GOOD LU \l\jlMb Twee torens Dertig millioen voor sociale maatregelen voor slachtoffers van de watersnood Particulier initiatief primair bij maatschappelijk werk Wessel A. J. van Laren overleden Zonder vaart niemand wel ORANJE VOOR MADURODAM Minister Mansholt doorstond kruisvuur van vragen Vier en veertigste lijst slachtoffers watersnood Een stalen thermosfles van 50 meter ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 27 MAART 1953 3 DE oplossing van letterraadsels is een der takken van denksportbeoele- ning, die kenmerkend zijn voor onze tijd. üec aanuuiuen van grote organi- saties door afkorting in letters is zo zeer tot gebruik en misbruik geworden, dat men verklarende handboeken nodig heeft om in deze doolhof van letters zijn weg te vinden. Een van deze, overigens nuttige handboeken, uitgegeven door de Union of International Associations, zelf luisterende naar de welluidende naam van UIA, is onlangs in ons blad aangekondigd. Men vinat er trouwens nog veel meer in dan louter het ant woord op de letter-puzzelarij. Intussen moet de leek, aie zien aagelyKs nieuwe letterlormaties ziet toegeworpen, maar raden welke betekenis achter deze meuw-Delphische orakeltaal verborgen ligt. In veie gevallen zullen hem tijd en lust voor het oplossen ontbreken. En het ergste is, dat ingewijden van een be paalde groep de op hun eigen formatie passende lettertermen gebruiken met. hautaine verwaarlozing van de onwe tenuneid van buitenstaanders. Vooral op internationaal politiek- en gociaal-economisch terrein hebben na de oorlog de letterverbindingen zich op imposante wgze vermenigvuldigd. Alleen al bijvoorbeeld op luchtvaartgebied zou den wij een aantal kunnen opnoemen, waarmede de met-deskundige stellig geen weg meer weet. Natuurlijk zijn er bij zo vele ai kortingen ook uoubiures. Ook daarvan zouden voorbeelden te noemen zijn. IN een tijd, waarin men tracht de vol ken en groepen van volken, nauwer te doen samenwerken in grotere ge meenschappen, zou het stellig aanoeve- ling verdienen indien men tenminste bij de aanduiding van deze pogingen tot integratie naar een zo groot moge lijke eenheid zou streven. Hiervan is op het ogenblik geen sprake. Er zijn om ons tot een enkel voorbeeld te bepalen de United Nations (UNde Organi sation des Nations Unies (ONU), en de Verenigde Naties (VN). Er is de Orga nization for European Economie Coope ration (de OEEC) in Nederland de Organisatie voor Eur. Econ. Samen werking genaamd (OEES). Al zijn wg in het algemeen voorstanders van hel gebruik van oorspronkelijk Nederlands bij internationale naamsaanduidingen, zou grotere eenheid aanbeveling verdie nen. Een schoolvoorbeeld hiervan is de NATO, de North Atlantic Treaty Orga nization, die berust op het North Atlan tic Treaty, dat de 4e April 1949 te Washington tot stand kwam. Dit plech tig gesloten tractaat werd gedurende de eerste jaren hier te lande algemeen NATO genoemd. Later, waarschijnlijk op grond van het door de Tweede Kamer aanvaarde ratificatie-ontwerp, is men daarnaast van de NAVO gaan spreken. Nu zijn er in onze constitutioneel-parle- mentaire geschiedenis aan de termen, tractaten, verdragen „en andere over eenkomsten" beschouwingen in totaal van vele duizenden woorden gewijd. En hoewel wij ons er zeer wél van bewust zijn, thans dit woordtotaal op beschei den wijze te verhogen, en hoewel wij er eveneens van overtuigd zijn, dat het hier geenszins een wereldschokkende aange legenheid betreft, zouden wij er toch voor willen pleiten, om der wille van de eenheid, in het dagelijks spraakgebruik tot het woord NATO terug te keren. In het jaarboek van het Ministerie var. Buitenlandse Zaken 1950/1951 vinden wij op pagina 65 interessant» uiteen zettingen over het Noord-Atlantisch verdrag. Maar in de tekst, die volgt onder dit hoofd, wordt weer van NATO gesproken. Blijkbaar is de natuur ster ker dan de leer. In het niet minder uit nemende jaarboek van ditzelfde Minis terie over 1951/1952 lezen wij van NA V-organen" en van „NAV-landen". In het verdere betoog heeft men dan blijkbaar zijn hart aan de term NAVO verpand. IN