BEWIJZEN VAN MEDELEVEN MET NIELWERKERK EN OLWERKERK HERMAN VAN DER HORST VOER LIT OM STORM TE FILMEN Atoomwapens Speciale rijkstoelage in studie OAVITAMON hoge vitaminewaarde Koningin bracht werkbezoek aan Zeeuwse rampgebieden VERHUIZING IN ART IS De Ruyter-medaille uitgereikt /Vtry/i/J ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 24 MAART 1953 (Van onze militaire medewerker) DE Amerikaanse proefnemingen met atoomwapens gaan gestadig door. Op 17 Maart had de 35e atoomontplof fing plaats sinds het einde van de oor log. Volgens een officiële mededeling had deze ontploffing een kracht van 15.000 ton gewone explosieven. Dat is dus een geringere kracht dan de bom men. welke tegen Hiroshima en Naga saki werden aangewend, want deze had den een kracht van 20.000 ton. Sedert dien is men er in geslaagd bommen tot explosie te brengen van een g e 1 ij k e hoeveelheid kembrandstof ura- nium-235 of plutonium-239doch met een kracht, die het zes tot tienvoudige bedroeg van de eerste bommen. Dit soort bommen is bedoeld voor strate gische doeleinden ten einde met één enkele bom een zo groot mogelijke be bouwde oppervlakte te vernietigen. Daarna is men er toe overgegaan te trachten bommen te vervaardigen, welke voor tactische doeleinden geschikt zou den zl1n d.w.z. voor een gebruik te velde tegen troepen. Hiervoor is niet zulk een grote uitwerking als die voor strate gische doeleinden nodig, ja in vele ge vallen zelfs ongewenst met het oog op het gevaar voor eigen troepen dan wel van bevriende bevolking. We hebben vroeger reeds uiteengezet, dat het zoe ken naar een tactische bom geen een voudige opgave was en is! Men is nl naar heneden gebonden door een natuur wet, omdat er geen kettingreactie er dus ook geen ontploffing optreedt wanneer er minder dan de z.g. critische massa kembrandstof bij elkaar wordt gebracht. Er zullen dus geheel nieuwe wegen bewandeld moeten worden om dit bezwaar op te heffen. DE laatste ontploffing met een ge ringere kracht dan die van Hiro shima wijst er wederom op. dat het ook hier een proefneming betreft welke ligt op het terrein van de atoombom als tactisch wapen. Doch eveneens blijkt hier uit dat men er nog niet in is ge slaagd de bom in haar explosieve kracht belangrijk te reduceren. De toe schouwers in de vorm van militairen en journalisten moesten zich op 3 kilo meter van het ontploffingspunt in loop graven schuil houden. Als tactisch wa pen blijft daardoor de atoombom een wapen, dat nog steeds de verdediger meer begunstigt dan de aanvaller. Dat Is voor de Westeuropese verdediging ge ruststellend. Aan de andere kant echter onderstreept de grote kracht van de ontploffing nogmaals de reeds vroeger gevestigde indruk, dat men er nog n>et in is geslaagd een bom met belangrijk kleinere uitwerking te vervaardigen d.w.z. met een geringere hoeveelheid kembrandstof. Zo lang dit niet het ge val is, blijft het bij de beperkte capaci teit tot vervaardiging van de kosthare kembrandstof onmogelijk om op grote schaal te velde atoomgranaten te ge bruiken en lijkt een beschieting met atoomgranaten in de zin van een nor maal artilleriebombardement nog ver van de realiteit verwijderd. Het is in dit verband dan ook symptomatisch, dat Amerika wel een grote reclame heeft gemaakt met het eerste atoom kanon doch dat daarna dit wapen niet op enigszins betekenende schaal is aange maakt. Er is blijkbaar slechts sprake van de aanmaak van „enkele" kanon nen. niet van batterijen, afdelingen of bataljons. Wanneer men de mogelflk- heid van het tactische gebruik van dit kanon met een atoomgranaat als een nabije realiteit zou zien, dan zou er voor indeling bij het veldleger in Europa toch wel per legerkorps op één batterij mo gen worden gerekend, d.l. georganiseerd op het niveau van een leger (drie leger korpsen 4- legertroepen) ten minste één bataljon. Doch dit is nog geenszins het geval. Het