Ramp met de van kapitein Faustus schuld V HUIS EN palet lot uit de loterij in ten slotte. 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 27 MAART 1953 Vele fouten gemaakt (Van een onzer verslaggevers) De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspaak gedaan Inzake het Panamese stoomschip Faustus, dat tijdens slecht weer zonder loods op 6 November j.l. de Nieuwe Waterweg wilde binnenvaren en benoorden het Noorder havenhoofd strandde. De Raad v. d. Scheepvaart was van oordeel dat het schip is gestrand ten ge volge van zeer ernstige navigatiefouten van de kapitein. Het blijft onverklaar baar waarom de kapitein van de Faus tus aan de loodsboten zelfs geen advies heeft gevraagd over het binnenvaren van de waterweg of aan een van deze boten heeft verzocht voor hem uit te stomen. Aangenomen, dat de Faustus aanvankelijk onbeloodsd heeft willen binnenvaren, dan was het in ieder geval onverantwoordelijk te besluiten zonder loods de Waterweg te zoeken. Er wordt van de stJcle van ae kapitein aangevoerd dat er niet voldoende bruikbare brand stofolie beschikbaar was, daar er zee water in enige tanks was gekomen. Dit is volstrekt niet met zekerheid komen vast te staan en de meeste leden van het machinekamerpersoneel bleken hier niets van te weten. Voorts had men moeten proberen eventueel het water uit de olie af te tap pen. Ook het geopend zy'n van twee of drie der ruimen mocht de kapitein niet doen besluiten de Waterweg op te zoe ken. In weerwil van het slechte weer liet h(j de ruimen openen in plaats van dit uit te stellen binnen de Waterweg. Veel te laat gaf hij order deze ruimen weer te sluiten, wat bij ruim drie slechts pro visorisch gelukte. De Faustus had moe ten bijdraaien en buiten moeten blijven wachten tot bij daglicht de ruimen ge sloten hadden kunnen worden waarna de Waterweg had kunnen worden opge varen. Ook de gevaren koers van de Faustus is onjuist geweest. Toen het schip gestrand was heeft de kapitein na- Brand op Soestdijkseplein in Den Haag (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen nacht omstreeks kwart over twee heeft een felle uitslaan de brand gewoed onder een houten af dak. waaronder emballagegoederen van een levensmiddelenzaak op het Soest dijkseplein in Den Haag lagen opge stapeld. De gehele voorraad en het af dak brandden af. Ook de keuken van de zaak liep brandschade op. De brand werd bestreden door de brandweerwa gens van de posten Van der Venne- straat en Rrjswijkseplein. De schade wordt geschat op ƒ2500; de oorzaak is onbekend. Parkeerruimte te Rotterdam Ten einde tegemoet te komen aan de behoefte aan parkeergelegenheid in de onmiddellijke omgeving van het groot handelsgebouw te Rotterdam, is Ge meentewerken thans bezig met de aan leg van een terrein voor circa honderd auto's aan de Westzijde, binnen de bocht van de afrit. Dit is een tijdelijke voorziening: Een blijvend parkeerterrein is ontworpen op de plaats waar nu het spoorweg-post kantoor staat, dat zoals men weet voor de aanleg van het nieuwe stationsplein zal moeten verdwijnen. Gecombineerde telefoongids voor het Sticht In de loop van dit jaar zullen de thans afzonderlijke telefoongidsen in het district Utrecht worden vervangen door één gids voor het gehele district. Hierin zullen dan alle telefoonaansluitingen worden opgenomen, waardoor de bruik baarheid belangrijk groter zal zijn dan die van de afzonderlijke gidsen. De vermeldingen van de abonné'a in netten met meer dan duizend aanslui tingen t w. Amersfoort, BHthoven, Drie bergen, Tiel, Utrecht en Zeist, zullen per net alphabetisch worden opgenomen en die van de abonné's in de overige netten in aiphabetleohe volgorde onder één hoofd met vermelding van de woon plaats, de netnaam en het netnummer by iedere vermelding. Doopsgezinde gemeente te Hilversum 75 jaar De Doopsgezinde gemeente te Hilver sum bestaat vijfenzeventig jaar. Een kleine eeuw geleden was Huizen de enige Doopsgezinde gemeente in het Gooi. Toen deze gemeente een kwijnend bestaan begon te lijden, werd in 1878 te Hilversum de nieuwe Doopsgezinde gemeente Hulzen-Hllversum opgericht. Op 10 April 1878 werd de eerste steen félegd voor een kerkgebouw, dat op 0 Juni 1878 reeds ln gebruik kon wor den genomen. In 1885 kreèg de nieuwe gemeente in ds I. H. Boeke uit Wormer- veer een eigen predikant. Het oude kerkgebouw heeft ongeveer 60 jaar dienst gedaan. In 1940 werd besloten tot de bouw van de grotere, moderne kerk aan de Boomberglaan. De Doopsgezinde gemeente heeft de afgelo pen kwart eeuw een grote bloei gekend. Het 75-jarig bestaan zal Vrijdagavond 10 April worden herdacht. Candidatenlijsten V.V.D. te Ede De V.V.D. te Ede heeft voor de a.s. raadsverkiezingen