Nieuw Zwitsaletten HOE DE NIEUWE ZONDAGSWET NU ZAL WORDEN Amendementen brachten verscheidene wijzigingen en aanvullingen Top Naeff ere-burgeres van Dordrecht Twee en veertigste lijst van slachtoffers watersnood 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 25 MAART 1953 Na de beslissing van de Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 24 Maart Gistermiddag om half vijf kon de Kamer aan de talryke stemmingen beginnen, welke zowel over de amendementen als over de afzonderlijke artikelen moesten worden gehouden en fjas om zeven uur des avonds viel de aatste beslissing. Dat was toen echter nog niet de eindbeslissing over het ont werp. Er werd namelijk tot een „tweede lezing" besloten, hetgeen betekent, dat werd besloten nog een dag tijd te nemen om rustig te kunnen bekijken, of, na de verschillende wijzigingen, nu alles, for meel-juridisch bezien, inderdaad klopte en dat de eindstemming tot hedenmid dag werd aangehouden. Het resultaat daarvan hebben wy op blz. 1 reeds ver meld. Volgens de tekst van het ontwerp dei- regering zou de eerste alinea van arti kel 1 hebben geluid: „In deze wet wor den onder Zondag begrepen de Nieuw jaarsdag, de Hemel vaai-tsdag en de eerste Kerstdag." Door een met 51 tegen 41 stemmen aanvaard amende ment van de heer Krol (c.h.) is dat echter geworden: Voor de toepassing van deze wet worden de Hemelvaartsdag en de eerste Kerstdag met de Zondag gelijkgesteld." Daarmede is dus de volledige gelijk stelling van de Nieuwjaarsdag met de Zondag, zoals het ontwerp wilde, ver vallen. Vóór stemden de C. H.. de A. R., de P. v. d. A. en de communisten. Het tegenstemmen van de V. V. D. had in zoverre geen bijzondere betekenis, dat deze fractie, zoals prof. Oud de vorige week reeds had aangekondigd, princi pieel aan geen enkele amendering heeft medegewerkt. Door de aanvaarding van het amen dement van de heer Krol vervielen enkele andere amendementen, die nu werden ingetrokken. Een amendement van ds Zandt (st. geref.). dat de wet wilde doen gelden voor: 1. de Zondag; 2. de eerste Kerstdag, de Nieuwjaars dag, de Goede Vrijdag en de Hemel vaartsdag had voordien alleen de stem men van de twee staatkundig-gerefor meerden zelf gekregen (verworpen met 87 tegen 2 stemmen). In de tweede alinea van artikel 1 had de regering willen zien opgenomen, dat voor de toepassing van de artikelen 2, 3. 4 en 5 (voor de inhoud dier artikelen zie men het vervolg van ons overzicht) de Goede Vrijdag met de Zondag wordt gelijkgesteld. Door een amendement van de heer Stufkens (arb.) is dit nog uit gebreid met enkele andere feestdagen, doch dan beperkt tot alleen de eis van artikel 2 (rust in de nabijheid van kerk gebouwen). Door de aanvaarding van het amendement-Stufkens luidt de twee de alinea nu: „Voor de toepassing van artikel S worden de ticeede Paos-, Pinkster' en Kerstdag, de Goede Vrijdag en de Nieuwjaarsdag met de Zondag gelijk gesteld." Dit amendement werd bij zitten en opstaan aangenomen, waarbij de C. H-, de Staatk. Geref., de V. V. D. en de C. P. N. tegenstemden. Voordien was een enigszins hiervan afwijkend amen dement van de heer Krol (c.h.) verwor pen met alleen de stemmen van de C. H. zelf voor (85 tegen 8). Een amendement van de heer Maenen (k.v.p.) werd nu ingetrokken. De poging van de heer Maenen (k.v.p.) om bij amendement nog een derde alinea toe te voegen, waardoor het mogelijk zou worden, de meeste be palingen van de Zondagswet bij alge mene maatregel van bestuur plaatselijk ook van kracht te doen zijn voor die kerkelijke feestdagen, welke door een aanzienlijk deel van de bevolking ener gemeente als zodanig worden gevierd (uiteraard was hier gedacht aan speci fiek Rooms-katholieke feestdagen) mis lukte, doordat diens amendement werd verworpen met 59 tegen 34 stemmen. Voor stemden alleen Rooms-katholie- ■ken, namelijk de K. V. P., de K. N. P. en drie Rooms-katholieke leden van de P. v. d. A.