ALGEMEEN HANDELSBLAD Koningin bracht werkbezoek aan Zeeuwse rampgebieden Süieuirc Jlmótcröam^c^c gouranf Engeland bereid tot re-liberalisatie van 65% van zijn import Duitsland laat een grotere invoer toe President van Italiaanse Senaat vraagt ontslag Bezorgdheid over koningin Mary Napoleons liefdesbrieven niet openbaar geveild Acht soldaten door explosie gewond Fel en vruchteloos debat Binnenkort advies inzake Bevrijdingsdag zone van 126e JAARGANG - No. 41056 Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN DINSDAG 24 MAART 1953 r-\ Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN O.E.E.S. boekt belangrijke resultaten (Van een onzer redacteuren) Parijs, 23 Maart JJ^E eerste dag van de bijeenkomst van de raad van ministers uit de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.) is tot aller genoegen verlopen. Het was pais en vrêe wat de klok sloeg, tegen veler verwachting in. De laatste tijd waren er immers spanningen merkbaar. Engeland, niettegenstaande zijn verbeterde positie zowel in de E.B.U. als wat zijn totale deviezenreserves betreft, handhaafde nog steeds de zeer scherpe import restricties, die het 18 maanden geleden instelde om zijn betalingsbalansevenwicht te herstellen, zeer ten nadele van landen als Frankrijk en Italië. Daarnaast wekte het vele gepraat over een convertibiliteit van het Pond achterdocht: men vreesde dat Engeland aanstuurde op een convertibiliteit, zij het op beperkte schaal, name lijk voor handelstransacties met behulp van Ameri kaanse (dollar) steun, maar tevens onder handhaving van invoerbeperkingen. Het was daarom een soort van opluchting toen Butler heden in de vergadering van de Raad verklaarde, dat Engeland, om zich ,,goed Europeaan" te tonen, besloten had tot gedeeltelijke afschaffing der invoerrestricties en wel zó, dat gemiddeld 58% van het particuliere handels verkeer weer geliberaliseerd is. Voor afgewerkte indus triële producten wordt het percentage, dat tot 21 was gedrukt, weer op 65 gebracht, voor het toeristenverkeer wordt de „allowance" van morgen af van 25 tot 40 verhoogd. Als een tweede opwekkende noot kwam de mededeling van de Duitse vice-kanselier Blücher, dat Duitsland zou overgaan tot verdere liberalisatie van zjjn import en wel tot 90%. VERDER (hebben Eden en Butler, zo als beloofd, mededelingen gedaan zowel over de Gemenebest-conferentie van December 1.1. als Over hun recente besprekingen te Washington en de alge mene richtlijnen uiteengezet voor een multilateraal systeem van handels- en betalingsverkeer. Het woord conver tibiliteit werd hierbij niet genoemd. Wèl werd van Britse zijde betoogd, dat men voor verder onderzoek tot toereiking Ivan bovengenoemde doeleinden zich moest concentreren op: 1. een gezonde interne politiek. 2. afschaffing van handels- en Ibe- talingsfbelemimerlmgen. „A'Ls er een vrij dom van geld zal zijn, moeten er geen beperkingen van de handel bestaan". 3. het bereiken van een evenwicht tussen dollarzone en de rest van de wereld. 4. het vraagstuk van onvoldoende dollarreserves en overzeese beleggingen. 5. practische en realistische organisa tie van het Internationale Monetaire Fonds. Ook zou Engeland bereid ztfn de E.B.U. te verlengen met één jaar. Het stelde voor dat elk land het recht zou hebben binnen die twaalf maan den over een herziening te onder handelen. Van Britse zjjde werd ver klaard, dat het nooit Engelands be doeling is geweest tot een eenzijdige opzegging over te gaan. Dit alles kwam na een zekere span ning. die niet verminderd was door de klachten die de Italiaanse minister Pella had geuit over de invoerrestricties. Geen wonder dus, dat na de eerste dag Dinsdag komen o.a. E.B.U-kwesties ter sprake), de Raad tamelijk opgewekt uit een ging. Een goede Indruk maakte ook de ver klaring van Amerikaanse zijde, waaruit bleek, dat men daar blijft prijs stellen op de samenwerking in de O.E.E.S. ter bereiking van een verbetering van het internationale