de volgende candida tenlijsten opgesteld: Kieskring I (Ede): 1. H. Hali; 2. H. P. Hoolboom; 3. B. Wig man; 4. E. J. Roelofsen; 5; mevr. J. Hei mans—Stlbbe; 6. D. den Hartog; 7. N. v. d. Brandhof; 8. J. Nijdam. Kieskring 11 (Bennekom en Geld. Veenendaal)1. H. P. Hoolboom; 2. H. Hali; 3. B. Wig man; 4. E. J. Roelofsen; 5. mevrouw J. Heimans-Stibbe; 6. N. v. d. Brandhof; 7. J. Wilbrink; 8. J. C. Steenbeek. Kies kring III (Lunteren. Ederveen. Hars kamp. Otterio): 1. H. P. Hoolboom; 2. B. Wigman; 3. P. G. Westhoff; 4. H. Hali; 5. J. Wilbrink; 6. E: J. Róelofsen; 7. D. den Hartog. Gisteren heeft de gemeenteraad van Putten de begroting voor 1953 zon der ingrijpende wijzigingen met alge mene stemmen aangenomen. Het eind cijfer van de gewone dienst bedraagt 1.332.905 met een nadelig slot van 72.000 en c-en post van 23.009 voof onvoorzien. Dc kapitaaldienst heeft eeh eindcijfer van 3.969.651 aan inkomsten en 3.761.325 voor uitgaven. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouwd: H. K. J. Roos en H. A. M. van Waardenburg. 's-Gravenhage; P. Baron en S. E. Bijker, Rotterdam; J. Kreiken en T. Schoep. Wassenaar. Bevallen:' Labrijnv. d. Erve, d., Bergschenhoek; BakkerMesu, d., Spekholzerheide; AyerVollaers, d., Berkel-Enschot. Overleden: C. A. Hagers, m., 69 j.. 's-Gravenhage; A. P. de VosStroes, 89 j., Delft; E. Oussorenvan Domme len. 53 j., Nieuwersluis; C. Dorsman, m„ 83 j., Zandvoort; K. ZuilhofKramer, 87 j., Rotterdam; J. H. Desprez—Snijder, 78 i., Baarn; M. J. H. WyersMennen, 84 J., Amerongen; W. G. Homingè, m., 67 U Bussum, gelaten de ballasttanks te vullen om zyn schip te verzwaren. Deze nalatigheid heeft er zeker toe bijgedragen dat de Faustus later door de Noorder pier is geslagen, en ten slotte binnen de pieren is terecht gekomen en gezonken. Naarden bouwt gestaag voort B. en W. van Naarden hebben de raad de projecten voorgelegd voor de bouw van 60 woningen, ruimte biedende aan 62 gezinnen. Van deze woningen zullen 4 worden gebouwd aan de Keizer Ottoweg, 3 aan de Heemskerklaan en 24 nabij de door te trekken Thorbecke- laan. Voorts 11 woningen aan de Ten Boschstraat. 6 aan de E. de Bruyn- straat. 2 duplex-woningen aan de H. van Eykenstraat en 10 binnen de vesting. De bouw van de vier woningen aan de Keizer Ottoweg en de 3 woningen aan de Heemskerk'aan kan geschieden aan reeds aangelegde wegen. De overige 24 in het Ministerpark te stichten woningen vormen een onderdeel van de exploitatie van bouwterreinen, waarvan een gedeelte nog aan de ge meente behoort, terwijl het overige reeds in het bezit is van de bouwonder nemer Joh. Matser uit Hilversum Het stedebouwkundig plan, voor deze exploitatie ontworpen, voorziet in de bouw van 65 woningen, waarvan 32 op het aan de gemeente toebehorende ge deelte zullen worden gesticht. Voor de kosten, verbonden aan aan leg van wegen, voetpaden, plantsoenen, brandkranen en straatlantaarns op deze terreinen wordt een credlet van 57-373 gevraagd. Aan de Marktstraat zullen 3 wonin gen worden gebouwd: de overige 7 zijn geprojecteerd bij de entrée van de ves ting tussen de Bussummerstraat en St. Vitusstraat. Daartoe zullen de op dit terrein staande oude woningen moeten worden opgeruimd. In het tuindorp Keverdijk zullen 19 eensgezinswonlngeh met 2 garages 2 duplex-woningén worden gebouwd. De stichtingskosten zijn, inclusief bouwrijp maken van de gTond en de extra-voorzieningen voor de duplex-wo ningen, geraamd op rond 212.000. waarvoor B. en W. credlet vragen. De percelen grond, die de gemeente aan de ondernemer zal verkopen, zullen totaal ƒ100.700 opbrengen. Haarlem-Noord krijgt een kinderboerderij Het denkbeeld een kinderboerderij te stichten heeft bij het gemeentebestuur van Haarlem vaste vorm gekregen. Ge dacht is de2e kinderboerderij te vestigen in het Noorder Sportpark in de omge ving van de in Zwitserse bouwtrant op- ■etrokken boerderij, welke reeds eigen dom van de gemeente is. B. en VV. zijn tot de overtuiging gekomen, dat ge meentelijke exploitatie voorkeur ver dient. Deze vorm van exploitatie heeft het voordeel, dat de gemeente de zaak zelf in de hand houdt en vrij is met het toepassen van denkbeelden welke zij van belang acht. B. en W. denken b.v. aan de mogelijkheid om, zoals in Den Haag geschiedt, de leerlingen van de hoogste klassen van de in de omgeving gelegen lagere scholen bij het verzor gen van de dieren in te schakelen. De bouwkosten worden geraamd op 16.000. Hierbij komt voor afzetting om het terrein 3250. voor aanschaffing dieren 1000. Met inbegrip van andere voorzieningen zal totaal 21.200 nodig zijn. De jaarlijkse exploitatiekosten ramen B. en W. op pl.m. 8200, welk bedrag kan worden verminderd met de op brengst van de opgefokte dieren, welke, op 500 kan worden geraamd. De raad wordt voorgesteld hiertoe te besluiten. (Ingez. med.