"Oorlam HUIS TER \\m m Ml Coöperatieve condensfabriek voor Gelderland en Overijssel Groningse studenten spelen „Koningen en priesters" Poorten van MADURODAM gaan op 1 April weer open n tot uit de lotet C En ten slotte... 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 26 MAART 1953 (Ingez. med.-advertentie) NOORD WIJK Opening 2 Aprilj Speciale week-end arrangementen voor PASEN en PINKSTEREN Restaurant „De Brug" ^(merjcan Bar gesoigneerd en gezellig DE gelegenheid tot het houden van congressen en partijen tot 1000 personen at ijv wtf1 Go (Van onze redacteur in het Oosten des lands) Almelo, 26 Maart. In het Oosten van ons land zal éer- lan? een grote coöperatieve condensfa briek worden gesticht. Zes en zestig zuivelfabrieken, leden van de Geldersch- Overijsselsche Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken (G.O.Z.), zijn tot de nieuwe vereniging toegetreden. De plaats van vestiging is nog niet bekend, doch de keuze zal worden gedaan uit drie steden, t.w. Deventer, Zutphen of Lochem. In een rapport over de melkverwer- king in het werkgebied van de G.O.Z., dat in November 1950 is uitgebracht, werd reeds het gezamenlijke optreden van de fabrieken in groter verband, met name door het stichten van een bedrijf, dat er op gericht zou zijn de bereiding van gecondenseerde melk ter hand te nemen, als noodzakelijkheid genoemd. De zuivelindustrie heeft in de pro vincies Drenthe, Overijssel en Gelder land vooral de laatste paar jaren een enorme opgang gemaakt. Van oudsher is het in deze streken de gewoonte ge weest, dat de boeren de ondermelk als veevoeder van de fabrieken (overwegend boterf abrieken) terug ontvingen. De kentering is eigenlijk al gekomen in de (Van onze correspondent) Groningen, 26 Maart TER gelegenheid van zyn 75-jarig bestaan gaf het Groninger Studen tentoneelgezelschap onder de zin spreuk „Neemt ons zoals wij zijn" gister avond in de stadsschouwburg te Gronin gen een galauitvoering van .„Koningen en Priesters" van H van Wagenvoorde. „Neemt ons", dat zich de oudste studen tentoneelvereniging in ons land mag noemen, poogt steeds zoals van studen tentoneel trouwens ook wordt verwacht, iets bijzonders te brengen, hetzij op avant-gardistisch, hetzij op experimen teel terrein. De keuze viel dit jaar op een stuk van de Nederlandse schrijver Van Wagenvoorde, dat in 1950 is be kroond maar tot dusver nog niet ge speeld. (Waarschijnlijk ziet het be roepstoneel tegen de uitgebreide bezet ting. de kostbare costuums en décors opi. De Groninger studenten zijn er des ondanks met bescheiden middelen voor treffelijk in geslaagd tot een alleszins verantwoorde voorstelling te komen. „Koningen en Priesters" speelt in Ma drid in het jaar 1575. De centrale figuur waarom het spel zich groepeert, is de jonge Philips Willem, de zoon van Wil lem van Oranje, die door Alva werd ont voerd. De graaf van Mendoza fungeert als opvoeder van de jonge prins, die een speelbal wordt van de Spaanse hof- intriges. De Inquisitie eist kardinaal Carranza, de leermeester en oudere vriend van Philips Willem, op en brengt hem wegens ketterij ter dood. Philips II wil de zoon van Willem van Oranje laten huwen met zijn dochter en hem aanstellen tot landvoogd van de Ne derlandse gewesten. Philips Willem weigert en valt in ongenade, waarna de Inquisitie, die reeds lang op een kans wachtte, zich van de Prins meester maakt. Er is nog een mogelijkheid naar Frankrijk te vluchten en zich bij de Hugenoten aan te sluiten, maar Philips Willem verkiest Carranza in de dood te volgen, een oplossing die tegelijker tijd een falen en slagen betekent. De schrijver erkent zelf, dat zyn stuk, dat is ontstaan uit historische studie en romanlitteratuur, zoals het boek Philips Willem" van Johan Brouwer, historisch niet juist is. Bovendien zijn de antagonisten nog met een laagje vernis bewerkt. Wanneer w(j enige namen willen noemen dient in de eerste plaats regisseur J. F. D. Sprock te wor den vermeld. Voorts verdient de heer B. A. Bennema grote lof voor het ont werpen der decors, waardoor het stuk met de veelkleurige costuums ook als kijkspel zeer te waarderen viel. Hopen- lijk zal deze première grotere belang stelling voor studententoneel ten ge volge hebben, en kan praeses P. Bemmelen in dit opzicht een volgend jaar optimistischer geluiden laten horen. Utrechts Stedelijk Orkest (Van onze Utrechtse muziekmedewerker) De reeks abonnementsconcerten van het Utrechts Stedelijk Orkest is beëin digd met een joyeuze uitvoering