eerste kanon en mogelijk een paar sedertdien gefabriceerde wordt zorgvuldig in Amerika gehouden, waar het anders dan voor proefnemin gen volkomen nutteloos is. Met die proefnemingen is men voorts nog niet eens zó ver gekomen, dat met het atoomkanon een atoomgranaat verscho ten is. Dat zal naar de berichten luiden, binnenkort geschieden. Voorlopig is het atoomkanon dan ook meer een'nrona- gandapaardie. dan een substantiële bij drage aan de defensie van West-Europa. Dit wil niet zeggen, dat men daarom voor deze defensie niet op het atoom- wapen mag rekenen. Daarvoor is geen atoomk a n o n nodig, maar kan men voorshands zeer wel met het vlieg tuig volstaan. In vele opzichten heeft het vliegtuig zelfs de voorkeur. Het na deel van mindere nauwkeurigheid van een door een vliegtuig op een lonend atoomdoel geworpen bom ten opzichte van een door een kanon verschoten atoomgranaat speelt geen rol zo lang de uitwerking van de tactische bom of granaat zo groot is. Dan doet het er weinig toe of de ontn'offing een paar honderd meter verkeerd is. HET atoomkanon moet bovendien op korte afstand van het front wor den opgesteld met zijn kostbare munitievoorraad. Men riskeert dan dat deze in handen van de vijand valt Dit risico is veel minder bij oplegging nabij vliegvelden die een paar honderd kilo meter van het front verwijderd kunnen zijn. Men kan bovendien met het vlieg tuig, dat een veel grotere actieradius heeft dan het in dracht tot ruim 30 kilo meter begrensde atoomkanon, veel meer kansen tot overval op vflandelyke troe penconcentraties het lonende doel bij uitnemendheid voor de atoom bom benutten dan met het atoom kanon. Het laatste heeft voornamelijk op zijn creditzijde dat het onder alle weersomstandigheden en ook des nachts te gebruiken is. Het zal dan ook zijn bestaansrecht eerst verwerven wanneer de uitvinding van een kleine atoombom een grotere nauwkeurigheid in het schie ten of afwerpen vraagt en rechtvaar digt en de geringere kosten van aan maak door een kleinere hoeveelheid kernbrandstof het mogelijk zal maken atoomgranaatbombardementen te velde op ruime schaal toe te passen. Op het ogenblik is het atoomwapen, voor tac tisch gebruik als realiteit van de NATO- defensie, nog niet het atoomkanon. Reductie op benzineprijs in België Automobilisten en motorrijders zullen in België en Luxemburg weer restitutie op de benzineprijs verkrijgen, zo deelt de A.N.W.B. mee. Deze regeling zal gel den van 1 April tot en met 30 Septem ber. Aanspraak hierop kunnen alleen maken zij. die ten minste drie opeenvol gende dagen in België en/of Luxem burg verblijven, de dag van aankomst en vertrek meegerekend. Verzending per zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Oldenbarnevelt (7 April) Ned. Nieuw-Guinea: s.s. Tomini (21 April); Ned. Antillen: m.s. Botne (30 Maart); Suriname: m.s. Stentor (1 April); Unie van Zuid-Afrika en Zuid- West Afrika: m.s. Winchester Castle (28 Maart); Canada: m.s. Noordam (2 April): Zuid-Amerikas.s. Alcantara (30 Maart); Australië en Nieuw-Zee- land: via Engeland (28 Maart). (Ingez. vied.-advertentie) CONSTANTE KWALITEIT LEGERMONUMENT OP GREBBEBERG Onthulling vermoedelijk op 4 Mei Het legermonument ter herdenking van de in Mei 1940 gesneuvelde mili tairen op de Grebbeberg te Rhenen zal tijdens de jaarlijkse militaire herdenking, vermoedelijk op 4 Mei worden onthuld. Het comité heeft goede hoop, dat het monument dan gereed zal zijn. Men heeft thans nog ongeveer 6000 nodig. Om dit bedrag alsnog te verkrij gen doet het comité nog eens een beroep op de Nederlandse bevolking, om kope- -en centen naar Rhenen te sturen. Geëvacueerden terug naar Middelharnis en Sommelsdijk De burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk maakt bekend, dat de terugkeer van inwoners is toegestaan tussen 25 Maart en 1 April. Vergunnin gen worden op aanvraag verstrekt door het plaatselijke