Eendrachtbode Hamers heeft de betere schoenen teRuq in öe moööeR 9e Jaargang No. 18 TWEEDE BLAD 27 Maart 1953 Raadsverslag St. Annaland. Vijftigduizend francs van de Franse oud-strijders voor opbouw van deze gemeente. Eervol ontslag aan mej. A. N. Evertse als onderwijzeres. En aan de burgemeester als ambtenaar van de burgerlijke stand. De Langestraat gemoderniseerd. Donderdag 19 Maart kwam de voltallige gemeenteraad te St. Annaland in openbare vergadering bijeen onder leiding van bur gemeester F. M. Boogaard. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, hoe veel er sinds de laatste raads vergadering (Dec. 1952) is gebeurd, hoe ontstellend groot het leed is als gevolg van de rampnacht, welk een zee van ellende ook over ons eiland is gespoeld. „Het is de goedertierenheid des Heeren", aldus de voorzitter, „die onze gemeente nog zo spaar de, zodat we voor verlies aan mensenlevens in eigen gemeente zijn gevrijwaard. Ter nagedachtenis aan hen, ook aan de velen in onze naburige gemeente verzoek ik U allen op te staan en enige ogenblikken stilte in acht te nemen". Daarna betuigt spreker zijn dankbaarheid voor de spontane hulp die tijdens en na de rampnacht door de ingezetenen werd ge boden, voor het medeleven van het Vor stenhuis waarvan H.M. de Koningin zelf een bezoek aan deze gemeente bracht, aan de Commissaris der Koningin en het vol tallig college van Ged. Staten die hier eveneens de situatie kwamen bespreken. God geve, zo besloot de voorzitter, dat we thans weer verder mogen gaan om op te bouwen, wat in zo korte tijd werd afge broken, opdat onze gemeente weer geheel hersteld mag worden van het geleden ver lies. Dhr. G. Goedegebuure beantwoordde als oudste raadslid en wees er op, dat hij met gemengde gevoelens deze „nieuwjaarsrede" heeft aangehoord. Terecht heeft de voor zitter gezegd, aldus Goedegebuur, dat de Allerhoogste ons heeft gespaard. Wellicht is het voor de laatste maal dat U, mijnheer de voorzitter een nieuwjaarsrede houdt als burgemeester onzer gemeente, misschien ook is het voor de laatste maal dat ik daarop kan antwoorden. Mocht U en mijn einde vrede zijn. Zegene God U en Uw gezin Uw verdere leven lang, zo besloot raadslid G. Goedegebuure de beantwoording. Na voorlezing der notulen werd mee gedeeld, dat het Weezen Armbestuur zich bereid verklaard heeft 15.000 tegen 3% beschikbaar te stellen voor aflossing van de lening gemeentehuis. Dit is in Middelburg besproken door de voorzitter en nu is er de mogelijkheid om de door particulieren ge leende gelden ten bate van de bouw ge meentehuis in haar geheel af te lossen. Niemand heeft daar bezwaar tegen. Zonder aanmerkingen worden de volgende goedgekeurde raadsbesluiten voor kennis geving aangenomen: a. verordening op de heffing van reinigingsrechten: b. aangaan rekening courantovereenkomst tot een be drag van 25.000, De volgende heren berichten dat ze hun herbenoeming hebben aanvaard: M. Heijboer als lid van het Weezen Armbestuur; J. van Luijk als regent van hetzelfde college en H. R. M. J. v. Es als geneesheer belast met de W.A. practijk. De familie van wijlen dhr. C. Bruijnzeel betuigt de gemeente haar dank voor de financiële steun die voor verpleging ge durende vele jaren werd genoten. VAN DE FRANSE OUD-STRIJDERS Van het bestuur der vereniging van Franse oud-strijders een schrijven waarin wordt bericht, dat aan Zijne Excellentie de Nederlandse Gezant in Frankrijk baron van Boetselaar een cheque is overhandigd van 50.000 francs als resultaat van een door de oud-strijders gehouden collecte ten bate van de wederopbouw van de door de water