van de Italiaanse Symphonie van Mendelssohn. Dergelijke heldere, kwieke muziek is Paul Hupperts toevertrouwd. Hij diri geert deze met aanstekelijke vivaciteit, zonder nochtans de tempi op te drijven. De verdienste van deze uitvoering was juist haar tempovastheid, die élan en jeheerslng gelijk op deed gaan. Ook Beethovens Egmont-ouverture, waarmee het concert begon, onderging een ge spannen vertolking. De Chileense pianist Claudio Arrau, die reeds in andere ste den des lands het Vierde Pianoconcert van Beethoven voordroeg, bracht dit werk ook met het U.S.O. ten gehore. Zijn faam was hem reeds vooruitgegaan. Claudio Arrau speelde het stuk bijzonder gedecideerd, zeker van ieder effect, be schikkend over een grote verscheiden heid van aanslagmanieren, en daardoor uit een oogpunt van pianistische aesthe- tiek boeiend van begin tot einde. Het geen men echter wel enigermate miste, was de romantische atmosfeer. Arrau speelde weliswaar niet onbewogen, doch het schoonheidsoverlcg was sterker dan de innerlijke bezieling. Toch wekte zijn spel terecht grote bewondering. Schager Paastentoonstelling werd druk bezocht (Van onze correspondent) S c h a g e n, 26 Maart Gisteren stond het marktplein Schagen vol met zware koeien en ossen, die glansden, dat het een lust was. Op een ander gedeelte van de markt waren de heren van het Noordhollands Groot- Yorkshire stamboek bezig met het keu- ren van beren en zeugen, die daar met een heel andere bedoeling waren ge bracht dan het paasvee. Want deze varkens, verre van te worden geslacht, zullen in de naaste toekomst moeten zorgen voor de instandhouding van onze varkensstapel. Duizenden en nog eens duizenden men sen verdrongen zich in de straten; het omringende platteland scheen te zijn leeggestroomd om de Paastentoonstel- ling toch maar niet te missen. Zelden is het zo druk geweest als dit jaar en zelden ook is het aantal inzendingen zo groot geweest. Kortom, de Schager Paastentoonstel ling die al sedert meer dan een halve eeuw traditie is in Noordhollands Noor derkwartier, was een groot succes. De gemeenteraad van Kerkrade heeft 256.000 uitgetrokken voor de aanleg van een stadspark met recreatie terreinen e.d. op het uit een heuvel plateau bestaande Niersprinkerveld, dat vlak bjj het centrum van Kerkrade is gelegen. Te zijner tijd wordt hier waar schijnlijk ook een openluchttheater aan gelegd. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: M. Schatz en M. E Schutte, 's-Gravenhage; J. F. v. d Thoorn en M. Olij. Rotterdam. Bevallen: Van Soest-Kofman. z. Rotterdam: Wepster-Spoor. d„ idem Verseput-Stevense, z., Julianadorp (Curagao); Van Baalen-Leverington, z. Slantar; De Book-KIein Meulekamp, z. Blarlcum; Bartels.Claessen.s, z., Weert Laane-Van Sasse van IJsselt, d.. Bergen op Zoom. O v e r i e d e nM. M. L. de Peterson Driebeek. 63 J 's-Gravenhage; H. E. W Bianchi, m., 76 j., idem; M. van Ooijen- Schifer, 76 j.. Rotterdam: A Smit. vr k.. 2 d.. Amsterdam; J. F Meester, m 31 j.. KlazlenaveenJ. Meijerlnk-Smit. 51 j.i Hoogeveen; C. P. van den Belt- Heridriksen, 74 j., Heemstede; J. F. M Tonlno, m., 64 j.. Voorburg. (Ingez. med.-advertentie) Goed zien zonder bril Dat is mogelijk dank zij de nieuwe vinding: de Oogappellens. Kleinere afmeting, vederlicht, wordt direct op het hoornvlies geplaatst- Een diameter van slechts 9 a 10 mm. Practlsch onzichtbaar. Alle inlichtingen verstrekt S. A. de Sutter Rue Jolly 150 BRUS crisisjaren, toen de varkensmesterij snel achteruit liep. Gaandeweg ontstond er een overschot aan melk, dat voor een deel wel als aanvullingsmelk naar het Westen ging. maar dat toch steeds drin gender om een industriële verwerking vroeg. In Drenthe heeft dit geleid tot de op richting van de D.O.M.O. (Drentse On- dermelk-Organisatie) tc Beilen, waar van op twee na alle coöperatieve zuivel fabrieken in die provincie lid zijn In Gelderland en Overijssel, waar de be drijven in het algemeen groter en ten dele ook zelf tot het doen van investe ringen in staat zijn, werden bij een aan tal boterf abri eken kaasmakerijen en poederinstallaties ingericht. In de twee Jaren, die sedert het vrij laten van de ondermelkprijs in 1950 zijn verlopen, hebben dc boeren in Overijssel en Gelderland per jaar onge veer 200 millioen kg ondermelk minder van de fabrieken teruggenomen dan in 1950 het geval was. De totale melkaan- voer aan de fabrieken van de G.O.Z. beliep in 1950 ruim 1 milliard kg. De laatste uitbreiding tot nu toe van du. Gelders-Overijsselse