Schade aan landbouw in Zeeland beloopt wellicht 275 millioen Vlissingen kan zijn gasten deze zomer wèl ontvangen HAN BOL LE, restaurateur, redt oude kunstwerken van ondergang MVC behield leiding in de volleybalcompetitie Percentages Groslijst PvdA in Breskens Wedergeboorte in Frans Halsmuseum Verantwoordelijk werk: wat bedoelde schilder? Zeeuwse Sportpraat Uit alle windstreken Haagse Comedie brengt buitenbeentjevoor ZVU in Vlissingen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 25 MAART 1953 PAGINA 4 De landbouw in Zeeland draagt de grootste schade. De verliespercentages zijn: Twintig procent bieten: Tien procent aardappelen; Twintig procent vlas; Vijftig procent uien. VLISSINGEN Bestuurdersbond te Vlissingen had een goed jaar Het ledental van de Vlissingse Bestuurdersbond Ls met 60 leden ge groeid: zij het dat deze groei wordt bepaald door te weinig organisaties. Het totale ledental bedroeg op 31 De cember 1952: 3586, aldus secretaris J. C. Constandse in zijn jaarver slag 1952. De VBB is vertegenwoordigd in de volgende commissies en instanties: Raad van Overleg. Adviescommissie Gewestelijk Arbeidsbureau. Plaatse lijke Revisiecommissie. Commissie v. d. Gemeentelijke Sociale Werk voorzieningsregeling voor Handar beiders en voor Hoofdarbeiders. Pro vinciale Contactcommissie DUW. Emigratiecommissie Gew. Arbeids bureau, jeugdorganisatie „Jonge Strijd", NW-Vrouwenbond, school bestuur Arbeidersavondschool. De cursusavonden, waarvan een zevental werd georganiseerd, waren in het algemeen goed bezocht. Het culturele werk kwam in nieuwe ba nen door de oprichting van de Ar beiderskunstkring. Het Regionaal Bureau voor Ar beidsrecht, waarvan de leiding in handen bleef van de juridisch advi seur mr P. van 't Hof en de heer J. P. Karelse te Vlissingen, werd geraadpleegd door 163 bezoekers. Be handeld werden acht arbeidszaken, twaalf sociale verzekeringen, een be lastingzaak en 36 diverse zaken. Het financiële resultaat door het Bureau behaald bedroeg ƒ2467,04. Het NW-tbc.-fonds keerde aan 59 patiënten een bedrag uit van 12254,10. Het financiële verslag van de pen ningmeester H. de Quelery laat onder meer zien, dat het jaar 1952 afgesloten kon worden met een batig saldo van ƒ1981,40. Twee dieven tot een maand veroordeeld De politierechter te Middelburg veroordeelde twee personen, die zich in het rampgebied in de omgeving van Rilland-Bath aan diefstal had den schuldig gemaakt, conform de eis tot een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Bij controle door de rijkspolitie van een autobus met huiswaarts kerende dijkwerkers werden Woens dag vorige week bij Rilland-Bath P. R. uit Breda en P. A. uit Bergen op Zoom aangehouden. R. had twee nieuwe zandzakken in zijn rugzak verborgen en A had een stuk kope ren elect.riciteitskabel bij zich. Beide verdachten zijn in hechtenis geno men. Op de zitting bekende R„ dat hij gedurende een week regelmatig en kele zakken van de dijk bij Rilland had meegenomen, in totaal negen stuks. Hij had dit echter niet ge daan, om de zakken te verkopen, maar om voedsel voor zijn konijnen in te bewaren. Ook A. gaf toe, dat hij de koperen kabel van het dijk werk had meegenomen. Het gehouden leden-referendum, ter vaststelling van de groslijst voor de gemeenteraads-verkiezingen, heeft geen verandering veroorzaakt, zodat de groslijst er als volgt uitziet: 1. P. Notebaart, 2. A Vermeulen, 3. M. Niermans—Gosije, 4. W. C. v. d. Hooft, 5. I. J. de Jonge, 6. A. J. v. d. Velde, 7. J Hogesteger, 8. A. Pro voost, 9. A Post. 10. Adr. Oosterling, 11. H. Vermeulen, 12, Ir Boekhout. PvdA-raadslid stelt zetel beschikbaar De heer H. de Baare, die zitting