NIEUWE APELDOORNSE COURANT Kruiningen nodig voor heeft nooddorp gezinnen J I Stadje staat tw< onder maal per dag ivater Dijkbreuk bij Zierikzee Koningin Mary wordt Dinsdag a.s. bijgezet Nederland gispt in V.N. Sovjet dwang-systeem Lijken van 4 vrouwen in flat te Londen gevonden Gelders Dagblad Dankbaar voor hulp Boordevol indrukken is de Apel- doornse Adoptie-commissie gisteren uit Kruiningen teruggekeerd, na aldaar rechtstreeks contact te hebben gehad met de H.C.K. (Herstel Commissie Kruiningen). Er zijn door de Apel- doornse commissie, welke bestond uit mevrouw Sabel en de heren L. Ver gouw en A. Fortuyn Harreman, be sprekingen gevoerd met de H.C.K. waarin zitting hebben de Kruiningers W. L. de Groof, A. van Hootegem en St. Buyze. Daarbij waren voorts aan wezig de wethouders P. Polderman en C. van Iwaarden benevens gemeente secretaris J. Blok. Een snelle rit voerde het Apeldoorn- se gezelschap via Bergen op Zoom en Krabbendijke_naar de dubbelgemeente Kruiningen-Hansweert. Overal in Noord-Brabant en Zeeland ziet men grote ploegen arbeiders naarstig wer ken aan herstel en versterking van de dijken. Grote hefkranen brengen het materiaal op de bestemde plaats, trac toren, bulldozers, vrachtwagens en tal van machines zijn ingeschakeld en er heerst een ongekende bedrijvigheid, welke de hoop doet rijzen dat 't leed binnenkort tot het verleden zal be horen. Doch in Kruiningen, de door Apel doorn geadopteerde gemeente, heerst de stilte des doods. In Hansweert gaat het nog wel. Dat gedeelte van Krui ningen met zijn 1800 inwoners bleef grotendeels gespaard en burgemeester Vogelaar heeft aldaar voorlopig zijn intrek genomen. Doch de Kruiningers zijn ten getale van 3000 her- en derwaarts verspreid. In het stadje vertoeven nog ongeveer 50 personen, leden van het politie- en brandweercorps. In Goes zijn 1100 evacué's ondergebracht, in Kapelle 100, in Ierseke 600, in Hansweert 360 enz. Die evacuatie brengt vele moei lijkheden mee. Burgemeester Vogelaar heeft in al die gemeenten praat-avon den met zijn evacué's gehouden, hen moed ingesproken en kennis genomen van hun behoeften en verlangens. Overal, aldus burgemeester Voge laar, werd ik getroffen door dc moed, welke de getroffenen aan de dag leg gen. Bij allen leeft echter natuurlijk het verlangen zo spoedig mogelijk naar Kruiningen terug te keren. Vooral de Prins ontving leden van hulpcomité's WASHINGTON. Bij gelegenheid van de ontvangst op de Nederlandse ambassade te Washington, waarbij Prins Bernhard het Amerikaanse volk dank bracht voor de hulp na de over stromingen, heeft Don Hesse, de jour nalist die voor zijn blad Saint Louis Globe Press, de prent getiteld The empty shoe, tekende, de prins zijn ori ginele tekening overhandigd. Deze is als aanplakbiljet door het gehele land gegaan en heeft door de voorstelling van een lege klomp, die op de golven dobbert, duizenden Amerikanen tot 't zenden van giften bewogen. Zeven kinderen, die alle lagen en gezindten van de Amerikaanse jeugd vertegenwoordigen, brachten de prins hun groeten aan de Nederlandse jeugd over. Onder de vele bekende Amerikaanse personaliteiten, die hun opwachting bij dc prins kwamen maken als vertegen woordiger van Amerikaanse organisa ties, bevonden zich generaal McAuliffe, commandant van de twee en tachtig ste luchtlandingsdivisie, die historie maakte tijdens de oorlog door zijn ant woord „nuts" (ben je van Lotje ge tikt), toen de vijand zijn overgave eiste tijdens de belegering van Bastenaken. jongere mannen en vrouwen blaken van lust, om aan de slag te gaan. Wel is men overal liefderijk opgenomen, doch toen was men van mening dat het hier inwoning gedurende enkele we ken betrof. Nu blijkt echter dat de dijken niet voor Augustus gedicht zullen zijn, waarna pas met de herstelwerkzaam heden kan worden begonnen. Dan zal ook blijken dat enige honderden gezin nen in het geheel geen onderdak zullen Er zijn geen speciale orders voor openbare rouw of afgelasting van v#r- makelijkheden gegeven. De hertog van Edinburgh heeft al zijn afspraken tot Dinsdag aanstaande afgezegd. Even eens deden koningin-moeder Elizabeth en de hertog en hertogin van