KATHOLIEK DAGBLAD VOOR Koningin Juliana bezocht een aantal getroffen gemeenten in Zeeland Zoekt het Kremlin een of andere uitweg aan de ronde tafel? UITGAVE VAN DE STICHTING „OOST-BRABANT" RAMPENFONDS: 84,6 MILIJOEN Amerika bracht een millioen dollar bijeen Bevolking dankbaar en ontroerd KLOK VOOR GREBBEBERG-MONU- MENT WORDT IN ASTEN GEGOTEN Acht militairen gewond LOONSVERHOGING zal ongeveer twee procent bedragen Dodelijke aanrijding te Uden ENGELAND DOET ONVERWACHT WATER IN ZIJN IMPORT-.,WIJN" yy Oost Dinsdag 24 Maart 1953 Negende Jaarg. No. I 19 Hoofdredacteur JEF DE BROUWER Redactle-Burteau: Wal 2 - Eindhoven Telef. K 4900 - 2526 Adminislraliebureau Wal 2 - Eindhoven - Télef. K 4900-2526 DEN HAAG, 23 Maart. De stand van het Nationaal Ram penfonds was tot op Maandag avond 84.600.000. Dit is ten op zichte van de stand van Zaterdag avond een vermeerdering van f 400.000. In de Decca-studio te Hilversum is door de directeur van Philips Phono- grafische Industrie aan het Rampen fonds de langspeelplaat overgedragen, waarop de „watersnoodramp" is vast gelegd. De opbrengst van deze plaat zal aan het Rampenfonds ten goede komen. Aan „Beurzen open, dijken .dicht" is reeds een bedrag van f 5000.- als voorschot afgedragen. Omstreeks middernacht is de eerste dag van de Rampenfonds-kunstveiling in het Haagse gemeentemuseum be ëindigd. De opbrengst van heden was ruim 21.800,Dinsdagmiddag en avond wordt de tweede en laatste helft van de geschonken kunstvoorwerpen in het gemeentemuseum te Den Haag ge veild. VOOR RAMPGEBIED PRUTS BEZOCHT KANTOREN VAN HULPORGANISATIE NEW YORK. 23 Maart. Prins Bernhard heeft Maandagochtend een bezoek aan de kantoren van ..Holland flood relief ine" (de Amerikaanse hulp organisatie voor de overstromings slachtoffers) gebracht, waar hy ont- vangön werd door de voorzitter van het comité, Clarence Michalis, en de secretaris, Albert Balink, die de prins een uiteenzetting gaven van' de werk wijze van het comité en de tot dusver behaalde resultaten. Tezamen met el ders in de Verenigde Staten binnenge komen gelden by plaatselijke comïté's heeft het totale bedrag thans de som van een millioen dollar overschreden. Óp de negende verdieping van een kantoorgebouw waar de administratie kantoren van dg „Holland flood relief" gevestigd zijp, onderhield de prins zich afzonderlijk met ruim twintig aan hun lessenaars gezeten assistenten en kler ken, die nog steeds druk bezig zijn ont vangstbewijzen uit te typen voor de aanhoudende stroom binnenkomende geldon. In Rillancl-Baih bezochi vorsiin de moeder van omgekomen burgemeester AMSTERDAM, 23 Mrt. Zuid-Beveland lag nog in een dichte mist gehuld toen tegen tien uur Maandagmorgen by wachtpost 20 te Rilland-Bath de uit drie rytui- gen bestaande koninklyke trein stopte. Het was de eerste personentrein, die na de ramp het eiland binnen reed. Hier begon de koningin haar bezoek, dat de gehele dag heeft geduurd, aam een aantal getroffen gemeenten op de Zeeuwse eilanden. In gezelschap van de commissaris der koningin jhr. De Casembroot bezichtigde de koningin de herstelwerkzaamheden en begaf zich vervolgens naar de moeder van de by de ramp omgekomen burgemeester van Rilland Bath, J. A. de Goffau. Met haar onderhield de landsvrouwe zich geruime tyd. van Burgh, onderhield H. M. zich met de nabestaanden van de tien slachtoffers van de ramp in deze gemeente en ver schillende groepen, die zich tijdens de ramp verdienstelijk hebben gemaakt. Vervolgens werd naar Renesse gere den, Hier, evenals later in Haamstede, werden verschillende groepen van per sonen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt tijdens en na de ramp, aan H. M. voorgesteld. Voorts onderhield de koningin zich met verscheidene eva cuees, die in deze gemeente zijn onder gebracht. 