Optreden van de K.V.P- gecritiseerd Op jacht Maarschalk Juin dreigt met aftreden Nederland zou Hunter of Javelin jager gaan kopen 86.4 millioen Vrydag 27 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad QP EEN weldenkend mens moet bijna niets 'n afschuwelijker in druk vestigen dan een fanaticus. Blind, doof en stom, hoewel vol komen uitgerust met het gebruik van alle zintuigen gaat hij door het leven. Ieder, die niet precies zijn enge gedachtengang volgt is anders en vreemd en dus verdacht. Anderen leiden altijd de minder waardigste motieven bij elk stre ven. Hij zelf, hoewel niet altijd vrij van een zekere nevenbedoeling, is het enige melkblanke schaap te midden van een roetzwarte kudde. De domheid die bij de ergste ver dachtmakingen wordt gespuid (fanatiek, dom en arrogant zijn wordt met een eikaars naaste naïeve charme begrippen, die buren zijn) opgediend. Zo. als de olifant in de porseleinwinkel der menselijke verhoudingen rond stappend, beweegt de fanaticus zich over de aarde. [)IT WIL niet zeggen, dat het niet goed zou zijn principes te heb ben. De onprincipiële mens doolt als in een woestijn rond. Het is niet minder nuttig te pogen die prin cipes door te voeren. Bij tijd en wijle kan het nuttig zijn, desnoods in een scherpe ontmoeting, zijn eigen beginselen te toetsen aan die van anderen. Men dient dan echter van weerskanten goede trouw te veronderstellen en te betrachten. De vrijheid van woord dient men aan de tegenstander te gunnen. Een debat met een revolver in de nek heeft weinig zin. £EN INLEIDING als bovenstaande is nodig, wil men de daden van de Republikeinse senator McCarthy in de Amerikaanse volksvertegen woordiging beoordelen. Sinds enkele jaren is deze vertegenwoor diger van Wisconsin, met (een beter doel waardige) ijver, op de commu nistenjacht. Men zal moeilijk kun nen ontkennen, dat de methodes waarvan de cominform zich be dient, erg kieskeurig zijn. In bijna ieder land bedient het internatio nale communisme zich voor het verwezenlijken van Russisch-impe rialistische plannen, behalve van de communistische partijen, ook van een ondergrondse uithollings tactiek. Niemand "zal ook veronder stellen dat het mogelijk is met Moskou een eerlijk debat aan te gaan. De Nederlandse vertegen woordiger in de Verenigde Naties heeft daar -gisteren nog eens uit voerig op gewezen. Maar het mag toch nooit zover komen, dat men in de strijd tegen deze woelarbeid, de zelfde wapens gaat gebruiken. Dan verlies men het morele recht, de aanhangers van Moskou aan te klagen. Senator McCarthy heeft dit recht wel grondig verspeeld. Zijn laatste campagne tegen Charles Bohlen, de nieuwbenoemde ambas sadeur der Verenigde Staten in Moskou, moet ieder weldenkend mens in hoge mate ergeren. Vooral de wijze waarop de grote idealist •Roosevelt door de modder wordt gesleept is meer dan stuitend. Men mag terecht van oordeel zijn, dat deze zich in Yalta door de Russen heeft laten beetnemen. Niets kan echter de lage verdachtmakingen goed maken, die McCarthy voor de onderzoekingscommissie heeft ge spuid tegen een bekwaam man als Bohlen, die door zijn kennis van het Russisch te Yalta zulke goede diensten bewees. ^FGEZIEN van het feit, dat deze met tam-tam aangekondigde af faire zeker niet de meest effectieve wijze is, om het totalitaire commu nisme te bestrijden, is er jiog een reden deze zaak met wantrouwen te bezien. McCarthy houdt zeker deze toe stand gaande, teneinde voor zich zelf reclame te maken, als mogelijk opvolger van Eisenhower. Gelukkig heeft de president zich tot nu toe weinig laten intimideren door deze partijgenoot en heeft het Ameri kaanse volk een te gezonde poli tieke smaak getoond (getuige de nederlaag van Taft) om zich door dit gedoe te laten beïnvloeden. Korte berichten Raad voor de emigratie. Bij K. B. is benoemd tot lid van de Raad voor de emigratie ir J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, commissaris dei- Koningin in de provincie Overijssel. Als zijn plaatsvervanger is aangewezen Ch. G. Malser, burgemeester van Arnhem. Radicaal. Het Westberlijnse blad Abend bericht, dat de gehele directie van de Zeiss-fabrieken te Jena door de Oostduitse staatspolitie is ge arresteerd. Onder de 15 gearresteer den bevonden zich parlementsleden en vooraanstaande leden van de com munistische partij. Het blad meldt verder, dat de productie van Zeiss