evacuatiebureau (ge meentehuis). IJmuider vislossers staakten in de nacht (Van onze correspondent) IJ m u i d e n. 24 Maart Vislossers hebben gisternacht in IJmuiden het werk enige tijd geheel stilgelegd, toen bleek, dat de vangst van de motorlogger KW 85, die niet in de eerste beurt kon lossen, in de hal werd gezet door schuurpersoneel uit Katwijk, aangevuld met enige havenarbeiders. Pas nadat de rederij, na overleg tus sen vakbonden en redersvereniging, had besloten het lossen stop te zetten en het schip te laten wachten op de Dinsdag- markt. gingen de lossers weer aan het werk. KROTOPRUIMING (Van onze correspondent) Leeuwarden, 24 Maart HET aantal krotwoningen, dat in Friesland staat (10 van het pro vinciale woningbezit en 25 van het totale aantal éénkamerwoningen in ons land), is wel een van de belangrijk ste kwesties geweest, welke ter sprake kwamen op een conferentie, welke Maandagavond door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir H. B. J. Witte te Leeuwarden werd bij gewoond. De bespreking was beleed ter gelegenheid van een bezoek, dat de mi nister aan Friesland brengt om de woningtoestanden en de wenselijkheden wegens de industrialisatie onder ogen te "en. Met betrekking tot de krotopruiming deelde de minister o. a. mee. dat de lan delijke commissie, die is belast met de bestudering van het gehele vraagstuk, binnenkort zal worden geïnstalleerd. In de commissie zullen o. a. een gedepu teerde van Gelderland en een van Fries land zitting hebben. Overigens, zo ver klaarde de minister, zullen de geweste lijke mogelijkheden voor nieuwbouw moeten worden bezien met betrekking tot de landelijke mogelijkheden: vooral na de overstromingsramp moet de toe wijzing van bouwvolume op de meest objectieve wijze geschieden. Bij het al gemeen beleid wordt met alle proble men. dus ook met dat van de krot woningen, rekening gehouden en bij de toewijzing van de bouwvolumen aan de provincies speelt niet alleen het woning tekort, maar ook wel deeeliik de hoe danigheid van het woningbezit een rol. In de toegewezen hoeveelheden is het volume voor opruiming van krotwonin gen begrepen. Ten aanzien van de financiering der krotonruiming dealde de minister mee. dat thans mogeliikheden worden bestu deerd om bepaalde gemeenten steun te geven door een tegemoetkoming in de bouw van de woningen, die de krotten zullen vervangen, te verstrekken. Men neme overigens nog in aanmerking, dat de aanstaande huurverhoging reeds een eerste stap is in de richting van optrek king van het huurpeil en dat de daaraan verbonden compensaties het mogelijk zullen maken, dat velen een iets duur dere woning zullen kunnen betrekken. De vraag werd naar voren gebracht, of het gewenst is in streken met een structurele werkloosheid nieuwbouw te bevorderen, of dat het beter is verhui- Tnbraak Boerenleenbank bij Halfweg Straffen van vijf en vier jaar opgelegd Vijf en vier jaar met aftrek luidt de straf, vanmorgen door het Amsterdams gerechtshof opgelegd aan een 73-jarige ketelmaker en een 58-jarige antenne bouwer. twee Amsterdamse recidivisten, die terecht hadden gestaan wegens in braak en diefstal in de Coöperatieve Boerenleenbank te Ruigoord (gemeente Haarlemmermeer), gepleegd in de Kerstnacht van 1951. De verdenking tegen beklaagden was indertijd gerezen toen zij in verband met een ander mis drijf werden verhoord. Ondanks bezwa rende verklaringen van plaatselijke ge tuigen en van hun celgenoten hielden zij tot het laatst vol aan het onder havige misdrijf onschuldig te zijn. De veertien dagen geleden uitgespro ken eis luidde bevestiging van het vonnis van de Haarlemse rechtbank, t.w. zes jaar elk. met aftrek. De 50.000 zijn nooit teruggevonden. zing en emigratie naar elders uit deze streken te bevorderen. De minister wees nog op de wenselijkheid, dat er meer hoogbouw wordt toegepast, vooral uit stedebouwkundig oogpunt. De grond- besparing, welke er mee wordt bereikt, valt overigens tegen, aldus de minister. Ten slotte kwam de huisvesting van ouden van dagen ter sprake, en met name het probleem, dat in de pension tehuizen de meest draagkrachtigen het eerst aan bod komen. De minister zei, dat deze kwestie de aandacht van de regering heeft. Nederlandse slachtoffer van overval te Genève Zondagavond ontdekten voorbijgan gers in de wijk Eeaux-Vives te Genève een jonge vrouw, die met een bloedende hoofdwonde bewusteloos op straat lag. De inhoud van haar handtasje bleek te zijn verdwenen. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar zy Maandagmiddag, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. Volgens de politie betreft het een Nederlands dienstmeisje van ongeveer 30 jaar, wier naam opgegeven wordt als T. Kuit. Nederlandse Rode Kruis helpt Turkije Het Centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis heeft hedenmorgen per vliegtuig uit de beschikbare voor raad een partij gedroogd bloedplasma met de nodige toedieningsapparatuur. penicilline en streptomycine naar de zustervereniging Rode Halve Maan te Instamboel verzonden ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving. Vrijgesproken van overtreding der Loterijwet Beslissing van de Hoge Raad De officier van Justitie te Amsterdam was in cassatie gekomen van een von nis der rechtbank, waarbij in hoger be roep met vernietiging van een monde ling vonnis van de kantonrechter te Hil versum de directeur van de N.V. Cacao- Chocoladefabriek Van Houten en Zoon te Weesp, is vrijgesproken van een hem ten laste gelegde overtreding van de Loterijwet. Door het kopen van be paalde chocoladerepen kon men mede dingen naar prijzen. Men moest daar toe behoren tot de vierduizend inzenders van de hoogste aantallen wikkels, welke zich om de chocoladerepen bevonden. In tegenstelling met de kantonrechter heeft de rechtbank geoordeeld, dat niet is komen vast te staan, dat de deelne mers geen overwegende invloed op de (Van een onzer verslag gevers VAN verschillende zijden hebben de tientallen teruggekeerde bewo ners van de Duivelandse dorpen Nieuwerkerk en Ouwerkerk. over wier trieste omstandigheden wij in ons blad van Maandag 16 Maart berichtten, bewij zen van medeleven ont vangen. Ouwerkerks burge meester. de heer Jac. Romijn, deelde gisteravond mee. dat fruit en versnape ringen öf reeds zijn aange komen óf nog onderweg zijn fhet vervoer naar Zierikzee wordt sterk gehinderd door de vele mist). Een lezeres zond ons een ehèque ter waarde van vijftig gulden, bestemd voor verlichting van de nood in beide zwaar getroffen dorpen. „Mis schien kunnen er kaarsen voor worden gekocht", aldus stelde de milde geefster voor. Burgemeester Romijn en zijn ambtgenoot van Nieuwerkerk. de heer A. A. van Eeten. zullen het geld echter omzetten in verschil lende artikelen, waaraan in deze plaatsen behoefte is. ANDIJK ZOND STEVIGE PLATTE SCHUITEN In de afgelopen week heeft Ouwerkerk butagas en petroleum ontvangen, zodat de kleine mensenge meenschap daar 's avonds niet meer in het donker be hoeft te zitten. In wat er over is van Nieuwerkerk heeft men zelfs een elec- trische noodverlichting kun nen aanleggen. In de geschonden pasto rie van Ouwerkerk bevindt zich thans een watertank, die van Ierseke uit geregeld van drinkwater wordt voorzien. De mensen, die in Ouwerkerk aan de slag ge gaan zijn om te trachten, enige orde in de chaos te scheppen, hebben dezer dagen een belangrijk man erbij gekregen, nl. een bak ker. die in de vrijwel droog gebleven bakkerij op het hoger gelegen dorpsplein binnenkort weer geregeld brood voor zijn dorpsge noten zal bakken. Van zeer groot belang is het feit, dat beide dorpen een betere verbinding met Zierikzee hebben gekregen, doordat de gemeente Andyk in Noord-Holland voor een paar stevige platboomde groenteschuiten heeft ge