zuivelindus trie is geweest de oplichting van de coöperatieve melkproductcnfabriek „De Berkelstroom" te Lochem. Men hoopt deze fabriek, die het melkoverschot van 14 leden-fabrieken tot z.g. spray-poeder zal verwerken, 15 Mei in bedryf te kun nen stellen. De bedoeling, die bij het stichten van de nieuwe condensfabriek voorzat, was niet in de eerste plaats het verwerken vnn het overschot, doch om meer sprei ding te verkrijgen in het afzetgebied van onze zuivelproducten. Ongeveer "0 van onze zuivelexport (meest bo ter en kaas) gaat naar landen in West- Europa. Melkpoeder zorgt reeds voor een zekere spreiding het verbruik er van in Oostelijke landen neemt meer en meer toe, doch gecondenseerde melk vindt overal in de wereld haar weg. In Djammoe hebben Hindoes het par lementsgebouw bestormd als demon- stratie tegen premier Sjeik Mohammed Abdoellah. (Ingez. med.-advertentie) ZEER OUDE GEN EVER BsaaasaoaB Rott. Kunstkring introduceert twee jonge musici Twee jonge kunstenaars stelden zich onder de auspiciën van de Rotterdamse Kunststichting aan het Rotterdamse publiek voor: de pianiste Tini Bresser en de zanger Bernd Süsskind. De pianiste speelde voor de pauze, de zanger kwam na de pauze met een liederenvoordracht. geen gemengd programma dus, twee af zonderlijke. korte recitals. Tini Bresser koos voor haar optreden niet minder dan de Handel-variaties van Brahms, ingeleid door twee Scarlatti's. Bjj de sonates van Scarlatti viel direct dat de pianiste beschikt over een meer dan middelmatige begaafdheid; het is alleszins verantwoord dat ze optreedt. Een uitstekende technische ondergrond,, die gesteund door een intelligente ana lyse van de te spelen muziek, een boeien de, mooi geschakeerde voordracht tot gevolg heeft. Wel jammer, dat Tini Bres ser haar programma niet wat ander; ingericht had. Met alle waardering voor wat ze in Brahms presteerde, wij denken b.v. aan de variaties 2, 11 en 22, con stateren wij, dat zij het geheel nog niet aan kan. althans niet op een concert. Dat is inderdaad niet erg, over vijf, zelfs over tien jaar is zjj er nog vroeg ge noeg mee. In die tussentijd kan zij om te concerteren genoeg van haar gading in deze richting vinden b\j Schubert, Schu mann en de minder grote werken van Brahms. Het is jammer, want met een ander programma had ze een werkelijk eclatant succes kunnen behalen; het vry talrijke publiek wees op een zekere^ faam, die haar vooruit was gegaan. Wij zullen haar echter gaarne weer horen. De zanger Bernd Süsskind beschikt over een goed begrip voor hetgeen hij voordraagt. De stem, met mogelijkheden, is niet geheel en al .afgewerkt; ook Süsskind had het zich niet gemakkelijk gemaakt: Schubert (Gesange der Harf- ners), Wolf (Michel Angelo-Lieder), Dvorak (Zigeunerlieder) en twee liede ren van Max Vredenburg. Een keuze, getuigde van enige jeugdige over moed: in de hele voordracht wisselden dan ook charme en het nog niet rijpe van een jeugdige muzikaliteit af. Waar om zong hij niet wat eenvoudige volks liederen? In Dvorak voelde men, dat hij in die richting zeer goed voor de dag had kunnen komen. Wat hij bij een op treden in de allereerste plaats nodig heeft, is een begeleider of begeleidster, die hem bij zijn bedoelingen steunt en stimuleert. De pianiste, die nu met hem samenwerkte, mag hem bij zijn stud' een grote steun zijn. voor een optreden gaat van haar spel beslist te weinig uit. G. v. d. S. KONINGIN BEZOCHT NIEUWE TONGE noodgebied toonde de Koningin in het bijzonder belangstelling voor de vrou welijke vrijwillige hulpcolonne te Nieu we Tonge. In het Oudeliedenhuis van Nieuwe Tonge werd de Koningin in aanwezigheid van burgemeester en wet houders ontvangen door de leidster van de colonne, mej. Van Mechelen. Hierna werd een eenvoudige maaltijd gebruikt. Aan de koningin werden namens de vrij willige hulpcolonne vier poppen aange boden, gekleed in het uniform van de Vrijwillige hulpcolonne. Reorganisatie gemeente administratie te Amsterdam Gemeenteontvanger ook directeur Girokantoor TN Amsterdam züllen, als de raad •*- ermee accoord gaat, de functies van gemeente-ontvanger en directeur van het Girokantoor der gemeente worden verenigd in één persoon. B. en W. stellen de raad voor in die beide functies te benoemen de heer A. Smies, thans alleen directeur vam genoemd Girokantoor; als no. 2 op de voordracht staat de heer A. Brons, chef algemeen beheer b\j dat Giro kantoor. De zaak-dr Samuels Voor de rechtbank m Amsterdam i: gisteren een strafzaak