per fatgmtijd owrfien? Voedewtzs dedeuhuifr! KARDINAAL STEPINAC VOLKOMEN GEÏSOLEERD IN TITO'S „PARADIJS" Smokkel naar communistische landen baart Amerika zorg Katholieken in Verenigde Staten verzoeken gezinstoe >elage Zweedse jeugd brengt met detective- spel ouderen tot wanhoop Infanterie gebruikt napalm op Korea Tito zag Londen niet zoals het is - „Dailey Express" stopte de oorlog in Korea - Moederschaps-uitkering voor Engelse katten Dinsdag 24 Maart 1953 Pagina 5 Drastisch optreden van communistische regering BELGRADO, 23 Maart. Do Joegoslavische regering heeft van nu af ten strengste verboden nog enig contact op te nemen met kardinaal Stepinac, aartsbisschop van Zagreb. Deze maatregel werd bekend gemaakt aan een buiten lands journalist, die de regering toestemming verzocht de aartsbisschop te mogen bezoeken. De regering heeft als reden van haar beslissing opgegeven, dat kardinaal. Stepinac de laatste tyd verschillende intervieuxvs heeft toegestaan, vooral aan Amerikaanse journalisten, w met de veiligheid van de staat. Voorspel van uitwijzing..? Zoals men weet, was het sinds No vember van het vorig- jaar reeds bui- gewoon moeilijk om tot de kardinaal door te dringen;- dit werd vrijwel on mogelijk sinds zijn benoeming tot kar dinaal officieel bekend gemaakt was. Zelfs de kerkelijke autoriteiten in Joe goslavië hebben de laatste maanden geen toestemming meer kunnen krijgen zicli met kardinaal Stepinac in verbin ding te stellen. De regering heeft te kennen gegeven, dat zij ook niet van plan is wyziging in haar houding te brengen, zolang de betrekkingen tussen kerk en staat, waarover onlangs z.g. besprekingen zijn begonnen, niet ge regeld zijn. De beslissing van de Joegoslavische regering komt niet onverwacht. De bisschoppen van het land hebben een stemmig het plan tot regeling van het conflict tussen kerk en staat, dat sinds het regiem van Tito aan het bewind is, bestaat, van de han<j gewezen. Op 12 Ja nuari had de maarschalk een aantal bis schoppen voor een bespreking uitgeno digd en hen een plan voorgelegd. In hun gemeenschappelijk antwoord hebben de bisschoppen geweigerd het plan, dat voorzag in de stichting van een soort van nationale kerk zelfs maar in behan deling of overweging- te nemen. Zij heb ben als voorwaarde voor iedere onder handeling geëist, dat volledige vrjjheid van geweten en van godsdienst zou worden gegeven. Als gevolg van deze afwyzende hou ding heeft de regering daarop een wets voorstel bij het parlement ingediend, dat voorziet in de regeling van de posi tie der kerkgenootschappen. Een spe ciale commissie is door de regering be last geworden met de uitwerking van dit project, dat o.m. de toetreding van priesters tot z.g. patriottische vereni gingen wil verplichten. Evenals in Hon- 3000 zangertjes uit 15 landen in Keulse kathedraal KEULEN, 23 Maart. Op uitnodiging van de aartsbisschop van Keulen zullen drieduizend jonge zangertjes uit 15 lan den, aangesloten by de internationale federatie, opgericht en geleid door mgr. Maillet, in Keulen een zangcon cours houden van 8 tot 11 April. Op Vrijdag 10 April zullen zij gezamenlijk de vaste gezangen uitvoeren van de pontificale H. Mis, op te dragen door de aartsbisschop, Kardinaal Frings. Het Haags Matrozenkoor, dat aan dit congres zou deelnemen, heeft de uitnodiging moeten afwezen, daar de dirigent, de heer Theo van Elferen, een vry ernstig ongeluk heeft gehad, waar door hij enige weken niet in staat zal zijn zijn befaamde jongenskoor te lei den. In Augustus hoopt de heer Van