Belgische uiting aan stormramp-slachtoffers gaven hun verbittering Metaaldetector gaat een belangrijke plaats in de industrie innemen Eindelijk heeft Brussel hulp toegezegd Nieuwe ministers van thans zittend kabinet raken bekend REDDERS VAN „SPAARNESTROOM" MOESTEN ZELF GERED WORDEN KOFFIE EN THEE DUURDER KOFFIE-SMOKKELBENDE KLEEDDE HAAR LEDEN IN ENGELSE UNIFORMEN Dinsdag 24 Maart 1953 Pagina 3 Sinds 1 Februari lopen te Melselehoek en de Briel iedere dag tweemaal de huizen landerijen onder BRUSSEL, 23 Maart. Op 1 Februari sloeg: het Scheldewater ruim tweehon derd bressen in de rivier- en in de bin nendijken tussen de Nederlandse grens en Dendermonde. Drie daarvan werden tot op heden niet gedicht: die van Wint- nam,* die van Berendrecht en die van Pijp Tabak. Deze laatste is 120 meter breed en met het dichten werd nog niet begonnen. De binnendijk, die dieper het land in de Melselepolder be. ihermt, werd eveneens door het water doorbro ken en een andere wering een strook van de in aanbouw zijnde autoweg Antwerpen-Oostendc wordt tweemaal per dag door de vloed overspoeld. Er is getracht de bres in de binnen dijk onschadelijk te maken, door er een nccddijk omheen tc bouwen. Maar de bres is ruim honderd meter breed en YOOR-J AA KSBEURS-SN UFJE ..WIJ BRENGEN het allernieuwste snufje op de voorjaarsbeurs", aldus ver telde een actieve standhoudster, die op de vierde verdieping van het Vrcden- burg textiel en garens exposeert. „Het is nog geen vierentwintig uur in het land, namelijk in zes kleuren gedrukte perion batist uit Zwitserland." Tot nu tee was men in staat om kunstvezel producten in hoogstens Tier kleuren te bedrukken. Nu is men dan zo ver, dat men met zes kieurenmogelijkhcden kan werken, zij het nog niet in Nederland. Een andere bijzonderheid, welke in deze textielstand te zien is, is „perion fifty". De artikelen hiervan vervaardigd, be staan uit een bovenkant van zuivere perlon-zijde en een onderkant voorzien van een rayon-draad. PAS-SNUFJE DE AMERSFOORTER F. J. Veltman. firmant van een kledingmagazijn, heeft een serie pasjasjes ontworpen voor alle bestaande maten. Volgens de heer Velt man zou er maar eenmaal behoeven te worden gepast en zou het tussentijdse passen overbodig zyn. Daardoor be spaart men bij het vervaardigen van een costuum acht a tien uur. Alleen het afpassen client neg te geschieden. Cp de pasjasjes worden bij bet passen de tekorten genoteerd en op tekening overgebracht, Hetzelfde pasjasjc kan steeds worden gebruikt. De afwerking van het costuum geschiedt in de con fectiefabriek. LANDBOU W-SNUFJE BIJ GRONDVERBETERINGSWERK ZAAMHEDEN in de Wietingermeer wordt thans gebruik gemaakt van een ploeg, die voren trekt ter diepte van 1.55 m. Deze ploeg is ontworpen door de heer M. van Damme, die daarop oc trooi heeft aangevraagd. De ploeg is gemonteerd ter zijde van een tractor op rupsbanden. Zij heeft twee voor elkaar liggende scharen. Met een tweede trac tor gezamenlijke capaciteit 140 pk. getrokken, scheurt de ploeg met een snelheid van ruim 5 km. per uur door de grond en brengt op do plaats waar zij nu wordt gebruikt de zand laag onder en de vette klei naar de op pervlakte. Per dag wordt circa een ha. land op deze wijze bewerkt. PREDIKANTEN-SNUFJE EEN AANTAL Deense predikanten heeft zich gezamenlijk een wire-recor der aangeschaft, die beurtelings rond gaat, Het apparaat wordt 's Zondags in de kerk opgesteld, en na de godsdienst oefeningen kunnen de predikanten thuis in hun eigen kamer zich zelf horen spreken. Pastor H. S. Barris, van wie dit voorstel is uitgegaan, zegt hiervan: „Door zich zelf via de wire-recorcler te horen, kan men een duidelijk beeld krij gen welke fouten men begaat, en zo doende leren deze te herstellen. De wi re-recorder onthult onbarmhartig of men staat i te.hakkelen, een vervelende galmtoon gebruikt of nog andere fouten cp de preekstoel begaat". De B.B.C. in Londen heeft zeer bekwame krachten aangesteld om predikanten, die voor de radio zullen spreken, daarbij te helpen. Geën radiopredikant komt daar voor de microfoon eer hij geheel en al met dit apparaat vertrouwd Is. Zelfs wanneer een preek uit iemands eigen kerk wordt uitgezonden, blijkt de aanwezigheid van de microfoon de predikant merkbaar te beïnvloeden. Enige kennis van de „tech niek'-' kan bij deze nerveusiteit uiter mate helpen. Hierin nu is de wirc-re- corder een allerbelangrijkst instrument, dat trouwens ook voor predikanten, die niet voor de radio, spreken, va.n zeer grote betekenis kan zijn. van