's Avonds bracht de koningin een bezoek aan het zwaar geteisterde Stavenisse. Zij arriveerde aldaar per politieboot. H. M. werd door de burge meester door de gemeente rondgeleid. Ten gemeentehuize onderhield H. M. zich lange tijd met de nabestaanden van de zwaar getroffen gezinnen. Ten slotte bracht H. M. een bezoek aan de ernstig beschadigde Nederlands Her vormde Kerk, waar ds. en mevrouw Enkelaar aan haar werden voorgesteld. Van Rilland-Bath ging de koningin ever zwaar gehavende en deels herstelde dijkwegen en langs ondergelopen pol ders, naar de buurschap Oostdijk. Hier ondei'hield zij zich met familie leden van slachtoffers. Staande temid den van de greep bewoners luisterde de koningin naar een hunner, die in een voudige bewoordingen vertelde welk leed de ramp over de bevolking had ge bracht. Voor zij vertrok nam de koningin nog enkele grotendeels verwoeste boerde rijen 'in ogenschouw en deelde aan én kele der zwaarst getroffenen dekens uit. Op de dijk bij Kruiningen had zich een grote groep inwoners verzameld. Ook hier sprak H. M. met nabestaanden van slachtoffers. Vele mannen, vrouwen, ouderen en jongeren, werd het te mach tig toen zij aan de landsvrouwe werden voorgesteld en vertelden van hen, die him in de stormnacht waren ontnomen. Aandachtig en aangedaan luisterde H. M. naar de droeve verhalen. Zij hoor de van het grote- verlangen der geëva cueerde bewoners om naar huis terug te keren. Al zou men dan in barakken moeten wonen, dat hindert niet, als men toch maar naar huis kon gaan. Maar Kruiningen ligt nog in het water, triest en verlaten. Overal in dit gebied houden mannen van de rijkspolitic de wacht ter bescherming van het eigendom van hen, die voor het water moesten vluchten. „Het niet vergeten worden doet ons goed, wij zijn blij, dat u gekomen bent", zo vertolkte een der beworers de dank van allen voor dit bezoek en bewijs van medeleven. Voordat de koningin, die hier veel langer vertoefde dan aanvankelijk het voornemen was geweest, vertrok, deelde zij dekens en kinderkleding uit aan hen, die dit het meest van node hebben. Het volgende dorp was Wolphaartsdijk, waar H. M, het gemeentehuis bezocht en daarna met een boot van de rijkspolitie te water overstak naar Noord-Beveland. 's Middags bezocht koningin Juliana het niet overstroomde gedeelte van het eiland Schouwen. In het gemeentehuis Burgemeester van Rhenen zal op 15 April bijeen gebrachte bronzen centen in de smetkrees scheppen ASTEN, 23 Maart. Men zal zich nog oorlog voor koningin en vaderland ge- pl liprinnprpn rlrrt inrlorfiirt nvrr r\nc i„,.j: x_ wel herinneren, dat indertijd over ons gehele land een „Centenactie" is ge voerd, waarbij het er om ging centen bij elkaar te brengen voor de oprich ting van een monument op de Greb- beberg. Op deze wijze zou iedereen daartoe het zijne kunnen bijdragen. Die centenacthr-heeft zoveel geld op geleverd, dat er èén-^flinke toren ge bouwd kan worden waarvoor architect J, J. P. Oud te Rotterdam het ont werp gemaakt heeft. Daarbij is ook gedacht aan een klok. die op bepaalde dagen geluid kan worden om de her innering aan degenen, die tijdens de Nederlandse vrouw te Génève overvallen GENEVE, 23 Maart Zondagavond, kort voor middernacht, ontdekten voor bijgangers in de wijk Eaux-Vives te Génève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwond bewusteloos op straat lag. De inhoud van haar hand tasje bleek te zijn verdwenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij Maandagmiddag, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. Vol gens de politie betreft het een Neder lands dienstmeisje van ongeveer 30 jaar, wier naam opgegeven wordt als T. Kuit. Voor zoverre tot nu toe uit het onderzoek blijkt, is de vrouw het slacht offer van een overval. Vroegere Portugese premier gearresteerd LISSABON, 24 Maart Francisco Pinto Cunha Leal, een 64-ja.rige vroe gere Portugese premier, is Maandag op de zitting van een militair gerecht ge arresteerd wegens belediging van liet hof. Hij trad op als getuige bij een nieuwe behandeling van de beschuldi ging van samenzwering van vier offi cieren van het leger en een officier van politie. Leal is herhaaldelijk opgetre den als opposant van het huidige re giem. Hij was premier in 1923. Bisschop van Katowice in gevangenschap overleden? VATICAANSTAD, 23 Maart. Naar in Vaticaanstad vernomen wordt, is de Poolse bisschop van Katowice, mgr. Stanislas Adamski, in gevangenschap overleden. De 78-jarige bisschop was vorig jaar gearresteerd, aldus het be richt. In December van het vorige jaar verklaarden Vaticaanse kringen, dat bij een nieuwe golf van arrestaties van hoge katholieke geestelijken in Polen onder andere bisschop Adamski en de bisschop van Krakau, mgr. Ba- ziak, waren aangehouden. vallen zijn, levendig te houden. Deze klok zal er komen en zij zal worden gegoten van de bronzen cen ten, die ons volk daarvoor geschon ken heeft. De drie Nederlandse klok kengieters hebben aangeboden het gieten, de klokkenstoel en de opstel ling voor hun rekening te nemen en zo zal de klok waarschijnlijk reeds in Mei a.s. voor het eerst haar klanken bij de nationale herdenking doen ho ren. Op 15 April a.s. zal de klok in de gieterij van de fa. Eijsbouts te Asten worden gegoten en de burgemeester van Rhenen, mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal zal de bronzen centen, waarvan de klok gegoten wordt, in de smeltkroes scheppen. Zo zullen de schenkers het bewijs krij gen, dat het geld gebruikt is voor het doel, waarvoor het indertijd gegeven is. De klok zal 600 kilogram zwaar wor den en meet 97 cm in doorsnee. Haar toon is as. Op de buitenwand wordt als versiering het wapen van Neder land aangebracht en de spreuk „Ik spreek voor hem die viel" met daar onder het jaartal 1953. Voor deze tekst heeft men slechts woorden van een lettergreep gekozen om het rhythme van de luidende klok te kun nen aanhouden. In kleinere letters wordt ondergaan, boven de rand, gego ten: „Tot stand gekomen met mede werking van de klokkengieters Van Bergen, Heiligerlee; B. Eijsbouts, As ten en Petit en Fritsen, Aarle Rixtel. De randversiering en teksten worden in zich daarvoor lenende openingen aangevuld met afbeeldingen van de in dertijd geschonken bronzen centen. En zo zal deze klok over enkele maanden haar stem doen horen vanaf de berg in wiens omgeving zoveel dappere Nederlanders gevallen zijn. Zij zal de doden bewenen en de leven den roepen en hen herinneren aan de plicht welke op hen rust: nooit, hen te vergeten, die hun leven offerden voor de vrijheid. Het comité „Nationaal Legermonu- ment Grebbenberg" heeft indertijd de opdracht tot het vervaardigen van het monument met een bezwaard hart ge geven, doordat nog niet voldoende koperen centen aanwezig waren. Het monument, dat uit een 7.5 meter hoge zuil van natuursteen bestaat, waar boven een klok wordt