A- Z Beleid van de P.B.O. is bemoedigend Zondagswet aangenomen Aiet zestig tegen vier en twintig stemmen Matthaeus Passion 85.6 millioen Donderdag 26 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF. Met 60 stemmen vóór en 24 stemmen tegen is het ontwerp Zondagswet Woensdagmiddag door de Tweede Kamer aangenomen. Nadat in tweede lezing nog enkele wijzigingen waren aangebracht, kreeg dr Schou ten (A.R.) het woord om een korte verklaring af te leggen. Reeds bü de algemene beschouwingen waren van A.R.-zijde ernstige bezwaren tegen dit ontwerp geuit. Tot zijn leedwezen moest dr Schouten mededelen, dat deze bezwaren tijdens de artikelsgewijze behandeling nog waren tóegenomen: met name betreffen deze de amendering van de artikelen 4 en 5. De A.R. zouden dan ook hun stem aan dit ontwerp niet kunnen geven. Ook de heer Tilanus (C.H.) was niet bevredigd, maar hij zou zijn stem toch aan het ontwerp geven, omdat hij de voorkeur gaf aan een wet, die zal worden nageleefd, boven de verouderde wet van 1815, die al lang niet meer wordt gehandhaafd. De heer Gortzak (C.P.N.) stelde vast, niet geslaagd te zijn in zijn pogingen dit ontwerp in zijn ogen te verbeteren. De C. P. N. zou dientengevolge tegenstemmen: een lichtpunt zag deze afevaardigdc slechts in de bevoegdheden tot ontheffing, aan de gemeenteraad toegekend. Hier ligt zijns inziens een grote taak voor de kiezers bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Bü de eindstemming verklaarden zich de aanwezige leden van de C. H. U., de K. N. P. de K. V. P. en de P. v. d. A. voor het ontwerp, die van de A. R. P., de C. P. N., de S. G. P. en de V. V. D. tegen. Een praehtige, doorgeweven dameszakdoek bü 2 pakken 1.2.3. zelfwerkend wasmiddel Royaal formaat en keuze uit veel kleurige, moderne dessins. 1.2.3. geeft een schonere was. de kleuren worden frisser ec helderder. Elk soort goed wordt volkomeD veilig in 1.2.3. gewassen Dat moet U onthouden! Tekenen van bezonkenheid in Apeldoornse uitvoering Hoe het zal worden Zoals bekend is gaat het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp- Zondagswet nu naar de Eerste Kamer. Deze Kamer kan het wetsontwerp alleen aannemen of verwerpen; zij kan er niet meer in wijzigen. Aangezien het in hoge mate waar schijnlijk is, dat de Eerste Kamer dit ontwerp eveneens zal aanvaarden al is het tijdstip waarop nog onzeker kan thans worden geschetst, hoe de Zondagsregeling zal worden. Met de Zondag worden voor de toepassing van deze regeling gelijkgesteld de eerste Kerstdag en de Hemelvaarts dag. In de eerste plaats zal het dan de gehele Zondag verboden zijn in de nabijheid van kerken of andere ge bouwen voor de openbare eredienst in gebruik zonder strikte noodzaak voor de godsdienstoefeningen storend ge rucht te verwekken. Deze bepaling zal ook gelden voor de Tweede Paas-, Pinkster- en Kerstdag, de Nieuwjaars dag en de Goede Vrijdag. Bovendien zullen de gemeenteraden deze bepaling ook van kracht kunnen verklaren op andere kerkelijke feestdagen, zoals Maria Hemelvaart. VAN r-m A AN Koningin Juliana is een thee muts van kant in casette aange boden door kantklossers uit België. H.M. zal het geschenk, dat dankbaar is aanvaard, ter beschikking stellen van het Rode Kruis om er een nadere bestemming aan te geven ten bate van de weduwen en wezen uit het rampge bied. Onderzoekers van het Medisch laboratorium van de universiteit van Nebraska zijn er thans voor het eerst in geslaagd golven van een menselijk brein over een afstand van honderden kilometers langs een gewone telefoon