Apeldoorn moet helpen VERLOVINGSRINGEN DEKKER Electrische geriefelijkheden Woning inrichten? BRAND BIJ ZWITSALFABRIEK uitgaven nieuws Donderdag 26 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Dringende eis: zoveel mogelijk geld bijeen brengen Vervolg van voorpagina Pleeggezinnen gezocht Uitvoerig is gesproken over de wijze, waarop Apeldoorn kan helpen. In de eerste plaats is het een dringende eis. dat Apeldoorn tracht zoveel mogelijk geld bijeen te brengen. Dan kan men zowel thans als in de toekomst, wan neer Kruiningen „droog valt", allerlei voorzieningen treffen. Doch ook op andere wijze kan Apel doorn helpen. Men is in Kruiningen dringend verlegen om een of twee so ciale werksters, die zich voor ander half of twee jaar aan Kruiningen wil len binden. Dit kan dan geschieden voor rekening van de Stichting Cultu reel en Maatschappelijk Werk. Voorts zijn er op korte termijn enige duizenden knotten wol nodig. Daar mede hoopt men de vrouwen, in het bijzonder de oudere, die zijn geëva cueerd, bezigheid te verschaffen. Ook heeft men nieuw flanel, katoen enz. nodig, opdat de Kruiningse vrouwen zelf weer kledingstukken kunnen gaan vervaardigen, ter vulling van hun ver loren gegane linnenkast. Dankbaar is men voor de honderd naaidozen, welke Apeldoorn reeds zond. Doch men heeft ér veel meer no dig! Een groot vraagstuk voor de ge- evacueerden vormt de komende zo- mervacantie. Men weet dan niet waar men met de kinderen moet blijven. Zou het mogelijk zijn, aldus vraagt men in Kruiningen, dat er vol doende Apeldoornse gezinnen ge vonden worden, die in de komende zomer een of meer kinderen uit Kruiningen opnemen? Voor tal loze geëvacueerde huismoedex-s zou dit een uitkomst zijn. Ongetwijfeld zal het Apeldoorns co mité het antwoord op deze vraag ern stig in overweging nemen en niet aar zelen een beroep op onze plaatsgeno ten te doen. Men hoopt voorts in de nog be staande congreszaal op Berg en Bos een „Apeldoorn-Kruiningen-avond" te houden. Men zal dan de film, door de heer Willerïng vervaardigd, draaien, benevens welke het gemeentebestuur van Kruiningen van de watersnood liet maken. De burgemeesters van Apel doorn en Kruiningen zullen op die avond het woord voeren en de leden ■Af'ut is et te-doen?* Centraal-Theater van 20—25 Maart: hoofdnummer „Storm over Malalt- ka", 14 j.; 19 en 21 uur. Woensdag 14.30. Zaterdag 21 Maart 16.30 en Zondag 22 Maart 14.30 en 16.30 hoofdnum mer „De Kopervallei", 14 j. Donderdag 26 Maart 19 en 21 uur hoofdnummer ,;lvoorjagers", 14 j. Minerva-Theater, van 20—26 Maart hoofdnummer „The Drum", 18 j.; 19 en 21 uur. Woensdag 14.30. Veluwe-Theater: van 20—26 Maart hoofdnummer „De verdachte", 13 j.; 18.30 en 20.45. Zondag 15 uur. Tivoli-Theater: van 20—26 Maart hoofdnummer „Achter klooster muren", 18 j.; 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag 14 uur, 16.45, 18.45 en 21 uur. Donderdag alleen 14.30. Donderdag 26 Maart, Poort van Kleef, 19.30 uur: Winteruitv. „Soli Deo Gloria". Donderdag 26 Maart, Hoofdstraat 220, 20 uur Tijdrede-Wilts. Donderdag 26 Maart, Pauluskerk, Hof- veld, 20 uur. Concert Gem. Zangver. „Eendracht". Donderdag 26 Maart, Kunst en Genot, 20 uur, Openb. bijeenkomst C.P.N. Vrijdag 27 Maart, Poort van Kleef, 19.30 uur, Winteruitv. „Soli Deo Glo ria". Vrijdag -27 Maart, Huize Haytink, 20 uur Humanistisch Verbond. Spr. ir P. Schut. Maandag 30 Maart, Poort van Kleef, 20 "uur, lezing Den Doolaard. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling diene. dat In de agenda sléchts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welk» per advertentie In de N. A. Crt. zijn aan£Qkondigd. Vrouwelijke hulpkrachten zeer welkom Drie gaten zitten er in de dijk bij Kruiningen, waarvan het grootste 140 meter lang en pl.m. 17 meier diep is. In Juli of Augustus hoopt men deze gaten gedicht te hebben en dan zal men kunnen beginnen met het leegmalen van Kruiningen. Zodra het water dan verdwenen is wordt de toestand overzichtelijker. Men zal dan beginnen de dan nog be staande huizen van hun klei- en sliklaag te ontdoen. In eerste aan leg zal dit werk door mannen die nen te geschieden. Pas daarna kun nen de vrouwen er terecht en zal de hulp van vrouwelijke hulpkrach ten zeer welkom zijn. van de twee comité's zullen spreken over het Zeeuwse land, dat zo zwaar is getroffen. Er is ook een plan van de Apel doornse Automobielclub om gezamen lijk een auto-tocht te maken naar Kruiningen. Vermoedelijk in de week van 12 lot 19 April. Voor f 15 per per soon kunnen belangstellenden mee en het spreekt vanzelf dat die gelden dan gestort worden in het Adoptie fonds. VERDRONKEN LAND Gezamenlijk werd in de middaguren Rampenfonds. Nagekomen giften: Biljart Verg. B.V.G. f 351.60. Opbrengst uitvoeringen B.O.G. en B.O.L.H. afd. Hooiland en Klarenbeek f 150.—. JMood- Jeu gdinternaat. De directie van het in- en externaat, De ven terstraat 39, alhier, heeft bereids het contact opgenomen met het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen over het vergroten van „Sonnenbux-gh" onder leiding van de heer W. F. Smits, architect B.N.A. te Deventer. Het financierings-pi-obleem is gedeeltelijk opgelost. Het ligt in de bedoeling tot een onderhandse aanbe steding te geraken. Het eerste kievitsei Niét het eerste in den lande, maar wel het eerste in Apeldoorn, 't Is ge raapt in eeix weide op de Beemte, door Jan Harleman. per polilieboot een tocht gemaakt door het verdronken land. Men voer door de straten, waar de vloed het water weer tot de dakgoten opstuwde. De ge havende dijken werden bezichtigd en men liet zich door deskundigen voor lichten over de wijze, waarop het her stel zal geschieden. Momenteel is men bezig met het aanbrengen van zink- stukken en caissons, waardoor men hoopt te vooi-komen dat de gaten nog breder en dieper worden. Een tx'iest'e tocht: hier een boerderij waarin 7 personen door het water wer den vex-rast en verdronken. Ginds wer den 9 personen het slachtoffer. Daar een boom, waarin twee jongens vele ux-en een toevlucht vonden, doch ten slotte, uitgeput door koude en ellende, het leven lieten. Links en rechts boer derijen en woningen die grotendeels zijn vernietigd. Onbegrijpelijk, dat men bij zoveel el lende en narigheid nog vol goede moed is. Moge die moed gestimuleerd wor den door een grote mate van opoffe ringsgezindheid en behulpzaamheid van de burgerij van Apeldoorn! Voor U, Mevrouw Het wordt de huisvrouw op velerlei gebied wel erg gemakkelijk gemaakt, dank zij het vernuft van de technici, d:e de huishoudelijke artikelen steeds weer perfectionneren en van allerlei gemakken voor de gebruiksler voor zien. Dat bleek óp de demonstratie, welke de fa. A. v. Reelcum Dinsdag middag hield in. hotel Bloemink in het kader van de dames-thee „Voor U Mevrouw". Alleen, de eleeti'ische huishoude lijke apparaten, welke op deze middag werden getoond, zijn uitsluitend be reikbaar voor de dames, die nogal „bij kas" zitten. Omdat het natuurlijk- wel charmant staat, kan men een aardig fantasieschortje ombinden tijdens de „werkzaamheden", maar deze bestaan eigenlijk alleen uit het omdraaien van een