-fractie, namelijk de heren Willems, Ten Hagen en Ruygers. Het vierde Rooms-katholieke lid, mr Van Lier, stemde niet voor. Het gehele (dus uit twee alinea's be staande) eerste artikel werd daarna aangenomen met 68 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de A.R. (die geen enkele gelijkstelling met de Zondag wensten, omdat alleen de Zondag de Dag des Heren is), de Staatk. Geref. (dezelfde overweging), de V. V. D. en de C. P. N. Artikel 2 van het ontwerp werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Er waren geen amendementen op inge diend. Het luidt: „1. Het is verboden op Zondag in de nabijheid van kerken of andere gebou wen voor de openbare eredienst in ge bruik, zonder strikte noodzaak gerucht te verwekkenwaardoor de godsdienst oefening wordt gehinderd. 2. De burge meester treft de nodige maatregelen ten einde te voorkomen, dat op Zondag door het verkeer op land- en waterwegen in de nabijheid van kerken of andere gebouwen voor de openbare eredienst tw gebruik, meer voor de godsdienstoefe ningen hinderlijk gerucht wordt veroor zaakt dan met het oog op de eisen van dat verkeer redelijkerwijze onvermijde lijk is. Hij is bevoegd, daartoe verbie dend of bevélend op te treden of te doen optreden." Artikel 3, waarop evenmin een amen dement was ingediend, werd ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen, doch met de aantekening, dat de Staatk. Ge ref., de V. V. D. en de C. P. N. geacht Algemeen Handelsblad Toezending per luchtpost Om een vluggere ontvangst te bevor deren, kunnen onze lezers aan hun vast of tijdelijk (rels-)adres in het buitenland ons blad per luchtpost ontvangen. Kosten luchtrechten voor Europa 7.15 per 3 maanden of 0 55 per week boven de gewone portikosten voor bezending naar het buitenland. Voor landen buiten Europa vrage men tarieven aan bij de ADMINISTRATIE ALGEMEEN HANDELSBLAD AFD. ABONNEMENTEN wilden worden te hebben tegengestemd. Dit artikel luidt: ,Het is verboden op Zondag zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwekking hoorbaar is. 2. De burgemeester is be voegd, volgens regels door de gemeente raad te stellen, voor de tijd na 13 uur ontheffing te verlenen van het bepaalde in het eerste lid." Daarna was aan de orde artikel 4. De eerste alinea daarvan luidt: ,.JJet is verboden, op Zondag vóór 13 uur openbare vermakelijkheden te hou den, daartoe gelegenheid te geven of daaraan deel te nemen." Ds Zandt had hierop een amendement ingediend, waarbij kortweg alle open bare vermakelijkheden op Zondag zou den worden verboden, waardoor volgen de alinea's tevens konden vervallen. Dit wel zeer drastische amendement werd bij zitten en opstaan verworpen, met alleen de Staatkundig Gereformeerden zelf voor. Een amendement van de communisten, dat dergelijke vermake lijkheden alleen wilde verbieden „indien als gevolg hiervan de kerkdienst zou worden gestoord", werd verworpen met 88 tegen de vier stemmen der aan wezige communisten zelf. De (ongewij zigde) tweede alinea luidt: ,fDe gemeenteraad kan bij plaatselijke verordening voor de tijd na IS uur voor door hem aan te wijzen openbare ver makelijkheden een zelfde verbod vast stellen als in het eerste lid vervat." De derde alinea van artikel 4 werd in hoofdelijke stemming gebracht en aan genomen met 63 tegen 30 stemmen. Tegen: de A. R., de V. V. D., de Staatk. Geref., de C.H. en de heer Willems (arb.). Zij luidt: „De burgemeester is bevoegd volgens regels door de wet te stellen ontheffing te verlenen van het bepaalde bij het eerste en krachtens het tweede lid." In de vierde alinea is bij amendement van de heer Stufkens (arb.) een in het ontwerp facultatief gelaten algemene maatregel van bestuur in een dwingend voorschrift tot uitvaardiging van zulk een maatregel omgezet. Dit amende ment werd bij zitten en opstaan aan vaard, waarbij de A. R., de C. H., de Staatk. Geref. en de V. V. D. tegen wa ren. De alinea luidt thans: ..Ten aanzien van openbare vermake lijkheden, waarvan redelijkerwijze geen beletselen voor de viering van de Zon dag en geen verstoring van de open bare rust op de 'Zondag zijn te duchten, wordt bij algemene maatregel van be stuur bepaald, dat z\i niet als openbare vermakelijkheden fn de zin van deze wet zullen worden beschouwd." In artikel 5, dat nu volgde, was een zeer belangrijke steen des aanstoots voor de P.v.d.A gelegen; zozeer zelfs, dat de heer Stufkens kwam verklaren dat, wanneer deze niet zou worden verwijderd, dit