij het afscheid van o.a. mevr. E. Ribbius Peletier op het ogenblik nog in Amerika en prof. mr R. Kranenburg, die niet meer in het partijbestuur terugkeren. Staande en langdurig applaudisserende betuigde het congres zijn erkentelijkheid voor wat prof. Kranenburg voor de partij heeft gedaan. Na een slotwoord, waarin de heer Vorrink categorisch ontkende, dat de P. v. d. A. onenigheid zoekt met de K.V.P., maar in vrijheid haar mening wenst te uiten en op de basis van vrij heid wil discussiëren, ging het congres uiteen. van streven naar holle rim-ram te ver mijden. Maar door deze bezorgdheid heeft hij vaak tempo verloren, werd zijn timbre wat kleurloos en liep de spanning in de voordracht terug tot het stille levensniveau der eenzamen. En de con certzaal is geen kloostercel. Desondanks kon men in deze gesluierde speeltrant de gevoelige musicus herkennen. Technisch is Johan Blok tot veel in staat. In de Ciaconna van Bach heeft hij daarvan bewijzen geleverd. Hij zal mo gelijk een algemeen gewaardeerd solist kunnen worden, als de schuchterheid die thans een staketsel tegen zijn voor dracht heeft opgeworpen, is overwonnen Er was zeer veel belangstelling. Beide uitvoerenden verwierven grote bijval en ontvingen fraaie voorjaarsbloemen. P. T. In Hongarije zullen op 17 Mei parle mentsverkiezingen worden gehouden. Harde wind bracht dijken in rampgebied in gevaar Zondagmiddag luidde in Bruinisse opnieuw de noodklok. Alle manlijke inwoners, die bij de herstelwerk zaamheden behulpzaam konden zijn, snelden naar de Oude Dijk waar op vele plaatsen gevaar voor doorbraak was ontstaan door de vrij krachtige wind en het hoge water. In korte tijd werden duizenden zandzakken gevuld en op de gevaarlijke plaatsen aange bracht Hierdoor kon het gevaar worden gekeerd. Men heeft tot het invallen van de duisternis aan de Oude Dijk gewerkt, onder leiding van het dijkbestuur en burgemeester H. H. Michaelis. Er hebben ongeveer 400 man, onder wie ook de hervormde predikant ds H. W. van de Brink aan het werk meegeholpen. Het gevaar dreigde op de punten, waar de dijk tengevolge van de ramp op 1 Februari reeds was beschadigd. De gaten, die na de ramp waren gedicht, hielden zich goed. In de Rampaarsedrjk, de binnendijk tussen Oosterland en Nieu- werkerk, zijn nieuwe gaten ontstaan. De oude gaten in de dflk waren nog niet gedicht. Ook bij de dijk langs het Zype nabij Anna Jacobapolder op St. Philipsland zijn Zondag de geheel dag talrijke bewoners van dit plaatsje in de weer geweest om de reeds gedichte gaten in de dijk te versterken met zandzak-, ken, aangezien tengevolge van de nogal krachtige wind vele zandzakken varen weggespoeld. De gehele dag. van ongeveer vijf uur in de morgen tot het invallen van de duisternis, hebben de inwoners, ook vrouwen en kinderen, aan de versterking van de dijk meegeholpen. Er werd even wel nadrukkelijk verklaard, dat het ge vaar voor een doorbraak niet zo groot was als in Bruinisse aan de overzijde van het Zijpe. Op Flakkee is bij het beruchte gat na bij Herkingen in de Battenoordsedijk zowel 's nachts als overdag hard gewerkt om een dam van zandzakken buiten het gedichte gat te leggen, om het wegspoe len van zand uit dit gat te voorkomen. Het hoogste water kwam Zondag slechts tot aan de voet van de dijk. Er was geen direct gevaar aanwezig, maar het zand, dat tussen de stenen in het gat was ge spoten, spoelde weg, waardoor het water tussen de stenen doorsijpelde. Op Schouwen is de gehele Zondag hard