Parijs wil onder de grond bouwen Toekomstbeeld voor de oplossing van vele problemen Nederlands-Turkse vereniging houdt inzameling Minister Suurhofï opende gebouw Ziekenfondsraad POPENT pQQM Bloembollen behoeven regen BEELDJES Vrijdag 27 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad "D R BESTAAT IN PARIJS een duidelijke neiging om zoveel mo gelijk onder de grond te gaan bouwen. Men maakt bioscopen onder de grond, opslagplaatsen, banken die drie of vier étages onder de straat hebben, warenhuizen, waar men zijn inkopen benedenvloers doet. Het aantal tunnels, dat men na de oorlog gegraven heeft om het doorgaande verkeer onder de drukste kruispunten door te leiden, is legio. De grote, brede boulevard die om heel Parijs loopt, voert u ieder ogen blik onder de grond. Het stadsverkeer davert boven uw hoofd, maar u heeft daar in uw uitstekend verlichte eenrichtingsverkeerstunnels geen last van. Het gevolg is, dat er onder Parijs een geheel nieuwe stad aan het ontstaan is. Moderne mollen Men vindt er reeds de tweehonderd kilometers lange tunnels van de Me tro, waar iedere Parijzenaar gemid deld een uur per dag doorbrengt, het bijzondere ingenieuze net van de rioleringen, en verder de onderaardse gangen, de zogenaamde carrières, die men in vroeger eeuwen heeft gegra ven. De bedoeling is de aanleg van deze onderaardse stad voort te zetten. In Parijs zelf is er bovengronds prac- tisch geen plaats meer. Het verkeer is zo hopeloos druk geworden, dat men op de spitsuren te voet vlugger vooruitkomt dan in een auto. De enige radicale oplossing die er is, zeggen de specialisten, dat is de ruimte onder de grond te gaan exploiteren. Daartoe is opgericht de GECUS, het geen vertaald betekent Studiegroep voor 't Onderaardse Urbanisme. Deze technici hebben een fantastisch plan ontworpen en wanneer men de stich ter van deze groep: Edouard Utudjian, wil geloven, dan zal aan het einde van deze eeuw heel het verkeer en een zeer groot aantal gebouwen, zo als ministerie, politiebureaux, gevan genissen, banken, postkantoren enz. zich onder de- grond hebben ver plaatst, Op de plaats van de oude gebouwen en de lelijke vervallen wij ken zal men parken kunnen aanleg gen, die het leven van de Parijzenaars wat frisser kunnen maken. De grond is geschikt De grote vraag is natuurlijk of de Parijse bodem zich voor deze plannen zal lenen. Tot vijftien meters onder de grond is er al geen plaats meer. Daar wemelt het van leidingen, ka bels, rioleringen, gangen. De Metro's gaan nog veel dieper. Het station Abbesses ligt liefst tachtig meter onder de straat. De geschiktste diepte voor de onderaardse wegen blijkt ech ter te zijn op dertig meter. Daar be staat de bodem uit zand en kalk, waar men uitstekend in kan werken. Op deze diepte zullen volgens de GECUS de toekomstige generaties een belangrijk gedeelte van hun leven gaan slijten. Daar staat tegenover, dat leven boven de grond veel gezonder zal worden. De woonhuizen blijven natuurlijk bovengronds, maar de lucht zal niet meer bedorven worden door de benzinedamp van honderdduizen den auto's en van duizenden fabrieks schoorstenen. Op de vrijgekomen plekken wil men in de eerste plaats bomen gaan planten. De wandelaars H Aarknieuws- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek (2e predi kantsplaats) (toezegging): C. v. d. Boo- gert te Harderwijk. Beroepen te Poortvliet: A. Klein Kranenburg te Kootwijkerbroek. Beroepen te Utrecht (vacature J. B. Groenewegen)M. Groenenberg te Amsterdam. Bedankt voor Huizen (vacature J. Zwijnenburg) en voor Wezep: L. Vroegindewey te Papendrecht. Geref. Kerken Beroepen te Roosendaal: J. Wessel, candidaat te Leiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee: J. W. Kersten te Genemuiden. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Leeuwarden (vacature wijlen L. Bonga): Th. van Veen te Texel. Kerkelijke pers Blijkens gelijkluidende berichten in De Roeper en in Waarheid en Een heid zijn de persverenigingen, waar van deze beide bladen uitgaan, sa mengesmolten en zullen beide organen met ingang van 24 April a.s. eveneens gefuseerd worden onder de titel: Waarheid en Eenheid De Roeper. De redactie zal bestaan uit de heren dr J. Schelhaas te Amsterdam-N., hoofdredacteur, J. Abels te Gronin gen, da M. v. d. Heide te Huizum, dr E. Masselink te Rotterdam-Zuid, prof. dr P. M. J. Mekkes te Voorburg, ds M. Vreugdenhil te Ruinerwold en C. G. Karssen te Bodegraven, secreta ris. zullen niet meer door de automobi listen opgejaagd worden. Men stelt zich voor ook het gehele treinverkeer, stations inbegrepen, onder de grond te brengen, evenals de reusachtige Hal len van Parijs, de kazernes en de ge hele gemeentelijke administratie. Wat dit alles moet kosten is nog niet te becijferen. Onnoemelijk veel. Maar ook het scheppen van nieuwe werkmogelijkheden is in onze mo- PARIJSE BRIEF door Jan Brusse deme maatschappij van groot belang. En gaat u eens even na welk een hoe veelheid werk er hierdoor zal ont staan. Alleen de voorstudies al'. De geologen en de speleologen zullen eerst de bodem nauwkeurig moeten gaan bestuderen. Dan moeten er hele nieuwe bouwmethoden worden gevon den. De luchtverversing en de ver lichting zullen bestudeerd moeten worden, terwijl andere geleerden ja ren nodig zullen hebben om uit te vinden hoe men de atmosfeer onder aards zo kan maken, dat het leven voor ons mensen er dragelijk wordt. Dure kilometers. Een van de eerste dingen, die ge daan zal moeten worden, is het ont eigenen van de bodem. Op het ogen blik is de bezitter van een bepaald terrein ook eigenaar van de grond daaronder. Daar moet een einde aan gemaakt worden. Dan zal men be ginnen met het graven van vijf hoofd wegen dwars onder heel Parijs door. Deze onderaardse snelwegen wil men met liften verbinden met de voor naamste bovenaardse boulevards. De bestudering van dit plan is reeds in een vergevorderd stadium. Men weet alleen nog niet hoe men de uitvoering er van moet betalen. De kosten be dragen twintig millioen guldens per kilometer. Aangezien deze eerste on deraardse hoofdwegen ongeveer vijf tien kilometers lang zullen zijn, komt dat neer op driehonderd millioen guldens per weg. De aanleg van de zeven geprojecteerde wegen zou de helft van het gehele jaarbudget van Frankrijk opslokken. Toch zal men hier zeker toe komen. Vjjf en zeventig jaar geleden ge loofde niemand in Parijs, dat men de tram onder de grond zou kunnen laten lopen. Thans vervoert deze elcctrische mol per jaar net zoveel mensen als er op geheel onze aarde wonen. Men mag dan ook wel aan nemen dat de volgende generatie het heel normaal zal vinden dat het grootste gedeelte van het verkeer zich onder de grond voortbeweegt. Maar de rest van de plannen van de GECl'S zal nog wel even op zich moeten laten wachten. Voorlopig zal het er bij blijven dat de nieuwe hui zen gedeeltelijk onder de grond en gedeeltelijk er boven gebouwd zullen worden. De aardbeving in Turkije Sneeuwval en koude in noodgebied ROTTERDAM. Volgens de be richten uit Turkije heeft de aard beving in het gebied ten Z.W. van Istanhoel, waarbij omstreeks 250 personen gedood en 600 personen ge wond werden, bovendien ongeveer 10.000 inwoners dakloos gemaakt. Tengevolge van de sneeuwval en koude zijn deze daklozen aan grote ontberingen blootgesteld. Het bestuur van de Nederlands Turkse vereniging meent, dat velen zullen wensen deel te deel in een hulpactie ten behoeve van het ge troffen gebied. De overweging, dat na de overvloedige hulp, die ons land bij de