behandeld, die verband hield met een door het me disch tuchtcollege binnenskamers over ar Samuels uitgesproken en in hoger beroep door het gerechtshof bevestig de schorsing voor drie maanden. Dr Sa muels diende een verzoek in tot schor sing der tenuitvoerlegging van deze straf op grond van het feit. dat de kroongetuige in beide instanties een nemeéd zou hebben afgelegd. Deze meineedzaak heeft de recht bank thans behandeld. Zij ging tegen 47-jarige monteur uit Hilversum, een oud-patiënt van dr Samuels, wiens instigatie het medisch tuchtcol lege zich met de berechting van dr Samuels heeft beziggehouden De offi cier van Justitie achtte thans het be wijs geleverd, dat deze getuige zich in cwee instantie? aan meineed heeft chuldtg gemaakt: een bewijs, dat hij putte uit de verklaringen van vijf as sistenten van dr Samuels, tegen welke -erklaringen die van de monteur naar het oordeel van de aanklager geen stand meer kon houden. De officier, die deze zaak zeer ernstig noemde en ver- Jachtes strafregister met vier delicten memoreerde, eiste een gevangenisstraf •an zes maanden. De rechtbank zal 8 April vonnis wijzen. OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD het glansde net zo prachtig EEN pot met goud! Een échte pot met goud!" stamelde goud... zomaar in het water! Nou ben ik toch nieuwsgierig Olie verbaasd. Hij pakte zo'n glinsterend klompje uit óf daar misschien het einde van een regenboog is geweest, de pot en woog het op zijn hand. Ja, er was geen Zou die tante van Puk dan toch gelijk hebben?" Zo in zichzelf pratend draafde Olie door het bos, tot hy eindelijk, buiten adem bij Uils boom aankwam. „Hé! Hé!" riep hij al van verre en nauwelijks had Uil hem binnengelaten of hij hield triomfantelijk de pot met goud in de hoogte. w „Kijk nu eens. wat ik gevonden heb!" riep hij en nleuws- „Wat zullen ze opkijken!" mompelde hjj. „Een pot met rig kwamen ze allemaal om hem heen staan. de pot en woog twijfel aan. Het was zwaar als zijn gouden hart! „Dat moet ik Uil gaan vertellen!" mompelde Olie. Hij was zijn boosheid helemaal vergeten en met de kostbare schat in zijn armen geklemd, holde hij zo vlug zijn benen hem wilden dragen, naar Uils woning. Financiële gelijkstelling bijzonder buitengewoon l.o. Do minister van Onderwijs heeft besloten oen commissie in te stellen, welke tot taak heeft de regering voorstellen te doen om trent: a. een bij de wet vast te stellen rege ling betreffende het buitengewoon lager on derwijs. waarbij de financiële gelijkstelling tussen het openbaar en het bijzonder buiten gewoon lager onderwijs volledig wordt tot stand gebracht; b. de met dat onderwijs samenhangondc kwesties van bijzondere aard. zoals verpleging, vakonderwijs, nazorg: c. de verdeling van de nan dat onderwijs ver bonden kosten over het rijk en andere pu bliekrechtelijke lichamen, alsmede omtrent de veldeling van de voor rekening van het rijk blijvende kosten over de departementen van algemeen bestuur. De commissie kan haar adviezen van wets voorstellen vergezeld doen gaan. In de commissie zijn benoemd tot voor zitter. tevens loden dr J. II. Wesselings. en prof. dr I. C. van Hou te; tot leden: mc-j. drs W. Bladergroen. D. P. Bothof, rrir J. G M. Broekman dis M. .T. C. Bflchli.' Joh. II. M. Derksen. j; J- Domdorp, mr A. Évenhuis mr. J. J. Hangelbroek. C. de Jeu. J. Lootsnm, dl- J. W. Note-boom. P. J. C'. G. Prince. M. Quint M. A. de Roos. P G. Schreuder, A H. Verhoeven (frater m. theophan), A. Oosterlee, A. F. Weinberg, N. IJ. VUotstra. P. Taze- lnar. R. Ph. Hennequin. mej, - G. G. Smit, dr P. A. F. van der Spek. P. N. dc Leeuw,. J. Meulblok, J. Doudijs. F. de Goede. A. B. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Bevorderd tot arts J Herderschee. K. Douwes. J. Balhuizen. K v/d Hoeven en H. P. van Manen: ge slaagd artsex, le ge"d. P. W. van Hoof. M C. C. de Jong, J. F. Berger, J. Th J. van Meyel, B. A. M. v/d Brelcel en F, M. Krouwels. Rusland en Hongarije hebben in Moskou een handelsverdrag: voor 1953 gesloten. Miniatuurstad werd verfraaid en uitgebreid (Van een onzer verslaggevers) Op 1 April zullen op zeven punten in j-Gravcnhage herauten verschijnen en een oorkonde aflezen, waarin kond wordt gedaan, dat Madurodam, het Haagse micropolis, zijn poorten 's middags zal openen. Diezelfde dag zal de loco burgemeester van 's-Gravenhagc, ir L. J. M. Feber, de nieuwgekozen jeugd- gemeenteraad, die ook dit jaar weer onder leiding staat van burgemeester prinses Beatrix, in de oude raadzaal