gewerkt, met name aan de Schouw- sedijk. In Zierikzee kwam het water hoger dan gewoonlijk. Gedurende het weekeind werd Zeeland een windkracht gemeten van gemiddeld 12 èi 14 meter per seconde, terwijl er af en toe stoten .werden ge registreerd van 21 meter per seconde. Dit was echter aanzienlijk minder dan in de rampnacht, 'tóen in Zeeland de wind een snelheid had van ongeveer 20 meter per seconde met stoten van 34 meter per seconde. Bovendien was in de nacht van 1 Februari de waterstand veel ongunstiger. Toen werd bij eb een waterstand van plus 0.22 gemeten, terwijl Zondag bij eb de stand min 1.63 In NIeuw-Vossemeer in West-Brabant is er een permanente bewaking bij de m In de Paardenhoek. die nog extra werd verstevigd. In Feynaert werd alarm gemaakt omdat men vreesde voor de Sabinadijk, die pas deze week is ge dicht. Tweehonderd in allereil opge roepen mannen hebben uren lang zand zakken aangedragen. Mede dank zij hun werk kon het water buiten de polders werden gehouden. Nederlandse schilderijen naar Indonesië In het Stedelijk Museum te Amster dam zal Donderdag 2 April een ten toonstelling worden geopend van jonge Nederlandse kunst, in opdracht van de Sticusa (Stichting voor de Cultureie Samenwerking) bijeengebracht voor exposities in Indonesië. Zij bestaat uit veertig doeken van tien Nederlandse kunstenaars die hun reputatie na de oorlog hebben verworven, t.w. Kees Andrea, Gerrit Benner. Bob Buys. Corneille, Hans Engelman, Albert Muis, Jacob Nanninga. Willem Oepts, Frans Vos en Henk de Vos. In Am sterdam zal de tentoonstelling tot 13 April te zien zijn. Vandaag is te Milaan een kleine ten toonstelling van Nederlandse lithogra fieën van Hans Bayens en Theo Kur pershoek geopend, die wordt gehouden ten behoeve van de slachtoffers dei- overstromingen in Nederland. De ten toonstelling is georganiseerd door dë provinciale bond van kunsthandelaren van Milaan. 'ïngeemed.-advertentie) is FHtra roken. Nicotine en pyridine worden door de filter-tip In belang rijke mate aan de rook I onttrokken. Het aroma blijft behouden. >u„-, bxttNÏ Ja...,, gezond roken la FILTER-TIP Amateurs spelen nieuw stuk van O'Neill ALS de Maan dicht bij de aarde staat" kunnen er Nederland heeft het de afgelopen maand tra gisch ervaren vreselijke dingen ge beuren. Het kan echter ook anders zijn. zoals de Amerikaanse schrijver Eugene O'Neill In zijn stuk van deze titel aan toont. In een schone zwoele maannacht In Connecticut kunnen wilde hartstoch ten tot bedaren komen, kunnen mensen, die ongeveer als beesten leefden, plot seling tot het louterend besef geraken, dat. er méér ls tussen hemel en aarde, dan waarvan zij tot nog toe droomden: geld, drank, passie. Tot een meesterwerk ls het toneel stuk „The Moon for the Mis begotten" (letterlijk „de. Maan voor de rampzali gen") niet geworden. De schryver heeft dit blijkbaar ook gevoeld.,want hij heeft het manuscript van 1943 af In porte feuille gehouden en het pas betrekkelijk kort geleden gepubliceerd. In de eerste twéé bedrijven kan men moeilijk geloven, dat het O'Neill was, die de pen hanteer de: zo lang duren de dialogen, zo sta tisch blijft het toneel. In de volgende bedrijven echter komt de auteur van „Mourning becomes Electra" los, de man, die de problemen van schuld, be rouw en loutering tót ln hun uiterste Commissie voor Schouwcn-Duiveland ingesteld (Van onze correspondent) Zierikzee, 30 Maart GEDEPUTEERDE Staten van Zee land besloten onlangs tot bet in stellen van een