ir BEZOEK AAN EEN EENDENKOOI KjWaar de natuur de mens std maakt De Koningin bezoekt Flakkee tip top Een kokkeling voor een getroffen collega St ïlISn^ Cv o "ftfeüWSBl'AD \P0R DE HOEKSCHE WAARD EN IJSELMONDE Vrijdag 27 Maart 1953 PLAATSELIJK NIEUWS OUD-BEIJERLAND Banketbakkerij „IJZERMAN" Steeds Uw adres voor le kwaliteit waar. Ook voor het verzorgen van Feestavonden en Bruiloften aangewezen adres Meermalen bekroond Oost-Voorstr. 23 Telefoon 23 Paaszangdvond Woensdagavond om 8 uur wordt in de Geref. Kerk een Paaszang- avond gehouden, die wordt ver zorgd door het Chr. Gem. Koor „Koracn en het Beyers Meisjes koor, beide o. 1. v. de heer M. Goudswaard. Het orgel zal be speeld worden door de heer B. W. Schipper Jr. V Benoemd De heer C. v. d. Helden Pzn. is met ingang van 7 April 1953 be noemd tot bouwkundig opzichter by de gemeente Ridderkerk. Ledenvergadering afd. V.V.D. In de Woensdag gehouden alge mene ledenvergadering van de afd. Oud-Beijerland van de V.V.D. werden de altredende bestuursle den dc heren M. P. Hage en J. P. Klompe herkozen, terwijl inplaats van de heer A. P. v. d. Hoeven die zich niet herkiesbaar stelde geko zen werd de heer W. H. de With. De rekening van de penning meester werd nagezien door de heren A. Reedijk en A. Kruithof V en goedgekeurd. De groslijst voor de candidaatstelling gemeente- raad werd vastgesteld. Hierna volgde een geanimeerde bespre king over de gemeente-politiek. Gevonden en verloren Gevonden: gevlochten bood schappentas; damesrijwiel; rood- bruine want; muntbiljet van i 1.-; herenrijwiel (merk Theco); bruin kinderwantje; blauwe want; be- delkettinkje. Aankomen lopen: bruin hondje. Verloren; rubber zadeldekje, fietstas van bromfiets m. inhoud; ceintuur (geel met zwart); brum kinderwantje; zilveren schakel armband; witte wollen want; meisjesrijwiel. nieuw-beijerland Bomen in Kerkstraat gerooid De Kerkstraat biedt op het ogenblik een troosteloze en kale aanblik. Men heeft n.l. de linde bomen. die aan weerszijden van deze straat stonden, gerooid. Zo als te begrijpen, bestond er van de zijde van de schooljeugd voor dit werk grote belangstelling. Het wachten is nu op de aanplant van jonge boompjes en op de beplan ting, die tussen de straat en de huizen zal worden aangebracht. Ouderavond o. L school Woensdagavond hield de open bare lagere school I alhier een ouderavond. De heer G. van Rij, voorzitter van de ouder-commissie opende de vergadering waarna hij een overzicht gaf van dc verschil lende schoolgebcurtenissen o.a. het schoolverzuim, schoolreisje, de bloemententoonstelling en het St. Nicolaasfeest, waarna het finan ciële verslag der school volgde. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van der ouder-commis- sie. Aftredend waren de heren G. van Rij, M. de Geus en A. de Bruin, in wier plaatsen werden gekozen de heren A. J. Vroom, C. IJzerman en T. van Rij. Het hoofd der school bracht dank aan de heer Van Rij voor zijn medewerking als voorzitter van de ouder-commissie en aan de andere aftredende leden'. Tevens sprak hij do ouders toe. waar na de leerlingen de school verlie ten. Na de pauze, waarin de aanwe zigen een tractatie was aangebo den, hield mevr. E. G. van Driel- Mather een inleiding over het huishoudonderwijs voor meisjes. Zij liet o.m. hierin uitkomen het grote nut van het voortgezet on derwijs voor het opgroeiende meisje, inzonderheid op het gebied van de huishouding. Verder be sprak zy de moeilijkheden, welke de ouders ondervinden bij de op voeding van deze meisjes. Ook wees zij er op dat voor jonge vrouwen vele werkterreinen open liggen in gezin en verpleging. Een levendige discussie volgde op