vloed getroffen gemeente St. Annaland. Dit beloopt dus een bedrag van ongeveer 500.aldus de voorzitter en het spreekt vanzelf dat we voor dit meelevend gebaar van deze vereniging in Frankrijk zeer dank- Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan bont eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aan- iporende werking van Kruschens zes mine rale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. worden onzuiver heden in het bloed op natuurlijke wijze ver wijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. baar zijn. Aan dit bedrag zal in het kader van de opbouwwerkzaamheden zeker een bestemming kunnen worden gegeven. Voor gesteld wordt om, zodra de cheque is ont vangen, aan genoemde vereniging een dank betuiging te zenden namens het gemeente bestuur van St. Annaland. Dit vindt alle instemming. NOG MEER HULP De voorzitter deelt mede, dat in de af gelopen weken ook een aantal burgemees ters van gemeenten uit de kop van Noord- Holland hier zijn geweest in verband met hulpverlening. Een staat van noodzakelijke behoeften is aan hen overlegd. Wat we krijgen weten we nog niet. Ik heb hen ge zegd. dat het beste was de bijdrage in contanten beschikbaar te stellen, maar dit zal moeilijk gaan. We dienen dus af te wachten. Het is in elk geval goed bedoeld en t.z.t. zal dan ook een dankbetuiging wor den gezonden voor deze hulp. Het bestuur van de bijz. school vraagt de gebruikelijke vergoeding. Het bestuur van de bijz. school vraagt de gebruikelijke vergoeding. Voor 182 leerlin gen ad 26.02 per leerling bedraagt dit 4735,64. De Nederlandse Bond „Pro Rege" vraagt 2 cent per inwoner voor de bouw van protestants militaire tehuizen. B. en W. stellen voor om in het belang van de mili tairen dit verzoek in te willigen. Allen zijn hiervoor. Voor kennisgeving wordt aangenomen eenzelfde verzoek van de Centr. Bond v. Kath. Mil. Tehuizen, omdat ter plaatse geen katholieken wonen. Aan de hand van de werkloosheidswet wordt de uitkeringsregeling voor een cate gorie gemeentepersoneel gewijzigd, een mis schien overbodige verordening, maar in dien nodig altijd gemakkelijk, aldus de voorzitter. Evenzo een wijziging in de arbeidsover eenkomst, voornamelijk voor de militair ambtenaar. Bezwaar is er evenmin tegen wijziging van het ambtenarenreglement. Uit een brief van de Stichting A.V.O.- werkplaats Tholen blijkt dat deze werkplaats weer levensvatbaarheid heeft en het tekort belangrijk is teruggebracht, nl. van ruim 5000,— tot 1678,—. Inplaats van 0.50 per inwoner is dan ook niet meer dan 0.10 nodig. B. W. stellen voor de laatstgenoemde subsidie te ver strekken. Dhr. J. Moerland vraagt waar de werk plaats gevestigd blijft. De voorzitter ant- wordt: In Tholen. Allen zijn voor verlening van genoemde subsidie. Dhr. J. L. J. v. Popering vraagt tege moetkoming in de reiskosten van zijn zoon, die de U.L.O. te Tholen bezoekt. B. en W. stellen voor 75% van de reiskosten of f 117.per jaar te vergoeden vanaf 1 Sept. 1951. Dit geldt enkel voor degenen, die dit zelf moeilijk kunnen bekostigen, aldus de voorzitter, tenzij de raad het ondanks dat aan ieder zou willen geven. Dhr. J. Moerland vraagt of de zoon van aanvrager niet, zoals vele anderen op de fiets kan. Wanneer hem blijkt dat dit op bezwaren stuit voor betrokkene kan hij er zich geheel bij neerleggen, evenals de andere leden. ONTSLAG AMBTENAAR BURGERL. STAND EN ONDERWIJZERES Mede als gevolg van het aan hem ver leend eervol ontslag als burgemeester, vraagt dhr. F. M. Boogaard nu de Raad hem ont slag te willen verlenen als Ambtenaar v. d. burgerlijke stand met ingang