ALGEMEEN HANDELSBLAD I Militaire luchtvaart praedicaat Koninklijkverleend <piöun?e Jlm^tcröam^c^c @ourant r Soesterberg in vlciggentooi Tweede binnenexpositie op Flora geopend mmm Burgemeesters storten hun hart uit Groeiende onrust en ontevredenheid in het noodgebied van Brabant HAARLEMMERS RUIMEN OP TE OUDE TONGE Guatemala en het communisme Everest-expeditie op mars naar de berg VANDAAG 126e JAARGANG - No. 41056 fjljj l'i'be'ht a s'j'j j j i I Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 27 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week •Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Historische gebeurtenis op Soesterberg Luit.-generaal vlieger Z.K.H. de Prins der Nederlanden benoemd tot inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht IN aanwezigheid van militaire en burgerlijke autoriteiten is hedenmorgen op het historische vliegveld Soesterberg onder de vlaggeniast en op het middaguur bij alle onderdelen van de militaire luchtvaart en voorts op alle plaatsen ter wereld waar Nederlandse luchtmachtmililairen zijn, een dagorder van de Chef Luchtmachtstaf luitenant-generaal vlieger I. A. Aler bekend gemaakt, waarin mededeling wordt gedaan van twee Koninklijke hesluiten van 11 Maart, waarbij H. M. de Koningin het wapen der militaire luchtvaart tot een zelfstandig onderdeel van de Strijdkrachten verklaart en daaraan tevens het praedicaat „Koninklijk" verleent en in aansluiting daarop luitenant-generaal vlieger Z. K. H. de Prins der Nederlanden is benoemd tot inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht. li. M. de Koningin noemt o.m. als de overweging, die baar tol het nemen van bet eerstvermelde besluit heeft geleid: „de uitnemende diensten dooi de Luchtstrijdkrachten in tijden van oorlog en gevaar aan Ijns en den Lande bewezen". r 1T\EZE overweging- vervult ons met trots", zo lezen wij verder in de dagorder van generaal Aler, „want hierin ligt wederom een ko ninklijke waardering voor het werk door zovelen in de oorlogsjaren hier te lande en elders" in de wereld verricht, naast de Militaire Willemsorde der 4de klasse, waarmede het wapen der militaire lucht vaart reeds in Mei 1940 werd onder scheiden cn de eigen luchtmachtvlag. door H. M. uitgereikt op 1 Juli 1948 bij het 35-jarig bestaan van de militaire luchtvaart. ,,Het koninklijk besluit eert allen, die in de afgelopen veertig jaren hun krach ten hebben gewijd aan ons wapen en daarbij gaan onze gedachten eerbiedig uit naar hen, die voor de militaire lucht vaart hun leven hebben gegeven, hetzij in vredestijd hetzij in tijd van oorlog." Nadat de genei-aal heeft gewezen op de zeer grote verplichtingen, die deze onderscheiding met zich medebrengt en een beroep op allen heeft gedaan, ein digde hij zijn dagorder met „Leve de Koningin, leve de Koninklijke Lucht macht Minister Staf herinnerde er in een rede aan, nadat hij het koninklijk besluit had voorgelezen, dat de Nederlandse luchtmacht na het einde van de oorlog als het ware uit de grond moest worden gestampt en in dat verband gaf de mi nister uiting aan zijn „grote erkentelijk heid voor onze Britse en Amerikaanse vrienden voor de niet hoog genoeg te waarderen personele en materiële hulp. die is verleend en nog dagelijks wordt verleend". Hierna richtte de minister zich in hét Engels tot de aanwezige ge allieerde hevelhebbers, te weten: air •■hief marshal Sir Hugh W. Saunders, general Lauris Norstad, air chief marshal Sir Robert Foster, air commodore H. D. McGregor en