in het stadhuis op de Groenmarkt instal leren, waarna het hele gezelschap zich zal begeven naar het miniatuurstad je Daar zullen kinderen van leden van het Corps Diplomatique- de sleutel van het Madurodamse stadhuis op een zwart fluwelen kussen aanbieden aan de nog te kiezen loco-burgemeester van Madu rodam die, b\j afwezigheid van H.K.H, Prinses Beatrix, de openingsplechtigheid zal verrichten. Madurodam groeit en leeft. Tijdens de winterslaap heeft men hard gewerkt aan allerlei verbeteringen en uitbreidingen. Het scheepvaartverkeer, dat het vorige seizoen nog statisch was. zal dit seizoen meer dynamisch zijn. Voorts zal er een moderne ophaalbrug in beweging zijn, terwfll een watermolen zorgt voor de stroming van het water. De H.T.M. is op het ogenblik nog hard aan het werk om zo spoedig mogelijk na de opening de tramlijn van de stad naar het dorp in de heuvels in gebruik te kunnen nemen. Voorts heeft het stadje op het gebied van gebouwen enige uitbreiding onder gaan. Men zal een begin maken niet de bouw van de zgn. oude stadskern. De heer S. J. Bouma, directeur van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen en stadsarchitect van Madurodam, heeft een oude stadskern in Gothische stijl ontworpen. Deze oude stadskern is bij de opening van het stadje op 1 April nog niet gereed, maar men hooj^ de kern toch in de loop van dit seizoen gereed te krijgen. Vermelden wc ten slotte nog, dat bij de opening dc tulpenvelden van Maduro dam, waar 20.000 bollen in de grond staan, in bloei zullen staan. (Ingez. med.-advertentie) Een kras of een gat? GUPA maakt 't weer glad KNEEDBAAR HOUT CETA-BEVER A feuilleton door MANNING COLES ilHJ hebben u op heter daad be- «V trapt, vlak boven ons kamp, met een kompas in de hand. Hier is het." Brodsky plaatste het kompas van Argo voor zich op tafel. „Mijn waarde Brodsky, sinds wan neer Is het gebruik van een kompas een misdrijf, waarbij men op heter daad kan worden betrapt Ik was mijn gezelschap kwijt geraakt en moest mii oriënteren om de kortste weg naar ons kamp terug te vinden." „Daar geloof ik hoegenaamd niets van „Was ik soms niet moederziel alleen toen jullie de onbeschaamdheid hadden my onverhoeds te bespringen?" „Jawel, maar zonder twijfel „Dacht ge werkelijk, dat een vreem deling In citt land, zoals ik, zonder gids de weg wist te vinden door het oer woud? Denkt u toch eens even na!" „Ge liegt van a tot z", hield Brodsky vol „Ge waart ons aan het bespieden!" Nu werd Hambledon vuurrood van drift „Hel en verdoemenis", bulderde hij. Wat voeren jullie hier dan uit, dat het daglicht niet kan verdragen! Overal ter wereld heb lk mynontginningen aan getroffen en ik ben er altijd gastvrij ontvangen. Voor mijn part boren jullie een tunnel dwars door de Cotopetl en raken jullie onder het puin bedolven Lummels dat jullie bent! Ik kwam hier om verontschuldigingen in ontvangst te nemen vo°r dit hoogst ongepaste op treden. maar in plaats daarvan stapelt ge de ene belediging op de andere Is dat soms de manier om het aanzien van Sowjet Rusland hoog te houden Tot nu toe was ik geneigd, daarvoor enig respect te koesteren Toen hij zweeg heerste er enige tijd een doodse stilte. Een der Russen richtte zich tot hem met de b(jna beleefde vraag: „Spreekt de senor Russisch?" „Neen", klonk het bitse antwoord, ,en lk zal 't nooit gaan leren ook!" De drie Russen staken nu de hoofden by elkaar en fluisterden zo zachtjes, dat Hambledon werkeiyk slechts enkele woorden kon opvangen. Baardmans scheen het minste te zijn geïmponeerd door Tommy's optreden en noemde alles leugens. Brodsky was het niet met hem eens. Hij zei iets over het Engelse professoraat en noemde het woord „draadloos", waarop Baardmans tot Hambledon zeide: „Als je ons hebt voorgelogen zul je jankend sterven!" „Jank zelf maar!" snauwde Hamble don hem toe. „Brengt hem weg!" gelastte Brodsky De bewakers voerden hem daarop naar het cachot terug, waar Mentow hem ontving met de opgewekte vraag: ,Leef je nog?" „Nee, ik ben dood, is het nou goed? gaf Hambledon geprikkeld te kennen. „Maar hebben ze je nog niet gemar teld?" „Nog niet", antwoordde Hambledon bars. Enige tijd later ging de deur weer open en werd er een kan water en wat onsmakelijk eten binnengebracht. „Eet vóór het donker wordt", raadde Mentow aan. Hambledon zocht een tamelijk schone korst brood uit en liet het daarbn omdat het overige voedsel op byeengesenraapte etensresten van de borden der werklui geleek. Mentow was niet kieskeurig op dit