van 1 Mei a.s. Het Dagelijks bestuur stelt voor hem dit ontslag eervol te verlenen, waarmee ook alle leden accoord gaan. Op haar verzoek wordt op voorstel van B. en W. aan Mej. A. N. Evertse eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school alhier. De voorzitter leest het besluit van de Pensioenraad, waaruit blijkt dat genoemde onderwijzeres voor verdere dienst in de school om gezondheidsredenen niet meer geschikt is. De voorzitter zegt: Zo is dan ook dit scheiden een feit geworden. Juffr. Evertse is niet meer in staat tot onderwijs aan de school, waarin ze meer dan 40 jaar les gaf. Zelf heeft ze haar ontslagbriefje kunnen schrijven en het verheugt me U te kunnen meedelen, dat ze, indien het haar zo mag blijven gaan, binnen 14 dagen naar huis zal mogen komen. Ze heeft geen gemakke lijke taak gehad in haar leven; onderwijs te geven aan de jeugd. Met dankbaarheid den ken wij aan de ijver en de plichtsbetrach ting, aan het goede onderwijs, dat ze de St. Annalandse jeugd gaf. Daarom kan het dag. Bestuur U dan ook vrijmoedig om het meest eervolle ontslag voor mej. Evertse als onderwijzeres verzoeken, ingaande 1 Mei a.s. Spreker hoopt dat ze nog jaren van een welverdiende rust zal mogen genieten. De raadsleden onderstrepen dit door hun instemming hiermede te betuigen en het ge vraagde ontslag te verlenen. De voorzitter deelt daarna mede, dat een oproep zal worden gedaan tot het benoemen van een nieuwe onderwijzeres. Momenteel is tijdelijk werkzaam mej. Duijnhouwer die onderwijzeres te Stavenisse is. Vanzelfspre kend is dit maar tijdelijk, zodat een oproep geplaatst dient te worden. Een wijziging wordt aangebracht in de salarisverordening ingevolge het rapport Commissie Llbbink. De ambtenaren en de gemeentewerklieden hebben hierop recht, aldus de voorzitter en het betekent voor hen een salaris verhoging van terugwerkende kracht met ingang van 1 Januari 1952. De Raad kan zich hiermede verenigen. Dhr. G. Goedegebuure merkt op, dat wan neer vorenbedoelde verhoging niet was ge komen hij had voorgesteld om de gemeente- werklieden een gratificatie te geven, wat ze door hun werkzaamheden van de laatste weken, zeker toekomt. Dhr. G. Goedegebuure wil de woorden van de voorzitter onderschrijven met be trekking tot de hulp van de inwoners. Zien we naar naburige gemeenten, bijv. St. Maar tensdijk, dan mogen we met het voorlopg herstel van onze Langestraat, dat zo spoe dig na 1 Februari plaats had, zeer tevreden zijn. De voorzitter antwoordt dat men in St. Maartensdijk andere moeilijkheden heeft (Monumentenzorg). En ook hiér was het soms moeilijk de gemeente ongeveer een zelfde aanzien te geven als te voren. Hij wil nu ook in het midden brengen, dat het in de bedoeling ligt de stoepen op de Langestraat te laten verdwijnen en daar voor een trottoir in de plaats te laten aan leggen. De stoepen en heiningen kosten de particulieren over het algemeen niet weinig en nu er zoveel kapot zijn kan het heel ge makkelijk en de straat wordt er ongetwijfeld door verbeterd. De bewoners krijgen be richt, dat ze desgewenst de stoep zelf mo gen opruimen, ander wordt het voor hen gedaan. De travalje van dhr. Lanooy kan blijven staan. Zelf was hij wel bereid ze wat achteruit te halen, maar aannemer Moer land vond dit onnodig. Hn een buiten- travalje is voor een smid moeilijk te missen, zodat men iemand niet in z'n bedrijf gaat ontrieven, wanneer zulks niet persé nodig is. Niemand heeft er verder bewaar tegen, zo dat wordt besloten de stoepen en heiningen op de Langestraat te laten verdwijnen. GROTE MARKT - BERGEN OP ZOOM De voorzitter