Zwartbont-stieren in Apeldoorn en omgeving CONSUMPTIE-MELKPRIJS BINNENKORT VRIJ Begroting maatschappelijk werk goedgekeurd Vrijdag 27 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Vierde blad Keuringen In Loenen was het een vrij magere oogst, de éénjarige Annie's Kerst, Gerlantje's Kerst 2, van S. A. Verheul, een forse doch wat onregelmatig ge bouwde stier, kreeg bc-E, evenals de 1%-jarige forse zware doch iels weke Wodan Adema-zoon van W. A. Klomp, terwijl een stier van W. Wilbrink werd goedgekeurd voor de provincie en nog een andere afgekeurd werd. In Oosterhuizen werden 7 stieren aangeboden waarvan één afgekeurd werd. Twee tweejarige kregen bc nl. de jonge Luctor van de stierenver. De Toekomst, een niet overedele be hoorlijke knaap en de Noord-Hollandse zoon van Adema v. d. Woudhoeve van de stierenver. Oosterhuizen. Ook een niet te edele, zeer forse en ruim bouwde stier, zoals er enkelen n uit die provincie komen die wat erg fors zijn. Dan was er een enterstier van de fokver. De Zwartbonte te Klarenbeek, een jonge De Verwachting, di „goed op lijkt". Nog geen papieren aanwezig, zodat hij niet in het stam boek kon worden opgenomen, maar dat zal wel een keer lukken: goed breed geheel, kon mogelijk Iets ontwikkeld. Van J. W. Hendriks, J. Groeneveld en C. A. Huelink, allen te Beekbergen, werd ieder een stier goedgekeurd. Beemte was wel goed vertegenwoor digd wat aantal betreft: 10 stuks, maar de kwaliteit was hier toch maar zo-zo. G. J. Keurhorst had een zelfgefokte zoon van Wodan Adema R.P. van Het Loo, waarover straks nader, een be hoorlijk goed gelijnde jonge stier te jong nog voor opneming in het stam boek met goede afstamming. Goed verzorgd zal deze wel stamboekstier kunnen worden. Van W. A. Bonekamp te Apeldoorn was er een Zelhemse, (Van een bijzondere medewerker). Na de keuringen van roodbonte stieren van de vorige week, was Donderdag de beurt aan de zwartbonte stieren om Apeldoorn, die gekeurd werden van wege de veeverbeteringscommissie in de provincie Gelderland. Opmerkelijk ook nu weer de tegenstellingen: sommige dieren worden keurig verzorgd voorgebracht, zoals bijv. de K. I.-stieren op de Koninklijke Boerderij Het Loo, andere kun je zien, dat ze zo uit een smerig mesthok gehaald zijn. En nu is dat vuil op zichzelf nog niet altijd zo verschrikkelijk erg een goed verzorgde slier krabt zichzelf wel eens onder het zand -- maar die vuile dieren worden altijd ook minder verzorgd en dat wreekt zich in hel gehele exterieur, te beginnen met de benen. Maar alleen over die verpleging zouden vele kolommen vol geschreven kunnen worden. Bepalen we ons dus tot de keuringen. Wim 16, d. Wim 4, die met b voor lopig is opgenomen, een behoorlijk goed geheel; kon in het achterste] even voornamer. Goed ontwikkeld ook. We hebben zo vaag het idee dat, toen Keurentjes uit Zelhem deze stier afleverde, het toilet wat beter in orde was. Dan was er een driejarige Titus Adema, d. Anna's Adema pref., van A. v. Middendorp te Apeldoorn, een goedsoortige diepe stier met niet te sterke achterbenen, goede vetgehalte- afstammïng, die weer goedgekeurd werd, evenals de eenjarige Piet, d. Wodan J 16, van J. v. d. Linde te Apeldoorn, welke vrij witte enterstier op een goede productie-afstamming kan bogen; het geheel is edel, doch niet te grof, terwijl ook nog goedge keurd één van de drie roodbon ten, nl. de driejarige Bertus v. d. Vecht, d. Wodan, van G. J. Harleman. Vijf werden hier afgekeurd. Op de K.I.