punt. Tien minu ten later viel de duisternis in. Hambledon stak nu een sigaret op, leunde tegen de muur en zat na te den ken. Het was duidelijk, dat hij enkele uren uitstel had gewonnen. De Russen zouden vermoedelijk over een korte- golf-zender naar het bestaan van een zekere professor Hambledon informeren. Hij wenste hun een slechte ontvangst. Het enige lichtpunt vormde de lange file Indianen, die hy op zijn terugweg naar het cachot, vóór de nacht naar hun dorp had zien terugtrekken. Daar be vonden zich immers Mateo en Don Angelo. Buiten adem was Mateo Argo's kamp binnengelopen. Zonder plichtpleging liep htf op Don Angelo toe. die juist aan tafel zat. „Zy hebben senor Hambledon ge vangen genomen", bracht h(j met moeite uit. „Wat zeg je? De Russen? Myn hemel. Mateo, wat zullen ze met hem doen? Hier zo!" vervolgde hij, toen hy zag, dat Mateo op zyn benen stond te wankelen, „drink snel uit en ga dadeiyk op de grond liggen, helemaal ontspannen, dan zal ik tot vjiftig tellen. Doe onmiddeliyk wat ik zeg! Mateo dronk. Het was whisky met water. Daarop liet Mateo zich gehoor zaam op zijn rug op de grond vallen, spreidde armen en benen wijd uit en sloot de ogen. Argo had nog niet tot veertig geteld of Mateo's hijgende ademhaling kwam tot rust on zijn lippen kregen weer kleur. Bij de laatste tel „cincuenta" sloeg hij de ogen op en ging, met zijn armen om zijn knieën, overeind zitten. „Dank u, zeer genadige heer. De Rus sen hebben daar geen mynontginning. Zij hebben startbanen van beton aan gelegd met smalspoor er op. Om V Twee raketten af te schieten. Die hebben de Duitsers op 't einde van de oorlog tegen Engeland gebruikt." Argo verbleekte. „Mateoweet je dat zeker?" Mateo knikte. „Senor Hambledon zegt het. Hij heeft ze in Frankrijk ge- >la haaf zien. By een stad, die Calais heet.' „Vertel verder!" „De senor zat hoog boven het Russi sche kamp. De Indiaanse gids had ons daar heengebracht. Hij zond mij weg om eten klaar te maken. Hij zou op my blyven wachten. Toen ik terug kwam was hy verdwenen. Beneden op een rots plateau zag ik hem door twee Russen wegdragen. Zy gooiden hem neer. Een derde gaf hem een trap. Toen sprong de senór overeind. Hji is dus nog niet dood. Maar hij heeft te veel gezien, Don Angelo. Zij zullen hem doden!" „Dat ls... misschien al gebeurd. Ma teo." Mateo's kaak schoot naar voren „Eerst zullen zy hem uithoren, senor Hij zal niets zeggen. Maar wie weef Als die schurken hem willen laten pra ten senor, dan praat hy!" Don Angelo huiverde. Toen was Mateo opgesprongen. „Daarom, senor, smeek lk u, leen mij uw snelste muildier. Daarmee rijd ik naar het posthuis van Santa Monica. Daar kan ik 'n paard krygen en begint de goede weg naar de Casa de los Aqul- las. Daar vraag lk Don Rodrigo de Sllva soldaten te sturen. En een battery ge schut om de Leeuwenklauw te beschie ten. Hy moet my ook nog iets anders geven, dat ik nodig heb. Dan ben ik vliegensvlug terug, vóór de kanonnen hier kunnen zijn. Mag ik uw muilezel zolang lenen? De myne is te traag." „Neem gerust de myne", zei Don An gelo, „Myn trouwe Tomaso, waarop ik zelf..." Mateo was al uit het gezicht ver dwenen voordat Argo had uitgesproken. In de Indianendorpen, die Mateo op zyn weg passeerde, spreekt men nog steeds over een razende ruiter, die ais de weerlicnt voorbij kwam stuiven, luid schreeuwende om ruim baan te maken. Papegaaien fladderden schel krijsend naar alle kanten. De apen stoven op de vlucht. De muilezel sprong met de zekerheid van een klipgeit over steilten en rollend gesteente. By rivierovergan gen spatten de waterdruppels in alle kleuren van de regenboog in 't rond. Na het eerste uur gunde Mateo het dier een volle tien minuten rust en even eens aan het einde van het tweede uur. Daarna jakkerde hij voort en eer het derde uur verstreken was kwam het witte bruggehuls van Santa Monica in zicht, dat door medestanders van het Patriottenleger bezet werd gehouden. Mateo liet zich uit het zadel glijdt toen mannen uit de stal naar buiten kwamen. „Een spoed-d<'pêche voor Don Rodrigo!" hygde hij. „Geef mij terstond een paard. Het beste wat ge hebt!" „Neem het mijne. Het is al gezadeld. Ik wilde juist uitrijden en het dier heeft de hele dag op stal gestaan." „Wilt ge voor deze muilezel zorgen Hij is van Don Angelo." Tomaso schudde zich behaaglijk toen zyn buikriem werd losgemaakt. Hij hief de kop en keek de ruiter na, die in de verte ln snelle galop verdween. HOOFDSTUK XIX Een bombardement de Leeuwenklauw. Hambledon