verklaart, dat de politie ter plaatse inderdaad vol lof is voor de pres taties van de gemeentewerklui sinds de lste Februari. Zeer moeilijk en onaangenaam werk moest door hen worden verzet. Weth. Stols is het met raadslid Goede gebuure eens, dat genoemde werklui wel een aparte premie verdiend hebben. Ten slotte hebben ze op genoemde salaris ver hoging tóch recht, maar wat ze sinds 1 Febr. deden is iets bijzonders en kan niet meer onder het normale werk gerekend worden, nog minder als een normaal aantal dag- De voorzitter wil een eventueel voorstel tot een gratificatie van de heren M. v. d. Boogaart en C. Scheermeyer, eventueel in de vorm van 'n extra maand salaris, graag' voorleggen in Middelburg. Hij vindt dit uitstekend en de raadsleden gaan er ten- volle mee accoord. VOORLOPIGEN BEGROTINGSWIJZIGING B. en W. stellen daarna voor de begroting 1953 te wijzigen met een bedrag van 50.000 in verband met aanleg bestratingen wegens de stormramp. In dit verband wenst de voorzitter nog maals zijn dank uit te spreken jegens de bevolking voor wat na de lste Februari door hen is gepresteerd aan hulp en herstel. Daarvoor brengt hij de burgerij zijn bijzon dere hulde. Voor herstel van de Langestraat is ruw geschat 38.000 nodig. Dan is ze geheel vernieuwd. Behalve dit bedrag is er geld nodig voor puinruimen, wateraanvoer uit Oud-Vossemeer (dat de gemeente op 2800.zal komen) en diverse andere werkzaamheden als gevolg van de water snood. Daarom wordt voorgesteld de be groting voorlopig te wijzigen met een bedrag van 50.000.aan ontvangsten en uit gaven. De voorzitter wijst er op, dat Gede puteerde Staten in verband met de om standigheden zeer soepel zijn en alle moge lijke medewerking verlenen om tot een spoedig herstel te komen. Dhr. Jacob Moerland vindt het bedrag voor de watervoorziening hoe hard nodig niet gering. Toch presenteerde de Water leiding Mij hem dezer dagen de volle kwitantie over het afgelopen kwartaal. Wie levert me nu het water, waarvoor ik ten- volle moest betalen De voorzitter antwoordt, dat het water niet betaald moet worden, maar het ver- r naar hier vanuit Oud-Vossemeer kostte genoemd bedrag. De Waterleiding Mij zorgt wel voor aanvoer door het buizennet, maar niet per as. Hij wijst er voorts op, dat de thans geraamde 50.000 mogelijk nog wel niet voldoende zal zijn om alles te betalen. Men kan dan altijd de begroting nog wijzigen. RONDVRAAG Weth. Stols vraagt of de brandstoffen- toeslag nog wordt verstrekt, zoals dat eind vorig jaar is besloten. Hij zou het op prijs stellen, wanneer dit nu spoedig kon gebeuren Hij kan zich indenken, dat de toekomst het normale secretarie-werk vertraagde, maar nu zal dit toch ook een keer moeten plaats hebben. De voorzitter antwoordt, dat het in de bedoeling lag de betrokkenen op 2 Febr. op te roepen. Dit is nu vanzelf later ge worden, maar men zal het nu z.sp.m. uit voeren. Weth. Stols vraagt verder hoe het met woninghuisvesting staat. Is ook de kwestie van dhr, D. Luijk al opgelost aldus dhr. Stols. De voorzitter antwoordt op dit laatste bevestigend. Weth. Stols vraagt voorts of men nog iemand weet, die kamers heeft voor Jacobus van Oeveren, dat is ook hard nodig. De voorzitter antwoordt dat e. en a. erg moeilijk is. Laten we dankbaar zijn er zo te zijn afgekomen en elkaar onderling hel pen. Dat is tot op heden gebeurd en dat voorkomt de meeste moeilijkheden. Met dwang is niet veel te bereiken. Weth. Stols zou het een uitkomst vinden, wanneer de Stavenissenaars, die nu in Venlo, Eindhoven of waar ook in elk geval ver hier vandaan ter plaatse ge holpen konden