handels- en betalingsver keer. De E.B.U. en de hand els] liberalisa ties zijn de actuele vraagstukken. yOOR de verdere toekomst is het nodig ■practische arrangementen te maken voor vrijer en meer efficiënt handelsverkeer, afschaffing van restricties en stappen naar conver tibiliteit van een of meer valuta's om Delfts burgemeester gelukgewenst Moeilijkheden over kieswethervorming 27fo der begroting voor defensie DELFT beleefde gisteren de installatie van de heer D. de Loor als buvgenu ter. Zijn voorgangervvr O. E. van Wal- t, thans burgemeester van Botter, dam, was een der vélen die de heer De Loor lor vamen geluJoxvensen. (Van onze correspondent) Rome, 24 Maart. rUUSEPPE PARATORE, voorzit- ter van de Italiaanse Senaat, heeft zijn ontslag ingediend wegens de incidenten, welke zich tijdens de stormachtige debatten over het rege ringsontwerp inzake de kieswether- vorming hebben voorgedaan. Para tore, die 76 jaar oud is, motiveerde zijn ontslagaanvraag eveneens met zijn slechte gezondheidstoestand. Hij was in Juni jl. tot Senaatsvoorzitter gekozen. De verontwaardiging over de metho den waarmede de regering de Senaat wil dwingen de kieswet te aanvaarden, 'is groeiend. Linkse Senatoren hadden by Paratore's afwezigheid crltiek ge leverd op de christen-democratische vice-voorzitter Tupini. Volgens de tradi tie vertegenwoordigt een vice-voorzitter, die presideert, de voorzitter, zodat Para tore de critiek daarom als tegen hem gericht beschouwde. Paratore was ver maard om zijn volstrekte onpartijdig heid. Enkele dagen geleden reeds was de vice-voorzitter Alberti wegens gezond heidsredenen afgetreden. Hjj was ver vangen door Tupini, eveneens een chris ten-democraat, die echter buiten zyn partij weinig sympathie geniet. Hij pre sideerde Zaterdag de zitting, waarir crltiek op zijn beleid werd geoefend. Blijft Paratore bij zijn besluit dan zul len de verkiezingen half Juni of later vallen, midden in oogsttijd, hetgeen na delig voor de regeringspartijen zou zijn Verscheidene honderden invalide oud strijders hebben gisteren in de straten rondom het gebouw van de Senaat het verkeer oelemmerd door op de grond te gaan zitten als demonstratie voor een snelle beslissing aangaande de voorge stelde verhoging der pensioenen. De regering heeft de defensiebegro- In Rampenfonds 81.6 Miltioen gulden De stand van het Nationaal Rampen fonds was gisteravond 84.600.000. Sinds Zaterdagavond was er dus 400,000 bijgekomen. Gesneuveld in Korea De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen aan tijdens een actie in Korea op 15 Maart 1953 opgelopen verwondin gen, op 17 Maart is overleden de soldaat A. A. W Groothedde. Soldaat Groot- hedde was 20 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Almelo. ting ingediend, welke 488.87 milliard lire bedraagt tegen 518.2 milliard voor het lopende jaar. De totale uitgaven voor 1953/54 worden op 223.1 milliard lire geschat en de inkomsten op 181.4 milliard. Blijft een tekort van 417 mil liard, dit is 80 milliard minder dan voor de lopende begroting. Bijna 27% der be groting wordt aan de defensie besteed. Bij de in 38 kleine verspreide gemeen ten gehouden gemeenteraadsverkiezin gen heeft de christen-democratische regeringspartij van De Gasperi kleine winsten geboekt. De onafhankelyken wonnen in negen gemeenten, de commu nisten in drie. De Rozenhof te Almen Verblijfplaats vluchtelingen uit Oost-Duitsland (Van onze correspondent) Al m e n, 24 Maart De regering heeft in Almen het land goed De Rozenhof aangekocht met het doel het na een verbouwing te bestem men tot verblijfplaats van vluchtelingen rechtstreeks 'van achter het IJzeren Gordijn. De Rozenhof heeft geruime tijd leeg gestaan. Daarvóór werd het gebruikt als zomerpension. De gezondheidstoestand van koningin Mary, grootmoeder van koningin Eliza beth de Tweede van Groot-Brittannië, baart enige zorg, aldus een heden ochtend te Londen uitgegeven medisch