ALGEMEEN HANDELSBLAD Koningin Mary gisteravond overleden WELKE ADVERTENTIES grticutre Jims terbam&cfye @ourattt ROUW IN ENGELAND Geen uitstel der kroningsfeesten Lente in Zuid-, Midden- en West-Europa NIEUWE ZONDAGSWET AANGENOMEN Vorstin van koninklijke allure TSJECHISCHE PILOOT WACHTTE RONDCIRKELEND OP ASYL Franse ministers in de V.S, 126c JAARGANG No. 41057 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN IVOENSDAG 25 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Grootmoeder van Elisabeth ff. laatste vorstin uit Victoriaanse tijdperk NADAT gistermiddag plotseling een verslechtering in de toestand van de 85-jarige koningin Mary van Engeland was ingetreden, kwam gisteravond het einde. Om 23.20 uur overleed de Koningin, die sedert 22 Februari j.l. het bed had moeten houden. Het laatste bulletin, dat aan de poort van Marlhorbugh-House werd bevestigd, luidde: „Koningin Mary is om 20 minuten over 10 (Britse tijd) in volle vrede in haar slaap over leden." Het was getekend door de lijfarts der Koningin, Sir Horace Evans, en haar chirurg, Lord Webb-Johnson. In de loop van de middag hadden haar naaste familieleden haar nog be zocht. De jonge koningin Elizabeth, vergezeld door de Hertog van Edinburgh en prinses Mary, vertoefde enige tijd aan haar bed. De oude Koningin was niet meer bij volle bewustzijn, doch zij herkende haar kleindochter, wendde haar het gelaat toe en glimlachte. Voorts bezochten de Koningin-moeder Elizabeth, de Princess Royal, de Hertog en Hertogin van Gloucester en de Hertog van Kent de patiënte. De Hertog van Windsor, die de vorige week uit de Ver. Staten was aangekomen, vertoefde in de loop van de dag drie maal aan het ziekbed van zyn moeder. De aartsbisschop van Canterbury de hoogste kerkelijke autoriteit, arriveerde om 15.1/0 uur. Een grote zwijgende menigte had zich gedurende de avonduren naar Marl borough House begeven. Toen de standaard op het dak halfstok werd gehaald en het laatste bulletin werd aangebracht, ontblootten de mannen het hoofd, enkele vrouwen knielden. Een half uur later lag het paleis verlaten in het duister gehuld. Om kwart o-ver 12 verscheen Winston Churchill in het Lagerhuis, dat in avond zitting bijeen was. Met ontroerde stem verklaarde hij: „Tot mijn groot leedwezen moet ik bekend maken dat Koningin Mary hedenavond om 22.20 uur in haar slaap vredig is heengegaan". Hij zou heden het Huis voorstellen tot Donderdag uiteen te gaan als uiting van diepe smart en eerbied. De door Churchill opgestelde rouw- boodschap, gericht aan Koningin Elizabeth n, welke tot titel draagt: „De dood van Hare Majesteit Koningin Mary", bevat de verzekering „dat wij voor altijd ons dankbaar de liefde zullen herinneren, die Koningin Marv aan al de volken van dit land schonk en haar toegewijde dienst aan hun welzijn". Attlee sprak uit naam van de Labouroppositie en Clement Davies uit naam der liberalen. In het Hogerhuis las de Markies van Salisbury, de leider der conservatieven, de condo- leantieboodschap voor. Achttien jaar geëist tegen Sultan Haniid Het Indonesische Openhaar Minis terie te Djakarta heeft achttien jaar gevangenisstraf geëist tegen sultan Haruid de Tweede. HEDEN zal een beslissing worden ge nomen omtrent de begrafenisplech tigheden. Officieel is bekend ge maakt dat het Britse Hof één maand zal rouwen. De kroning in Juni a.s. zal niet worden uitgesteld; reeds enkele maanden geleden werd aange kondigd dat Koningin Mary de plechtig heid wegens haar hoge leeftijd niet per soonlijk zou bijwonenzij zou haar in de televisie volgen. Het