voor het grootste deel van zijn fractie aanleiding zou zijn om bij de eindstemming haar stem aan het gehele ontwerp te onthouden. In dit artikel wilde het regerings ontwerp namelijk opgenomen zien, dat het des Zondags vóór 13 uur verboden zou zijn politieke optochten of poli tieke bijeenkomsten in de open lucht te houden. De P.v.d.A. achtte dit uit zonderen uitsluitend van poli tieke optochten en bijeenkomsten een discriminatie voor de politiek. Een amendement van de heer Stuf kens stelde nu voor, het woord „poli tieke" te schrappen, maar op het dan algemene verbod bij algemene maat regel van bestuur uitzonderingen (men denke aan wandeltochten e. d.) toe te staan. De K. V. P. had hiertegen aan vankelijk bezwaar gemaakt, omdat al dus godsdienstige bijeenkomsten e. d. (processies) niet bij voorbaat zouden zijn vrijgesteld. De heer Maenen vond er gisteren nu echter dit op, dat hij een sub-amendement indiende, waarin werd verwezen naar artikel 177 alinea 2 var de Grondwet, dat openbare godsdienst oefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen geoorloofd verklaart, waar zij „thans" (dat is in 1848, toen deze be paling werd opgenomen) naar de wet ten en reglementen is toegelaten (ge deeltelijke processievrijheid dus). De heer Stufkens, die anders geen kans zou hebben gezien zijn amende ment aangenomen te krijgen, nam dit over, en het aldus gesubamendeerde voorstel werd hierna aangenomen met de stemmen van de K. V. P. en de P. v. d. A. vóór. Voordien was een amen dement van ds Zandt (st. geref.), waar bij politieke optochten en bijeenkomsten voor de gehele Zondag zouden zijn ver boden, verworpen met 72 tegen 20 stemmen. Vóór stemden de Staatk. Ge ref., de A. R. en de C. H. Artikel 5 is nu komen te luiden: „1. Onverminderd de bepaling van artikel 177, tweede lid, der Grondwet is het verboden op Zondag voor 13 optochten of bijeenkomsten in de open lucht te houden, daartoe gelegenheid te geven of daaraan deel te nemen. 2. Ten aanzien van optochten of bijeenkomsten in de openlucht, waarvan redelijkerwijze geen beletselen voor de viering van de Zondag en geen storing van de open bare rust op Zondag zijn te duchten, wordt bij algemene maatregel van be stuur bepaald, dat zij niet als optoch ten of bijeenkomsten in de openlucht in de zin van deze wet zullen worden be-\ schouwd." Artikel 6: ,jHet is verboden op Zondag zonder genoegzame reden de openbare rust door arbeid in beroep of bedrijf te verstoren" werd zonder enig bezwaar aanvaard. Artikel 7 van het ontwerp luidde: .plaatselijke verordeningen tot regeling van punten, waaromtrent bij deze wet niet is voorzien, mogen geen verbods bepalingen inhouden omtrent sport beoefening of andere vormen van ont spanning op Zondag, die niet als open bare vermakelijkheid in de zin van dezei wet zijn te beschouwen." Ds Zandt had hierop een amendement ingediend van dusdanige tekst, dat op Zondag alle openbare sportbeoefening en sportwedstrijden zouden zijn verbo den. Dj1: amendement werd echter ver worpen met 88 tegen drie stemmen. Vóór de Staatkundig-Gereformeerden benevens ds Van der Zaal (a.r.). Ondertussen had de heer Maenen (k.v.p.) staande de vergadering nog een amendement ingediend, dat ook een meerderheid heeft verkregen en waarbij voor bepaalde feestdagen (bedoeld zijn de Rooms-katholieke feestdagen) toch nog een, zij het nu wat beperktere, be scherming is bereikt, namelijk alleen voor zover betreft artikel 2 van de wet (rust in de nabijheid van kerkgebou wen). Dit amendement werd aangeno men met 60 tegen 31 stemmen. Vóór de K. V. P.. de K. N. P. en de P. v. d. A. Deze nieuwe tweede alinea van artikel 7 luidt: „De gemeenteraadkan bij plaatselijke verordening bepalen, dat artikel 2 mede van toepassing zal zijn op in de ver ordening met name genoemde dagen, welke door een of meer kerkgenoot schappen tot rust- of feestdagen zijn be stemd." Aldus aangevuld, is artikel 7 in zijn geheel aangenomen bij zitten en op staan, waarbij de A. R., de C. H., de V. V. D., de Staatk. Geref. en de C. P. N. tegenstemden. De artikelen 8 tot en met 13 zijn uit sluitend van strafrechtelijke of formele aard en werden alle aanvaard, evenals de