de nooddijk is sedert 1 Februari nog slechts een vijftal meters klaar ge komen. Deze technische gegevens zouden vrijwel onbeduidend zijn, wanneer er achter Pijp Tabak en achter de binnen dijk en de autostrade geen pdders lagen en twee gehuchten, Melselehoek en de Briel, met samen ongeveer 250 huizen. Tweemaal iedere dag lopen landerijen, weningen en stallen onder water, twee maal per dag laat het terugtrekkende waterveen dikke slijklaag achter, zowel in de'huizen als in de polders. Uit de huizen kan het slijk iedere keer verwij derd worden, en dat doen de op zinde lijkheid gestelde Vlaamse huisvrouwen dan ook, telkens als ze van hun zolder, waar ze voor het opkomende water ge vlucht zijn, naar beneden komen. Twee maal iedere dag. sedert 1 Februari Van het land kan de immer aandik kende laag slip niet verwijderd worden. De eerste lentedagen houden voor de polderboeren en de aardbeienkwekers van Me'.sele dan cok geen bemoedigen de beloften in, doch slechts een sarren de verheviging van hun misèrebesef. Zij moeten het machteloos aanzien hoe de bressen open blijven liggen en door gang verlenen aan water en slijk. Want aan de bressen wordt niet gewerkt., Tenzij op de dagen, dat de koning of een minister op bezoek komen, beweren die van Melsele. In een vorige correspondentie, haast een maand geieden, hebben we er op ge wezen hoe de polderbewoners met een bezwaard hart de militairen de plaats hebben zien ruimen voor dc burgerlijke werkkrachten en de officieren van de genie de leiding van de herstelwerk zaamheden hebben zien overdragen aan de ingenieurs van het ministerie van openbare werken. De enkele dagen, waarop die beiden samen aan de arbeid waren, hadden dc geteisterden kunnen vaststellen, dat de burgers nooit goed vonden wat de militairen uitvoerden, maar dat in elk geval de soldaten in tij en ontij verder wroetten, terwijl de burgers er meer hun tijd van namen. Daarbij herinneren bejaarde land bouwers zich nog de dijkbreuk van 1906, toen binnen de vier weken het water weer in zijn normale bedding terugge drongen was. Nu heeft men na zeven weken nog volstrekt niets bereikt, alsof sedert 1906 geen bull-dozers en vracht auto's in gebruik waren gekomen, doch de techniek er i ntegendeel was op achteruit gegaan. Het gevolg van een en ander is, dat de watertoevloed van 't jongste springtij in Melsele zover is doorgedrongen als de overstroming van 1 Februari. De geteisterden vonden toen, dat het welletjes was. Ze dreigden in stoet naar Brussel cp te trekken om er de hoge ome; eens vierkant de waarheid te ver tellen. Het plan van deze protestmars is nog niet uitgevoerd en evenmin op gegeven. Intussen hebben de dorpelin gen getracht zichzelf te helpen en de dijk' doorgestoken van een niet bewoon de polder, in de hoop dat het water langs daar een uitweg zou vinden en voortaan hun huizen zou sparen. Ze zijn echter bedrogen uitgekomen. In de verbittering over deze laatste mislukking, werd aan dc overstroomde huizen de zwarte vlag uitgehangen: hier een oude wintermantel, daar een versleten regenscherm of een schort, maar aan ieder huis een sinistere zwarte lap als een vertolking van de opstan dige verbittering die binnen de wakke, bevuilde muren heerst. Op een kruispunt hangt onder de wegwijzer een reusachtige houten pyp, zinspelend op de bres bij Pijp Tabak, en in de .rookwolk die haar bekroont, staat te lezen: „Steunt de waterfees ten, die zullen doorgaan na het stoppen van het gat" Het is niet bij die galgenhumor ge bleven. Een eind verder zwiert een ledepop in een boom en aan haar voe- Burgemeester van Delft geïnstalleerd DELFT, 23 Maart. De heer D. de Loor, sinds 1946 lid van de Tweede Ka mer voor de P. v. d, A. en van 1948 af lid van Ged. Staten van Friesland, ls Maandagmiddag in een buitengewone raadsvergadering geïnstallerd als bur gemeester van Delft. Loco-burgemeester de heer J. A. Lausberg, hield de installatie-rede. waarin hij de heer De Loor feliciteerde met zijn benoeming tot hoofd van de gemeente Delft. Na in het kort een aan tal problemen te hebben aangeroerd, sprak de heer Lausberg de hoop uit dat de heer De Loor het ambt van burge meester onder Gods onmisbare zegen tot hei] van de bevolking der stad zal mo gen bekleden. In aansluiting cp deze wens hing bij" hem de ambtsketen om en reikte hij hem de voorzittershamer over. Het oudste raadslid ds. P. Zandt sprak een woord van welkom en ge lukwens namens de raad. Burgemeester De Loor beantwoordde de 'sprekers en zei dat met de leden van dc