-advertentie) wt w? 'vrw.,-'. aa^arga) Zoals het klokje thuis tikt, tikt het bij... JRVERZORGING WETERINGSCHANS 165 j, Amsterdam Tel. 31045 - Het perceel Spaarne 108 tc Haar lem kreeg scheuren in de gevel en is door de eigenaresse, de Vereniging ..Hendrlck de Kcyser" te Amsterdam, gerestaureerd. De Vereniging heeft aan het gemeentebestuur van Haarlem een bijdrage in de kosten ad 4873 ge vraagd. B. en W. stellen de raad voor de Vereniging 800 als bijdrage toe te kennen. (Ingez. med.-advertentie De ideale ippe^^l ?ET, GLANZEND I en toch. H18SPB00F Utrechts Studentenkoor en orkest (Van onze Utrechtse m uziekmede werker HET Utrechts Studentenkoor en Orkest, de overkoepelende organi satie van musicerende studenten, zoekt terecht zijn stof buiten het reper toire. dat de beroepsorkesten en de grote oratoriumverenigingen bestrijken. Het vindt zijn arbeidsveld in het zgn. voor-klassieke tijdperk, en in deze tyd. Het is een grote verdienste van de Utrechtse studentencantor Hans Brandts Buys, dat hij b(j de studenten belang stelling wekt voor de hedendaagse muziek uit eigen land. Het U.S.K.O. heeft aan verscheidene Nederlandse componisten reeds opdrachten verleend, die prompt ten gehore werden gebracht. Op het Dies-concert, dat in Tivoli werd gegeven, bracht het U.S.K.O. z(jn publiek in kennis met een compositie, welke in regeringsopdracht is geschre ven: de koorcyclus Facetten van Jan Felderhof. Doch er werd ook andere Nederlandse muziek gezongen en ge speeld. Van de achttiende-eeuwer Pieter Heil endaal een concerto grosso. van de Gooise componist Hugo Godron een onderhoudend en wat badinerend-studen- tikoos stuk, dat hij Hommages classiques noemde, voor fluit, piano en strijkorkest. Wat gemengd koor betreft bleef men in de studentikoze sfeer met Het Spoor boekje van Lex van Delden (oorspron kelijk voor mannenkoor geschreven), een vlotte compositie, die haar humoris tische uitwerking dankt aan het feit. dat een aantal zeer zakelijke en ambte lijke mededelingen ten gerieve van het reizend publiek in een fleurig muzikaal kleed gestoken worden. Het vrouwen koor begaf zich op ernstiger terrein met de Twee Balladen van Willem Pijper op tëksten van Paul Fort, duetten voor sopraan en alt, die uit 1921 dateren, en in 1934 door de componist voor vrouwen koor en klein orkest gezet werden. De koorcyclus Facetten van Jan Fel derhof is geschreven op gedichten (van Engelman, Aafjes. Fedder en een ver taald sonnet van Michel Angelo), waar in verschillende kanten van het mense lijk bestaan naar voren treden: vreugde en bezinning, scherts en tucht. De koor partijen worden door strijkers gesteund, doch de eigenlijke begeleiding is een met veel fantasie geschreven pianopartij, die in Marinus van Steemvök een uitnemend vertolker vond. Al is de muzikale tekst vertolking soms wat kunstmatig, toch., komen er in de koren èn soli sopraan en bariton) suggestieve momenten voor, terwijl de vorm interessant en Welover wogen is. Sommige tekstherhalingen maken echter het eerste lied Wat top zwaar. Het U.S.K.O. gaf van Fèlderhofs can tate een boeiend beeld en de componist oogstte er veel bijval mee, evenals Godron met zijn bijdragen. KON. BEZOEK ALLEEN AAN DENEMARKEN EN NOORWEGEN Een nader A.N.P.-bericht uit Kopen hagen meldt dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins der Nederlanden alleen aan Denemarken en Noorwegen een bezoek zullen brengen. Advertentie-Ingez. med.) Banketbakkerij x H. P O T T Bjerleitraol 55 - Tel 21486 CHIPOLATA-TAART Cake gevuld m. room. blfterkoeklei, f O 50 kenen en marasquin getremp. a. 1 t" TEKENAARS met haar expositie in het Museum Fodor te Amsterdam de nadruk legt op de im pressies, heeft 2ij zich daardoor wel grote beperkingen opgelegd. Niet ieder een heeft zich echter gehouden aan de letterlijke betekenis van de impressie en heeft toch zijn eerste indrukken ver werkt in een uitvoerige tekening. Dat is o.a. het geval met Nola Hatterman, die altijd weer door negers geboeid wordt. Men constateert het ook bij de dromerig precieuze landschappen van Simon Rood en in de met veel zorg en liefde geteken de bloemen van Mevrouw Bouten-Klink hamer. De sneemvgezichten van Giltay hebben ongetwijfeld een fijne stemming en doen blijken van enig gevoel voor het duinlandschap, maar er is toch ook een zekere machteloosheid tegenover het grootse van de natuur. Guus Inckel weet alleraardigst de houding en de expressie van kinderen aan te duiden; zijn teke ningen kunnen echter winnen arfh tech niek. Paul Citroen en Jeanne Bieruma Oosting zijn vertegenwoordigd met be hoorlijk