ALGEMEEN HANDELSBLAD WELKE ADVERTENTIES Jlmsteröctmsc^e gourottf Interim-commissie der E.D.G.-landen komt tegemoet aan Franse wensen Bijzetting Queen Mary op Dinsdag vastgesteld HAMID HIELD EEN STEVIG POLITIEK PLEIDOOI INTERNATIONALE HULPACTIE VOOR NOODGEBIEDEN Bedrijfsresultaten ondanks staking gunstig de Koningin en Prins naar Scandina vische landen Stellendam schrobt en dweilt het slib weg L mm Naguib zwaait het zwaard McCarthy en Charles E. Bohlen 126e JAARGANG No. 4105S Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DONDERDAG 26 MAART 1953 f Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Geia.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Franse premier Mayer in Washington Parijs mag echter slechts troepen voor overzeese taken onttrekken aan E.D.G., als Westeuropese veiligheid daardoor niet in gevaar komt /GISTERMIDDAG zijn de Franse premier Mayer en de hem vergezellende ministers in Washington aangekomen. Zij werden verwelkomd door vice- vice-president Nixon, en door de ministers Dulles, Wilson en Humphrey, die de departementen van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën beheren. Mayer verklaarde, dat hjj was gekomen om in contact te treden met de nieuwe Amerikaanse regering, en dat hij over de Europese Defensie-Gemeen schap, de Atlantische Gemeenschap en Indo-China zou spreken. Het al of niet tot stand komen van de EDG hing, wat de Fransen betreft, niet af van de Amerikaanse financiële bijstand, zo zeide hij. Hij verwachtte, dat Indien ooit een Amerikaans-Russische ontmoeting op hoog niveau zou wor den gehouden, Frankrijk daarbij vertegenwoordigd zou zijn. De Amerikaanse en Franse ministers zullen heden beginnen met hun bespre kingen. Eisenhower zal zijn gasten ont vangen op het presidentiële jacht de Williamsburg. Waarschijnlijk zullen na afloop van de onderhandelingen in Washington de Franse politici ook Canada'bezoeken. Omtrent de Franse protocollen ter wijziging van het ontwerp der Europese Defensie-Gemeenschap wordt uit Bonn vernomen, dat de Fransen niet wilden afzien van speciale rechten met het oog op hun overzeese gebieden. Indien zij troepen willen terugtrekken uit Euro pees verband, zal dit echter moeten ge schieden met de EDG-organen en slechts worden toegestaan, indien de Europese weerkracht daardoor niet wordt ver zwakt op een kritiek ogenblik. De Fransen zullen hun volledige stemrecht behouden, ook als zij minder divisies in brengen, totdat dienaangaande een na- PRINS BERNHARD met. Elaine Strick land en Peter Fairchild uit Alexandria die de Amerikaanse jeugd, vertegen woordigen in de plechtigheid in de Nederlandse ambassade te Washington ter afsluiting van de hulpactie in de V.S. ten bate van de slachtoffers van de watersnood. dere regeling is getroffen. Zij stonden er op, dat bun troepen in West-Duits- land eenzelfde status zouden hebben als die van de V.S. en Engeland. Deze kwestie is aldus opgelost, dat alle ver bonden landen, die troepen in Wcst- Duitsland hebben gestationeerd, daar dezelfde rechten voor hun troepen kun nen bedingen. De protocollen, waarvan enkele pun ten te Parijs nog door een sub-comité van de interim-commissie worden be studeerd, voorzien nu in de volgende regelingen: 1. Onttrekken van Franse troepen aan de EDG mag niet geschie den ten koste van de veiligheid van West-Europa; 2. Het commissariaat van' de EDG zal de Fransen toestaan, een deel van hun wapenproductie in Europa* te bestemmen voor overzeese militaire eenheden: 3. Een bijzondere commissie zal een statuut opstellen voor alle troe pen. die zich op het gebied van een bondgenoot