bulletin. Koningin Mary is 85 jaar. Zij ljjdt sedert vier weken aan maag stoornissen. Het bulletin luidt: „Ko ningin Mary heeft een slapeloze nacht gehad ten gevolge van het zich plotse ling voordoen van ernstiger vei'schijn- selen van maagstoornissen. De toestand van Hare Majesteit baart enige zor Het bulletin was getekend door Horace Evans en Lord Webb, twee van haar lijfartsen. De vorige verklaringen over haar gezondheidstoestand werden uitgegeven door haar hofhouding. De Joegoslavische nationale vergade ring heeft de amnestiewet goedgekeurd voor degenen, die in de periode van de oogstleveringsplicht niet aan hun ver plichtingen voldeden. Een voorstel van een niet-communistische afgevaardigde om ook een politieke amnestie af te kon digen, werd evenwel verworpen. De Griekse regering heeft schepen varend onder Griekse vlag verboden het vasteland van China of Noord-Korea aan te doen. W eersverwachting ZELFDE WEERTYPE De Bilt verwacht tot Woensdag avond: Rustig weer met ln de nacht en ochtend mist. Later op de dag opklaringen. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.). Temperatuur te Amsterdam, heden aan het Y (kop Handelskade) 8.40 u. IJL C., luohtdruk 1038.0 minibaren of 778.6 mm, windrichting en -kracht Z-l, max. temp. gisteren 6.3, min. temp. 0.1. geen neerslag. Zon heden onder 19.00, morgen ©op 6.32Maan morgen onder 4.50, op 13.45. Volle maan 30 Maart. te komen tot een algemene converti biliteit, wat enige verandering in de E.B.U. nodig zal maken. De regering van de V.S. is bereid tot dit alles bij te dragen door grotere aankopen van overzeese grondstoffen, vereenvoudi ging van de douanepolitiek, meer „of f shore"-aankopen, en bevordering van de vrije investering van Ameri kaans kapitaal in het buitenland, onderwerpen, die thans in studie zijn. Wanneer men nu naast elkander legt wa t van Britse en wat van Amerikaanse zijde werd verklaard, kan men vrij nauwkeurig nagaan ln hoeverre de Amerikaanse regering toereid is aan Britse voorstellen, die op de Gemenebest- conferentie ontworpen zijn, haar mede werking te verlenen. Het viel b.v. op. dat van Britse zijde niet gesproken werd van convertibiliteit; van Amerikaanse zij de werd deze slechts beschouwd als een 'kwestie, die dn de toekomst aan de orde moet komen en in welk convertitoili- teitsstre/ven ook de E.B.U. betrokken moet worden. Deze Amerikaanse ver klaring zal velen op het Continent, die bevreesd waren voor een afzonderlijke monetaire afspraak terzake van een Pondenconvertibiliteit gerust kunnen stellen. Tevens werd een bevordering van de convertibiliteit van een. of meer valuta's verbonden aan een algemene convertibiliteit, wat er tevens op duidt, dat de V. S. de algemene Europese samenwerking als het belangrijkste zien. Al met al blijkt de conclusie niet ongegrond, dat Engeland., wanneer het te Washington gepoogd heeft voor een afzonderlijke behandeling in aan merking te komen, hiervoor bij de Amerikaanse regering weinig animo heeft aangetroffen. PEN Framse civiele rechtbank heeft zich uitgesproken tegen de plannen om. de liefdes brieven van Nwpeon I, aan de Poolse grwAn Maria Walewska in het openbaar te verkopen. Door dit besluit is voldaan aan de klacht van de kleinzoon van de natuurlijke zoon van Na poleon en Maria, die had verklaard dat, de ver koop van de brieven en andere persoonlijke re lieken van Napoleon door zijn afstammelin gen een onherstelbaar verlies zou vormen voor het land. Onder deze re lieken bevinden zich de sporen van Napoleon, die hij droeg in de slag bij Austerlitz. Napoleon heeft deze 15 liefdesbrieven gedic. teerd aan zyn geliefde Maria in de periode tus sen 1807, toen hij Polen veroverde, en zijn bal lingschap naar St. Hele na. De brieven kwamen eerst kort geleden aan het licht. Het rechterlijk bevél betwistte niet de eigen dom van de brieven, die thans in handen zijn van Mme Helcise Douay, die ze erfde van haar echt genoot, wijlen Rudolphe Waleski, maar