had in de gemeenteraad voor de Partij van de Arbeid in Breskens, heeft zijn zetel ter beschikking ge steld. De heer De Baare kon zich niet verenigen met de "wijze waarop door het afdelingsbestuur en leden van de Partij van de Arbeid, de groslijst voor de gemeenteraadsverkiezingen werd samengesteld. In zijn plaats werd benoemd de heer I. J. de Jonge te Nieuwe Sluis bij Breskens. A fdelin gsvoetbal In de eerste klasse van de Zater dagmiddagcompetitie een nood- competitie, zoals wij reeds meldden kwam de verrassing ditmaal van Nieuwdorp, dat Arnemuiden met een 2—1-nederlaag over de Sloedam terugzond. VCK trok op Noord- Beveland bij Colijnsplaatse Boys aan het kortste eind (42), maar lan tarendrager Wemeldinge veroverde een kostbaar puntje door Kloetinge op eigen veld een 3—3 gelijk spel af te dwingen. De stand is nu: Krabbendijke Nieuwdorp Rilland ia Arnemuiden Colijnspl. Boys Kloetinge V. C. K. Mevo Kapelle Wemeldinge 11 8 2 1 18 48—17 11 7 2 2 16 35—18 10 6 2 2 14 38—32 13 8 3 2 19 34—17 11 7 1 3 15 30—23 12 5 1 6 11 30—31 11 3 2 6 8 22—31 10 3 3 7 6 23-41 11 2 1 8 5 29—43 16 1 2 13 4 29—67 Sluis: Voor het Rampenfonds. Zon dagmiddag vond. ten bate van het Nationaal Rampenfonds een voetbal match plaats tussen de veteranen van Sluis en van Heist (B De mu ziekvereniging Apollo verleende hier bij zijn muzikale medewerking. Sluis verloor met 3—1. (Van een speciale medewerker) In een agrarische provincie, zoals Zeeland, draagt de land bouw vanzelfsprekend bij een watersnoodramp het grootste deel van de schade. Voor de gehele provincie kan deze landbouw- schade gesteld worden op 275 millioen gulden. Rond 36.000 hectare landbouwgrond is onder water komen te staan, dat is 20 pet van het Zeeuwse areaal. Ongeveer de helft van de inundaties zullen voor of omtrent 1 April droog zijn; de rest zal voor de oogst 1953 niet meer met succes ingezaaid kun nen worden. De Landbouwvoorlichtingsdiensten hebben aanwijzingen gegeven hoe de verzilte grond behandeld moet wor den. Er zal voornamelijk wel gerst worden gezaaid. Wat daarvan echter terecht zal komen, weet ieder, die Walcheren in 1945 de eerste oogst zag dragen. Voor de ontzilting en structuurver betering van de grond is de verbou wing van gerst echter van groot be lang. Duizend hectaren boomgaard met vooral jonge fruitopstanden zijn ge ïnundeerd. Daardoor zijn de veiling verenigingen mede zwaar getroffen: Krabbendijke verloor vijftig procent van het veilingareaal, St Maartens dijk 75 procent en Goes 25 procent. Dit betekent zonder meer dat de veilingen in de eerstkomende jaren met verlies zullen werken. In het lage midden van Schouwen en bij Poortvliet overstroomden de weide gebieden. In het komende seizoen zullen 12 tot 15.000 stuks rundvee minder ge weid worden, daar er achtduizend zijn verdronken en er tekort aan weiland is. Van het Nederlandse suikerbieten areaal is in Zeeland ongeveer 15.000 hectare uitgevallen; dit is twintig procent van de landelijke productie. In het overstroomde gebied liggen nog 10 tot 15.000 ton aardappelen, die alleen nog geschikt zijn voor aardappelmeelfabrieken. Driehon derdduizend ton aardappelen zijn verloren gegaan, dat is tien procent van de export van 1952-1953. Twintig procent van de Nederlandse vlaspro ductie is uitgevallen en vijftig pro cent van de verbouwing van uien. Tractoren Ook de schade aan landbouwwerk tuigen is enorm. Zo kwamen drie duizend tractoren in het water te staan. De Polder-Walcheren heeft (naar voorlopige raming) een storm schade van 2,3 millioen gulden; de Breede Watering bewesten Yerseke bijna één millioen. Hoe hoog zal ter leniging van deze schade de Rijksbijdrage