c Australië's economisch herstel door politiek in gevaar lot uit de loterij. in ten slotte... ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 24 MAART 1953 (Ingez. med.-advertentie) RIJDENDE KRAAN TE GRONINGEN AAN DE OOSTERHAVEN De gemeenteraad van Groningen heeft gisteravond met vier stemmen tegen de voordracht van B. en W. betreffende de aanschaffing en installatie van een rij dende kraan aan de Oosterhaven aan genomen. Deze voordracht had nogal wat deining veroorzaakt, doordat B. en W. in de installatie van deze kraan aan leiding hadden gevonden tot het ontwer pen van een verordening op de heffing van een baatbelasting. De Vereniging van Handelaren had, hoezeer men overigens de totstandko ming van deze los-, laad- en overslag inrichting toejuicht, m een adres aan de raad uiting gegeven aan haar teleur stelling over het heffen van een baat belasting. Ook enige bedrijven hadden adressen ingezonden en om uitstel van behandeling verzocht. Hot raadslid Lettinga (a.r.) opende de debatten in de raad met een rede, waar in hij zich deed kennen als een voor- staridèr van de te treffen baatbelasting. Hy bracht B. en W. hulde voor hun voordracht. De woorden van de heer Lettinga. die zich financieel expert mag noemen, lieten niet na indruk te maken. Ook wethouder Hulsman voerde een ver dediging. zodat de tegenstand alleng ivde, luwde, waarna de raad zich ten slotfe met de voordracht verenigde. Paviljoenbouw voor M.T.S. te Arnhem De voorzitter van het bestuur van de middelbaar technische school te Arn hem. ir A. Engel, heeft gisteren mede gedeeld, dat dit jaar zal worden begon- £en met de bouw van een nieuwe M.T.S. •e oude, die sinds de oprichting nu zes jaar is gehuisvest in Huize Presikhaaf, is te groot geworden voor het gebouw. Het ministerie is ermee accoord gegaan, dat voor de school paviljoenbouw wordt toegepast. Het gebouw zal eveneens op Presikhaaf verrijzen. ENSCHEDE KRIJGT ZIJN SCHOUWBURG IN DE LANGESTRAAT In de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad van Enschede werd het voorstel behandeld om op terreinen van de N.V. Groote Sociëteit Uan de Langestraat een schouwburg te houwen. Mr Schweitzer (k.v.p.) was bang, dat door het 20 m hoge toneel en de grote koepel de in de onmiddellijk nabyheid gelegen St. Jacobuskerk min der licht zou krijgen. Ook vreesde hy. dat kerk en pastorie last zouden hebben van hinderlijk geluid. De heer Schoonderbeek verklaarde namens de Prot. Chr. fractie, dat deze tegen het voorstel zou stemmen, omdat zil principiële bezwaren heeft tegen de bioscoop, die in het gebouwencomplex is gevestigd. De heer Nijhof (p.v.d.a.) vond het jammer, dat dc schouwburg niet op een andere plaats kan worden gehouwd.-In de Langestraat is het niet mogelijk een architectonisch mooi gebouw te stich ten. Volgens spreker zal het geruime tijd duren voor het publiek ten volle van dit belangrijke cultuurcentrum zal gé bruik maken. De heer Blijdenstein wees er op, dat de V.V.D.-fractie steeds een warme voorstandster is geweest van de schouw burg. Inderdaad is de plaats niet gun stig. maar een schouwburg op een ander punt der stad .zou een. utopie blijven, omdat de kosten veel te hoog zouden zijn, De voorzitter, burgemeester Van Veen, antwoordde, dat hy ook graag een imposant gebouw op een andere plaats had gehad. Maar dit is nu eenmaal onmo gelijk. Enschede krijgt nu een schouw burg. die aan allo moderne eisen voldoet. Deskundigen hebben hem verzekerd, dat er geen enkel geluid in de St. Jacobus kerk kan doordringen, terwij] ook voor het licht wel een oplossing zal worden gevonden. De raad nam daarna het voorstel aan. met alleen de Prot. Chr, fractie tegen. Voorts besloot de raad een subsidie van ƒ5560 (5 cent per inwonen aan de te Arnhem gevestigde „Toneelgroep Theater" te verlenen. De algemene vergadering der al ling Bergen van de V.V.D. is vaatges' op Donderdag a.s. te 20.30 uur in Huis met de Pilaren. De vergadering zal voor wat het eerste gedeelte betreft, openbaar zijn. Er zal dan een praatje bij de haard worden gehouden door mr dr C. Berkhouwer over: „De burger en de gemeentelijke overheid". Ka de pauze gaat de vergadering over in een be tene ter afwerking van de huishoudelijke agenda. De Vereniging Pro Juventuto houdt van 15 tot 18 April te Winterswijk een tentoonstelling over de besteding van de vrije tijd. die de gehele Achterhoek om vat. Voor de jeugd is er een tekenwed- stryd aan verbonden, waarvoor mevr. Meynen een verhaal heeft geschreven Voor het Land van Heusden en Al- tena is een ruilverkavellngsplan in