Glouces ter. De rouwtijd is niet van invloed op de kroning van koningin Elizabeth op 2 Juni. Het stoffelijk overschot van koningin Mary zal in het kasteel Windsor rus ten, naast haar eerder overleden echt genoot, koning George de vijfde, en haar zoon, koning George de zesde. Premier Churchill wijdde Woensdag avond in een radiorede woorden van nagedachtenis aan de overleden vorstin. Zij was wijd en zijd bemind en vereerd, zoals wellicht niemand sinds koningin Victoria. De eerste minister herinnerde er aan, hoe koningin Mary een groot en belangrijk deel van de ontwikkeling DIT ZIJN DE PILOOT (tweede van rechts) en de passagiers van het uit Tsjecho-Slowakije ontsnapte vlieg tuig, dat enkele dagen geleden op de Amerikaanse vliegbasis te Frank furt landde RUIMTE IS ER Twee plaatijzeren loodsen met een gezamenlijke oppervlakte van 1100 vierkante meter zijn er te Goes in aanbouw. Ze werden gebouwd voor rekening van het gemeentebestuur van Kruiningen en zullen dienen als opslagplaats voor dé stroom goederen en artikelen, welke men verwacht. Plet Rode Kruis zal hier voor ten dele zorgen, evenals an dere instanties. Doch ook van Apel doorn wordt verwacht dat men een groot gedeelte van de beschikbare ruimte zal vullen. kunnen vinden in Kruiningen. De hui zen zijn totaal verwoest. Het gemeentebestuur van Kruinin gen tracht de regering te bewegen tot het bouwen van een nooddorp, waar enige honderden gezinnen in afwach ting van de herbouw van hun wonin gen voorlopig (doch dat voorlopig be tekent een of twee jaar) onderdak kunnen vinden. Successievelijk zouden ze dan in de loop van de tijd kunnen terugkeren. Dat is te verkiezen boven langduri ge in- en samenwoning, want het is onvermijdelijk dat er tengevolge van de inwoning op den langen duur on verdraaglijke spanningen ontstaan. (Zie vervolg pag. 2, eerste blad) der wereldgeschiedenis heeft meege maakt, zich steeds gemakkelijk aan passend aan de nieuwe omstandig heden. Wij bidden dat zij thans in vrede moge rusten, aldus Churchill. Een herdenkingsdienst voor de overleden vorstin, gehouden in de Koninginnekapel van Marlborough House, is daarna over het Britse tele visienet uitgezonden. De uitzending is door millioenen gevolgd. De Paus heeft aan koningin Eliza beth II een condoleantietelegram ge zonden. Het Deense hof zal tot 14 April in rouw gaan. Rouwbeklag van H. M. de Koningin SOESTDIJK. H. M. de Koningin heeft,mede namens prins Bernhard, een telegram van rouwbeklag gezon den aan het Engelse hof in verband met het overlijden van koningin Mary. Aangezien communistische leiders anderen beoordelen volgens hun eigen maatstaven, kunnen zij dit niet begrijpen, aldus de Nederlandse^ afge vaardigde. Zij zeggen dat ieder, die het niet eens is met hun gezag, een verrader is, die moet worden vernie tigd bf naar verafgelegen plaatsen gestuurd voor een herscholing. In een Sovjet-staat is vrij denken, vrij spre ken, vrij schrijven vergif en ontoe laatbaar. Sovjet-sprekers, -schrijvers en denkers mogen alleen officiële leerstellingen uitleggen. Hieruit volgt, dat de individu bezit is van de staat, of beter van de almachtige heersers van de staat, aldus de heer Von Bai- luseck. Als voorbeeld van het verschil van opvatting dienaangaande tussen het Oosten en het Westen noemde spre ker Nederland. Het merendeel van de Nederlanders, zo zeide hij, veraf schuwt het communisme. Er bestaat echter een kleine communistis'che partij, die in het parlement is verte genwoordigd en dezelfde rechten ge niet als de andere partijen. Onze com munisten, zo vervolgde de Neder landse afgevaardigde, kunnen vrije lijk spreken, vrijelijk schrijven en critiek uitoefenen op de regering. Zij kunnen zelfs op wettige wijze naar de Sovjet-Unie emigreren, hetgeen het merendeel van hen echter niet graag schijnt te doen. Niemand zal hen ver hinderen te gaan maar misschien zullen de Sovjet-leiders dit wel doen, omdat de eventuele gegadigden, hoe wel communist, wellicht te erfelijke Geen prijsverlaging bij Ford en G.M.C. DETROIT. De Ford Car Company en de General Motors Corporation hebben bekend gemaakt, dat zij niet tot verlaging van hun prijzen zullen