in het Nederlands tot de Belgische generaal-majóor L. F. de Spomer. om vervolgens door te gaan met leen toespraak tot de luchtmacht, waarin hij als" eerste haar met de hoge onderscheiding van harte gelukwenste. Spiekende over de benoeming van Z. K. H. de Prins der Nederlanden tot specteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht zei de minister: „Zijn grote deskundigheid op het gebied van de luchtvaart, gepaard aan een groot tac tisch en technisch inzicht is voor mij eer waarborg, dat de Koninklijke Lucht macht met deze benoeming op bijzondere wijze zal zijn gediend." N een toespraak uitte de generaal Aler voorts zijn grote voldoening o'ver het besluit, waarbij Z.K.H. Prins Bein- hard, „in feite de meest ervaren gene- raal-vliegcr ter wereld, tot inspecteur- generaal van de Koninklijke Luchtmacht werd benoemd. Wij weten hoezeer de be kroning van de ontwikkeling van onze militaire luchtvaart zijn volle sympathie heeft.". De generaal herdacht voorts allen die dienst van de Luchtmacht het leven hebben gelaten en zich richtende tot minister Staf zeide de generaal: „Het is vandaag voor ons niet alleen een dag van vreugde, maar ook een dag van be zinning. bezinning op het onomstotelijke feit, dat de mens alleen of gezamenlijk niets-vermag, indien hij zich niet open stelt voor Gods leiding. Dat wij dit nim mer uit het oog verliezen." Ten slotte zei de generaal dat de nauwe samen werking met en de steun van de Zee- en Landmacht op velerlei gebied aanvan kelijk voor de juiste opbouw van de luchtmacht nog onontbeerlijk is. Hij deed een beroep op die voortgezette hulp en die medewerking. „Wij hebben ook na vandaag niet de pretentie alles alleen te kunnen noch te willen doen. (Van onze correspondent) Soesterberg, 27 Maart SOESTERBERG, en hiermede bedoelen wij ook het dorp, ontving de zeer vele autoriteiten met feestelijk vlagvertoon. Behalve de minister van Oorlog, ir C. Staf, waren aanwezig de staatssecretarissen van Marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, en Oorlog, mr F. J. Kranenburg, de chef van de Marinestaf, vice-admiraal A. de Booy en de chef van de Generale Staf, luit.-gen. B. R. P. F. Hassehnan. Voorts zagen wij verscheidene militaire lucht- vaartattaché's. vertegenwoordigers officierenorganisaties. oud-officieren van Soesterberg, vertegenwoordigers 'erenigingen en buitenlandse gasten, Alle onderdelen van de Luchtmacht waren bij deze plechtigheid vertegen- oordigd door de commandant, een officier, een onderofficier en een soldaat. Natuurlijk ontbraken op deze zeer bijzondere bijeenkomst niet de pioniers van onze luchtvaart, zoals dr Plesman. M. van Meel. de overste Versteegh en de stuntvlieger P. v. d. Griend. De mi nister van Oorlog nam de inspectie van de 1500 grondtroepen af, en terwijl plechtig het Wilhelmus weerklonk werd voorlezing gedaan van de Koninklijke besluiten. De zon liet zich slechts even zien, maar een vrij scherpe wind deed de vlaggen op het veld fier uitwaaien, wat op zichzelf ook weer een feestelijke noot aan de plechtigheid gaf. Het was een treffend ogenblik, toen de minister aan de voet van hét Vlieger-monument Koningin naar begrafenis van koningin Mary Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede dat H M. de Koningin Maan dagmiddag per vliegtuig naar Londen zal vertrekken, ter bijwoning van de begrafenis van koningin Mary. Koningin Juliana is van zins Dinsdagavond naar Nederland terug te keren. met de breed gevleugelde adelaar, een krans legde. Toen