-stal van de Koninklijke Boerderij Het Loo, was het goed in orde. Drie zeer goede stieren, waar van twee naar de Centrale keuring te Zutphen afgevaardigd worden. In de eerste plaats was daar de vrij witte 4-j. Wodan Adema R.P., achterklein zoon van de preferente Bontje's Ade ma die weer een zoon was van de A- preferente Adema 197 de beroemde! Goede productiegegevens die helaas in de moederlijn nog wat gauw ophou den. Zelf een beste b+-stier met 84 punten: zeer goedsoortig met beste diepe en gew lfde ribben, de gang is achter iets wijd, maar als geheel een uitgesproken beste stier. Boenster Ane, de vijfjarige R.P.-stier, zoon van Bles- ke's Adema heeft ook een goede pro ductie-afstamming die echter via de vader wat afloopt. Ook een zeer goede sterke en massale stier met vooral beste romp, het staartstuk is wat hoog. Verdient zijn b+ en 82 punten vlot. En de tweejarige .Tantje's Eduard 2, de Südhoekster Eduard, die weer een zoon is van de preferente Rut.je's Eduard 2, werd vandaag opgenomen met b en 80 punten. Knappe edele stier, goed gelijnd, kon even sterker en iets dieper, terwijl zijn achterbenen iets hoekig zijn. Mooie productie gegevens in zijn pedigree. Hier waren ook nog twee stieren van E. W. v. Drongeler te Apeldoorn: weejarige Juliana's Adema, d. Adema 77, een stier met opvallend goede productie-afstamming (moeder als 2-j. meer dan 6000 kg met meer dan 'et. in 350 dagen!), die wel goed soort verraadt, doch vooral in zijn benen te kort komt, waardpor de bovenlijn te strak wordt. Is met bc definitief opgenomen in het stamboek. Deze stier heeft stellig te weinig be weging gehad. Een jonge Ane werd afgekeurd; wel redelijk soort, maar de verpleging van deze heeft ook wat te wensen ge laten. Nederlandse hof rouwt DEN HAAG. Wegens het over lijden van H. M. Koningin Mary van Engeland, zal het Nederlandse Hof rouw aannemen voor de tijd van acht dagen, ingaande 27 Maart a.s. en wel vier dagen halve en vier dagen lichte Engels-Egyptische verhouding slechter CAIRO. Als gevolg van de ver klaring, die de Britse minister van staat Selwyn Lloyd te Chartoem heeft afgelegd, is een nieuwe crisis ontstaan in de Brits-Egyptische betrekkingen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Cairo vernomen. Te Cairo worden belangrijke beslis singen verwacht. Lloyd zeide te Chartoem dat niets de Soedan verhindert in het Britse Geme nebest te treden, zoals India en Pa kistan. Officieel is intussen medegedeeld, dat premier Naguib de ontruiming van de Kanaalzone ter sprake zal brengen bij het onderhoud, dat hij morgen met Selwyn Lloyd te Cairo zal hebben. Korte berichten m Ouile grafsteen. Bij afbraakwerk zaamheden aan de Minderbroeder straat te Bergen op Zoom, heeft men een grafsteen aangetroffen uit het jaar 1497. Uit het opschrift kan worden afgeleid, dat de steen het graf mar keert van enkele vooraanstaande Bergse families uit de 15e eeuw.' Waarschijnlijk doordat zware brokken puin bij het afbraakwerk op de steen zijn gevallen, is hij in tweeën gebro ken. Diensturen der rijksambtenaren. Met. ingang van 1 April a.s, gaat voor de diensturen der rijksambtenaren de zomerregeling in. De werktijd wordt dan van half negen tot half -een en van half twee tot vijf uur. Zaterdags van half negen tot half een. Op Goede Vrijdag en de daarop vol gende Zaterdag zullen de departemen ten gesloten zijn; de werkuren op deze Zaterdagmorgen zullen in de volgende weken worden ingehaald. Austin slaakt. De 2000 arbeiders bij Austin (Birmingham), die reeds zes weken staken uit protest tegen het ontslag van een vakverenigingsfunc- lionaris, hebben besloten hun staking voort te zetten en ontslag te riskeren. Door deze staking kunnen 8000 niet- stakers niet met hun werk voort. Koningin 18 en 19 Mei in Kopenhagen KOPENHAGEN. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben, zoals wij reeds gisteren •- meldden, het voor nemen een bezoek aan Denemarken en Noorwegen te brengen. In Denemar ken zal het Koninklijk paar waar schijnlijk op 18 en 19 Mei zijn. Het bezoek aan beide landen heeft niet in de eerste plaats ten doel de dank van het Nederlandse volk over te brengen voor de door Denemarken en Noorwegen verleende watersnood hulp. Het was reeds voorbereid vóór de stormvloed van 1 Februari. Een bezoek aan Zweden ligt niet in het voornemen van Koningin en Prins. Koningin Mary Koningin naar begrafenis H. M de Koningin zal Maandag middag per vliegtuig r.aar Londen vertrekken, ter bijwoning van de be grafenis van Koningin Mary. Konin gin Juliana is van zins Dinsdagavond naar Nederland terug te keren. Visjinsky weer -in New York NEW YORK. Andrei Vysjinsky, het hoofd van de Sovjet-delegatie naar de Verenigde Staten, is gisteren op de Queen Mary te New York aangeko men. Hij verliet New York ais minister van Buitenlandse Zaken, kort na het overlijden van Stalin en keerde terug als plaatsvervangend minister en per manent gedelegeerde der Sovjet-Unie naar de V.N. Gromyko, de Sovjet-ambassadeur in Londen, die tijdens Vysjinsky's afwe zigheid de leiding der delegatie had zal naar men verwacht, naar Londen terugkeren. Aardappelmoeheid breidt zich uit (Van parlementaire x-edacteur). Tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer werd Donderdag middag de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, door enige leden achter de regeringstafel geroepen. De heer Engelbertink (K.V.P.) informeerde, wat de minister dacht te doen ten bate van het grote aantal arbeiders, gepensionneerden en kleine zelf standigen. die gewend zijn in hun volkstuintjes aardappelen voor eigen gebruik te telen en zich thans de mogelijkheid daartoe ontzegd zien, doordat hun percelen grond ingevolge de Wet op de aardappelmoeheid besmet zijn verklaard. Speciaal had hij daarbij het oog op Twente, waar de volkstuinders zeer ernstig zijn gedupeerd. De minister zag zich door de vragen van dc heer Engelbertink geconfron teerd met een probleem, dat hem vele zorgen baart. Ik kon wel ontheffingen van het tceltverbod verlenen, zo zeide hij, maar daarmede zijn de mensen niet geholpen. De aaltjes, die de aardappelmoeheid veroorzaken, trekken zich daar namelijk niet veel van aan. nen dan hun medewerking verlenen. Op een nadere vraag van de heer Engelbertink antwoordde de bewinds man, dat het initiatief hiervoor dient uit te gaan van de gemeenten. Rijksoverheid zal eventueel steun lenen. DE MELKPRIJS Veevoederdistributie binnenkort opgeheven In de omgeving van Almelo en vé Borne is de aardappelmoeheid van de volkstuintjes uit zeer sterk verbreid. In een aantal andere plaatsen nemen we reeds hetzelfde verschijnsel i De landbouw wordt daardoor door een groot