zorgd, waarmee de tocht naar Zierikzee op veiliger wijze kan worden onder nomen dan met de tot nu toe gebruikte vletjes. De aanschaf van een mobilo foon wordt nog overwogen: er zijn enige technische moeilijkheden. Burgemeester Romijn heeft een der hoofdinge nieurs gepolst over de mo gelijkheid. Ouwerkerkse werkkrachten in te schake len bij het dichten van het grote gat in de dijk ten Zuiden van de gemeente. De Ouwerkerkers stellen er namelijk prijs op. de „eigen" dijk zelf te maken (over de karakteristieke trots van deze sterke dorps gemeenschap hebben wij het de vorige keer gehad). Ir Henkes heeft deze Ouwerkerkse suggestie zeer toegejuicht. Wanneer de dichting van de dijk zal be ginnen. zullen veel meer bewoners naar hun dorp terugkeren; wellicht zal dan de noodkerk middenop het plein weer als logement dienst doen evenals onmid dellijk na de ramp. Men tracht nu zoveel mogelijk huizen bewoonbaar te maken. Enige kleine poldertjes tussen gerepareerde bin nendijken ten Oosten van Zierikzee vallen langzaam aan droog. Ook bü Noord- gouwe treedt verbetering in de toestand in. Het zal echter nog vele maanden duren voordat er sprake kan zijn van een droge ver binding tussen Zierikzee en Nieuwerkerk-Ouwerkerk. „Ik hoop", zei een der grote mannen van Water staat dezer dagen in een besloten vergadering te Zie rikzee. „dat wij in Septem ber weer naar Zijpe kunnen rijden". Communistisch raadslid uit C.P.N. getreden (Van onze correspondent) B e v e r w ij k, 24 Maart Het communistisch lid van de ge meenteraad van Beverwijk de heer J. Zuidersma is uit de C.P.N. getreden. In verband hiermede legde hij in de gisteren gehouden vergadering van de raad een verklaring af, waarin hij zeide, dat zijn uitreden een gevolg was van diepgaande en blijkbaar onoverbrugbare tegenstellingen tussen hem en het C.P.N.-afdelingsbestuur, dat volgens hem een Augiasstal is geworden en dat alle middelen te baat heeft genomen om hem naar de onder gang te brengen. Dit, terwijl hij nog onlangs candidaat werd gesteld voor de Tweede Kamer. Maanden lang heeft men hem geschaduwd en gespionneerd met Gestapo-methoden. Concluderend uit dit bovenstaande moest hij ter wille van de arbeidende bevolking, die hem laar de raad had afgevaardigd, het be sluit nemen in de raad zitting te blijven louden. Voorts deelde hij mede, aan de :omende gemeenteraadsverkiezing te zullen deel nemen met een eigen vrije lijst van onafhankelijken. Namens de fractie van de C.P.N. legde heer Swarts een korte verklaring af, waarin hij mededeelde, dat de heer Zuidersma was geroyeerd en thans op onrechtmatige wyze deel uitmaakt van de raad. De voorzitter besloot deze discussie met de opmerking, dat hy de heer Zui dersma kon feliciteren, alleen maar met het feit, dat hg in Nederland woont. Stichting voor herstel op Schouwen-Duiveland (Van c correspondent) Op initiatief van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij is op Schouwen-Dui veland een stichting in oprichting, welke het herstel van dit gebied wil stimuleren, op dezelfde wyze als op Walcheren de stichting Niemv-Walcheren deed en nog doet. Waarschijnlijk zal nog deze week de stichtingsacte worden gepasseerd. Vertegenwoordigers van alle groépen der bevolking zullen in de stichting wor den opgenomen. Eervol ontslag verleend aan mr H. A. Wassenbergh Als officier van Justitie te Amsterdam Bij Kon. besluit is aan mr H. A. Was senbergh op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1953 eervol ontslag verleend uit zyn ambt van officier van Justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rech terlijke betrekkingen bewezen diensten. (Vervolg van pag. 1) Op voorname en rustige wyze onder hield de Koningin zich met de Zeeu wen en informeerde belangstellend naar hun problemen en moeilijkheden. Daarbij deden zich soms aangrijpen de momenten voor zoals in Burgh waar zich onder de velen, die