werk. dat echter niet voor ver rassingen stelt, evenmin als dat van J. Gosschalk, die het vorig jaar overleed. Deze kunstenaar is altijd het best ge weest in zijn Parïjse stadsgezichten. Henk van Gemert heeft vooral de vis sersboten in grote halen luchtig en direct getypeerd: dorh al zit er in zijn tekenin gen veel talent, het is alles nog wat te haastig, te weinig innerlijk verwerkt. De houten vlonders, waarop men tegenwoordig herhaaldelijk werk pleegt uit de stallen, zijn ditmaal no=r lager geworden. Men kan toch moeilijk ver wachten dat het publiek op de grond gaat liggen om de bladen te bekijken, wat het enige middel is om deze enigs zins te bestuderen! De tentoonstelling duurt tot 2 April. ONAFHANKELIJKEN^,^; bileum van de Onafhankelijken wordt gevierd met een uitgebreide tentoonstel ling in het Stedelijk Museum te Amster dam. Het is voor de jongeren nauwelijks meer te geloven dat deze vereniging eens zulk een baanbrekend werk heeft gedaan en zelfs ais revolutionnair werd be schouwd. Daar vond men destijds de nieuwe stromingen, daar ook maakte men dikwijls kennis met kunstenaars uit het buitenland, die thans alom geaccep teerd zijn en herhaaldelijk tot de zeer be langrijke vertegenwoordigers der 20ste eeuwse kunst worden gerekend. Om althans enige indruk te geven van het geen de Onafhankelijken vroeger hebben gedaan, heeft men een reeks werken opgehangen van enkele destijds „nieuwe" kunstenaars. Archipenko. Kadinskv, Chagall, Picasso, Braque, Vlaminck, Trjt- gat, Grosz, Kisling, Kokoschka, Klee en Zadkine, zijn er o.a. met een enkel werk vertegenwoordigd. Nederlandse oud leden waren o.a. Leo Gestel, Jan Sluyter, Kees van Dongen, Jan en Charley Toorop. Ook van hen wordt enig werk getoond. Het is echter dei-mate dicht op elkaar gehangen, dat de wanden slechts een rommelige indruk maken. Men heeft het helaas te zeer gezocht in een grote hoeveelheid werken, ook wat de inzen ding der tegenwoordige leden betreft. Hoewel een behoorlijk aantal zalen ter beschikking stond, is het voor een ver- eninging blijkbaar altijd moeilijk zich te beperken, daar ieder toch wat wil in zenden. Hoe goed het historisch overzicht ook bedoeld is, het kan alleen maar een succes worden bfj eeh zeer goede en ruime opstelling. Vermoedelijk had men er beter aan gedaan het jubileum te vieren mét een meer uitgéwerkte terug blik. dat met reze heferogene hoeveel heid. Helaas komt nu ook al te zeer uit hoezeer de OnafhankéJHken in een gareel zijn gaan lopen en -de revolutiohnaire geest, die hen meer dan eens in op spraak bracht, hen geheel heeft ver laten. Misschien is deze confrontatie met het verleden voor henzelf althans een prikkel om zich grondig te gaan bezinnen op het. geen hun voorgangers gedaan hebben en om zich bewust te worden hoezeer zij open stonden voor de geest van hun tijd. De tentoonstelling duurt tot 13 April. H. v. G. Prins Bernhard keert niet vroeger naar huis Onze Haagse redacteur meldt: In tegenstelling tot andersluidende beridhten, vernemen Avij uit officiële bron dat Z.K.H. Prins Bernhard niet het voornemen heeft eerder uit de Ver. Sta ten naar Europa terug te keren. B. en W. van Huizen verzoeken machtiging voor de tyd van twee jaren tot verkoop van bouwterreinen. OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD £)IT lijkt me werkelijk een pot met goud", verklaarde Olie?' Uil plechtig nadat hij de glinsterende klompjes van alle kanten had bekeken. „Waar heb je die gevonden, ..Was er dan toch een regenboog?" vroeg Puk een beetje spijtig en Verk bromde: „Jij hebt ook aldoor lopen praten, onderweg! Anders hadden wij hem ook wel gezien!" „Maar er was helemaal geen regenboog!" viel Olie hem in de rede. „Die pot met goud lag in de beek, onder water!" En h(j vertelde zijn vrienden, wat er allemaal was gebeurd en hoe hij het goud had gevonden. „Vreemd, hm, heel vreemd", mompelde Uil. „als hier maar geen ongunstige elementen in het spel zijn!" „Bt vind het niet eerlijk", pruttelde Verk. „Jij hebt ook al een gouden hart, Olie!" Op hetzelfde ogenblik werd er zachtjes op de deur ge klopt. „Zie je wel", zei Uil scherp, „daar heb je het al! Weg met dat goud!" En haastig stopten ze de pot met goud onder de tafel. Spoorwegrijtuigen naar Indonesië verscheept De eersten van een serie van 298 aan boord Ulysses (Van een onzer verslaggevers) Er waren gisteren zeer veel be langstellenden bijeen toen de eerste twee spoorwegrijtulgen van de nieuwe serie van 298 stuks, bestemd voor de Indone sische Spoorwegen aan boord van de Ulysses van de N.V. Nederlandse Stoom vaart Maatschappij Oceaan werden ge laden. De Stoomvaart Maatschappij Oceaan en de bouwers van de spoorwegry tuigen, de firma Beynes te