raad, in gemeen overleg, zal moeten worden gearbeid aan de oplossing van de verschillende problemen. Na de bui tengewone raadsvergadering werd een receptie voor genodigden gehouden. Concertgebouworkest op tournee AMSTERDAM, 23 Maart. Na de uit voering van de Matth&us-passion op Palm-Zondag 29 Maart zal het Concert gebouworkest om 20.05 van het Cen traalstation per D-trein naar Zwitser land vertrekken voor het geven van een vijftal concerten onder auspiciën van het Zwitserse Rode Kruis ten bate van het Rampenfonds. Reeds op Maandagavond 30 Maart wordt het eerste concert gegeven in Génève; daarna wordt achtereenvolgens geconcerteerd in Bern, Basel, Lausanne i Zürich, In verband met het doel van deze concerten, waarvan de bruto-opbrengst zonder enige aftrek ten goede zal komen aan do slachtoffers van de watersnood, wordt door alle mogelijke instanties be langeloos medewerking verleend. Zo ge schiedt het vervoer dank zij de mede werking van de' Nederlandse, Duitse en Zwitserse spoorwegen gratis. De hotels in Zwitserland stellen kamers en maal tijden g-ratis ter beschikking. Ook voor de zalen wordt geen huur berekend. In aansluiting op de Zwitserse con certen zal het Concertgebouw-orkest na de paasdagen in enkele plaatsen in Wcst-Duitsland concerteren, te weten Keulen, Miinster, Krefeld, Iserlohn, Vier- sen, en Düsseldorf. Alle concerten staan onder leiding van Eduard van Beinum. ten bengelt het opschrift: „Liever han gen dan verzuipen". In een straat heeft iemand aangeplakt: „250 gezinnen eisen dat de aannemer die de werken uit voert aan de militaire verdedigingsdijk, zal weggejaagd worden". Nabij die mi litaire dijk, die de reeds genoemde bin nendijk is, heeft iemand op een plak kaat zijn verontwaardiging in rijmen g-elucht: „Aan de kust voor de ryken, kon men het water doen wijken. Dat wij in dc modder vergaan, daar vegen zij hun voeten aan". Toen de journalisten, door het nieuws van het uithangen van de zwarte va nen, naar Melsele kwamen, werd hun auto er door roepende en tierende men sen omringd. Men meende, dat ze offi ciële personaliteiten waren, die voor de zoveelste keer zouden inspecteren of tot geduld aanzetten. Doch even later kwa men er werkelijk personaliteiten aan. Er werd een stoel voor de auto gegooid en een boer plaatste zijn kar dwars over dc weg. De auto geraakte bekneld in het slijk naast de rijweg en een vrouwtje, dat met zakken kwam aan dragen om deze onder de wielen te leg gen, werd door de woedende dorpslui verjaagd. Het waren tenslotte de jour nalisten en de kapelaan, die de wagen uit zijn netelige positie moesten be vrijden. De kapelaan lieten de dorpelingen in derdaad ongemoeid. „Zonder de pries ters", zeiden ze aan de journalisten, zou het hier veel, veel erger zijn. Zij tenminste hebben van de eerste dag af gedaan wat ze konden". Dat zeggen ook de geteisterden van Wintham, waar de pastoor op eigen houtje met bijeen gebedeld geld een dorp van barakken laat optimmeren om er zijn parochianen, die voor het water geweld moesten vluchten, een eigen on derdak te bezorgen in afwachting dat daar. over weken of maanden, de bres zal gedicht zijn. De uitbarsting van volkswoede te Melsele is intussen niet zonder gevolg gebleven. Er .werd nu vanuit Brussel toegezegd, dat de autostrade, die als noodwering kan dienst doen, zal opge hoogd worden. Sedert zeven weken roe pen de geteisterden daarom. Eindelijk vinden ze gehoor. Het werk zal echter geruime tyd duren, voorspelt het mi nisterie van openbare werken, zodat voor Melsele, zo min als voor Beren drecht cn Wintham een spoedige bevrij ding uit dc waterellende in het vooruit zicht kan worden gesteld. Eindhovenaar in Belgische mijn om het leven gekomen EINDHOVEN, 23 Maart. Zaterdag ls de 42-jarige L. Hartogs uit de Swee- linckstraat te Eindhoven in de kolen- myn te Houthalen (België) met het hcofd tussen een machine geraakt en daarbij op slag gedood. De man laat een weduwe met elf kinderen achter. Het stoffelijk overschot is Maandag naar Eindhoven overgebracht. Spelende kinderen stichtten brand in auto ZAANDAM, 23 Maart. Met vuur spe lende kinderen, ofschoon reeds gewaar schuwd door een passerende brandweer man, hebben Zondagmorgen brand ge sticht in een auto. Voordat de brand weerman de beschikking had over blus- materiaal, was de auto, die aan de Zaandammer Van de W. toe behoorde, uitgebrand. De auto was verzekerd. De Zaandamse politie stelt een onderzoek in naar dc identiteit der jongste brand stichters. DE HUURVERHOGING Bejaarden