reconstructie- commissie voor Schouwen-Dulveland. Daarbij werd overwogen, dat de ver woesting zulk een omvang heeft aan genomen, na liet hertel der dijken en de droogmaking der gronden, niet kan worden volstaan met - het herstel van de oude situatie. Een grondige recon structie zal hiermee gepaard moeten gaan. De thans in het leven geroepen re constructie-commissie staat onder voor zitterschap van mr dr A. J. J. Mes, lid van Ged. Staten. De directeur van de Provinciale Planologische Dienst, ir M. de Vink. zal als secre taris optreden. In de commissie nemen zitting de heren C. Hamelink en C. Phil Ipse, leden van Ged. Staten, de hoofdingeieur-directeur van Wederop bouw en Volkshuisvesting in Zeeland, de hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat, de directeur van de Centrale Dienst Noord-Zeeland Zierikzee. de directeur van het Econ. Technologisch Instituut, de directeur en Cultureel Werk ln Zeeland, de voor- JflieuTOC Jlmstcrbamsc^c (Sourant Met het nummer van Vrijdag j.l. is onze tweede grote Jubileum-prijsvraag begonnen, die' een week zal duren. Indien U nog deel wilt nemen en mededingen naar onderstaande prijzen, dient U bij onze krant van Vrijdag j.l. te beginnen en gedurende die week de adver tenties Uw speciale aandacht te geven om ons tenslotte te antwoorden op de vraag: Wij verzoeken Uw speciale aandacht voor de advertenties, die in de week van 27 Maart tot en met 2 April in het Algemeen Handelsblad zullen worden geplaatst. Wij willen nl. graag weten welkevijf advertenties U in die periode het meest zijn opgevallen. Het gaat niet in de eerste plaats om de mooiste, de grootste of de geestigste advertenties; de wijze van beoordeling laten wij geheel aan U over. Geeft U ons maar op welke advertenties U het meest zijn opgevallen, welke annonces U het best, het aardigst vindt. Om een goed overzicht te krijgen van alle in die week geplaatste advertenties, kunt U natuurlijk elke dag de beste advertenties, van die dag uitknippen, maar dan moogt U niet vergeten de uitgeknipte annonces van de datum van plaatsing te voorzien. U kunt ook de kranten van de week van de prijsvraag bewaren om eerst op de avond van 2 April Uw eindkeuze te bepalen en Het gehele gezin van de abonné kan meedoen. Wij herhalen, dat wij. geen aanwijzing omtrent de beoordeling geven. Wel leggen wij er de nadruk op, dat kleine advertenties een even goede kans hebben als grote en dat z.g. Ingezonden Mede delingen, d.w.z. annonces op een tekstpagina, natuurlijk ook meedoen. De advertentie die door een inzender nr. 1 wordt geplaatst, krijgt vijf punten, aan nr 2 worden vier punten toegekend, nr 3 drie punten enz. De annonce die het grootste aantal punten in totaal verwerft, wordt nr 1 geplaatst; de daarop volgende in aantal punten nr 2, enz. Diegene, die het op deze wijze verkregen vijftal in dezelfde volgorde weergeeft of het dichtst nabij komt, heeft de eerste prijs en zo vervolgens. Het kan zich voordoen dat twee of meer inzenders de juiste op lossing inzenden. In dat geval worden de geldprijzen gelijkelijk gedeeld en bij de luxe voorwerpen de keus aan de winnaars (essen) overgelaten. In onze edities van Vrijdag en Zaterdag j.l. hebben wij de lijst van waardevolle prijzen vermeld. Volstaan wij hier met de mededeling, dat de deelnemers in aan merking komen voor in totaal 307 prijzen, deels uit geld, deels uit fraaie luxe-gebruiksVoorwerpen bestaande. Donderdagavond 2 April wordt een invulbi]jet geplaatst, dat men