Beverwijk, hadden aan de verscheping van deze eerste serie spoorwagens een officieel tintiè gegeven. Van de Indonesische aanschaffingsdienst waren verscheidene leden van de staf aanwezig onder wie de leiders ir Ondang en de heer Mukarna. De drijvende bok Grutto bracht de eerste van beide spoor- wegrijtuigen, die een lengte van 21.08 m en eèn breedte van 3.16 m hebben en ruim 26 ton wegen, aan boord van de Ulysses; een moeilijk en voorzichtig werk, dat uiterst vakkundig werd uit gevoerd. Van de 298 spoorwegTijtuigen worden er 88 in Nederland gebouwd, nl. 35 door de firma Beynes te Beverwijk, tien door de firma Allen te Rotterdam en 43 door Werkspoor te Amsterdam. In Frankrijk bouwt een groep fabrikanten 76 eerst en tweede klas rijtuigen en de firma Simmering te Wenen bouwt 134 rijtui gen. Dit gehele rollende materiaal wordt verscheept via Amsterdam en Rotterdam met schepen van de s.m. Nederland, de Rotterdamse Lloyd en de s.m. Oceaan. De directeur van de Oceaan, de heer D. Rahusen sprak zijn gasten toe in de eetzaal van de Ulysses. Tot en met Juli zullen de levering en de verscheping duren. Drang naar autonomie voor West-Java Bij de opening van de zitting van de provinciale raad van West-Java, heeft de voorzitter, Djaja Rachmat verklaard, dat de „verwerkelijking van een volle dige autonomie voor West-Java de be- langrykste voorwaarde is om onge wenste toestanden uit de weg te ruimen en om moeilykheden in de toekomst te voorkomen". Hij zelde, dat er geen aan leiding is om te vrezen, dat de provin ciale raad zich als een klein parlement zal beschouwen of zijn bevoegdheden zal overschrijden, als de autonomie wordt verwerkelijkt. Hij sprak de hoop uit, dat het lid van het bestuurscollege Affandi Ridhwan dat thans terechtstaat onder beschuldiging van contacten met de Daroel Islam, spoedig in vryhéid zal worden gesteld. Hij zeide, dat Affandi aangehouden werd tijdens het uitvoeren van zijn taak inzake de oplossing van de kwestie der veiligheid. - In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van het lid B. S. Polak, ls benoemd verklaard H. L. Quint, te Haarlem, tot lid van de Staten der pro- virlcie Noord-Holland voor de Comm. Partij. (Ingez. med.-advertentie m feuilleton door MANNING COLES rev 37 MENTOW kreunde. Het raam was niet groter dan drie decimeter in het vierkant. Het was zo hoog aan gebracht. dat Hambledon, als hij op zqn tenen stond, net over de rand kon kijken. In de barakken brandden de lampen nog steeds, doch in de ochtendschemering zag hij uit de bergen dc lange file India nen naderen. Toen zij naderbij waren gekomen was het tevens voldoende licht geworden om tc zien, dat de meesten een bonte deken of een poncho tegen de koude hadden omgeslagen. De voet van de berg lag nog in nevels fehuld, maar het zou zo heel lang niet uren of de zonnehitte zou hier on draaglijk worden. Op dat ogenblik werd Mentow wakker. Hy wreef zijn ogen uit i keek Hambledon aan. „Goeden morgen", begon Tommy be leefd. „Goed geslapen?'r „Dank u", antwoordde Mentow. „Ik heb heerlijk gedroomd. Dat ik dood was." „Werkelijk?" Wat moet dat verrukke lijk zijn. In welk paradys heeft u rond gekeken?" „Ik lag in myn eigen graf", klonk het luguber. ..Ik hoorde..." „Stt... ik hoor ook wat!" waarschuwde Hambledon. Het geluid klonk by de deur. Een zachte stem riep: „Senor, mijn senor!" Met één sprong was Tommy by de deur. „Mateo, ben jy daar?" „Zoek dekking, senor!" klonk Mateo's gejaagde stem, geladen van spanning. „Ik laat uw deur in de lucht vliegen. Maak dat u weg komt!" Mentow steunde nog met zy'n ene knie op de matras. Tommy verkocht de Rus een opstopper, zodat hij ln een hoek terecht kwam. Daar kroop hij naast hem, onder de beschutting van de matras, die hy over hen beiden heen trok, onder luid protest van Mentow. „Ga Ie gang maar, Mateo!", riep hy. Eerst gebeurde er niets, maar toen weerklonk er zo'n felle donderslag, dat Hambledons oren er van tuitten. De deur vloog open en hing nog slechts aan één scharnier, stukken van de zoldering vielen omlaag en wolken puin en stof vlogen hoog op. Nu wierp Hambledon de matras weg en sleurde Mentow met zich mee naar buiten. Daar zag hij Mateo, die een poncho afwierp, waaraan guirlandes van handgranaten hingen. Aan een ban delier over zy'n schouder hingen even eens trossen handgranaten. De Indianen met wie hij geheel on opvallend het kamp was binnengekomen, hadden reeds een goed heenkomen ge zocht. Maar nu holden met geweren ge wapende blanken uit de nachtverblijven naar buiten. Baardmans schreeuwde, met een revolver zwaaiend, zijn bevelen. Mateo plantte zich wijdbeens voor het cachot, haakte stuk voor stuk zyn hand granaten los, trok de slagpin uit eh