bevinden: 4. Onderhande lingen met de V.S. over militaire en financiële hulp zullen gemeenschappe lijk worden gevoerd; 5. De invoering van het stemrecht naar verhouding van het aantal beschikbaar gestelde divisies zal na de overgangsperiode worden vast gesteld, doch vereist de eenstemmige goedkeuring van alle deelnemers. In de overgangstijd hebben in de raad van ministers Frankrijk, Italië en West- Duitsland ieder drie stemmen. België en Nederland elk twee en Luxemburg één stem; 6. Een land met troepen over zee zal naar zo groot mogelijke uniforme ring ln opleiding en uitrusting van alle militairen streven. Officieren en onder officieren kunnen aldus „rouleren", opleidingsscholen voor officieren het Europese leger staan open voor die van andere onderdelen der deelnemende landen. Koning BOUDEWIJN naar LONDEN Te Brussel is een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat Koning Boudewijn het Britse Hof van zjjn voornemen in kennis heeft gesteld om bij de bijzetting van Koningin Mary aanwezig te zijn. Bij de begrafenis van Koning George VI werd Korting Boudewijn vertegen woordigd door zijn broer Prins Albert. De toenmalige samenstelling der Belgische delegatie werd in een door het parlement goedgekeurde socialistische resolutie gecritiseerd. De regering trad echter niet af. Rouwbeklag van Koninklijk paar bij overlijden van Koningin Mary H.M. de Koningin heeft, mede namens prins Bemhard. een telegram van rouw beklag gezonden aan het Engelse hof in verband met het overlijden van konin gin Mary van Engeland. Wegens het overlijden van H.M. Ko ningin Mary van Engeland zal het Ne derlandse hof rouw aannemen voor de tijd van acht dagen, ingaande 27 Maart en wel vier dagen halve en vier dagen lichte rouw. I \E bijzetting van het stoffelijk overschot van Koningin Mary zal Dinsdag a.s. geschieden in de St. George's Chapel in het Kasteel van Windsor, aldus is officieel bekend gemaakt. De plechtigheid zal uitsluitend door familieleden, genodigden en hoogwaardigheidsbekleders worden bijgewoond. Zondagmiddag zal het van de Queen's Chapel op Marlborough Road met groot ceremonieel worden overgebracht naar de Westminster Hall, waar het tot Maandagavond zal zijn opgebaard. Dinsdagochtend wordt het per auto naar Windsor gebracht, zodat er dus die dag geen officiële rouwstoet door Londens straten zal trekken. Koning El'izabeth heeft besloten dat de hofrouw tot 5 April a.s. zal duren- Er zal geen verandering komen in de voorbereiding van de kroningsplechtig heid. De Koningin, de Hertog van Edin burgh, de Koning-Moeder Elizabeth, Communiqué van De Ommelanden De heer DE BOER hoofddirecteur in gereorganiseerde directie (Van onze correspondent) Groningen. 26 Maart BLIJKENS een in de afgelopen nacht door de directie der Coöperatieve Melkproductenfabriek De Omme landen te Groningen verstrekt commu niqué hebben gisteren bestuur, commis sarissen en directie dezer coöperatie vergaderd ten kantore der vereniging. Na de uitspraak der arbitragecommissie kan de staking thans wel als geëindigd worden beschouwd, aldus het communi qué. Niettegenstaande deze staking van zeven maanden, die al spoedig rond 190 van de ruim 200 arbeiders omvatte, die op 21 Augustus In de fabriek werkzaam waren (dus huiten kantoorpersoneel enz. i zullen de financiële resultaten over het per 30 April a.s. eindigende boek jaar zeer gunstig zijn- De kwaliteit der producten hoewel meermalen onder moeilijke en abnor male omstandigheden geproduceerd, gaf alleszins reden tot tevredenheid Ook de verkoop hiervan, hoewel deze op 2] Augustus 11. onmiddellijk anders moest