zich omstreeks half twaalf tegen de grijze hemel de spatten aftekenden van een groene hchtkogel, was dit het teken voor de piloten van tientallen Gloster Meteor-slraaljagers om zich startklaar te maken. Het oorverdovend gedreun der motoren overstemde de vrolijke muziek en plotseling verdwenen de toestellen als een opgeschrikte koppel vogels in het luchtruim, om korte tijd later pijlsnel op zeer geringe hoogte terug te keren en aan de parade dei- troepen. welke inmiddels was begon nen. onder commando van de kolonel Smeenk, èen wel uitzonderlijk cachet te verlenen. Na'afloop van de parade be gaven de genodigden zich naar het ka zernegebouw aan de Kampweg, waar een receptie werd gehouden. GAT BIJ BURGHSLUIS GEDICHT Vannacht omstreeks twaalf uur is het 50 meter brede gat tussen Burghsluis- Haamstede en Mceldijk-Burgh gesloten, waardoor de polder Burgh en Westland kan worden drooggemalen. Met dit werk zal zo spoedig mogelyk worden begon- Drie hectare bos is afgebrand in Herfte, een buurtschap van Zwollerker spel,. vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben, gespeeld. Basis, waarop schade uitkeringen geschieden, niet de juiste geacht, landbouwers komen in de knel en liet herstel, dat de krachten van de plattelands gemeenten te boven gaat, vordert te langzaam (Van onze correspondent voor West-Brabant) Steenbergen, 27 Maart GEMEENTEBESTUREN en gedupeerden in hel noodgebied van West- Brabant zijn van oordeel dat de wijze waarop de voorlopige vergoe ding van huisraadschade is geregeld, absurd is. Zij hebben bovendien ernstige bezwaren tegen liet zeer geringe tempo dat .bij het dijkherstel wordt ontwikkeld en zij maken zich zeer bezorgd over de wederopbouw van de overspoelde wooncentra, wanneer niet snel.bijzondere maatregelen worden genomen en bijzondere hulp zal worden verleend. Er is in dit gebied sprake van een groeiende onrust en een toenemende ontevredenheid. Deze zeer onprettige conclusie hebben Donderdagavond vijf Brabantse Kamerleden van de K.V.P. mee naar huis genomen, nadat zij op initiatief van de Kring Tilburg dezer politieke organisatie een excursie hadden gemaakt naar Steenbergen, Nieuw-Vossemeer, St. Philipsland en Halsteren. HET begon in SI éenbergen, waar bur gemeester Ter Gou de merkwaardige situatie signaleerde, dat in zijn goe- derendepöt vrijwel geen nieuw goed en kleding eerste soort voor de getroffenen aanwezig is. terwjjl men er in Limburg geen raad mee zou weten. Er moet iets haperen in de coördinatie tussen Rode Kruis en Provinciaal Opbouworgaan, zo werd verondersteld. In Nieuw-Vossemeer hief burgemees ter Janssens zijn handen ten hemel om zijn onmacht te accentueren. „Hoe moet ik met het zeer kleine technische appa raat dat mij ten dienste staat, de weder opbouw van mijn gemeente voorberei den?" De burgemeester wees op de brede strook, die de polder achter de zeedijk doorsnijdt, een kreek van hon derden meters lang en op sommige plaatsen tien meter diep. Die kreek is een gevolg van de ramp. De gemeente zal het verlies aan poldergrond moeten herstellen maar dat zou per hectare op 80.000 komen, Zulke problemen gaan ver uit boven de draagkracht van een kleine plattelandsgemeente. De Kamerleden knikken begrijpend. Z'; doen dat ook als burgemeester De Jonge van St. Philipsland hen begeleidt door de straten van zijn dorp, dat twee puin ligt voor de huizen tot de hoogte van de goot opgestapeld. De slijklaag, die alles bedekt, is decimeters dik. En dit alles zou moeten worden hersteld door