vragen aan dacht voor hun situatie BREDA, 23 Maart. De federatie van R.K. bonden voor bejaarden heeft zich tot dc fractie v an de K.V.P. in de Tweede Kamer, alsmede tot de minis ters van binnenlandse zaken en van so ciale zaken en volksgezondheid gewend naar aanleiding van de aangekondigde plannen tot verhoging van de huishu ren. Do federatie heeft in het bijlzonder de aandacht gevestigd op de situatie waarin vele bejaarden die leven van lijfrenten (veelal gebaseerd op vooroor logse geldswaarden) komen te ver keren. Omtrent de compensatie aan deze bejaarden is, aldus de federatie, niets komen vast te staan, Tegelijkertijd is de ontspanning van de bejaarden in be spreking gebracht, welke, naar de mening van de'federatie, een groot so ciaal probleem is. Dom Petrus Verberne te Oosterhout overleden OOSTERHOUT, 23 Maart. In de St. Paulus-a.hdij tc Oosterhout is overleden Dom Petrus Verberne. Pater Verberne bereikte de leeftijd van 78 jaar. Hij was 29 jaar geprofest en 24 jaar priester. Gen. Alons opende veiling „Rampenfonds" DEN HAAG. 23 Maart. Maandagmid dag heeft generaal P. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds, in het gemeentemuseum alhier de veiling ge opend van kunstvoorwerpen en curiosa, die daar heden en morgen ten bate van het Nationaal Rampenfonds verkocht zullen worden. Generaal Alons bedankte allen, hadden meegewerkt om deze veiling mogelijk te maken, in de eerste plaats de veilingmeesters Jungeling en Vein Duinkerken, die het initiatief voor deze veiling hadden genomen, de inzenders van de voorwerpen, de museumstaf en het museumpersoneel. Op de catalogus staan in totaal 1132 voorwerpen noteerd. Het eerste voorwerp dat aan bod kwam, een antiek glas uit de 18e eeuw, gegraveerd met het opschrift „Het welvaren van dc Zeeuwse vrien den", zal door de koper aan de provin cie Zeeland worden geschonken. Maandagmiddag waren ongeveer 300 kjjkers en kopers op de veiling aan wezig. Korea-soldaten helpen ramp-slachtoffers DEN HAAG, 23 Maart. Sedert 't bericht over de watersnood in Neder land op Korea werd ontvangen zijn niet alleen bij het Nederlandse detache ment V.N.. maar ook by de andere ge allieerde legereenheden aldaar inzame lingen gehouden ten behoeve van het watersnoodfonds, zo meldt de oorlogs correspondent luitenant J. Rups. Tot de 14e Maart bracht het N.D.V.N. een bedrag van dollar 3404,35 hijeen. Amerikaanse legereenheden stortten dollar 5069,35, het Franse bataljon dol lar 200, de Canadezen dollar 1081,25 en nog steeds stromen de giften binnen. Films over de ramp, gemaakt door Polygoon, worden in heel Korea voor de militairen van alle nationaliteiten af gedraaid en meestal is daaraan tevens een collecte verbonden, terwijl de om- roepers van de „Far East Network Korea" (strydkrachtenprogramma's) hun luisteraars aansporen om voor het fonds te storten. Thans is by het N.D. V.N. reeds bijna tienduizend dollar aan giften ingeschreven, waarnaast de United Nations Funding Officer ook nog een zeer aanzienlijk bedrag heeft Ingezameld. Dit toont wel duidelijk het medeleven van de militairen op Korea met de slachtoffers van de ramp, die Nederland heeft getroffen. Een treffend staaltje van offervaardigheid gaven de driehonderd Koreanen, die bjj het N.D. V.N. zijn ingedeeld, van wie de mees ten niet meer dan een dollar per maand verdienen, maar die toch gezamenlijk dollar 361,50 opbrachten. IN PARIJS Dagelijkse H. Mis voor watersnoodslachtoffers PARIJS, 23 Maart. In de kapel van de Secours Ca.tholique aan de Rue du Cherche Midi 120 te Parijs wordt tot 30 Juni elke dag om 8 uur een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de slachtoffers van de watersnood. Zeepost voor Oost en West DONDERDAG. 23 Maart. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oldenbamevelt" (7 April); Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „To- mini" f21 April): Ned. Antillen: m.s. „Botne" (30 Maart); Suriname; m.s. „Stentor" 11 April)Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West Afrika: m.s. „Win chester Castle" (2S Maart); Canada: m.s. „Noordam" (2 April)Zuid-Ame- rika: s.s. „Alcantara" (30 Maart); Australië en Nieuw-Zeeland: via En geland (28 Maart). Victor Reutlier, de vertegenwoordiger in Europa van het Congress of Indus trial Organizations (CIO), een der grootste Amerikaanse vakverenigingenwelke ruim zes mülioen leden telt, heeft een dezer dagen een bezoek aan on-s land ge bracht. Hij heeft gesproken met. minister-president dr. W. Drees en met vertegen