aangebracht, zal ongeveer f 100.000 kosten. Het comité heeft 2.400.000 koperen centen bin nengekregen. Men heeft thans nog on geveer f 6.000 nodig. Om dit bedrag alsnog te verkrijgen heeft het comité, hopenlijk voor de laatste maal, een beroep op de Nederlandse bevolking gedaan, om koperen centen naar Rhenen te sturen. SPEL MET PROJECTIEL IN KAZERNE TE GRAVE GRAVE, 23 Maart- In de generaal De Bons kazerne te Grave is Maandag middag om drie uur tengevolge van het ontploffen van een schokbuis eer ernstig ongeluk gebeurd, waardoor eer achttal militairen werd gewond, Aar wie vier zwaar. Een van de militairen had een schok buis, het onderdeel, waarmede een gra naat tot ontploffing kan worden ge bracht, mee naar z'n kamer genomen. Het ontuig kwam te .vallen nadat do soldaten er mee waren gaan gooien, met alle ernstige gevolgen van dien. De gewonden zijn naar het Canisius ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar voor enigen hunner operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Volgens de laatste berichten schijnt geen der gewonden in levensgevaar te verkeren. De ouders van de gewonde militairen zijn reeds gewaarschuwd. In de generaal De Bons kazerne te Grave is het regiment zware infanterie Chassé gelegerd. V.-raad weet geen opvolger voor Lie NEW YORK, 23 Maart, De vijf permanente leden van de veiligheids raad, die Maandag, vergaderd hebben over de naam van een nieuwe secre taris-generaal der Verenigde IJaties, zijn uiteengegaan, zonder het eens te worden over een candidaat. Gesneuveld in Korea DEN HAAG, 23 Maart. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen na bekomen verwondingen tijdens actie in Korea is overleden de onge huwde 20-ja,rige soldaat A. A. W. Groothedde uit Almelo. Nog steeds aardschokken in Turkije AANTAL SLACHTOFFERS BEDRAAGT THANS 249 LONDEN, 23 Maart. Radio-Ankara heeft gemeld, dat zich in het gebied der Dardanellen aardschokken blij ven voordoen. Duizenden daklozen brengén de ijskoude nachten in ten ten en in snel in elkander gezette hut ten door. President Bajar heeft de getroffen gebieden Zondag bezocht. In Jenice, aan de zee van Marmora, één der door het Turkse staatshoofd bezochte plaat sen, zijn 188 lijken geborgen. Geheel Turkije doet mede aan de hulpverle ning aan de geteisterde gebieden. Voor zover Maandag bekend Avas, zijn bij de grote aardbeving 249 per sonen om het leven gekomen, 193 zijn zwaar en 295 licht gewond. Het is mo gelijk dat het aantal slachtoffers nog iets groter zal blijken te zijn. De liga van Rede-Kruisverenigingen te Génève heeft Maandag op de gehele wereld een beroep gedaan om tenten en medicamenten aan de slachtoffers van de aardbeving in Turkije te geven. Joegoslavië ratificeert Balkan-verdrag BELGRADO, 23 Maart. Joegoslavië heeft Maandag het verdrag voor vriendschap en militaire samenwer king met Griekenland en Turkije be krachtigd. De nationale vergadering nam haar besluit bij acclamatie. Vice- president Kardelj zei tijdens het de bat dat hij gaarne zou zien dat Italië zich met het verdrag verenigt. Onder luid applaus verklaarde Kar delj, dat het pact en maarschalk Tito's bezoek aan Engeland hadden aan teend, dat de „internationale positie Joegoslavië thans krachtiger is dan ooit tevoren". Joegoslavië zou voortaan met pogin gen om de betrekkingen met de komin- form-landen te normaliseren, maar niet ten koste van zijn onafhankelijkheid, al dus Kardelj. Ook andere Balkan-landen kunnen tot het pact toetreden. Bidault moet rust houden PARIJS, 23 Maart. In klingen van de Franse minister