een handjevol ingezetenen, die niet weten waar te beginnen. „Nog vanavond za.1 ik minister Algera telefonisch vra gen extra hulpcolonnes naar St. Philips land te zenden." beloofde mr di Van den Heuvel. En daar rekent men nu dan op in het dorp. dat voor 80% 13 vernield en waar een technische ambtenaar in een tot gemeentehuis gepromoveerd snoepwinkeltje al vast huisjes voor het nieuwe dorp aan het ontwerpen is. HOE fel de problemen voor gemeente besturen en gedupeerden zijn er waarom hun onrust groeit, vernamen de Volksvertegenwoordigers in twee be sprekingen te Steenbergen en Halsteren waar burgemeesters, wethouders dijk graven. besturen van organisaties er Êarticulieren hun hart konden luchten. >e Rampschadebureaux werken wel snel om tot de voorlopige uitkeringen te ko men. zo werd geconstateerd, maar de basis waarop dit geschiedt, is eenvoudig absurd, zo meende ten minste burge meester Janssens. De getroffenen kun nen een voorlopige uitkering ontvangen van 50% der geleden huisraadschade. Maar de hoogte van die schade wordt bepaald op basis van een prijslijst, welke door Den Haag is vastgesteld. Volgens deze lijst kost een tafel 35 en een stoel iets minder. Wie vroeger een kostbaar ameublement bezat moet het nu ook maar met die tafel van 35 doen. Het is vooral tegen de nivellerende tendenz van deze vergoedingsregeling, die geen rekening houdt met de vroegere wel stand van de gedupeerden, dat de groot ste bezwaren wei-den ingebracht. Boven dien is een voorlopige vergoeding var 50% veel te gering om de niet-kapitaal- krachtigen in staat t.e stellen de nodige aanschaffingen te doen. Nu weet men zeer wel, dat na deze voorloDige uitkering nog een definitieve uitkering zal komen, volgens wetsont werpen. die nog in de maak zijn. Maar met de vergoeding van de waterschade precies zo zal gaan als met die van de oorlogsschade, waar men in deze hoek van Brabant zo zijn ervaringen mee heeft. In Halsteren bleek men byzonder ontstemd over het feit, dat de ontvangen geschenken van particulieren en van het Rampenfonds in mindering worden ge bracht op de schade-uitkering. Wat blijft er op deze wijze over van de SDontane hulp. die het Nederlandse volk van de eerste dag af wilde bieden? Wethouder De Keyzer formuleerde het zeer bitter toen hij zei: „Het Nederlandse volk heeft getoont de slachtoffers royaal te willen helpen en de regeling heeft in de eerste rampweek beloofd loyaal te zullen zijn. Welnu, dan verwachten wij nu onder de hand ook zekerheid te zullen krijgen over deze zaken." Het oordeel van de landbouwers is niet minder hard. Van hun bedrijfs schade wordt tot op heden voorlopig ook slechts 50% uitbetaald. Maar zij staan 'oor bijzonder grote investeringen. De .grond schreeuwt om be-.verking en de t:id dringt als men er dit jaar nog iet: van terecht wil brengen. Als hier di marge van 50% niet spoedig woixlt ver hoogd zal dat ruïneuze gevolgen hebben voor verschillende bedrijven. dagen geleden is drooggevallen. Het j er is algemeen een grote onrust dat het EEN andere grief is, dat het dijkherstel te langzaam vordert. Van verschil lende zijden waren er klachten, dat er te weinig toezicht is bij deze regie- werken. waardoor de arbeidsprestatie ergerlijk laag is. Men vraagt zich hier af of nu de schade te overzien valt, niet met grote spoed tot aanbesteding van het geheel moet worden overgegaan. Dat zou aanzienlijke besparingen ople veren en de arbeiders zullen niet. zoals nu. worden bedorven. De heer Passier. directeur van