gevaar bedreigd. In het belang van de landbouw en stellig ook in dat van de volkstuinders zelf het verlenen van ontheffing van het teeltverbod onmogelijk geworden. In een aantal Twentse plaatsen stelt men op het ogenblik een onderzoek in. Daarbij blijkt, dat de aardappel moeheid nog steeds om zich heen grijpt. Het is niet onmogelijk, dat der halve het gebied, waarop geen aard appelen mogen worden geteeld, nog vergroot moet worden. De boeren den daardoor nog meer in moeilijk heden komen. De enig overblijvende mogelijkheid voor de volkstuinders is, dat zij col lectief elders grond proberen te den en daarop collectief aardappelen gaan telen. De gemeentebesturen kun- Hulde aan de gezinsverzorgsters (Van onze parlementaire redacteur). De minister van Maatschappelijk Werk, mr Van Thiel, verdedigde Donderdag- liddag voor de eerste keer z(jn begroting. Hjj deed het met de allures van een ervaren bewindsman als Kamerlid heeft hjj de kunst hcrhaaldjjk kunnen afkijken hij bleef aan de voorzichtige kant, zeide weinig nieuws en weinig Op enkele punten was hij positief. Zo is het zijn bedoeling om een adviescollege op nationaal niveau in het leven te roepen, waarin een plaats a-orden ingeruimd aan het particulier initiatief en dat tot taak zal hebben maatschappelijke consequenties van de industrialisatie in het algemeen onder ogen te zien. Trouwens voor het particulier en het kerkelijk initiatief heeft minister Van Thiol een warm plekje in zijn hart. Hij wil het bevorderen en zoveel mogelijk steunen. Een taak zal het ongetwijfeld krijgen, als in de toekomst maatregelen dienen te worden beraamd om een gezond gemeenschapsleven op te bouwen. Die toekomst geeft namelijk een jaar 1970 te zien met twee millioen inwoners in Nederland meer dan we nu al hebben Toekomst van Ambonezen ligt in Indonesië De bewindsman gaf te kennen, dat hij bereid was de opvattingen van mevrouw Ploeg—Ploeg over de ge zinsverzorging nader te laten bestu deren. Hij had bewondering voor het werk van de gezinsverzorgsters en bracht hulde aan de gezinsverzorg sters, die het rampengebied ingetrok ken zijn om daar hulp te verlenen. De versterking van het gezinsmilieu zou eigenlijk bestudeerd moeten wor den door een gezinsraad. Doch die js niet. !u heeft de nationale commissie -oor gezinsbelangen hem een pjan 'oorgelegd tot reorganisatie van de contactcommissie van deze nationale commissie en tot de vorming van een gezinsraad. De minister vond dat. prachtig, maar hij vroeg zich af, of nu de tijd niet reeds gekomen was om bij K.B. een gezinsraad in- het leven te roepen. Als werk voor ouden van dagen komt volgens de minister voorname lijk in aanmerking de sociale recreatie. Wat de minder validen aangaat, zal hij hij de gemeentebesturen aandringen op aanvullende steun boven wat in in richtingen wordt verdiend en voor verdere subsidiëring van verenigingen, die zich het lot aantrekken van de ongehuwde moeder en haar kind, zal hij zo nodig om een aanvullend cre- diet bij zijn ambtgenoot van Financiën aankloppen. Binnenkort verwachtte hij bet rapport van de staatscommissie tot herziening van de Armenwet 1912. Een DE NEDERLANDSE GEZANT le Cairo heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken aldaar het han delsverdrag ondertekend tussen de Egyptische en Nederl. regeringen ontwerp-woonwagenwet ligt gereed. De wijziging van de wet buitenge