jongste watersnood uit het buitenland geboden werd thans van ons verwacht mag wor den, dat wij helpen de nood der ge troffenen in Turkije te lenigen, geeft dit bestuur de vrijmoedigheid, zich aan te sluiten bij de oproep van H.K.H Prinses Wilhelmina, met een warme aanbeveling met milde hand te offeren. Te dien einde opent genoemde ver eniging de gelegenheid, bijdragen te storten op de rekening van de vereni ging bij de Nederlandse Handel- Maatschappij N.V., agentschap Rotter dam, of op de postrekening no. 709 van de Nederlandse Handel-Maat- schappij N.V., agentschap Rotterdam, Raadgevingen als aan een jong paar Regering wenst geen gelijkschakeling, wel groeiende verantwoordelijkheid AMSTERDAM. Het pand aan de P. C. Hooftstraat 162—166, waar het bureau van de Ziekenfondsraad nu is gevestigd, is gisteren officieel geopend door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. De staatssecretaris van Volksgezondheid, dr P. Munten dam, de secretaris-generaal, mr J. H. Klatte en de voormalige commissaris belast met het toezicht op de ziekenfondsen, dr C. v. d. Berg, woonden deze plechtigheid bij. Minister Suurhoff heeft een rede uitgesproken. De minister wilde ten volle recht doen aan de gecompliceerdheid van de door de raad te behandelen mate rie. Hij wenste echter de volle nadruk te leggen op de wellicht unieke situa tie in Nederland, waar een wettelijke verplichte verzekering niet wordt uit gevoerd door overheidsorganen, maar door organen, krachtens particulier initiatief ontstaan en die, toen de wet telijke regeling werd ingevoerd, al een lange geschiedenis en een veeljarige traditie hadden. In die organen had met de aanduiding: aardbeving Tur kije. De Nederlands-Turkse vereniging zal het aldus verkregen bedrag door tus senkomst van de Turkse legatie hier te lande, doen overmaken aan de in stantie in Turkije, die de hulpactie regelt. Behalve de mogelijkheid gelden te stor ten, bestaat tevens de gelegenheid voor dit doel giften in natura te schenken, waarbij voornamelijk aan kleding en dekens wordt gedacht. De fa. Anthony Veder en Co. te Rot terdam heeft zich bereid verklaard, dergelijke giften in ontvangst te ne men aan haar loods IJsselhaven, ter wijl zij voorts als agente van de Turkish Maritime Lines van de direc tie van deze lijn de toestemming heeft verkregen, de goederen met de sche pen van de maatschappij kosteloos naar Turkije te vervoeren. Goederen kunnen worden gezonden aan Anthony Veder en Co., loods a.d. IJsselhaven (Vierhavensstraat) te Rot terdam, voorzien van de aanduiding Aardbeving Turkije. Het bestuur van de Nederlands—Turkse vereniging hoopt, dat van de geboden gelegenheid in ruime mate gebruik zal worden ge maakt. DE STROOMVOORZIENING IN HET RAMPGEBIED is op vele plaatsen nog zeer gebrekkig. De draadver bindingen zijn deels provisorisch in elkaar gezet, en dienen steeds weer gecontroleerd te wórden. Hier ziet U een reparatie aan de stroomvoor ziening te Oude Tonge. Op de ach tergrond de stadhuisgevel. den de medewerkers der fondsen in uiteenlopende mate een aandeel in be stuur en leiding. De hoop van de Duit se bezetter, dat dit bonte geheel zou worden gelijkgeschakeld, is een illusie gebleken. De Nederlandse regering zo vervolgde minister Suurhoff be schikt niet over middelen tot gelijk schakeling en wenst die middelen ook niet. Zij wenst die gelijkschakeling zelve niet. Dit standpunt echter heeft consequenties, welke de minister de leden van de ziekenfondsraad en over hun hoofden heen allen, die een rol in de zïekenfondswereld spelen, in volle duidelijkheid en met ernst onder het oog wenst te brengen. De regering kan de uitvoering van het ziekenfondsbe- sluit, waarmede een zo kostbaar goed als de volksgezondheid is gemoeid, slechts in