NIEUWE APELDOORNSE COURANT Koningin-weduwe Mary overleden Dinsdagavond vredig ingeslapen Mayer toch naar Amerika vertrokken Achttien jaar voor Sultan 85.1 millioen Amerika stopt zuivelinvoer BEEKBERGEN SCHENKT VEE Situatie in Nieuw-Guinea niet best, zegt de heer Algra Gelders Dagblad Woensdag 25 Maart 1953 50e Jaargang No. 16328 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.k\v. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen). Giro 1418 ïner -.8 Rouw in Britse Koningshuis LONDEN. Premier Churchill heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Koningin Mary gisteren, twintig minuten over tien, is overleden. In het officiële bulletin werd gezegd, dat de Koningin vreedzaam slapend is heengegaan. Zij bereikte de leeftijd van bijna zes en tachtig jaar. Naar verluidt heeft Koningin Mary nog op haar ziekbed de wens tot uitdrukking gebracht, dat haar dood op geen enkele wijze de plannen voor de kroning van Koningin Elizabeth II op 2 Juni zal belemmeren. De Koningin zal worden bijgezet op Windsor Castle, naast George V, haar echtgenoot en George VI, haar zoon. De datum van de plechtigheid kan nog niet genoemd worden. Hertog van Windsor erfgenaam Toen het allerlaatste bulletin bij Marlborough House werd uitgehan gen, werd tegelijk de persoonlijke standaard van Koningin Mary half stok gehesen. De mannen onder de menigte, die zich voor het paleis had verzameld, ontblootten het hoofd. Vele vrouwen weenden. De lord chamberlain, de graaf van Scarborough, zal nog een bekend making over de rouwperiode geven, zodra Koningin Elizabeth II een be slissing heeft; genomen. De B. B. C. onderbrak haar pro gram en maakte het overlijden be kend. Daarna zweeg de zender, uit eerbied voor de overleden vorstin. Dinsdag hadden Koningin Elizabeth en de andere leden van de koninklijke familie een kort bezoek aan Koningin Mary gebracht. Ieder bleef enkele minuten aan het ziekbed der oude Koningin. De Princess Royal, de enige dochter van Koningin Mary, bleef de gehele avond in Marlborough House. De overige drie in leven zijnde kin deren van de overleden vorstin waren in de loop van de dag verscheidene malen op bezoek geweest. De hertog van Windsor bracht gisteren in het geheel drie bezoeken aan Marl borough House. Gift Prinses Wilheltnina „Rode Kruis" helpt „Rode Halve Maan" DEN HAAG. De Rode Halve Maan in Turkije, heeft haar Neder landse zusteronderneming, het Neder- landsche Roode Kruis, bedankt voor de beloonde deelneming. Aan deze dankbetuiging was de mededeling toe gevoegd dat er een dringende behoef te bestaat aan bloedplasma voor de slachtoffers van de aardbeving. Onder hen bevinden zich nl. vele shock- patiënten wier leven afhangt van een tijdig toedienen van plasmatransfuties. Het Rode Kruis heeft een belang rijke gift ontvangen van Prinses Wil- helmina ten behoeve van de slacht offers van de aardbevingsramp in Turkije. Dit bedrag is onmiddellijk be steed voor de zending bloedplasma, die het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Roode Kruis uit de beschik bare voorraad met de nodige toe- dieningsapparatuur naar de Rode Halve Maan te Istamboel heeft ver zonden. Ook is penicilline en strepto- mycine verstuurd. Premier Churchill verzocht aan de voorzitter van het Lagerhuis de ver gadering na de mededeling van het overlijden, te verdagen. Hij zeide heden een condoleantieboodschap te zullen indienen, teneinde uitdrukking te geven aan ons diep leed en gevoe lens van achting. De leider der oppositie, Clement Attlee, zeide zich geheel bij de pre mier aan te sluiten. De B. B. C. had na de nieuwsuit zending van negen uur orkestmuziek in plaats van het gevarieerde pro gram uitgezonden, zulks met het oog op het ernstige nieuws. In het Britse Hogerhuis stelde de leider der conservatieve meerderheid, de markies van Salisbury, voor, een condeoleantieboodschap aan de ko ninklijke familie te zenden. De leider der Labourfractie, graaf Jowitt, sloot zich geheel bij dit voorstel aan. De zitting van beide huizen is ver daagd tot morgen. Er is voor het ogenblik geen kabinetsvergadering vastgesteld, aangezien de dood van Koningin Mary geen constitutioneel probleem schept. KONINGIN MARY zacht ingeslapen Verlof voor militairen met feestdagen DEN HAAG. Ter gelegenheid van Goede