wierp ze vervolgens met vaste hand nüar zyn aanvallers. Zd groot was zyn tref zekerheid, dat de een na de ander tus sen de Russen tot ontploffing kwam. Zy deinsden onmtddeliyk terug. Hambledon dacht dat dit onmogelijk de eerste keer kon zyn dat Mateo hand granaten hanteerde of de vuurdoop onderging. Eerst suisden hun de kogels om de oren, maar toen vier van Mateo's handgranaten met succes tot ontploffing waren gekomen, weerklonk er een angstkreet achter de rug der aanvallers. Wild gestlculerehd Rtvam Brödsky aanlopen. Hij riep wat en wees daarbij op de schuur acnter het prikkeldraad, waarop de Russen, met achterlating van enkele gevallenen, van het toneel ver dwenen. Mateo rende onmiddellijk naar voren en slingerde twee granaten naar de grote schuur, waarvoor twee schild wachten op post stonden. Vlak voor de deur kwamen de granaten tot explosie. De schildwachten waren reeds weg, hun geweren achterlatend. Als konijnen kro pen zy achter de dichtstbijzijnde barak. Mateo begreep hoegenaamd niets van deze onverwachte paniek. Maar Ham bledon, nog altijd Mentow medetrek- kende, riep: „Pas op, Mateo, geen gra naten bij die schuur". „Wat is daar dan?" vroeg Mateo. „Achttien met atoomstof gevulde lucht-torpedo'i." „Santiesima Virgen..." „Vlug, kom mee voor de Russen terug zyn. Waar zyn ze zo gauw gebleven, Mentow?" vroeg Hambledon. „In de schuilgaten, die we nodig heb ben, als de rgketten worden afgevuurd", verklaarde de Rus. Hij had de woorden nog niet gespro ken of beneden uit het dal steeg een gierend geluid omhoog, gevolgd door een uitbarsting boveh hun hoofden. Een hagelbui van kogels en steensplinters daalde op hen neer. „Alle duivels!" riep Hambledon. „Loop senor, zo hard ge kunt. Deze kant uit!" waarschuwde Mateo. In allerijl zochten zy een heenkomen over de nog niet voltooide startbaan, naar de lager gelegen hellingen. „Vlug, vlug. Dit is het geschut van senor De Silva. Die neemt het berg plateau onder vuur. Als zij de atoom bommen een voltreffer geven. Hambledon had geen enkele aanspo ring meer nodig en zelfs Mentow ont wikkelde een bevredigende snelheid, al springend en dalwaarts glijdend langs de hellingen. Op zeker punt dook Mateo achter een bosje struiken. Het volgende ogenblik trok hij een muildier te voor- schyn. „Hallo!" hijgde Habledon. „Angelica?" „Juist senor, mijn trouwe Angelica. Ik dacht dat de senor niet zou kunnen... misschien niet graag zou willen lopen." Er floot een granaat over hun hoofd. Er volgde een nieuwe donderslag. „Vlug in 't zadel, senor", moedigde Mateo aan. „Angelica heeft vier benen en de senor heeft zijn ontbijt gemist." „Plus m'n avondeten en de lunch van gisteren", vulde Hambledon aan, die Inderdaad moeilijk op zijn benen stond. „Je hebt me altijd al op Angelica willen laten rijden../' Mateo vatte het dier bij de teugel en zette het op een lopen. „Hoe ver is 't nog van het kamp?" vroeg Hambledon. „Een kilometer of drie, senor... een goed kwartier, denk Ik." „Dan moet ik eerst dc artilleristen spreken", mompelde Hambledon. die al zyn aandacht voor Angelica nodig had. Het dier dook en hobbelde over rots blokken, steenslag en steilten, als een bootje op een ruwe zee. Bij het kamp aangekomen, wilde Mateo eerst naar Argo's tent gaan, maar Hambledon zei: „Neen, eerst naai de kanonniers!" Er stond een battery van vier vuur monden opgesteld, met twaalf man schappen onder bevel van een jonge luitenant. Een stapel munitie lag op de achtergrond. Tommy wendde zich tot de jonge offi cier. „Senor, sta my toe u te zeggen, dat u een party atoombommen onder vuur heeft genomen, groot genoeg om de hele vallei van de kaart te vegen." De jonge man sprong in de houding. „Senor, met wie heb ik de eer?" „Mijn naam is Hambledon." „Dat beschouw ik inderdaad als een grote eer." Hy reikte hem de hand die Hambledon vriendschappelyk drukte. „Ik feliciteer u met uw bevrijding. Zy hadden u toch gevangen genomen, niet waar?" „Dank tl. Ja, dat hadden ze. Ik was namelijk te weten gekomen, dat zy met atoomstof geladen lange-afstands-raket- ben, luciittorpedo's van het type V 2 be zaten. „Dat ls een zeer ernstig geval", was de jonge man van mening. „Maar zo lang de ontstekingsinstallatie niet is ingeschakeld zullen ze wel ongevaar lijk zyn. Zoiets doen ze altyd op het laatste moment." ,,Ik heb gehoord, dat ze, voorzien van slagpennen, voor onmiddellyk gebruik eereed staan. Luister eens, jongeman. Toen wH daareven een paar handgra naten wierpen in de richting van de op slagplaats van deze raketten, zijn alle Russen als ltonynen ln hun schuilholen gekropen uit vrees voor èen alles ver woestende ontploffing. Dat bewyst wel, dat zy zelf groot gevaar aanwezig ach ten." De luitenant