zou haar laaitste wens zqn geweest in geval van haar overladen de kroning doorgang te doen vinden. De uitvaartdienst zal. naar wordt verwacht, in de St Paul's Kathe draal worden gehouden, daar de West minster Abdij ten dele ls gesloten in ver band met de voorbereiding der kronings- plechtigheden. Koningin Mary's stoffe lijk overschot zal worden bijgezet in de familiekapel in het Kasteel van Wind sor, naast haar echtgenoot, koning George V en haar zoon, koning George VI, die het vorig jaar overleed. Uit de gehele wereld zijn telegram men van deelneming ontvangen, aue staatshoofden hebben blijk gegeven van hun sympathie^ ONZE Londense correspondent voegt hieraan toe: Het is de gewoonte vorstelijke per sonen bijnamen te geven, welke vaak op treffende wijze samenvatten hoe de publieke opinie over het leven van de betrokkene oordeelt. De bijnaam van koningin Mary was „the wellbeloved". de algemeen geliefde. De reactie van het Britse volk op het bericht van haar dood maakt duidelijk hoe diep die liefde leefde. De kranten wijdden vanochtend dan ook. ten bewijze van de algemene be langstelling, hele pagina's aan het ver scheiden van de oude Koningin, die officieel Koningin-weduwe moest wor den genoemd, maar die voor iedereen Queen Mary" is gebleven, de naam. welke zij heeft verworven tijdens de lange en veelbewogen periode in de Britse historie, toen z\j en de Sailor King", George V, als een markant vor stelijk paar hun beeld in de annalen van de wereldgeschiedenis griften, immers, het is opmerkelijk, hoe Koningiti Mary in de herinnering van tallozen onaf- scheddelijk verbonden ls aan de kordate figuur van George V. Weinig gemalin- N 'A een somber en koud week-einde slaagde de zon er gisteren in de mist en de laaghangende bewolking bijna overal in het land op te lossen, zodat de temperaturen in de voor middag snel konden oplopen en op tal van plaatsen tot meer dan 15 graden stegen. Hiermede kwam een eind aan de merkwaardige toestand, waarby het weer in ons land, on danks de hoge barometerstanden, koud en somber was, terwijl in Duitsland, Frankrijk en Engeland zonnig weer voorkwam met maxi mumtemperaturen van 19 tot 23 graden. Vandaag is het dan ook in geheel Midden-, Zuid- en West- Europa lente. Dit gehele gebied wordt bedekt door een enorm gebied van hoge luchtdruk, dat nog maar weinig tekenen van verzwakking vertoont; aldus deelt het K.N.M.I. mede. In schrille tegenstelling hiermee staat het weer in Noord-ScandinaiHë, waar nog volop winter heerst. Daar vriest het b\j krachtige Noordenwin den meer dan 10 graden en er valt herhaaldelijk sneeuw. Nog veel kou der is het boven Groenland en Noord- Rusland, waar plaatselijk meer dan 30 graden vorst voorkomt. De grens tussen winter en lente, waarlangs de stryd tussen de koude luchtma8sa's uit het Noorden en de warme lucht uit het Zuiden wordt uitgevochten, liep vanmorgen van Zuid-IJsland via Midden-Scandinavië naar West-Rusland. Talrijke depres sies kwamen de laatste dagen in dit grensgebied tot ontwikkelingzij trokken vergezeld van storm, regen of sneeuw naar Rusland. Het ziet er naar uit dat de laatste depressie van deze reeks, die nu voor de Noorse kust tot ontwikkeling komt, haar invloed icat verder naar het Zuiden zal uitstrekken dan haar voorgangsters, zodat mag worden verwacht, dat de wind morgen uit westelijke richtingen iets zal aan wakkeren. De kansen op neerslag zijn echter nog zeer gering en de temperaturen zullen ook morgen hoog blijven voor de tijd van het jaar. Strafvermindering voor oorlogsmisdadigers door