woordigers van de Nederlandse vakverenigingen. Het doel van zyn bezoek was, zich op de hoogte te stéllen van de jongste ontwikkelmgen van de Nederlandse vakbeweging in het algemeen en na te gaan op welke wijze de hulp van hel CIO aan de slachtoffers van de overstroming kan worclen voortgezet. Op de foto: j.r. de heren: P. de Vries, voorz. Koopvaardij Centrale; R. Laan jr. secretaris Centr. Bond van Werknemers in het TransportbedrijfBéiden Chapin, de Ambas- maatschappelijke betekenis van het ho- sadeur der Verenigde Staten; J. Baart, secretaris Alg. Ned. Metaalbedrijfsbondger personeel in het bedrijfsleven. Be- Victor Reuther; .4. Borstlap, secretaris van het C.N.V.; H. Ooslerhuisvoorz. van halve de leden zijn ook belangstellenden het N.V.V. en W. Essers, penningmeester van de K.A.B. J welkom. Mevr. Steenberghe- Engeringh posthuum onderscheiden PHILADELPHIA. 23 Maart. De Ka- tholieke Bond voor het Gezin in de Ver. Staten heeft zyn eerste onderscheiding, de Family Catholic Action Award, post huum verleend aan de vorig jaar over leden mevr. F. Steenberghe-Engeringh. Mevrouw Steenberghe-Engeringh was jarenlang voorzitster van de Wereldunie van Katholieke Vrouwenorganisaties en was, zo typeert de Amerikaanse bond haar: „een grote katholieke vrouw, die in zekere zin tot alle naties behoorde". Dezelfde onderscheiding werd aan drie Amerikanen gegeven, o.a. aan de beken de mevr, M. A. Trapp. Eerste jaarvergadering Kath. Hoger Personeel DEN HAAG, 23 Maart Op Zaterdag 28 Maart zal om 4 uur 's namiddags de eerste jaarvergadering van de Katho lieke Vereniging van Hoger Personeel te Utrecht in hotel Des Pays Bas worden gehouden. In het bijzonder zal op deze vergadering ter sprake komen de positie der vereniging en de verhouding tot andere bonden en organisaties, alsook de Zelfs minuscuul kleine ijzerdeeltjes worden door nieuw apparaat gesignaleerd Betere bescherming voor kostbare machines EINDHOVEN, 23 Maart. Wie zal zeggen hoe vaak reeds een machine werd beschadigd bij het zagen van boomstammen, waarin spijkers waren blijven zitten, lvoeveel schade de breekmacliines voor steenkool onder vonden van metalen hamers, breek ijzers en ander gereedschap dat ver geten werd of verloren raakte tussen de pas gedolven steenkool. Maar ook uiterst kleine metaaldeeltjes kunnen soms grote schade veroorzaken. Zo kunnen kleine metaaldeeltjes in het plastische materiaal, waaruit gramo- foonplaten worden geperst, soms een hele matrijs onbruikbaar maken. Voor het opsporen van dergelijke ongewenste metaaldeeltjes in niet-me- tallisch materiaal heeft Philips een tweetal verschillende metaaldetecto ren geconstrueerd. Het ene type is speciaal geschikt voor het ontdekken van (grote of kleine) metaaldeeltjes in volumineuze materialen, die over een transportband langs de metaal detector gevoerd kunnen worden. Een tweede type is geconstrueerd voor het opsporen van metaaldeeltjes in mate- (Advertentie) Besluit Uw maaltijd met één of twee Bennies. Om dat snerpend "uurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoonte van lijders aan brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en on opgemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogisi. DEN HAAG, 23 Maart, van welke u al eens De ministers Drees, Voor de tweede maal eerder gehoord of gele- Mansholi en Beel zijn bij hoeft het Nederlands in- de h?lff J,?n het PubIiek nagenoeg allen bekend. zen hebt? Dit zijn juist de mims- -tituut ^oor de publieke Thans kent meer dan ters. die reeds in vorige opinie het Nederlandse zeven van de zestien mi- kabinetten zitting had- publiek gevraagd in hoe- nisters. De eerste keer den. verre het bekend is met wareJ nog slechts vijf Naar „bekendheid ge- van de zestien ministers rangschikt krijgen wij de ministers van het hu,. bekend bij meer dan de dez« dige kabinet. Dit onder- helft der ondervraagden. Drees 99 percent; Mans- zoek vond plaats bij ve- Een hogere bekend- holt 96 percent; Beel 91 le honderden mannen en sinds de eerste on- percent; Donker 77 per- dervragmg bij het pu- cent: Staf 61 percent; v bliek kregen vooral de d. Kieft 61 percent; ministers: Suurhof 50 percent; De v. d. Kieft (van 43 per- Bruyn 46 percent: Alge- cent op 61 percent); ra 45 percent; Zijlstra De vraag, die gesteld Luns (van 11 percent op 42 percent; Cals 35 per- werd, luidde wederom: 29 percent); Beyen (van cent; Beyen 31 percent; „Ik ga u de namen 16 percent op 31 per- Kernkamp 30 percent; noemen van alle minis- cent) en Kernkamp (van Luns 29 percent; Witte