considerans. Vrachtauto op onbewaakte overweg gegrepen Vier personen zwaar gewond Vanmorgen is een vrachtauto met aanhangwagen door de electrische trein, die om 7.12 uur uit Amersfoort was ver trokken, op de onbewaakte overweg bij het Berkenlaantje te Soestduinen gegre pen. Van de vier inzittenden werden er drie uit de wagen geslingerd. Een 32- jarige inwoner van Vreeland kreeg in wendige kneuzingen. Bij een 60-jarige uit Loenen aan de Vecht werd een ge compliceerde breuk aan bet rechterbeen, inwendige kenuzingen en twee hoofd wonden geconstateerd. Beide mannen verkeren in levensgevaar. Een 43-jarige inwoner van Loenen aan de Vecht liep een wervelkolomfractuur op. De chauffeur van de vrachtauto uit Mijdrecht vluchtte overstuur het nabij gelegen bos in. Hij heeft een zware hoofdwond. Later is hij door militairen naar de Luchtmachtkazeme overge bracht. Het bleek niet mogelijk hem een verhoor af te nemen. De arbeiders waren op weg naar het vliegveld Soesterberg, waar zij werk zaam zijn. De electrische trein liep vrij zware schade op, doch kon met twintig minuten vertraging op eigen kracht naar Utrecht doorreizen. Reeds tien millioen watersnood zegels verkocht (Van een verslaggever) Het totale bedrag van de tot nu toe verkochte watersnoodpostzegels is niet bekend. Wel staat vast, dat men het be oogde millioen gulden dus 10 millioen zegels gepasseerd is. De volgende week Dinsdag is de laat ste verkoopdag. KERKNIEUWS Ds C. R. VAX LELYVELD OVERLEDEN Ds C. Rïppert van Lelyveld, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, is gis teren, 88 jaar oud, te Ginrieken over leden. Hij heeft achtereenvolgens de kerken van Schoonebeek, Appelscha, Goes en Diepenveen gediend, in welke laatste gemeente hij in 1910 emeritaat ontving om de functie van directeur van Valkenheide te Maarsbergen te aan vaarden. In 1913 legde hij deze functie neer; in 1917 werd hij predikant te Dinther, welke gemeente hij in 1943 met hernieuwd emeritaat verliet. Ds J. P. E. Chr. Eerhard met emeritaat Om gezondheidsredenen is met ingang van 1 Mei a.s. vervroegd emeritaat ver leend aan ds J. P. E. Chr. Eerhard, sinds 1933 predikant van de Ned. Herv. Gem. te Hillegom. Ds Eerhard werd in 1895 te Den Haag geboren en studeerde te Leiden, waar hij ook zijn doctoraal examen deed. Hij werd in 1925 predikant te Kethel en verwisselde in 1930 deze ge meente met die van Workum. Zuster Kruyt overleden Uit Soerabaja werd bericht ontvangen, dat ten gevolge van een auto-ongeluk zuster M. Kruyt overleed en mej. J. Kruyt, arts, een lichte hersenschudding kreeg. Zuster M. Kruyt was verpleeg ster aan de Chr. Kraamkliniek „Mardi Santosa" te Soerabaja, waarvan haar zuster mej. J. Kruyt arts-directrice is. Ned. Herv. Kelk. Beroepen. Tie Hillegom (toez,). mr C. Luite te M(jns- herenland. Te Oldebroek (2e pred.plaats, toez.), C. van den Boogert te Harderwijk. Te Poortvliet, A. Klein Kranenburg te Kootw(fkerbroek. Te Utrecht (vac, J. B. Groenewegen), M. Groenenberg te Amster dam. Te Vugbt (toez.), G. Nütbey te Wil- helminadorp. Aangenomen. Naar Geesteren (toez.), D. A. Brinkerink te Frederiksoord. Bedankt. Voor Huizen fvac. J. Zwijnen- burg) en voor Wezep, L. Vroegindewey te Papendrecht, Geref. Kerken Bedank.t Voor de benoeming tot hulppred, te Heuaden, C. J. Hakman te Boornbergum, Geref. Kerken (Ar. 31 k.o.). Be roepen. Te ZaltbommelTiel, C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken. Tweetal. Te Hulzen. B Bijleveld te Noordeloos en C. den Hertog te Urk. (Inge», med.-advertentie) Een nobele, geurige sigaret. Bereid uit milde, rijpe Virgimatabakken Een kwaliteitsproduct! EEN VORSTELIJKE VIRGINIA SIGARET TROPISCHE LANDBOUWDAGEN Nederlandse deskundigen adviseerden in Joegoslavië en Birma (Van onze correspondent Wageningen, 25 Maart. I YINSDAG werden de Tropische Land- bouwdagen, gewijd aan technische hiuilp en opbouw, te Wageningen voortgezet. Dr H. J. FWetema, directeur van de Nationale Coöperatieve Raad te Den Haag, sprak over „Coöperatie in minder ontwikkelde landen, in het bijzonder in Birma". Bevordering van het coöperatie wezen staat om verschillende redenen in de belangstelling bij de regeringen van mdnder ontwikkelde