dit onderwerp. Tenslotte werd een film ver toond over de watersnood. Landbouwcursus Dinsdagavond werd in de open bare lagere school I de eindles gegeven van de Algemene Land bouwcursus onder leiding van de heren Van der Borden en Van den Donk. Aan het einde einde dei- cursus werd deze bezocht door 11 leerlingen. Medische Zondagsdienst De medische Zondagsdienst wordt dit week-end waargenomen door dr. L. C. Tol van Gouds waard, tel. 30. GOUDSWAARD Aanbesteding Gisteren vond ten gemeentehui ze de aanbesteding plaats van de bestrating van de Burg. Zahnweg en de herbestrating van de Dorps straat. De inschrijving was alf volgt: W. Stoutjesdijk te Numansdorp f 99.000.—; Fa. v. d. Kamp en Zn te Maasdam f 99.900.Fa. Gebr Vermaat te Goudswaard f 99.990; Fa. Bastemeijer en v. d. Merwe te Piershll f 104.500.—; Fa. v. cl. Bron en Visser te Den Haag f 114.850.W. Roest te Rotter dam f 117.480.— H. Rienstra te Rotterdam f 119.500. J. Schouls te Rotterdam f 119.500. Zitdagen Ramp- scbade-bureau Het ligt in de bedoeling dat zeer binnenkort een aanvang zal wor- »^n gemaakt met het houden van zitd^en van Wïet Rampschade- bureaU in de gemeenten van de Hoekscng Waar? Op deziKzitda de eigenareK. percelen gesprei den over het hersLei en ae nnan- ciering daarvan. Alleen zij die van het Rampschadebureau een oproe ping zullen ontvangen om op eep van deze zitdagen te verschijnen.>j worden verwacht op-ëe tyd enjdo- plaats, zoals dit in de oproeping zal zijn aangegeven Bijzondere schoonheid kort bij huis X I U GAAT\ gekleed met zo'n fijn kam- garen costpum uit onze \de modèh^ste stoffènvzéa!s Tropical. Multicolor enz. D^zc cóstuufhs zijn van uitstekende pasvorm en in de nlemvste motJe^men in prijzen van I 105,—, f 115,x_ f98,00 Ga TIP TOP gekleed en maak Uw keus bij Oud-Beijerland Bunschoten, Noordwijk f 128.938. De gunning is aangehouden. ZUID-BEIJERLAND Verkoping goederen De nog op het terrein van de R.T.M. aan de Schenkeldijk aan wezige aangespoelde goederen zullen Zaterdag 28 en Maandag 30 Maart a s. telkens van 14-18 uur worden verkocht, tegen vast gestelde prijzen, aan hen, die hun schuurtje, kippenhok, varkenshok e.d. kwijt zijn. Van 1 tot en met 9 April a.s., uitgezonderd de beide Paasdagen, zal elke dag telkens van 14 tot 18 gelegenheid zijn. zijn goederen af te halen van de Laagjes bij E. Hoek aan de Buitendijk. Alles, wat daar op genoemde dagen niet is afgehaald, zal op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 April tegen vastgestelde prijzen worden verkocht aan hen, die schuurtjes enz. kwijt zgn en die nog niets hebben kunnen kopen. Voor het vervoer moet door be langhebbenden zelf worden zorg gedragen. Woensdag 1 April a.s. zal er gelegenheid zyn tot kosteloze in enting of herinenting tegen pok ken voor hen, die zich daartoe aan het consultatiebureau (Groe ne Kruisgebouw aan de Koningin neweg) aanmelden te 3 uur. n.m. KLAASWAAL Begrafenis Adr. A. HenveUer Woensdagmiddag vond op de algemene begraafplaats alhier de begrafenis plaats van de heer Adr. A. Herweger. De heer Her weger was gedurende 23 jaar (van 1923-1946) lid van de ge meenteraad, gedurende 15 jaar lid van het bestuur der Gasfabriek, 21 jaar lid van het Burgerlijk Armbestuur, vanaf de oplichting tot 1952 was hg bestuurslid van de Coop. Boerenleenbank Klaas waal. Voorts was de heer Her weger verscheidenne jaren be stuurslid van de Landbouwschool, de Kilwaterleiding, de Schattings commissie voor de inkomstenbe lasting en van de plaatselijke commissie voor werkverschaffing iz. De heer Herweger is 74 jaar geworden. WESTMAAS Muziekuitvoering Maoi-band Een zo goed als geheel gevulde Concordiazaal luisterde