het rech terlijk vonnis spreekt zich uit tegen de ver koop van de 15 brieven, de sporen en militaire decoraties, die het eigen, dom waren van de Kei- Onvoorzichtigheid de oorzaak (Van onze correspondent) Njjmegen, 24 Maart Acht militairen van het regiment zware infanterie Chassé werden gis termiddag in de Generaal de Bons- kazerne te Grave gewond toen een schokbuis van een Belgische anti- tankgranaat ontplofte. Voor het leven van twee der militairen wordt ge vreesd, drie anderen zijn ernstig gewond maar buiten levensgevaar. Drie militairen ten slotte werden licht gewond. Allen zijn opgenomen in het St Canisiusziekenhuis te Nijmegen. Het ongeluk is te wijten aan de on voorzichtigheid der soldaten zelf. Een van hen had de schokbuis in strijd met de voorschriften meegenomen van schietoefeningen, welke het onderdeel had gehouden in het schietkamp Elsen- born in België. Toen de soldaten op hun kamer met de schokbuis begonnen te gooien, kwam deze op de grond te vallen en tot ontploffing. In de betrekkelijk Politieke Commissie der V.N.-assemble'é Wederzijdse beschuldigingen van spiannage en subversieve actie INDONESIË heeft Maandag in de V.N. zijn voorstel, dat de politieke commissie van de algemene vergade ring haar agenda zou wijzigen, ten einde gebruik te maken van „de bestaande verzoeningsgezinde stem ming" in de wereld, ingetrokken na dat Polen en de V.S. zich er tegen verklaard hadden. De Indonesische afgevaardigde Palar had voorgesteld, ter zijde te schuiven: een klacht van Tsjeohoslowakije tegen de V.S. wegens „inmenging in de bin nenlandse zaken van de volksdemocra tieën" en een verzoek van de V.S. om een onderzoek naar beschuldigingen in zake het gebruik van bacteriën. Even tueel zou de politieke commissie com missie het Poolse voorstel in zake „maatregelen tot ihet afwenden van de dreiging van een nieuwe wereldoorlog" kunnen behandelen, indien daardoor de goede sfeer" werd gediend. De Poolse gedelegeerde toonde zich verwonderd, dat Palar niet met hem overlegd had, alvorens zijn voorstel te doen. De Amerikaan Lodge bestempelde het Poolse voorstel als „louter propa ganda". Lodge voegde er echter aan toe, dat de Amerikaanse regering zich bewust is van het diepe verlangen van de volken naar vermindering van de internationale spanning, „De V.S. zijn altijd' bereid voorstellen van ernstige strekking te bespreken. Wij zijn bereid een ieder halverwege tegemoet te komen." Nadat Palar zijn voorstel had inge trokken ging de commissie over tot behandeling van de Tsjeehoslowaakse beschuldigingen. De Tsjeehoslowaakse gedelegeerde David zeide o.m„ dat het Amerikaanse straalvliegtuig, dat op 10 Maart was neergeschoten, het Tsje ehoslowaakse luchtruim tot een diepte van 40 km was binnengedrongen. De stem van Amerika en Radio Vry Europa spoorden aan tot moord op openbare functionarissen. Het proces tegen Slansky ln Praag had aange toond. dat splonnage, sabotage en onder mijnende activiteit lang geleden waren beraamd. De Russische afgevaardigde Gromyko onderschreef de beschuldigingen. Hij verzekerde dat de in de laatste tijd in de communistische landen gevoerde processen „hebben aangetoond, dat de terechtstaande agenten van buiten landse mogendheden allen in op>dracht der Verenigde Staten hebben gehan deld". 'e Amerikaanse vertegenwoordiger Cabot Lodge antwoordde dat de Sowjet- Unie „zich sinds de tweede wereldoorlog onophoudelijk heeft ingelaten met bin nenlandse aangelegenheden van andere landen. De wereld zal nimmer vergeten hoe de communisten, bij hun onuitge lokte aanval op de Zuldkoreaanse repu bliek, door de Russen waren opgeleid, met Russische wapens streden." Lodge verklaarde, dat het volkomen onwaar was, dat de V.S. ondermijnende activiteit ontplooiden. Hy bracht de staatsgreep van 1948 in Tsjec/hoslowakije in herinnering en noemde deze „een van de duidelijkste voorbeelden van omverwerping der gevestigde staatsorde de hedendaagse geschiedenis." 