gebieden en de Verenigde Naties geven hieraan steun Een van stijl getuigende plechtigheid SINDS gisteren heeft mevrouw A. van RhijnNaeff, zoals zij in de Dordtse burgerlijke stand vermeld staat, Top Naeff, zoals zij in de harten van talloze Nederlanders leeft, naast haar trouw bewaard zwemdiploma de gouden eremedaille van de stad Dor drecht bö haar herinneringen gelegd. De twee enige officiële erkenningen van verdienste welke haar in haar leven zijn toegekend. Zo ongeveer heeft Top Naeff het gezegd in de karakteristieke raad zaal van het oude Dordrecht, waar bur gemeester, mr J. A. H. J. van der Dussen, in een speciale raadszitting haar ter ge legenheid van haar vijf-en-zeventigste verjaardag de gouden eremedaille van de stad, waar zij, vrijwel onafgebroken, van haar geboorte af heeft gewoond, heeft ter hand gesteld. Top Naeff, gezeten in de zaal en op de stoel, waar zij acht-en-veertig jaar geleden ook gezeten heeft, toen zij met dr W. van Rhijn die ook thans weer naast haar was gezeten in de echt werd verbonden, heeft zich op sobere en daardoor zo treffende wyze horen huldi gen door de eerste burger van de Merwestad, door mr H. L. Schövinck, die namens de minister van O. K. en W. heeft gesproken. De raadzaal was gevuld met wethouders en raadsheren, terwijl tevens de com missaris van de Koningin in Zuid Hol land, mr L. A. Kesper bij de plechtig heid aanwezig was. Voorts waren er tal van vrienden van de jarige en verschei dene collegae, zoals Marie Schmitz, Annie Salomons, K. H. de Josselin de Jong, Dirk Coster, dr P. H. Ritter Jr, Anton vam Duinkerken, prof. dr N. A. Donkersloot, mr J. C. Bloem, Pierre H. Dubois, Adrlaan van der Veen, C. Bud- dingh'. Aan het slot van de raadszitting heeft Top Naeff op die voornaam-een- voudige, die weemoedig-ironische wijze waarvan zy alleen het geheim kent, ge dankt voor het geluk dat haar op deze verjaardag is ten deel gevallen. Zij voelt zich gelukkig Eere-burgeres maar dan met twee ee's te zijn van de stad van Dirk III en de De Witten, waartoe zij, naar haar getuigenis van geringer TOP NAEFF ontvangt uit handen van de burgemeester van Dordrecht, mr J. JE. H. J. van der Dussen, de oorkonde van haar benoeming tot ereburgeres en de gouden medaille van de stad. Rechts op de voorgrond de echtgenoot van de schrijfster, dr H. W. van Rhijn. formaat, behoort. Op Indrukwekkende wijze heeft Top Naeff een korte schet3 van haar schrijfstersleven van griffel tot kroontjespen, vulpenhouder en ten slotte (op zeventig-jarige leeftijd) schrijfma chine, gegeven. Daarbij haar stad dan kend voor het vele dat zij haar heeft ge schonken en eindigend met enige woor den, gewijd aan Vincent van Gogh, die menige voetstap in Dordrecht heeft lig gen en wiens werk in deze stad al zo vroeg waardering heeft gevonden, ten einde aan te tonen, „dat een zo over het paard getilde en verwende vrouw als een eereburgeres ook haar plaats nog kent". Na afloop van de plechtigheid ten stadhuize en nadat velen de jarige had den gelukgewenst, verenigde men zich in het patriciërshuis aan de Nieuwe Haven, het Museum van Gijn, waar bij kaarslicht temidden van met gobelins behangen wanden een maaltijd werd gegeven. Daar heeft Dirk Coster, de eerste ere-burger-llterator in den lande (van Delft) namens zijn stad woorden van hulde gesproken. In de rij van spre kers hebben zich prof. dr N. A. Donker sloot, namens de Vereniging van Letter kundigen en het P.E.N.-Centrum voor Nederland en de heer F. P. Huygens namens de Maatschappij voor Letter kunde, gevoegd. De maaltijd werd een ogenblik onderbroken voor een serenade van de Dordtse Postharmonie. die op muzikale wijze uitdrukking wenste te geven aan da dankbaarheid van de pos terijen, dat Top Naeff haar zoveel werk heeft verschaft in de loop der jaTen. Dordrecht heeft mevrouw Anthonetta van RhijnNaeff gehuldigd op een van stijl getuigende wijze. Nederland zal het gemeentebestuur van Dordrecht dank baar zijn voor dit blijk van erkenning van culturele waarden. door voor technische hulp op dit gebied gelden uit te trekken. In Europa is coöperatie van zeer grote betekenis ge bleken voor het economisch en sociaal zwakke deel van de bevolking, zodat