voor de opgave kan bezigen. Alle leden van een gezin kunnen meedoen. Daarv het invulformulier natuurlijk slechts door één persoon kan worden gebruikt, verzoeken wij iedere deelnemer uit het zelfde gezin, die ook onafhankelijk wil deelnemen, terwille van de uniformiteit, dit formulier op een stuk papier over te schrijven en in te vullen. Deze test is ook interessant voor de adverteerders, die daardoor een inzicht krijgen in de smaak van het courantenlezend publiek. Inzendingen worden ingewacht tot uiterlijk 13 April a.s. (Voor abonné's in het buiten land uiterlijk 20 April a.s.) EXPLOITATIE van de Stichting voor Maatschappelijk zitter van het waterschap Schouwen, de burgemeesters van Bruinisse en Zierikzee, de rijksinspecteur voor het verkeer ln Zeeland, de dijkgraaf van de Vierbannen-polder, de directeur van de N.V. Kon. Zeelandla, de Inspecteur van. de Rijksdienst voor Landbouw- herstel in Zeeland alsmede drie wet houders van plaatsen op Schouwen- Duiveland. De dorpen Oosterland en Sirjansland hebben met vreugde kennis genomen van het besluit, dat de gaten in de Rampaartse dijk onder Ouwerkerk door de combinatie Volkers-MUZ zullen wor den gedicht. De droogvalling van de polder Bruinisse is nog een kwestie van dagen. De dijkgaten langs het Keeten en bij Sirjansland, waardoor de polder Oosterr en Sirjansland inun- deerde, schijnen voor de aannemers geen moeilijkheden te zullen opleveren. Voor beide gaten ligt een grote schor, die voor de dichting kan worden aange wend. Eerder dan werd verwacht, zijn de motoren van het electrische gemaal van de polder Dreischor uit Dordrecht terug gekomen en op hun plaats gezet. Blijft men constant doormalen, dan gaat het waterpeil ln de polder ongeveer 10 cm per dag omlaag. Aan de droge „corri dor" tussen Schouwen en Dulveland zal binnenkort een strook van 1110 ha worden toegevoegd. Inmiddels is de Dijkwaterpolder, onmiddelijk bij Zierik zee, leeggelopen. Op verschillende plaat sen heeft men het wegherstel ter hand genomen. schuilhoeken schijnt te hebben door» sohouwd. Ln „The Moon for the Misbegotten"* brengt hij zijn publiek op een ver afge legen boerderij: men denkt even terug aan „Liefde onder de Olmen". De stee* in dit nieuwe stuk, de rauwe conversatie van de bijna dierlijke mensen, grenst aan die van „Tobacco Road". Maar. In tegenstelling tot laatstgenoemd stuk, blijken schuldbewustzijn en zelfcritiek aan O'Neill's personages niet helemaal vreemd. En als men zich tussen een nog jonge slechte" vrouw en een vriend, die weinig meer dan een verlopen sujet is, aarzelend de symptomen openbaren van een ontroerende, zuivere liefde* treedt er ook iets in. dat op liutering en bezinning lijkt. Op een trapje, voor de ingang van de boerderij vleit hij zich na heftige èn berustende gesprekken aan haar borst en valt in slaap. Zij blijft wakend over hem gebogen en de ochtend ziet twee min of meer herboren mensen. Aaanateurs in Zeist hebben de verto ning van dit niet bepaald voor amateur^ geschreven stuk aangedurfd. Zij kon den niet ten onrechte spreken van een Europese première bij het beroepstoneel in Stockholm. De heer J. R. Houtman, de regissemv heeft de moeilijke, rauwe tekst onver kort ln rond Nederlands overgebracht en de leden van de Arbeiders Toneel vereniging „Tot Steun in den Strijd'* hebben, zonder al te veel onder de maat te blijven, het stuk in karakteristieke stijl vertolkt. In het bijzonder de ver» tolkster van de vrouwelijke hoofdper soon. heeft zich