knopje en het opbei'geix van de schone was of vaat. Het is waarlijk een wondermachïxxe, de Thox'wasmachine, die werd gede monstreerd, waxxt binnen het half uur is het wasgoed dat zich in de af gesloten ketel bevindt, gewassen, grondig gespoeld en zelfs gedroogd zonder dat men ook maar met één vinger de was heeft aangeraakt. Wan neer men dan nog in het bezit is van een Cordes strijkmachine, dan gaat men zo fx-is als een hoentje achter dat electrische apparaat zitten. De demonstrateur liet tevens zien hoe de vuile vaat op ongeveer dezelfde wijze wordt behandeld als de was in de Thor-machine. Maar er zijn nog lal van andere ver nuftige electrische apparaatjes, die het de huisvrouw zo geriefelijk mogelijk maken, zoals de Zwitserse vruchten centrifuge, die van een vrucht in een wip een heerlijke drank maakt, de Kenmïx liquidisor, welke alles wat maar bij de bereiding van maaltijden fijn gemaakt moet worden, in een ommezien in Kleine stukjes hakt, enz., enz. In een der loodsen van de Verenigde Pharmaceutische Fabrieken „Zwitsal" aan de Viytseweg is .hedennacht omstreeks twee uur brand uitgebroken. Het vuur woedde in een hoeveelheid kaf van blauwmaanzaad, dat in een looös was opgeslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het gevaar voor uit breiding te voorkomen. De schade is betrekkelijk gering en het bedrijf onder vindt geen stagnatie. Surveillerende agenten ontdekten een sterke rook-ontwikkeling en alar meerden de brandweer, die met gx-oot materieel uitrukte, aangezien de toe stand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De brand woedde in een op slagplaats welke met een andere loods is verbonden. Samen een oppervlakte van ongeveer twee duizend vierkante meter. Het was zeer moeilijk de vuurhaax-d rechtstreeks te bereiken en daarom be spoot men de brand met twaalf stra len via het reeds brandende dak. Ook de fabrieksbrandweer nam aan de blussing deel. Na twee uur was het gevaar voor uitbreiding van de brand geheel ge weken. Toen smeulde het echter nog wel in de vrij grote hoeveelheid kaf en het zal nog geruime tijd duren al vorens de smeulende massa is ge doofd. Omtrent de oox'zaak tast men in het Stopverbod bij Teriet. Op de weg Arnhem—Apeldoorn is ter hoogte van het zweefvliegcenlrum Tei-let een stopverbod vastgesteld. Vooi'al in de zomer ontstaan nl. ter plaatse moeilijkheden en gevaar, aldus bericht de K.N.A.C., doordat vele auto's op de weg en de fietspaden woi'den geparkeerd en de inzittenden naar het zweefvliegen gaan kijken. Sonneheerdt in C.J.M.V.- gebouw Vandaag en morgen worden in het C.J.M.V.-gebouw aan de Van Kins- bergenstraat goederen verkocht, die vervaardigd werden door de blinde; bewoners van Sonneheerdt, te Ermelp.! Hoewel de verkoop eerst - hedenmid dag om twee uur begon, was er van morgen reeds grote belangstelling voor. Het feit, dat. wat de blinden maken, handwerk is, en dat de schoon maak ..weer is begonnen, zal daar niet vreemd aan zijn. Apeldoornse huisvrouwen treden als verkoopsters op. I-Iet C.J.M.V.