als staatsbedrijf geheel op militaire behoeften is ingesteld. Over de grenzen Congres Partij van de Arbeid Vorrink: „Ons hele volk mag dankbaar zijn voor politieke zuiveringsproces" (Van onze parlementaire redacteur). Openstelling landgoed Burgemeester C. G. Matser van Arnem zal op 31 Maart officieel het hotel „Landgoed 'sKonings Jaght" te Schaarsbergen openen. Het betreft de vroegere buitenplaats „Heidepol" aan de Koningsweg, die is aangekocht door de heer Scheffel. Met f 100.000 Marshall-hulp, voor dit doel geschon ken, gaat hij nu het zich op dit ter rein bevindende herenhuis met dienst woning exploiteren als hotel-restau rant,. Het terrein heeft een grootte van. 17 ha met tennisbaan, twee grote wei den en bossen met wandelpaden. Het hotel heeft 17 ingerichte logeerkamers en twee eetzalen. HAAGSE DIERENTUIN. De weken rondom Pasen vormen dit jaar wel b(j uitstek de periode, waarin onze grote democratische politieke partijen haar wapenschouw houden. Zo houden dit weekeinde zowel de P. v. d. A. als de V. V. D. haar tweejaarlijks congres, respectievelijk haar jaarvergadering, terwijl de partijraad van de K. V. P. Zaterdag wil bijeenkomen om de moeilijk- reden, om het Tweede-Kamerlid, rar Roelvink, gerezen, te trachten op te lossen. De Antirevolutionnaircn zullen de volgende week in conferentie bijeenkomen; de C. H. U. tenslotte is voornemens kort na Pasen haar jaarlijkse algemene vergadering te organiseren. Deze bijeenkomsten zijn in het algemeen niet alleen van groot belang voor het interne partijleven; een democratisch staatsbestel als het onze is ten meeste gebaat met gezonde verhoudingen binnen onze politieke partijen. Bovendien geven dergelijke bijeenkomsten de partijleidingen gelegenheid om èn hun eigen opvattingen te verduidelijken cn de reacties van de partijleden te beluisteren. De grote zaal van de Haagse Die rentuin was vrijwel tot de laatste plaats toe bezet, toen de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. Vorrink, Donderdagmorgen het vierde congres van deze partij opende. Onder hen, die het congres de eerste dag kortere of langere tijd bijwoonden, merkten wij op de minister-president, dr W. Drees, de ministers Donker, Van de Kieft, Mansholt en Suurhoff, staats secretaris Kranenburg, de staatsraden prof. mr. R. Kranenburg en mr J. Joe- kes, de voorzitter van de Eerste Ka mer, mr Jonkman en de arbeidsatta- ché van de Amerikaanse ambassade. De heer Vorrink gaf in zijn openings rede allereerst een overzicht van de situatie, waarin het democratisch so cialisme zich thans binnenslands be vindt. Hij constateerde, dat ons hele volk dankbaar mag zijn voor het aan de gang zijnde politieke zuiveringspro ces, zoals dat bleek uit de achteruit gang van de C.P.N. bij de verkiezin gen van Juni 1952. De realistische po litiek der regering in voortdurende voeling met- de Raad van Vakcentralen gevoerd heeft tot deze alleszins ver heugende ontwikkeling bijgedragen. Vervolgens stond voorzitter Vorrink uitvoerig stil bij de betekenis van de politieke partij in het huidige bestel. „Wij hebben onze partij steeds be schouwd als een onmisbaar instru ment om. een voortdurende politieke voorlichting en politieke meningsvor ming, waardoor de démocratie tot le vende werkelijkheid kan worden". In dit verband wees hij op de geva ren van politieke vermoeidheid, moe deloosheid en onverschilligheid. Krach tige interne en externe maatregelen zullen ter overwinning van deze ge varen nodig zijn. Nader de verkie zingsoverwinning van verleden jaar besprekend, stelde hij vast, dat het geen twijfel lijdt, dat er van de figuur van dr Drees een voor de P.v.d.A. uiterst gunstige aantrekkingskracht is uitgegaan. De heer Vorrink bepleitte de instelling van een objectieve com missie van toezicht op de verkiezings propaganda. Humanisme In het tweede deel van zijn rede ging de heer Vorrink in op de afwij zing door de P.v.d.A. van de antithese voor het politieke leven. Deze afwij zing is bepaald „niet identiek met een bloedeloos neutralisme". Via de „doorbraak" en de jongste kabinets formatie kwam hij vervolgens terecht bij de in de confessionele partijen be staande vleugel-spanningen en het door de K.V.P. op de P.v.d.A. geopen de offensief inzake het humanisme. „De P.v.d.A. heeft uiteraard niets, maar dan ook niets te maken met het Humanistische Verbond". Maar zij aanvaardt