als een opmerkelijk talent doen kennen. Beide kamers van het Deense parle ment hebben Zaterdag met grote meer derheid amendementen op de grondwet aangenomen, die voorzien in wijziging in de erfopvolging (ook prinsessen zullen de troon kunnen bestijgen), afschaffing van de Senaat en verlaging van de kies gerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar# Rit op de rug van een wild zwijn In de bossen van Vlodrop toerden dezer dagen vijf wilde zwijnen ge signaleerd. Direct trokken enige leden van de jagersverenigmg er op uit. Drie van de vijf dieren wer den neergelegd. Een der jagers kreeg een zwijn voor de loop en vuurde. Het dier sloeg tegen de grond, maar toen de jager naderbij kwam sprong het weer overeind en wilde de benen nemen. In zijn yver om het dier niet te laten ontsnappen sprong de jager er bovenop. Met de man op zijn rug .ging het dier door de dennen en struiken. Een bosivachter zag het vreemde geval aankomen. Gewapend met een b\jl sprong hij er op af en slaagde erin om met een goedgerichte slag het zwijn te vellen en de jager uit zijn benarde positie te verlossen. (Van onze corres pondent) Parijs, 30 Maart. DE 100ste verjaring van Vincent van Gogh's geboortedag is ook in Frankrijk her dacht. Op het kerkhof te Auvers-sur-Oise, in welk dorp Vincent 29 Juli 1890 is overleden en waar een half jaar latei- naast hem Theo van Gogh ter aarde werd be steld, .hadden. ^Nederlan- ders'uit Parijs, ónze am bassadeur, baron' Van Boetzelaer, de pers-atta ché S. de Gorter en cul-. turele attaché R. de Roos, zich verenigd met de plaatselijke autoritei ten en een aantal kun stenaars uit de streek. Er werden bloemstukken op het graf gelegd en vele aanwezigen voegden daarbij tulpen en de eer ste veldbloemen. In de geest van Vincent was de plechtigheid zeer so ber gehouden, de enige spreker was ds Zuurdeeg uit Parys, die in het Frans een gedenkrede hield, waarbij hij vooral aandacht wijdde aan Vin cents liefde voor de mis- deelden en lijdenden. Daarna aanvaardde men de terugweg, schrijdende over de wegen door de korenvelden, die getuige zijn geweest van de laat ste dagen van Vincent Sommigen bezochten het sterfhuis, het cafétje ge legen tegenover het ge meentehuis van Auvers, het onderwerp van een van Vincents laatste doe ken, en het atelier van de schilder Daubigny. Te Parijs wordt in het huis in de Rue Lepic, de straat die van de Moulin Rouge af de heuvel van Montmartre oploopt, het perceel, dat thans het nummer 54 draagt en waar Vincent in 1886 tot 1888 heeft gewoond, vanmiddag een gedenk steen onthuld. GEEN EENLING IN DE RAAD Middenstandspartij in Arnhemse raad sluit zich aan bij V.V.D (Van onze correspondent) Arnhem, 30 Maart In de hedenmiddag gehouden ver gadering van de Arnhemse raad heeft de heer Th. G. van Angeren, die in de raad de Middenstandsparty vertegen woordigt, meegedeeld, dat zijn partij zloh aansluit bij de V.V.D. De heer Van Angeren deed deze mededeling toen hij was geïnstalleerd als raadslid, als op volger van de hëer Jacobs, die als raads lid had bedankt wegens vertrek. In zijn verklaring zëitfe de heer Van Angeren, dat hij aanvankelijk geen'zitting in de raad wildé nemen omdat hij het be zwaarlijk vond als eenling daarin te zitten. Tijdens de raadsperiode, zeide hij, en ook daarna bleëk mij, dat de be langen die- de middenstand betreffen, liet beste behartigd kunnen worden als de middenstanders zich organiseren als vakgroep, en zich derhalve niet aandie nen als een eigen