Vrijdag en Pasen worden voor de Koninklijke landmacht en de lucht-' macht met uitzondering van die scho len en onderdelen, waarvoor terzake door of namens de chef van de gene rale staf c.q. chef van de luchtmacht staf een afzonderlijke regeling is vast gesteld, alsmede van de parate onder delen waarvoor een nadere regeling zal worden getroffen o.a. de volgende regelen vastgesteld inzake verlof. Voor zover de dienst zulks toelaat zal al naar gelang de categorie waartoe be trokkenen behoren algemeen of buitengewoon verlof worden verleend van Donderdag 2 April '53 na 13 uur tot Dinsdag 7 April 1953, eerste reis gelegenheid na 06.59 uur. Aan het per soneel, dat door dienst, doch uitslui tend op 3, 5 of 6 April van deze rege ling geen gebuik kan maken, kan een overeenkomstig aantal werkdagen bui tengewoon verlof, aansluitend aan een Zondag, worden verleend. Het is uit drukkelijk verboden met vroegere treinen c.q. andere openbare middelen van vervoer te reizen dan aangegeven in de door het hoofd van de sectie spoorwegdienst van de inspectie van 't verkeerswezen uit te geven vervoers- regeling, indien de militair op 2 April voor 24.00 zijn woonplaats kan berei ken Uitstel van vertrek dreigde PARIJS. Premier Mayer van Frankryk is vanochtend ongeveer 6 uur te laat met drie van zyn belang rijkste ministers per vliegtuig naar de V.S. vertrokken voor besprekingen met de Amerikaanse regering. In het gezel schap van de premier bevinden zich minister van Buitenlandse Zaken Bi- dault, minister van Financiën Bour- ges Maunoury en de minister voor de verbonden Indo-Chinese staten, Lc- tourncau. Minister Bidault, die nog lijdende is aan griep en ingewands- stoornisscn, wordt vergezeld door zijn echtgenote en zijn particuliere arts. Naar van gezaghebbende zijde te Parijs vernomen wordt, zal minister Bidault op de komende besprekingen in de V.S. voorstellen een soort poli tieke permanente commissie van ver tegenwoordigers van Frankrijk, de V.S. en Engeland op te richten. Bidault opperde dit denkbeeld bij zijn jongste besprekingen met Eden te Londen. Eden bracht het vervolgens bij zijn bezoek aan de V.S. ter sprake, waar het plan echter, naar hij inmid dels zijn Franse ambtgenoot heeft la ten welen, zonder geestdrift ontvangen Op 't nippertje. Het vertrek van de Franse ministers was uitgesteld, aangezien de Nationale Vergadering geen goedkeuring wenste te geven aan een regeringsvoorstel om voor 80 milliard schatkistpapieren op le nemen. In de loop van het scherpe debat zeide Mayer: Als de overeen komst tussen de staat en de bank niet wordt opgelost vertrek ik hedennacht niet. De stemming in de vergadering gaf Mayer met 253 tegen 221 stemmen echter een onverwachte meerderheid, zodat de reis naar Amerika toch nog doorging. Testament. Het testament van de overledene zal geheim blijven. Het zal waar schijnlijk na de begrafenis in de kring van de koninklijke familie worden voorgelezen. Koningin Mary bezat een tamelijk aanzienlijk vermogen, waar van de hertog van Windsor de eerste erfgenaam is. President Eisenhower heeft Koningin Elizabeth II een boodschap doen toe komen, waarin hij uitdrukking geeft aan „zijn diep medegevoel". De hertogin van Windsor vernam het nieuws door de radio. Zij bevond zich in het Astoria Hotel te New York. Zij toonde zich diep bewogen. Wapens gevonden in Franse gevangenis PARIJS. Bij een onderzoek in de gevangenis van Frèsnes, in Noord- Frankrijk, is gebleken dat er twee revolvers van zwaar kaliber en pa tronen in de cellen waren verstopt, Toen men bij een eerste onderzoek in de stromatrassen niets hacl ge vonden, stak men het stro in brand waarbij patronen ontploften. Het onderzoek jverd ingesteld na dat de directeur van de gevangenis in een anonieme brief was medege deeld. dat er wapens in de cellen waren verborgen. In Frèsnes zitten (ook politiek) de „zware jongens" opgeborgen. Proces Hamid DJAKARTA. Het Indonesische Openbaar Ministerie te Djakarta heeft achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen Sultan Hamid de tweede. DEN HAAG. De stand van het na tionaal Rampenfonds is tot gister avond f 85.100.000.