zich voor het gemeentehuis hadden opge steld, de oudste evacué in deze ge meente bevond: de hoogbejaarde K. de Oude uit Eikerveen. Deze man, gekleed in zwarte jas, hoge ouder wetse pet en rustend op zijn stokje, greep wat Aarzelend de uitgestoken hand van de Koningin. Lang drukte zij zijn gerimpelde, blauw geaderde hand. De oude man zei niets, maar keek met vochtig ontroerde ogen naar zijn Vorstin. Zo waren er meer van die momenten, waarin men voelde hoe na de landsvrouwe in deze moeilijke dagen haar volk staat, vooral wan neer zij zich onderhield met diegenen, die hun liefste familieleden door de ramp verloren. Op Schouwen arriveerde de Koningin omstreeks half drie te Burghsluis, waar zij begroet werd door de burge meester jhr van Citters. Vandaar ging de tocht naar Burgh. Evenals in Re- nesse en Haemstede, waar zij naderhand arriveerde, besprak de Koningin zowel met autoriteiten als getroffenen de vele problemen, welke ook op Schouwen nog leven. Toen men dn Haemstede aan kwam was inmiddels de mist opgetrok ken. en de zon doorgebroken. De politie had hier handenvol werk om de vele mensen in bedwang te houden. In het gemeentehuis van R e n e s s e had de Koningin een bespreking met wedstrijd, kansbepaling hebben kunnen oefenen. De rechtbank zag hierin een w< geen loterij. De Hoge Raad heeft nu overwogen, dat de rechtbank aan het kans-element geen beslissende betekenis behoefde toe te kennen, nu zij de deelnemers in staat oordeelde door eigen ijver en vlijt over wegende invloed op de uitslag te oefe nen. Een zuivere vrijspraak, waartegen geen beroep in cassatie mogelijk is, aan wezig achtende, heeft de Hoge Raad het beroep van de officier van justitie niet ontvankelijk verklaard. (Ingez. med.-advertentie) Een voor gezondheid! 10 vitamines in één dragée (Van onze correspondent) IJ m u i d e n, 24 Maart TWAALF dagen heeft de cineast Herman van der Horst met de stoomtrawler Tzonne IJM 1 op zee gezworven, in de hoop een flinke storm mee te maken. Hij had er de Tzonne IJM 1 met schipper C. van der Leek voor uitge zocht. Compaen IJM 41 naar de Barendszee. ook om storm. Drie weken van huis en rustig weer als op de Herengracht. Af en toe een beetje wind. maar een schip, dat als een blok in het water lag en voor geen goud bereid bleek te slingeren. Veel storm heeft hij deze reis wéér niet gehad. De dag na het vertrek een beetje, maar toen was ieder een aan boord een klein Drie weken naar de Barendszzee, maar het weer was rustig als op de Herengracht beetie katterig van het wennen aan de deining en bovendien was de Tzonne toen nog niet op de visserij. De vijfde dag was er wind kracht 7 en v. d. Horst stond aan de loefzii onder de brug te filmen. Een overkomend zeetje sloeg het compendium van zijn toestel. Eén van de opva renden wist nog het filter te redden, maar het sol deren van een nieuw com pendium vergde zoveel tijd. dat het stormpje al hoog en breed geluwd was. toen v. d. Horst weer kon gaan filmen. Ook was het hem begon nen om flinke grote vissen, zoals kabeljauw en grote schelvis. Maar wat vingen ze als er een behoorlijk par tijtje vis in het net aan dek kwam? Haring en nog meer makreel. Maar overi gens is hij toch niet onte vreden over deze reis. Schipper Cor van der Leek voldeed aan ieder verzoek. De machinist Klaas Tromp legde iedere gewenste ver binding en leverde zoveel stroom als maar nodig was. Een bemanning, die niets te veel was en ieder ge wenst gebaar, iedere uitroep zo vaak herhaalde, tot de cineast tevreden was. Al moesten ze het soms 20 keer overdoen. „Een pracht van een bemanning, kerels, die niet varen om te leven, maar leven om te varen", zegt v. d. Horst. De naam van de nieuwe film. waaraan hij nu ander half jaar werkt in opdracht van het Bedrijfschap voor visserijproducten en het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. afd. Vis, houdt hii nog voor