Elfe ren echter zijn matroosjes op toumée door Denemarken te voeren. Dit tour- née zou oorspronkelijk omstreeks Pasen gehouden worden. de inhoud in strijd wordt geacht garije en Tsjecnoslowakye zal het Tito- regiem ook hier de Katholieke Kerk en andere godsdiensten aan banden leggen. In dit verband is het ook nuttig te herinneren aan de ernstige geruchten die de ronde hebben gedaan te Parijs, waarin de aanstaande uitwijzing van kardinaal Stepinac wordt gemeld. In het begin van Januari heeft n.l. een hooggeplaatst ambtenaar te Belgrado medegedeeld, dat het In de bedoeling lag kardinaal Stepinac uit te wijzen. Daartoe was de principiële beslissing gevallen op een in December gehouden vergadering van het hoofdbestuur der communistische partij. De minister van binnenlandse zaken Rankovic was be last met de uitvoering van het besluit op een gunstig tijdstip. In verband met de toen bestaande onzekerheid over de reis van Tito naar Engeland was be paald, dat Rankovic de kardinaal in een ultimatum de kans zou geven vrijwillig het land te verlaten. Mocht hij dit niet aanvaarden, dan zou hij na het bezoek van Tito aan Engeland over de grens worden gezet. Kerkcollecte Nationale Ramp bisdom Roermond ROERMOND. 33 Mrt. In het bisdom Roermond heeft de collecte in de ker ken voor het Nationale Rampenfonds een bedrag van 290.902,33 opgebracht. Honderden katholieken bij Vietminh gevangen BANGKOK. 23 Maart. De communis tische Viet-minh heeft in de afgelopen twee maanden meer dan 400 inheemse geestelijken en talrijke leken gevangen genomen als gevolg van de verscherpte kerkvervolging, welke de communisten hebben ingesteld. De meesten zijn in het concentratiekamp Thanh Thuy opgeslo ten in afwachting van hun veroordeling door een volksgerecht. Philippijnse troepen slaags met guerilla's MANILLA, 23 Mrt. Volgens te Ma- nilla ontvangen berichten hebben op standelingen Zaterdagochtend de stad Buenavista in de provincie Quezon in de Philippijnen bezet. Zij doodden de sol daten van het garnizoen en plunderden het stadhuis en de voorraden levensmid delen. Regeringstroepen die gelegerd waren in omringende plaatsen, werden naar Buenavista gezonden, waar zij slag le verden met de opstandelingen. Bij dit ge vecht werden twintig opstandelingen, zes soldaten van de regering en zes burgers gedood. Twee soldaten van de regering worden vermist, een ander werd gevan gen genomen door de opstandelingen. Embargo op strategische goederen heeft echter zijn doel bereikt Nog enkele lekken moeten gestopt worden WASHINGTON, 23 Maart. De out- werper van de wet-Battle. Laurie Battle, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Maandag ter gelegenheid van het eenjarig be staan van de wet verklaard, dat geen enkel land, voorzover bekend, toege staan had wapenen, munitie of goede ren van belang voor de atoomproduc tie naar communistische landen te verschepen. De wet-Battle heeft ten doel Amerikaanse hulp aan landen die de verschepingen van strategische goe deren verschepen naar landen die de veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar brengen, te staken. Wel_ zijn, aldus Battle, góederen die militaire waarde hebben zoals Britse rubber, openlijk in kleine hoeveelhe den naar landen „achter het ijzeren gordijn" gaan. Er zijn regeringen, in het bijzonder de Britse, die de wet beschouwen als een inbreuk op haar souvereiniteit, al dus Battle in zijn rapport. Niet alle regeringen beseften, dat het geen zin heeft voor Amerika lan den te helpen die handel met de com munisten drijven. In