NIEUWSBLADV VOOR DE HOEKSCHE WAARD EN 1JSELMONDE BUITENLAND Co L/i BUITENGEW OON WATERSCHAPS REGLEMENT VASTGESTELD AANVARING MET „MAASDAM EN „ELLEN Loods van de „Ellen" verantwoordelijk DE MAARTENDIJKSE TOLLEN zullen verdwijnen Over een week gaan Je tolgaarders op wachtgeld De stranding van de Faustus Schrikbarende vondst in Londense flat Vier vrouwen- lijken ontdekt V. S.-TROEPEN HEBBEN GEEN GEBREK AAN MUNITIE Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag ABONNEMENTSPRIJS J 2.75 PER 8 MAANDEN. ADVERTENTIES 17 CENT PER MILLIMETER. 76e Jaarg. No. 8310 Vrijdag 27 Maart 1953 Uitgave: N.V, voorheen Firma W, HOOGWERF AM» Oud-Beyerland Molendijk 10 Postrelu 17807» TöL Redactie No. 8S0 (b. g, 9 No. 864). Hoofdredacteur: W. P. J. GOOSENS, Oud-Beljerland Directeur: J. VERHAGEN Jz., Oud-Beljerland TeL Directie en Administratie No. 3 (b. g. g. Na El) Brits-Egyptische verhoudingen HET botert weer niet best tus sen Engeland en Egypte. Sinds beide landen overeenstem ming hebben bereikt ovér de toe komst van de Soedan, waaruit de conclusie kon worden getrokken, dat de betrekkingen tussen beide landen beter zouden worden dan zij de laatste jaren zfln geweest, heeft generaal Naguib het onge veer twee weken geleden nodig ge vonden van leer te trekken tegen de. Engelsen over hun houding in de Soedan. Hij oefende felle critiek uit op het Britse bestuur en hij beschul digde het er van zyn .toevlucht te nemen tot oude koloniale werkwij. zen, terwijl ne inkt op de Brits- Egyptische overeenkomst over de Soedan nauv.'lijks droog is. Hij verweet de Britten voorts schen ding van de getroffen overeen komst. Zij zouden volgens de le zing van Naguib geweigerd heb ben hun goedkeuring te hechten aan de benoeming van twee door de Soedanezen gekozenïleden van de commissie, die de gouverneur moét adviseren gedurende de overgangsperiode voor be- gtuursoverdracht. Verder zouden de Engelsen Soedanezen mishan deld hebben. De Britten hebben de bescnuldi- - gingen van Naguib aanstonds Vnet kracht van de hand gewezen. De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken zeide in een officiële verklaring, dat niet de Engelsen, maar de Egyptenaren de uitvoering van de overeen komst inzake de Soedan sabote ren. Egypte heeft n.l. geweigerd de candidaten, die door de Soeda- a werden aangewezen, te aan- "Van mening, dat men den. De Egyptische regering zieningen kan treffen nezen vaarden. De Egyptische regering heeft daarop zelf candidaten naar voren geschoven, uiteraard men sen, die een nauwe samenwerking tussen de Soedan en Egypte voor staan. Engeland heeft geweigerd zijn goedkeuring aan deze candida ten te hechten, zich op het stand punt stellende, dat de Soedanezen volgens de overeenkomst het recht hebben hun eigen candidaten te kiezen. Over deze kwestie is men het totdusverre nog niet eens kunnen worden. Wie hier het gelijk geheel aan zijn kant heeft, is moeilijk te zeggen. De moeilijkheden zijn ken nelijk het gevolg van een weder zijds wantrouwen. De Engelsen hopen, dat straks de Soedanezen voor Engeland zullen kiezen, ter wijl de Egyptenaren hun best doen thans reeds een toestand te schep- pe die het straks gemakkelijker maakt om de Soedan by Egypte te voegen. Want dat is. wat de Egyptische regering' voor ogen staat, ook al heeft zij haar goed keuring gehecht aan een overeen komst, waarin de Soedanezen het recht wordt gegeven te beslissen over zelfstandigheid, samengaan met Egypte of opgaan in