worden gericht, had een vlot verloop De structuur en de organisatie der ver eniging wat de melkleveranciers betreft heeft door de staking niet geleden. In tegendeel. het aantal melkleveranciers is nog toegenomen Bestuur en commissarissen hebben in hun vergadering getuigd van hun grote waardering voor allen, die in de moei lijke omstandigheden van de laatste zeven maanden op hun post zijn geble ven. Niet het minst betrof dit verschil lende boeren en boerenzoons, die weken aaneen met verwaarlozing van het werk on de boerderij, alsmede opoffering van alle vrije tijd, voorbeeldig hebben ge holpen het bedrijf op gang te houden. Ook van het nieuw aangenomen perso neel heeft het overgrote deel uitstekend zijn arbeid verricht en bestuur en com missarissen hebben dan ook daarom al tijd bij bemiddelingspogingen de eis gesteld, dat aan deze mensen geen ge dwongen ontslag moest kunnen worden gegeven. Wegens de voortdurende uitbrei ding van het bedrijf hebben bestuur en commissarissen terzake enige voorzieningen getroffen. De tegen woordige directeur, de heer F. de Boer. is benoemd tot hoofd- en com mercieel directeur, terwijl daarnaast de functie van technisch directeur is gecreëerd. Hierin zal ten spoedigste getracht worden te voorzien. Ook voor de functie van leider van het wetenschappelijk laboratorium zullen sollicitanten worden opgeroepen. De heer B. Kooi is indertijd reeds benoemd tot commercieel adjunct-directeur en de heer Westra. vroeger buitenlands cor respondent. tot commercieel assistent. Naar een tweede commercieel assistent zal alsnog nader worden rondgezien. Het communiqué eindigt met de op merking, dat hoewel het bedrijf thans allerminst heeft te klagen over de afzet van de producten de directie toch de toekomst van de wereldzuivelmarkt met enige zorg beschouwt. Prinses Margaret en de overige leden der koninklijke familie, alsmede de Hertog van Windsor, hebben in het Pa leis der overleden Koningin een door de Aartsbisschop van Canterbury ge leide herdenkingsbijeenkomst bijge woond. Op de dag van de bijzetting zullen de bioscopen tot zes uur gesloten zijn: het sportprogramma van deze week zal geen wijziging ondergaan In het Lagerhuis heeft Winston Churchill de Boodschap van rouwbeklag aan Koningin Elizabeth II voorgelezen, waarin hij een ontroerende hulde bracht aan de vorstin. „Zij zag er uit als een Koningin en zij handelde als een Konin gin", zo zeide hjj. In zjjn gisteravond gehouden radio rede verklaarde Churchill: „Zij was wjjd en zijd geëerd, zoals wellicht niemand anders sinds Koningin Victoria." „Hoe weinigen onder u'.ieden, die van avond naar mij luisteren", zo zeide de premier, „kunnen zich een tijd herinne ren zonder Koningin Mary en zelfs degenen, die haar nooit hebben gezien, sullen diep getroffen zijn door het heen gaan van deze laatste grote schakel met het bewind van Koningin Victoria. Zii stierf in de wetenschap dat de kroon van deze koninkrijken die zo glorierijk werd gedragen door haar gemaal en haar zoon en die spoedig met alle plech tigheid zal worden geplaatst op het hoofd van haar kleindochter, veel breder en veiliger berust on de liefde van het volk en de wil van de natie dan In de bezadigde dagen van haar jeugd, toen de gemeenschap door standen en privi leges werd bestuurd Waarschijnlijk 18 Mei in Kopenhagen Koningin Juliana en prins Bernhard zjjn voornemens officiële bezoeken aan de Scandinavische landen te brengen, aldus verneemt A.P, in hofkringen te Kopenhagen. De Koningin en de Prins zullen dan de officiële gasten zijn van koning Frederik en koningin Ingrid van Dene