de nieuw ontworpen grondwetstekst betreffende de buitenlandse betrek kingen wordt thans in het algemeen de term „overeenkomsten" gebruikt. Op de materiële betekenis van deze wijziging zullen wij, na onze vroegere beschouwingen, thans niet meer ingaan. In ieder geval zou men al zullen wij dit niet doen na aanvaarding van deze wijziging door de Senaat zelfs kunnen verdedigen, voortaan van de Noord Atlant. Overeenkomst- Organisatie te spreken. Beschouwt men ie staatsrechterlijke en volkenrechter- Ijjke literatuur, dan leest men bij her haling over een „plechtig gesloten trac taat". Deze aanduiding is dus stellig van toepassing op het juridisch instru ment der Noord-Atlantische samenwer king. Ook bedient bijv. prof. mr C. W. v d. Pot in zijn Handboek van het Nederlandse Staatsrecht zich bij voort during van het woord „tractaat". Af wisselend vindt men verder de termen „tractaat" en „verdrag" als verzamel woord voor alle, door de Regering met het buitenland gesloten overeenkomsten. Het wil ons dus voorkomen, dat een ieders juridisch geweten bij het gebruik van de term NATO volkomen gerust kan zijn. Los van dit zo sprekende voor beeld pleiten wij voor de doelmatigheid van een zo groot mogelijke eenheid van termen en afkortingen in internationaal verband. De wereldvrede zal hierdoor geen stap naderbij kor^n. Maar wel licht voorkomt men er op zeer beschei den wijze mede, dat de toren van de ge organiseerde volkengemeenschap te New York tot een toren van Babel wordt. EXTRA BOUWVOLUME VOOR HALSTEREN Het zwaar getroffen Halsteren in W.-Brabant heeft een extra-bouwvolume toegewezen gekregen voor 24 woningen. Vier daarvan zullen in Lepelstraat worden gebouwd, de andere in Halsteren zelf. Met de bouw kan spoedig worden begonnen. Nieuw Nederlands gezantschap op Ceylon Begin Mei zal de heer D. M. Smit, thans handelsraad bij H. M. ambassade te Londen, naar Colombo vertrekken teneinde daar in de hoedanigheid van zaakgelastigde te worden belast met de leiding van het nieuwe Nederlandse ge zantschap op Ceylon. Mr Stikker over Nederlands positie in West-Europa (Vam onze correspondent) Londen. 27 Maart. De Nederlandse ambassadeur te Lon den. mr D. Stikker, heeft gisteren in de National Liberal Club te Londen voor leden en hun gasten een lezing gegeven over de positie van Nederland in West- Europa. Spr. begon met een uiteenzet ting te geven van de rol van de her- nieuwe Lllberale Partij en het herstel van het na-oorlogse Nederland en be schreef daarna die invloed van Neder land bij de hervorming van West- Europa. Hij werd ingeleid door de Britse vertegenwoordiger bij de Hoge Autori teit van het Schuman-plan, Sir Cecil Weit Maatschappelijk wérk in de Tweede Kamer (Va onze parlementaire redacteurj Gravenhage, 27 Maart HET ligt, zoals reeds bekend was, in het voornemen van de minister van Financiën een suppletoire begroting in te dienen ter dekking van de kosten van de gevolgen van de watersnood. In de rede, waarmede minister V an Thiel gistermiddag in de Tweede Kamer de sprekers over zijn begroting van .Maatschappelijk Werk beantwoordde deelde deze nu in aansluiting hierop mede, dat op deze suppletoire begroting een bedrag van rond 30 millioen het kan wat meer of wat minder zijn zal voorkomen voor uitgaven „in het sociale vlak". Jtot was jammer, dat minister Van Thiel zijn rede al te geforceerd tempo moest houden, maar hij hield kennelijk rekening met de wens van de Kamervoorzitter, om het op deze laatste dag vóór het korte Paasrecès niet te laat te maken. Ondanks het tempo, slaagde mr Van Thiel er echter wel in, over het algemeen bevrediging te wekken, zoals uit de replieken duidelijk bleek. De minister sloot zich aan bij hen, die van mening waren, dat de kwestie van de instelling van dit nieuwe departement er een was van algemeen regeringsbeleid, weshalve dit onderwerp ook was behandeld bij de algemene beschouwingen. Ook de kwestie van de onderbrenging van taken bij dit departement moest de bewindsman echter tot het algemene regerings beleid rekenen. De minister had van de heer Rit meester (v.v.d.) de wenk