-gebouw is voor de goederen geopend vandaag van twee tot tien uur en morgen van, tien tot half een en van half twee tot- tien uur. De baten zijn, zoals voor de hand, ligt, voor het Ermelose blindentehuis. Veiling. Bij de op 24 dezer ten overstaan van notaris mr F. Kleyn gehouden veiling, is het pand Reeënlaan 27 verkocht voor 6300. duister. Wel heeft het fabrieksperso- neel in de vooravond een sterke broei- lucht opgemex'kt, zodat men aanneemt, dat de brand door broeiing is ontstaan. Het bedrijf is op Beurspolis verzekerd. Oriënteringsrit Apeldoornse Postduivenbond. Zondag a.s. organiseert de A.P.B, zijn tweede oriënteringsrit voor zijn leden en huisgenoten, om de beker van de heer Bannink. De start is 's mid dags om twee uur, Arnhemseweg 114. Hoewel de vorige rit 's avonds ver reden is, heeft de commissie gemeend nu eens 'n middagrit te moeten organi seren, hopende dat de duivenmelkers zich even goed kunnen .oriënteren als hun duiven. BURGERLIJKE STAND Opgave van 25 Maart 1953 Geboren: Maria, d. van E. Bouwman en H. v. Loenen; Hendrik us, z. van J. A, v. d. Graaf en L. C. v. Asselt. Gehuwd: H. G. Coopmans en M. B. J. Braam; T. J. Passmann en T. Kla- sen; J. M. Langenbach en W. H. v. Ark; P. Bouwkamp en B. Wielenga; L. Don en W. Sprokholt. Overleden: H. v. Essen, 21 j,, ongeh, Benoeming Bohlen nog niet goedgekeurd WASHINGTON. De Amerikaanse Senaat heeft de stemming over de benoeming van Charles Bohlen tot ambassadeur in de Sovjet-Unie tot mprgen uitgesteld., De groep van McCarthy verzet zich tegen bekrachtiging van de benoe ming. Senator Bridges noemde Bohlen tij dens het debat ,,de exponent van de politiekvan sussen en in bedwang houden (containment)". Wanneer Bohlens benoeming be krachtigd wordt, zal de zaak in de ge hele wereld schade lijden, aldus Brid ges. Senator .McCarthy zelde, dat Bohlen een belangrijke rol speelde bij het „verraad te Yalta". Uit niets bleek, dat Bohlen- ooit het internationale communisme had bestreden. NIEUWE Bij de Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht verschenen achtereenvolgens de volgende deeltjes in de .bekende sex-ie .,Wat leeft en groeit'', de we reld van Dieren en Planten: No. 19 Mieren II en No. 20 Mieren III van prof. dr A. Raignier. Deze beide deeltjes geven de aan dachtige lezer een uitstekend beeld over het leven dezer nijvere diertjes. Zij hebben zich van de bovenste lagen der aax-dkorst meester weten te ma ken. Zij kunnen ook de mens in een paniekstemming brengen. Zo lezen wij bijv. hoe de kleine pharao-mier de oorzaak was, dat hei postkantoor te Leeuwarden moest worden afgebro ken. Over hun heerschappij, arbeids verdeling, 'mierenmuziek, het vinden van hun weg, bladluizen en melk koeien kunt ge alles gewaar worden. In deel III is een determineertabel opgenomen. Beide deeltjes zijn geïl lustreerd en van fofo's voorzien. No. 25. Bijen en Hommels, door P. Benno. Dit deeltje is nu niet geheel gewijd aan het leven, dat zich afspeelt in onze dichtbevolkte korven van de honingbij, doch bevat tevens allerlei wetenswaardigs van de meesten der 300 in ons land voorkomende bijen soorten. De hommels zijn hiei bij in begrepen, deze zijn een bepaalde groep van de bijenfamilie. Ook dit deel is voorzien van een determineertabel. alsmede schema's van de diverse aderstelsels der vleugels, beuevens foto's en illustraties. No. 33. Spinachtigen en Duizend poten, door P. Chrysanthus Schrijver probeert in dit deel het hart te winnen van hen, die deze die- rengroep griezelig en onsmakelijk vinden. Door deze dieren te gaan be studeren zult ge er zeer zeker genoe gen aan beleven. Ons land bevat ruim 400 spinnensoorten. Dikwijls leest men over de bloeddorst en wreedheid van de wijfjesspin, die het mannetje doodt bij zijn copulatie-pogingen. Deze gangbare voorstelling is zéér overdreven! Een zeer lezenswaardig boek over deze dierengroep, waarbij ook de hooiwagens en de mijten wor den behandeld. Duizendpoten hebben echter niets met. spinnen te maken, doch het feit, dat er toch ergens iets over verteld moet worden, heeft hen in dit deeltje doen opnemen. Men treft er ook de- termineertabellen in aan, benevens foto's en illustraties. No. 35. Weekdieren I. door Kees Hana Hierin worden wij op onderhouden- HOOG SOEREN Veluwse Bosbrand weer Ondanks het feit, dat 1952 een „nat" jaar is geweest, moest de Veluwse Bos- brandweer 117 maal uitrukken naar bos- en heidebranden. Dit vertelde de heer J. Westrik, secretaris van het Veluwse Bosbrandweercomité, op een Dinsdag in Hoog-Soex-en gehouden ver gadering. 