de laatste maanden was het ver voer van millioenen dollars aan goe deren naar communistische landen voorkomen. Smokkel baart de Amerikaanse re gering zorg, maar de meeste lekken in het handelsembargo, waren van wet tige aard. Landen die niet deelnemen aan het embargo kunnen goederen via Amerikaanse gezinnen - in moeilijkheden PHILADELPHIA, 23 Maart. De Ka- tholieke Bond voor het Gezin in de Ver. Staten heeft zich tot de rege ring gericht met een verzoek om re geringssubsidie voor de gezinnen. In een officiële verklaring stelt de bond vast, dat een landelijke regeling voor gezinstoelage dient te worden getrof fen teneinde daardoor verlichting te brengen in de ernstige economische moeilijkheden, waarmede vele Ameri kaanse gezinnen te kampen hebben. Tijdens zijn jaarvergadering te Phi- Communistisch Balkan pact? PARIJS, 23 Maart. „Le Monde" maakt melding van geruchten en persbe richten, volgens welke Roemenië, Hon garije en Bulgarije een communistisch Balkanpact gesloten hebben als tegen hanger van de overeenkomst tussen Zuid-Slavië, Griekenland en Turkije. Het pact zou te Boekarest getekend zijn. Men zou besloten hebben tot op stelling van een gemeenschappelijk stra tegisch plan, waaronder eenmaking van de legers der drie landen, tot benoe ming van maarschalk Konief tot bevel hebber van dit verenigde leger, vergro ting van hef. legereffectief in dit voor jaar, bespoediging van de bewapening en aanvaarding van het Russisch als voertaal voor de staven. 25C0 inheemsen in Kenia gearresteerd NAIROBI, 23 Mrt, Honderden nlllitai- ren en politiemannen met panserwa- gens hebben Zondag een inval gedaan in de inheemsenwijk van Nairobi en meer dan 2.500 Kikoejoe's en leden van de Emboestam gearresteerd. De operatie duurde de gehele dag. Alle Kikoejoe's en Emboe's zonder vergunningen om hun reservaten te verlaten, werden aangehou den. Vele arrestanten werden naar poli tiekampen in hun reservaten gebracht. De laatste weken zijn talrijke moorden, overvallen en berovingen in de wijk Poemwanï gepleegd. In andere delen van Kenia zijn in het afgelopen weekeinde drie Kikoejoe's ver moord. Zeven opstandelingen werden door veiligheidstroepen gedood. Grote sabotage-branden in Indo-China SAIGON, 23 Maart. By drie branden die binnen één week in Saigon hebben gewoed, zijn 1720 woningen in de as gelegd. 18.000 personen werden dakloos. Leden van de communistische Viet minh worden als daders beschouwd. De politie deelde mede dat Maan dagochtend 120 bamboehuisjes zyn ver nield. De andere branden vonden Woensdag en Zondag plaats. ladelphia, waarbij de apostolisch dele- gaat in de Verenigde Staten, mgr. A. G. Cicognani, aanwezig was, consta teerde de bond, de Nationale Catholic Family Life Conference, dat ondanks de weergaloze hulpbronnen van het land, er nog steeds economische on rechtvaardigheden heersen, waarvan vele gezinnen de dupe zijn. Geëist werd 'n regeling, die 't onnodig maakt, dat de huisvrouwen meeverdienen op kantoren, in winkels en fabrieken. De. vergadering ontving een schrij ven van president Eisenhower, waarin deze de bond succes toewenste bij „zijn belangrijke beraadslagingen." Met betrekking tot het hoofdthema van de jaarvergadering „De vader, het hoofd van het gezin", verklaarde Eisenhower in zijn brief, dat, wanneer de vader autoriteit in zijn gezin wil bezitten, hij dit iedere dag weer moet verdienen. De bond keerde zich tenslotte tegen het nationale kwaad, de echtscheiding, en nam in een resolutie de afwijzing van iedere echtscheiding aan. Tot ef