het Britse Gemenebest. Met dit alles voor ogen zijn wij geneigd aan te nemen, dat de Egyptenaren wat tc hard van sta pel zijn gelopen en dat zy door het niet accepteren van dc door de Soedanezen gestelde candidaten en het daarvoor in de plaats stellen van zelf uitgezochte mensen, de Britten voor een situatie hebben geplaatst, waarin deze moeilijk anders konden handelen dan zij op het ogenblik hebben gedaan. Wat de beschuldiging inzake mishande ling van Soedanezen betreft, meent men dat het hier gaat om ongeregeldheden van niet ernstig karakter, waarbij de Britten heb ben moeten ingrijpen om de orde te handhaven. Volgens de Engel sen wordt deze zaak door de Egyptenaren sterk opgeblazen. ONGEVEER tegelyk met zijn beschuldigingen aan het adres van de Engelsen, heeft Naguib de onvoorwaardelijke ontruiming van de Suezkanaalzone door de Britse troepen geëist. Deze beslissing van de Suezkanaalzone door Britse troepen geëist. De bezetting van oude kwestie tussen Engeland en Egypte. Elke regering van laatste jaren heeft, toegevend aan de nationale aspiraties van Egypte, deze ontruiming al geëist. Naguib ontkomt daar uiteraard ook niet aan. Hij zou dat waar schijnlijk ook niet willen, omdat het zijn eer als militair wel te na zal komen, dat een deel van Egyp te bezet is door vreemde troepen, ook al zijn het dan ook Engelsen. De Engelsen staan niet zonder meer afwijzend tegenover dt Egyptische verlangens. In prin cipe zijn zij bereid de kanaal-zone te ontruimen, maar zy eisen ga ranties, dat deze belangrijke sleu tel in het Nabye Oosten, een sleu tel die van zoveel belang is voor de Britse posities in dit gebied en voor de gehele strategie van het Nabije- en Midden-Oosten, in goe de handen blijft. Sedert enige tjjd staan de Engelsen op het stand punt, dat van een ontruiming van de kanaalzone pas kan worden ge sproken als overeenstemming is bereikt over de deelneming van Egypte aan een gemeenschappe lijk commando voor het Midden- Oosten. Binnen dit commando willen de Provinciale Staten De Provinciale Staten van .Zuid- Holland hebbefl^Dinsdag he't voor stel van Ged. Staten, tot vaststel ling van een buitengewoon Water schapsreglement, behandeld. Dit voorstel is gedaan, om de moge lijkheid te hebben, in verband met watersnood, oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden, een regeling te treffen om te kunnen voorzien ih de tijde lijke afwezigheid of onvoltallighe den van besturen van waterschap pen in Zuid-Holland. In een derge lijk geval zal een buitengewoon be stuur aangewezen kunnen worden, dat o.a. de bevoegdheid heeft uit gaven te doen buiten de begroting De heer Van Staay (k.v.p.) vroeg zich o.m. af of dit voorstel wel paste in de waterslaatswet. Hij stond met veel reserve tegen over èen verandering der wetge ving in deze. De heer-Dijken (a.r.) achtte het voorstel niet erg gelukkig, omdat in noodgevallen ter plaatse toch direct maatregelen moeten worden getroffen en men dan niet kan wachten op een beslissing van Ged. Staten. De heer Vlasblom (s.g.) sprak van een: zekere overhaasting by Gedeputeerden en zeide zich zyn stem voor te behouden. De heer Schorer (v.v.d.) sprak zich in grote trekken uit voor het voorstel. De'heer Kranenburg (c.h.) was beter voor zieningen kan treffen voor afwe zige leden van een waterschaps bestuur. Hy vroeg zich verder af of waterschappen die voor een deel in een andere provincie vallen eventueel ook niet onder de door Ged. Staten voorgestelde