volle gerustheid aan het ziekenfondswezen en zijn medewer kers overlaten, wanneer zij er op kan rekenen, dat alle groepsbelangen, on dergeschikt worden gemaakt aan het grote doel: de bevordering van de volksgezondheid door een zo doelma tig mogelijke functionnering van het ziekenfondswezen. BREDA In verband daarmede uitte de minis ter zijn leedwezen over wat te Breda en te Tilburg met betrekking tot de specialistenhonorering geschiedt, het geen hij uiterst bedenkelijk noemde. Hij betreurde buitengewoon, dat nog steeds geen oplossing werd gevonden, en merkte op, dat men op deze wijze de overheid dringt op wegen, welke zij eigener beweging zeker niet zou gaan. De minister wenste zijn raadgevin gen aan de ziekenfondsraad te zien be schouwd als die, welke bezorgde ouders aan een jonggetrouwd paar geven, wanneer dit een woning betrekt. Raad gevingen, die wel eens minder vrien delijk klinken dan zij zijn bedoeld en die door de beste bedoelingen worden ingegeven. De minister besloot met de wens te uiten, dat deze dag een nieuwe periode van activiteit van de ziekenfondsraad zou inluiden, en het gebouw geopend te verklaren De voorzitter van de ziekenfonds raad, dr ir Hacke, dankte de minister voor zijn rede. De heer F. C. Nieuwenhuijzen bood namens de zes organisaties van zieken fondsen een geschenk aan. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. LISSE. Het hogedrukgebied met het mooie weer en de nachtvorsten is niet precies wat de bloembollen nodig heb ben. De vroegste bollen, de bekende gele trompetnarcissen, hebben zich met moeite tot lichtkleuren kunnen opwerken. De zon heeft hen wel wat geholpen en daardoor zullen er Zon dag in de bollenstreek wel hele gele velden te zien zijn. Zou er evenwel een regenbui komen, gevolgd door zon nig weer, dan zouden heel wat meer variëteiten de velden sieren. Op de Keukenhof schijnt het klimaat iets beter te zijn, omdat de narcissen daar al verder zijn dan die op het FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentworth 14. „Ben je vlug vooruitgekomen?" „Dat schikt nogal". „Heb je bereikt wat je bereiken wilde?" „Zo om en bij. Maar er openen zich altijd nieuwe mogelijkheden". De koffie voor hem neerzettend, verzuchtte ze even: „Je zult eën heerlijke tijd hebben gehad. Toe, vertel er me wat van". Rietta Cray, in het kleine vierkant beneden aan de trap gekomen, legde haar mantel over de trap- stijl. Eigenlijk was ze boos, dat Catherine haar in de val had laten lopen en haar „ja" had laten zeg gen, terwijl ze „neen" bedoelde. Ze had de fout kun nen herstellen, maar nu James Lessiter meeluisterde was haar dit onmogelijk geweest. Och, hij zowel als Melling moest weten, dat ze hem met vriendelijke onverschilligheid tegemoet trad. Een blik in de oude wandspiegel deed haar zien, dat een toornige blos haar wangen bedekte. Ze was naar het Poortgebouw gegaan in haar oude rode huisjapon, maar de kleur stond haar gced en de lange stijve plooien pasten bij haar persoon. Toen ze de deur van de huiskamer opendeed, hoorde ze Catherine uitroepen: „Wat schitterend" James Lessiter stond op en kwam de nieuwe gast tegemoet. „Zo, Riette", zei hij eenvoudig. Even raakten de handen elkaar, maar het „deed" Rietta niets. Boos was ze niet langer en ook de be nauwenis over 't weerzien was verdwenen! Hier was immers geen geest of spookverschijning uit het verleden teruggekomen, maar stond ze voor een vreemde, zij 't een knappe, flinke vreemde: een man van middelbare leeftijd. Hij en Catherine hadden aan weerszijden van de haard gezeten, Rietta nam de stoel tussen beiden in en vormde een wat wondex-lijke, aparte figuur in Catherine's pastelkleurige kamer, die eensklaps overvol scheen! Er lagen te veel snuisterijen, er wa ren te veel