NIEUWE APELDOORNSE COURANT Zapotocky de opvolger van Gottwald 4.25 millioen Eden in Parijs aangekomen Tito uit Engeland vertrokken Urker vissers ontvingen dank voor hulp SCHEEPSWERVEN STAKEN IN ANTWERPEN Helders Dagblad Maandag 23 Maart 1953 50e Jaargang No. 16326 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p;kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lijnen)Giro 1418 Naar voorbeeld van Moskou Villem Siroky benoemd tot eerste minister PRAAG. In een bijeenkomst, die nauwelijks een kwartier duurde, heeft de Tsjechoslowaakse Nationale "Vergadering Antonin Zapotocky, de huidige premier, tot president gekozen. Hij is hiermede opvolger gewórden van Klement Gottwald, die tijdens Stalins begrafenis in Moskou een longontsteking opdeed, die hem ten grave voerde. Hij benoemde Villem Siroky tot eerste minister. Partijsecretaris werd Antonin Novotny, die tevens vice-premier werd. Ook in deze wijze van opvolging heeft men in Praag een getrouwe copie geleverd van de weg, die men in Moskou gegaan is, wat betreft de verdeling van de macht in partij en staat. Novotny leider van de communistische partij De 68-jarige Zapotocky, die als steen hou wersleerling begonnen is, werd met algemene stemmen gekozen. Zijn eerste officiële besluit was de benoemi-w van Villem Siroky tot zijn opvolger als premier. Antonin Nevot- ny werd belast met de leiding van het centrale comité der communis tische partij. Hij blijft tevens vice- premier. Gottwald heeft steeds de leiding van de staat met die van de partij gecom bineerd, evenals Stalin. De afgevaardigden applaudisseerden en juichten de nieuwe president staan de toe. ZAPOTOCKY gedeelde macht Rilland Bath krijgt veel hulp AMSTERDAM. De gemeenten Aal ten, Doodewaard, Echteld, Valken- burg-Houthem en Zaandam zullen binnenkort schoonmaakploegen uitstu ren naar de Zuidbevelandse plaats Ril land Bath, die zij hebben geadopteerd. Uit Zaandam vertrekken voor dit doel vandaag vijftien Zaandammers. Zij zullen helpen bij de «nstallatie van het gemeentehuis en andere openbare ge bouwen van Rilland Bath en bij de reiniging van de riolering. In het adoptieschema is ook opge nomen de verstrekking van leermid delen aan scholen, assistentie ter secretarie cn hulpverlening aan het verenigingsleven. Zaandam is voornemens op 31 Maart een commissie te installeren, samenge steld uit gemeentebestuur, U.V.V., so ciale en culturele afdeling van de Zaandamse Gemeenschap en de sectie sport, en het convent van predikan- jBeurzen open, dijken dicht UTRECHT. De samenwerkende om roepverenigingen, die onder het mot to Beurzen open, dijken dicht, een radio-actie voeren ten bate van het Nationale Rampenfonds, hebben tot Zaterdagavond f 4.271.799,80 ontvangen. Via de giro werd in de afgelopen week een bedrag van f 305.624,64 ont vangen. LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, is Zondag in Parijs aangekomen. Eden zal in Pa rijs een conferentie van de O.E.E.S. presideren en besprekingen voeren met de Franse minister van Buiten landse Zaken Bidault, over Engelands betrekkingen met de Europese ver dedigingsgemeenschap. Vandaag arriveert de Britse minis ter van Financiën, Butler, in Parijs. Na de verkiezing werd het Tsjecho slowaakse en het Sovjetrussische volkslied gespeeld. De nieuwe presi dent legde onmiddellijk de eed af en begaf zich naar het presidentiële ver blijf in het Hradshin, waar hij geluk gewenst werd door het corps diploma tique. De vlag, die tot dan toe half stok had gehangen, werd in top ge hesen. Zaterdagavond dankte de nieuw ge kozen president „het volk" voor het vertrouwen dat het hem had geschon ken. PARADIJS Zapotocky sprak van het balkon van het kasteel te Praag tot een menigte van duizenden. De president beloofde nooit te zullen vergeten dat hij uit de „werkende klasse" afkomstig is. Even min zou hij het doel van president Gottwald om de republiek tot een paradijs te maken, vergéten. Hij zeide: Voor dit doel alleen zal ik werken met al mijn kracht, maar omdat