worden met huisvesting. De voorzitter antwoordt dat Stavenisse hierin misschien zelf kan voorzien. Weth. Stols vindt dit een wanhopige zaak voor die mensen. De voorzitter antwoordt dat het niet ver antwoord is om thans mensen hier naar toe te halen, zolang de situatie is als op heden. De meeste inwoners hebben dat ook zo ge zien en volstaan met hun eigen mensen te helpen. Stavenisse kan niet in een kort ogenblik herbouwd zijn, zodat het is te be grijpen, dat men er hier ook tegen opziet de mensen in te nemen, omdat het van lange duur zal zijn. Daarom wil ik ook niet tegen U zeggen, weth. Stols: Vanavond ko men er 5 mensen bij U in. Weth. Stols: Het is ook helemaal mijn bedoeling niet dwingend op te treden, maar als gemeentebestuur kunnen we het toch wel op prijs stellen, wanneer de bevolking hierin tegemoet wil komen. En daarom wil ik zelf ook wel helpen. De voorzitter; De St. Annalanders willen el geleid, maar niet gedwongen worden. Dhr. Ridderhof: Er zijn er toch al ver schillenden, die uit eigen beweging mensen hebben genomen. De voorzitter: In feite mag ook dit niet. Weth. Stols: Het gevaar wordt hier toch steeds kleiner en met de week minder door verbetering dijken. Maar al is dat gevaar weg, dan zijn er voor die mensen nog geen huizen. En het zou een uitkomst zijn, wan neer ze dichter bij hun akkers konden wonen. Dhr. G. Goedegebuure: Zo langzamerhand wordt dit onderling wel geregeld. Dhr. J. Moerland zegt de moeilijkheden voor Stavenisse wel te begrijpen. Uiteraard is dat tenslotte een kwestie voor Stavenisse, die ze misschien oplost door een barakken kamp of iets dergelijks. Maar wel is spreker zeer verwonderd, dat wethouder Stols als wethouder gaat vragen of de kwestie woning D. Luijk al is opgelost, nadat de commissie woonruimte- wet (de raadsleden - red.) hieromtrent advies hebben uitgebracht, en deze zaak verder in orde zou komen door b. en w. Als wethouder is dhr. Stols toch zelf uit voerder van deze zaak. Hij vindt het niet op z'n plaats om dit dan toch nog in het openbaar te gaan brengen, terwijl het in geheime zitting werd besproken. Wanneer hij de mensen van Stavenisse wil helpen, zou spreker tot wethouder Stols zeggen: Nou, geeft dan het voorbeeld. De voorzitter wijst er op, dat de kwestie Stavenisse een zaak van hogerhand is en men daar zelf niets aan kan doen. Weth. Stols interumpeert op het gezegde van Moerland, dat hij al direct naar ken nissen in Nieuw Vossemeer schreef, dat ze gerust bij hem konden komen. Dhr. J. den Engelsman zegt een voorstel te willen doen tot het bouwen van huizen in verbond met de verliezen op 1 Februari. De voorzitter antwoordt, dat de hierop betrekking hebbende wet nog niet in wer king is getreden en men dientengevolge nog dient af te wachten. Daarna sluiting. Raadsverslag Poortvliet. GEMEENTERAADSVERKIEZING GAAT NORMAAL DOOR. UITBREIDING VAN DE NACHTVERLICHTING HERSTEL VAN EEN SCHOOLLOKAAL. DROOGSTOKEN VAN DE WONINGEN. EEN KORTE TERUGBLIK Dinsdagavond 24 Maart jl. kwam de vol tallige raad van de gemeente Poortvliet in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester W. J. van Doorn. Na opening met ambtsgebed riep de voorzitter allen een hartelijk welkom toe. Het is de tweede maal na de ramp, aldus de voor zitter, dat wij bijeen komen. Daarvan was de eerste maal slechts een officieuse samen komst, thans is het de eerste werkvergade ring. Hij verzocht de leden de vele slachtoffers van de watersnood met enkele ogenblikken stilte staande te herdenken. Hierna wees hij er op, hoe met grote dankbaarheid mag worden vastgesteld dat geen eigen mensen het