het Arbeidsbureau te Bergen op Zoom. deel de in dit verband mede. dat er van de fabrieken een uittocht van arbeiders OP DE FLORA te Heemstede heeft de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, J. E. baron de Vos van Steenroijk, Vrijdag de ticeede binnententoonstélling geopend, die in het bijzonder de producten van de kwekers uit Aalsmeer toont. Deze amaryllissen geven een indruk van de bloemenweelde op deze expositie. Weersverwachting TIJDELIJK REGEN De Bilt verwacht tot Zaterdag avond overwegend zwaar bewolkt met morgen tijdelijk regen. Aanvan kelijk zwakke, later matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 u.).' Temperatuur te Amsterdam, lieden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u.. 54 gr. C.. luchtdruk 1020.8 'mïllïbaren o£ 765.7 mm., windrichting en -kracht WNW-o, max. temp. gisteren 18.3. min. temp. 4.2. neerslag 0.6 mm. Zon heden onder 19.05. morgen op 6.25: maan morgen onder 5.31. op 17.16. Volle Maan 30 Mrt. naar de dijken merkbaar is, waar ten gevolge van de ongemakken toeslagen goed geld wordt verdiend, en waar men met de arbeidsprestaties het zo nauw biet neemt. Dat er bijzondere maatregelen voor de wederopbouw van de getroffen ge meenten nodig zijn. betoogden burge meesters en wethouders hartstochtelijk. Er zou een adoptievorm moeten komen, zo meenden zij. waarbij grote steden voor geruime tijd bekwame technici uit lenen aan deze gemeenten. Er moeten plannen worden gemaakt, huizen gete kend en wat al niet. Als dit op de tót nu toe gevolgde wijze moet geschieden, is de zaak over tien jaar nog niet her bouwd. zegt men hier. „En spaar ons voor de ambtelijke molen en de formu lieren in zevenvoud," zegt burgemeester Janssens. waarna burgemeester Alberts, die als voorzitter van de Kring Tilburg van de K.V.P. de hearing met de Kamer leden had voorbereid, er by de Volks vertegenwoordigers met klem op aan drong. dat er haast zou worden gezet achter de hulpverlening voor de noodge- bieden. Laat de regering haar woord houden en niet krenterig zijn. Laat men vlot de nodige bouwvolumes, verlenen: tot heden is nog niet één huis definitief toegewezen aan de getroffen gemeenten in West-Brabant, en laat men zodanige maatregelen treffen, dat in de kortste keren tot aanbesteding en gunning kan worden overgegaan. Ook psychologisch 's het van belang, want de getroffenen mogen niet de indruk krijgen, dat Neder land hen na twee maanden al weer is vergeten. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur TERWIJL TE HEEMSTEDE de bloemen prijken op de Flora 1953. werken le Oude Tonge Haarlemmers aan het opruimen van de chaos, aóh- tergelaten door de watersnood. Met baggerlaarzen aan ploeteren zij om de vuile rommel aan de kunt te krijgen. Prins Bernliard bezocht Foster Dulles Prins Bemhard heeft Donderdag morgen een beleefdheidsbezoek gebracht aan dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles op het State Department. Het onderhoud duurde slechts tien minuten, aangezien Dulles spoedig daarna verwacht werd op het presidentiële jacht Williamsburg voor bespreldngen en een lunch met Eisenhower en de Franse ministers. Ambassadeur van Rooijen verklaarde na afloop, dat de Prins aan Foster Dulles de dank van het Nederlandse volk had overgebracht voor de hulp by de overstromingsramp. UIT tal van berichten van de laatste weken blijkt, dat men zich in Midden-Amerika ongerust maakt over de groei van het communisme. De dictatoriale leiders van Colombia en Venezuela hebben elkaar