zijn? Het Rijk zal de kosten voor het herstel van de zeeweringen dragen, maar zullen de meerkosten de draag krachten van Zeeland niet te boven meer te dragen. De overige schade in Zeeland beloopt een veel minder hoog bedrag, maar laat zich toch al tijd nog stellen op 35 millioen gulden. De schade aan de indus trie is niet groot. De vlasindus trie op Schouwen en de fabriek voor bakkerijgrondstoffen in Zie- rikzee kregen schade. Bij de vis serij liep alleen de oestercultuur veel schade op. De openbare nutsbedrijven daar entegen leden zeer veel schade, Vooral P.Z.F M. werd en wordt in zijn bedrijft Jilvoering zeer gehandi capt. De gasfabriek van Zierikzee kwam onder water en verschillende waterleidingmaatschappijen zitten nog tot over hun oren in de moei lijkheden. Handel De handel in de getroffen delen van Zeeland ls geheel uitgeschakeld, voor een meer of minder lange periode. De zakenmensen zijn veelal geëva cueerd (in totaal vertoeven 18.500 mensen buiten Zeeland!). Winkels en voorraden staan onder water. Men denke slechts aan de lijdens geschiedenis van de middenstand van Zierikzee. Een groot aantal Horeca-bedrijven is uitgeschakeld. Van de Zeeuwse vervoerders zijn tachtig auto's vernield of zwaar be schadigd. De schade aan huizen valt ten slotte te stellen op dertig mil lioen gulden, waarbij vijftig millioen geteld kan worden voor de schade aan huisraad. Deze opsomming geeft een deso laat beeld. Van de eens welvarende provincie ligt nu nog tien procent in het water en tien procent onder vindt alle nadelen van de verzilting nu het water verdreven is. Er zijn slechts twee voorwaarden tot her stel, t.w.: 1. de dijken dicht; 2, integrale schadevergoeding. Dit artikel is het tweede deel uit een serie beschouwingen, gewijd aan de economische gevolgen van de ramp. Het eerste deel is gepubli ceerd in Het Vrije Volk van 23 Maart. (Red. H.V.V.) Zaamslag: Groslijst. De afdeling Zaamslag van de Partij van de Ar beid heeft voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen de volgen de grotfijst samengesteld: 1. L. F. ËlorussF!'2. B. van der Beek; 3. J. N. F. Serrarens; 4. J. H. Verhelst; 5. 5. A, C. de Koeijer. „Jullie drijven zeker allemaal rond op reddingsgordels, volgens onze in formatie staat Missingen tien meter onder water." Dit stond in een brief, die de V.V.V. te Vlissingen onlangs uit New York ontving. Deze en dergelijke mededelingen hebben in de Zeeuwse badplaats de vrees doen ontstaan, dat het buitenland (en misschien ook wel het binnenland) er niet goed genoeg van doordrongen is, dat Vlissingen gereed staat om zijn zomergasten te ontvangen. Het voorlopig herstel van de Boule vard is vrijwel voltooid en de hotels hebben geen noemenswaardige schade opgelopen. Er is een tijd geweest, dat men oude schilderijen pas goed kon waarderen, wanneer ze onder vuilbruine vernislagen zaten. Ja, men voorzag zelfs schilderijen van vernis, dat ge mengd was met gele oker, om ze dat „museumtintje", dat „patine" te geven. Over de Juistheid om een schilderij, als dat nodig is. door schoonmaken terug te brengen in de staat, die de schilder voor ogen had, wordt tegen woordig nauwelijks meer gestreden. Wel bestaat er verschil van mening over de vraag wat de schilder dan heeft bedoeld. Want men mag aannemen, dat schilders rekening hebben gehouden met het ouder worden van de verf en het vernis, met dingen dus die ze niet geheel in de hand hadden. De door de stormvloed weggesla gen badcabines zullen vóór het sei zoen door provisorische hokjes ver vangen zijn. Wellicht zal een aantal badplaatsen of tenten de beschikbare kleedruimte nog vergroten. Tijdens het seizoen (van 15 