van buitenland se zaken, Georges Bidault, is te ken nen gegeven, dat 's ministers arts hem volledige rust heeft voorgeschreven, vooral met het oog op zijn vertrek naar Washington, Woensdagavond. Bidault zou op reis naar de Ver. Staten door zijn arts vergejAld worden. J. Raab volgt Figl op als kabinetsformateur WENEN, 23 Maart. President Kör- ner van Oostenrijk heeft Julius Raab, voorzitter van de volkspartij, belast met de vorming van een nieuwe rege ring. De president heeft de wens te kennen gegeven, dat volkspartij en so cialisten onmiddellijk beginnen te on derhandelen en dat er spoedig een nieuw kabinet wordt gevormd. Prins Bernhard zag drie dimensionale film NEW YORK, 23 Maart. Prins Bernhard heeft Maandagmiddag het „Cinerama"- bioscoopgebouw te New York bezocht, waar hij een drie-dimensionale film zag. Later was hij de gast van de „Councü of Foreiigfnn Relations", een particuliere groep, d'ie zich de bestudering der in ternationale betrekkingen ten doel stelt. Daar hield hij voor een zestigtal leden dier groep oen voordinaclhit over d!e ont wikkeling der verstandhouding tussen Europese landen en de Ver. Staten. Na afloop beantwoordde de prins hem ge stelde vragen. Dinsdagmiddag vertrekt Z.K.H. per Amerikaans militair vliegtuig naar Washington, waar hij vier dagen zal verblijven. Bedrijfsleven teleurgesteld over de regeringsmaatregelen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 Maart. Men is er neg niet uit hoeveel de lonen per 1 Januari a.s. zullen worden verhoogd om de huurverhoging op te vangen, maar berekeningen wijzen reeds uit dat het ongeveer 2 percent zal moeten zijn. Het vaststellen van een percentage zal altijd een gemiddelde moeten blijven, omdat de huurverhoging in de vijf verschillende gemeente- klassen verschillende consequen ties heeft op de lonen. De OA'erige aangekondigde regerings maatregelen n.l. verlaging suikerac cijns en afschaffing van de omzetbelas ting op schoeisel en huisbrand, vermin deren de uitgaven van het gezin nau welijks met een half percent van het budget. De aangekondigde verlaging van de personele belasting kan niet als algemene factor worden gebruikt, om dat half Nederland geen personele be lasting hoeft te betalen. De afschaffing van het schoolgeld bij lager onderwijs en de verlaging van het schoolgeld bij het voortgezet onderwijs zijn door de regering wel tegelijk met huurverhoging aangekondigd, maar staan daar los van. Reeds bij de behandeling van de begroting van O., K. en W. hebben re gering en partijen hun mening en ver langens over het kosteloos onderwijs duidelijk gemaakt, los van de huurver hoging en men is bij die behandeling practisch tot concrete afspraken ge komen. In de thans aangekondigde maatregelen waarin zo rijkelijk met deze schoolgeldfaciliteiten wordt ge speeld, spreekt de regering dan ook wijselijk van een maatregel met een „sociaal aspect" „naast" de maatrege len ten aanzien van de huurverhoging. In de kringen A'an het bedrijfsleven heeft het ernstige teleurstelling A-er- wekt dat de maatregelen, die eigenlyk van de werkgelegenheid en export en die reeds lang waren toegezegd, thans gekoppeld zijn aan die A'an de huur verhoging. Eerstens worden deze maatregelen, die overigens om effect te sorteren be slist onvoldoende diepsnijdend worden geacht, mét de oplossing van het huren- vraagstuk nog bijna een jaar slepende gehouden, n.l. tot 1 Januari a.s. en voorts verkoopt de regering deze maat regelen tweemaal: ten eerste als reeds, lang beloofde verlichting voor het be drijfsleven; ten