Japan gevraagd De Japanse regering heeft de betrok ken geallieerde regeringen, die van de V.S., Engeland, Australië cn Nederland, benaderd met een verzoek tot vrijlating dan wel strafvermindering van de door deze landen vastgehouden oorlogsmis dadigers. Deze verzoeken zijn sinds ge ruime tijd in overweging. Het betreft twee soorten gevallen, die van de zeer ernstige oorlogsmisdadigers (a-crimi- nals) en de minder ernstige (b- en c- criminals). De a-gevallen zijn behandeld door het internationale tribunaal ln Tokio, de b- en c-gevallen door natio nale tribunalen. Over de a-gevallen kan dus niet elk der landen afzonderlijk beslissen, dooh moet gemeenschappelijk trekken het meest uw aandacht? Vrijdag 27 Maart a.s. begint onze tweede Jubileum-prijsvraag Han delsblad, waarbij wij uw speciale aandacht zullen vragen voor de advertenties. Wij gaan u vragen de vijf adver tenties aan te wijzen, die in de week van 27 Maart tot en met 2 April het meest uw aandacht hebben getrokken. Wij verzoeken u te letten op de aankondiging, die wij Vrijdag 27 Maart a.s. ln ons blad zullen plaatsen. Daarin zult u alle bij zonderheden over deze Interes sante advertentie-test vinden. een besluit worden genomen. Binnenkort zal aan de Japanse regering een voor stel worden gedaan over de procedure voor behandeling van Japanse verzoe ken tot eventuele herziening van de a-gevallen. Wat de b- en c-gevallen betreft, kan worden medegedeeld, dat de Ameri kaanse regering „parole board" hebben ingesteld, een advies-college, dat de president over een voortgebrachte zaak adviseert, nadat elk geval op zijn juri dische mérites is onderzocht. De andere geallieerde landen hebben voor deze categorieën misdadigers nog geen be slissing genomen en overwegen nog de te nemen maatregelen. Koning Hoessein van Jordanië heeft een uitnodiging aanvaard van 25 tot 31 Maart de gast te zpn van de Britse regering. De Chinese delegatie, onder leiding van Tsiou En-lai, die de bijzetting van Maarschalk Stalin in Moskou heeft bij gewoond. is gisteren per vliegtuig naar Peking teruggekeerd. CHURCHILL aanvaardt Tsjoeikow's voorstel Voor Brits-Russische bespreking over luchtincidenten De Britse premier Churchill heeft Dinsdag m het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland het voorstel van de Rus sische generaal Tsjoeikow voor bespre kingen over maatregelen ter voorko ming van incidenten, zoals het neer schieten van een Britse Lincoln-bom- menwerper boven Duitsland, zal a vaarden. De besprekingen zullen uitsluitend tussen Engeland en de Sowjet-LTnie worden gehouden, maar Engeland zal in nauw contact blijven met de Ameri kaanse en Franse autoriteiten in Duits land, aldus deelde het Britse ministerie van buitenlandse zaken later mede. Aan de Britse hoge commissaris in Duitsland. Sir Ivone Kirkpatrick, is opgedragen het aanbod in beginsel te aanvaarden. De plaats en de tijd van samenkomst moeten nog worden geregeld. Stemmen verhouding60—21 A.R., V.V.D., St-Geref. en de C.PN. stemden tegen (Van onze parlementaire redacteur) 's-G raven h age, 25 Maart DE Tweede Kamer heeft het ontwerp voor een nieuwe Zondagswet, waarover de vorige week reeds uitvoerig discussies waren gevoerd, nadat gistermiddag door amendering nog een aantal wijzigingen waren aangebracht, hedenmiddag aangenomen met 60 tegen 24 stemmen. Tegen stemden de V.V.D., de A.R., de Staatk.