overgaan, ondanks het feit, dat de Chrysler Corporation haar prijzen van personenauto's met gemiddeld 100 dol lar heeft verlaagd. ZIERIKZEE. Een afschuiving van het gat in de Westhavendijk heeft zich ontwikkeld tot een nieuwe breuk die zich reeds enkele meters heeft ver breed. Wellicht zal worden gepoogd het nieuwe gat met stenen en keileem te dichten. Voor dichting van de nieuwe breuk is aanleg van een nieuwe, schuin op de havenpieren, aansluitende dijk noodzakelijk. Hier toe heeft men enkele zinkstukken neergelaten in het verlengde van een tweetal gezonken bakken. Bakken en zinkstukken zullen de grondslag vor men voor deze hulpdijk, die de stroom zover zal moeten af snoeren dat met dichting van het eigenlijke gat kan worden begonnen. kentekenen zouden vertonen van een volk, dat zeer individualistisch is en zeer gehecht aan de rechten van de mens. Volkeren, die vluchtelingen vriende lijk gezind zijn, aldus de heer Von Balluseck, moéten in de ogen van de communistische wereld veroordeeld worden als aanvallers, vijfde colonne, ene. De Tsjechoslowaakse beschuldi ging was dan ook naar zijn mening gebaseerd op foutieve veronderstellin gen. Mysterieuze verdwijning LONDEN. In een flat te Londen zijn vier lijken van vrouwen gevonden. Het eerste werd gevonden door de nieuwe bewoner van het huis, Beref- ford Brown uit Jamaica, b\j het zoeken naar een alcoof die met behang bleek afgesloten. Toen Brown het verwijder de vond hij het lijk van een vrouw. De politie ontdekte bij nader onder zoek nog twee lijken van vrouwen en gisteren trof zij het vierde onder de vloer aan. De politie doet nasporingen naar de vorige bewoner van de flat, de 55- jarige Christie. Hij bewoonde de flat tot voor ongeveer een maand. Men neemt aan dat een van de lijken van de vrouw van Christie is. Twee van de vrouwen zouden nog geen dertig jaar zijn. Tenminste één van de vrouwen zou door worging om het leven zijn gebracht. Drie van de vrou wen zijn waarschijnlijk reeds verschei dene maanden dood. De vierde'sedert verscheidene weken. Christie, een schrijver bij een trans portbedrijf, was in 1949 de voornaam ste getuige in een proces tegen een jonge vrachtauto-chauffeur, die zijn vrouw en dochtertje heeft geworgd en die in hetzelfde flatgebouw woon de. Men denkt niet dat er enig ver band tussen de moord van drie jaar geleden en de nieuwe tragedie is. De politie heeft de vloeren van het huis onderzocht, evenals de kasten en de muren. Ook in de tuin werd ge graven. Een buurman zei, dat de Christie's rustige lieden waren, die steeds be leefd waren geweest en hadden ge groet. Zij hadden echter nocit een praatje gemaakt. Een der vier vrouwenlijken is ge ïdentificeerd. Het betreft hier het stoffelijk overschot van de zes en twintigjarige Schotse Hectorina Mac- Lennan, die zeven jaar geleden naar Londen is gekomen, om aldaar werk te zoeken. Het stoffelijk overschot is herkend DOOR EEN BRAND IN DE COCKPIT WAS DIT TOESTEL, een Spitfire van de vliegbasis Soesterberg, ge dwongen een ontijdige landing te maken, welke gelukkig zonder ern stige ongelukken afliep. De bestuur der slaagde er in zijn vliegtuig op het gras van een terrein aan de Koppelsprengen, achter de Hoen- derloseweg tegenover het sanato rium Caesarea te zetten, zonder dat hij zijn landingsgestel kon gebrui ken. De militaire vlieger liep alleen brandwonden op aan zijn beide han den, toen hij trachtte het vuur te blussen. Hij werd verbonden op Caeserea. De Spitfire werd bescha digd aan neus, buik en vleugels. Spitfire maakte noodlanding bij Caesarea Zusters en patiënten van Caesarea, zagen Woensdagmiddag tot hun grote verrassing een keurige buiklanding van een Spitfire, op het stoppelveld tegenover de paviljoenen. Het toestel, dat in Soesterberg thuishoort, was in de lucht in brand geraakt, waarop de piloot zijn kist haastig aan de grond zette. Hij slaagde er in het vuur met zand te blussen. De zaak was minder ernstig dan zich aanvankelijk liet aan zien. Wel werden neus en buik van het toestel flink beschadigd. Zusters van Caesarea verzorgden de piloot, die brandwonden aan zijn vin gers had opgelopen. Politie en brand weer uit