politieke groepering. Elke middenstander sluit zich naast zijn vakorganisatie aan bij die bestaande politieke partij, welke hem het naast ls. ,,Ik heb mij dan ook aangesloten bij de V.V.D.", aldus de heer Van Ange ren, „daar naar mijn mening en naar de mening van vele anderen uit de Middenstandspartij de V.V.D. het best de gerechtvaardigde verlangens van de midenstander- behartigt. Een Invloed rijk bloc van middenstanders in deze politieke parfij kan met meer succes de belangen -van de middenstand naar voren brengén dan waneer zulks wordt gepoogd via een eigen politieke partij van middenstanders. Ik heb ondanks myn bedanken als Ud van de Midden standspartij kunnen besluiten de ra-ads- zetel.tebezetten, omdat my in een ledenvergadering van de Middenstands- partij ,'is gebleken, dat de meerderheid van de leden .van de. partij ditals. de beste oplossing ziet. De V.V.D, gemeente Rheden heeft de volgende candidatenlyst voor de ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld: 1. J. Moolenaars, Velp; -2. A. M. J. Aoker- staff, Dieren: 3. P. G» H. van Asselt, Velp: 4. mr -H. van der Bij. Velp; 5. J. G. Wurfbaln, Spankeren; 6. mevr, F. B. van Beek geb. Van Duyn, Velp; 7. C, de Reus, Dieren; 8. ,T. F. Stolten- berg. Dieren; 9. mevr. J. Heringa geb. Veersema. Velp; 10. M. G. v. d. Kloot Meyburg, Dieren, ONTPLOFFING IN EEN SCHAKELSTATION Stroomvoorziening in Oost-Groningen gestagneerd (Van onze correspondent) Groningen, 30 Maart Ten gevolge van een explosie, welke Zaterdagmorgen ruim elf uur plaats vond in het nieuwe schakelstation van het Provinciale Electriciteitsbedrijf te Meeden, is een ernstige stagnatie inge treden in de electriciteïtsvoorziening van Oost-Groningen. De 110.000 Volt- voedmgslijn viel automatisch uit, waar door plaatsen als Winschoten, Veendam, Wildervank, Stadskanaal, enz. plotse ling zonder stroom zaten. Weliswaar heeft het P.E.B. zo spoedig mogelijk de vroegere situatie, waarby de stroomvoorziening weer geschiedt als voor de. bouw van het schakelstation, hersteld, maar de oude kwaal der over belasting van de ondergrondse kabels doet zich weer gelden. Zo viel van morgen in Oost-Groningen opnieuw de electrische stroom uit. toen dc industrie bij het begin van de nieuwe week weer volop begon te draalen. Omtrent de oorzaak van de explosie in Meeden kon men ons vanmorgen bij het P.E.B. te Groningen nog niets defi nitiefs meedelen. Waarschijnlijk heeft kortsluiting plaats gehad, waarbij olie- dampen zijn geëxplodeerd. Een der muren is volkomen weggeslagen, een tweede ontzet. Na de explosie brak brand uit, waardoor de apparatuur ge deeltelijk is verwoest. De oorzaak ls hier door niet meer na te gaan. De appara- - ratuur zal geheel moeten worden gedemonteerd, zodat met het herstel van een en ander geruime tyd is gemoeid. Nieuwe Haagse wijken in Escamppolder (Van onze Haagse redacteur) Bij de gemeenteraad van 's-Graven hage is een voorstel ingediend tot her ziening van het uitbreidingsplan- Escamppolder en wel voor de wijken Bouwlust en Vrederust-Oost. In totaal zal dit plan, met inbegrip van de wo ningen behorende bij 225 winkels onge veer. 6200 woningen omvatten, ruimte biedende aan omstreeks 22.800 mensen. Vóórzien is in de bouw van 365 één gezinshuizen, 870 woningen in drie lagen, 4610 woningen in vier lagen en 215 woningen in zes of meer lagen. Uiteraard is in deze wijken ook ruimte gereserveerd voor scholen, kerken, enz,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4