deze belangstelling voor het ooöperatie- wezen begrijpelijk en te rechtvaardigen is. Onder verwijzing naar de bijzondere omstandigheden in Birma, noemde spr. de verschillende factoren, die een voor spoedige ontwikkeling van het coöpera tiewezen daar te lande in de weg staan. Ten slotte gaf hij een samenvatting van zjjn aanbevelingen aan de Birmese rege ring ten aanzien van de voorwaarden, welke z.l. zouden moeten worden ver vuld om de overheidspolitiek op het ge bied van de coöperatie te doen slagen. Prof. ir F. Hellinga, hoogleraar in de cultuurtechniek aan de Landbouwhoge school te Wageningen, besprak de tech nische hulp-ervaringen in Joegoslavië. Prof. Eysvoogel en spr. zijn als F.A.O.- experts in 1952 in Joegoslavië geweest. Hun werkzaamheden lagen op het ter rein van watervoorziening en afwate ring. Over urgentie en de mogelijkheid van uitvoering van diverse waterbeheer- singsprojeoben wend advies gevraagd en over het algemeen kon dit ook worden gegeven. De uiteindelijke waarde van de uitgebrachte adviezen hangt af van het geen er mee wordt gedaan. Joegoslavië beschikt voorshands nog niet over er varen krachten op het grensgebied van landbouwkunde en waterbouwkunde om zelf de projecten uit te voeren. Men moet dus bereid zijn om voor langere tyd experts uit den vreemde aan te trekken. De grotere waterbouwkundige werken vragen een ruim financierings schema, o.a. om werktuigen uit het buitenland te importeren. Een dergelijke financiering stond echter nog geenszins vast. Ten slotte sprak dr ir P. Buringh over de rol van de luchtfoto bij het Kleine Zaal Cello-recital JANOS SCHOLZ NADAT JAnos Scholz aan de klassieke meesters met kennelijke tegenzin zijn tol had betaald, wendde hij zich eindelijk een beetje tot de Muzen. In middels waren de vriendelijk onopge smukte Handel-variaties van Beethoven en de intens geconcentreerde Vierde cello-sonate uit zijn laatste scheppings periode toen reeds „erledigt" op een zeldzaam liefdeloze wyze: groezelig van klank, onvast van intonatie, nauwelijks uit de grondverf wat het ensemblespel betreft. De zwaar te verwezenlijken Zesde solosuite van Bach oorspron kelijk voor een vijfsnarig instrument, de violoncello piccolo, gecomponeerd on derging hetzelfde lot. Hier bleek by wy- len zelfs het rhythme op onherkenbare wijze verdoezeld, terwyl de executant bovendien ettelijke keren van het noten beeld is afgeweken. Het leek wel of Jclnos Scholz buiten training was; an ders is dit optreden nauwelijks te ver klaren, want wij kennen hem van vorige gelegenheden als een goed instrumenta list. Hiervan is op dit concert zelfs na de pauze slechts bij momenten iets aan het licht gekomen, met name in de cello-sonate opus 4 van KodAly. Hier klonken warme timbres en kwam er wat fantasie in het spel, doch Bartóks populaire Roemeense Volksdansen (door de solist bewerkt) zijn wederom in rook opgegaan. Aan het feit, dat ook Géza Frid zijn hoogste troeven in Kodaly uit speelde, hebben wij tenminste één aan gename herinnering te danken. J. R. Kameropera Camerata Naar men ons mededeelt heeft de kameropera Camerata een plan ontwor pen, waardoor het mogelijk zal zijn in vrijwel alle plaatsen in Nederland voor stellingen te geven. Het repertoire wordt uitgebreid met twee werken: Het Meisje van Ellzondo van Offenbach en Het Ge heim van Suzanna van Wolf-Ferrarl. Het bestaande repertoire met kleine opera's van Pergolesi, Dalayrac en Haydn blijft gehandhaafd, evenals Het Medium en Amahl en de Nachtelijke Bezoekers van Menotti. Het tableau de la Troupe bestaat uit: Nelly Becker, Nina Bergsma, Dora van Doorn-Linde man, Wiebe Draver Elisabeth Glastra van Loon. Paul Hameleers, David Holle- stelle, Watty Krap, Henk Meijer. Jeanne van de Rosière, Nelly Smit. Willy de Max van Doorn, regisseur Joris Diels. opstellen van de plannen voor minder ontwikkelde gebieden. Voor de bosbouw, de geologie, de bodemkunde, de cultuur techniek de bodembescherming, de sta tistiek, de planologie, de landinrichting e.d. zijn uit luchtfoto's vele gegevens af te leiden. Volgens dr ir Buringh is het onverantwoord bij het opstellen en uitvoeren van plannen in minder ont wikkelde gebieden geen volledig