Mei tot en met 15 September) zullen veel winkels in Vlissingen Zondags open zijn. Indien een voorstel, dat B. en W. dezer dagen aan de raad zullen doen, wordt aangenomen, zullen dan alle winkels aan de Boulevard Evert- sen, een gedeelte van de Boulevard Bankert, het hiervoorliggende strand, het Stationsplein en een gedeelte van de Prins Hendrikweg Zondags van negen tot 22 uur hun deuren ge opend mogen houden. In de andere zaken te Vlissingen, die in hoofdzaak rookartikelen, cho colade en suikerwerken, vis en fruit, souvenirs, foto-artikelen etc. verko pen, zal men Zondags van twaalf tot zestien uur aankopen kunnen doen. Ook voor de verkoop in de avond uren zijn faciliteiten voorgesteld. Zo tracht het gemeentebestuur via verschillende maatregelen Vlissingen als badplaats aantrekkelijk te ma ken. Slechts de nog steeds ontoegan kelijke verbinding met het achter land over de staart van Zuid-Beve land baart zorgen. Wat dit betreft is men uiteraard afhankelijk van het werk van Rijkswaterstaai. Gevreesd wordt, dat velen, die om Vlissingen te bereiken een lange omweg moeten maken over Antwerpen, nu de voor keur zullen geven aan andere bad plaatsen. De Belgen, die ongeveer 95 procent van de „dagjesmensen" en veertig procent van de logiesgasten vormen, zullen ei' blijven komen. Velen van hen bereikten Vlissingen met de „Flandria-diensten" per boot recht streeks uit Antwerpen. Voor de ove rigen, die per auto komen, vormt het veer van Breskens, dat nu eens zo druk bezet is als anders, een belem mering Extra-diensten Reeds in normale tijden kwam het op een mooie Zondag wel voor, dat de auto's in een drie kilometer lange file bij het veer stonden te wachten. Gehoopt wordt nu. dat er op drukke dagen extra-diensten Ingelegd kun nen worden. Voorshands ziet de toestand van Vlissingen als badplaats er nog vrij somber uit. De hotels, die doorgaans omstreeks deze tijd vrijwel volge boekt zijn. voor de Paasdagen, heb ben nog weinig aanvragen ontvan gen. Bij het schoonmaken van oude schilderijen, waarbij vernislagen en eventuele onkundig aangebrachte oude restauraties worden verwijderd, wordt door sommige restaurateurs dan ook wel rekening gehouden met het feit, dat de schilder misschien beeft gespeculeerd op een verzach ting van zijn tegenstellingen in kleur on toonwaarde door de tijd. Een andere moeilijkheid, die zich bij het schoonmaken voordoet, is ook het „glacis" niet te raken. Als een schilder een „glacis" heeft ge legd betekent dat, dat hij over een gedroogde kleurlaag een andere, door zichtige legt, om de kleur te verdie pen of om tot een levendiger wer king van de kleuren onderling te komen. Men herinnert zich misschien dat er mensen waren, die Rem- brandts „Nachtwacht" te ver schoon gemaakt vonden, 't Is hier echter niet de plaats om daar dieper op in te gaan. Paneel met barsten Han Bolte, sedert kort als restaurateur aan het Haarlemse Frans Hals Museum verbonden, kreeg als eerste karwei de schoon maak en het herstel van „De Doop van Christus in de Jordaan' in han den, een paneel van Jan van Scorel, die leefde van 1495 tot 1562. Het paneel vertoonde twee grote barsten en moest dus eerst „gepar- keteerd" worden. Dat wil zeggen: aan de achterkant moest een ruit werk van sterke latten worden aan gebracht, om de delen van b.et paneel aan elkaar en recht te houden. Toen dit werk door een andere vakman was gebeurd, kon Bolte de naden dichtplamuren en verder „bij"-restaureren. Loopt zo'n naad niet door een belangrijk onderdeel van het schil derij, dan heeft de restaurateur geluk, maar loopt de naad bijvoor beeld dwars door een gezicht, dan moet de restaurateur, wil hij zijn werk