fectieve bestrijding van dit kwaad dringt de bond aan op verdieping van het geestelijke leven en terugkeer van de godsdienstige traditie in de gezins kring. havens van landen van het Atlantisch pact naar Rusland verschepen, aldus het rapport van Battle. Battle schreef dat, omdat een aantak bondgenoten van de Verenigde Staten Russische schepen herstelten en der gelijke diensten aan de Sovjet-Unie aanbiedt, de Russen met de aan maak van materiaal voor de oorlog voering kunnen doorgaan. Terzelfder tijd werd het communistisch tekort aan scheepvaartinstallaties opgelost. Battle beval tenslotte een vijftal maatregelen aan die handel met com munistische landen of andere vormen van steunverlening voor bondgenoten van Amerika onmogelijk maken. 2000 Japanners terug uit communistisch China TOKIO, 23 Maart. Zondag zijn 2009 Japanners uit communistisch China in de Westjapanse haven Maizóeroe aange komen. Zij maken deel uit van de onge veer dertig duizend Japanners, die zich na de tweede wereldoorlog in China bevonden en die het tot nu toe onmoge lijk was gemaakt naar hun vaderland terug te keren. De 28.000 anderen wor den in de komende maanden in Japan verwacht. Er zy"n vele burgers, met hun gezinsleden onder. De terugkeer der Japanners is het gevolg van besprekin gen, die een Japanse missie kortgeleden te Peking heeft gevoerd. Meer deviezen voor Britse toeristen LONDEN, 23 Maart. Met ingang van Dinsdag mogen Britse toeristen per jaar 40 pond sterling aan deviezen op nemen, tegen tot dusverre 25 pond. Voor kinderen beneden 12 jaar wordt de deviezentoewijzing verhoogd van 15 tot 30 pond. De minister van han del heeft voorts medegedeeld, dat de invoerbeperkingen op een groot aan tal artikelen uit West-Europa, voor namelijk voedingsmiddelen en fabri katen, waaronder kaas, textielgarens en manifacturen, handschoenen, schoeisel, tapijten, glas- en kurkpro- ducten, zullen worden beëindigd. Vier Anglikaanse missie zusters bekeerd WELLINGTON, 23 Maart. Kortgeleden zijn vier Anglikaanse zusters, die missie werk verrichten op de Salomonseilanden, in Auckland (Nieuw Zeeland) aangeko men. Zij waren de laatsten van een ge hele Anglikaanse kloostergemeenschap, welke in'< 1950 tot de katholieke Kerk is teruggekeerd. Een der genoemde zusters is Euro peaan, de overigen zijn inheemsen van de Nieuwe Hebriden-eilanden. Zij zijn van plan in te treden bij de zusters van de H. Jozef van Cluny en maken hun noviciaat in Nieuw-Zeeland. Hoewel de pers veel aandacht heeft be steed aan de berisping, die Picasso van de zijde van de Franse communistische partij voor zijn tekening van Stalin meest' ontvangen, heeft de kunstenaar zelf er zich niet druk om gemaakt. Hij werkt rustig door aaAi de kunststukken, die hij in de komende tentoonstelling zal tonen. Picasso met een van zijn lievelingsstukken: een uil. Koning Haakon van Noorwegen is Zondag per trein uit Oslo naar Zweden vertrokken voor een officieel bezoek van twee dagen aan de koning en koningin van Zweden. Alles wordt onderzocht en iedereen wordt nagegaan overgebleven huishoudgeld bewaart? In vergelijking met de georganiseerde detective- de werkzaamheden zijn dit ont- echter nog maar onschul- STOCKHOLM, 23 Mrt. j)e radio wil nu De Zweedse jeugd heeft scherpzinnigheid van een nieuw spel, dat iedere jeugdige detectives volwassene tot wanhoop wikkelen en geeft hun dige kleinigheden. BTbin- kan brengen: detective! Iedere week harde noten te gel, verzamelen zich tot Met een yver, die zelfs kraken. In de zin van: een ervaren criminalist