—, hetgeen ten op zichte van eergisteravond een stijging is van f 500-000. WASHINGTON. Het Amerikaan se departement van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat van 1 April af de invoer van melkpoeder, poeder van niet-afgeroomde melk en roompoeder verboden zal zijn. De maatregel is ge nomen om de binnenlandse producten te beschermen. De regering had de invoer van melk poeder voor het eerste kwartaal van dit jaar reeds drastisch beperkt. Het invoerverbod treft voorname lijk Nederland, Zweden, Denemarken en Nieuw-Zeeland, die de voornaam ste leveranciers van melkpoeder aan de V.S. zijn. Aardbeving op Jamacïa KINGSTON. Te Kingston (Ja maica) is de hevigste aardschok waar genomen, sinds in 1907 in deze stad tengevolge van een aardbeving 700 personen op slag om het leven kwa men en meer dan 1000 gewond. Tot dusverre zijn nog geen berichten over schade ontvangen. Minister Witte in Vriesland Nog 5000 krotten in Noorden aanwezig LEEUWARDEN. De minister voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir I-I. B. J. Witte, heeft een tweedaags bezoek aan Friesland gebracht. Uitvoerig werd stilgestaan bij de onbewoonbaarverklaring en de krot opruiming. Friesland telt 5000 krot woningen. Er zal een commissie wor den ingesteld, die het probleem van de krotopruiming in studie moet ne men. Ook de onderbrenging van de bejaarden werd in vogelvlucht be sproken. Het begon met een pink en een big ren leden van diverse huis aan huis worden landbouworganisaties. Ds aangeklopt om nog meer Tj. Alkema, van Klaren- goede gaven te vragen, beek, vertelde van zijn in zaal Smiltenberg zong ervaringen in het ramp- het koor „Hosanna", o.l.v. dat maakte die- de heer Joh. Kooiman. Toen dr Pont Daar werd behalve die ook nog uiteenzette hoe over de watersnood ook zou kunnen worden ge- de B.B.-film vertoond. In de zalen Ruijsch en gebied Smittenberg hebben vele pe indruk. Beekbergenaren een ver toning van de Waters noodfilm bijgewoond, die holpen, stonden hier en Een collecte bracht f 200 door het plaatselijke co- daar in de zaal mannen op. Dank zij 'n onbeken- mité voor hulp aan de op die •■■pmtaan materiële de gever konden de films getroffen gebieden geor ganiseerd was. In zaal eindigde met Ruijsch werd het hulp boden. Het begon in beide zalen zonder kos- een pink en een big ten gedraaid worden en dank zij ook de hartelijke zijn geopend door de heer pinken, 1 pinkkalf, 9 big- medewerking van beide Griffioen en verder ge- gen, 1 fokvarken, 60 kip- zaalhouders was alles wat leid door de heer D. van pen en Beek; de aanwezigen wa- f 170. Dezer dagen zal nu winst. binnenkwam zuivere Nieuwe Gouverneur moet snelle beslissingen kunnen nemen en doorbijten De heer Algra (A.R.) heeft gisteravond in de Eerste Kamer bij de behandeling van-de begroting van overzeese Rijksdelen betoogd, dat het streven naar zelf standigheid op zichzelf een gezond streven is. Als resten van een historische periode, als relict van wat eens geweest is, zien wij thans nog een verbonden zijn van Nederland met Nieuw-Guinea en met de West. Deze gebieden kunnen uit dit historische beeld worden gehaald, als wij in dit opzicht streven naar een andere politiek, die gericht is op zelfstandigheid van die gebieden. Waken tegen- geforceerde ontwikkeling Zich ih eerste aanleg bepalende tot Nieuw-Guinea. betoogde de heer Al gra, dat wij niet zonder meer moeten aannemen, dat wij de ontwikkeling van dit gebiedsdeel alleen kunnen be vorderen met buitenlandse hulp. Dit is te veel van de materiële en modern- kapitislische kant bekeken. Een geforceerde ontwikkeling zou voor de autochthone bevolking na delen mee kunnen brengen. Zij zullen zich dan óf gaan voelen als koelies öf als „displaced persons". Het is voor spr. moeilijk een oor- deel over Nieuw-Guinea te vellen, doch hij durft wel zeggen, dat de situatie er niet best is. Het probleem van de ontwikkeling van Nieuw-Guinea en van zijn be volking wordt bovendien nog bemoei lijkt door de positie van de oliemaat schappijen, die niet altijd de juiste opvatting tonen t.a.v. autochthone be volking. Een goed geoutilleerde maat schappij overschaduwt bovendien vaak het ambtelijk gezag. Een ambtenaar voelt zich daar vaak een vergulde bedelaar vergeleken bij een employé van een oliemaatschap pij. Een andere moeilijkheid noemde de spreker de positie van de Indo nesische Nederlanders. Hij wees voorts op het werk van zending en missie ten aanzien