goed doen, ook een goed schilder zijn. Bij het schilderen moet nij boven dien rekening houden met het „na- donkeren" van de olieverf, tenzij hij over een olie-vrij middel beschikt, dat eveneens de verfstof kan binden. Toen Bolte het paneel voor de restauratie schoonmaakte, ontmoette hij oude restauraties naast en op „glacis". Wat was nu van Van Scorel en wat van de restaurateur? In hoeverre kon men het laatste ver wijderen zonder het eerste te raken? Dat vereiste grote voorzichtigheid, die ook voor de gehele restauratie geboden was, omdat een te grote schoonmaak de tegenstellingen te hard zou hebben gemaakt. De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, is nu vol geestdrift over het resultaat, dat hij opnieuw een aanwinst voor het mu seum noemt. is hier: UOC 10—19; EVVC man Heupers uit Enschede strijd tegen een combinatie II 1117; MVC II 1015; naar Vlissingen, waar hij van EMM. In de eerste het einde zo langzamerhand Zuidwesters 1013: MVC in Concordia voor het dis- helft bleken de scholieren in zicht te komen. Helaas III 10—8; EVVC III 11—6; trict Zeeland van de KNAU te weinig op elkaar inge- is het onmogelijk om de De Ruyterschool II 10—2; zijn inmiddels bekend ge- speeld en daarvan wist door de watersnood veroor- UOC II 102. worden Olympische avond EMM te profiteren door zaakte achterstand in te De MAC Scheldegouwen zal verzorgen in samenwer- een 2—0-voorsprong te lopen, omdat alle wedstrij- hield een oriënteringsrit king met Puck Brouwer en nemen.. den in één maal moeten door Zuid-Beveland over een Janus v. d. Sande. Aanvankelijk wilde het worden gespeeld. En omdat afstand van 70 km. De uit- Aan deze bijeenkomst bij de zeemannen ook in de de kampioen eerste klasse slag was: gaat vooraf de jaarvergade- tweede helft nog niet luk- in verhand met de districts- Soloklasse: 1. M. Neels, 0 ring van het district Zee- ken en na een kwartier kampioenschappen tijdig strafpunten: 2. J. Parent 1; land van de KNAU, welke spelen was het-dan ook al bekend moet zijn. zal nu de 3. A. Bouwens 1; 4. J. Bl'eu- onlangs in verband met de 4—0. Toen ging plotseling eerste klasse met voorrang sé 31; 5. J. C. Arends 225. ramp moest worden uitge- alles beter en werd EMM worden afgewerkt. Duo-klasse: 1. I. de Jong steld. teruggedrongen. 0; 2. J. Moens 7; 3. W. Flip- De KNAU heeft besloten Tweemaal moest de EMM- In de eerste klasse behield se 36; 4. J. v. d. Kreke 60; tot het instellen van een doelman vissen en me,t een beetje geluk zou het zelfs Ook in de Walcherse vol leybalcompetitie begint MVC ongeslagen de leiding door EMM zowel uit als thuis met 3—0 te kloppen, terwijl De Ruyterschool er met 3—1 aan moest geloven. Wel slaagden de Zeeman nen er in, om EVVC een 2 2-gelijk spel af te dwingen en Wilno de eerste neder laag te bezorgen (31 maar dan kon niet verhin deren, dat zij werden uitge schakeld. EVVC drukte MaraLhon met een 3O-ne derlaag nog wat steviger op nog een overwinning zijn geworden, want enkele zekere kansen gingen door pech verloren. In het elftal van de Zee vaartschool, dat In de Paasvacantie te Amster dam aan het toernooi van 5. P. Kodde 63; 6. P. Uil 83; nieuwe onderscheiding voor dp 7pPVaartsrholpn zaldeel- ?