verbinding te geleiden. Het is nu mo gelijk mensen in afgelegen gebieden telefonisch te onderzoeken. In Har- lingen heerst, evenals overal elders, de schoonmaakwoede. Ook mevr. W. vervulde haar jaarlijkse plicht. Ja, deze keer zelfs nog serieuzer dan an ders. Een pakketje brieven met dier bare herinneringen, dat vorige jaren steeds weer zorgvuldig was opgebor gen, viel thans ook ten offer en werd met ander afval in de vuilnisemmer gedeponeerd. Op straat „spelende" kinderen werden de eerlijke vinders. De brieven werden weer zorgvuldig dichtgeplakt en in de brievenbus ge daan. waarop de post, serieus als al tijd, haar plicht vervulde. Mevr. K. kreeg haar brieven weer netjes thuis bezorgd, deze keer met een flink be drag aan strafport. Van een vee lading op de Rotterdamse veemarkt rukte zich een jong rund los en sloeg op hol. Een agent te voet en een te paard begonnen een achtervolging. Maar nauwelijks meenden zij het dier goed beet te hebben, of het rukte zich weer vrij en sprong pardoes in de Rotte. Daar koerste het in het water heen en weer, totdat er een man met een roeiboot verscheen, die de pink naar de kant dirigeerde. Daar was ten slotte de politie te paard ook gearri veerd. Hij bukte zich voorover en greep het horentouw, maar juist op dat moment gaf het koebeest voor de derde maal een rukje, zodat de agent haar in het water gezelschap moest houden, zij het ongewild. Eindelijk kwam de brandweer en die zorgde voor een happy ending. In het Noor der Dierenpark te Emmen heeft een leeuwin de afgelopen twee dagen het leven geschonken aan drie welpen. De geboorte van een levenloze vierde be dreigde het leven van de leeuwin. Dank zij een medische ingreep, ge lukte het haar in het leven te houden. Van de welpen is intussen nog maar één in leven. Deze wordt met een zuig fles gevoed, doch zal dezer dagen bij een jonge moederhond worden ge bracht. Ten einde voor haar de lucht van het leeuwtje weg te nemen zullen zowel haar hondjes als het leeuwtje met eau de cologne worden bespren keld. EER geliefd bij Hongaarse vrouwen zijn de parfums, welke heten: Rood Moskou en Kremlin. Eveneens zal het in beginsel de ge hele Zondag verboden zijn zonder strikte noodzaak over een afstand van meer dan tweehonderd meter hoor baar gerucht te verwekken. Van dit verbod zal de burgemeester in samen werking met de gemeenteraad echter na één uur 's middags ontheffing kun nen verlenen. Wij herinneren er aan, dat minister Beel bij de openbare be handeling heeft verklaard, dat spon tane reacties, bijvoorbeeld bij een sportwedstrijd, niet onder dit artikel zullen vallen. Voor het per luidspre ker ten gehore brengen van muziek vóór en tijdens sportwedstrijden daar entegen zal ontheffing moeten wor den verleend. Tenslotte zal het de gehele Zondag verboden zijn zonder genoegzame reden de openbare rust door arbeid in beroep of bedrijf te verstoren. Het spreekt wel vanzelf, dat bijvoorbeeld werken in studeerkamer of tuin niet onder dit verbod vallen. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN Voor één uur zal het voorts op Zon dag verboden zijn openbare vermake lijkheden te houden, daartoe gelegen heid te geven of daaraan deel te nemen. De gemeenteraden zullen dit verbod voor met name te noemen openbare vermakelijkheden voor de gehele Zondag van kracht kunnen ver klaren. Van beide soorten verboden zal de burgemeester in samenwerking met de gemeenteraad ontheffing kun nen verlenen. Bij de behandeling is uitvoerig van gedachten gewisseld over het begrip „openbare vermakelijkheid". Nu