kort geleden ontmoet, om over een gezamenlijk op treden te beraadslagen. Op 2 Mei Im mers komt te Panama de conferentie bijeen van de Centraalamerikaanse landen, welke aanvankelijk zou worden gehouden in October. Toen echter ver zocht Guatemala uitstel van de bijeen komst. Z(jn minister van buitenlandse zaken Gallch had vernomen, dat een anti-communistische resolutie zou wor- Dt: Everest-expeditie nadert lang zaam maar zeker de hellingen van de hoogste berg ter wereld. Op 11 Maart, vertrokken twee groepen uit de Nepalese hoofdstad Khatmandoe naar het Oosten. Voorbij Namche Bazar bij het klooster van Tyangboche zal het eerste basiskamp worden opgesla gen. De eerste groep is gisteren goed in Namche Bazaar aange komen. Wiley, tot dusver de orga niserend secretaris, die de leiding heeft van het transport, cn twee andere leden van de expeditie begeleiden de tweede groep, de overigen onder wie Stobart de fotograaf, de Nieuw-Zeelander Hilary en de physioloog Pugh zijn bij de eerste groep. De Sjerpa's onder leiding van Tensing hebben hun vrouwen meegebracht, die tot Namche Bazar bij het transport assisteren. Zij dragen lasten even gemakkelijk als de mannen, zodat haar hulp op prijs werd gesteld. De bagage is over 350 lasten verdeeld. Dit ging zonder al te veel overpakken, omdat met de verde ling rekening was gehouden bij het inpakken in Engeland. - -JJU B T~ El/ EVEREST ahatgaon muMBJ 9 De leden jlan de expeditie, die met ongeveer 7 h ton materiaal door India hebben gereisd, hebben daarbij wel enkele moeilijkheden ondervonden. De paswaarover Nepal moest worden bereikt, is betrekkelijk hoog en maakte een mars van 30 kilometer noodzake lijk. Een ingewikkeld systeem van touroen zorgde er voor, dat de bagage over het hoogste punt heen kwam. De verpakking was zo goed. dat niets werd beschadigd. Zo af en toe, bij helder weer, zien de leden van de expeditie reeds de hoge toppen; een voorproefje van de adembenemende vergezich ten, die ons te wachten staan. (Copyright Handelsblad-Timet) (Nadruk verboden) den voorgesteld en hij achtte het om binnenlandse redenen ongewenst, stelling te kiezen. Intussen ls hij vervangen door minister Ösegueda. die de vraag zal hebben te beantwoorden, hoe zjjri land staat tegenover het stalinisme. Guate mala is immers de enige natie, waar de officiële communisten regeringsposities bekleden, hoewel hun aanhang gering is. Er bestaat een verkiezingsblok (Frente Democratico Electoral) van vijf par ty en. Bij de laatste verkiezingen in Januari ter vernieuwing van de helft van het aantal zetels van het parlement verkregen de communisten, die tot dit blok behoren, slechts één zetel, en ln de hoofdstad werden hun twee candidaten onder wie de leider Fortuny ver slagen. In de nieuwe kamer heeft de regerende coalitie 46 zetels en terwijl de grootste partij, de „Revolutionnaire Actie" beschiikit over 28 aanhangers en (jJagelijks commentaar drie andere zeker niet-communistische partyen over 15 zetels, telt men slechts drie communisten. De „reactlonnairen" die in de oppositie zyn hebben 12 zetels. De president. Arbenz Guzman, die steunt op het leger, is geen communist. Maar het is waar, dat de stalinisten de vakbond lelden (hun man is hier Gutiérrez), dat zij veel Invloed hebben by de radio en in de diensten voor sociale verzorging en dat hun propa gandistische activiteit verder reikt dan het eigen land. E oorzaken voor het venvyt, dat Guatemala een communistische politiek zou voeren (hoewel er persvrijheid be