ge bruik van luchtfoto's te maken; ze zijn van primaire betekenis. OPPOSITIE TEGEN ADENAUER De socialistische fractie van de West- duitse Bonsdag heeft een interpellatie aangevraagd omtrent de verklaring van de Westduitse regering met betrekking ■tot de regeling van de Duitse buiten landse schulden. Zij wil van de regering weten, waarom deze de mededeling van de geallieerde Hoge Commissie van 6 Maart 19-51, dat de drie regeringen de notawisseling beschouwen als bekrach tiging van een overeenkomst, zonder tegenspraak heeft aanvaard. De S.P.D. vraagt aan de regering, waarom zij de Londense overeenkomst over de buiten landse schulden heeft ondertekend, on danks het feit, dat de wetgevende licha men van de Bondsrepubliek tot dusverre de verklaring nog niet hebben goedge keurd. Vrijlating geëist van Duitsers in Rusland Kanselier Adenauer heeft een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om in te stemmen met de hereniging van Duits land en haar vredeswil te bewijzen dooi de 300.000 Duitse krijgsgevangenen, die in Rusland vastgehouden worden, vrij te laten. „Ruim 100.000 Duitsers, wier namen bekend zijn, worden in kampen vastgehouden. Van 200.000 anderen is niets anders bekend dan dat zij gevangen zitten", aldus Adenauer, ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Geslaagd cand. ex. ElngeLs mej. W. B. Broeze en de heer N. J. Winkel; voor cand. ex. economie mej, A. J. Hendriks en de heren A J. Bosse, C. Looyen en M. H. Gerla. Amsterdam (Vrije Universiteit). Geslaagd prop. ex. ttaeol. B. G. Lange- wouters te Brussel: cand. ex. klassieke letteren G. J. Vrijmoeth. Kampen/ (Theol. Hogeschool der Geref. Kerken). Geslaagd cand. ex. theo logie B. Berends te Noord-Sleen. (Ingez. med.-advertentie) PERIODIEKE PIJNEN! Moderne vrouwen bestrijden ze met: WBÜMAÏ Prins dankt Amerikanen voor spontane hulp Hulpactie bracht 2.253.287 dollar bijeen Prins Bernhard is gisteren per vlieg tuig in Washington aangekomen. De prins heeft de vliegtocht van New York naar Washington gemaakt met het vliegtuig van generaal William Craigie van de Amerikaanse luchtmacht. De prins heeft by een plechtigheid in de Nederlandse ambassade te Washington ter afsluiting van de hulp actie in de V.S. voor de slachtoffers van de watersnood bekendgemaakt, dat in het geheel 2.253.287 dollar is bijeen gebracht. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers der instel lingen en organisaties, die tot het wel slagen der actie hebben bijgedragen. In een rede die werd uitgezonden via radio en televisie, zelde de prins dat de hulp van het Amerikaanse volk een „Inspirerend betoon van edelmoe digheid en menselijke saamhorigheid" is, dat nooit door het Nederlandse volk zal worden vergeten. In het verschrik kelijk uur van nood werden wij ver warmd en bemoedigd door de spontane hulp van duizenden Amerikanen, die direct kleding en geld begonnen te sturen. Ik geloof dat het nauwelijks mogelijk is. in woorden uitdrukking te geven aan de dankbaarheid van mp volk, zo besloot de prins. Ruim 85 millioen gulden in Rampenfonds Sinds Maandagavond ontving het Nationale Rampenfonds een bedrag van een half millioen gulden, zodat de stand gisteravond as: 85.100.000. Kunstveiling bracht 35 mille op voor Rampenfonds (Van een onzer verslaggevers) De veiling van kunst- en gebruiks voorwerpen, alsmede van antiquiteiten, welke de afgelopen twee dagen in het Haagse Gemeentemuseum is gehouden ten bate van het Nationaal Rampen fonds, heeft in totaal 35.616.opge bracht, welk bedrag inmiddels aan het rampenfonds is overgemaakt. Aanvan kelijk had men geschat, dat de totale opbrengst ongeveer 25.000 zou opleve ren, doch reeds aan het einde van de eerste veilingdag kon men deze mening wijzigen, omdat toen reeds ruim 21.000 was ontvangen. Voor millioenen gered aan landbouwmachines De Commissie noodvoorziening land bouwwerktuigen die kort na de ramp van 1 Februari aan het werk ging om de onder water staande tractoren, maaidorsers en andere landbouwwerk tuigen voor vernietiging te behoeden, is er in geslaagd snelle en doorgaans afdoende hulp te bieden. Op 10 Febru ari vertrok de eerste ploeg; kort na dien waren reeds 31 hulpploegen, waarvan 