1951 aldus Lodge, was een bedrag van 100 millloen dollars toegewezen voor steun aan tegenstanders van het com munisme. 95 mlllioen hiervan werd uitgegeven om vrije lauden te helpen, vr(j te blijven. De rest om vluchtelingen uit communistische landen te helpen. De vijf permanente leden van Veiligheidsraad., die Maandag Vergaderd hebben over een nieuwe secretaris generaal der Verenigde Naties, zijn uit eengegaan, zander het eens te worden over een candidaat. kleine soldatenkamer veroorzaakte de ontploffing een ware ravage, waarbij acht van de in de kamer aanwezige militairen getroffen werden. De namen der slachtoffers werden vanochtend nog niet door de comman dant van de kazerne vrijgegeven. Wèl is gebleken, dat het overgrote deel der gewonde soldaten afkomstig is uit Am- 5terdam. De ouders der militairen zijn gewaarschuwd. Het Australische havenplaatsje Ons low 200 inwoners) is door een wervel storm geteisterd. Alle huizen zijn ernstig beschadigd. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. Onslow is als aanvoerhaven gebruikt bij de Britse atoomproeven Vermoedelijk viering op Koninginnedag (Van onze Haagse redacteur) Gelijk elk jaar heeft het College van Rijksbemiddelaars aan de Stichting van de Arbeid advies gevraagd omtrent het verlenen van een halve dag vrij-af op Bevrijdingsdag 5 Mei. De Stichting van de Arbeid staat ten deze voor een moei lijke beslissing. Immers in vele delen van het land is er van feitelijke feeste lijkheden op Bevrijdingsdag niet of nauwelijks sprake. Reeds enige jaren is men in verschillende kringen van me ning. dat de nationale feestdag niet vol doende bij ons volk heeft aangeslagen en men vraagt zich dan ook. vooral in werkgeverskringen, af, of het nog wel zin heeft op de 5e Mei een halve dag vry-af te geven. Er komt bovendien nog by, dat niet overal de bevrijding op de zelfde dag wordt gevierd, met name in het Zuiden van het land. Overwogen wordt daarom de verjaar dag van H.M. de Koningin op 30 April tot een waarlijk nationale feestdag te proclameren. Öp die dag zou dan aan de werknemers een halve dag vry-af ge geven worden. De feestelijkheden zouden dan ook op die dag geconcentreerd moe ten worden. De Stichting van de Arbeid heeft haar advies nog niet uitgebracht. Mogelijk zal dat in de vergadering van Vrijdag a.s. kunnen geschieden. Met de regering is hierover ook nog overleg gaande. Het is uiteraard niet de bedoeling ver andering te brengen in de nationale herdenking van de doden op de avond van 4 Mei. rrVUDENS het vorige weekeinde (14 en -l 15 Maart) heeft de Amerikaanse ambassadeur te Kairo, Caffery, zijn Britse collega Stevenson vergezeld bij diens bezoek aan de Egyptische premier Naguib. De Amerikaan heeft zijn goede diensten aangeboden bij de Brits-Egyptische onderhandelingen over het Suezkanaal. Doch Naguib heeft na vrij lang beraad besloten, dit aanbod te moeten afslaan. Men kan zich in de eerste plaats afvragen, welke redenen Britten hebben gehad om te pogen de Amerikanen in te schakelen. Daar voor zyn argumenten genoeg. De zone van het Suezkanaal is niet meer aller eerst van betekenis voor de maritieme erbindingen tussen de landen van het Gemenebest in tijden van oorlog. Het kanaal kan door een vijandelijke lucht macht zeer worden bedreigd. Australië en Nieuw-Zeeland behoren tot de Ame rikaanse defensie-sfeer van het Verre Oosten. Maar voor de Atlantische ver dediging is de zone onmisbaar. Afrika is een belangrijke basis in de „globale" strategie, en de Oostelijke toegang er toe. de kanaalzone, moet worden ver dedigd. - Van daaruit kunnen bovendien de ook voor Amerika zo belangrijke olierijke gebieden in Irak en rond de Perzische golf worden beschermd. Thans draagt Engeland alleen de last het onderhoud van 70.000 man f Dagelijks commentaar troepen. Het heeft in de installaties, militaire werken enz. van de zone vijf tien milliard gulden geïnvesteerd. Zulke kosten kan Engeland niet