Zaterdag avond naar muziek van de be kende Maoi-band o.l.v. de heer M. Schalkwijk en naar een vrolijke klucht onder de titel: „Drie is te veel",*üie opgevoerd werd door de toneelgroep van de „Harmonie" te Oud-Beijerland. Zowel van het een als het ander hebben de aanwezi gen zeer genoten. De Maoi-band bracht aan het begin en aan het einde een uitgebreid programma van bekende liedjes. Een aardige attractie was het „optreden" van Rina Bijl, die, gesteund door de band, ten gehore bracht „De klei ne met de mondharmonica". Schalkwijk heeft opnieuw bewe zen met zijn band de mensen op prettige wijze te kunnen amuseren De klucht oogsite niet minder succes. Het geheel werd op vlotte wjjze opgevoerd. Ouderavond O.L.S. Gisteren werd in de openbare lagere school een ouderavond ge houden, waarby de le:rlingen der school aanwezig Waren. Een zeer groot aantal ouders had aan de oproep gehoor gegeven nra deze Dc grote plas, het hart van de eendenkooi. weinig terug te vinden. Ook de Het l estaan der eendenkooien is in de loop der jaren lang zaam maar zeker aangetast. De oorzaak hiervan is voor namelijk gelegen in het streven naar toenemende industria lisatie en het voortschrijden der techniek. Steeds nieuwe terrèinen worden door dit streven aan de natuur ontrukt en de' gebieden waar zij nog in al haar ongereptheid over heerst, worden tot een minimum beperkt. Geen enkel ge- rucht van de buitenwereld mag tot het binnenste van de eendenkooi doordringen, omdat de in dc kooi aanwezige eenden zich anders naar elders begeven. Momenteel telt onze omgeving nog slechts drie kooien, na melijk te Rhoon, Numansdorp en Rozenburg. Van deze drie kooien, is eerstgenoemde met een oppervlakte van onge veer 25 ha. zeker de grootste. vangpijpen die op de plas uitko men de eendenkooi telt er vijf zijn geheel of gedeeltelijk ver woest. Het vartgen van de eenden is een vrij ingewikkelde geschiedenis De eenden, die zich op, boven en rondom de plas bevinden, worden onderscheiden in staleenden, die ten dele wild zyn en ook in het De eendenkooi te Rhoon, welke gepacht wordt door de heer A. Klapwijk, ligt een paar hoiylerd meter verwijderd van het veer Goidschalxoord-PJioon, temidden uitgestrekte grienden, die door ontelbare inhammen, geulen en kreken zijn doorsneden, die in verbinding staan met de rivier de Oude Maas. Verschillende koppels eenden, die laag over het water scheren, of zich hoog in de lucht bevinden, zich scherp aftekenend tegen de opaal-blauwe lucht, ver- ra Jen de aanwezigheid van een eendendomein. Andere eenden zien neerstrijken in de omgeving van de kooi, misschien op het wa ter van de tussen de grienden ge legen plas, mogelijk op hun nes ten om het broeden voort te zet ten. Prachtige omgeving De omgeving van de eendenkooi prachtig. Een uitgestrekte griend-oppervlakte, waartussen grillig gevormde paadjes, hier en daar wat beter begaanbaar ge maakt door middel van een enkele tegel, slingerend en kronkelend hun weg vinden. Terzijde van deze Laantjes en paadjes vindt men talloze in de eendenkooi. ouderavond bij te wonen. Met gro te belangstelling werd het werk der leerlingen bezichtigd. In zijn openingswoord sprak het hoofd der school, de heer Mol zijn grote voldoening uit over de zeer goede opkomst. Hij deelde mede, dat voor de nieuwe cursus op 1 April 10 nieuwe leerlingen zyn in geschreven. Hierna ging het hoofd der school over om met de leerlin; Aardrijkskunde en Geschiedenis te behandelen welke lessen de vol le aandacht der ouders hadden. Nadat door de leerlingen der eerste 3 klassen enkele aardige versjes waren opgezegd, die inge studeerd waren onder leiding van de onderwijzeres