staat in ieder geval vast, dat van die openbare vermakelijkheden, waarvan redelijkerwijze geen beletselen voorde viering van de Zondag en geen ver storing van de openbare rust op de Zondag zijn te duchten, bij algemene maatregel van bestuur door de Kroon krachtens lid 4 van artikel 4 zal wor den bepaald, dat zij niet door deze wet zullen zijn verboden. Bovendien heeft DEN HAAG. Minister De Bruyn heeft gisteren in de Eerste Kamer het algemeen beleid met betrekking tot de publiek rechtelü'ke bedrü'fsorganisatie op het ogenblik bemoedigend ge noemd. De Sociaal Economische Raad is thans bezig met vier projecten voor industriële bedrijfschappen, namelijk voor de münen, de rayonindustrie, de vleeswarenindustrie en de griend- en rietverwerkende industrie. Voorts zjjn projecten in voorbereiding voor de tailhandel, ambacht- en horecabedrü- ven. De minister constateerde een kente ring in ondernemerskringen die aan vankelijk aarzelend tegenover de PBO stonden. Hij achtte het regelen van de arbeidsvoorwaarden in de bedrijf schappen bij verordening gewenst. Al leen indien nodig, zou hij het wense lijk vinden als uiterste maatregel bij de wet een -schap in te stellen. Wat het onderwerp bezitsvorming betrof kon de minister meedelen, dat er een onderzoek gaande is naar de mogelijkheid tot het bezitten van eigen huizen door de arbeidersklasse. De minister stelde voorts een nota over de opvoering van de productivi teit in het uitzicht. Overzeese Rijksdelen. In de middagvergadering werd de begroting van overzeese rijksdelen voortgezet, waarbij minister Kern kamp aan het woord kwam en zich eerst bepaalde tot Nieuw-Guinea. Hij betoogde dat de morele verantwoor delijkheid tegenover Papoea's bij de Regering voorop staat. Wanneer nodig zal de Regering een beroep doen op buitenlandse hulp. Bevoorrechting van de Indische Ne derlanders boven de oorspronkelijke bevolking kon de Regering niet er- minister Beel nadrukkelijk vastgesteld, dat men bij het vaststellen van het begrip „openbare vermakelijkheid" niet alleen mag afgaan op het heffen van entree-gelden, maar ook andere punten, zoals de aard en de omvang van de vermakelijkheid in acht zal moeten nemen. Hieruit mag men wel afleiden, dat sportbeoefening zonder meer en eenvoudige sportwedstrijden in ieder geval niet onder deze wet zul len vallen. Een interland-voetbalwed strijd daarentegen zal zonder onthef fing vóór één uur niet mogen plaats vinden. In dit verband vermelden wij nog. dat een S.G.P.-amendement om de openbare sportbeoefening en het houden van sportwedstrijden op Zon dag radicaal te verbieden met 88 tegen 3 stemmen werd verworpen. Ook culturele filmvoorstellingen op Zondagmorgen om een voorbeeld van andere aard te noemen, zullen door deze wet niet verboden worden. OPTOCHTEN Eveneens zal het krachtens artikel 5 voor één uur verboden zijn om op tochten of bijeenkomsten in de open lucht te houden, daartoe gelegenheid te geven of daaraan deel te nemen. Van dit verbod zijn uitgezonderd op tochten of bijeenkomsten van gods dienstige aard en voorts zullen die op tochten en samenkomsten, waarvan re delijkerwijze geen beletselen voor de viering van de Zondag en geen ver storing van de openbare rust op de Zondag zijn te duchten, bij algemene maatregel van bestuur door de Kroon aan de werking van deze wet worden onttrokken. Men zou hierbij denken aan eenvoudige wandeltochten zonder muziek en dergelijke. Teneinde plaatselijke discriminatie tegen te gaan zal de nieuwe Zondags wet tenslotte bepalen, dat gemeente lijke verordeningen