1-Iet was een bijeenkomst van de afdeling Hoög-Soeren, Uddel, Nw- Milligen en Hoge Duvel, met de lei ding van de centx-aalpost in Apeldoorn. De heer Westrik deelde voorts mede, dat besprekingen met militaire autori teiten over samenwerking gunstig re sultaat hebben gehad. De heer Tiethof vertelde iets over de relaties tussen Bosbx-andweer en B.B., waarna ir C. Jansen, van het Staatsbosbeheer, een paar filmpjes draaide over het blussen van bosbran den in Amerika. VOORST Groslyst K.V.P. De groslijst van de K.V.P. yoor de gemeente Voorst is als volgt samengesteld: R. J„ Boerkam, Klarenbeek; B. H. Straatman, Twello; J. J. Meulenhroek, Twello; U. B. A. v. d. Liende, Twello; E. B. H. Debets, Wezeveld; C. H. W. Schutte, W. M. ter Erve, De Vecht-Terwolde; A. J: van Hedel, Busloo; R. J. Vos, Twello en J. Degger, Wilp. KLARENBEEK Coöperatie „Ons Belang". De Coö peratieve Laixdbouwvereniging „Ons Belang" had in 1952 een omzet van drie millioen gulden en boekte in 1951 —1952 een overschot van ruim f 43.000. Van dit bedrag is f 3000.in het reservefonds gestort; van de f 40.000. ontvangen de leden een uitkering van 3%. Dit werd Dinsdagavond medegedeeld tijdens een bijeenkomst in „Ons Ge bouw". De Coöperatie heeft Dinsdag avond afscheid genomen van de heer A. J. v. d. Sluys, die vanaf de oprich ting secretaris is geweest. Als blijk van waardex-ing werd hem een fiets aangeboden. In de open gekomen plaats werd de heer E. dc Boer geko zen. De heer D. Pardijs wex-d in de plaats van de heer De Boer tot com missaris benoemd. BRUMMEN Burgerlijke stand van 19 t.m. 25 Maart 1953. Ondertrouwd: Geen. Ge trouwd: W. J. Bruger en L. W. J. Hofman; T. de Wit en M. J. Linde boom. Geboren; Irma Franziska Ma ria, dochter van J. Chrisla en C. de Zeeuw. Overleden: H. van der Mast. echtgenote van T. W. Boerman, oud 68 jaar. M. J. Boe.r, weduwe van H. J. P. Kramer, oud 70 jaar. de wijze ingelicht over de talrijke weekdieren die aan onze zeekust wor den aangetroffen en die we doorgaans goed kunnen onderscheiden naar liun schelpen. Wie meer wil weten over alikruiken, boormossels, wenteltrapjes inktvissen, strandgapers, wulken enz. wordt dit deeltje warm ter bestude ring aanbevolen. Mooie foto's en illu straties vullen de tekst aan. Deel 36. Weekdieren II, door W. S. van Benthem-Jutling. Dit werk behandelt in hoofdzaak de biologie der land- en zoetwaterweek dieren. Men vindt hierin beschreven de naakt- en huisjesslakken, verdeeld 12 hoofdstukken. De verschillen tussen de weekdiérenfauna der voor malige Zuiderzee en die van het te genwoordige IJsselmeer kunnen thans ook in studie genomen worden, Hier aan is 'n belangrijk hoofdstuk gewijd. Ook dit deel is rijk geïllustreerd en van foto's voorzien. Deel 38. Stekelhuidigen, door Kees Hana. Dit zijn zeedieren, die zelfs een verlaging van het zoutgehalte niet kunnen verdragen, zij komen dan ook bijna niet in brakwater voor. Hieronder worden gerekend de zee sterren- zee-egels, slangsterren, zee komkommers en zeelelies, waarvan diverse soorten langs onze stranden worden aangetroffen. De strandwerk- groepen