meer alleen opbrengen. Daarbij komt, dat het in Egypte op zoveel weerstand stuit, dat Amerikaanse hulp zeer welkom is. Zij was door Dulles toegezegd bij diens laatste besprekingen met Eden te Washington. Toen is echter ook bleken, dat Dulles meer dan Acheson geneigd is, rekening te houden met de belangen der Arabieren. Israël zeker worden beschermd, maar V.S. zouden aandringen op toelating van een deel der gevluchte Arabieren en op enige grenscorrecties ten bate van Egypte, zo verluidde het. Het doel blijft, zowel Tsraël als de Arabische staten op te nemen in éénzelfde defen sieve gemeenschap. De eerste stap op die weg zou zijn de oplossing van de geschillen, welke Egypte heeft met ngeland en met Israël. En de V.S. wil den daartoe hun bemiddeling verlenen WELKE redenen echter kan Naguib hebben gehad, om de Ameri kaanse „goede diensten" af wyzen Men heeft in de Arabische wereld de indruk, dat de V.S. meer concessies willen doen dan Engeland, Dit stelt als voorwaarde voor het ont ruimen van de Suezkanaal-zone het behoud onder gemeenschappelijk toezicht van de kostbare installa ties en van de beschikking over Egyp tische vliegvelden. Wordt de Suezbasis eenvoudig door Egypte onteigend, dan zou Londen zijn militaire kampen ln Kenya, op Cyprus en misschien in Libye moeten uitbreiden, zonder van daaruit zijn bondgenoten (Jordanië, Irak, protectoraten langs de Perzische golf) te kunnen beschermen. Naguib wenst onvoorwaardelijke ontruiming van de kanaalzone, voordat hij wil onderhandelen over een defensief pact, en Amerikaanse hulp bij de uitrusting va.n het Egyptische leger. Misschien ook nog eerder een Amerikaans-Egyp tisch bondgenootschap dan een col lectief defensie-systeem. In het eerste geval kan Naguib (die aan de natio nalisten allerlei beloften heefit ge daan) de Britten geheel uitschakelen en de leider blijven van de Arabische Liga. welke als defensieve eenheid zou worden versterkt. In Irak en Jordanië zou Londen dan geleidelijk zijn Invloed verliezen. Om dit te bereiken, is het nodig de Amerikanen van de Britten te scheiden. Staat Naguib tegenover een front van Washington en Londen, dan bereikt hij zijn doel niet. Nu is het toch onmogelijk, dat de Amerikanen hun Britse bondgenoten opofferen. Maar misschien bereikt Naguib met zijn starre houding, dat de druk van de V.S. op Engeland sterker wordt. Het is geen wonder, dat men in Londen aandringt op een gesloten Brits-Ame rikaans optreden. Het zal Dulles, als hij straks het Naburige Oosten be zoekt, moeilijk vallen de belangen van Engeland, Egypte en Israël te coördi neren. Dat de V.S. hier echter reeds de leiding van Engeland hebben over genomen is duidelijk. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Statloi Helsinki Oslo Stockh. Kopenh. Londen A'dam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Fra/mkforl Miinchen Zürich Wenen mist mist mist nevel licht bew onbew. onibew. onbew, onbew. mist onbew. NNW 2 wlndst. NNW 4 zzw win'dst. WZW 1 17 A: Windriohting: B: Windsnelheid mtr p. sec CMax temp. gisterenDtemp. hedenochtend; E: Neerslag a/fgel. 24 u. in mm. Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) DE WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 247 001), Trier 171 (+004), Koblenz 203 (+004), Keulen 171 (+003), Ruhrort 377 (+001). Lobith 9S0 (—001), Nijmegen 759 (—002), Eefde 302 003), Deventer 205 002), Namen 152 (—002), Borgharen 4021 (+002), Belfeld 1118 (—010), Grave 473 (—012). Arnhem 7.71 (—002), VreeswOk 0.30 (+002), Lith 0.30 (—005). Gesprekken met autoriteiten en getroffenen (Van een onizer correspondenten) JJET werkbezoek, dat koningin Juliana gisteren aan de geteisterde delen van de provincie Zeeland, heeft gebracht, droeg een uiterst sober karak ter. De Koningin was gekomen om ie spreken zowel met autoriteiten als met getroffenen en overal waar zij zich met de mensen in het. noodgebied onderhield, was men diep getroffen door de hartelijke eenvoud