bleke, tere tinten. Zij, Riette, voelde zich niet op haar gema „Ik ben alleen even komen aanwippen om te zien, hoe je 't maakt. Ik kan niet lang blijven, want Carr en een vriendinnetje logeren bij me". „Carr?" De raam scheen James niet meer te zeg gen dan ze 't elke vreemdeling zou gedaan hebben. „De zoon van Margaret. Je zult je herinneren, dat ze met Jock Robertson trouwde. Toen ze naar 't Oosten gingen, lieten ze Carr bij mij en daar ze nooit terugkeerden, heb ik hem opgevoed". „Carr Robertson't Kwam eruit als welke willekeurige naam ook. „Het spijt me, dat van Margaret te horen. Hoe oud is de jongen?" „Te oud om „jongen" te worden genoemd. Acht en twintig". „Getrouwd?" „Dat was hij, maar ze stierf twee jaar geleden". „Pech! Ik schijn telkens iets verkeerds te vragen. „Dat kan zo eens gebeuren", zei Rietta kalm. Catherine boog zich zijwaarts om haar koffiepotje neer te zetten. „Het komt er niet op aan, James. Niemand van ons kende eigenlijk Marjory ze stelde geen belang in Melling. Ik geloof niet, dat Rietta haar meer dan een keer of tien gezien heeft en wat Carr betreft, nu die is, zou ik denken, hard op weg om zich te troosten. Hij heeft een buitengewoon bekoorlijk blondje meegebracht". „Dat is goedkoop, Catherine!" viel Rietta uit en James herkende haar recht-op-de-man (in dit ge val de vrouw) afgaan, haar echt gemeende veront waardiging. Hier was Pallas Athene, de Griekse godin, die een onwaardig sterveling met minachting overlaadde. Toch een knap schepseltje, die Rietta, maar waarschijnlijk geen gemakkelijke levensge zellin! Hij achtte het maar beter, 't gesprek af te leiden en begon te informeren naar verschillende dorpsbewoners. Toen ze twintig minuten later opstond, bood hij aan, haar te vergezellen. „O, dat hoeft niet, James". „Wat prettig is, behoeft niet altijd. Als je 't goed vindt, kom ik nog terug. Catherine, dus zeg ik je nog niet goedendag". Buiten was het donker, want de maan scheen niet en de sterren waren enigszins gesluierd door een lichte mist; de lucht was zacht en vochtig, met een zwakke geur van rokend hout en rottende bladeren. Pas tden ze ongeveer een derde van de korte weg hadden afgelegd, begon James te spreken. (Wordt vervolgd) veld. Ze kunnen natuurlijk nog niet concurreren tegen de tulpen in de kas sen, waarvan een groot aantal de volle wasdom heeft bereikt en al vast een zeer gevarieerde miniatuurbloembol- lenstreek onder glas vormt, alleen met dit verschil, dat de bloemen hier veel groter zijn dan ze ooit op hel veld kunnen worden. De grootste droogte sinds 1929 DEN HAAG. Het laatste gedeel te van de afgelopen winter zal in de geschiedenis bekend staan als zeer droog. In een groot deel van Neder land is de droogte-periode sinds 18 Februari slechts door enkele dagen van regen onderbroken geweest. Deze regen is hoofdzakelijk gevallen in het Zuid-Oosten van het land. Het Zuid-Westen, met name Zee land, heeft slechts zeer weinig regen gehad. Wel ls in deze periode de vochtig heid van de lucht zeer hoog geweest hetgeen tot uitdrukking kwam in het grote aantal dagen met mist. Men moet tot 1929 teruggaan om een periode te vinden die droger was dan de afgelopen periode. Die periode in 1929 ging echter gepaard met strenge vorst, terwijl de vochtigheid van de lucht toen gering was. Bijzonder poststempel DEN HAAG. Sinds enige dagen doet de vereniging Nederlands Fabri kaat de post, gestempeld in Amster dam, Rotterdam en Den Haag, stem pelen met de slagzin: Koop eer Ned. merk, dan blijft er werk. De vereniging hoopt hiermede de aandacht te vestigen op hel steeds be langrijker vraagstuk van de werk gelegenheid. De betreffende postkan toren zullen dit stempel gedurende een maand plaatsen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2