voorbereiding, waarin tevens een her ziening zal zyn opgenomen voor het wegennet en voor dat der waterlopen, Er bestaat voorts naar de mening van derkundigen voor het onderhavige ge bied een dringende behoefte aan cen tralisatie van het waterstaatkundige bestuur. FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Getrouwd: J. van Swinderen— I. Fokkens. Eallkpapan/Oldebroek. Be v a 11 e n Van MarkenLelH, d. Delft; PotVan den Heuvel, z,, Slik kerveer; Cohen—Kranen, z., Wasse naar; PregerAkker. d.. Lydda; Van KesselKlgassen, dRotterdam; Rid derJonker, d., Hollandla Overleden: H. L. Claasen, m. 65 j., 's-Gravenhage; M. I. Poser Veenman, 70 j., Idem; N. A, Broejjer. m„ 02 1., idem; W. van Rede, m.. 73 Rotterdam; F. C. F. Bcrtou. m.. 29 Amsterdam; D. van Walraven- Wltt. 48 1., Zeist; A. E, d" Vos, m., 67 j Lekkerkcrk; P, Kwak, m„ 61 Amsterdam; J. W. Lantermans, 83 j.. Rotterdam; A. W. Vecnstravan den Berg, 71 j., Zeist; C. W. van Weert, m., 61 i., 's-Gravenhage; J. Kampman, m., 66 j., Amsterdam. COÖRDINATIECOMMISSIE RAMPENFONDS TE HILVERSUM Op initiatief van burgemeester Boot is te Hilversum een coördinatie-commis sie voor het Nationaal Rampenfonds in gesteld. Dc heer K. van Dijk, wethouder van Sociale Zaken ls tot voorzitter benoemd. Voorts hebben in deze com missie zitting: mevrouw W. A. Boot Colyn en de heren J. L. Odekerken, E. Koops, C. Vink en B. Nauta. Laatst genoemde treedt op als contactpersoon met het Nationaal Rampenfonds in Den Haag. VERKEERSEXAMENS VOOR HILVERSUMSE JEUGD Het schriftelijk gedeelte van de veilig verkeers-cxamens te Hilversum is af gelegd door bijna 1300 scholieren. Slechts 16 c. 'ididaatjes zakten. Er waren 319 leerlingen met 0 fouten, 379 met 1 fout en 244 met 2 fouten. Te Amersfoort heeft fis A. Zijlstra op een terrein aan de Dollardstraat de eerste steen gelegd voor een Geref. kerk. - B. en W. van Amersfoort vragen een crediet aan de raad voor de eerste telefoonaansluitingen voor dertien open bare en achttien bijzondere scholen. Pianoduo Vronsky-Babin in Den Haag In Diligentia te Den Haag speelde het Sianoduo VronskyBabin en het zij ireot gezegd, zij bereidden de aan wezigen een g Mozarts sonate in C (K.V. 521) open baarde zich beider meesterlijk spel ten volle; niet alleen boeit de unieke eenheid maar vooral treft de transparante klank van het toucher en de bewogenheid in de voordracht Het andante werd een verrukkelijk gedicht en de beide boek delen een voortdurende vreugde in deze weelde van pure klanken. Rachmaninoffs Suite no. 2 op. 17 is een te hol en ongeïnspireerd stuk muziek om de aandacht vast te kunnen houden. Te bewonderen bleef het brillante en virtueuze spel en de enkele aantrekke lijke momenten in de wals en de romance. Van heel ander gehalte is Schuberts Fantasie in F op. 103 gespeeld in de oor spronkelijke zetting voor piano vierhan dig; de fyne lyriek, het soms licht melan cholische van dit werk, de enkele for sere accenten, dit alles werd met de meest verfynde smaak, die nimmer een te intieme sfeer krijgt, gereleveerd. Het spontane en het steeds krachtig omlijnde in het spel van deze kunstenaars is mis schien een van de grootste aantrekke- lykheden. Kentuckiana van Milhaud is een van de composities van deze meester, die weliswaar de vaardige hand verraadt, doch evenzeer doet twijfelen wat by hem echt is en gemeend. Meer dan amuse mentsmuziek zij het razend knap ge schrevenkan men hierin nauwelyks zien en het succes dat zulk een werk behaalt is te goedkoop om enige waarde te hebben. Dit werk en Borodins Polo- wetse Dansen werden natuurlijk met enorm élan en schitterende virtuositeit gespeeld en de stormachtige geestdrift was welverdiend. F. K. Op de Groene Hilledijk is gister middag de driejarige Henk van dei- Veen door een langzaam achteruit rijdende vrachtwagen overreden. Hoewel de chauffeur onmiddellyk stopte, mocht hulp niet meer baten. Tuinders en bollenkwekers in de knoei Tydens de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Beverwijk is met algemene stemmen een motie aanvaard van de voorzitter der K.V.P.-fractie, de heer Jacq. de Wever, inhoudende dat men alleen dan goed keuring zou verlenen aan het voorstel tot vaststelling van het uitbreidings- plan-Noord-Oost, indien met grote na druk van de zjjde van het college van B. en W. Ged. Staten zouden worden gewezen op de noodzaak, vervangende grond te creëren voor een honderdtal door deze uitbreidingsplannen van huis en hof verdreven tuinders en bloembol lenkwekers. De K.V.P.