marken, koning Gustaaf Adolf en koningin Louise van Zweden en koning Haakon van Noorwegen, zo werd ver nomen. Tjjdens de bezoeken zal koningin Juliana vermoedelijk uiting geven aan haar dankbaarheid voor de hulp, die de Scandinavische landen aan de slacht offers van de watersnoodramp hebben geboden. Ten aanzien van het tijdstip van aan komst der koninklijke gasten in de Scandinavische landen is nog geen defi nitief besluit genomen, maar volgens de plannen zullen zij 18 Mei voor een bezoek van twee dagen in Kopenhagen aan komen. In Kopenhagen zullen de Koningin en de Prins op het kasteel Amalienborg (de officiële residentie van koning Frederik) logeren. Het zal het eerste bezoek zjjn. dat koningin Juliana sedert haar inhuldiging aan de Scandinavische landen brengt. George Humphrey, de Amerikaanse minister van Financiën, is opgenomen in de nationale veiligheidsraad, die de defensiepolitiek aanbeveelt. k.' Procureur-generaal noemt verdachte een van zijn volk vervreemd man Verdediging werd ook requisitoir DE procureur-generaal, mr Suprapto, eiste tegen sultan Hamad II acht tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en met betaling van de kosten van het geding. Hjj stelde vast, dat Hamid schuldig was aan het primair ten lastegelegdeenstrafbaar volgens art. 108 van het wetboek van Strafrecht, waarin o.a. wordt gezegd dat leiders of aan leggers van een opstand strafbaar zijn tot levenslang en tot een gevange nisstraf van ten hoogste twintig jaar. Hjj achtte het onnodig nader in te gaan op het subsidiair, meer subsidiair en nog meer subsidiair ten laste gelegde. De verdachte wordt thans berecht voor misdrijven tegen een staat, die ook de zjjne is. Men had hem tegen de woede van het volk moeten beschermen, maar het beginsel dat Indonesië een rechts staat is moet worden gehandhaafd. Bij het onderzoek ondervond de procureur- generaal vele moeilijkheden, omdat hij piet in de gelegenheid was geweest Wes terling te horen. Mr Suprapto ging daarna uitvoerig de gebeurtenissen in het begin van 1950 na. Hjj zeide dat uit het ultimatum dat de APRA aan de regering van Pasoen- dan had gezonden duidelijk bleek, dat hier sprake moest zjjn van een opstan dige beweging. Hamid koesterde dezelf de idealen als Westerling, die de deel staten wilde handhaven en wilde ingaan tegen hetgeen hij noemde het ondemo cratische streven om deze op te heffen. Het ultimatum van Westerling kwam precies op tijd voor Hamid, dietoen juist ontevreden was over de regering. Voordien had de procureur-generaal herinnerd aan de kwestie betreffende het zenden van T.N.I.-eenheden naar Commissie uit Raad van Europa wil goede wil" behouden zien (Van onze correspondent) P a r jj s, 26 Maart tyAAST burgemeester van Bordeaux, welke stad hij ook in de Kamer vertegenwoordigt, is de veelzijdige, 38- jarige Jacques ChabantDelmas (tijdens de bezetting was hij een van de belangrijkste figuren van het verzet in Zuidwest-Frankrijk) voorzitter van de Commissie voor Regionale en Gemeentelijke Zaken van de Consultatieve Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Uit gaande van de gedachte, dat het nuttig „Europees" werk is, de vloed van internationale goede wil, welke bij de overstromingsramp is opgekomen, niet na zjjn eerste uitingen te laten verlopen, heeft h\j uit naam van ge noemde commissie tot de 500 grootste Europese gemeenten een oproep gericht om voort te gaan de getroffen dorpen, kleine en grote, moreel en materieel te blijven steunen gedurende de moeilijke jaren, die voor hun volkomen her stel zullen voorbijgaan, en ze met dit doel tc adopteren. Salthouse