ook zeer beslist niet, dat „aan het humanistisch deel van ons volk steun van de overheid zou wor den ontzegd als het vraagt op passen de wijze mee te mogen werken aan de versterking van de geestelijke weer baarheid van ons volk". Tot een bespreking van de situatie van het democratisch socialisme op in ternationaal terrein overgaand, memo- Abdul Aziz bekent militaire opstand DJAKARTA. Het Militair Gerechts hof te Djogjakarta is begonnen met de behandeling van de zaak-Andi Abdul Aziz. Aziz wordt er van be schuldigd in April 1950 de leiding te hebben gehad van opstand tegen het wettig gezag in Makassar. Hij ont kende aanvankelijk opstand gepleegd te hebben. Wel bekende hij dat hij zich schuldig had gemaakt aan insubordi natie. Hij was daartoe genoodzaakt, zo zei hij, omdat hij bloedvergieten tussen Indonesiërs onderling te Makassar wilde vermijden. Tegen het einde van de zitting bekende hij echter dat hij zich aan militaire opstand schuldig had gemaakt. Hij zeide, dat hij zich er niet van bewust was, wat hij deed. Voorts zeide hij, dat Soumokil achter de beweging stond. Voor deze eerste zitting bestond grote belangstelling van de zijde van officieren en studenten. Door middel van luidsprekers was men ook buiten in staat de rechtszaak te volgen. reerde de heer Vorrink het tekort schieten der socialistische partijen in zake de Europese integratie en wees het meedoen aan het goedkope soort anti-Amerikanisme van de hand. Het congres komt in een uitermate ernstige tijd bijeen, gezien de vele en grote on zekerheden op internationaal vlak; 't democratisch socialisme heeft hier een grote taak. Tenslotte stond de heer Vorrink stil bij de grote watersnood. Ter nage dachtenis van de slachtoffers van de ramp verhieven de aanwezigen zich enkele ogenblikken van hun zetels. In de middagzitting van het congres kwamen tal van afgevaardigden aan 't woord ter bespreking van het beleid van de partijleiding en de Kamerfrac ties. Wat wil de K.V.P.? Nadat in de avondzitting de 's mid dags gemaakte opmerkingen door het partijbestuur en de heer Voskuil als hoofdredacteur van Het Vrije Volk waren beantwoord, kreeg mr Burger, de voorzitter van de Tweede-Kamer fractie het woord over de binnenland se politieke situaties. Hij besprak allereerst de oorzaken en gevolgen van de verkiezingsover winning op 25 Juni van het vorige jaar. Voor hem was van alle aspec ten, die deze overwinning heeft, het belangrijkste, dat zij zegenenderwijs werd behaald. De P.v.d.A. won niet ondanks, maar juist doordat zij in de moeilijkste omstandigheden regerings verantwoordelijkheid op verantwoorde wijze heeft gedragen; zij heeft niette genstaande alle noodgedwongen com promissen toch iets laten zien van haar bezielende geloof, dat de mens er niet is om de materie, maar dat zij worstelt om de ontplooiing van mens en medemens. Ook mr Burger besprak de „zonderlinge geschiedenis van de kabinetsformatie", vooral met het oog op de houding van de KVP. De leider van deze partij, prof. Romme, houdt zijns inziens nog steeds aan de illusie van een stabiele middenpositie vast, maar de noodzaak voor de K.V.P. om eindelijk te kiezen wordt steeds onont koombaarder. Ofwel met Duynstee naar Weiter en dan samen naar Oud. ofwel eindelijk bereid tot de christe lijke sociale politiek van de daad! Haar huidige besluiteloosheid schept een onzekerheidsfactor in het Neder landse politieke leven. Scherpe scheiding. Volgens mr Burger geeft de KVP- tactiek van het ogenblik het force ren van een zo scherp mogelijke schei ding tussen katholiek en niet-katholiek Nederland voedsel aan een latent anti-papisme. Na het democratisch so cialisme te hebben geschetst als het „onoverkomenlijke struikelblok voor het communisme", stelde hij tenslotte de vraag: Wat wilt ge, KVP? „Wij zien de voor ons liggende weg duidelijk af gebakend. Dat anderen ons die niet versperren!" OP DE NIEUWE PRINSENGRACHT bij de meelfabriek in Amsterdam zijn brandspuiten overgedragen aan de dienst „Bescherming bevolking". De pompen hebben een capaciteit van 2S00 liter per minuut bij een S0 meter waterkolom oeverhoogte Meer troepen gewenst aan de Elbe-linie PARIJS. Maarschalk Juin heeft voor de defensiecommissie van de Franse Nationale Vei-gadering verklaard, dat hij als bevelhebber van de landstrijd krachten van de NAVO in de Middeneuropese sector zal aftreden, indien niet spoedig voldoende troepen ter verdediging van de Elbe-linie tot zijn beschikking gesteld zouden worden. Dit is door de leden van de commissie aan verslaggevers medegedeeld. In een uiteenzetting van zijn mening over het E.D.G.