tweede om de noodza kelijk wordende loonsverhoging te com penseren. H.M. DE KONINGIN IN ZEELAND Maandag heeft H.M. de Koningin weer getroffen gebieden in Zeeland bezocht. Zij begaf zich o.a. naar Rilland Bath, Kr timing en en Oostdijkwaar zy zich onderhield met nabestaanden van de slachtoffers. Velen vertélden H.M. over lum zorgen en het verdrietdat zy na de rampnacht te dragen kregen. H.M. en een Zeeuwse vrouw op de dijk by Oost dijk. UDEN", 23 Maart. MaandagaA'ond heeft in de gemeente Uden op het voorrangs kruispunt te Volkel een aanrijding plaats gehad tussen een motor en een vracht auto. De motorryder kwam over de nieu we Aveg naar Boekei en heeft Avaarscliijn- lyk geen erg gehad in de voorrangsweg, die hij naderde. Met vrij grote snelheid botste hij tegen de ATachtauto. Hy was A'rijwel op slag dood. Het slachtoffer, de heer B., is 30 jaar oud en afkomstig uit Nymegen. DE CONFERENTIE TE PARIJS Europese Betalings Unie met een jaar verlengd PARIJS, 24 Maart. De gistermor gen begonnen bijeenkomst van de raad van ministers der organisatie voor Europese economische samenwer king werd verdaagd tot na de middag 16 uur, nadat Eden de bijeenkomst had geopend met een korte verklaring over de doeleinden van het plan van het Britse gemenebest tot heA'ordering A'an de wereldhandel en over zijn jongste besprekingen te Washington en nadat minister Butler een uiteen zetting had gegeven, welke beoogde de eventueel bestaande vrees in andere landen te doen verd%vijnen, dat Enge land voornemens zou zijn de economi sche aangelegenheden afzonderlijk met de Verenigde Staten te willen onder handelen. Hij kondigde tevens aan, dat bedoeld moeten zijn voor verruimingEngeland meer geld beschikbaar Staltns erfenis sluit met een verlies In Londense diplomatieke kringen hangt de atmosfeer van een raadsel (Van onze correspondent.) LONDEN 23 Maart. De voelhorens Avelke zowel in Washington als in Mos kou de laatste dagen naar elkaar wor den uitgestoken, Avorden in Londen be schouwd als schuchtere lentescheutjes, welke zeer plotseling zouden kunnen be vriezen in een toenemende vorst van de koude oorlog. Engelse regeringskringen zyn van oor deel dat de A'rije wereld voor een zeer moeilijke beslissing staat om, zo niet het definitieve, dan toch het zeer verstrek kend besluit te. nemen of zy zich ver trouwd moet maken met een onvermij delijke derde Avcreldoorlog, ofwel de uiterste concessies moet doen om naast Rusland in vrede te kunnen leven. Wjj moeten het grote raadsel oplossen, schreef de „Catholic Hereld", of het beter is A'oor de mensheid Avanneer de inter nationale toestand slechter wordt, of dat het uiteindelijk toch slechter' zal blyken te zyn, wanneer de betrekkingen voor lopig beter AVofden. Gelijk wij een week voor deze schre ven, is het een onderdeel van de Sov- jettische omgangsvormen, provocatieve daden. te stellen wanneer het Kremlin met zijn tegenstanders in gesprek wil komen. Dit lokt de praatlust en bereid willigheid uit van de geprovoceerden en tijdens zulk een gesprek over het „inci dent" tasten de Russen naar de hou ding van hun tegenstanders op ander en breder terrein. De invitatie tot zulk een gesprek ver zond de Russische commandant van Oost- Berlijn nadat hij door het ncerschieten van de „Lincoln" een aanleiding tot een praatje geschapen had, vorige week aan de drie hoge commissarissen van West- Duitsland. Op de keper beschouwd be staat er geen enkele reden om van ge dachten te wisselen omtrent de veilig heid in de Berlijnse luchtcorridor. De bepalingen werden