woon pensioen 19401945 hoopt de be windsman vóór Pasen in te dienen. Indonesische Nederlanders. Ten aanzien van de uit Indonesië gerepatrieerden verklaarde hij o.a., dat hij het onderzoek naar de kwestie van de achterstallige betalingen zal bevorderen. Voor de Indonesische Nederlanders zal nagegaan worden, waar hun toe komst het best is verzekerd. De over heid, zo meende de minister, heeft hier een positieve taak, doch zij mag geen dwang gebruiken. De regering be raadt zich wat haar te doen staat De moeilijkheden met de Ambonezen .zijn in belangrijke mate verminderd. Hun houding in de laatste maanden geeft het vertrouwen, dat zij daadwer kelijk willen medewerken aan de handhaving van orde en rust. Verheugend vond de bewindsman net, dat een aantal hunner een vak diploma heeft gehaald. Dat is goed als voorbereiding op hun terugkeer. Want het stond voor de minister vast, dat de toekomst van de Ambonezen niet in Nederland, maar in Indonesië ligt. Daarom achtte hij huisvesting in par ticuliere woningen niet" aanbevelens waardig. De Kamer keurde ten laatste zon der hoofdelijke stemming zijn begro ting goed. De agrarische expert van de Partij van de Arbeid, de heer Vondeling, wilde van minister Mansholt weten, wat de gevolgen zullen zijn van het vrijlaten van de prijs van de con- sumptiemelk, waarvan de laatste tijd in verschillende publicaties sprake is. De bewindsman verklaarde, dat hij dfze prijs half April zal vrijlaten. De gevolgen er van achtte hij nog niet geheel te overzien. Alles zal hij even wel in het werk stellen, om de con sumptieprijs niet te laten stijgen. Hij verwachtte trouwens althans in de eerstkomende tijd van grote melkpro ductie geen verhoging van straalprijs. Op de vraag, welke de gevolgen zullen zijn voor de bereidwilligheid om medewerking te verlenen aan de zogenaamde melksanering, kon de mi nister uiteraard moeilijk antwoorden, omdat die bereidwilligheid niet van hem, maar van anderen afhankelijk is. Overigens geloofde hij, dat de situatie zich niet wijzigen zal. VEEVOEDERDISTRIBUTIE Dr ir Vondeling wenste hierna In gelicht te worden over enige gevol gen van de afschaffing van de vee voederdistributie. Het ligt namelijk in de bedoeling van minister Mansholt om binnenkort zoals hij in de Eer ste Kamer reeds heeft medegedeeld tot deze afschaffing over te gaan. De veevoederdistributie, aldus de minister, was tot nu toe het enige mid del om de productie van vlees en eieren te bepalen. De afschaffing er van brengt dus nadelen mee. Er zal nu gezorgd moeten worden, dat de productie van vlees (met name var kensvlees) en eieren voortaan ge schiedt op de daarvoor meest ge- eigende plaatsen, vooral op de zand gronden. In April zal met de Stichting voor de Landbouw worden nagegaan, of aanvullende maatregelen nodig zijn. Wat de voedselcommissariaten aan gaat., overweegt de minister samen smelting met andere, bestaande dien sten. Als het landbouwschap tot stand komt, openen zich trouwens nieuwe mogelijkheden. De heer Van Meel van de K.V.P. tenslotte stelde de minister een aantal vragen over het verloop van de be sprekingen in Parijs betreffende de integratie van de Westeuropese land bouw. Hierop antwoordde de heer Mans holt, dat het hem onmogelijk was daarop thans uitvoerig in te gaan. Hij was evenwel bereid de Kamer een Nota aan te bieden, waarin hij om standig het vraagstuk van