mej..Van Donk, werd overgegaan tot het gebrui ken van een consumptie. Na de pauze werden door het hoofd der school nog enige aardige films gedraaid, welke wel in de smaak vielc-n, De waarnemende voorzitter der Oudere aimissi? de heer J. A. van Eidcren, dankte het personeel voor alles wat zij dit jaar voor de kin- der. n en d2 school hebben gedaan. Hij zeide, de tolk van de ouders te paadjes een keur van grote en kleinere watervallen, waarlangs het water klaterend stroomt. De zwoele atmosfeer, veroorzaakt door het grote waterdampgehalte en de nu al sterke straling van de zon, geven de indruk, dat het mid den in de zomer is. Bij het ge ringste geluid reppen de water hoentjes en de meerkoeten zich haastig naar hun verborgen plek jes aan de kant van de smalle kreekjes. Een enkele haas verlaat snel zyn leger en zoekt zgn toe vlucht tot v<ji«ger ./con waar hij zich aan he' oog van ger" onttrekt. De wankele loopplanken, die de griendeilandjes met elkaar verbin den, passen geheel bij' deze vredige omgeving, die door niets verstoord I koolbaas, links, vertelt het wordt, en waar men alleen maar verschil tussen een eenden- en een bevangen raakt van de schoonheid aalscholversci. van de natuur. We ruiken als het- ware de lente door de zachte geur, die de wilgenbomen verspreiden, wilgenbomen, die bloeien met nuances van citroengele of zilver grijze weerschijn. Het hart van de kooi Het hart van de door grienden In Strijen weet men elkaar te omzoomde eendenkooi is de grote helpen. De heer A. J. Vrylandt plas. De grote plas, die een opper- aan de Keizersdijk aldaar, is een vlakte heeft van ongeveer twee van de weinige landbouwers in de hectaren, ligt geheel verscholen gemeente Strijen, die bij de jong- tussen de grienden. Practisch geen ste stormvloed niets van zyn ha- enkel gerucht of gedruis verbreekt ve en goed verloren zag gaan. de serene stilte. Hier heeft de na- Daartegenover zijn er tal van an- tuur zich in prachtige vormgeving deren, die alles kwijt raakten en overtroffen. Spiegelend ligt de helaas zelfs familie-leden te be- plas met barokke oeverlijn, aan de treuren hebben. Dit is het geval kant overhuifd door oude elzen en met de heer J. v. d. Ree, die aan in het water grote toefen riet, dat de buitendijk een bescheiden land- in zijn wuivende massaliteit een- bouwbedrijf had. den en nesten aan 't oog onttrekt. In de stormnacht is hij al zijn Aalscholvers vliegen statig met bezittingen kwijt geraakt. Het uitgestrekte halzen over en even- huis, waarin hij zich met zijn v. ydig aan de waterspiegel van de vrouw en kinderen bevond, stort- plas, of duiken behendig in de in en de bewoners konden zich diepte om een eind verder weer °P de zolder, die uit de mine weg- uisloos naar boven te schieten, sloeg, drijvende houden. Helaas Het hele leven in en rondom de moest de echtgenote van de heer plas getuigt van een intense stilte. Van der Ree op een gegeven mo- Totdat iemand deze rust komt ment het vlot loslaten. Zij ver verstorenDan klapwieken de dronk voor de ogen van man en eenden, talingen en aalscholvers, kinderen. Deze dreven temidden een zilver-glinsterend droppelspoor van ket woeste geweld van water trekkend, in pijlsnelle vaart over eit 'wind door de Gorzen en Aan- het water, om zich aanstonds hoog wassen van het Land van Essche in de lucht te verheffen. Of vlie- en belandden tenslotte weer te gen van hun nesten op, waarop zy £en de buitendijk, waar zij zich rustig zaten te broeden. Als wij, 'n veiligheid konden stellen. De de indringers, vertrokken zijn, ke- heer Van der Ree verloor bij deze ren zij weer, en laten zich soezend ramp al zijn have en goed. in