-geref. en de Communisten. Voor het tot de eindstemming over het gehele ontwerp kwam, legde dr Schouten (a.r.) een korte verklaring af, waaruit hlcek, dat ook de Anti-Revolutionairen zouden tegenstemmen en wel voornamelijk op grond van het vierde lid van artikel 4 en artikel 5. De heer Tilanut (c.h.) deelde mede. dat ook de C.H. zekere bezwaren hadden tegen het nieuwe ontwerp, maar dat zij de bezwaren tegen de verouderde wet van 1815 groter achtten. Zijn fractie zou dus voorstemmen. Voor een beschouwing over de behandeling van het wetsontwerp gisteren in de Tweede Kamer verwijzen wij naar een artikel elders in ons blad. nen van een Britse koning hebben ooit zulk een persoonlek stempel op de ver beelding van de grote massa kunnen zetten naast de krachtige gestalte van de regerende vorst als de thans over leden vorstin. Weersverwachting MEER WIND De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Droog weer met aanvankelijk weinig en later toenemende bewol king. Aanvankelijk zwakke latér matige en langs de Waddenkust mogelijk tot krachtig toenemende wind tussen Zuid en West. Komende nacht slechts hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag Iets minder zacht dan vandaag (opge maakt te 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) 8.40 u., 1.7 CC.. luchtdruk 1037.0 mUlibaren of 777,8 mm, windrichting en -kracht Z.Z.W.-Z., max. temp. gisteren 34.3, min. temp. 1,1, geen neerslag. Zon heden onder 39.01, morgen op 6.30. Maan morgen onder 5.06. op 14.56. Volle Maan 30 Mrt. ISRAËL PROTESTEERT TEGEN TSJECHISCHE BESCHULDIGING De Israëlische gedelegeerde me vrouw Golda Meyerson heeft Dinsdag in de politieke commissie van de algemene vergadering der V.N. mede gedeeld, dat Israël te geschikter tjjd een dossier zal indienen van de poli tiek van „anti-joodse agitatie", die door de Sowjet-Unie en haar bond genoten werd gevoerd. De Tsjechoslowaakse afgevaardigde David had „een nieuw element" aange voerd door te verklaren, dat ook Zionis ten zich onder degenen bevonden, die zouden pogen de volksdemocratieën om ver te werpen. De gedelegeerde van Israël noemde deze beschuldigingen „absurd en lasterlijk". „De Zionistische beweging is de bevrijdingsbeweging van het Joodse volk en heeft als zodanig sinds vele jaren erkenning verworven, culminerend in de steun van de V.N. voor haar doel: de vestiging van de staat Israël." NIEUWE LUFTHANSA MET GROTE PLANNEN Volgens de Daily Telegraph zou het thans zeker zijn. dat de eerste bestellin gen die door de nieuwe Westduitse Luft hansa zullen worden gedaan voor ver keersvliegtuigen voor de lange afstand bij de Amerikaanse vliegtuigindustrie zullen worden geplaatst. Het is waar schijnlijk, dat er een keus gemaakt zal worden tussen de Douglas D.C.-6 en de Lockheed Super Constellation. De Duit sers willen in 1954 1955 met de lijnen over de Atlantische Oceaan beginnen. De Lufthansa zal waarschijnlijk binnen een paar jaar een geduchte concurrente worden van de luchtvaartmaatschap pijen, die Europese en intercontinentale lijnen exploiteren en haar voor-oorlogse positie als een van de grootste onder nemingen hernemen. De luchtvloot van de Duitse maat schappij zal aanvankelijk uit twintig tot vier en twintig toestellen bestaan. De Daily Telegraph herinnert er bovendien aan, dat slechts nieuwe toestellen in aanmerking komen voor de Lufthansa. De regering van Ceylon heeft de par ticuliere uitvoer van rubber en staal naar communistisch Ohina verboden. KONINGIN MARY, die in Mei a.s. 86 jaar zou zijn geworden, vertegen woordigde een tijdperk, het tijdperk, dat uit het Victoriaanse en het Eduar- diaanse was voortgevloeid. Als gemalin van Koning George V heeft Koningin Mary 26 jaren op de Britse troon gezeteld. Zij