leven verloren. Met deernis zijn we vervuld met wat onze eiland gemeente Stavenisse is overkomen. Spreker wil niet in finesses gaan uit weiden over de spannende dagen die achter ons liggen, maar hier toch nog wel even getuigen van de toewijding, het plichts gevoel en de gemeenschapszin van Poort- vliets' inwoners, hij wil nog wel even ge wagen van de stille plichtsbetrachting van practisch alle inwoners en van buiten de gemeente. Door zijn ambt was spreker in staat dit alles van dichtbij te kunnen zien en mee maken en dan wekt de eensgezindheid en hulpvaardigheid bij hem dankbare gevoelens op. Telkens weer moesten in die dagen directe en zelfstandige besluiten worden ge nomen. Hij stelt het bijzonder op prijs, dat de raadsleden dit alles ten volle gebillijkt hebben. Eerst over enige tijd zal de voorzitter de volle omvang van het aangetaste gemeente budget in een rapport kunnen voorleggen. Gelden die nodig zijn voor verbetering we gen en verbetering van de o.l. school, die nogal heeft geleden. Met eerbied herinnert hij aan het mee leven van Vorstenhuis en van de Commis saris. Hij hoopt dat allen nog vele jaren voor land en provincie gespaard mogen blij ven. Dankbaar is hij ook de gemeente Hulst voor de bijstand en de gemeenten in de kop van Noord-Holland, in het bijzonder Haar lemmermeer en Hoogwoud. Erkentelijk is hij de gemeentelijke diensten, zoals brandweer, politie, nationale reserve, enz, evenals de militairen voor de verleende hulp. Schouder aan schouder is getracht het evacuatiespook af te wenden. Spreker roemt verder de samenwerking tussen de andere eilandgemeenten en de hulp door Tholen, Scherpenisse en Oud-Vossemeer, bewonde- ringswaardig was ook het werk van de Thoolse vissers. Nimmer deed hij tevergeefs een beroep op de collega's. Er is getracht de bevolking in de nood toestand zo goed mogelijk te verzorgen. Laat de bevolking ook beseffen, dat voor duizenden guldens is verstrekt door Roode Kruis en andere instanties voor maatschap pelijke hulp. Erkentelijk is hij ook het plaat selijk verdelingscomité voor de zware taak die ze met zoveel zorg vervullen. Met de door de R.A.F. beschikbaar ge stelde apparaten worden momenteel de wo ningen drooggestookt. God geve, zo besloot de voorzitter dit herdenkingswoord, dat we al onze krachten kunnen blijven geven tot verder herstel van ïze gemeente. Weth. v. d. Slikke dankt de voorzitter voor zijn welgemeende woorden en wil namens de raad nogmaals verklaren hoe erkentelijk hij de burgemeester is voor het zoveel verrichte werk in de zo abnormale omstandigheden. Weth. Krijger onderstreept dit gaarne en zegt: Juist onder Uw leiding kwam veel tot stand, omdat het anderen tot een voorbeeld is. Iets moge dat illustreren. De tweede dag. toen ik aan de dijk was, werd gezegd: „De Burgemeester heeft gezegd, dat vandaag de dijk dicht moét." En dat ging van mond tot mond. Het inspireerde allen. De voorzitter dankte deze spreker en leest vervolgens de notulen. Naar aanleiding daar van merkt hij op, dat er van de premie via Terlingerfonds momenteel niets komt, terwijl hij voorstelt de brandstoffentoeslag, die aan behoeftigen zou worden uitgereikt, in ver band met zovele andere noodzakelijke finan ciële voorzieningen tot het a.s. stookseizoen op te schorten, waartegen niemand bezwaar heeft. In verband met het overlijden van dhr. J. Jansen moet een nieuw lid benoemd wor den in de woonruimte adviescommissie. B. en W. stellen hiertoe als candidaat dhr. W. Kurvink. Na stemming heeft laatst genoemde er 4 op zijn naam, P. J. v. Houdt 2 en E. de Graaf 1. Hierdoor is dhr. Kur vink