de zon drijven op het watervlak. I dat aan de oevers van de plas het spiegelbeeld is van de begroeiing, waardoor hij wordt omzoomd. La ter zullen de eenden weer opvlie- j gen om voedsel te zoeken en ze zullen weer terugkeren. Zo is er in dit vogelheiligdom, dat een mens alleen met schroom betreden zal, een voortdurend af en aanvliegen van velerlei vogels, die met elkaar I de bewoners van de eendenkooi vormen. De eendenkooi, die een der mooiste stukjes natuur is, die onze omgeving kent. natuur van een schoonheid die stil maakt. De stille, welke het eerste gebod bij het betreden van de eendenkooi Woensdagochtend omstreeks half elf is H. M. de Koningin te Hellevoetsluis aan de buitenhaven aangekomen voor een bezoek aan het watersnoodgebied in Zuid- Holland. Zij werd begroet door de com missaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, en de burgemeester van Hellevoetsluis, de heer van Eijsin- wild leven, doch waarvoor als vas te verblijfplaats de eendenkooi dient, en wilde eenden, die door de staleenden van elders mee< lokt worden naar de kooi. Buiten deze staleenden en wilde eenden is er in de eendenkooi nog een derde soort aanwezig, namelijk de tam me eenden, die vanuit de vangpij pen de wilde eenden in de pijpen lokken. Een vangpijp is een grote gazen koker van ongeveer 50 meter lang, welke ten dele bedekt is met riet, en die van voren naar achteren nauw toeloopt. Aan weerszijden van de vangpijp staan rieten mat ten, die zo geschikt zijn, dat de kooibaas naar achteren in de pijp kan kijken, zonder dat de eenden hem zien. In deze pijp zwemmen tamme eenden, die de door de stal eenden meegebrachte wilde een den in de pijp lokken. Hierbij worden de makke eenden terzijde gestaan door een klein hondje, dat de nieuwsgierigheid van de wilde eenden opwekt, door aan de ingang van de pijp te gaan staan. Wanneer de wilde eenden aan komen vliegen, loopt het kef fertje snel naar achteren, daarbij telkens en steeds verder naar ach teren een soort lussen lopend ron dom de matten, die de pijp aan weerszijden flankeren. Wanneer de wilde eenden zich halverwege de pijp bevinden, worden zij verder opgejaagd door de kooibaas, tot dat zij zich in een soort kooitje bevinden. Door aan een touw te trekken valt dan een luik neer, waardoor de eenden gevangen zijn. Doordat dit kooiken in het vang- seizoen meermalen per dag ge beurt, zijn de staleenden gewend aan deze vertoning. Nimmer zul len zij zich, het hondje volgend, in de pijp begeven, omdat zij weten, dat dat het einde betekent. Momenteel is de eendenkooi niet in bedrijf. Ten eerste komt dit, door de door de storm veroorzaak te schade en ten tweede, omdat het vangseizoen pas op 24 Juli aanvangt. Tot 16 Januari heeft de kooiker dan de tijd om de eenden in de val te lokken. Tenslotte lezer één verzoek: laat de kooi en de kooibaas met rust. Rust en stilte zijn een eerste vereiste voor een eendenkooi. Het is nu eenmaal geen kijkspel. Hoezeer de kooibaas he1- ook zal waarderen dat er voor zgn werk en zijn kooi belangstel ling bestaat, U doet hem een ple zier door genoegen te nemen met hetgeen wij u van de eendenkooi vertelden. De heer Vrijlandt heeft de lof felijke gedachte gehad om zgn zo zwaar getroffen collega te helpen door hem een hokkeling aan te bieden teneinde aldus een eerste bijdrage te leveren tot herstel van de veestapél van de heer Van der- Ree. Met enig cermonieel werd de hokkeling Woensdagmiddag op het gazon voor het Strijense raad huis door de loco-burgemeester Hannewyk namens de heer Vrij landt aan de zoon van de heer Van der Ree aangeboden. De heer Van der Ree was wegens ziekte verhinderd het