en de wanne belangstelling, waarmede de Vorstin kennis nam van de vele problemen, welke nu nog leven in plaatsen als Rilland Bath en Kruiningen op Zuid- Beveland, Haamstede, Burgh en Renesse op Schouwen, Kortgene en Wolpnertsdijk op Noord-Beveland en in Stnvenisse op Tholen. Drie facetten van de vele problemen hadden voornamelijk haar aandacht: de kleding voor de getroffenen, terugkeer en huisvesting van de geëvacueerden en de stand van zaken bij het, dijkherstel. Dit koninklijk bezoek droeg geheel het karakter van een werkbezoek. Sommige burgemeesters droegen rubberlaarzen, het traject werd met jeeps gereden, de afzetting werd niet altijd strikt, gehand haafd. Kortom, het geheel droeg een zeer eenvoudig en ongedwongen karakter. Maandagmorgen omstreeks tien uur arriveerde de koninklijke trein, die bestond uit drie rijtuigen te Rilland Bath. Dit was de eerste trein, die na de rampnacht in Zee land arriveerde. De Koningin was vergezeld van mevrouw SmitAvis en majoor Lawick von Pabst, Zij werd ver welkomd te Rilland Bath door de com missaris der Koningin in de provincie I Zeeland jhr mr A. F. C. de Casemtoroot, de griffier der Staten mr J. Pilaar de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat ir Th. Heyblom en de hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat de heer H. D. J. Swa- ters. Te Rilland Bath begaf de Koningin zich allereerst naar de nooddyk langs de Vierde Weg, waar zy zich liet v< lichten over de werkzaamheden en w zy ook de in werking zijnde pompen in ogenschouw nam. Vele autoriteiten van polderbesturen en waterschappen wer den aan haar voorgesteld. Voorts sprak zij met enkele geëva cueerde vrouwen, waarbij zij vooral in formeerde naar de hulpverlening. Na ongeveer twintig minuten werd de tocht voortgezet naar O o s t d ij k, waar naast vele inwoners van dit plaatsje ook de gemeentebesturen van Krabbendijke, vrouwen en jongens ontving een harte lijke handdruk. Met betraande ogen ver telden zij de Vorstin van de zware sla gen, die hen hadden getroffen. De Koningin, die ook een hoeveelheid babykleding had meegebracht, viel het echter moeilijk deze goederen persoon lijk uit te reiken, omdat hier zoveel nood werd aangetroffen. Zy liet dit daarom over aan de echtgenote van burgemees ter M. Vogelaar. Uiteraard liet burge meester Vogelaar dit bezoek niet onbe nut om ook bij de Koningin een warm pleidooi te houden voor de verwezen- Zeeuwen stonden na aan de Landsvrouwe Kruiningen en Waarde, alsmede een drietal dijkgraven en vele anderen aan de Koningin werden voorgesteld. Lang durig onderhield de Vorstin zich hier met verschillende zwaar getroffenen. Aan de Lavendeldijk nam de Koningin de grote ravage in ogenschouw en deel de persoonlijk een drietal dekens aan getroffenen uit. Vervolgers werd Kruiningen be zocht, waai de Koningin omstreeks kwart over elf arriveerde aan de Zand dijk. Een uitbundige begroeting paste niet bij dit bezoek, maar een schuchter gejuich konden de omstanders toch moeilyk onderdrukken. Ook hier begaf de Koningin zich onmiddellijk naar een groep nabestaanden van omgekomen slachtoffers. Een dertigtal mannen, lijking van de plannen tot de bouw van een nooddorp. Na een half uur vervolgde de Konin gin haar tocht naar Noora-Beveland 0111 zich ook in de plaatsen Kortgene en Wolphaertsdyk op de hoogte te stellen van de noodtoestand in deze gebieden. OMSTREEKS één uur scheepte de Koningin met haar gevolg zich in op een politieboot om de tocht door het geteisterde Zeeland te vervolgen naar Schouwen. Op Schouwen bleek uit alles dat èn de gemeentebesturen èn de bevolking in dit gedeelte va.n het eiland - de Koningin bezocht het westelijke :leel van Schouwen het werkbezoek van de Vorstin bijzonder op pHis stelden. EEN (Zie verder pag. 3, vijfde kolom) ZEEUWSE VROUW vertelt H.M. de in de rampnacht op de dijk Koningin over het gebeurde, bjj OostdijK

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1