bestuderen de laatste jaren deze dlergroep terdege, waardoor vele, met de aantekening als „niet bekend van de Nederlandse kust" achter hun naam, thans in dit deel konden wor den opgenomen. Vele illustraties en foto's vullen de tekst aan. Prijs per deeltje ingenaaid 2.90, gebonden 3.90, halfleer 5.90, J.F.V. ELSPEET Yoor BRINKLAAN 16 TELEFOON 2518 Huisvrouw als dichteres. Mej. G. Ballinlijn, gezelschapsdame van freule Van Eizinga, te Elspeet, heeft naar aanleiding van de watersnood een ge dicht geschreven en dat verkocht ten bate van „Beurzen open dijken dicht". Het bracht f 488.— op. EERBEEK Ouderavond bijzondere school. Ouders van leerlingen der bijzondere school hebben Dinsdag een ouderavond gehouden, geleid dooi' de heer G. Zeis- sink. De heer J. de Jong uit Voorburg sprak over de taak van school en ouders. In een ernstig betoog wekte spr. op als belangrijkste ondex-deel van de taak het geven van geestelijke voed sel te zien. De heer H. Jansen, hoofd der school, deelde o.m. mede, dat de leerlingen in 1952 f 203.03 bijeen hebben gebracht voor de Zending. Aan de uilgang werd een collecte gehouden voor de christe lijke scholen in België, met als resul taat een bedrag van f 32.67. Onderling Paardenfonds. Het On derling Paardenfonds, te Eerlpeek, verkeert financieel in een zo gunstige positie, dat de penningmeester tussen- 1 Maart en 1 September van dit jaar geen premie zal heffen. In 1952 werd ontvangen f 9728.50 en uitgegeven f 5375.47, zodat er een voordelig salao is van f 4353.03. Er gingen 7 paarden naar de slager. Zij stonden geboekt voo.r f 4980.— en de slager betaalde f 2384.60. Alle paarden zijn nu ook verzekerd tegen schade door brand en hemelvuur. Het Onderling Paardenfonds heeft deze week f 200.overgeschreven op giro 17, van het Nationaal Rampen fonds. STREEK IN 'T KORT EERBEEK. De raadsfractie van de P.v.d.A. in Brummen heeft het col lege van B. en W. verzocht voorstellen te doen tot de bouw van openbare la gere scholen voor voorbereidend lager onderwijs in de dorpen Eerbeek en Brummen. EERBEEK. De medische dienst wordt in het komende weekend waar genomen door dr A. Korteweg, te Brummen. EERBEEK. Mej. Tervelde te Eer beek. heeft zo ernstige brandwonden opgelopen, toen zij een pan vol ko kende melk over zich heen kreeg, dat zij ter verpleging in het Juliana-zie- kenhuis te Apeldoorn moest worden opgenomen. TWELLO. In Twello zal, wanneer de bevolking voldoende belangstelling toont, ovex-gegaan word?n tot invoe- x-ing van het ophalen van huisvuil met behulp van uniforme vaten. ELSPEET. Veertien Elspeters zijn geslaagd voor het diploma Motorken nis, ïxa een door de B.O.G. georgani seerde cursus te hebben gevolgd. Het zijn de heren A. en E. Bos, A. van Duineix, J. v. Hardenbérg, G. Lok horst, E. Muldex-, C. Noorderijk, C. en F. de Ruiter, H. Stofberg, D. Ver hoef, J. de Ruiter en G. en J. v. d. Werfhorst. ELSPEET. Nabij kasteel Staver- den is een militaire jeep omgeslagen, toen de chauffeur te krachtig remde. De vier inzittenden werden over de weg geslingerd en liepen meer of min der ernstige blessuren op. Dr. Schreu- der verleende eerste hulp. BEEKBERGEN. De reeds eerder uitgestelde ouderavond van de Zon dagsscholen is thans definitief uitge steld tot het najaar. UGCHELEN, Voor het herstel van de bijenstand in de ovei-stroomde ge bieden zal de Imkersvereniging Ug- chelen Zaterdagavond in gebouw U.B. een propaganda-feestavond houden. WAT ZEGT Roel! uut d'n Enk „'t Gaat nogal met Maai't zijn staart."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2