was nu definitief uit een telkens onderbroken slaap ontwaakt. Hy voelde zich styf in alle spieren. Mentows communistische leerstellin gen hadden hem geen stuk van zyn matras aan Tommy doen afstaan. Maar ic/.e zou daarop trouwens weinig gesteld /ijn geweest. Hy rilde, want op dit vroege uur 1 het op deze hoogte bar koud ln het ge bergte. En hy droeg niets dan broek en •lemd. (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON PAASSPEL B i Pasen Voor veel mensen Q I en kinderen uit de 20e eeuw is -LU dit allemaal ver weg. Kerstmis, Kerstmis, ja, dat weten de meesten wel, maar dit? En toch kunnen de gebeurtenissen, die de kerken in de volgende week, de z.g. Stille Week, herdenken, weer opnieuw gaan leven, niet alleen voor kerkelijke mensen, maar ook voor wie buiten de kerk staan Sinds tien jaar wordt in deze tijd in de Nieuwe Remonstrantse Kerk, Diepenbrockstraat 46. het bekende Paasspel van ds H. J. W. Modderman. De Kinderen van Jeruzalem, gespeeld, waarin de kinderen van Jerusalem reageren op de blijde intocht, de ge vangenneming en dood van Jezus en de engelen-boodschap van de opstan ding. Ook dit jaar wordt het weer ge speeld. in Zuid èn (voor het eerst) in Oost. In de Nieuwe Remonstrantse Kerk op Zaterdag 28 Maart, 20.15 uur en op Maandag a.s., 30 Maart, ook 20.15 uur; in Oost op Woensdag 1 Aprii in de Oude Hervormde Kerk Wakkerstraat. Alle avonden ls het spel deel van een wydingsdienst. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar bij de kosterij van beide Remonstrantse Kerken, Keizersgracht 100 en Diepen brockstraat 46, en voor Oost Pytha- gorasstraat 96 en Krugerpleln 12. Ook 's avonds aan de kerk zijn nog wel kaarten verkrijgbaar. Ieder ls welkom behalve kinderen, die jonger zijn dan 10 jaar: de medespelende kinderen (in Zuid 75, in Oost 50) zijn tussen 10 en 16 jaar. INDIA AISS rET] Voorbij zyn de dagen van de ®W!il zwaaiende tomahawks, vöorby 'Ie krijgskreten van Sioux en Mohicanen... de laatste der Mo- hicanen is reeds lang ter ziele. Ja, wordt James Fenimore Cooper nog wel door iemand gelezen? Als rustige bur gers van God's Own Country bewonen de Indianen hun reservaten en de blanke bestudeert er zijn folklore en neemt zijn liederen op de magnetische draad op zonder het gevaar te lopen gescalpeerd te worden. Voorwerpen, getuigend van de beza digde besognes van de hedendaagse roodhuid, zijn tot en met 10 April a.s. opgesteld in het gebouw van wat tot voor enige jaren, statisch, het school museum heette, doch dat thans, ac tieier. maar langer, heet: Nederlands Centrum voor Onderwys en Opvoeding. Prinsengracht 151. tegenover de Noor- dermarkt. Het zijn kunstnijverheids- voorwerpen: houtsnijwerk, dat overi gens geen specifieke karakteristiek verraadt, in tegenstelling tot de zil ver s ni e e cl lc unst. 'waarin merkwaardige motieven zyn verwerkt. Er is verder rietvleohtwerk. er zijn poppen in typisch Indiaanse dracht van wit leer met kralen beatlkt. Wie mocht speuren naar tomahawks en vredespijpen zoekt vergeefs, maar als vergoeding vindt hy merkwaardige maskers en tofcutms en prachtige leren mocassins; er zijn er van wolfsvel, er naast liggen handschoenen van zee- hondenleer. Voor de leerlingen van het nijverheidsonderwijs zal het resultaat van de Indiaanse activiteit met naald en draad en van het weefgetouw bij zonder belangwekend zijn. Men kan voorts liederen van ver schillende stammen (Navajo, Chip pewa) van een gramofoonplaat beluis teren; boeken, foto's en tekeningen vullen de verzameling kunstvoorwerpen aan. De reizende collectie zij kwam uit Oslo en is nu, door de goedé zorgen van de U. S. Information Service in Amsterdam Ls vooral bedoeld voor scholen, doch ook belangstellende par ticulieren zijn welkom. MASUWE-VOLK njri Het Tropisch Museum van het rQ;'j Koninklijk Instituut voor de Tropen mag zich herhaaldelijk verheugen over nieuwe aan winsten welke voor de wetenschap van groot belang zijn. Kortgeleden zijn er tentoongesteld. En thans zijn opnieuw enige zeer fraaie voorwer pen ontvangen: o.a. fraaie gebeeld houwde schepriemen. schilden en voorstevens met versieringen van kano's van het Manuwé-volk. een be volkingsgroep van Z.W.Nieuw-Guinea, van welke, ondanks de bestaande con tacten uiterst weinig bekend is. Uit de thans ontvangen voorwerpen blijkt, dat de bevolking een zeer by- zondere cultuur heeft. Zij werkt nog met stenen werktuigen voor het aan brengen van figuren; voor fijn hout snijwerk worden scherpe schelpen ge bruikt. Niet alleen