gekregen, dit onderwerp zelf ter sprake te brengen in de ministerraad. De minister wilde hierop echter niet ingaan en maakte de typerende opmerking, dat dit maar moest worden „overgelaten aan de ontwikkeling der omstandig heden". Het is, zoals wij gisteren reeds toelichtten, duidelijk, dat hier een terrein ligt met politieke voetangels en klemmen. Voorlopig lijkt het consigne: zitten blijven, vasthouden en bij een volgende formatie zullen wij wel zien, meer taken van de andere departementen los te weken, die in redelijkheid ook onder „maat schappelijk werk" kunnen worden gerekend en die, gecoördineerd onder één leiding, dan beter kunnen worden verricht. 'N het algemeen-beschouwende gedeelte van zijn rede stelde minister Van Thiel het aldus, dat de overheid en het particuliere initiatief bg het maat schappelijke werk elk hun eigen taak hebben, maar het particuliere initiatief zal. naar de natuur der dingen, primair moeten zijn. De overheid zal. zo was de gezonde opvatting van deze minister, het particuliere initiatief moeten stimu leren, de obstakels moeten verwijderen, die er eventueel zijn en in het algemeen en het parallellen-axioma van Euclides Ziehier Euclides. Volgens onze leraar M.O. een meetkundig genie par excel lence. Maar al wat wij ons van zijn stelling herinneren is, dat er viermaal de woorden rechte lijn in voorkomen, en driemaal het woord evenwijdig. Geef ons dan de meetkunde van WESSEL. Daarin overheerst de vlotte lijn. Pa voelt zich op zijn „Pa's-best" in zo'n schitterend costuum met light weight bewerking, in speciaal voor Wessel ontworpen dessins. De jeug digen van jaren of van hart - vinden er de rijkst denkbare collectie Harris Tweed colberts. Keuze uit 42 dessins. En wilt U per sé parallellen trekken, ervaar dan, dat niets evenwijdig loopt aan Wessel's haarscherp afgemeten prijzen. Costuums f.145.- Harris Tweed Colberts f. 79.50 Harris Tweed Demi's f.128.- Exclusieve herenkleding Kalverstraat 208, Amsterdam de voorwaarden moeten scheppen, waar onder dit zich vrij kan ontwikkelen. Bovendien heeft dan de overheid de plicht tót een algemeen toezicht waar nodig, coördinatie. Het verlenen van subsidies zal op zichzelf nooit een rechtsgrond mogen zijn voor de overheid voor inmenging. Die zal uitsluitend mogen worden ont leend aan het algemeen belang. De minister kondigde aan, dat het in zijn bedoeling ligt, een adviescom missie op nationaal niveau in te stel len, om van advies te dienen over de sociale consequenties van de indu strialisatie. In dit verband heeft de minister verschillende itistanties op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de sociale en sociologi sche omstandigheden in de bekende negen „ontwikkelingsgebieden" Mr Van Thiel herhaalde, dat hij in de gedachte van mevr. PloegPloeg (arb.) om de gezinsverzorging te verbinden aan de verplichte sociale verzekering vooralsnog een groot gevaar zag. Noch tans was de minister bereid, deze ge dachte voor te leggen aan de Centrale Raad voor Gezinsverzorging. Mocht deze menen, dat er reden is. dit vraagstuk in studie te nemen, dan is de bewinds man bereid hiervoor een commissie te benoemen. Het ligt in de bedoeling, een regeling te ontweruen voor een extra-subsidie voor de gezinsverzorging, waardoor in de maatschappelijke positie van de ge zinsverzorgsters verbetering kan wor den aangebracht. De minister verklaarde zich een groot voorstander van een Gezinsraad. Een plan. afkomstig van de Nationale Com missie voor Gezinsbelangen, zal hier voor in studie worden genomen. In ant woord op een vraag van de heer Rit meester omtrent de bestrijding van on maatschappelijkheid gaf mr Van Thiel de toezegging, dat hij zich in verbin ding zou stellen met zijn ambtgenoot van Justitie om te beslissen over de voering van het rapport van de cc... missie-Eijssen. Met dezelfde afgevaar digde was de minister het eens. dat bij de bouw van tehuizen voor bejaarden zoveel mogelijk rekening moet worden gehouden met de verbindingen, die zij hebben met de plaats hunner vestiging. Een belangrijke aangelegenheid is de reeds lang voorgenomen