-voorzitter wilde namens zyn fractie stelling nemen tegen het feit, dat de hoge overheid tot nu toe in gebreke is gebleven serieus te zoeken en te werken in een richting, die het mogelijk maakt de agrariërs, die ter wille van het algemene belang van huis en hof worden verdreven, aan vervan gende gronden te helpen. De provincie kan door het afstaan van een betrek- kelyk klein gedeelte van het bijna on- meteiyke grondbezit in de provinciale duinterreinen, door het verlenen van een afzandvergunning aan particuliere eigenaren en door het participeren in een te vormen stichting, die tot taak heeft door middel van nieuwe aankopen het omwerken van weilanden tot tuinbouw- gronden te bevorderen enz,, de ge dupeerden het voortzetten van hun be drijven mogelijk maken. De K.V.P. maakt het college van Beverwyk, dat steeds zeer diligent is geweest in deze kwestie geen verwijt. Tijdens deze vergadering werden ook voorstellen aanvaard voor de bouw van 98 etagewoningen. 172 otagewoningen en 75 eengezinswoningen, in de omge- •ing van de Grote Houtweg. Credieten werden verleend voor de inrichting van een installatie voor de verwerking van propaangas door het gasbedrijf, dat zal worden gebruikt als aanvulling van het normale gasverbruik in de dagen, dat een top wordt bereikt. De tijd van een kwartje per pond5 sal spoedig weer verdwijnen (Van onze correspondent) Sydney, Maart. WANNEER wij onze boodschappentas vulien (want in Australië doen veel meer mannen de boodschappen dan in de oude wereld) met tomaten, boontjes, erwtjes, pruimen en andere heerlijkheden voor de vertrouwde en ouderwetse prijs van een „kwartje per pond" of minder, dan worden wij vervuld van een zeker soort welbehagen. Want niets is rustgevender en meer vertrouwen wekkend, dan het besef dat een kwartje ook weer geld gewor den is. Het is een lange weg geweest van „de goede oude tijd", toen Australië met zyn pond van 6 harde Hollandse guldens het goedkoopste eiland van de wereld was, via de jaren van duizelingwekkende inflatie naar deze terug keer tot de oude tijd van een kwartje per pond. Een lange en pijnlijke weg, welke het vijfde werelddeel op de rand van een economisch debacle en „de betere middenstand" zölfs wel over de rand van een financieel bankroet bracht. Een blik op de politieke horizon toont maar al te duideiyk, dat de tijd van bittere medicijn en kundige doch'' HaVÖfe'ddkférshariden h'eel spoedig voorbij zal zijn, en dat verdere inflatie en nieuwe prijsstijgingen al weer als donderwolken aan de hemel verschijnen. Tomaten voor minder dan een kwar- „e een pond zijn niet alleen belangryk. omdat ons dat even met een gevoel van welbehagen en gerustheid vervult. Het is een symbool, van de koopkracht welke het Australische pond heeft her kregen. dank zij de rigoreuze maatre gelen, welke de grote meerderheid van het volk tegen de liborale-plattolnnders- coalitie in Canberra in het harnas heeft gejaagd. Het boekjaar is thans 8 maanden oud, en wanneer men naar de handels balans over deze periode kijkt, lijkt het wel een beetje op toveren. Van een na delig saldo van ruim 190 millloen pond in de eerste 8 maanden van het vorige boekjaar is men tot een voordelig saldo van byna 100 millioen gekomen een verschil van byna 300 millioen pond! Doch niet alleen dat. Deze gun stige handelsbalans is op een na de gunstigste welke Australië ooit over de periode Juli—Februari heeft gekend. Het is ongetwyfeld waar, dat de in grijpende crediet- en import-restricties hierin een belangrijk aandeel hebben. Doch het zijn zeker niet alleen deze restricties. Want byna over ;de gehele linie is het volume van de Australische export aanzienlyk gestegen. Ondanks de fantastisch hoge basisionen welke Australië zich sinds de oorlog heeft aangemeten en welke het concurreren op de wereldmarkt op sommige gebie den onmogelijk hebben gemaakt. Geheel zuiver is het beeld van de gunstige handelsbalans en het herstel van de koopkracht van het Australische pond dus niet, Crediet- en import restricties zijn geen maatregelen, die biyvend in óe economie thuishoren, want zy kunnen nooit een biyvende re medie zijn. Doch zoals het omlaag druk ken van de koorts door aspirine de ziekte weliswaar niet geneest, doch het lichaam de kans geeft de nodige krach ten voor het herstel op te brengen, zo hebben deze restricties het economisch leven van Australië de gelegenheid ge- Jeven de handelsbalans te herstellen en e inflatie tot stilstand te brengen. JJOCH evenmin als crediet en import restricties blijvende remedies kun nen zijn, kan het werk en welvaart voor allen" verwezenlijkt worden door het schier