Wat zijn dat voor gelui' kan doen verbleken, en met den? Het klepperen van het leven een scherpzinnigheid, die een watermolen of het rui- ^at ouders 's Zaterdagsavonds milli- sen van een beek. Een ge- groepen en maken een „verdacht" uitziend mens Men zegt. roor hun oenen radioluisteraars tot luidenspel: er is een moord zijn^— maar1 w"^ moetje verbazing brengt. de begaan: de jongen, horen, g™"'gl, door tg» jongens op het «poor van hoe een getuige verklaart. kinderen „vnila de „misdadigers Aanvan- dat ze twee keer een ge- kelyk lachte men er om, luid heeft gehoord, dat "f""" Tf" "f °P, °P"lV ïa" - precies totvulttenjangon door de een etui, toen werd er een vertelle„ met W,SP Fr„ politie met de nodige eer- lucifer aangestoken, ze vad„ ge,uncht heeIt J6n bied ontvangen. Kwamen hoorde een diepe zucht en Mav wpot daar onlangs de vijftien ja- tenslotte weer het klik- "°L L rige Tetter Lindhal en de klak. Wie was de dader? hode Of het noe- S~ twaalfjarige Mats Wollke Er zijn twee verdachten. uit Kristianstad op het een man en een vrouw. En poolitlebureau met de be- duizenden jongens weten scheiden vraag, welk „ge- het: de vrouw, want ze val" men voor hen had om opende eerst haar tasje en myn zoon thuis, met een eigen kinderen gevolgd wordt? Kalle Blomkvist, de hoopvolle spruit van de kellner, weet precies te een „dictatuur der kinde ren" komt? te onderzoeken. Ze zich niet uitlachen, men gaf hen een lieten daarna het sigarettenetui. maar Maar dat is nog onschul- rolko- dig. Veel erger is het, als i onmogelijke taak op: de jongens gewichtig gezicht. Met zijn achtjarig vriendje, even oud als hij zelf, heeft voorwerp hij de „onderwereld" afge- ze moesten een gestolen moeten zoeken, als ze rijwiel zoeken met een be- vader's zakken snuffelen, paald nummer. Wie be- zijn portefeuille binnenste schrijft de verbazing van buiten keren of als de de dienaren van de heilige' dreumes het huis op z'n Hermandad, toen de twee kop zet en moeder's spaar- jongèns werkelijk met de pot zoekt: waar is de vaas 1© kelders met een zak- flets aankwamen! of de doos, waar ze haar lantaarn doorgelicht., zocht, „Hoe hebben jullie dat dan gedaan?" vragen wij nieuwsgierig. „Heel eenvoudig", is het ant woord van de ijverige speurders, „we hebben al- SEOEL, 23 Maart. Zuidkoreaanse strijdkrachten hebben aan het ooste lijke front in Korea twee Noordkore- aanse patrouilles met brandende na palm aangevallen, aldus het Ameri kaanse achtste leger. De wijze waarop van de napalm gebruik is gemaakt werd niet bekend gemaakt. Een officier deelde mede dat elders langs het front de gevechtsactiviteit aanzienlijk is afgenomen. Geallieerde artillerie en.tanks hebben in de week die 21 Maart eindigde, 1.333 commu nistische kazematten, ongeveer 2.600 meter verbindingsloopgraven en 1.042 opstellingen voor wapenen vernield of beschadigd. Het opperbevel van de Verenigde Naties maakte bekend dat op 21 Maart een bewaker een Noordkoreaanse ge vangene heeft doodgeschoten die in de apotheek van een kamp op het eiland Jontsjon een ongewapende inspecteur aanviel. Noordelijke concentraties bij Pan Moen Djon TOKIO, 23 Maart. Het opperbevel van de V. N. heeft Maandag in een nota aan de Noordelijken verklaard, de indruk te hebben, dat zij „op ongeoor loofde wijze militair voordeel pogen te behalen" door wapens te „concentre ren" bij de neutrale zóne van Pan Moen Djon. De nota waarschuwt dat zulks een beschieting door geallieerde artillerie zou kunnen uitlokken. De nota verwerpt een klacht van de noor delijken, dat