was een doch ter van Francis, Hertog van Teek en Prinses Mary van Cambridge, en werd in 1867 in het Londense Kensington Palace geboren. Een deel van haar jeugd bracht zij in Florence door, waar zij kunstge schiedenis studeerde. Haar belangstel ling voor schilderkunst, voor meubelen, antiquiteiten en handweefsels heeft zij haar gehele leven behouden. Tot voor kort bezocht zij trouw de voornaamste Londense tentoonstellingen. In 1892 verloofde zij zich met de toen malige Britse troonopvolger, de Hertog van Clarence. Vijf weken vóór de huwe lijksvoltrekking overleed de Hertog. Zij was echter voorbestemd de troon te bestijgen, want in Juli 1893 huwde zjj. op aandrang van de oude Koningin Vic toria, Prins George, die na de dood van Koning Eduard VTI, in 1910, als George V de kroon aanvaardde. Vier jaren latei- brak de eerste Wereldoorlog uit en naast haar gemaal wist zij zich door haar fiere houding en persoonlijke activiteit te on derscheiden. Koning George en Queen Mary belichaamden de geest en de we reldbeschouwing der Engelsen en hun opvattingen ten aanzien der monarchie. Koningin Mary bezat in hoge mate de waardigheid ener vorstin, al heeft men haar wel eens een zekere koelheid en on bewogenheid verweten. Tijden van vreugde heeft ztj in vele opzichten gekend; verre reizen deed zij met Koning George en tezamen bezoch ten zij vrijwel alle delen van het Britse imperium. Persoonlijk verdriet echter werd ook haar niet bespaard. In de eer ste Wereldoorlog verloor het koninklijk echtpaar hun jongste zoontje op veertien jarige leeftijd (Prins John). Zij moest in 1936 voor zichzelf het feit verwerken, dat haar oudste zoon, Eduard VIII, na een zeer korte regeringsperiode zijn troon prijs gaf om de vrouw te huwen, die hy liefhad, een daad, die zjj haar lievelingszoon vergaf, maar die zij nim mer heeft kunnen goedkeuren. In de tweede Wereldoorlog kwam haar vierde zoon, de Hertog van Kent, in militaire dienst bij een vliegtuigongeluk om het leven, en ten slotte overleefde zij haar tweede zoon, Koning George VI. Men zal zich de foto herinneren, waarop men haar zag afgebeeld, staande voor een der vensters van haar paleis, kijkend naar de rouwstoet, welke voorbijtrok op weg naar Windsor. Zij was te oud om aan de begrafenisplechtigheid deel te nemen, zoals zij er ook van had afgezien tegen woordig te zijn in de Westminster Abdij bij de a.s. kroning van haar kleindochter Elizabeth II. Queen Mary had zich volkomen met het koningschap vereenzelvigd en haar leven is een voorbeeld geweest van plichtsbetrachting, familiezin en ware Godsvrucht. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Station I Helsinki Oslo Stookh Kopenh. Londen Brussel Parijs BordeauJ Nice Warschau Berlijn Frankfort Mlinohen ZUrioh Wenen z\v. bew. zw bew. z\v. bew. m'be half bew. zw. bew. licht bew. onbew. ono zszw wind«t. windet. At windrichtingB: windsnelheid meter p. sec.; C: max temp. gieteren; D: tempe ratuur hedenochtend Eneerslag afgrel. WATERSTANDEN 170 (+1). Koblenz 201 (—2). Keulen 172 (+1). Ruhrort 382 (+5). Lobith 980 0). Nijmegen 759 1). Arnhem 771 0), Eefde 300 2). Deventer 205 0), Namen la Plante 150 2), Borg haren 4003 (—18). Belfeld 1130 (+12). Grave 481 8), Vreeswijk 032 (+2) Llth 029 (—1). 