ters in het nieuwe kabi- 15 percent op 30 per- 20 percent; Van Thiel net. Wilt u mij zeggen cent). percent. vrouwen uit alle lagen van de bevolking over 't gehele land verspreid. Olieman (in ondergoed, verkouden en uitgeput) werd als laatste van aangevaren schip gehaald AMSTERDAM, 23 Maart. „Eind goed al goed". Dat was do conclusie van bet verhaal door kapitein R. P. Dros van do „Stentor" Zondag bij aankomst in de Amsterdamse haven gedaan over het redden van des zestiende opvarende en het op sleeptomv nemen en behouden in Dover binnenbrengen van de Spaarnestroom, die Vrijdagavond j.l. tijdens een dikke mist in het Kanaal in botsing was ge komen met het Duitse schip VVaidemar Sieg. Het uit Suriname thuisvarende m.s. „Stentor" van de K.N.S.M. bevond zich Zaterdagmorgen j.l. omstreeks zeven uur np ca. zes mijl ten westen van Dungeness in c.en dikke mist. Het zicht was maar anderhalve myl. Plotseling zag men aan bakboord een schip, dat naar het leek voor de „Stentor" wilde overvaren. Onmiddellijk werd een waarschuwingssein gegeven cn veiligheidshalve een uitwijkmanoeuvre gemaakt. Dichterbijkomend zagen de opvarenden van de- „Stentor" dat het achterstuk van liet schip (naar later bleek) de Spaarnestroom onder water stak en midscheeps een eenzame figuur die druk stond te zwaaien. Dit was de als vermist opgegeven veertigjarige olieman C. Schuurman. via een lijn zware maniMatrossen over te brengen. Een lichtmatroos bleef in de met een lijn aan de Spaarnestroom vast gebonden sloep achter. Tijdens het in palmen van de lijn ontdekte men dat deze sloep los was geslagen en op drift geraakt. Aan boord van de Stentor werd ogenblikkelijk een tweede sloep met zes man gestreken om de eerste achterna te gaan. Een geenszins gemakkelijk kar wei tijdens de mist op deze druk beva- ,ren soheepsroutc. Gelukkig slaagden de mannen er in de eerste sloop te bereiken. Zij werd'nadat de lichtmatroos was over gestapt, aan de golven prijsgegeven. Dit was de eerste tegenvaller. De tweede sloop keerde naar de Spaarnestroom terug en het overbrengen der trossen werd voortgezet. Totaal werden er vier op het voorschip vastgemaakt. Nadat de mannen hiermede gereed waren, keer den zij naar de sloep terug en wilden naar de Stentor roeien. Zover kwam het echter niet, want door de deining ge raakteook deze sloep op drift. De sche- Racar bracht uitkomst De Stentor stopte en een sloep met de eerste stuurman en vijf matrozen werd gestreken. Er stond oen behoorlijke dei ning of zoals kapitein Dros het uitdruk te: „De zee was tamelijk hobbelig". De olieman, die slechts gekleed was in zijn ondergoed met daar overheen een jas, werd van boord gehaald, naar de Stentor gevaren en daar onmiddellijk naar kooi gebracht. Hij heeft een flinke verkoud heid opgedaan en was als gevolg van de doorstane ontberingen 'bijna niet in staat te spreken. Zondagmiddag werd hij in IJmuiiden reeds van boord gehaald en per auto naar zijn woning in de hoofd stad werd vervoerd. SLOEP OP DRIFT Kapitein Dros besloot een poging te wagen de Spa ar nest oom op sleeptouw te nemen cn naar Dover te brengen. Dies voer de sloep terug en gingen vier man aan boord van de Spaarnestroom om pelingen kregen de sohri k van. biutn leven Waarheen moesten zij in deze dikke mist? Toen men aan boord van de Sten tor merkte, dat de sloep niet terugkeer de werd telegrafisch aan de schepen in de omgeving verzocht uit te kijken. Tot nie* geringe opluchting van de op. varenden, der sloep doemde vrij spoedig in de mast de contouren op van een sdhip en groot was de verbazing, toen dit het zusterschip „Hector" van de K.N.S.M. bleek te zijn. Ook de beman ning van de Hector die naar „een sloep" siond uit te kijken was niet weinig ver wonderd toen zij bemerkte wie de inzit tenden waren. Kapitien Dros wist spoe dig dat zijn mannen op de „Hector" za ten. „VOLG MAAR" Toen de mast enigszins was opgetrok ken kwam de Hector langszij de Stentor en keerden de elf mannen aan boord van hun schip terug. Inmiddels was hot half twee gewor den eer met het slepen een begin kon worden gemaakt. Langzaam werd het toerental van de motoren opgevoerd en met een vaart van zes mijl aanvaardde de Stentor met zijn sleep de reis naar Dover. Enige mist was er nog steeds en de kapitein liet aan een naar het uiter lijk op een loodsboot gelijkend vaartuig dat men tegen kwam. vragen of het soms een loods aan boord liad. Het bleek echter geen loodsboot ma3r een Engels schip te zyn, uitgerust mol radar, dat op weg was naar