zichzelf. In September of October zal waarschijnlijk de pre mière zyn van deze film, die als vervolg is bedoeld op Het schot is te boord (over de haringdryfnetvis- sery). maar die niet alleen een beeld zal geven van de geheel andere trawlvisserij, doch tevens van het leven en werken aan boord, van de vakbekwaamheid en in tuïtie van de vissers, die wil laten zien hoe hard er gewerkt moet worden en hoe gehard deze kerels ziin. die ook zal laten zien. dat de visserij haar teleurstel lingen kent en niet uitslui tend bestaat uit het binnen halen van rijke vangsten. Herziening arbeidswetten in Indonesië Vergroting invloed van arbeidersorganisaties (Van onze correspondent) Soerabaia, 24 Maart Terwijl het kabinet zich bezig houdt met het opstellen van een regeling ten aanzien van de buitenlandse investerin gen, oefent men thans druk uit om het te bewegen de invloed van de arbeiders organisaties te vergroten. Verleden week is te Djakarta een conferentie gehouden, bijgewoond door alle regionale beslech tingscommissies, waarbij men algemeen van oordeel zou zyn geweest, dat het systeem van de beslechting van de ar beidsgeschillen moest worden herzien in overeenstemming met het karakter van re wetsontwerpen inzake arbeidsaange- legenheden, die aan het kabinet zyn voorgelegd, doch nog met wei-den aan genomen. De plaatselijke beslechtings commissies zouden dus met haar beleid op de beslissing van het kabinet vooruit lopen. Het betreft hier ontwerpen om trent de erkenning van de vakbonden, het verbreken van de arbeidsbetrekkin gen en verder de vervanging van de be kende arbeidsnoodwet, waarin de proce dure, die moet worden gevolgd in geval van arbeidsconflicten, werd geregeld. De nieuwe ontwerpen zouden gegrond zyn op het beginsel, dat de vakbonden grotere medezeggenschap moet worden verleend, hetgeen dan zou moeten leiden tot een inniger contact tussen werkne mers en werkgevers. Dit zou, zoals een welingelichte zegs man ons mededeelde, ook gelden voor ontslagen, die volgens het burgerlijk wetboek onmiddellijk kunnen worden gegeven, bijvoorbeeld ingeval van crimi nele misdaden. Toestemming tot massa ontslag zal zo weinig mogelijk worden verleend. Overheidsbemiddeling zou zoveel mogelijk worden uitgeschakeld. Voorzover dit op het ogenblik kan wor den overzien, zou het er op neerkomen, dat de arbeiders en werkgevers hun geschillen zelf zullen moeten uitvechten, waarbij de overheid het recht van de sterkste zal laten gelden. Rechtbank veroordeelt wrekende Spin De president van de Amsterdamse rechtbank mr J. Meihuizen heeft van daag een 23-jarige Indische Nederlan der wegens poging tot afpersing oordeeld tot acht maanden (waarvan vier voorwaardelijk) met aftrek van voorarrest en ondertoezichtstelling. De eis was een jaar (waarvan 6 maanden voorwaardelijk) met het aftrek van het voorarrest. De betrokkene was er van beschuldigd in December jl. De Spin, een fictieve organisatie uit een beeldroman, te heb ben geïmiteerd door van een pension houdster in de De Lairessestraat te Am sterdam in dreigbrieven twee duizend gulden te vorderen. Mononoetoe ambassadeur te Peking De communistische Chinese regering heeft gisteren de benoeming goed gekeurd van de minister van voorlich ting Arnold Mononoetoe, als eerste Indonesische ambassadeur te Peking. burgemeesters, wethouders en secreta rissen van de gemeenten Renesse. Se- rooskerken. Noordwelle. Duivendijke, Eikerzee en Ellemeet. Vanuit Haemstede vertrok de Koningin weer naar Bergh- sluis, waar aan haar nog voorgesteld werden de directeur-generaal van de Dienst der Zuiderzeewerken ir J. F. R. van de Wal en een hoofd-ingenieur van deze Dienst ir K. a. Bazlen. Maandagavond, het was reeds laat geworden, bracht de Koningin ook nog een bezoek aan het zwaar feteisterde Stavenisse. Zij arriveer- e aldaar per politieboot omstreeks half zeven en werd daar verwelkomd door de