regeling kunnen worden gebracht. De heer Van Praag (c.p.n.) zag op dit moment de noodzaak van het voorstel niet in, msar zyn frac tie wilde er zyn stem toch niet aan onthouden, zo zeide hy. De Gedeputeerde Schilthuis (arb.) de sprekers beantwoordend betoogde, dat hier in feite niets anders aan de inde was uan de tijdelijke vervanging van water schapsbesturen in tijden van nood. Volgens hem was het voorstel ze ker niet in stcyd met de water staatswet. De waterschappen zyn een positief element in het be stuur van ons land. By de bespreking van de artike len merkte spreker op dat door enige wijzigingen in art. 1 de con siderans uit' het reglement kan vervallen. heer van Staay had ge vraagd: wat is onvoltalligheid? Byv. wanneer men niet tot beslui ten kan komen is er sprake van onvoltalligheid, niet wanneer er bijv. slechts een lid ontbreekt, al dus de heer Schilthuis. Het colle ge van Ged. Staten bracht daarop verschillende wijzigingen aan, o.a. door het laten vervallen van de considerans, zoals besproken dooi de Gedeputeerde Schilthuis. De heer Van Djjck (k.v.p.) Britten dc bescherming van de ka naal-zone onderbrengen. De Egyp tenaren voelen in beginsel wel iets voor deelneming aan dit comman do. Generaal Naguib heeft zich althans reeds in die zin uitgelaten in de achter ons liggende maan den. Maar zij gevoelen er niets voor om deze zaak te laten gebrui ken als een kapstok om er de ont ruiming van de kanaalzone aan op te hangen. Zij vrezen, dat de En gelsen 't commando voor het Mid den Oosten willen gebruiken om de ontruiming op de lange baan te schuiven. Zy hebben tenminste al te kennen gegeven, dat zij daar niet in zullen trappen. Nu zijn er half deze maand be sprekingen begonnen over de ont ruiming. Aan deze besprekingen wordt deelgenomen door Enge land, Egypte en voorlopig nog door de V.S. die hun goede dien sten hebben aangeboden, waar de Egyptenaren voor hebben be dankt, kennelijk, omdat zy zich tegenover de Britten alleen ster ker voelen dan tegenover dc Brit ten met dc Amerikanen. Bij het begin dier besprekingen is een Brits-Amerikaans plan tot terug trekking van de troepen overhan digd. Het behelst o.m. de geleide lijke vervanging van de Britse door Egyptische troepen en het veronderstelt deelneming van Egypte aan het commando voor het Midden-Oosten. Het zegt intussen niet veel, dat de besprekingen zijn begonnen, want gezien de wederzijdse stand punten zal men gauw genoeg in een slop zitten n.et de onderhan delingen. Tenzij er van weerskan ten water in de wijn wordt gedaan, maar daar is nu niet veel kyk op. De stemming' is geprikkeld en Naguib kan niet het oog op Egyp- tes prestige en zyn eigen positie niet te ver gaan. terwijl d Engel sen hun positie in het Nabije en Verre Oosten in liet oog moeten houden. merkte bij de replieken nog op dat het hier een niet belangryk ont werp betreft. Hy wilde afwachten wat de rykswetgever ter zake voor maatregelen zal nemen. Hy heeft geen behoefte zijn stem aan het voorstel te geven. De heer Van Staay (k.v.p.) vroeg zich af of G.S. niet het ini tiatief kunnen nemen tot een landelijke regeling van het onder havige onderwerp. Ook de heer Van Staay zal zijn stem niet aan het voorstel kunnen geven. Gedeputeerde Schilthuis, we derom het woord nemend om de laatste sprekers te beantwoorden wilde niet wachten op de rijkswet- gever, zoals de heer Van Dijck dat wenste. Dit is een onderwerp dat provinciaal geregeld moet worden. Na