staat en een levendige politieke stryd) liggen in het feit, dat de revolutie van 1944 nog steecis niet is uitgewerkt. Toen werd de dictator Ublco verjaagd cn drastische verdeling van grondbezit aangekondigd. Onder de presidenten Arévalo en Arbenz is daarop een linkse koers gestuurd, maar het viel niet ge makkelijk, te voldoen aan de land- honger van de overwegend Indiaanse bevolking,die zich snel uitbreidt: geboortecyfer van Guatemala is hoogste ter wereld (51 per duizend) en de bevolking is tot over de 3i millioen gegroeid. Er waren wel veel braaklig gende gronden in het bezit van groot grondbezitters. doch die gebieden bleken weinig vruchtbaar. Voor de bananen- cultuur van de Noordamerikaanse Uni ted Fruit Company (die men niet durfde onteigenen, want zy ls de, voor naamste bron van buitenlandse devie zen) is reservegrond nodig, daar plantenziekten noodzaken tot ."het wis- selen. van percelen. De ontevredenheid van de arme massa noopte Arbenz. in Juni 1952 een wet te doen aam- den, op grond waarvan staatslanderijen (gedeeltelyk in beslaggenomen Duit? bezit) en grote landgoederen werden verdeeld. Toen de Hoge Raad de wette- lykheld van deze maatregel betwistte, werden in Februari vier rechters wegen.? „incompetentie" afgezet. De kleine boeren en landarbeiders hadden reeds eigenmachtig grond verdeeld en de extremisten wonnen onder hen aan hang. Wil de president de situatie blyven beheersen, dan moest hij aan de communisten concessies doen. Hij is ook bevreesd, hen in de oppositie te drijven, zolang hun invloed M de vak bonden aanzienlyk is. Doch zyn afhan kelijkheid van de overige Amerikaanse landen, o.a. voor de verkoop van bananen en koffie is zo groot, dat hij zich moeilyk kan veroorloven, té breken met de V. S. Wanneer op de komende conferentie van de regering van Guatemala wordt geelst, kleur te bekennen, dan zal zij zich zeker niet voor Moskou verklaren. De .revolution naire spanningen heft men echter niet op (zoals elders is gepoogd) door een reactionnaire dictatuur. Landverbete- ring, irrigatie, industrialisatie, enz zullen moeten tegemoetkomen a wens, de ergste nood op te heffen. En met dit probleem worstelen meer I Latynsamerlkaanse republieken dan Guatemala alleen. Station Weer A B C D E Helsinki half bew WZW P 7 3 0 Kopenh. oiïbew. W 5 11 4 0 Stockh. onlbew. W 12 16 3 0 5slo onbew. WZW 11 15 0 Londen WNW 2 17 2 3 half bew. NW 1 18 1 0,5 1 Brussel geh. bew. N c 20 6 Parus regen W 9 0.1 Bordeaux regen W 4 20 10 0.4 Nice onbew. N'NW - 16 6 0 Warschau licht bew. W 4 17 8 0 Berlijn NW 6 19 4 0 Frankfort nevel ZW 2 20 9 0 Miinchon WZW 4 18 6 0 Zurich nevel windst. 19 4 0 Wenen zw. bew. W 4 19 11 0 AwindrichtingBwindsnelheid eter p. sec,; C p. gisteren; D: ratuuj- hedenoehten iEn erslag afgel. 24 u. in mm. Alle gegevens vo Am- iterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtendMannheim 262 (+005). Trier Koblenz 205 (-f.001). Keulen 176 (+0041. Ruhrort 379 (+001), Lobith 988 (+001), Nijmegen 762 002), Arnhem 774 bOl). Eefde 300 (onv.), Deventer 207 (+003). Namen la Plante 155 (+005), Borgharen 400S C 010 Belfeld 1128 (+008). Grave 483 (+006). Vreeswijk 054 (+0251. Lith 042 (+009), Arnhem 774 (—001) begint cle nieuwe prijsvraag! Welke advertenties trekken het meest Uw aandacht? De voorwaarden, waaronder Iedere abonné en zyn gezinsleden aan deze interessante adver tentietest kunnen deelnemen, vindt U op pagina 4 waarin ook de prijzen worden vermeld!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1