van de ontwikkeling der inheemse bevolking. Het grote probleem van de men sen die daadwerkelijk werken aan de ontwikkeling van Nieuw-Guinea is vaak, zo is herhaaldelijk gebleken, de strijd tegen de bureaucratie. Hy drong er daarom by de minister op aan de nieuwe gouverneur de mo gelijkheid te geven snelle beslissingen te nemen en door te byten waat dit nodig mocht zyn. O c West Komende op de West betoogde de heer Algra, dat men hier politiek ge zien te maken heeft met twee lijnen. De eerste is de vraag van Suriname of men met een nieuw statuut het zelfbeschikkingsrecht verbruikt. De tweede is de vraag of in een ko ninkrijk-nieuwe stijl een der leden gemachtigd is uit dit koninkrijk te treden. De Surinam'e-interpretatie kan men volgens de minister-president, zo zeide hij, niet verloochenen zonder de goede verstandhouding te verstoren. Maar dan mag men, zo zeide de spr., deze weg ook niet verlaten, omdat men bang is er in het parlement geen meerderheid voor te zullen vinden. .De heer Algra verklaarde ten slotte toch vertrouwen te hebben in een goede oplossing. EEN GROEP HAARLEMSE MEISJES is in Oude Tonge aangekomen, om te helpen bij het schoonmaken van de huizen. De groep bestaat uit on- geveer dertig leerlingen van de huishoudschool De heer Kropman (K.V.P.) bepaalde zich tot Suriname en constateerde dat dit deel van het koninkrijk zich r.a lange tijd bewust is geworden van zijn economische en politieke moge lijkheden. Bij het bezoek van de par lementaire commissie aan dit gebied zijn destijds komen vast te staan een gevoel van saamhorigheid met Neder land en een verlangen naar inlossing van de beloften die de Koningin in haar radiorede van 1942 heeft gedaan. Bij de Ronde-Tafelconferentie had spr. wederzijds een gebrek aan ver trouwen geconstateerd. Spr.'s fractie staat op het standpunt, dat de Ko ninklijke rede van 1942 loyaal moet worden uitgevoerd. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) haakte aan op een verklaring van de Indonesische dr Gani, dat Nieuw-Guinea automatisch aan Indo nesië zou toevallen, omdat Nederland te grote belangen in Indonesië heeft en deze niet in de waagschaal zou wil len stellen. Spr. kwam hier tegen op en betoog de dat morele overwegingen hier al lereerst voor Nederland een rol moe ten spelen. Hij verheugde zich in de benoeming van dr Van Baal als gou verneur van Nieuw-Guinea. Nederland heeft als voornaamste plicht dit vroeger vergeten land in te schakelen in het wereldgebeuren met m achtneming van de belangen der inheemse bevolking. Het is echter hoog tijd, dat er thans daden gesteld wor den, zo betoogde spr. Het gros der papoea's moet daarom niet losgemaakt worden uit het agra rische milieu ten bate van een in dustriële ontwikkeling. De heer De Dreu (Arb.) was van mening, dat bij de ontwikkeling in Nieuw-Guinea internationale hulp no dig is, wil deze ontwikkeling in snel tempo geschieden. De heer Geugjes iC.P.N.) betoogde, dgt de C.P.N.-fraclie voor het zelf beschikkingsrecht van Suriname met het recht tot volledige afscleiding is. De heer De Zwaan (C.H.U.) ver klaarde het onwaarschijnlijk te ach ten, dat een lid zijner fractie deze be groting zou verwerpen. Wat Nieuw-Guinea betreft zeide spr. dat Nederland dan de nodige machtsmiddelen moet hebhen om zich te handhaven. De vergadering werd hierna ver daagd tot heden. Het iveer in Europa Weerrappurlen van Steden Weer Wina Md tertio. m s. Of- isL (mm1 Helsinki zw. bew. w 3 1 0 Oslo zw. bew. windstil 8 0 Stockh. zw. bew. w 5 5 0 Kopenh. zw. bew. w 7 6 0 Londen mist -2 0 Amsterdam onbew. windstil 1 0 Brussel nevel 0 2 8 0 Parijs onbew. nno 2 3 0 Bordeaux mist zo .1 4 0 Nice half bew. nn-v 2 8 0 Warschau zw. bew wnw 3 7 0 Berlijn licht bew. w 5 8 0 Frankfort nevel ono 2 2 0 München onbew. zzw 2 -1 0 Zürich nevel windstil -2 0 Wenen nevel windstil 3 0 Verwachting Tot Donderdag avond: MEER WIND Droog weer met aanvankelijk wei nig en later toenemende bewol king. Aanvankelijk zwakke, latei- matige en langs de Waddènkusl mogelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Van nacht hier en daar lichte nacht vorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. 26 MAART Zon op 6.30, onder 19.03. Maan op 14.56, onder 5.06.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1