tot regeling van punten, waaromtrent bij deze wet niet is voorzien, geen verbodsbepalingen zullen mogen inhouden omtrent sport beoefening of andere niet onder de wet vallende vormen van ontspanning op Zondag. Vermelden wij nog, dat de straf, die op overtreding van de genoemde ver boden is ingesteld, ten hoogste twee maanden hechtenis of geldboete van te hoogste driehonderd gulden is. kennen. Bureaucratie zal zoveel mo gelijk worden tegengegaan. De inte resse voor Nieuw-Guinea is stijgend. De K.P.M. zal de kustvaart in Nieuw- Guinea gaan onderhouden met twee schepen en er zullen drie gouverne mentskustvaartuigen beschikbaar wor den gesteld. Met de K.L.M. is een overstemming bereikt over de binnen landse luchtlijnen. De militaire situa tie is thans zo dat een strategische overval kan worden voorkomen. Wat de West betreft, zei de minister "CLK JAAR, als de Passiemuziek -L' naar 't evangelie van Matthaeus van Joh. Sebastian Bach wordt uitge voerd, blijkt het, dat dit sacrale drama, ondanks de lange duur, ondanks har de kerkbanken en stijve ruggen, een bewogenheid bij de hoorder opwekt, die hem soms ineens doet realiseren, dat hij deelnemer is aan de handeling. Het is, alsof hij de kleine groep men sen rondom de Christus mag volgen vanaf het ogenblik, waarop, na het openingskoor met zijn brede golven van aandoening „Kommt Ihr Töchter, helft mir klagende lijdensweg begint, en hij het smartelijke melis- ma op het eerste „gekreuzigel" hoort, waarmee Bach de aankondiging van het lijden door Christus Zelf accen tueert. De hoorder volgt de kleine stoet op weg naar het Avondmaal, naar de Hogepriesters en Pilatus en naar Golgotha. Hij hoort de woorden van Christus, wijdingsvol omkranst door de strijkers, hij volgt de Evan gelist, die de handeling, strikt volgens de tekst van Matthaeus ontvouwt, hij hoort bij de gemeente, die in de kora len haar geloof belijdt, hij zet zich in gedachten aan de kant van de weg naar de Olijfberg en de Hoofdschedel plaats, als het stil mediteren aan vangt of de emoties van de toeschou wers een uitweg vinden in Bachs hooggestemde lyriek, die opbloeit en rankt als de wijnstok. Dat alles realiseert men zich ook in de banken van de Grote Kerk aan de Loolaan als de Oratoriumyereniging Joh. Seb. Bach, het Gelders Orkest, de solisten, organist en jongenskoor onder leiding van Piet Halsema op nieuw de grootse partituur van Bach tot klinken brengen. Ook in Apeldoorn. Want men is wel eens geneigd wenkbrauwen optrek kend, te twijfelen aan de juistheid van al die goed bedoelde uitvoeringen in de provinciesteden door hard werken de oratoriumverenigingen, die soms in financiële nesten zitten, zich de luxe van de krachten van het eerste plan niet kunnen veroorloven, zélf veel mutaties in de ledenlijst kennen en die toch elk jaar weer zich aan deze, zo hoge eisen stellende Passions- muziek wagen. Er is vooral na de oorlog een Passions-mode ontstaan, waaraan verenigingen in vele plaat sen meedoen. Maar goede bedoelingen alleen zijn ontoereikend. Bachs Matthaeus Pas sion eist van dirigent en uitvoerenden vóór alles het vermogen om de struc turele elementen van het werk: de ob jectiviteit van koraal en bijbelwoord overtuigd te zijn dat vóór het overleg zal worden hervat, de Regering een oplossing zal kunnen overleggen die voor beide partijen aanvaardbaar zal zijn. Hij ontkende dat te New York een accoord zou zijn bereikt. De begroting van Overzeese Ge biedsdelen werd daarna z.h.st. geac cepteerd. De C.P.N. stemde tegen. en de subjectiviteit van al het