de algemene beraadslagin gen werd over het voorstel in zijn geheel gestemd. Het werd aange nomen met 51 stemmen voor en 12 tegen. Onder grote belangstelling heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam Woensdag een onderzoek ingesteld naar de aanvaring tussen het s.s. „Maasdam" en het Duitse s.s. „EUen" op 10 December 1952 op de Nieuwe Maas by de Petroleumhaven, waarby het kleine Duitse schip kapseisde en de kapitein en v\jf leden van de bemanning om het leven kwamen. I van de „Maasdam", dat de moge- Als getuigen werden m deze ujkheid niet uitgesloten moet wor- zaak gehoord de kapitein van jde l <jeni (jat door de geringe snelheid -> J b T- door de vloedstroom Zaterdag 21 Alaart begon dc Lente. De lammetjes springen rond in de wei alsof zij weten, dat do Lente is begonnen. Maasdam, de heer J. B. van G., de eerste stuurman van het Ne derlandse schip, de heer J. v. D., de rijksbinnenloods A. K., die de „Maasdam" naar buiten moest brengen en de rijksbinnenloods J. J., die de „Ellen" naai* zee zou loodsen. De inspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, zei in zijn requisitoir: „De loods van de „Ellen" heeft verklaard, dat hij de „Maasdam" geruime tyd tevoren heeft gezien. Naar de mening van de loods zou 'n dergelijk groot schip op dat vaar water met matige snelheid varen. Hy heeft dus alleen rekening ge houden met de vermoedelijke vaart van de „Maasdam". „Aan boord van de „Ellen" is naar mijn mening onvoldoende uitgekeken over stuurboord, de richting van waaruit de „Maasdam" naderde. Het is mogelijk, dat de aandacht van de verantwoordelijken voor de navigatie aan boord van de- „El len" op bakboord geconcentreed is geweest. Zeker is, dat het de plicht van de „Ellen" was uit de koers van de „Maasdam" te blij ven. De kapitein van de „Ellen" had het met zijn loods niet getrof fen. De „Maasdam" gaat naar myn mening in deze zaak vrijuit". De loods van de „Ellen" vertel de tijdens het verhoor: „De „El len" kwam uit de Petroleumhaven achter een tankschip. De kapitein had geen havenloods aan boord genomen en mijn dienst begon pas toen het schip slaags op de rivier vrij van alles lag. Dat staat in onze instructie. Ik had een groot" schip zien aankomen, dat zich toen wij dc Petroleumhaven ver lieten ongeveer bij de nieuwe Matex was. cDit schip was de „Maasdam"). De „Ellen" is ee? .zwaarmoedig' oud schip, dat bij het verlaten van de haven met on geveer anderhalve mijl snelheid liep. „De loods van de „Ellen" be aamde de mening van zijn collega eggezet" is. De loods van de „Maasdam" merkte in dit verband nog op, dat de „Ellen" bekend stond als een zeer slecht schip. De loods van de „Ellen" ver klaarde tenslotte, dat naar zijn schatting de aanvaring had plaats gehad onder een hoek van onge veer anderhalve streek. De andere getuigen verklaarden daarente gen, dat de toek tijdens de aan varing minstens vier streken moet hebben bedragen. De stuurman zei, dat de „Ellen" de rivier overstak. De loods van de „Maasdam" vertelde, dat hij, toen hij de „Ellen" heeft opge merkt, tweemaal een attentiesein heeft laten geven. „Na de tweede maal heb ik twee korte stoten gehoord, het sein dat de „Ellen" Het verdwijnen van de Maart endjjkse tollen, dat met 1 April een feit zal zijn, zal niet geruisloos geschieden. Woensdagmorgen 1 April tc elf uur zal de burgemeester van Maartensdijk, rar. H. H. Schuller, de tolboom bij het gemeentehuis voor de laatste maal symbolisch openen en