vervanging van de bestaande Armenwet. De staats commissie hoopt na het zomerrecès haar laatste vergadering te houden. De minis ter verbond hieraan de waarschuwing, dat dit echter nog niet betekent, dat een nieuwe Armenwet nu ook binnenkort tot stand zou kunnen komen. Over een definitieve tekst voor een ontwerp „In- zamelingenwet" is het overleg met 's ministers ambtgenoot van Justitie geëindigd. Zij zal haar bemoeiingen be perken tot straatcollecten. Het ontwerp voor een Woonwagenwet ligt gereed. Het ontwerp voor een wijzigng van de Wet Buitengewoon Pensioen 19JjO 19Ifó verzetsslachtofferszal nog vóór Pasen aan de ministerraad wor den toegezonden. Met betrekking tot de uit Indonesië gerepatrieerden verklaarde de minister zich overtuigd, dat velen de grootste Oud-hortulanus van Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) DE heer A. J. van Laren oud-hortula nus van de Hortus Botanicus van de Universiteit van Amsterdam is Maandag, 78 jaar oud, overleden. Het stoffelijk overschot is heden in alle stil te op de Nieuwe Oosterbegraafplaats ter aarde besteld. Ingevolge een laatste wens van de ontslapene maken wij eerst nu van zijn heengaan melding. Drie en veertig jaren is de heer Van Laren aan de Hortus verbonden geweest, in het laatst van 1939 is hij met pen sioen gegaan. Adriaan Johan van Laren is op 19 December 1874 te Waddinxiveen geboren; hij volgde een tuinteohnisdhe opleiding hij liep o.a. colleges bij prof. Hugo de Vries en studeerde talen. Reeds in 1896. zeer jong dus nog, werd hij be noemd tot hortulanus te Amsterdam en de stad had daarmee, zoals de jaren heb ben geleerd een zeer goede keuze ge- '~ian. Het is niet voor tegenspraak vatbaar, wanneer wfj zeggen, dat de heer Van Laren onnoemelijk veel gedaan heeft voor de Hortus. Hij knoopte relaties aan met bijna alle belangrijke Horti in het buitenland, ruilde daarmee planten en zaden en breidde zodoende het materiaal van de Amsterdamse Hortus Botanicus allengs uit. Wanneer deze instelling thans kan bogen op een unieke planten- collectie op velerlei gebied dan is dat in hoofdzaak te danken aan het initiatief, de ambitie en de kundigheid van deze bescheiden en ernstige werker. Maar bovendien was het zijn grote verdienste, dat hij niet alleen de Hortus, doch ook de liefde en belangstelling voor de planten en voor de natuur in het algemeen bekend heeft gemaakt en ver breid bij zeer velen. Van zijn publicaties noemen wij: „De coratieve Tuinbeplanting", een stan daardwerk; verder „Geneeskruiden en geneeskruidenteelt": „Troukemoten" en „Kamerplanten" (het Verkade-album) Voorts heeft hij talloze artikelen ir vakbladen geschreven en ook het Han delsblad heeft de heer Van Laren jaren lang tot zijn zeer gewaardeerde mede werkers mogen rekenen; o.a. met zijn doorwrochte beschouwingen over plan- tenkeuringen. Van de talrijke functies, die h(j heeft waargenomen noemen wij: secretaris. resp. voorzitter van de Vaste Keurings commissie; secretaris der onderwijscom missie van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde, bestuurslid van tuinbouworganisaties, leraar aan de Amsterdamse tuinbouwwintercursussen. lid der Amsterdamse Boscommissie. Verder was de heer Van Laren inleider op tal van wintercongressen der Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, lid der regeringscommissie van advies in zake lager land- en tuinbouw onderwijs, enz. En daar tussendoor verrijkte hij zijn kennis door bezoeken aan tal van bota nische tuinen in Europa en Noord- Af ri ka. Talloos zijn degenen, die in de loop der jaren, uit de kringen zowel van we tenschap als van practijk, een beroep hebben gedaan op de dienstvaardigheid van deze bezonken, plichtsgetrouwe en onkreukbare man, die door zijn onbaat- zudhtige en van helder inzicht en grote bekwaamheid getuigende raadge vingen en adviezen zich in zijn leven rienden heeft gemaakt. moeite hebben, de eindjes aan elkander te knopen. De commissie voor de achter stallige betalingen heeft haar rapport uitgebracht aan enige van 's ministers ambtgenoten. Gelet op de situatie in de gezinnen, zou mr Van Thiel