van de artillerie glim lachte eens. „Als die atoombommen tot explosie kwamen zouden die schuilgaten hun bit ter weinig helpen, senor. Zy zullen op de een of andere wijze ongevaariyk zyn ge maakt. De lui zijn natuurlijk voor uw handgranaten op de loop gegaan... Dat neem ik ze niet kwalijk. Dat zou ik ook hebben gedaan." Hij lachtte een kwajongensachtige lach. Hambledon had heni dolgraag een draai om zyn ogen gegeven. „Laat u zich dan door niets overtui gen, dat ge door uw bombardement een ramp kunt veroorzaken, waarbij die van Hiroshima nog slechts kinderspel zal heten?" „Sénor Hambledon", antwoordde de luitenant doodernstig, „als ik geen strik te orders had gekregen, zou 1k myn bat: terij onder uw bevelen stellen; Maar nu móet ik het bergplateau onder vuur houden tot het leger hier ter plaatse is. ,,U gaat dus door met vuren, onver schillig vóór de consequenties?" (Wordt vervolgd ONDER DE KEIZERSKROON BEURZEA' OPEN |W",] De radio-actie „Beurzen open, |M) dijken dicht" geeft morgenavond, als bekend, in het Concertge bouw haar slotavond, waar on der meer zullen optreden de Ameri kaanse dirigent André Kostelanetz, de zangeres Gré Brouwenstijn en de Koninklyke Mannenzangvereniglng Apollo. Voor deze avond bleek een overwel digende belangstelling te bestaan. In zonderheid bearyven, scholen en ver enigingen vragen bij herhaling of de mogelijkheid nog bestaat een bedrag tydens de uitzending aan te bieden. Helaas is die mogelijkheid er niet meer. „Beurzen open. dyken dicht" zou het echter zeer op prys stellen, indien de bedryven, 9Cnolen en verenigingen 's middags tussen 14 en 17 uur in het Concertgebouw op de valreep hun be- >drag:aan /de heer Van Robdeü, 'die namens Hét bureau „Beurzen öpèn, dyken dicht" aanwezig zal zijn, zou den willen overhandigen. Als tegenprestatie kan men per school, bedrijf en vereniging twee toegangsbewijzen voor het avondpro gramma in ontvangst nemen, uiter aard zolang de (ruime) voorraad strekt. Indien het avondprogramma daartoe gelegenheid laat, zullen nog zo veel mogélijk van deze middagaan bieders voor de microfoon worden ver meld. Het is uitdrukkelijk niet de be doeling dat particulieren geld komen aanbieden om als het ware toegangs kaarten te kopen. HUISVROUW NO. 1 rarn Op de Huishoudbeurs in het «BV p' A I-"3ehouw zaten gistermid- dag 25 Amsterdamse huisvrou wen met een kaartje om de hals waarop een nummer stond en een wit schortje voor, Ieder achter een slag roomtaart, aan lange, gedekte tafels, die in een U-vorm togen elkaar waren geschoven. Ze wachtten er maar rus tig, met de handen ln de schoot, langer dan een half uur. „Thuis krijgen ze geen eten", zei er een bezorgd tegen een "ander, ,,"t ls wel legen de regels van de kunst, die we hier demonstre ren, maar ik zal straks maar een blikje openmaken..." Het was tijdens de wedstryd „Wie wordt de beste hulsvrouw van het jaar?" en de dames zaten op de uitslag te wachten. De jury. bestaande uic mevrouw Lotgering-Hlllebrand, mevr. Drlessen, presidente der afdeling Am sterdam van de Nederlandse Vereni ging van Hulsvrouwen, mejuffrouw Kloppenburg, huishoudconsulente en mevrouw Nanninga, winnares van het vorige jaar, scheen het maar niet eens te kunnen worden. De dames hadden een half wit brood in twee minuten in twaalf gelijke sneedjes moeten snijden, een sinaasappel in vier minuten ont vellen en in partjes delen, in twintig minuten slagroom kloppen en er een stuk gebak mee garneren, mat behulp van vruchtjes, hazelnoten, hagelslag en biscuits. Alles ten overstaan van een talrijk publiek, in een afgeschoten ruimte van het gebouw. Sommigen klodderden genoegelijk met de blanke room en staken er als garnering halve biscuitjes in; anderen werkten zeer zorgvuldig met een instrument om de room te.spuiten en bouwden een kunst werkje op. De jury liep met lysten rond, beoordeelde de „lyn" der sneden brood en bekeek elk partje sinaasappel op achtergebleven velletjes voor waar, een niet geringe taak. Het ging trouwens om een gasfornuis, een gas haard, een stöfzuïgër, een electriscli broodrooster en een strijkbout; geen artikelen die men lichtvaardig weg schenkt. Eindelijk, nadat publiek en deel neemsters twee uur in spanning had den gezeten, maakte de conferencier de uitslag bekend. De „beste huis vrouw van het jaar" werd mevrouw W. OpbroekFranken, op de foto- bezig met het opmaken van de taart; de overige winnaressen waren, in volg orde van haar prestaties, de dames Van Strien, Meijer, Schmohl en Van Graas. PAASSPEL frijn In het bericht gisteravond over ilfflJl het op Zaterdag 28 Maart en Maandag 30 Maart in de Nieuwe Remonstrantse Kerk en op Woensdag 1 April in de Oude Her vormde Kerk aan de Wakkerstraat op te voeren Paasspel van ds Modderman, De Kinderen van Jeruzalem, stond als aanvangsuur 20.15 uur vermeld. Alle drie de avonden beginnen echter te 19.30 uur (half acht) 's avonds. KALENDER Vanavond spreekt dr F. W. Zeyimans van Emmlchoven over: Rudolf Stelner's Opvoedkunst (Opvoedkunst als Sociale— Hygiëne) ln het Stedelijk Museum Pa-ulus Potterstraat, Morgenavond geeft Feike Asma-'n orgel-, concert .u de Oude Kerlt, Oudekerk?