-verdrag, zeide Juin, dat hij de regering verzocht had, de volledige toepassing van het boven nationale toezicht op de strijdmacht van de zes landen uit te stellen, tot dat een Europees politiek gezags orgaan zou zijn gevormd. Naar Juin verklaarde, had de regering zijn ad vies in deze kwestie niet aan vaard. (Het E.D.G.-verdrag bepaalt, dat volledige controle binnen 18 maan den na bekrachtiging van het verdrag moet worden ingesteld). De leden van de commissie beoor deelden Juins houding tegenover het E.D.G.-verdrag verschillend. De socia listische oud-minister van Oorlog Max Lejeune, een tegenstander van 't ver drag, zeide zeer tevreden te zijn over Juins verklaring. Voorstanders van het verdrag betoogden, dat Juin onder zeker voorbehoud zijn voldoening over het verdrag had uitgesproken. Een lid van de commissie zeide, dat Juin voor 55 pet. vóór en voor 45 pet. tegen het verdrag was. Nederlandse ambassadeur bij Molotof MOSKOU. De nieuwe Nederlandse ambassadeur te Moskou, jhr mr P. D. E. Teixeira de Mattos, heeft zijn eer ste bezoek aan de Sovjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken, Molo tof, gebracht. Molotof ontving hem in het gebouw van het ministerie aan 't Smolensk-plein. Naar verluidt besprak de ambassadeur de regelingen voor de aanbieding van zijn geloofsbrieven in het Kremlin. Men verwacht dat deze eerste of ficiële verklaring van de zijde van de Franse generale staf over het E.D.G.- verdrag invloed zal uitoefenen op de meningsvorming bij vele Franse afge vaardigden t.a.v. de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag. Beslissing valt binnenkort LONDEN. Bij verschillende ge legenheden is er de aandacht op ge vestigd, dat de bij de Nederlandse luchtm,aclit in gebruik zijnde Glos ter Meteor straaljagers vervangen moeten worden. De Meteor is ver ouderd. Reeds geruime tijd is over leg gaande over het type-toestel dat de Meteor zal vervangen. Daarvoor zouden in aanmerking komen de Vickers Supermarine tweemotorige straaljager Swift of de eenmotorige Hawker Hunter-straaljager. Beide vliegtuigen hebben een zeer grote snelheid. Van de Swift is officieel bekend gemaakt dat die toestel snel ler is dan het geluid. Van de Hunter is dat officieus bekend. Een keuze tussen beide toestellen is nog niet ge maakt maar schijnt aanstaande. Als een mogelijke nachtjager is ge noemd de Gloster Javelin en de Arm strong Whitworth N F 11. Met betrekking tot de Gloster Javelin- straaljager voor alle weersomstandig heden kan worden gemeld, dat op het ogenblik Amerikaanse invliegers dit toestel in Engeland aan het proberen zijn. Als deze proefnemingen met suc ces worden bekroond dan zal de Jave lin vermoedelijk als standaard all weather fighter voor de landen van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie worden gekozen. De bouw er van zou dan in Italië kunnen worden tegemoet- gezien. Wanneer de Hunter mede voor de NAVO-landen zou worden bestemd zouden met een grote mate van waar schijnlijkheid de Rolls Royce Avon straalmotoren in België en de Hunter- yliegtuigen in Nederland worden ge bouwd. SPAARZAAM De Rijks Post- NEDERLAND spaarbank geeft maand voor maand een overzicht van de kantoren, het hoogste bedrag aan inleggingen hebben ontvangen. De gemeenten zijn naar omvang in een aantal klassen ingedeeld. Van iedere klas hebben wij de drie hoogst geplaatste gemeenten opgenomen in deze „Spaarkaart van Nederland". Merkwaardig is de hier uit naar voren springende spaarzaam heid van het Zuiden. De eerst voor komende gemeente in enige klas in de Noordelijke provincies is Win schoten, dat in zijn klas op de vijfde plaats komt. Tevens is het bedrag berekend, dat gemiddeld per keer bij een spaarbank is ingelegd. Januari toont gemiddeld een vrij grote ontsparing op deze i nier. Daar echter het aantal inleggingen belangrijk groter is dan het aantal terugbetalingen (de verhouding is ruim 2 tot 1) is het spaarsaldo nog wel positief. DEN HAAG. De stand van h Nationaal Rampenfonds was tot gi teravond totaal 86.4 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van f 800.000.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1