er op aan dringen, spoedig tot beslissingen te komen. Voor de tewerkstelling van gerepatri eerden en het in studie nemen van maat regelen daartoe zal de minister een coördinatiecommissie instellen. Tegen over extra subsidie voor gezinszorg voor de gerepatrieerden staat de minister niet afwijzend. Het aantal opvangcentra, zo verwachtte mr Van Thiel. zal aan zienlijk kunnen worden teruggebracht door het beschikbaar komen van meer woningen (dit betreft regelingen met de gemeenten voor het beschikbaar stellen van een deel van nieuw gereed komende woningwet-woningen Sprekend over het even moeilijke vraagstuk van de z.g. „Indische Ne derlanders" maakte mr Van Thiel gewag van de voorgenomen oprich ting van een speciale, privaatrechte lijke stichting, welke zal worden (Ingez. med,-advertentie) opgericht om aandacht aan hun be langen te wijden. De regering is echter van oordeel, dat een groot deel van hen zijn taak in Indonesië zal moeten zoeken hun land van geboorte. Het rapport-Werner over de Indische Nederlanders in Indonesië was een ambtelijk rapport, dat niet bestemd is voor publicatie. De minister is echter wel bereid, bepaalde gegevens daaruit aan de Kamerleden ter inzage te geven. Met de Indonesische regering zal hier over mede contact worden opgenomen. Met betrekking tot de in Nederland tijdelijk verblijvende Ambonezen wees mr Van Thiel er op. dat de regering nog niet zolang geleden opnieuw heeft beves tigd. dat zij aan hen geen K.L.-status (de militaire status dusi kan verlenen. Er hebben zich sindsdien geen omstan digheden voorgedaan, welke aanleiding zouden zijn. haar standpunt in deze te wijzigen. Vakopleiding achtte mr Van Thiel voor hen van groot belang. Het staat, zo meende hi,i. ondertussen vast, dat voor deze mensen in Nederland geen toekomst is. waarin zij gelukkig zouden kunnen leven. Er werd slechts kort gerepliceerd, waarna de Kamer tot 14 April uiteen ging. Boerderij afgebrand te Oudleusen (Van onze correspondent) Zwolle, 27 Maart Tot de grond toe is de boerderij van de familie A. Katgert te Oudleusen af gebrand. De brandweer van Dalfsen was na enige minuten reeds ter plaatse, doch er was weinig aan te doen, doordat er geen water in de buurt was. De inboedel werd gered; twee duizend kilo hooi ging verloren. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat kinderen met lucifers in of bij de hooiberg hebben gespeeld. De schade wordt geraamd op twaalf duizend gulden; verzekering dekt de schade. Melkprijs wordt half April vrijgelaten (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 27 Maart MINISTER MANSHOLT heeft gis- termiddag tijdens het vragenuur in de Tweede Kamer een kruisvuur van vragen ondergaan over enige actuele onderwerpen, welke tot zijn terrein behoren. Aardappelmoeheid DE heer Engelbertink (k.v.p.) vestigde er de aandacht op, dat in de naaste omgeving van vele steden en dorpen en zeer in het bijzonder in Twente, vele percelen cultuurgrond door de Planten- ziektenkundige Dienst ingevolge de be palingen van de Wet op de Aardappel moeheid besmet zijn verklaard, waar door een groot aantal arbeiders, gepen- sionneerden en kleine zelfstandigen, die gewoon waren op deze percelen aard appelen voor eigen consumptie te telen, ernstig zijn gedupeerd. Minister Mans- holt erkende dit, maar zag geen moge lijkheid hier ontheffing te verlenen, omdat de verspreiding van deze aard appelziekte juist vooral van deze volks tuinen uitgaat. Het vinden van andere grond wordt ook steeds moeilijker. Het leek de minister de enige oplossing, dat gemeentebesturen hier en daar de mogelijkheid zouden openen, collectief aardappelen te telen. Melkprijs fVP vragen van Ir Vondeling (arb.) bevestigde minister Mansholt, dat de prijzen voor consumptiemelk om streeks half April zullen worden vrijgelaten. De minister verwachtte voor de eerstkomende maanden echter niet, dat de „straatprijs" zou stijgen. Later zou dat misschien wel het geval zijn, tenzij dit door nieuwe subsidie zou worden voorkomen. Op grond van de concurrentie verwachtte minister Mansholt geen stijging van de handelsmarges. Op