13 met kraanwagens waren uitgerust, aan de slag. Uit het feit, dat zij in ongeveer vier weken tijds ruim 750 tractoren en maaidorsers, alsmede vele kleine ma chines, zoals maalmachlnes, binders, vlastrekkers e.d. goeddeels herstelden en voor verder bederf behoedden, blijkt dat er hard ls gewerkt. Definitief her stel van de machines werd aan de eigenaren overgelaten. De geborgen en geconserveerde machines vertegen woordigen een waarde van vele mil lioenen guldens. Liga van Rode Kruisverenigingen schenkt textiel, huizen en landbouwmachines Na besprekingen in Genève met leiders van de Liga van Rode-Kruisverenigin gen ls de heer Walter B. G. Reynolds, vertegenwoordiger van Nederland bij de Liga, in Nederland teruggekeerd. De heer Reynolds heeft in Genève spe ciaal de administratieve zjjde van het probleem der hulpverlening besproken. Hy schatte het bedrag, dat de Liga voor de hulpverlening zal uittrekken op vele millioenen guldens. Aan textiel zal voor een bedrag van 1% millioen dollar be schikbaar worden gesteld. In de tweede plaats zyn opdrachten tot levering van in totaal 452 geprefabriceerde huizen geplaatst in Canada, Noorwegen, Zwe den en Zwitserland. Ook hiermede zijn enige millioenen guldens gemoeid. Tot slot zal nog voor ongeveer twee millioen dollar aan landbouwwerktuigen en -machines worden geschonken. C.B.T. schenkt half millioen voor Rampenfonds In de algemene vergadering van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilin gen, is besloten een bedrag van 500.000 ter beschikking te stellen van het Natio nale Rampenfonds. By een eventuele verdere hulpverlening denkt het bestuur aan die schaden, waarvan wel vaststaat dat zy nimmer door enige algemene schaderegeling vergoed zullen worden. Chili heeft Engeland in een vrien delijk gesteld memorandum verzocht vóór 15 April de Chileense installaties op het eiland Deception, die de Britten in Februari ontmantelden, te herstellen. Het Informatiebureau van het Ned. Roode Kruis heeft de 42e lyst van ge borgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. DEN BOMMEL Leendert Brfls, geb. 16.-10.-18, laatste adres Molendyk A 23. DREISCHOR Zegerlna van Bloois-Kloote, geb. 30.- 9.-75, Kapteinsweg P 80; Kornelis Rog- gebrand, geb. 14.-6.-75, Bogerdweg D FIJNAART Bastiaan Llps, geb. 23.-1.-47, D 222. KORTGENE Wllem Barentsen, geb. 5.-1.-65, we duwnaar van Jakoba Lievense, Spulweg 6; Johanna Martina Barentsen-Rooze. geb. 2.-2.-01, Plein 2a, Den Haag. MIDDELHARNIS Jacob Hoogmoed:, geb. 26.-10.80, Kerkstraat 7, Sommelsdijk. NIEUW-VOSSEMEER Willy Pietemella Jacomina Jeroense, geb 23.-11.-45, Kortendyk 78; Wilhel mus de Klerk, geb. 24.-5.-94, Kortendijk )9; Marftn Nljssen, geb, 8.-11.-85, Paar denboek 367; Jacobus van Someren, geb. 2.-11.-51, Pelsendijk 325. NIEUWERKERK Maatje Smallegang-Kloet, geb. 24.- 11.-70, wed. van Jacobus Smallegang, Ooststraat 183. OUDETONGE Jacobus de Boet, geb. 16.4.-08 en Marlnus Jozef de Boet, geb. 21.-2.-42, Buitendijk B 87: Arendje Bruinse, geb. 10.-12.-36, Stationsweg 81; Pieter Jaco bus Arrj Dekker, geb. 8.-11.-12, Juliana- straat 3; Josina Groenendijk, geb. 26.- 7.-36, Jullanastraat 2; Pleternella Jo hanna Hameeteman, geb. 8.-11.-13; Wil- lempje Knops, geb. 5.-12.-39, Nieuwstr. 50; Jacob Koert, geib. 31-1.-46, Sta tionsweg 73; Jacob Koole, geb. 30.-11.- 35, Jullanastraat 8; Johannes Hen<'r!ku3 Nicolaas de Laat. geb. 26.-4.-47, Z-id- djjk 57; Willem Mijs, geb. 9.-5.-46. B 32; llemlna DonQcersloot-Mun- ters, geb. 9.-7,-84, Stationsweg 71: Cor nelia Brands, geb. 4.-2.-39, Jozefsdreef 3; Amthonie Franciscus Tuns, geb. 4.-6.- 38, B 57; Arend de Vos, geb. 25.-9.-43, Jozefsdreef 18; Al Ida Zlels-van Bierst, geb. 1C.-9.-1S, Zuiddijk 50. OUWERKERK Amthonüe Bogerd, geb. 6.-3,-88 te Nieuwenkerlk, Straatweg 144; Pieter Jeremias Maarten Hendrilkse, geb. 26.- 8.-39. STAVENISSE Maatje Helena Hage-KUppel. geb. 1.-3.-19, Kerkstraat A 317; Maatje Jan na. Leenhouts-Plansoen, geb. 27,-2.-13, echtg. van Marlnus Leenbouts, Kerkstr. A 306. ZUIDLAND Aanvulling op 4 e verlieslyst. Thans geborgen: Jacob Leendert van Eersel, geb. 18.-8.-51, Breedeweg 26Sa.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3