de West europese landbouwintegratie behan delt. De Parijse conferentie heeft niet tot beslissingen geleid. Wel hebben som mige landen bepaalde positieve be sluiten genomen. Na Parijs zijn de vooruitzichten voor ie integratie er niet slechter, maar ook niet beter op geworden. Afge wacht zal moeten worden, wat de be sprekingen in October opleveren. VERLIESLIJST RODE KRUIS Het informatiebureau van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft, een 44e lijst van geborgen en geïdenti ficeerde slachtoffers van de waters nood uitgegeven, luidende; DINTELOORD De Wit, Jan Andries, Leendert, geb. 16.6.46 te Steenbergen; laatste adres: B 120. FIJNAART Kik, Adam, geb. 24.1.15 te Fijnaart: laatste adres D 242. Van Mourik, Willem, geb. 20.3.32 te Fijnaart; laatste adres: C 141. Weeda, Willem, geb. 3.10.08 te Fijnaart; laatste adres: D 241. 's-GRAVENDEEL Heijden, Maria Gijsje, geb. 23.6.46 te 's-Gravendeel; laatste adres: Molen dijk 90. BrandVan Twist, Adrïana. geb. 27.2.97 te 's-Gravendeel, echtgenote van Pieter Brand: laatste adres: Molendijk 72. Van der Wulp. Wouter, geb. 2.10.20 te 's-Gravendeel, echtgenoot van Lijn tje Buitendijk: laatste adres: Molen dijk 74. De Zeeuw. Woutrina, geb. 9.7.35 te 's-Gravendeel; laatste adres: Ju- lianastraat 10. NIEüWERKERK Krabbe, Hendrik. M., geb. 11.10.81: laatste adres: Weststraat 31. Pol—Witteveen, Antje, geb. 20.6.24: laatste adres: Velddamseweg 405. SiesLukus, Toontje, geb. 24.11.22: laatste adres: Molenstraat 141. SyriërGoudzwaard, Jannetje, geb. 7.2.71; laatste adres: Stoofweg 158. Viergever, Daniël, geb. 23.1.12; laatste adres: Ooststraat 180. OOSTERLAN'D Bolle, Pieter Willem, geb. 28.4.41, zoon van Marinus Bolle en Cornelia v. d. Werf; laatste adres: St. Joostdijk A 231. Bolle—v. d. Werf, Cornelia, geb. 31.7.12, echtgenote van Marinus Bolle; laatste adres: St. Joostdijk A 231. Heyboer, Jacob, geb. 7.7.46: laatste adres: St. Jansland B 70. De JongeStouten, Maria J„ geb. 18.4.91, echtgenote van Govert Je Jonge: laatste adres: Groeneweg A 356. Koopman, Cornells, geb. 30.5.43; laat ste adres: Rijksweg A 341. Meerman, Adriana, geb. 30.6.10: laat ste adres: Blokdreef A 303. Uyl, Marina Cornelia, geb. 24.9.39 te Poortvliet; laatste adres: Kruit hoorn 7, Tholen. STAVENISSE Van Bloppoel, Adriana, geb. 17.12.29 te Stavenisse; laatste adres; Kerk- weg A 303. Den Braber, Cornells, geb. 29.9.89 te Stavenisse'. laatste adres: Buurtweg A 90. Den Braber. Maria Cornelia, geb. 20.7.39 te Stavenisse: laatste adres: Oudelandsedijk A 98. Den Engelsman, Lourens, geb. 5.9.80 te St. Annaland; laatste adres: Kerkstraat A 353. Den EngelsmanDe Rijke, Neeltje, geb. 24.7.83; laatste adres: Kerk straat A 353. Gaakeer—Van Zorge, Maria Johanna, geb. 5.11.03 te Stavenisse; laaiste adres: Drieweg B 27. Goedegebuure, Jan Cornelis, geb. 28.8.17 te Stavenisse. De Jongh, Petronella Cornelia, geb. 23.1.06 te Stavenisse: laatste adres: Poststrcat B 2. Nelle, Jacob Karei Pieter; geb. 16.7.09 te Stavenisse; laatste adres: B 26. STRIJEN Buitendijk Pietje, geb. 11.12.33 te Strijen; laatste adres: Oudendijk 10. VERSCHILLENDE BOSSEN in .het Roergebied worden onder handen genomen met een „kanon", dat in grote hoeveelheden kalkmergel over de bomen verstuift. Bij gunstige loind is het „kanon" in staat om een sfraal van 100 meter te bereiken

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2