Dover. Het seinde: „Volg maar". Met dit schip als richtingaangever en vanzelfsprekend ook volgens het zelf uitgezette bestek werd naar Dover gekoerst waar de sleep om half vyf binnenviel. Daar stonden op de kade vijftien opvarenden van de Spaar nestroom, die door dc Waldemar Sieg waren overgenomen, te wachten, overge lukkig dat ook de olieman behouden van boord was gekomen. De lading van de Spaarnestroom wordt in Dover gelost alwaar aan het schip een voorlopige re paratie Wordt uitgevoerd. Daarna wordt het naar Amsterdam gesleept waar het deze week nog wordt venvacht. riaal dat net. als textiel in meer of minder brede banen langs de detector kan worden getransporteerd. Om nu metaaldeeltjes te ontdekken in de grondstof, waaruit gramofoon- platen worden geperst, gebruikt men de detector van het eerste type. Het te onderzoeken materiaal legt men daarbij op een transportband die tus sen twee spoelen door loopt. Door de ze spoelen, gaat een electrische stroom, die haar tot een magneet maakt. Zo dra nu een stukje ijzer tussen de spoe len door gaat verandert het magne tische veld van de spoelen. Deze ver andering veroorzaakt in een tweede stel spoelen een electrische spannings- stoot, die na versterkt en gelijkgericht te zijn een alarminrichting in werking kan stellen of de machine kan doen stoppen. Op deze manier kan men in het te transporteren materiaal zelfs nog yzerdeeltjes van 0,1 milligram ont dekken. Ook stukjes koper, aluminium e.d. kan men er mee opsporen, doch de gevoeligheid van het apparaat is dan ongeveer viermaal zo klein. Voor het ontdekken van metaaldeel tjes in weefsels gebruikt men de de tector van het tweede type, die net zo breed gemaakt kan worden als in ver band met de breedte der banen ge wenst is. Haar werking kan worden opgevat als die van een reusachtige weergeefkop van een magnetofoon, waarbij echter het magnetisme niet in de band. zit, doch in de kop. Wanneer nu een ijzerdeeltje de detector .pas seert, brengt dit een verandering in het magnetische veld teweeg, waar door er weer electrische spannings- stoot ontstaat. Deze zet dan het tran sport van de baan stop, zodat men het ijzerdeeltje uit het weefsel kan ver wijderen. Op die manier voorkomt men dat zo'n hard metaaldeeltje zich bijvoorbeeld vastzet op de walsen, die het dan bij iedere omwenteling in het weefsel drukken, waardoor dit weefsel op regelmatige afstanden beschadigd wordt. Hoewel deze apparatuur in principe alleen maar reageert op ijzerdeeltjes, kan men haar ook gebruiken voor het alarmeren of het doen stoppen van de machine als er een oneffenheid in het weefsel passeert. Dit wordt mogelijk als men over de stof een weekijzeren wieltje Iaat lopen. Bij het passeren van een oneffenheid verandert dan de af stand tussen wieltje en detector en daardoor ontstaat er weer een elec trische spanningsstoot die de machine kan doen stoppen. Ook voor tal van andere doeleinden is de ijzerdetector bruikbaar. Indien het grote ijzeren voorwerpen betreft, is het zelfs mogelijk deze op een af stand van bijvoorbeeld een meter of meer te ontdekken. Daardoor kan men een dergelijke installatie bijvoorbeeld gebruiken voor het signaleren en re gelen van het wegverkeer, voor tijd- opneming bij wedstrijden, voor het tellen van blikjes of andere voorwer pen op een transportband e.m.d. AMSTERDAM, 23 Maart. Met in gang van heden is de consumentenprijs ran koffie en thee verhoogd. De prijs stijging bedraagt voor koffie per kg 40 a 56 ets en voor thee per kg 30 a 80 cents. Een half pond koffie zal dus voor dc consument in de toekomst ge middeld circa 12 cent duurder zijn. Bij de thee liggen de zaken iets an ders. In 't begin van 't jaar had men de detailprijzen verlaagd, maar thans blijkt, dat het tijdstip daarvoor ongun stig was gekozen. Daarom is de ver laging van begin Januari thans te niet gedaan. Daar verhoudingsgewijs meer duurdere dan goedkopere thee wordt gedronken, zal de thee voor de consu ment gemiddeld cp. 6 cent per ons duurder worden. Detaillisten met oude voorraden zullen nog tegen de oude prijzen kun nen verkopen. Voor de nieuwe voor raden, die tegen de vastgestelde hoge re prijzen van pakkers en branders moeten worden betrokken, zullen uiteraard de nieuwe prijzen gelden. Begeleider van „Engels" convooi kende geen woord Engels en v iel door de mand BRUSSEL, 23 Maart. De smok kelarij in koffie viert de laatste Lijd weer hoogtij aan de Belgisch-Duits-Ne derlandse grenzen, waarbij de smokke laars dikwijls blijk geven van een grote