dus als zodanig benoemd. Met een vrij uitgebreid, maar niet zo veel betekenende begrotingswijziging 1952 gaat de raad accoord. Een rekeningcourantovereenkomst met de N.V. Bank van Ned. Gemeenten tot een bedrag van 18.000 wordt voor 1953 aan gegaan. Gedeputeerde Staten hebben de begroting 1953 zonder enige opmerkingen goedgekeurd. Wel zijn enkele suggesties gedaan, maar veranderingen behoefden niet te worden aangebracht. De Raad feliciteert hiermee de voorzitter. WEL GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN Er is een verzoek van het Prov. Bestuur of Poortvliet uitstel wil van de gemeente raadsverkiezing, welke mogelijkheid bestaat voor het watersnoodgebied. Wil men van deze pretentie geen gebruik maken, dan kan het dus normaal doorgaan. Hoewel dit verzoek is gericht aan B. en W. wil de voorzitter het ook onder de aan dacht van de Raad brengen. Het dagelijks bestuur hoewel het stuk nog niet geheel is besproken ziet voor Poortvliet geen aanleiding om van deze faciliteit gebruik te maken. Dhr. v. Ast zegt gelezen te hébben, dat het over het gehele land zal worden uit gesteld. De voorzitter kan alleen maar afgaan op dit officiële stuk. Allen zijn het er mee eens, dat uitstel overigens niet nodig is, daar men toch op deze voortgang mag verwachten, dat over een maand allen in eigen woning terug zijn. Er is een gunstig rapport over 1952 van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim. Wat de o.l.school betreft was er slechts 1 geval dat ter vergadering bespro ken moest worden, welk geval geoorloofd bleek, terwijl er van de bijz. school 5 ver zuimen waren, waarvan aan twee een boete werd opgelegd. Met de wens dat 1953 nog beter mag zijn, besluit de commissie dit overigens zeer gunstig „verzuim" rapport. Van de pensioenraad is een schrijven inzake de pensioenvaststelling van oud- burgemeester van Oeveren, wat voor kennis geving wordt aangenomen. Enkele verbodën tijdens de rampweken verordend, werden ingetrokken, zoals het buitenshuis vertoeven van personen beneden de 21 jaar op bepaalde uren en betreden noodgebied. De Raad gaat accoord met de vergoeding voor het herstel pand C. Murre ad 110,93. M. de Jonge te Tholen vraagt een her- bouwplicht van dhr. Overbeeke alhier te mogen overnemen. Ook daar is geen be zwaar tegen. De voorzitter heeft onderzocht waarom de Ooit last van Zuurbranden? Geen glas, geen water, geen nar» smaak. Simpelweg één of twee Bennies laten smelten op de tong. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Moeder van Veen lachte. „Dat zullen we later wel eens zien. jongen. Maar kijk zelf eens uit, en vertel me dan over een dag of tien maar, wat je wilt worden." Nol lachte met zijn moeder mee en liet even zijn chocolade staan. Hij liep om de tafel heen en klom nog eens op de schoot van zijn moeder. Hij streelde haar over de grijzer wordende haren. „Je bent toch maar een bovenste beste, mam. Dus het is goed, als ik naar een baas ga Ze drukte hem even tegen zich aan. „Je mag worden, wat je wilt, Nol." De volgende dag liep de jongen even naar Maas, de fietsenmaker, en zei, dat hij nu van school was en naar een baas ging. „Zo," zei Maas, hem aandachtig bekijkend. „Dat is niet gek. Nou, je kunt bij mij komen, als je wilt. Dan zal ik je het fietsenvak leren." Nol kneep één oog dicht en vroeg, zo langs zijn neus weg: „Wat kan er verdiend worden Maas sloeg zijn handen in de lucht van verbazing. „Verdienen Verdienen riep hij verontwaardigd uit, „je moogt blij zijn, dat ik je geen geld laat toe geven. Ik leer je toch een vak En wat voor een vak Daar zit toekomst in de