Apeldoorn waren spoedig ter plaatse, evenals de Kon. Marechaus see. De Marechaussee stelde een voor lopig onderzoek in en verzorgd0 de bewaking van het toestel. Gebiedsruil tussen Finland en Sovjets? STOCKHOLM. In Stockholm gaat het gerucht dat Rusland cn Finland 'n gebiedsruil zullen aangaan. Viipuri zou weer Fins worden in ruil voor alle gebied boven de 68e breedtegraad dat Sovjet-territorium wordt. Daar door zouden Zweden en Rusland een gemeenschappelijke grens krijgen. Fin land zou zich tegen deze plannen ver zetten. door een broeder van de verslagene, die ongeveer een maand geleden aan gifte van vermissing van zijn zuster heeft gedaan De lijkschouwing heeft aangetoond dat de dood eveneens circa voor een maand is ingetreden. Het weer in Europa Weerrappor bedenmor gen a. Steden Weer Wind M a* temp, m. s. 't> net rsL immi Oslo nevel zzo 2 2 0 Stockh. half bew. wzw 6 5 0 Kopenhagen nevel zw 5 3 0 Londen mist windstil 2 0 Amsterdam onbew. zw 4 5 0 Brussel onbew. zzo 2 9 0 Parijs onbew. windstil 1 0 Bordeaux 1. bew. zo 1 4 0 Nice onbew. nnw 3 7 3 Warschau nevel .wnw 3 5 0 Berlijn nevel windstil 7 0 Frankfort nevel nno 1 -1 t, München onbew. zw 2 1 0 Zürich mist windstil 0 0 Wenen licht bew. windstil 2 0 Verwachting WEERSOMSLAG Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige Weste lijke tot Noordwestelijke wind. Vannacht geen nachtvorst. Morgen overdag veel kouder dan vandaag. 27 MAART Zon op 6.27, onder 19.05 Maan op 16.06, onder 5.20 Donderdag 26 Maart 1953 50e Jaargang No. 16329 Abonn. 47 ct. p.w.t 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen)Giro 1418 Kroning zal niet worden uitgesteld LONDEN. Het stoffelijk overschot van Koningin Mary zal Dinsdag a.s. in de St. Georges chapel in Windsor Castle bijgezet worden. Officieel is bekend gemaakt, dat het Britse hof één maand zal rouwen om de dood van Koningin Mary. Door dit besluit blijkt, dat de kroning van Koningin Elizabeth II niet zal worden uitgesteld. Zondagmiddag zal de kist met openbaar ceremonieel naar Westminster Hall in Londen gebracht worden, waar het stoffelijk overschot tot Maandagavond opgebaard zal liggen. Dinsdagochtend wordt de kist per auto naar Windsor overgebracht. -51-- f'- T: „Zij kennen alleen eigen maatstaven" Vrij denken en spreken is absoluut verraad NEW YORK. De permanente afgevaardigde van Nederland bü de V.N., de heer D. J. von Balluseck, heeft in dc politieke commissie van de algemene vergadering der V. N. verklaard, dat de vrije wereld aan de vluchtelingen uit Oost-Europa de steun moet geven, die deze nodig hebben. Sprekend in het debat over de Tsjechoslowaakse klacht, dat de V. S. zich mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Oosteuropese landen, zeide de heer Von Balluseck, dat de ware betekenis van deze klacht is, dat personen achter het IJzeren Gordijn steeds meer de vrijheid buiten dit gebied verkiezen. Indien dit niet het geval was, zou er geen vluchtelingenprobleem bestaan, met alles wat hiermee samenhangt. (Van een onzer redacteuren). „Wc zijn bang, dat we hier in Kruiningen worden vergeten. Dat is geen uiting van ontevredenheid, maar van bezorgdheid. Vóór Augustus zijn de dijkgatcn hier niet gedicht en staat onze stad tweemaal per dag onder water. Wat we direct nodig hebben is een nooddorp, waarin voorlopig 200 gezinnen kunnen worden ondergebracht". Aldus een brokstuk uit een gesprek dat burgemeester Vogelaar gisterochtend per telefoon voerde met de heer M. Arkcma, directeur van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten en waarvan de Apeldoornsc Adoptie-commissie getuige was. Die woorden van de burgemeester welden op uit het diepst van zijn hart en ze klonken als een noodkreet. Tweemaal per dag stort zich 60 millioen kubieke meter water door de drie gaten in de dijk bij Kruiningen en wordt het stadje met dc polder overspoeld. Met elke vloed en eb worden de vernielingen groter, vallen meer huizen aan het verwoestende clement ten prooi. Daardoor wordt Kruiningen met de dag spookachtiger. Een sinister stadje, waarin de verwoes tingen steeds verder voortschrijden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1