in Groot-Brittan- nië. De hulp zal niet alleen geldelijk of zakelijk moeten zijn, maar er zal ook na druk moeten worden gelegd op de grote morele steun door persoonlijke belang stelling en werkverrichting. Als voorbeeld vertelde de burgemeester van Bor deaux, dat studenten uit zijn stad van 17 tot 19 jaar deze zomer aan de weder- werken. Te Bordeaux heb ben de katholieke en pro testantse gemeenten reeds contact gezocht met kerken in ons land. Wederopbouw- plannen van kerken, ge meentehuizen, clublokalen, enz. worden in onderling overleg opgemaakt en de oproep geschiedt met goed keuring van de regeringen van de betrokken landen, Ook aan de kortelings in Bordeaux adopteert Kerkwerve De burgemeesters en ge meenteraden in niet-nood- lijdende streken zouden de belangstelling van de bur gerij levend moeten houden voor de noden van de 300 verwoeste dorpen en in het bijzonder voor een of meer daarvan, welker lot zij zich bepaaldelijk zouden aan trekken. Tussen de helpen de stad en het dorp of ge hucht zullen onverwoestba re banden ontstaan, voort komende uit de ononder broken doeltreffende uit oefening van dit Europese saamhorigheidsgevoel, dat zich niet tot holle oratori sche formules zou beperken. Tot deze kruistocht van Europese solidariteit werkt Bordeaux mede door het adopteren van Kerkwe r- v e bij Zierikzee in Neder land, Bornem in België en opbouw van de genoemde dorpen zullen gaan mee werken. Het persoonlijke contact zal tevens worden bereikt doordat aan tien tallen Nederlandse, Belgische en Britse kinde ren ongeveer twee maanden zomervacantie in Zuidwest- Frankrijk zal worden aan geboden. Naast de gemeenteraden zullen ook kerkelijke in stanties, scholen, arbeiders bonden, verenigingen van oud-strijders, enz. mede- Turkije door de aardbeving getroffen twintig dorpen zal steun worden verleend. De buitenlandse gemeenten, die een oproep ontvangen, kunnen zich voor nadere inlichtingen over het N e- derlandse deel van deze hulpactie die een niet maar tjjdeljjke uiting van Europese broederlijke verbondenheid bedoelt te zijn wenden tot de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten in Den Haag. GENERAAL' NAGUIB zwaait het zwaard, dat hg op zijn rondreis door Opper-Eggpte te Assoean van leden Bisjiiriastam heeft ontva ten igen. Naumann wordt door Bonn berecht De Britse autoriteiten in West- Dultsland hebben besloten, de zeven vroegere nazis, die buschuldigd worden van een samenzwering, aan de West- duitse regering uit te leveren. De ex- nazis (onder wie Naumann) werden meer dan twee maanden geleden ge arresteerd. De Duitse autoriteiten zou den van mening zijn, dat er voldoende bewijzen zjjn om de gearresteerden te berechten. Weersverwachting WEERSOMSLAG De Bilt verwacht tot Vrijdag avond: half tot zwaar bewolkt met enige buien. Matige tot krachtige westelijke tot noord-westelijke wind. Vannacht geen nachtvorst, morgen overdag veel kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 10 u. Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u. 8.6 °C„ luchtdruk 1025.4 millibaren tl 769.1 mm., windrichting en -kracht ZZW3. max. temp. gisteren 1S.6. min temp. 6.7, geen neerslag. ©Zon heden onder 19.03. morgen op 6 27: Maan morgen onder 920 op 10.000. Volle Maan 30 Maart (Voor het weerstaat je zie men pag. 4, vyfde kolomj Pontiak. Hij wees er op, dat op de ln- ter-Indoitesische conferentie te Djokja (tussen republikeinen en federalen) was overeengekomen, dat er slechts één na tionale strijdmacht zou zijn, waarvan de T.N.I. de kern zou vormen. Hamid han delde in dit geval niet in overeenstem ming met de