^ePo ,A" TL11 districtsfunctionarissen die Slmln zulfSTog wel et Dijke 178; 9. B. Roelse 184. zich jegens de athletiek bij- ,.p1p Wj;2iejnt,en worden ee- Auto-klasse1. P. Tilroe zonder verdienstelijk heb- bracht 0; 2. F. de Lange 3; 3. G. ben gemaakt. De heer J. Eland 5; 4, A. de Pree 7; Bal uit Middelburg was de ™7wcy^nïaotn^ttind 5- p- v- d- Woestijne 10; 6. eerste die deze onderschei- w rn Mvr fi i lWUnn M' Uil 81. ding kreeg uitgereikt. Za- Het in de zomeravond- is m, Mvn s—ïi. wuno terdagavond zullen nog en- competitie uitkomende elf- kele Zeeuwen deze onder- tal van Boele en van Ees- Het werk aan de Kanaal- scheiding in ontvangst mo- teren speelde een vriend- dijk te Vlissingen voor het gen nemen. schappelijke wedstrijd tegen In de tweede klasse kon nieuwe zwembad, dat eigen- -fc Domburg. Hoewel de thuis- EVVC II de tweede pl'aats lijk begin Februari een aan- club met haar reserves ver behouden door een 0-3- vang had moeten nemen, De jaarvergadering van scheen, had zij niettemin overwinning op De Ruyter- maar vanwege de ramp de MAC Inter-Scaldes, die een groot overwicht. Al school II. MVC II bleef moest worden uitgesteld, is vorige maand ook al moest spoedig gaf Kodde Dom- goed volgen met een 0-3- dezer dagen ter liand ge- worden uitgesteld, zal nu burg de leiding, waarna is nu: MVC 6—11; Wilno 3—10; EVVC 7—10; De Ruy terschool 8—6; EMM 74; Marathon 81. overwinning op de Zuidwes- nomen. a.s. Zaterdagavond in hotel Camelot de voorsprong v ters. die op hun beurt EVVC Helaas zal het bad nu Tivoli te Góes worden ge- grootte (2—0), terwijl Van Iersel nog voor de rust de stand op 3—0 bracht. Na de" thee scoorde Maas Op het Gemeentelijk nog éénmaal uit een vrije Sportterrein aan de Bosweg trap. zodat Domburg dit ■k te Vlissingen speelde het tamme partijtje met 4—0 selectie-elftal van de Zee- won. Zaterdagavond komt Her- vaartschool zijn eerste wed- MICHIEL i 3—1-nederlaag be- niet op 1 Mei in gebruik houden, zorgden. De onlangs gespeel- kunnen worden genomen, de wedstrijd EVVC n— zoals de bedoeling was. Het MVC II, die met 0—3 door zal nu wel' eind Juni wor- MVC II werd gewonnen, den. moest worden overgespeeld. Ditmaal werd het 13 voor de Middelburgers. De stand Plakplaatje Ook verdoeken is een werk, dat Bolte heeft gedaan. „Maar", zegt hij, „het komt vaak neer op het plaatsen van het gehele versleten doek op een nieuw doek." Het échte verdoeken doet een beetje denken aan een plakplaatje. Over de verflaag wordt een papier- laag geplakt, dan wordt, uiterst voor zichtig, het oude doek van de achter kant van de verflaag geschuurd, die daarna tegen het nieuwe doek wordt gehecht. Dan ivordt het papier er afgeweekt en is de verflaag inmid dels tweemaal verhuisd. Maar Bolte, met hoeveel plezier hij ook werkt in zijn atelier op de zolder van het Frans Halsmuseum (versierd met enige Perzische miniaturen en zelfs een klein vroeg werkje van Tou louse Lautrec!) zou toch ook zijn oude huis aan de Amstel in Amster dam niet kunnen missen. Daar tekent en aquarelleert nij zijn uitzicht en zijn modellen, als hij niet op reis met landschappen bezig is. Daar ook tekent hij 's avonds in zijn schetsboeken zijn illustraties. Het restaureren, de intieme ken nismaking met het werk van zo veler persoonlijkheid, heeft hem zijn eigen persoonlijkheid beter doen kennen en die toont zich wellicht het sterkst in zijn spontane werk, dat hij kan doen als hij even van de zwaar wegende verantwoordelijkheid van het restau reren is bevrijd. Voor het restaureren bestaan geen BIJ DE FOTO: „De doop van Christus in de Jor daan" van Jan van Scorel (1495 1562), dat Han Bolte heeft gerestau- - t Frans Hals- en dat in het Frans j iim te Haarlem is te zien. onderwijsinrichtingen. Men leert het op de ateliers, men komt er toe als Bolte, die tijdens zijn opleiding tot leraar en schilder karweitjes aannam om zelf ook wat te verdienen. Het begon met het inkleuren van een Engelse prent, die de kunsthan delaar op die manier- meer zou op brengen. Het resultaat was bevredi gend en er kwam een schilderijtje. Geen best misschien, maar wel met een erg