op 9 Maart 2 granaten in de neutrale zóne zijn terechtgeko men. Mao Tse Toeng naar Moskou? TOKIO, 23 Maart. Volgens de corres pondent te Tokio van de „Sunday Ti mes" zou de leider van de comimmis- tisch-Chinee regering Mao Tse Toeng, binnenkort een bezoek aan Moskou brengen voor militaire en economische besprekingen met Malenkof. Het be zoek zou zijn geregeld door de Chinese premier Tsjoe- en-Lai, toén hij Stalins begrafenis bezocht. (Van onze correspondent) LONDEN, 23 Maart. In 1868 had een Engelse muis een gewichtig staatsdocument verduisterd. Zij had het fijn geknabbeld tot op de zachte vezels van het puik papier en er een muizenwiegje mee gebouwd voor de komst van de muizen-ooievaar. Sedert dit misdrijf der „onderwereld" heeft de Engelse regering katten in dienst genomen op contractloon. Tot 1918 verdienden zij twintig cent per week, doch na de eerste wereldoorlog werd hun loon evenredig verdub beld met dat van het poets- en pratend-personeel. Tijdens de huidige begrotingsdebatten ontstond er onder sommige afgevaardigden enige deining. De re- geringskatten van buitenlandse zaken en andere mi nisteries ontvangen om ze de mond te stoppen bijtijden een gratificatie. De katten van het ministerie van posteryen ontvangen de uitkering niet. Dit is on gehoord, vonden sommige afgevaardigden. Zij be schuldigden het beheer der posterijen van geknoei. De onderdirecteur der posterijen antwoordde hier op dat gratificaties willekeurige beloningen zyn, af- hankeljjk van speciale prestaties. Hij achtte zich niet in staat de prestaties ijw imumum van katten te controleren, temeer waar opgegeten muizen niet meer te zien zijn. De regeringskatten de len overigens in het algemeen verval van de werkende klasse. Zij zyn on betrouwbaar geworden, nukkig in het vervullen van hun plicht, en blij ven soms( dagen weg zonder toestemming te hebben om bezoeken af te leggen. (Vooral in Maart is dit laatste een dagelijks verschijnsel. Nota van my.) In het licht van een en ander bleek de onderdi recteur der posteryen nochtans' bereid om de sociale positie der katten aan te passen aan die van de andere Engelsen. Uitdrukkelijk onderscheid makend tussen katers en katten, beloofde hij de katten voortaan een moederschapsuitkering te geven. De omstandigheden veroorloven het echter niet om tevens kindertoeslag te verstrekken, zeide hy. Op elk ander gebied wilde hij katers en katten op een lijn stellen, overeenkomstig de emancipatie-eisen van de Engelse vrouw. Dit sociaal besluit werd in het Lagerhuis genomen tijdens de week toen maarschalk Tito een der zittin gen meemaakte. Gelijk meer voorkomt hadden de af gevaardigden niet by'ster diep nagedacht. Want on bewust gaven zy Tito een aanmoediging voor dicta tuur. Zij toonden zich namelyk sociaal voor degenen, die meehelpen in het staatsbestuur, zij het dan ook met verdelgen van muizen, doch kenden geen pardon voor degenen, die de staatsbesluiten niet respecteren. In andere termen zeiden zy: Wie een instinct heeft om te onderdrukken en te moorden, en dit instinct zou ons van dienst zijn; kan bij ons emplooi vindën. Volgens het traditionele gebruik komt men een genodigde gast minstens tegemoet tot aan de voordeur. Dit deed de Engelse regering dan ook zeer nauwgezet, toen zy Tito opwachtte aan de hoofdpoort van Enge land, de haven van Londen. Doch wanneer men om wille van zijn gast in het binnenhuis speciale gor dijntjes hangt en zoveel ruimte maakt dat er voor de anderen geen plaats meer overblijft, offert men de belangen van de eigen