andere, dat lyrisch, episch en dramatisch is, om te zetten in een hogere eenheid. Dit is alleen mogelijk als de uit voerenden geen moeite meer hebben met het notenschrift en als de diri gent in staat is het gehele werk in een forse greep aan te vatten. Diverse uitvoeringen van de Mathaeus Pas sion kenmerken zich door een discre pantie in de stijl, die toont, dat de dirigent tegen de tweeslachtigheid van het werk niet is opgewassen. Hoe staat het nu met de Apeldoornse uitvoering? Wij zijn vier jaren achter een in staat geweest te zien wat Piet Halsema met de Chr. Oratorium vereniging vermag. En nog geheel af gezien van de technische vorderingen, die hoorbaar zijn in een duidelijke, exacte en doorzichtige weergave van het notenschrift, leiden onze over wegingen, na afloop, het geheel nog eens overziende, tot de conclusie, dat het Bachkoor ook in de partituur groeit. Vooral de koralen de pijlers waarop het werk rust hebben aan verzorgdheid gewonnen. De registre ring is beter, de voordracht is sober, maar toch gevoelig en vooral als er gedempt werd gezongen, zoals bijv. in „Binn ich gleich vor dir gewichen" en „Wenn ich einmal soil scheiden" is het koor zeer goed. In het forser ge zongen koraal „Was mein Gott will, das g'scheh' allzeiten ook in de volkskoren, die over het algemeen wel kantig waren, was de klank veel te zwaar en in het hoge register bij de dames, niet afgerond. Deze koren zou den wat meer differentiatie in volume en expressie kunnen hebben. Het in drukwekkende slotkoor klonk heel goed, mooi afgewogen in stemver houding en in ideale samenwerking met het instrumentale koor. Naast de koralen vertegenwoordigt de partij van de Evangelist het tweede objectieve element in de Passion. Van deze belangrijke partij hangt voor een groot deel de gespannenheid van het gehele werk af. Jan van Mantgem, die gisteravond de Evangelist zong, be schikt over voldoende goede stemmid- delen, maar zijn stijl kon ons niet be vredigen. In de ideale vertolking zien wij een vereniging van echte vertel- lers-objectiviteit en een menselijke gevoeligheid, die in haast onmerk bare nuances tot uitdrukking komt. Jan van Mantgem had goede momen ten, zoals bijv. in het gedeelte „Und von der sechsten Stunde andat zeer treffend was, maar over het geheel genomen was het effect van zijn voordracht juist iets te sterk. De spanning van dit recitatief moet ge heel van binnen uit komen. Het begrip voor de inferieure accen- EEN STILLE MENIGTE SCHAARDE ZICH om het laatste bulletin dat een lid van de Hojhouding voor het Marlborough House had opgehan gen en waarop de droeve tijding vermeld stond, dat Koningin Mary was overleden Egypte wil Faroek laten uitwijzen CAIRO. De Egyptische regering heeft Italië verzocht hetzü een einde tc maken aan de politieke activiteit van ex-koning Faroek, hetzij bem uit te wijzen. Dit is door een regerings woordvoerder te Cairo meegedeeld. Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gezegd, dat de in Cairo uitgesproken verklaring ken nelijk betrekking heeft op een uitwis seling van inlichtingen niet nota's tussen Italië en Egypte, nog vóór het bezoek van de Italiaanse minister van Defensie aan Egypte in Fe bruari. De Italiaanse regering had verklaard, dat Faroek zich, voor zover haar bekend was, aan de belofte had gehouden, om zich niet met po litieke zaken te bemoeien. ten van de vocaal-solistische partijen bezit de bas Leo Ketelaars ongetwij feld. Hij gaf daar blijk van in een prachtig gezongen Christuspartij met een scherpe duidelijke karakterisering van