onbeperkte verlenen van credieten voor openbare werken en het zonder enige discriminatie invoe ren van luxe góederen, hetwelk onaf scheidelijk verbonden is met inflatie. Deze laatste weg kiest de Australi sche labouroppositie. En waar het thans zonder enige twijfel vast staat, dat dc dagen van de liberalen in Australië geteld zijn, zal ook de terug gekeerde tijd van een „kwartje een pond" niet lang kunnen blijven. De sprekende overwinningen van „labour" in de staten Nieuw-Zuid-Wales, Victoria, Queensland en West-Australië. en het net met de hakken over de sloot terugkomen van de liberale regering in Zuid-Australië, maken het waarschyn- ïyk, dat de liberalen bij de aanstaande federale verkiezingen voor de senaat zullen verliezen. En een „labour" meer derheid in de senaat zal natuurlijk het regeren voor de lïberale-plattolands coalitie verder onmogelijk maken. De doorsnee Australiër ziet in de liberale partij echter het wapen van de gehate grote werkgever en in de „labour" partij de party „voor de ar beider", „Menzies heeft de belastingen niet verlaagd, Menzies heeft gemaakt dat er werklozen zyn, terwyl twee jaar geleden meer dan 100.000 vacatures achter arbeiders aanjoegen, dus Menzies moet er uitDit is zo ongeveer de redenering van de meeste kiezers, die overigens niet de socialistische begin selen naar Europees voorbeeld aan hangen. Dat Menzies de handelsbalans en het economisch evenwicht van het land her steld heeft en het pond z(jn koopkracht heeft teruggegeven, gaat aan deze grote meerderheid voorbij. Het proces is te langzaam geweest en te weinig specta culair. Het is voor de liberalen jammer, dat zy thans de vruchten niet kunnen pluk ken van de bittere medicyn welke zij het land te slikken moesten geven, maar zy hebben de tyd tegen zich. De ver kiezingen voor de federale senaat staan te dicht voor de deur. OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD 25 HET is toch wel aardig van je, Uil, om ons op al die Puk en Verk knikten gedwee met volle monden en terwyl knapkoekje te tracteren!" mompelde Puk met een het drietal daar zo gezellig bij elkaar zat, peinsde Olie nog volle mond. En Verk pakte er gauw nog eentje van aal en beaamde: „Ja, everachtig! Hmm, en ze zyn *,""r vers ook!" de schaal en beaamde: „Ja, everachtig! Hmm, en ze Uil keek hen ernstig vermanend aan. „Het verheugt me, dat het avontuur geen kwade gevolgen voor jullie heeft gehad", zei hy plechtig. „Maar laat je dit nu een les zyn en zet dat dwaze idee van een pot met goud uit je hoofd! Je hebt gezien, dat er niets dan narigheid van komt!" steeds op zyn boomstam. „Wat een idee te denken, dat er zomaar ergens potten met goud verborgen zouden zijn!" dacht hij hardop en staar de droevig in het water. Gelukkig kwam de zon nu eventjes door en opeens meende Olie, dat hij in het beekje iets zag glinsteren. Het was net, alsof er een heleboel kleine glim plekjes op het water dansten. Nieuwsgierig liet Olie zich aan de kant op zyn knieën vallen en keek in het water. Vijftig jaar bij Utrechtsche Hypotheekbank Op 4 April zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dc heer J. van Frankcnhuyzcn Jr in dienst trad bij de N.V. Utrechtsche Hypotheekbank, Utrecht. Dit jubileum, "epaard gaande met zijn afscheid van de iank, zal op 7 April in intieme kring ten kantore der bank worden gevierd. STRAF VOOR DIEFSTAL BIJ WATERSNOOD De rechtbank te 's-Gravenhage heeft een 20-jarige zeeman veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar; verder aftrek van preventieve hechtenis en onder toezicht- stelling van de reclassering. De man had zich op een inzamelpost van het Rode Kruis wederrechtelijk kledingstukken toegeëigend, o.m. een herencostuum, een militaire uniform en onderkleding. Hij had de uniform aangetrokken en was naar de noodgebieden gegaan, zich uitgevende voor Rode-Kruishelper. Bovendien was hem ten laste gelegd dat hij als knecht bil een apotheker gelden had verduisterd. De officier van Justitie had negen maanden met aftrek geëist. STARTEN VAN TRACTOR VEROORZAAKTE BRAND Gistermorgen is brand uitgebroken i een pand aan de Dwarsstraat te Geldermalsen, bewoond door C. de Goei, waar een dorpsbedryf wordt uitge oefend. By het starten van een tractor kwamen uitslaande vonken met benzine in aanraking, waardoor de brand ont stond. Het achterhuis en de bolde zich daarin bevindende tractoren gingen ver loren, het voor-woonhuis liep grote schade op en slechts een gedeelte van het meubilair kon worden gered. De chade, die meer dan 50.000 beloopt, wordt gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Met irrigatie van Oost-Pakistan wordt nu begonnen Deze maand zal een begin worden ge maakt met dc uitvoering van hot grote Irrigatie-plan, dat door de deskundige van de Food and Agricultural Organi sation van de Verenigde Naties, de Ne derlandse professor dr W. J. Blomme- stein is uitgewerkt, ten einde de ryst- productie van Oost-Paklstan met een millioen ton per jaar te verhogen. De kosten van dit z.g.n. Ganges-Kobadek- plan zijn geraamd op 600 millioen roepie. Onder leiding van prof. Van Blomme- stein en een Pakistaanse ingenieur wor den thans ter plaatse de voorbereidende werkzaamheden verricht. In het begin an de volgende maand zullen zich nog vyftien ingenieurs van de Food and Agricultural Organisation bij prof. Van Blommesteln voegen, ten einde hem be hulpzaam te zijn by de uitvoering van dit gigantische plan, dat behalve de be vloeiing van uitgestrekte gebieden tot een oppervlakte van rond twee millioen acres door middel van kanalen en pomp- Installaties, bovendien beoogt de leve ring van electrische energie voor een groot dem der Oost-PakIstaanso indus trie. (Ingez, med.-advertentie) Een oude ?rachthiJts Een nieuwe jjks feuilleton door MANNING COLES HAMBLEDON lachte. „Voor het geld, dat een zo'n duivels-raket kost, koop je een half dozijn van zulke dorpen, Matèo. Maar weet je wat... Ik begin honger'te voelen, het is een hele tijd geleden, sedert wij hebben ont beten.'1 „Ik ga eten klaar maken." Mateo gleed weg in het rhododendronbosje. „Blijft de senor hier op my wachten?" „Natuurlrjk. Maak maar voort. Mateo." Toen hij alleen was, sloeg Hambledon de werkzaamheden nog met meer nauw keurigheid door z(jn kijker gade. Het liet geen twijfel, of dit waren de start banen voor een soort V Twee-raketten. Maar op welk doel konden zy in 's hemels naam gericht zyn? San Martin was uitgesloten. De Russen konden die stad van Massimo krygen voor heel wat minder, dan de prys van deze organi satie. Maar welk belang had Rusland by Esmeralda? Er moest iets bclang- rykers schuilen achter al deze voorbe reidingen, dan de onderwerping van een Centraal Amerikaans republlekje. Op dit moment verscheurde een schril gefluit de stilte. Een schelle galm weer kaatste tegen de bergwand en golfde ver over de wouden weg. Terstond lieten de Het was bet middaguur, tijd voor schaf ten. Binnen enkele minuien waren zij naar het kamp verdwenen. Hambledon kwam op een idee. Nu kreeg hy een goede kans. Hy tastte in z(jn borstzak naar het kompasje, dat hij 's ochtends van Argo had meegekregen. Als hy nu langs de bergrand kroop tót boven de plek waar de smalle rails over de startbaan liep, zou hy de richting daarvan nauwkeurig kunnen bepalen. Had hy nu maar Mateo b(J zien gehad. Maar hy kon onmogelijk op diens terug De Rl, hoogste een liaff uurtje. Dat "liet hem dus een kwartier voor heen en een kwartier voor terug. De heenweg bleek tamelijk gemakke- ïyk. doordat een reeks natuurlijk o-°- vormde terrassen naar beneden lei< Ook was het struikgewas niet zo ondoor dringbaar als dat van vanmorgen. Zo kwam hy by een punt terecht, vlak boven de eerste startbaan. Hier legde hy zyn kompas op de grond om zien te oriën teren. Zuid Oost. Bijna pal Z.O. liep de rails. In die richting ging het de zee over. Heel vreemd. Opeens kraakte er achter hem een tak. Hambledons eerste gedachte was, dat een dier hem zou kunnen bespringen. Op handen en voeten krabbelae hy vlug overeind toen een zwaar lichaam op zijn rug sprong, waardoor hij ter aarde kwam te liggen en geen adem kon krij- fen. Sterke handen knepen zijn strot icht. Het laatste wat hy bedenken kon. voor hij het bewustzijn verloor, was, dat hij nooit eerder gehoord had, dat er go rilla's in Centraal Amerika voorkwa- Mateo had een idyllisch plekji een plc-nic uitgezocht, aan de oever van een bruisend bergbeekje. Toen hij een sober maal had bereid, keerde hy vol daan naar Hambledon op diens uitkyk- post terug. Zyn veldkijker lag er nog. Maar de senor zelf was verdwenen. Waakzaam speurde Mateo rond en ontdekte aan het struikgewas in welke richting Hambledon zich een weg had gebaand. Hy volgde dit spoor. Bijna was hy uit de dekkir schyn gekomen. Toen ontwaarde hij beneden zich men sen op een der lager gelegen terrassen. Hy richtte, de veldkyker en herkende terstond de Rus met de baard. Het vol gende ogenblik traden twee andere Russen op de bergrand, zy droegen een derde. Een bewusteloze of een dode. De dragers lieten het slachtoffer onzacht op de grond neervallen en de derde man gaf het enige trappen tussen de