voorlopige constitutie van de R.I.S., waarin dit alles was vastge legd. Mr Suprapto wees er voorts op, dat verdachte zich niet had gekeerd te gen Westerling, omdat deze een aanval op Bandoeng had gedaan, maar omdat hij deze aanval deed zonder op Hamids bevel te wachten. Verdachte had- toen tegen Westerling gezegd, dat hij zou trachten goed te maken wat nog goed gemaakt kon worden. Hij had wel ver klaard. dat hij Westerling geen opdracht gegeven had, voor zijn aanval op Ban doeng, maar dit is niet in strijd met het primair ten laste gelegde, dat hij leider zou zijn geweest van een bende, die in opstand kwam tegen de staat. Het feit, dat de opdracht om het kabinet te over vallen en drie ministers te doden, niet ten uitvoer was gebracht, toont niet aan dat verdachte niet had deelgenomen aan de opstandige beweging. Verdachte heeft doen voorkomen of hij slechts het plan heeft gehad een overval op het kabinet te doen en dat hjj dus niet gestraft kan worden, omdat de aanval niet werd uitgevoerd. Hij poogde met een sportieve houding de indruk te wekken, dat hij alles bekende en dat hjj bljj was dat de aanval niet was doorgegaan. Dit was slechts toneel spel. Hij ontkende deelneming aan de overval op Bandoeng, omdat daarbjj vele slachtoffers waren gevallen. (Zie verder pag. 4, vyfde kolom) STELLENDAM houdt grote schoon- maak: nog onder water staande kel ders worden leeggepompt, het huis raad ia naar buiten gesleept om op de stoep onder handen te kunnen worden genomen. Het leven komt weer op gang in het zwaar getroffen plaatsje op Goeree. Helicopterdienst van Brussel op Rotterdam Tegen het einde van deze zomer zal, zoals wij reeds meldden, o.m. een heli- copter-dienst tussen Brussel en Rotter dam via Antwerpen worden ingesteld De Belgische luchtvaartmaatschappij heeft drie helicopters van het type Sikorsky S 55 in Amerika besteld. Deze toestellen, die zeven passagiers kunnen vervoeren bij een kruissnelheid van 150 km per uur, zullen vliegen op de Innen BrusselLuikKeulen. BrusselRijs- sel, BrusselLuxemburgSaarbrue- cken en BrusselAntwerpenRotter dam. Het ligt in de bedoeling, op het nieu we zes verdiepingen hoge gebouw van de Sabena, dat thans wordt opgericht tegenover het Brusselse centraal station een betonnen dak aan te brengen dat als vliegveld zal dienst doen. Om rede nen van veiligheid zal hiertoe evenwel pas worden overgegaan wanneer hef- sohroefvliegtuigen in gebruik zullen worden genomen, die van twee hef- schroeven zijn voorzien. Ook bij Luik zal een terrein worden geschikt ge maakt voor landingen van helicopters. ambassadeur te Moskou benoemen de zeer deskundige Charles E. Boh len, die met Kennan (de gewezen am bassadeur), die bij het Kreml in on genade viel) lang heeft samengewerkt. Bohlen spreekt uitnemend Russisch, hij was tijdens de afgelopen oorlog de ver trouwde tolk van Roosevelt o.a. te Jalta en is een beroepsdiplomaat met kwaliteiten. Hij is minder bekend dan Kennan, die geldt als medeontwerper van Trumans politiek van „contain ment", (van het bedwingen der Russi sche expansie) en die door zijn publica ties blijk gaf van een eigen politieke visie, doch Bohlen gold als de beste man, om Kennan op te volgen. Er is nu een „rel" tegen hem opgezet door de beruchte McCarthy, die overal commu nisten, spionnen en onbetrouwbare functionarissen zoekt, in de Senaats commissie voor buitenlandse aangelegen heden is McCarthy reeds dagen lang bezig, te opponeren tegen Bohlens be noeming. omdat deze Roosevelt en Tin- man heeft gediend, zich nooit krachtig zou hebben uitgesproken tegen het Rus sische regiem, in Potsdam