moeilijk, want juist in het zwart zaten de beschadigingen en in die kleur is het uiterst moeilijk, de schakeringen te volgen. Van karwei tot karwei, ten deia. met. advies van restaurateurs éh soms werkend op hun ateliers, komt dan de ervaring, die Bolte zijn tegen woordige positie waard maakt. BOB BUYS Sas van Geilt: Raadsvergadering. Donderdag komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen Aan de orde zijn onder meer aankoop van circa 2i h.a. grond, ruiling van gron den met de Coöperatieve Suikerfa briek, een verzoekschrift F. Marqui- nie om afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting en een subsidiever zoek ad ƒ1 1250,van de gezamelijke middenstandsbonden in verband met. de te houden feestweek 9 t.m. 16 Mei 1953. Sas van Gent: Voordracht. Voor de afdeling van de Mij tot Nut. van het Algemeen, hield Cor. van Beek, onder goede belangstelling, een voor dracht over Jan de Hartog's boek „Hollands Glorie". Sas van Gent: Jubileum. De com mandant der Kon. Marechaussée de heer J. v. d. Woestijne herdacht de dag. dat hij voor 25 jaar in militaire dienst trad. Aardenburg: Aanbesteding. Te Aardenburg werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis met gara ge aan de haven te Aardenburg, Op drachtgever was J. van Hulle Mal- deghem en architect de heer D. So- linger te Aardenburg. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver Th. v. Hoorickx en Zn. te Heille voor een bedrag van 16490. Sluis: Uitvoering. De Rederijkers kamer De Oranjebloem gaf op „Ro- zenoord", het tehuis voor ouden van dagen te Sluis, een geslaagde uit voering van het zeemansspel Maaike door Rosita Peters. De Haagse Comedie heeft de laat ste tijd al enige malen de aandacht op zich gevestigd door het brengen van stukken, die op een of andere wijze afweken van het traditionele type. Met een van deze „buitenbeen tjes" is deze toneelgroep Maandag avond voor de Vlissingse Z.V.U.- vrienden opgetreden in het Concert gebouw. Dinsdagavond waren zij te gast in de Middelburgse schouwburg en buitenbeentje was Het heilige expe riment van de Oostenrijkse drama turg Fritz Hochwalder alleen al om het feit, dat het een stuk is waar slechts mannen in optreden. De auteur voert ons in de tijd terug naar het jaar 1767. De plaats van handeling is het Jezuïeten-col lege te Buenos Aires, waar de paters- Jezuïeten een hopeloze strijd voeren tegen de wereldlijke machten, r,ot behoud van de door deze orde ge stichte en geleide Indiaanse samen leving in Paraguay. Het is een opvoering geworden in grootse stijl, met een door zijn be heerst spel meesterlijke creatie van Paul Steenbergen, als de pater-pro- vinciaal, die in absolute gehoorzaam heid aan de hoogste leiding van de Orde het bevel moet geven, dat tot de ondergang van hun schepping zou voeren. Indringend spel gaf ook Frans van der Lingen, als pater Ladislaus Oros S.J. Bob de Lange gaf een meester lijke uitbeelding van de koninklijke visitator. Don Pedro de Miura, de wel wat te veel vloekende Nederlands-calvinisti sche koopman André Comelis van van Jan Retèl, was niet geheel aan vaardbaar, maar dat ligt voorna melijk aan de schrijver, die deze figuur wel wat simplistisch had op gevat. Pim Dikkers viel op als de eerlijke, maar uiteindelijk als sol daat denkende, Don Miguel Villano. Het geheel werd onder regie van Erwin Piscator een om zijn bij zondere opvattingen geroemde, maar omstreden figuur in de toneelwereld gebracht in een suggestief décor van Wim Deering. Het was een knap, mannelijk st.uk, dat wij als zodanig ook een experiment kunnen noemen, en dat grote waardering verdient.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2