geschenk zelf in ontvangst te nemen. Bij de over dracht waren mede aanwezig wet houder De Vlaam en de heer Wijk- niet, gemeente-secretai'is. De heer- Hannewijk zeide zich gaarne te kwijten van de taak om de jonge koe namens de schenker aan te bieden. Hij noemde het een mooie geste van de heer Vrijlandt om zyn getroffen collega metter daad te helpen en sprak, mede na mens de heer Vrijlandt de hoop uit, dat de heer Van der Ree ge lukkig zal zijn met de hokkeling en dat deze schenking mede het begin zal zijn van de opbouw van diens veehouderij en landbouwbe drijf. Na een kort onderhoud aan vaardde de Koningin met haar ge zelschap met de ,,R.P. 10" de reis naar Goeree en Overflakkee, waar de gemeente Nieuwe Tonge be zocht werd. Koningin Juliana arriveerde om 11.15 met de „R.P. 10" te Den Bommel. Zij werd aan de steiger in het haventje ontvangen door de burgemeester van Den Bommel, de heer J. J. A. Kruijff. De bewoners stonden aan de havenkant en wuif den de Koningin hartelijk toe. Spoedig na de aankomst stapte het gezelschap in de gereedstaan de auto's die naar Ooltgensplaat reden. 's Middags om een uur heeft H. M. de Koningin een bezoek ge bracht. aan het zwaar getroffen Nieuwe Tonge op Goeree-Over- flakkee. De belangstelling van Hare Majesteit gold ditmaal spe ciaal de vrouwelijke vrijwillige hulpcolonne. In het Oudelieden- huis van Nieuwe Tonge werd Hare Majesteit in aanwezigheid van de burgemeester en wethouders ont vangen door de leidster van de co lonne, mej. Van Mechclen. Hierna werd een eenvoudige maaltijd ge bruikt. Aan de Koningin werd na mens de vrijwillige hulpcolonne een viertal poppen aangeboden, gekleed in het uniform van de vrij willige hulpcolonne. Het vangen van eenden De plas behoort geheel omgeven te zijn door rieten matten, waar door het uitzicht over de plas be lemmerd wordt, zodat de kooiker- beter kan naderen. Door de ramp zalige stormvloed echter, zijn de matten in de kooi bij Rhoon ten dele weggeslagen en vernield. De- matten worden rechtop geliou- Abonneert u op dit blad Ais er ooit een artikel in de herenmode snel een weg gevonden heeft, dan is het wel het effen Week-end shirt in felle kleuren. Maar juist bij deze hemden speelt het materiaal zo'n grote rol. Een elegant zittend Week-end hemd kan alléén een succes zijn, als het gemaakt is van de beste Sanvorised-pope- iine, ais in het soepelvallende boord krimpvrije triplure is verwerkt en als het open en gesloten gedragen kan worden. Diverse merken kunnen wij U op noemen (en „Valentino" is er één van) die niets voor elkaar onderdoen, maar die dan ook stuk voor stuk ner gens onder de twaalf gulden verkocht worden. Maar wij beloofden U toch ongekende aanbiedingen met dit Jubileum) Voordat het seizoen begint, zodat U er de hele zomer plezier van kunt hebben, voor U ook zo'n modern overhemd; ook voor U een echte Valentino met geraf fineerde Amerikaanse slui ting en borstzak, maar nu voor nog geen acht gulden. gpIP Zaterdagmorgen om 9 uur begint de vei koop van deze Valentino Weekenders in alle courante malen, verpakt in cellophaan, in 15 moderne kleuren o.a. staalblauw, re seda, parelgrijs, bordeaux, citroengeel, wit e.a. voor De hokkeling op de foto vormt het eerste dier van de op te bouwen veestapel van de heer Van der Ree. Van links naar rechts zijn wanneer hij deze ouderavond den door palen met dwarslatten, op de foto: wethouder Hannewyk, gem.-secrctaris Wykniet, wet- zeer gosd geslaagd noemde. en ijzerdraad, doch hiervan isj houder Do Vlaam, de heer Vrijlandt en de heer Van der Ree Jr. WINKELCENTRUM -,iNNENWE6, Tel. 29180 x?

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2