mannelijke kracht en gevoelig heid. Voor hoogtepunten zorgde ook de alt Akke de Vries, wier aria's op ern stige, soms markante toon werden voorgedragen. Met de sopraan Maart je Kliffen ver raste zij ons in een voortreffelijk duetteren. Maart je Kliffen had kenne lijk meer moeite met de acoustiek van de kerk, omdat haar stem in het hoge register toch al enig vibrato heeft. Haar voordracht was echter zeer ver zorgd. Zeer muzikaal is ook de voordracht van Wim Bruning, die de tenoraria's zong. Mooi klonk de aria „Geduld De bas van Henk Kroes bezit een mooi donker timbre, maar het volume is niet erg groot, zodat zijn aria's in de grote kerkruimte niet erg goed tot hun recht kwamen. De voordracht moet ook nog aan expressiviteit winnen. Het Gelders Orkest heeft voorbeeldig de intenties van Piet Halsema verwe zenlijkt. Af en toe klonk de instrumen tale begeleiding wat plichtmatig, maar er waren ook hoogtepunten van musi- ceerlust. De solo-instrumenten, eerste viool en altviool, de viola da gamba, de hobo, fluit en cello gaven duide lijk gekarakteriseerde partijen ten beste, waarbij toch, zonder anderen te kort te doen, weer apart vermeld moge worden de nobele, rijpe toon in de vioolsolo van Hertha Ellegiers. Correct en vaardig begeleidde mevr. G. P. MaclainePont aan het clave- cïmbel en uitstekend klonk ook weer de ondersteuning van Corn. Wijers aan het orgel. Slechts in het grote koraal „Was mein Gott willhad het orgel een enigszins storend effect door klankzwaarte en kleur. Rest het jongenskoor van de Mu ziekschool o. 1. v. de heer C. P.'de Bruyn te vermelden, dat ook in enkele koralen meezong en daar een klare vastheid en helderheid demon streerde. Er zouden meer opmerkingen om trent details te maken zijn, maar dit kunnen wij achterwege laten, omdat zich in het totaalbeeld van de uit voering verbeteringen aftekenen, die wijzen op een innerlijke groei, een be zonkenheid, die het eerste kenmerk is van volwassenheid. Sp. DEN HAAG. De stand van het Na tionaal Rampenfonds was tot op gis teravond f 85,6 millioen. Sinds eergis teravond is er een half millioen gul den bijgekomen. Geweifeld bij oversteken DEN HAAG. Doordat twee meisjes zeer weifelend de Waalsdorperweg overstaken en halverwege de straat weer terugliepen toen zij een auto zagen naderen, werden zij gegrepen door een personenauto, bestuurd door J. A. W. te Huis ter Heide. Het zes-jarig meisje Th. S. uit Den Haag werd met een schedelbasis- fractuur door de G. G. en G. D. naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij een uur later overleed. Haar vijf jarig vriendinnetje liep lichte verwon dingen op en kon, na verbonden te zijn, naar huis gaan. Proteststaking in Frankrijk mislukt PARIJS. Pogingen van Franse com munistische zijde om protestdemon straties te houden tegen de jongste regeringsmaatregelen tegen de com munisten zijn vrijwel op niets uitge lopen. Slechts in de haven van Bordeaux werd drie uur gestaakt in antwoord op een oproep van het (communisti sche) algemene vakverbond (C.G.T.). De politie is er inmiddels nog niet in geslaagd om de verdwenen vak bondsleider Frachon aan te houden. Drie van de Dinsdag aangehouden communisten hebben hun advocaten verzocht, er bij de autoriteiten op aan te dringen, dat zij in voorlopige vrij heid worden gesteld. De betrokkenen de vakverenigingsleiders Tollet en Molino en de hoofdredacteur van L'Humanité, Stil zeggen, dat zij op politieke gronden worden vastgehou den. Minister De Bruyn in Eerste Kamer

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2