0MTRENT de landing van het Tsjechoslowaakse lijn- vliegtuig Maandavond op het Frankfortse vliegveld Rhein-Main heeft de Amerikaanse hoge commissaris Conant op een persconferentie nadere mededelingen gedaan. De ontsnapping ivas georganiseerd door een technicus, die tijdens de oorlog als navigator bij de R.A.F. diende, en zijn vrou/w. De man was na, de oorlog werkzaam geweest in de Skoda-fabrieken te Püsen. Hij en zijn vrouw zijn van Tsjechische afkomst. Twee jaar lang zochten zij naar een middel om naar het Westen te komen en tenslotte kwamen zij ln contact met een piloot van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij, die hen wilde helpen. Deze piloot, die Maandag het vliegtuig naar Frankfort bracht, is de 24-jarige Miroslav Slvak. Een vierde lid van het ge zelschap was een in Zuid- Slavië geboren televisie technicus. zijn koers af te wijken. Op geringe hoogte vloog het de grens over naar West- Duitsland. Toen men de grens had bereikt, gingen twee van de vier deelnemers aan het plan naar de cock pit, gaven de marconist een klap op zijn hoofd en namen de bediening van de radio het toestel besturen. Het Goed voorbereide ontsnapping, waarvan passagiers niets wisten Het toestel had 25 passa giers en een bemanning van vier personen aan boord. Het moest volgens de dienstregeling van Praag naar Brao, doch ongeveer halverwege begon het van vierde lid van de groep, van wie er drie gewapend wa ren, bleef in de cabine om een oog te houden op de passagiers, van wie zich over. De piloot, Slvak, bleef echter niemand van de on gewone gang van zaken be wust scheen te zijn. In de nabijheid van het vliegveld van Frankfort gekomen riep men de ver keerstoren aan. Een uiteen zetting van de toestand werd gegeven en de ver zekering gevraagd, dat aan de politieke vluchtelingen aan boord van het vliegtuig asyl zou worden verleend. Het duurde een half uur, voordat deze verzekering werd gegeven en zolang bleef het toestel boven het vliegveld cirkelen. Toen kwam de toestemming om op het militaire gedeelte van het vliegveld te landen. Na de landing besloten nog twee passagiers in het Westen te blijven. Een van hen was een voormalige Engelse onderwijzer, die zijn baan had verloren en de ander een architect. IN de afgelopen nacht zijn de Franse ministers van Buitenlandse Zaken, van Financiën en die voor Inrio-China onder leiding van premier Mayer naar Washington vertrokken. De belangrijk ste vraagstukken, welke aan de orde zullen komen, zijn de financiële hulp ten bate van de strijd in Indo-China, de Franse aanvaarding van een Europese Defensie-Gemeenschap en erkenning van Frankrijk als grote mogendheid, met internationale belangen. Zondag heeft Mayer verklaard: „Ik zal tot de V. S. spreken in naam van een land, dat bereid is de.el te nemen aan de opbouw van een verenigd Europa., mits zijn po sitie als wereldmacht wordt ei'kend en mits het de middelen worden gewaar borgd om zijn missie te vervullen." Hij sprak van de Franse Unie en van de protectoraten, verspreid over de ganse wereld, en over het combineren van een Europese met een internationale roe ping. Bidault heeft kort geleden gezegd: „Ik zal Frankrijk niet in Europa ten onder laten gaan." Op het vasteland is het een mogendheid als Italië, en zwak ker dan West-Duitsland, indien het zich niet handhaaft als moederland van een geheel rijk. Nog immer wenst Parijs op grond daarvan de leiding op het West- europese vasteland. Maar na Maver komt Adenauer in Washington. Hij heeft het E. D. G.