een nadere vraag van de heer De Ruiter (c.h.) antwoordde minister Mans holt, dat de bg beschikking voor Amsterdam ingevoerde sperregeling een tijdelijke regeling is. om belanghebben den in staat te stellen, een nieuwe regeling voor te bereiden. Integratie landbouw MONDELINGE vragen van lr Van Meel (k.v.p.) stelden minister Mansholt in staat mede te delen, dat de conferentie te Parijs over de integratie van de Westeuropese land bouw inderdaad niet tot beslissingen heeft geleid. Er waren, zo verzekerde de bewindsman, geen concrete bezwaren van bepaalde landen aan te wijzen, Men bleek echter nog onvolddende oog te hebben gehad voor de politiek-econo- mische ontwikkeling van West-Europa op dit punt. Het Is dus een uitstel van beslissing. De situatie zal thans nader onder het MADURODAM zal op 1 April zijn poorten heropenen. Deze week kwam een geschenk vam, de Stoomvaart Mij Nederland in de vorm van een Oranje op kleine schaal in deze micropolis aan. Het schip zal ligplaats krijgen m de haven, bij de Willem Ruys. Het was een heel karwei het model over het hek- rondom het havengebied te vervoeren. Twaalf maanden straf voor roekeloze automobilist (Van onze correspondent) Breda, 27 Maart Twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met af trek van drie weken voorarrest, eiste de officier van Justitie bg de rechtbank te Breda gisteren tegen een vertegenwoor diger uit Sleeuwgk, die op 6 Januari van dit jaar op de Veersche weg onder Oosterhout drie wielrijders aanreed met zijn auto, waardoor twee personen wer- gedood en een derde ernstig gewond, verdachte bekende schuld. Hij gaf toe. onder de invloed van alcohol te hebben verkeerd. Toen hij in voorarrest zat, wilde hij niet ontslagen worden, om dat hij meende straf te hebben verdiend. De officier stelde deze houding op prijs, maar achtte uit het oogpunt van alge mene preventie een strenge straf onver- Het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft een 44e l(jst van ge borgen en geindentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. DINTELOORD Jan Andries Leendert de Wit, geto. 16.-6.-46, laatste adres: B 120. FIJNAART Adam Kik. geb. 24.-1.-15. D 242: Willem van Mourik, geb. 20.-8.-32, C 141; Willem Weeda. geb. 3.-10.-08, D 241. 's-GRAVENDEEL Maria Ggsje Heijden, geb. 23.-6.-46, Molendgik 90; Adriana Brand-van Twist, -;eb. 27.-2.-97, echtg. van Pieter Brand, Jol end ijk 72; Wouter van der Wulp, geb. 2.-10.-20, echtg. van Lijntje Buiten dijk, Molendijk 74; Woutrlna de Zeeuw, geb. 9.-7.-35, Juiianastraat 10. NIEÜWERKERK Hendrik M. Krabbe, geb. 11.-10.-81. Weststraat 31; Antje Fol-Witteveen, geb. 20.-6.-24, Velddamseweg 405; Toon tje Sies-Lukus, geb. 24.-11.-22, Molen straat 141; Jannetje Syrier-Goudzwaard. geb. 7.-2.-71, Stoofweg 158; Daniel Viergever, geb. 23.-1.-12, Ooststraat 180. DE HEER A. J. VAN LAREN zoals veel Amsterdammers hem hebben gekend.wezig. verdediger drong aan op een langere voorwaardelijke straf, omdat daarvoor naar zijn mening in deze zaak alle voorwaarden aanwezig waren. Felle fabrieksbrand bij Venlo (Van onze correspondent) Venlo, 27 Maart Door onbekende oorzaak is gister avond brand uitgebroken in de Ven- lose Clubfauteuilfabriek gelegen onder Venooy. Toen de arbeiders de fabriek reeds hadden verlaten ontdekte een lid van het kantoorpersoneel, dat er vlam men sloegen uit het dak der spuitinrich- ting. Onmiddellijk werd de beroeps brandweer gealarmeerd, doch deze was aan het werk bij het blussen van een drietal bos- en heidebranden in de om- feving der stad. Daarna is toen randweerpersoneel naar de fabrieks brand gedirigeerd. De spuitinrichting stond toen echter reeds geheel in lichter laaie, terwijl de daken van de omliggende andere complexen der fabriek reeds vlam hadden gevat. De spuitinrichting met complete installatie is geheel ver loren gegaan, terwijl de andere gebou wen belangrijke schade opliepen. Van het gebouw zijn nog slechts de verkoolde muurresten overgebleven. De eigenaar der fabriek vertoefde op het ogenblik van de brand in het buitenland. Ver scheidene autoriteiten, onder wie burge rmeester mr dr Ch. J. M. A. van Rooy, waren op het terrein van de brand aan- OOSTERLAND Pieter Willem Bolle. geb. 28.