voor ..appea sement" i dus voor het tegemoet komen aan de Russen) zou zijn geweest en om trent wie enkele oncontroleerbare klets praatjes van duistere enkelingen tot McCarthy zijn doorgedrongen. Toen de spokenziende en door „heksenvrees" be vangen senator geen bewijzen kon over leggen, wilde hij Bohlen compromitte ren. door hem met de „leugenontdekker" op onjuistheden in zijn verklaringen te betrappen. Senator Taft. overigens wei nig gematigd, vond dit te bar en de Republikeinse leider in de Senaat wees er op, dat zelfs Edgar Hoover, de chef van de federale recherche (F.B.I.) ge nerlei waarde hechtte aan dit beruchte apparaat. McCarthy beweerde toen nog. dat McLeod, verantwoordelijk voor de „veiligheid" in Dulles' departement, met zjjn minister van mening zou verschil len over de benoeming van Bohlen. Morgen zal de senaat nu stemmen, en men verwacht, dat McCarthy slechts een geringe aanhang zal bljjken te heb ben. VAN deze onverkwikkelijke en on waardige vertoning zijn twee aspec ten belangwekkend. McCarthy heeft namelijk weten te bereiken, dat twee gezaghebbende senatoren, de Republikein Taft en de Democraat Sparkman. inzage hebben gekregen van het dossier, dat de federale recherche bezit omtrent Bohlen Zij vonden er niets bezwarends in. Hoe wel ook Trumtn in en.kele bjjzondere ge vallen wel eens gebruik heeft doen maken van geheime gegevens over per sonen, is het precedent hoogst gevaar lijk. De F.B.I.-dossiers bevatten anonieme brieven, rapporten over achterklap en ongecontroleerde geruchten, en zij zijn ongeoorloofde wapens in het politieke debat. McCarthy heeft als voorzitter van zijn beruchte commissie herhaaldelijk aangedrongen op inzage van F.B.I.-dos siers. Dit is hem steeds geweigerd. Maar de regering van Eisenhower heeft nu, om McCarthy zelf in het ongelijk te stellen, haar toevlucht genomen tot een methode, die de wilde senator toejuicht. En met hem die andere jagers op dissi denten, zoals McCarran, Jenner, Velde e.a, Gaat men functionarissen te lijf met kletspraatjes van persoonlijke vijanden, dan is hun persoonlijke veiligheid zoek. Doch ook voor de F.B.I. is zulks gevaar lijk, omdat er processen zouden kunnen volgen over de betrouwbaarheid van haar ongesorteerde materiaal, als dit in handen komt van onbevoegden. Het is Q.Dagelijks commentaar j alles in een democratie hoogst bedenke lijk. Het tweede aspect betreft de positie van Bohlen, als hij na dit onderzoek in Moskou verschynt. Het Kreml zal niet zonder belangstelling het schandaal heb ben gevolgd en zich afvragen, of men bet een ambassadeur zendt, wiens positie in zijn eigen land is ondermijnd. Dat de staat Wisconsin een man als McCarthy kiest, is al erg genoeg. Dat deze het zo ver heeft gebracht in Washington, kan verwondering wekken. Dat men hem toe staat, zeer verdienstelijke diplomaten in discrediet te brengen, doet wensen dat het Amerikaanse volk zijn bestuur niet alleen zuivert van werkelijk subversieve communisten, maar ook onevenwichtige „heksenjagers" verre houdt van ver antwoordelijke lichamen. trekken het meest Uw aandacht? Morgenavond begint onze tweede Jubileum-prijsvraag Handelsblad, waarbij wij uw speciale aandacht zullen vragen voor de advertenties. Wij gaan u vragen de vijf adver tenties aan te wijzen, die in de week van 27 Maart tot en met 2 April het meest uw aandacht hebben getrokken. Wij verzoeken u te letten op de aankondiging, die wij Vrijdag 27 Maart a.s. in ons blad zullen plaatsen. Daarin zult u alle bijzon derheden over deze interessante advertentie-test vinden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1