huisgenoten op. Dit nu was nog nimmer gebeurd in het Engelse huis. Doch vorige week hingen er vyf dagen lang IJzeren Gordijntjes, overal waar Tito kwam. Aan de binnenkant dier gor dijntje was het wollig van gemoedelijkheid „en siga- rendamp en leek alles een onschuldig gedoe van lam metjes in een lentewei. Maar aan de buitenkant was liet gordijn hard en mochten de Engelsen niet eens meer zeggen wat ze wilden. Iemand, die schreeuwde: Tito, ga naar huis! kreeg vyf tig gulden boete. „Die gordijnen passen niet in Engeland!" schreef de „News Chronicle". Het eerste vereiste van een per soonlijkheid is in de ogen van het Engelse volk, dat hij tenminste de moed heeft om openlijk over de straat te gaan. In Engeland verschijnen alleen de boeven onder bewapend politiegeleide in het openbaar. Wan neer dus de Engelse regering een bovenatmosfeer schept rond een vreemde gast uit een vreemde wereld, suggereert zij bij vele Engelsen dat die boevenatmos- feer bij die vreemde gast thuis hoort, en dat boef achtig gedoe een eer voor hem moet zijn.- (Wij den ken er natuurlijk anders overVermoedelijk vele Engelsen daarentegen niet, zeker niet een deel der pers. „Duizenden Engelsen zouden Tito ongetwijfeld met enthousiasme hebben toegejuicht, even joviaal als zij destijds Koningin Juliana bejubelden", schreef de Fleetstreet zag het deze week zo „News Chronicle", „indien niet het gerammel met wapenen de kreet in hun keel had verstomd. Zodoende heeft Tito Londen niet gezien gelijk het is". Het volk stond in de schaduw, daar, waar het volgens een dictator staan moet. Wij hebben nooit willen geloven dat Engelsen zich zo als een kudde kunnen laten wegdrijven. Intussen ontving de gast alle gemakken, welke een „kapitalistische" staat te bieden heeft. Voor het ondergaan van die gemakken, verwisselde hij vijfmaal per dag van kledij. Hij paste zich even ijverig aan als de regering, die het traditionele protocol voor hem veranderde. Men fluistert zelfs dat hy bij Churchill de sigaar rookte en dat Churchill een sigaret ver dampte uit Tito's gouden pijpje. En gelijk voor een nieuw kameraadje kinderen hun hele speelgoed-kraam voor de dag halen, liet de Engelse regering Tito alles zien wat zij heeft, op het water, op het land en in de lucht, en beloofde hem dat hij spoedig naar hartelust mee zou mogen spelen. Als hij thuis om de oren zou krijgen, zouden de Engelse kameraadjes voortaan bij springen. Terloops gezegd, het woord „kameraad" heeft in Engeland niet volkomen dezelfde betekenis als in Rusland. Als het echter de betekenis had, welke het christendom aan kameraadschap toekent, n.l. dat een kameraad vooral voor onschul dig gestrafte makkers door dik en dun gaat, hadden de Engelse mak kers als tegenprestatie het minste kunnen vragen, n.l.: kardinaal Stepinac ook vry spel te geven, alleen maar op het terrein van de gods dienst. Dit zou niets met godsdienst te maken gehad hebben, maar met vrijheid. Tito moet echter de indruk .hebben gekregen, dat ook de Engelse regering zich niet veel van katholie ken aantrekt, laat staan van godsdienst in het alge meen, ook al had de vorstelijke residentie, waar hy verbleef „per ongeluk" een katholieke huiskapel, toe gewijd aan Onze Lieve Vrouw. Om protesten te bagatelliseren schreeuwde Fleet street dag in dag uit „Welkom en vriendschap". Slechts eerr blad, de „Daily Mirror", had de moed om een ingezonden stukje van een katholiek op te nemen. Deze schreef: „Dit is het ogenblik, maarschalk, om te tonen dat gij van goede wil zijt, en om Uw