vormt deze aanwinst een attractie voor Amsterdam en voor heel Nederland, maar men heeft er en dit is het. voornaamste ook de sleutel door in handen gekregen voor een. verdere studie naar deze merk waardige bevolkingsgroep. VLEESKUNST l'gn Zo tegen Pasen hebben wij vaak ISQy mnschouwd hoezeer slagers de kunst verstaan smakelijk te étaleren. Dat het nóg mooier kan ls gisteravond in het abattoir ge bleken; daar is de eerste vleestentoon stelling in de hoofdstad geopend; zy is vandaag nog te zien. Wat de slagers, leden van de Amsterdamse Federatie van Slagerspatroons hadden gewrocht met hun artikelen, is werkelijk étalage kunst uit de hoge school der reclame. Vet is een dankbaar materiaal om mee te boetseren; de slagers hebben er een dankbaar gebruik van gemaakt: een wieg. een molen en veel meer, allemaal uit vet opgebouwd. Maar ook voor opsieren van lendenen en ossehazen ls het vet nuttig; die producten zien er zoveel aantrekkelijker door uit. En dan de worsten in" velerlei soort De huisvrouwen hebben er voorts kunnen ervaren, dat vlees een gezond voedsel ls, dat fel wordt gestreden tegen mogelyke ziektekiemen. En zy konden ook „les" krijgen in braden en bakken. Vanochtend was er op het terrein van de veemarkt een Paasveetentoon- stelling, waarop "o.a. 340 runderen en 200 varkens waren aangevoerd. KALENDER De heer H. van Duinhoven, Becretaris en plaatsvervangend directeur van het Marktwezen, Is op 1 April 25 jaar in gemeentedienst. Op 1 April zal de heer J. Lameijer, directeur van het Amsterdamach Vracht kantoor te Dhsseldorf. zijn veertigjarig Jubileum bij de Koninklijke Nederland- sche Stoomboot Maatschappij vieren. UITGAAN 8.15 door Llesbeth RlimkeHoppen; Centraal Theater: Da gelijks om 8.15 u. Daar moet je 'n vrouw voor Zijn; Concertgebouw: Vanavond om 6.30 uur generale repetitie, morgen om 7 uur volksuitvoering van de Matthaus Passion o.l.v. Eduard van Beinum Kleine Komedie: DagelUka om 8 uur De Appels an Eva; Leidseplein Theater: Elke avond om 8 uur het ABC-cabaret in Bibelonië: Nieuwe de la Mar: Dage lijks om 8 uur Wim Sonnevelds Bloem lezing. ZE zeggen weieens. In de tram of in de trein, dat er in deze tijd niets meer te verdienen valt: alle mo gelijkheden van een goede broodwin ning zouden reeds zijn geëxploiteerd. Maar wie fantasie heeft en een beetje psychologisch Inzicht, weet altijd nog wel iets te verzinnen, dat hem geld in het laatje brengt. Iedereen heeft wel. In een doos met oude herinneringen, een schoolfoto. Daarop staat hij als klein meisje of jongetje in een groep van ouderwets geklede kinderen op het binnenplaatsje, met zijn hand op de schouder van een vriendje of gearmd met de juf. Of. al3 hij tot de kleintjes van de klas be hoorde, geknield ervóór. De fotograaf kwam ook weieens binnen en zette dan een bord r.eer „Ter herinnering aan uw schooltijd"; de foto toont de ge achte burger van nu als 8-jarige in zijn bankje in de schrijfhouding, de pen op papier en het gezicht in span ning naar de camera geheven Het merkwaardige ls. dat men vaak van al die andere kinderen op zo'n kiek nog precies de namen en de eigenaardig heden weet. Men vraagt zich dan af: „Ach, wat zou er van die zijn gewor den en van die...." Soms had de fotograaf een gelukje. Zoals in onze klas, toen wij afspraken om allemaal scheel te kijken wanneer hij knipte. Natuurlijk moest de foto worden overgemaakt. De ouders wil den de „gewone" hebben en de kinde ren zeurden net zolang om de „schele" tot ze die ook kregen De kinderen van die kinderen moeten er nu nog net zo hard om lachen ais hun ouders vroe ger, zodat het ln ieder geval geen weggegooid geld is geweest. Aan zo'n foto van een klas zitten heel wat voorbereidingen vast Het Hoofd moet zyn toestemming geven en een tydstip kiezen dat ook de on derwijzers schikt. Soms. als het druk ls. zegt het Hoofd: „Neen, komt u nog maar eens terug", of hy vertelt dat er al een ander is geweest. Een fotograaf in Amsterdam heeft iets bedacht waardoor hij niets te maken heeft met Hoofden en onder- wjjzers. Hij kocht een pony-paardje en een cowboy-hoed Daarmee verschijnt hij bij de school Nou, ieder kind wil wel met die mooie hoed op zijn hoofd op dat paardje zitten. En dat er dan een foto van wordt gemaakt is hele- i ;aal leuk. „Geef je naam en adres maar," zegt de fotograaf, „dan kom ik 'm thuisbrengen." En de ouders tenslotte kopen graag die foto van hun zoon of dochter op de rug van een echt paard.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2