-4.-41 en Cornelia Bolle-v. d. Werf, geb. 37.-7.-12, edhtg. van Marinus Bolle, St. Joostdijk A 231; Jacob Heyboer, geb. 7.-7.-46, Sir Jansland B 70; Maria J. de Jonge- Stouten, geb. 18.-4.-91, echt. van Govent de Jonge, Groenenweg A 356; Cornells Koopman, geb. 30.-5.-43, Rijksweg A 341; Adriana Meerman, geb. 30.-6.-10, Blokdreef A 303; Maria Cornelia Uyl, geb. 24.-9.-39, Kruithoorn 7, Tholen. STAVENISSE Adriana van Bloppoel, geb. 17.-12.-29, Kerkweg A 303; Cornells den Braber geb. 29.-9.-89, Buurtweg A 90; Maria Cornelia den Braber, geb. 20.-7.-39, Oudelandsedijik A 98; Laurens den Engelsman, geb. 5.-9.-80 en Neeltje den Engelsman-de Rjjke, geto. 24.-7.-83, Kerkstraat A 353; Maria Johanna Gaaskeer-van Zorge, geb. 5.-11.-03, Drieweg B 27; Jan Cornelia Goedege- buure, geb. 28.-8.-17, Voorstraat A 56; Cornelia Petronella de Jongh, geb. 23- 1.-06, Poststraat B 2; Jacob Karei Pieter Nelle. geb. 16.-7.-09, B 26. STRIJEN Pietje Buitendijk, geb. 11.-12.-33, Oudendijk 10. oog worden gezien en de volgende con ferentie zal omstreeks October worden gehouden. De minister stelde zich voor, de Kamer nog nader in een nota van het een en ander op de hoogte te stellen. Distributie veevoeder TAENSLOTTE bevestigde de minis. A ter naar aanleiding van een tweede stel mondelinge vragen van ir Vondeling (arb.), dat het in de bedoeling ligt, de nog bestaande veevoederdistributie na de lopende periode niet voort te zetten. De minister was van mening, dat de varkens- en de kippenhouderg vooral op de zandgronden en de kleine bedrijven moeten blijven. Met de Stichting voor de Landbouw zal worden nagegaan, of aan vullende maatregelen hiervoor nood- zakelijk zullen zijn. Betere treinverbindingen voor de Achterhoek Personenvervoer wordt gemotoriseerd (Van onze redacteur in het Oosten des lands) Almelo, 27 Maart Het personenvervoer op de spoorlijnen ArnhemWinterswijk en Apeldoorn ZutphenWinterswijk zal met ingang van de Zomerdienstregeling aanzienlijk worden verbeterd. Het is ae bedoeling, aldus heeft ir Den Hollander aan de stichting Streekbelangen Oostelijk Gel derland medegedeeld, dat op beide lijnen een uurdienst wordt onderhouden met modern dieselmaterieel. De rijsnelheid op deze lijnen zal wor den opgevoerd tot resp. 75 en 90 km per uur, waardoor een tijdwinst van 5 tot 8 minuten wordt verkregen op de lijn ApeldoornWinterswijk. Voor de ver binding ArnhemWinterswijk betekent dit het herstel van de vooroorlogse rij tijd. De treinen zullen directe, resp. zeer goede aansluitingen geven naai- en van het Westen, het Noorden en het Zuiden van het land. Zolang het bestelde dieselmaterieel nog niet is geleverd, worden snelle stoomtreinen ingelegd. De volledige mo torisering van beide Oostgelderse lijnen zal met ingang van de Zomerdienst 1954 haar beslag krijgen. De president-directeur van de spoor wegen heeft bovendien toegezegd, dat de vroege ochtendtrein uit Winterswijk (aankomst te Amsterdam C.S. 9.08) in- plaats van alleen op Maandag, op alle werkdagen zal gaan rijden. Brand in fruitloods te Amersfoort (Van onze correspondent) Amersfoort, 27 Maart In de nacht van Woensdag op Donder dag brak een uitslaande brand uit in de fruitloods van de fruit- en groenten- veiling aan de Eemstraat te Amersfoort. Enige honderden kisten en een gedeelte van het dak werden vernield. De schade wordt door verzekering gedekt. De oor zaak is vermoedelijk een weggeworpen brandend sigaretteneindje. Gistermiddag ontstond brand in een hoeveelheid riet. waarmede rietdekkers bezig waren het dak van een villa aan de Huygenslaan te herstellen. De brand weer was het vuur spoedig meester. Bg de brand ging het jasje van een der riet dekkers verloren, waardoor hij ook zijn portefeuille met 130 kwijt was. Ook hier is wellicht een brandende sigaret de oorzaak. Gistermiddag brandde ook bij een landbouwer aan de Lientjesweg de hooi berg af. De brandweer wist ae woning behouden. De oorzaak was. dat het 814-jarig zoontje een krant bij de hooi berg in