betrekkingen met het Vaticaan in orde te brengen. Het zou Uw prestige weinig kosten. Uw onderdanen zyn talrijk, maar er zijn meer katholieken dan Joegoslaven. Zij bevolken de wereld. Hun vijandigheid hebt gij geproefd, gjj zoudt even goed hun vriendschap kunnen smaken. Het blad, waarin ik dit schryf is niet katholiek en niét com munistisch, het isEngels". Engels schijnt echter een raar begrip te zijn. Want de meest conservatieve Tory van alle Tory's, Sir Waldron Smithers, die zelfs tot verbazing van de socialist Attlee, ongenodigd Tito een handje kwam drukken, zei nadien: „Op slot van rekening zijn wy toch Engelsen, en dit betekent dat wij veel te vrij zinnig zyn om andere naties te beoordelen naar ons eigen doen en laten". Engels gaat in ieder geval bij vooraanstaande christelijke, niet katholieke Engelsen boven het chris tendom. Dat moet tenminste de primaat van de Angli kaanse Kerk gemeend hebben, toen hy zich liet aan dienen bij Tito als aartsbisschop Fisher van Canterbury. En op de redactie van de „Daily Express" werden zelfs enige beginselen in de prullemand gegooid, welke vorige week niet goed pasten. De „Daily Express" van 19 Maart schreef n.l. dat Malenkof zich momenteel uitslooft om Mao Tse Tung te paaien, omdat Engeland zijn uiterste best doet om Tito binnen te loodsen. „Stellig moet Mao maarschalk Tito reeds benijden", oragelde dit blad, „maar Mao kan niet van Moskou los zolang hy gebonden ligt aan Korea. „En van Korea komt hy niet vry, zolang hij niet alle krijgsgevangenen vrij krijgt. Dus", zegt de Daily Express, „laten we die soldaten, het zyn toch maar Chinezen, terstond doen ophoepelen tot de laatste toe, willig of onwillig. Dan is de oorlog in Korea achter de rug en kunnen we Mao misschien in Londen venvachten Indien men in Fleetstreet nog een knakje meer geeft aan het beginsel dat de vrije wereld haar sterkste grondslag noemt, n.l. dat ieder mens, ook een Chinees, een bepaalde som vrijheden- en rechten- bezit, dan betwijfelen we allerminst dat Mao eens naar Londen komen zal. Doch dan alleen om bepaalde lieden te feliciteren om de handigheid waarmee zij communis tische beginselen wisten te propageren in kapitalis tische bladen van Lord Beaverbrook. Als U de hele was nog zélf doet, bent U meer dan 'n dag perweek wasvrouw. Dan kunt U twee maanden per jaar niet met Uw kinderen bezig zijn, of andere prettige dingen doen. Dan houdt U de natte wasnarigheid om U heen. Dan houdt U de moe heid in Uw rug.' Honderdduizenden voorzich tige en zuinige families ken nen die narigheden niet. Zij doen de was de deur uit. Week na week genieten zij er van dat hun wasgoed stralend helder thuis komt. Zij weten reeds uit ervaring hoe veilig en goed de Neder landse wasserijen werken. Zó profiteren zij van de enor me technische vooruitgang! Ook voor U is het mogelijk de was de deur uit te doen. Wie zei iets van „zelf verdienen???" De grote was van een gezin van vier personen weegt niet meer dan 6 kilo (U weet welzo'n grote teil vol als U thuis wast). En voor het bedrag, dat U nu aan machinekostenwasmiddelen, zeep, gas en electra uitgeeft, kunt U de was de deur uit doen. Laat het LI door de wasserij maar_ voorrekenen. 5 Als U alles rekent, is het beter en voordeliger dan thuiswassenf De voorullslrevende wasserijen, die zijn aangesloten bij da Stichting Wasserij-voorlichting, zijn herkenbaar aan de blauwwitte stroken „Doa de was de deur uitI" op hun auto'*. Secretariaat S.W.V. Schoolstraat 43, Voorburg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3