- pleln. Uitgevoerd zullen worden werken van: Bach. H&ndel, Gulhnaiit, Jan Zwart, Feike Asma e a. FILMS Alhambra: Strijd om Jeruzalem. 14 J. Apollo: De zonen van de musketiers, 14 j.; Astoria: Stormdulvels, al.; Bio: De rrtadonna der zeven manen, IS j. t- Capltol: Sltnsón en Delila. 14' j,Cein tuur: Mata Hari, 14 j.Clneao Damrak! - De ïwarté hand. Is j-: Cineac Reg. Bree: Tekenfilm, reisfllm, actual.: City: Lonè star. 14 j Corso: Eert echot valt ln Venetië, 18 j.; Cultura: De eerbiedige lichtekooi, 18 j.Desmet: Hannoc, de Indiaan, 14 j.; Edison: Angst voor het huwelijk, 18 j.Hallen: Storm over Ma- lakka. 14 j.: Hollandla (H'dlik): Het huls aan de rivier, 18 j; Kriterlon: Verboden Injectie: IS j.Do Liefde: <3od Keoft de mensen nodig, 18 j.Luxor: The dnhn; 18 j,; National; Politiedossier 301, 18:J.{ - Nova: De beste jaren van ons levOn, 14 j.Odeon: De vallei der adelaars, 14 J.; Passage: Het geheim van Scotland Yard, 14 j.Plaza: De zwarte hand. 18 j. Rex: Vrouwen in de nacht. 18 J.Rialto: Dr Thompson's overwinning, a.l.; Roxy: Sterren stralen overal, a,i.Roydl: Zonen der Sloux, 14 j.; Van Swinden: Café De Rode Engel, 18 j.Tuschinskh The qulet man, 14 j.Uitkijk: La Ronde, 18 J. f Victoria: Operatie Cicero, 14 j.West- End: Bleke Bet, a.l. UITGAAN Bachzaal: Vanavond oin 8.15 uur zingt Cora Canne Meyer, begeleid door Lies- - beth RiimkeHoppen; morgen om 2.30 u. geven leerlingen van het Conservatorium een voordrachtsoefening. Centraal Thea ter: Dagelijks om 8,15 uur Daar moet je 'n vrouw voor zgn. Concertgebouw; Van avond om 7 uur volksuitvoering van de Matthëus Passion o.l-v. Eduard van. Belnum Jn de kleine zaal speelt vanavond om 8.15 uur het pianoduo Droogleever Mtlnninghoff; morgen om 8 uur ln de Kleine Zaal Johan Blok (viool) en Paul Kurpershoelt (piano). Kleine Komedie: Dagelijks om 8 uur De Appels van Eva. Leldseplein Theater: Elke dag om 8 uur het ABC-cabaret in BlbelonlÊ. Nieuwe de la Mar: Elke avond om 8 uur Wim Sonnevelds Bloemlezing, Oude Kerk: Morgen om 8 uur orgelconcert door Feike Asma Stadsschouwburg: Het ATG speelt morgen om 8 uur Koning Lear. OM een bepaald product met succes aan de man te kunnen brengen ls een goede merknaam voor het artikel onmisbaar. Soms is de firma naam er voor geschikt of de naam van de plaats waar het product van daan komt; voor eau de cologne bij voorbeeld kennen wij niet eens eèn ander populair woord en toch z(jn er behalve Keulen vele andere ste den en streken waar dit verfrissend vocht wordt bereid. Waarom „doet" zon samengesteld Frans woord als „eau de cologne" het nu wèl en een andere naam die korter Is en kern achtiger. dikwijls niet? Dat ls een vraag voor reclame-psychologen, die zich het hoofd breken om Iets te be denken, dat het pubilék aanspreekt. Als er dan een goede naam is ge vonden, die in het eigen land succe3 heeft, moet men zich nog afvragen of hij het ook doet óp de wereld markt. Daarop wyst het blad „Indus triële Eigendom". Het Nederlandse merk „Haka" bijvoorbeeld klinkt in Spaanse oren een weinig merkwaar dig. De Spanjaarden verstaan „haca" en dit betekent „hit voor de schil-' lenkar". Met een ,,Bata"-product zouden de mensen in Spanje zich misschien beledigd voelen, want een „bata" ls een stommeling en wie wil graag Iets kopen of krijgen dat hem als zodanig aanmerkt? De Javaan Interpreteert het Nederlandse merk „Bara" als „bloedzweer", ook een minder geschikte naam voor een artikel. Laat in een beschaafd Engels milieu, waar men bijzonder ls gesteld op goede manieren niet het woord „Bally" vallen, want dat gebrulkén ze alleen als men op wat vertrouwe lijker voet met elkaar staat, bij wijze van populaire bastaardvloek. In Zweden zullen ze een getrouwde vrouw bij voorkeur geen „Enka"- product. ten gesohehko géven. Want „enka" betekent „weduwe" en wie zou zó onkies durven zijn daarmee aan te komen dragen? In Hongarije koopt geen mens een Amerikaans fototoestel van het merk „Bllly". Als men er een ln een winkel zou zien, zou men er alleen maar om moeten lachen, want het woord betekent „nachtspiegel". En de Duitsers ten slotte kunnen hun slaapmiddel „Fanodorm" niet in Italië kwyt. Dit heet in het Italiaans vertaald nameiyk letterlijk „Doet niet slapen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2