A-oor alle betrokke nen strikt vastgelegd in de overeenkomst waarmede de Berlijnse blokkade werd opgeheven. Indien de Russen zioh niet aan deze overeenkomst houden, hebben ze daar toe bepaalde redenen, en indien zij de ze overeenkomst schenden om een ge sprek uit te lokken, liggen deZe redenen buiten het gebied van de corridor. De invitatie van generaal Tsjoeikof is der halve een der voelhorens van het Krem lin. Door het feit dat do meerderheid van de Westduitse bondsdag vorige week zich definitief uitsprak voor toetreding tot de EDG, werd de politiek Avelke Moskou tot nu toe in Duitsland volgde, doelloos. Zij heeft ill. haar doel, West- Duïtsland verre te houden A'an het Wes ten, gemist. De zevenjarige Sovjet-poli tiek in Duitsland is mislukt. Jammer ge noeg wordt deze nederlaag niet voldoen de gereleveerd in de wereldpers. Moskou heeft deze nederlaag zien aan komen. Te oordelen naar die zevenjarige ontwikkeling - er op gericht om b'y een eventuele mis lukking de fronten in Duitsland te A-er- barden. De stroom der A-luchtelingen naar Berlijn getuigt van deze vrees. De verkeerde beoordeling van de Duitse aard is niet de enige blunder van Stalin. Overal heeft hij voor het wereld communisme de wegen versperd. Het testament dat hij van Lenin ge- orven had, nl, de wereld te veroveren langs de wegen van geleidelijkheid en niet met geweld, heeft hij verworpen van af het ogenblik dat hij het marxis me niet meer als doel zag, doch als een middel voor Russisch staatsimpërialisme. Hij stelde de Russische natie boven de internationale verbroedering van alle volkeren. Hij veroverde andere staten alleen om ze te onderwerpen aan de nationale belangen van Rusland. Dit werd voor Tito de aanleiding om de be nen te nemen. Doch in werkelijkheid was Stalin zelf de eerste Titoist. Hij werd het toen hij brak met het ideaal van Lenln. Grote massa's arbeiders in de weste lijke wereld heeft hij daardoor van Mos kou vervreemd. Vlak tegen de buitenkant van het IJzeren Gordijn waarmee hij zijn des potisme trachtte te onttrekken aan het oog der vrije wereld stapelde zich het verzet op tot een muur van paraatheid, waarin hij geen bres kon slaan, zonder het ontketenen van de derde wereld oorlog. Maar omdat hij voor moedertje Rusland vele lauweren had geoogst, had Stalin nog jaren op die lauweren kunnen rusten, zonder gedwongen te Avorden de spanningen in de wereld te verminderen of te vergroten. Malenkof kan niet met de handen in cleze Stalin-politiek zyn schoot op de lauweren van Stalin gaan zitten, althans niet lang. Evenmin kan hy eigen lauweren gaan oogsten via de weg van imperialistische agressie. Er staat een muur aan de buitenkant van het IJzeren Gordijn. Voor' Malenkof is cr maar een uitweg, zonder de onder gang door oorlogsgeweld te riskeren, het opgeven der imperialistische politiek on het inslaan van de oorspronkelijke weg, door Lenln aangewezen, de ideologische oorlog. Het is nog te vroeg om de verrassende gebaren van het Kremlin in deze zin te kunnen uitleggen. Even goed kunnen zij een propaganda-truc zijn, om bij middel van schijn-concessies want op zich zelf gaat het voorlopig om onbenullighe den de communistische wereld de rechtvaardiging te bieden van een gefor ceerde doorbraak, „omdat het Westen de uitgestoken hand niet accepteerde". Het feit echter dat Malenkof het lei derschap van de partij heeft afgedra gen aan Nikita Khrushchew herstelt de machtsverdeling in Rusland gelijk zij was voor de dood van Lenin. Een tweede teken hebben wij gespeurd in de houding van het