daarmee autorijdend Nederland van een grote last bevrijden. Het is de overweg even voorbij Blauwkapel. Door het intensieve treinverkeer tussen Utrecht en Amersfoort, Hilversum en Baam zyn de spoorbomen heel dikwijls gesloten. Van 17 minuten voor elk heel uur zelfs een kwartier ach tereen. Het gevolg is een lange file van wachtende auto's en mop perende bestuurders. Dit deelde burgemeester mr Schuller ons mede. Hij voegde er aan toe, dat men dit euvel in samenwerking met andere instanties wel wil bestrij den, maar dat men voordien moet weten, hoe het staat met de plan nen voor rijksweg 22, de nieuwe UITGAVEN VAN DE BEVOLKING IN NEDERLAND-ma«»c(p. J MowidgcBlddfldt 1950 J MociwI^BUddtld* 1951 3 Moand^mlddclde 1952 3 Januari 1953 Ruim vijftienhonderd automobi- Nu deze beide obstakels ver listen offerden dagelijks bij de dwijnen gaan, is men er nog niet twee tollen telkens hun twintig geheel. Er blijft voor het wegver- cent tolgeld zodat jaarlijks een be- keer een grote hindernis over, die drag van f 180.000— in dc ge- wel geen geld, maar veel tijd kost.1 weg van Utrecht naar het Gooi. meentekas van Maartensdijk vloeit. De tollen zijn alleen op de werkdagen „in functie", van zes i uur in de morgen tot tien uur in de avond. Een week dus nog. Daarna gaan de twee gemeente lijke tolgaarders op wachtgeld en is er voor de reserve-tolbazen geen emplooi meer. Hannes van Rooijen, die onlangs zijn zilveren jubileum in de merkwaardige be trekking van tolgaarder vierde, en zijn collega Govert Verheul, zullen nog zeven dagen hun hand met het bekende gebaar ophouden om twee dubbeltjes in ontvangst te nemen en tegen hun pet tikken. Daarna snorren de auto's ongehin derd voort, omdat de weg van het Gooi naar Utrecht eindelijk tolvrij is geworden. Er is in de loop der jaren ver scheidene malen een actie onder nomen om deze tollen te „verja- In deze vergelijking van index- cijfers, gebaseerd op door het gen", maar steeds tevergeefs. De j Centraal Bureau voor de Stati- meest bekende van deze pogingen stiek verstrekte gegevens, geven speelde zich circa 30 jaar geledenwij de waarde van de verschillen- af, toen onder leiding' van wijlen 1 de uitgaven aan consumptiegoede- Floris Vos een hevige actie werd I ren over de jaatste jaren gevoerd onder het motto „mijdt de I De waarde is een begrip, dat tollen van Maartensdijk". Menige een product aanduidt van de hoe automobilist reed in die dagen van veelheid en de prijs der gebruikte Hilversum via Soestdijk en Bilt-goederen. Zo blijkt bijvoorbeeld by hoven naar Utrecht, maar het om- de voedingsmiddelen, dat naast rijden was evenzo bezwaarlijk. En 1 een prijsstijging ook het verbruik toen ook de „tol-bestorming" met van voedingsmiddelen groot isge- behulp van een legertje wanbeta- worden. Dit ligt in hoofdzaak aan lende automobilisten doodliep op het feit, dat de bevolking van Ne- de sterke arm der wet, die lietderland In de laatste jaren zich eeuwenoude tolrecht verdedigde, .steeds meer uitbreidde. Wij zien nam de actie geleidelijk af. bij de waarde van de genotmiddc- In de laatste reeks van jarenlen een veel minder sterke sty- behoefde alleen het gemotoriseer-ging en zelfs een daling in 1953. de verkeer de enkele bespannen De prijsindexcijfers in deze cafce- wagens niet meegeteld tolgeld gorie liggen weliswaar belangrijk te betalen. Vroeger, voordat de hoger, doch het verbruik is sedert gemeente de zaak in eigen beheer 1949 dalende. Zo gebruikte in