ribben. Toen richtte net slachtoffer zich op en scheen iets te zeggei Door de kyker z Mateo dat dit senor itj was dus nog in Hambledon was, leven. Vlug als een hert snelde Mateo naar de jonge Indiaan en onmiddellyk daarna sprongen twee donkere figuurtjes berg afwaarts, langs hetzelfde bergpad/dat zy 's ochtends waren opgeklommen, plassend door het water, langs rotsblok ken naar beneden glijdend, zonder onder breking voorthollend, zo snel hun benen hen dragen konden. Uitgeput bereikten zij het kamp van Argo, beneden in het dal. HOOFSTUK XVIII De bom barst. Hambledon was overeind gekomen, toen Baardmans hem een trap gaf. Fel ging Tommy in het Spaans te keer. „Laat dat onmiddellijk!" riep hij „Wat is dat voor een bespotteiyke i hij uit. _ke ma nier van doen! De Rus gaf in dezelfde taal ten ant woord: „Mïjn schoen is zeker wat hard, hè?" „En smerig!" gromde Hambledon, die zorgvuldig enige zandkorrels van zyn hemd veegde. Van de laarzen richtte hjj zfjn blikken langzaam naar het gelaat van de Rus. „Worden die schoenen wel ooit schoongemaakt?" Nu kan niemand tussen nat beton rondlopen en tegelijk schone schoenen behouden, i .aar Baardmans siste nydig: „Lelijke fascist, jij bent spion van de plutocratische oorlogsophitsers". „Praten jullie Russen werkelijk op die manier?" informeerde Hambledon quasi belangstellend. „Ik heb altyd gedacht, dat dit maar een verzinsel was van de plutocraten." „Als jy geen spion was zou je niet weten, dat wy Russen waren!" conclu deerde Baardmans listig. „Dat weet ik van Massimo!" loog Tommy. „Van wie?" vroeg de Rus op scherpe toon. „Massimo, die dikke kerel in het pa leis. Vincente Massimo, voor *t ogenblik nog president van Esmeralda." „Voor 't ogeniblik nog? Wat bedoel je daarmee?" „Hy is toch nog president?" vroeg Hambledon verwonderd. „Ik heb de laatste tyd geen krant gelezen. Heeft hy de benen reeds genomen „Wie zegt dat hij dat van plan is?" „Dat weet toch iedereen? By ons op de sociëteit bestaat alleen maar verschil van mening over de juiste datum. Ik heb gewed dat hy vóór de tiende weg is!" wil- Wat ts dat voor een sociëteit? de de Rus weten. „Is u geen lid? Dan heb ik me ver sproken!" mompelde Hambledon. De man met de baard liet dit onder werp rusten. „Maar wie ben je en wat voer je hier uit?" vroeg hy. „Ik ben antihropoloog en maak studie van de zeden en gewoonten van de In diaanse bevolking", gaf Tommy op waardige toon ten antwoord. „Daar geloof ik niets van!" Hambledon stond op. „In dat geval", ging hij op hoge toon voort, „heeft het geen zin dit onderiioud voort te zetten. Ik heb de eer u oen bijzonder goede mid dag te wensen." Hy' maakte een buiging, draaide hem de rug toe en sloeg het pad in vanwaar zy gekomen waren. De Russen, die hem gedragen hadden verstonden blijkbaar geen woord van het gesprek. Maar op een Russisch bevel van Baardmans grepen zy hem ieder by een arm. „Sluit hem op by Mentow. Dan ldm- nen zij elkander troosten." Tommy liet niet merken, dat hij dit bevel had verstaan. Baardmans liet er in het Spaans op volgen: „Ik zal je beneden een verhoor afnemen. Je zult verstandig doen al mijn vragen naar waarheid te beantwoorden." Hambledon keek hem met verachtelyke blikken aan en liet zich wegbrengen. Toen weergalmde het fluitsignaal, ten teken, dat de schafttyd was verstreken. De werklieden, die de gevangene voorbij zagen leiden, keken hem nieuwsgierig aan. Er waren verscheidene Indianen onder hen. Tommy vroeg zich af of deze lieden 's avonds weer naar hun dorp terug zouden keren. Tegen de bergwand waren verschei dene van leem gebakken gebouwen neergezet, barakken en bergplaatsen. Hambledon werd naar een kleine hut gebracht, waarvan de deur achter hem op slot ging. Deze hut had slechts één raampje. Er stonden twee banken in en aan de muur hingen kettingen met hand boeien. Er zat reeds een vry mistroostig uitziende gevangene, die nauwelyks op keek toen Hambledon naar binnen werd geduwd. Tonvm;- begon in het Spaans: „Goeden middag. Heb ik het genoegen senor Mentow voor mij te zien?" De Rus sloeg de ogen op en antwoord de: „Ge ziet hier de ongelukkige Geovg Mentow, om u te dienen Hambledon nam op een bankje plaats, leunde tegen de muur, strekte zyn benen en zocht naar een sigaret. De Russen hadden hem wonder boven won der slechts zijn revolver afgepakt. „Mag ik u een sigaret aanbieden?" vroeg hij. „Graag", gaf Mentow ten antwoord, „al is het eigenlijk de moeite niet meer waard." Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON GOUDEN HOEFIJZERS fZo omstreeks een halve eeuw geleden begon de auto het ver keer te veroveren, eerst in de grote steden, weldra ook elders; het puard, de trouwe vriend van onze voorouders werd in het defensief ge drongen. Maur het gaf geen kamp, en nu, al zyn de gelederen van het paardenleger gedund: het draaft, rem of galoppeert nog fier als waren er nooit auto's geweest. In de grote stad heeft het echter als trekdier nagenoeg afgedaan en dat betreuren wij niet; het paard is te edel om voor een vuil niswagen te staan. Maar hoe dan ook, er zijn, gelukkig, nog paarden. En... er zijn dus nog hoefijzers nodig, ook ln Amsterdam. Op Donderdag 26 Maart bestaat de hoefsmederij van de N.V. Hoefsmedery voorheen F, Falkcnhagen aan de Brouwersgracht vijftig jaar. De stich ter van de zaak, nu wijlen de heer F Falkenhagen, die destijds een druk beklante hoefsmederij in de Kerk straat exploiteerde, opende op 26 Maart 190S op de Brouwersgracht in de panden 32/34 een tweede smederij Met de smederij viert de heer W. Nolte, thans directeur, zijn gouden jubileum als bedrijfsleider in deze smederij, waar hij nu een halve eeuw de smidshamer hanteerde en ontelbaar vee! paarden van een nieuw hoefbe slag voorzag. Ook nu nog kan men riem dagelijks achter het vuur bezig vinden. Zaterdag a.s. van 16,3017 uur wordt er in Hotel Parkzicht aan de Stadhouderskade receptie gehouden. VRIJBUITERS [TET] Wij zijn eigenlijk een merk- IgEfaj waardig volk; wij houden ervan tegen de draad in te gaan; nu ja, de uitzonderingen en die zyn gelukkig talryk daargelaten. „De ware vrijheid luistert naar de wetten", zong Jacques Perk in zijn sonnettenreeks. Maar wij verstaan ook nu nog vaak onder vrijheid: doen wat we willen. En we vergeten daarbij, dat er ook nog zoiets is als een ge meenschap, met welke wij rekening jnoeten houden. Daar hebt ge nu de Amsterdamse tram. Neen. ditmaal geen critiek op het bedrijfwel op het publiek. Een wagen loopt vol: „Zoveel moge- lyk doorlópen", verzoekt, of maant, de conducteur. Vooral niet doen, wij zyn een vr(j volk, wy laten ons niet dwingen, wij blijven staan waar wy staan en bekommeren er ons niet om, dat door onze „standvastigheid" an dere passagiers niet mee kunnen. Alweer: de goeden niet te na ge sproken. Op de „oude" trams die met wandelende conducteurs staat op het raam naast het voorbalcon duide lijk geschilderd „Achter instappen". „Neen", zegt men, „wij stappen lek ker toch voorin". Althans op de by- wagen, want op de motorwagen laat de bestuurder zich wel gelden Hy is slechts milder en dat is volkomen in de haak tegenover gebrekkigen Op de hijwagen is het dus mis met dat voorbalcon: de conducteur zegt or maar niets meer van; hij heeft blijk baar ingezien, dat het hopeloos ls te stryden tegen deze vrybultery. Het toppunt is wel: op het voorbalcon in stappen en dan gauw door het, deurtje in de wagen glippen In de oude trams staat: „uitstappen uitsluitend over het vóórbalcon". Al weer: vooral niet doen; lekker de eigen zin volgen: wy zijn immer? Nederlanders! Wat deert het ons of wy' daarmee de vlotte gang van zaken verstoren En die tram-vrybulters zyn vvaariyk niet louter wat overmoedige meisjes en jongens, maar ook zo op het oog rustige beschaafde lieden, van wie wij zonden moeten kunnen aan nemen. dat zy de ware vry he id be seffen en dus naar wetten ol ver ordeningen of voorschriften zouden luisteren. Het is anders! KALENDER Morgenavond 20 u. Passie- en Paas- liturgle in het kerkgebouw der Gerefor meerde Kerk, Zachariaa Janeestraat 57; meditatie door da F. Guillaume. Het Rehoböth-kerkkoor en het Chr. Sympho- nie-orkeat Arti et Religion! verlenen medewerking. Soliste: Beg Ogterop; I toegang vrij. REVALIDATIE F BI Sedert enige maanden nu is de 1 Q J Stichting „Voor het Gebrekkige Kind" bezig een actie te voeren voor het oprichten van revalida- tiehuizen voor jeugdige slachtoffers van kinderverlamming. Een der eersten die hun steun gaven aan de actie was het personeel van het Amsterdams Onderling Ziekenfonds (A.O.Z.) Twee cabaretavonden, waaraan enige beken de artist en hun medewerking gaven, werden georganiseerd, op lo en 16 December 1.1.. Door deze avonden èn door een zeer geslaagde verloting kon toen aan het bestuur van de stichting een cheque van 2000 worden over handigd, een welkome aanvulling op de opbrengst van de sportfotozegels die de stichting a vy'f cent per stuk verkoopt en waarvan de verkoop wel gestaag doorgaat, maar nog te lang zaam. Onder auspiciën van het Initia tiefcomité uit het personeel van het A.O.Z. zullen ten bate van de Stichting in April weer drie uitvoeringen worden gegeven met