fiets, let eens op mijn woorden. Nee. beste jongen, je kunt bij mij komen en over een paar maanden kunnen we eens gaan praten over een paar kwartjes, he Nol stak zijn handen in de broekzak en slenterdï de werkplaats uit. „Neem voor mij maar een ander, Maas. Misschien vind je nog wel zo'n ezel, die voor niks wil werken, maar ik geef je weinig kans. Het beste met je lekke banden." Een vrolijk wijsje fluitend liep hij het steegje uit, naar de havenkant. Want al wilde hij dan niet meer leren, het zeemansbloed van zijn vader zat blijkbaar toch in zijn aderen. Het water had voor hem altijd be koring en op vrije middagen deed hij niets liever dan slenteren langs De Ruyterkade en soms ging hij wel eens helemaal door naar de Handelskade. Dan keek hij met grote belangstelling naar de kasten van schepen en dacht, dat het fijn zou zijn om met zo'n schip nee te mogen gaan. Niet als werkman natuurlijk, want dan had je er niets aan. Dan kon je pezen en zat je nis- schien meer onder dan op het dek. Nee, als passagier, en dan verre landen bezoeken. Net als vader vroeger. Maar dat kwam later wel, als hij veel geld had. Nu ging hij eerst verdienen. En hij moest een baan hebben, die meteen geld opbracht. Ditmaal liep hij naar de Valkenwegpont en liet zich overvaren. Hij liep naar de Meeuwenlaan en zo naar de dokbedrijven. Want zo'n schip op de helling of in het dok vond hij altijd iets geweldigs. Als je gere geld kwam, zag je de schepen komen en gaan. Al dat leven en die bedrijvigheid rond zo'n eceaanreus vond I hij prettig. Hier zou hij best willen werken. Mee helpen bouwen of zo'n schip repareren, opdat het weer zou kunnen varen. Dat was even wat Nol liep verder tot vlakbij de ingang van een der Dokmaatschappijen. Daar was een hek, dat wel open I stond, maar als je er niets te maken had, mocht je toch niet naar binnen. Daar zorgde die portier in dat hokje wel voor. Nol had hier al eens meer gestaan en op een keer was de portier, misschien een beetje wantrouwend of nieuwsgierig, naar buiten gekomen en had aan de jongen gevraagd, of hij soms op zijn vader wachtte. Nol had ontkennend het hoofd geschud en geant- woordt: „Nee, ik kijk maar zo een beetje." De portier had de jongen nog eens aangekeken en was toen, schouderophalend, weer naar zijn hokje ge gaan. „Kijken," mompelde de oude baas niet-begrijpend, „Wat heb je daar nu aan. Er is hier toch niets bizon- ders te zien?" Nu stond Nol weer voor de ingang en hij keek naar dat geweldige schip, vlak voor hem. Hij hoorde de pneumatische hamers tikken en de boren ratelen. Hij zag de hijskranen, die telkens nieuwe platen aanbrach ten en dit alles had voor hem een grote bekoring. Hij had zo enige tijd staan kijken, toen zijn oog viel op een bordje, dat naast de portiersloge hing. Nol deed een paar stappen naar voren en las: „Nageljongens ge vraagd." Nol dacht even na: Nageljongens... Wat dat precies was, wist hij niet, maar het betekende in ieder geval, dat er hier werk was voor jongens van zijn slag. Nu j was de kans er ook voor hem, om hier aan de slag te gaan. Hij was immers van school af Wat belette hem om naar die portier toe te gaan en te zeggen: „Hier heb je een nageljongen. Zeg maar, wat ik doen moet." De jongen bedacht zich niet lang; hij liep naar de portiersloge en tikte aan het raampje. De man deed het open en vroeg kort en bondig: „En?" Nol's moed zakte weer even snel weg bij dat korte „En?" Maar hij wilde toch doorzetten. „Ik... eh... ik wilde vragen, of hier ook nageljongens geplaatst kunnen worden." (Wordt vervolgd)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2