Ja- had genomen en het tolrecht ver- nuari 1953 de gemiddelde Neder- pacht werd. moesten de fietsers lander slechts 87 (/c van de genot- 21 i ent betalen, terwijl bijv. voor middelen, die hij in 1949 gebruik- vrachtauto's een gulden werd ge- te. De waarde van de totale con- vraagd* sumptie vertoont nog steeds een stijging die ongeveer gelijk loopt met de prijsstijging. De stijging van de hoeveelheid is practisch ni hil. Met enige reserve kan men hieruit concluderen, in acht geno men dus de vermeerderde bevol king van Nederland, dat de Ne derlandse consument tracht prijsstijgingen op te vangen in een beperking van het verbruik. Kanten theemuts voor Koningin Kantklossers van een Belgische firma, die op de 6e huishoudbeurs te Amsterdam exposeert, hebben een theemuts van kant in cassette vervaardigd, die met vier poppe tjes van kant voor de prinsessen, aan H. M. de Koningin is aange boden. De Koningin heeft dit geschenk aanvaard en zal het ter beschik king stellen van het Roode Kruis om er een nadere bestemming aan te geven ten bate van de weduwen en wezen uit het rampgebied. bakboord uit zou gaan. Ik heb toen een serie korte stoten laten geven, omdat de „Ellen" eerst bakboord, maar direct daarna stuurboord uitging. De aanvaring volgende toen meteen" De raad zal in deze zaak schrif telijk uitspraak doen. „Kapitein maakte grove fouten" „De Faustus had na het ontvan gen van de ongunstige weerbe richten moeten bijdraaien om op het aanbreken van de dag te wachten. Men had dan de ruimen kunnen sluiten en op het juiste tijdstip en in de juiste koers de Waterweg kunnen binnenlopen", aldus het oordeel van de Raad Voor de Scheepvaart, die gisteren uitspraak deed inzake de stran ding van het Panamese stoom schip Faustus op 6 November van het vorig jaar bij de Nieuwe Wa terweg. De Raad is van oordeel dat deze noodlottige stranding een gevolg is geweest van bijzonder ernstige navigatiefouten van de kapitein van de Faustus. PRINS BERNHARD dankt Amerika By gelegenheid van de ont vangst op de Nederlandse ambas sade te Washington, waarby Prins Bernhard het Amerikaanse volk dank bracht voor de hulp na de overstromingen, heeft Don Hesse, de journalist die voor zijn blad „Saint Louis Globe Press" de prent getiteld „The Empty Shoe" tekende, de prins zijn originele te kening overhandigd. Deze is als aanplakbiljet door het gehele land gegaan en heeft door de voorstelling van een lege klomp, die op de golven dobbert, duizenden Amerikanen tot het zenden van giften bewogen. Zeven kinderen, die alle lagen en gezindten van de Amerikaanse jeugd vertegenwoordigden, brach ten de prins hun groeten aan de Nederlandse jeugd over en werden tezamen met de prins gefotogra feerd. Onder de vele bekende Ameri kaanse personaliteiten, die hun op wachting by de prins kwamen ma ken als vertegenwoordiger van Amerikaanse organisaties, bevon den zich generaal Mcaüliffe, com mandant van dc twee-en-tachtig- ste luchtlandingsdivisie, die histo rie maakte tijdens de oorlog door zijn antwoord „nuts" (van lotje getikt) toen de vijand zijn overga ve eiste tijdens de belegering van Bastogne. Verder senator Estea Kefauver van Tennessee, die verleden ja^r vergeefs dong naar de democrati sche presidenlscandidatuur, als ook de president van het Ameri kaanse Roode Kruis Harriman, mevrouw Prenkert van de „Gene ral Federation of Womens Club" die destyds met een delegatie een bezoek aan Koningin Juliana in Holland bracht, senator Homer Capehart van Indiana, senator Wiley van Wisconsin en vele an- ctere congresleden. Senator Capehart vertelde de prins, dat duizenden schoolkinde ren uit Fort Wayne, een stad in zijn staat Indiana, elk tien cent bijeen hadden gebracht. 