stoutmoedigheid. Onlangs heeft de po litie b.v. een smokkelbende kunnen in rekenen, waarvan de leden allen ge kleed gingen in Engelse uniformen. Bovendien waren zij voorzien van valse paspoorten en militaire soldij-boekjes. Maandenlang hebben deze verklede smokkelaars hun winstgevend bedrijf kunnen uitoefenen en zij hebben niet alleen de Duitse, Nederlandse en Belgi sche douane, doch ook de Engelse con trole-instanties in Duitsland om de tuin kunnen leiden. De leider van deze goed georgani seerde smokkelorganisatie is een gewe zen onderofficier van het Engelse bc- Belgische mijnwerkers dreigen met staking BRUSSEL, 23 Maart. De bij het Al gemeen Belgisch Vakverbond aangeslo ten mijnwerkers uit het Luikse kolen bekken, hebben besloten met ingang van 30 Maart het werk neer te leggen. Zij eisen dat het besluit der regering, op grond waarvan een hervorming wordt uitgevoerd in de verzekering tegen ziekt: en invaliditeit, in zijn geheel wordt ongedaan gemaakt. Zaterdag j.l. zijn reeds 6000 scheepsherstellers te Antwerpen uit protest tegen dit rege ringsbesluit in staking gegaan. De heivorming van deze verzekering tegen ziekte en invaliditeit komt voor namelijk hierop neer dat de socialisti sche, katholieke en liberale verzeke ringsorganisaties. voortaan ieder afzon derlijk verantwoordelijk zullen zijn voor 't financiële beheer en niet meer naar behoefte uit 'n gemeenschappelijke kas zullen kunnen putten. Het soc. zieken fonds zal bovendien de credieten, die het meer heeft opgenomen dan de an dere verzekeringslichamen, over een periode van acht jaar moeten restitu eren. Tevens worden in het besluit nieu we normen vastgesteld voor de vergoe dingen. De socialistische leiders hebben reeds herhaaldelijk in hun redevoeringen ge dreigd met een algemene staking in dien bedoeld besluit niet wordt inge trokken. Volgens de laatste berichten zou aLs resultaat van de besprekingen, die de laatste dagen gevoerd zijn tussen de onderscheidene ziekenfondsen, de minister van arbeid. Van den Daele, zich bereid hebben verklaard enkele wij zigingen in het besluit aan te brengen. zettingslegcr in Oostenrijk, een zekere Thomas Taylor. Door zijn relaties te Wenen kreeg hij de beschikking over de nodige documenten en stempels en de nummerplaten van de auto's werden hier ook op meesterlijke wijze nage bootst. Het vervoer geschiedde met le gerauto's. die voor weinig geld waren opgekocht bij de autokerkhoven in Oostenrijk en Duitsland. Met een der gelijk convooi werd dan in een keer 20.000 kg. koffie tegelijk van België naar Duitsland gesmokkeld. Deze per fecte smokkelorganisatie had nog lange tijd ongemoeid haar werkzaamheid kunnen voortzetten indien de begelei ders van dit „Engelse" convooi "allen maar de Engelse taal machtig waren geweest. Het feit dat dit niet het geval was werd hun namelijk noodlottig. ^Toen de militaire vrachtauto's, ^enkele dagen geleden de Nederlands-Belgische grens waren overgetrokken, geladen zoge naamd met vaten benzine, werd een der begeleiders van het convooi te Em merich in Duitsland aangesproken door een lid van de Engelse militaire politie. Tot diens grote verwondering sprak de in Engelse uniform geklede chauffeur echter geen woord Engels. Uit een on middellijk ingesteld onderzoek bleek hierop dat de vaten benzine, die van buiten een vuil en vettig aanzien had den. tot de rand toe gevuld waren met koffiebonen. De drie begeleiders van het convooi vielen hierop al snel dooi de mand. Zij bekenden dat zy" in Frank fort van Engelse uniformen waren voor zien en de benodigde papieren hadden ontvangen. Naar gelang zij in Duits land, Nederland of België reden wer den de nummerborden der auto's veran derd. Hun taak had er in bestaan de smokkelwaar van Antwerpen naar Düsseldorf te brengen, vanwaar deze dan met andere vrachtauto's naar een verdere bestemming werd vervoerd. De smokkelaars veiTJaavden dat hun groep deel uitmaakte van een organi satie, die zich met de smokkel van al lerlei goederen bezig hield en aan het hoofd waarvan onverbiddelijke leiders stonden. De Franse schilder Raoul Dufy is Maandag op 76-arigje loeftjjd overleden. Op het hoofdstation van Essen (Ruhrgebied) ls Maandag een passa- gierstrein op een losse locomotief ge lopen. 21 Personen liepen verwondingen op; een hunner werd ernstig gewond. Een Britse treiler. terugkerend van de IJslandse visgronden, is voor de Schotse oostkust gestrand. Zeven van de achtien opvarenden zyn verdronken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2