-pact in beginsel doen aan vaarden, de schadevergoeding aan Is- genoeg neigingen om op West-Duitsland „over te schakelen". Maar een ineen- raël gered, hii komt geen financiële steun vragen. Als Frankrijk de E. D. G. afwijst en toelating van Bonn tot de N. A. T. O. blokkeert, dan dreigt West duitse herbewapening langs een omweg. Er is reeds gewaagd van het recruteren van Duitse vrijwilligers door Amerika nen en Britten. Maar voor zulke alter natieven zal men niet komen te staan: Parjjs zal met allerlei reserves ten slotte wel een geamendeerde E. D. G. accep- Dagelijks commentaar teren, om medezeggenschap te behouden in Duitse aangelegenheden. Het wil in ruil daarvoor echter meer Amerikaanse hulp. Het komt 800 millioen dollar te kort. om zoveel Vietname.se troepen uit te rusten, dat een deel der Franse mili tairen naar Europa kan terugkeren. Het kan de vier tot vijf milliard gulden, die de campagne in Indo-China kost, niet meer alleen opbrengen. Zijn financiële toestand is zwak, inflatie dreigt. Zonder de V. S. en Engeland kan het zich als grote mogendheid nauwelijks hand haven. DE vraag is dus, hoeveel belang Ame rikanen en Britten er bij hebben, Frankrijk als internationale macht op de been te houden. Er zijn in de V. S. storting van de Franse Unie zou in Azië cn Afrika grote schokken veroor zaken. Vandaar de pogingen. Fransen en Duitsers helden te ontzien en te ver zoenen. Om druk uit te oefenen, zou het WORDT EGYPTE EEN REPUBLIEK? De subcommissie van de Egyptische grondwetscommissie, die zich bezig zou houden met de vraag of Egypte een ko ninkrijk moest blijven of een republiek moest worden, heeft eenstemmig aan bevolen het land in een republiek te ver anderen. Wanneer de grondwetscommis sie deze aanbeveling overneemt, zal een referendum over deze kwestie worden gehouden. De subcommissie beval spe ciaal het Franse republikeinse systeem aan met een aan het parlement verant woording schuldig kabinet, zulks in te genstelling tot het Amerikaanse stelsel. Koningin Mary ten tijde van haar bruidsdagen Koning George V en koningin Mary met hun oudste zoon, de tegenwoor dige hertog van Windsortoen zes jaar oud Koning George V en koningin Mary voor de dood, van de Koning in 1936 Koningin Mary met de prinsessen Margaret, rechtsen Elizabeth (de tegenwoordige koningin); op haar schoot prins Eduard, de zoon van de hertog en hertogin van Kent. Foto uit, het jaar 1936 Congres kunnen bepalen, steungelden voor Europese continentale defensie nog alleen aan de E. D. G. en niet meer aan elk land afzonderlijk toe te wijzen. De Britten hebben nog groter belang bij het handhaven van de Franse Unie. Hun solidariteit met Parijs in Azië en Afrika is begrijpelijk, want zij s-aan voor de zelfde moeilijkheden als de Fransen. De Monde prijst de Britten omdat dezen in de Organisatie voor Economische Euro pese Samenwerking zijn tegemoetgeko men aan Franse wensen. Hetzelfde blad had voordat Eden en Butler naar Washington gingen reeds voorspeld, dat de V. S. geen voorkeursbehandeling zouden geven aan Engeland, om de Westeuropese eenheid met te schaden. En te Parijs hoopt men op Britse soli dariteit, om samen een tegenwicht te vormen tegen de groeiende macht vair West-Duitsland. Hoewel Eisenhower en Dulles hun buitenlandse politiek nog niet duidelijk hebben bepaald, kan nien wel venvachten, dat spoedige integratie der Europese landen en Westduitse her bewapening voorwaarden zullen zijn voor voortzetting der hulpverlening. Het huidige Amerikaanse Congres "Is dienaangaande nog beslister dan Eisen hower. Het kennen van Frankrijk in alle internationale besluiten toezegging, welke Eden opnieuw voor Engeland heeft verkregen kan een troost ziin, welke Mayer wel nodig heeft. Komt "hij terug met lege handen, dan zal het hem moeilijk vallen, het beginsel van de E. D. G. in Frankrijk te redden. "Aaii,<-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1