brand had gestoken. Het hooi was verzekerd. Sadafabriek in Delfzijl (Van onze correspondent) Groningen, 27 Maart Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen mag de Industrialisatienota van de regering de volgende week worden tegemoet gezien. Hierin zal ook de no dige aandacht worden geschonken aan de stichting van een sodafabriek in Delf zijl. De financiering van deze nieuwe industrie maakt op het ogenblik een punt van onderhandeling uit, maar men verwacht dat nog dit jaar het definitieve besluit tot stichting van deze soda fabriek zal kunnen worden genomen. TECHNISCHE SNUFJES EEN thermosfles hoort eigenlgk „fles van De- war" te heten, naar de Engelse geleerde die op het idee is gekomen een dergelijke fles te laten ma ken. Hij had haar nodig, toen hij in 1892 experimen teerde met vloeibare zuur stof. die ogenblikkelijk weer verdampte. Hij gaf opdracht aan een Duitse instrument maker. die zich in Londen had gevestigd. Engelse glas blazers durfden dat werkje toen nog niet aan. De thermosfles bestaat eigenlijk uit twee flessen, waarvan de kleinste in de grootste hangt en aan de hals met deze is versmolten. De holle ruimte tussen beide lagen wordt luchtledig ge pompt. nadat de wanden eerst zijn verzilverd. Daar toe wordt de holle ruimte gevuld met een zilverzout, opgelost in water, waarin zich ook glucose bevindt. De glucose zorgt ex-voor, dat bij verwarming het zilverzout vlug wordt ontleed, zodat het zilver zich afzet tegen de glazen wand. Daarna vol gen: schoonspoelen, lucht ledig zuigen door het buisje, dat toegang geeft tot de dubbelwandige ruimte en ten slotte het afsmelten van het buisje. Dit dichtgesmolten buisje vormt als het ware een klein staartje. Het is erg breek baar; vandaar dat de ther mosflessen opgeborgen wor den in een blikken omge ving. zodat er geen kans be staat op breuk van dat staartje. Pas in de laatste tijd heeft men het onpracti- sche hiervan ingezien, zodat men thermosflessen maakt, waarvan de buitenste helft voorzien is van een „ziel". In die ziel is het buisje aan gebracht. zodat het be schermd is tegen stoten. Als de flessen van prima hard glas gemaakt zijn. kunnen ze nu veilig zonder omhulsel worden gebruikt. Ameri kaanse firma's brengen ze aldus in de handel. NOG steeds is de fles van Dewar een onmisbaar hulpmiddel b(j de proe ven met vloeibare gassen, zoals zuurstof, waterstof, stikstof etc. Als de fles goed luchtledig is gemaakt in het dubbelwandige gedeelte, is het warmte- (of liever kou de-) verlies uiterst gering, omdat er dan bijna geen mo leculen in die ruimte zijn, die de warmte van de bui tenste laag naar binnen kunnen overbrengen. De verzilverde binnenwanden maken, dat ook stralings- warmte niet tot de koude binnenruimte kan toetreden. Tot de grootste flessen van Dewar behoren stalen of koperen flessen, net een der geconstrueerd als de kleine, maar bolvormig en voor'alle zekerheid nog eens aan de buitenkant flink ge ïsoleerd met glaswol e.d. De binnenfles heeft dan soms wel een inhoud van enkele kubieke meters. Ze dient voor het vervoer van vloei bare zuurstof van de instal latie, die ze bereidt uit lucht, naar de fabriek die veel gebruikt, b.v. voor tal rijke zuurstof-acetyleen- tf «yaterstofbrandem. T~\E grootste fles van Dewar is er een uit staal, die pas te water is gelaten in Amerika. De dubbelwandige stalen fles is 50 meter lang, cylindervor- mig en ligt in een zolder schuit, die er speciaal voor gebouwd is. Deze fles is be stemd om 1000 ton gesmol ten zwavel te bevatten. Zwavel wordt in 't bijzon der in Amerika verkregen door de ondergrondse lagen met stoom uit te smelten en de aldus gesmolten, vrg zuivere, zwavel omhoog te persen. Vroeger liet men ze tot reusachtige blokken stollen tussen houten muren om ze met dynamiet weer uiteen te slaan. Die fles van Dewar is nu de eerste, die de zwavel ge smolten (bg 150° C.) ont vangt, ze in gesmolten staat transporteert naar de fa briek, waar ze moet worden verbrand. Dit vervoer spaart dus het stollen, stukslaan en later weer melt en uit.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2