burgemeester de heer L. a. Verburg. Ook hier maakte de Koningin ondanks het vergevorderde uur nog een ronH- wandeling door de gemeente, waarb' ook vele autoriteiten aan haar werd'- voorgesteld. Op het gemeentehuis onder hield de Koningin zich lange tijd met nabestaanden van de vooral in deze ge meente zo zwaar getroffen gezinnen en ten slotte bracht zij een bezoek aan de zwaar beschadigde Ned. Hei-vormde kerk. Omstreeks kwart over zeven ver trok de Koningin uit Stavenisse naar Bergen op Zoom en keerde van daar huiswaarts. MIDDAG is het nieuwe huis voor jonge mensapen in Artis te Amsterdam geopend. Daaraan was uiteraard een verhuizing van dieren voorafgegaan, waarvan de foto's hier onder vertellen. Th. P. van den Bergh en kapitein Volmer geëerd (Van een onzer verslaggevers) De directeur-generaal van de Scheep vaart, de heer W. L. de Vries, heeft vanmorgen in het kantoor van de N.V. Radio Holland, Keizersgracht 562 te Amsterdam, de gouden De Ruyter- medaille uitgereikt aan de directeur van deze N.V.. de heer Th. P. van den Bergh. Voor deze plechtigheid was grote belangstelling. Vele directeuren an rederijen uit Amsterdam, Rotter dam en andere plaatsen waren aan wezig om getuige te zyn van de uit reiking van deze hoge onderscheiding aan de directeur van Radio Holland. De medaille In goud werd toegekend aan de heer Van den Bergh met de overweging dat door zyn kennis en kunde op het gebied van radiocommu nicatie de Nederlandse scheepvaart ook op dit gebied de toets der vergelijking met het buitenland in elk opzicht kan doorstaan. Ook heeft hy zich met grote voortvarendheid toegelegd op de be studering van de radar. De medaille in zilver werd toegekend aan kapitein C. A. Volmer, gezagvoer der bij de K.P.M., die bij een brand aan boord van het s.s. Leok ln de haven van Soengei-Roembai het brandende schip, dat geladen was met benzine en motorolie, verhaalde onder uiterst moeilijke omstandigheden en daardoor voorkwam, dat emplacementen en stei ger door brand werden verwoest. Kapi tein Volmer was by deze uitreiking niet aanwezig. De De Ruvter-medaille is in totaal sedert 1907 150 maal uitgereikt. Nog "0 dragers zyn in leven. De directeur-generaal van de Scheep- 'aart schetste de verdiensten van de heer Th. P. van den Bergh als direc teur van het nationaal en internatio naal zo uitstekend bekend staande Radio Holland. Van de zijde van Radio Holland voerde de heer D. Hudig het woord en namens het personeel van Radio Holland sprak de heer G. Fritzsche. De heer Van den Bergh be sloot de plechtigheid met een woord van hartelijke dank. Voor het eerst een vrouw in de ministerraad De vrouwelijke staatssecretaris me juffrouw dr De Waal was gisteren voor de eerste maal tegenwoordig in de vergadering van de ministerraad bij de bespreking van een punt, waarbij in 't bijzonder het ministerie van O., K. en W. is betrokken. De minister president begroette de staatssecretaris met enkele hartelijke woorden en wees op de historische betekenis van de aan wezigheid voor de eerste maal van een vrouw in de ministerraad. Wie heeft dieren uit de noodgebieden Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren verzoekt allen die viervoeters (honden en katten) uit het noodgebied hebben gered en mee naar huis genomen, op gave te verstrekken met vermelding van de signalementen van de dieren aan het hoofdbureau Pr. Mariestr. 40, 's-Gravenhage, tel. 112755. Schriftelijke opgave zal vooral op prijs worden ge steld. Buitenlandse zeelieden, die in New York aan land willen gaan. behoeven thans nog slechts 3 of 4 vragen te be antwoorden in plaats van 31, zoals dadelijk na het in werking treden van de MacCarran-wet. plechtig uitgeleide, gedaan door dr Sunier. De blokband staat gereed. Ongewone passagiers Een dans in de nieuwe woning. Evens kennis maken met de witte muur.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2