Oostduitse par lement, Vrijdag jl. Waar algemeen A'er- wacht werd, en alles zowel in Oost- als West-Duitsland er op was voorbereid, duizenden vluchtten er voor naar het Westen dat de Oostduitse regering terstond scherpe tegenmaatregelen zou nemen, zodra de Westduitse Bondsdag de toetreding tot de E.D.G. zou hebben aan genomen, verliep deze zitting met het oude protestgerammel van een Grote- wohl-speech. De maatregelen werden dus. althans voorlopig, afgeblazen. Intussen liet het Kremlin zelf nog een jaar vredesduifjes los. Op Zondag 15 Maart zei Malenkof dat alle geschillen, zelfs die met Amerika vreedzaam kun nen worden bijgelegd. En behalve de in vitatie van Tsjoeikof aan de hoge cora- iftissarissen van West-Duitsland, kon de Engelse regering Vrijdagavond bekend geven, dat Molotof voor het eerst op het internationale forum „ja" had gezegd. Hij is bereid om gevangen genomen Engel sen in Noord-Korea vrij te laten. Zonder ons te verdiepen in speculatieve mogelijkheden, vallen drie dingen niet te loochenen. Punt een: het Kremlin breekt op dras- tische wyzo met de Stalin-traditie dat alle zou stellen voor invoer en voor reizen in het buitenland, .waar door het continent de ponden zou kunnen verdienen die het nodig heeft om Engelse goederen te kunnen blijven kopen. Vooral Franrkijk en Italië stonden voor het besluit de invoer uit Enge land te beperken, wanneer zij niet meer ponden zouden kunnen verdienen om deze invoer te betalen. Butler deelde mede, dat Engeland verlenging van de Europese betalings unie met 12 maanden steunt, maar stelde tevens voor, dat elk land het recht zou krijgen om voor 1954 op- nieuAV over dit besluit te onderhande len. William H. Draper verklaarde, dat de O.E.E.S. voort diende te gaan met het onderzoek naar de middelen om de overgangsperiode naar inwisselbaar heid door te komen. Volgens Draper zou het uiteindelijk doel van volledige inwisselbaarheid van alle valuta een wijziging in de structuur van de E.B.U brengen. macht geconcentreerd moet zyn in een en dezelfde persoon- Punt tweehet zingt een nieuw geluid. Punt drie: dit geluid is een A-redesze- luid. De vrye wereld constateert deze fei ten. Maar zy weet nog niet wat er van te denken en mee aan te vangen. In Londen hangt de atmosfeer van een raadsel. Een der beste kenners van de marxisti sche omgangsleer zelf was hij eens in emplooi bij Lenin professor Reuter, Obcrbürgermeister van West-Berlijn momenteel vertoevend in Washington, zeide Vrijdag: Het Westen kan niet an ders dan afwachten tot werkelijk een positief houvast wordt geboden. Doch ook al komt dit positieve teken, ook al zou Malenkof het Stalin-imperia- lisme vaarwel zeggen althans de agres sieve kant hiervan dan nog is alle gevaar niet gekeerd. Hij zal dit alleen doen omdat het communisme is vastge lopen en om in een wereld welke meer open ligt de ideologische strijd verder te voeren, wiens doel uiteindelijk blijft, de ondermijning van de „kapitalistische" staten. Dit betekent voor het christendom geen adempauze. De strijdende Kerk zal het communisme moeten bestrijden, ge lijk zij elke dwaling heeft bestreden en uiteindelijk overwonnen. Het ut-eei tot hedenavond: Weinig verandering. Aanvankelijk bijna overal mist ot' laaghangende bewolking, maar latei- op de dag op vele plaatsen opklarin gen. Weinig wind. maar langs do VVaddenkust later matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen al? Maandag of iets hogere. Zon op 6.32, onder 19.01 Maan onder 4.50, op 13.45

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1