medewerking o.a. van het gezelschap van Gerard Walden en Berry Kiev its, in de grote zaal van Bellevue. Alle drie avonden zyn in middels uitverkocht, maar er zal ook weer een loterij worden gehouden, met als hoofdprijzen deze keer een Smyma- tapijt van 2.30 X 3.25 m., een rijwiel- hulpmotor en een driedaagse reis naar keuze van de winnaar, voor twee per sonen. Evenals de overige prijzen, waaronder een 2-persoons wollen deken, overhemden. wandkleden, shawls, een ontbytservies. slerpullen, een autoped op luchtbanden enz., zyn deze hoofdprijzen gratis ter beschifc- klng gesteld. De loten zyn verkrijgbaar bij de In casseerders van de A.O.Z en aan de kantoren van het ziekenfonds: Heren gracht 248. Oommelinstraat 4, Cor nells Troostplein 6 en Buiksloterweg 115. OUDE MUZIEK rm Uitgaande van de Vereniging I PM NederlandCorsica wordt, zo deelt men ons mede, op Zater dag 28 Maart een interessante muzikale avond gehouden in de zalen van Modern, Leidseplcin. De heer Igor Schuurman zal aan de hand van cu rieuze oude muziek uit Egypte, Grie kenland, de Arabische landen, Spanie, Corsica en Zuidslavië een voordracht houden over Muziek rondom de Mid dellandse Zee. Plaatskaarten verkrijg baar by het verenigingssecretariaat, Marnixstraat 198. UITGAAN Bachzaal: Vanavond om S uur geven leerlingen van het Conservatorium een voordrachtsoefening; Centraal Theater: Dagelijks om 8.15 uur Daar Moet Je 'n Vrouw voor Zyn: Concertgebouw: Van avond om 8 uur speelt Janos Scholz (cello), begeleid door Geza Frid in de kleine zaal: Morgen om S.15 uur speelt gaen (n de ]tieine Dagelijks om 8 u. De Appels van Eva; Leidseplein Theater: Elke dag om 8 uur het ABC-cabaret in Bibelonie; Nieuwe de la Mar: Dagelijks i Sonnevelds Bloemlezing. om S EEN van onze lezers, die uit Indonesië is teruggekeerd en met zijn vrouw iy Ajnsterdajn op kamers woont, heeft een goede vriend in een villadorp niet ver van de hoofdstad, Die vriend ging twee maanden lang op een zaken reis naar het Verre Oosten en hij bood de kamerbewoners gedurende die tijd zijn huis aan. „Nu, twee maanden bui ten in een geriefelijke villa met liet voorjaar in het vooruitzicht" schryft onze lezer, „dat was iets waarover wy ons niet lang behoefden te beraden." „Vóór onze vrienden vertrokken waren er natuurlijk nog enige instruc ties over verwarming, verllóhüng, leveranciers etcetera. Onder deze „etce tera" ook een verzoek om veertig lege jeneverflessen op te ruimen, die in de garage stonden. Veertig lege jenever- flessen klinkt erg drankzuchtig en teu wille van de reputatie van onze gast heer moet lk erhrj vertellen, dat het consumeren van deze grote hoeveelheid alcoholica niet zijn werk was geweest. Zijn gezamenlijke familieleden en ken nissen hadden de flessen gevuld met benzine moegenomen ter gelegenheid van een bruiloftsfeest te zijnen huize. Een waarlijk origineel geschenk; men had ze het jonge paar aangeboden ter gelegenheid van een huwelijks-auto- rallye. „Inmiddels stonden ze daar nog in de garage en ik moest zien dat ze weg kwamen. De drankleverancier bleek er, vanwege de benzinegeur, geen belang stelling voor te hebben, de flessen- handelaars evenmin, om dezelfde reden. Toen nu de padvinders hun „Heitje voor een Kanvoitje"-actie inzetten en zich bij mij vervoegden, zag ik de kans schoon om de rommel kwyt te raken. Ze kregen een paar kartonnen dozen, haalden een zeepkist-auto en laadden daar de corpora delicti op. Uit dank baarheid ontvingen ze een behoorlek „heitje" on lk had het voldane gevoel dat ik aan vole kanten een goede daad had gedaan." „Wie schetst echter my'n ontzetting toen de jongelui na een uurtje weel bij mij aanbelden en vertelden' dat zij de flessen niet kwyt kondeh en ze dus maar terugbrachten voor de vuilnis man. Van Zaterdag tot Maandag zou ik weer met ze opgescheept zitten, maar netjes in dozen verpakt en achter de heg opgesteld gaven ze gelukkig geen overmatige indruk van de onmatigheid der bewoners. „Een halfuurtje later zag ik de jon gens weer bij de dozen rondscharrelen. Ik dacht dat zij misschien enige buiten model-flessen als sieraad voor hun kamers wilden meenemen en liet ze hun gang maar gaan. „En tenslotte, toen ik de hond uit liet, zag ik wat ze hadden gedaan. Niet de flessen, maar de dozen bleken hun begeerte-ter-wille-van-het-goede-doel te hebben opgewekt. De veertig lege jeneverkruiken stonden de oprit van het erf van myn vriend te versperren, in dit dorp waar iedereen elkaar kent 'en belang stelt ln elkanders handel en wandel..."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2