86,4 millioen De stand van het Nationale Rampenfonds was gisteravond 86,4 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woensdagavond een stijging van f 800.000.— Dinsdag en Woensdag zyn in een flat te Londen vier lij ken van vrouwen gevonden. Het eerste werd gevonden door de nieuwe bewoner van het huis. Beresford Brown uit Jamaica, bij het zoeken naar een alcoof dat met behang bleek afgesloten. Toen Brown het verwijderde vond hy een lijk van een vrouw. De politie vond Dinsdag bij een nader onderzoek nog twee lijken van vrouwen en Woensdag trof zij het vierde onder de vloer aan. De politie doet nasporingen naar de vorige bewoner van de flat, de 55-jarige Christie. Hij bewoonde de flat tot voor ongeveer een maand. Men neemt aan dat een van de lyken van de vrouw van Christie is Twee van de vrouwen waren nog geen dertig jaar, aldus een me disch rapport. Tenminste een van de vrouwen zou door worging zyn gedood. Drie van de vrouwen zijn waar schijnlijk reeds verscheidene maan den dood, de vierde sederi ver scheidene weken. Christie, een schrijver bij een transportbedrijf, was in 1949 de voornaamste getuige in eer. pro ces tegen een j~nge vrachtauto chauffeur die zijn vrouw en doch tertje heeft geworgd en die in het. zelfde flatgebouw woonde. Men denkt niet dat er enig verband tussen de moord van drie jaar ge leden en de nieuwe tragedie is. De politie heeft de v'oeren van het huis onderzocht evenals de kasten en de muren. Ook in de tuin werd gegraven. Een buurman zei, dat de Chris tie's rustige lieden waren, die steeds beleefd waren gewc :st en gegroet hadden, zy hadden echter nooit een praatje gemaakt. Terwijl in Korea, een lievige stryd woedt om het bezit van de Kale heuvel, dio door de Ameri kanen onder rode druk is ont ruimd, hebben gisteren president Eisenhower op zyn wekelijkse persconferentie en premier Chur chill in het Lagerhuis verklaard, dat de troepen van de Verenigde Staten geen gebrek aan munitie hebben. In Amerika en ook in Engeland is ongerustheid ontstaan onder het publiek, die in de parlementen tot uitdrukking is gekomen, na de stellige bewering van James van Fleet, de vroegere bevelhebber van het Amerikaanse achtste le ger, dat de operaties in Korea tot kleine schaal beperkt moesten blij ven wegens gebrek aan munitie. Eisenhower zei op gezag van zyn ministerie van defensie, dat hij nog 's middags geraadpleegd had, dat er voldoende munitie op Korea was voor de operaties die nu aan de gang zyn. Het sprak volgens hem vanzelf, dat geen be velhebber ter wereld ooit zoveel munitie krijgt als hy denkt nodig te hebben, doch er was werkelijk genoeg voor de omvang van de gevechten van het ogenblik. Deze gevechten concentreren zich op de Kale heuvel, welke gis teren door de Amerikaanse zeven de divisie is ontruimd na de loop graven en bunkers te hebben op geblazen. De geallieerde lucht macht steunt het spervuur, dat de artillerie onderhoudt op deze be langrijke toegangsweg door de Imjin-vallei naar Seoel. De slag, die hier sedert Maandag gaande is, is de omvangrijkste van dit jaar. In het gebied van Panmoenjon zijn de communisten nu ook op vier punten tot de aanval overga- jsaa.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1