de wil van één man niet alles kan bereiken, vertrouw ik op uw hulp. De rede werd uitgezonden door Radio-Praag. Zapotocky verklaarde in een toe spraak tot de leden van het diploma tieke corps, tijdens een receptie in het kasteel van Praag, dat de onwankel bare basis ..van de Tsjechoslowaakse buitenlandse politiek de wil „tot ver dediging van de vrede" is. De nieuwe president zei, dat wijlen president In Zierikzee zijn Amsterdamse stra tenmakers aan het werk gegaan. Voor dat zij de straten opnieuw van stenen kunnen voorzien, moet echter het puin verwijderd en de grond geëgaliseerd worden. Gottwald reeds deze politiek had ge volgd. Wij zullen haar voortzetten en ik geloof, dat ik ook uw hulp bij deze pogingen zal ondervinden, aldus Zapo tocky. De Poolse ambassadeur feliciteerde Zapotocky namens de in Tsjecho- Slowakije geaccrediteerde diploma tieke vertegenwoordigers. Radio-Praag zond Zaterdagavond een toneelstuk, getiteld: De strijders uit de oude tijd, van de hand van Zapotocky, uit. Het stuk, waarvan een Ladislav Zapotocky (vader van de huidige pre sident) de held is, heeft als thema het werk van de socialistische onder grondse in de Tsjechische provincies van het Oostenrijks-Hongaarse keizer rijk. LONDEN. Maarschalk Tito, dc president van Joego-Slavië, is Zaterdag uit Londen vertrokken. Hy stapte aan de landingssteiger by het parlementsgebouw in een sloep en voer naar zyn schip, dc Galeb (Meeuw), dat by Greenwich in de Theems voor anker lag. Het schip is een oude Italiaanse torpedojager, by de vrede van Parijs aan de Joegoslavcn uitgeleverd. Tito werd uitgeleide gedaan door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden. Ook bij het vertrek werden de veiligheidsmaatregelen toegepast. De route, waarlangs de maarschalk reed, was weer afgezet. De afscheidsplechtigheid nam slechts vijf minuten in beslag. De maarschalk inspecteerde de erewacht van de marine. Tito salueerde nog eens, toen hij in de sloep stond. Minister Eden wuifde met zyn hoge hoed. gevoerd, kon vooral worden be reikt, dank zij uw begrip van de huidige internationale toestand. Ik stel met genoegen vast, dat de ban den tussen onze landen duurzaam zijn. Het Belgradose blad Politika schrijft dat Tito's bezoek aan Londen bewijst, wat Moskou predikt, maar niet in practijk brengt, namelijk: dat landen van verschillende sociale stelsels sa men in vrede kunnen leven. In een hoofdartikel in het Joego- I Slavische blad Borba wordt gezegd, dat het Londense bezoek het hoogte punt in.de Joegoslavische buitenland se politiek van de laatste jaren vormt. Toch nog verdrag Toch nog een verdrag? OP WEG NAAR HUIS na zijn vijf daags bezoek, heeft Tito telegrammen gestuurd aan premier Churchill en aan koningin Elizabeth. In het telegram aan Churchill zegt de maarschalk: Het was mij werkelijk een groot genoegen u weer te ontmoeten en het recht streeks contact te hernieuwen, dat wij als wapenbroeders in de laat ste oorlog hadden. Het grote suc ces van onze besprekingen, die in een vriendschappelijke sfeer zijn Mig terug naar Polen KOPENHAGEN. Zondag is de Poolse straaljager, die 5 Maart op Bornholm landde, aan boord van het Poolse motorschip Dunajec geladen. Het schip is uit Kopenhagen naar Polen vertrokken. Dikke mist voor de Hoek van Holland ROTTERDAM. De dikke mist bij Hoek van Holland heeft niet alleen de passagiers van de Garoat, die uit In donesië kwam, doen mopperen over de Hollandse lente, maar heeft bovendien de eerste officier belet, nog tijdig aan wezig te kunnen zijn bij de begrafenis van zijn moeder. Ruim 57 uur, dus bijna twee en een half etmaal heeft het schip van de Koninklijke Rotter damse Lloyd voorgaats gelegen en pas Zondagmorgen was het zicht goed genoeg om de Waterweg binnen te stomen. De gezagvoerder, kapitein P. Olivier had op deze reis ook al zijn moeder verloren, maar hij had in Genua nog tijdig een vliegtuig kunnen nemen om haar in Den Haag de laat ste eer te bewijzen. In zijn plaats heeft de oud-gezagvoerder van de Sibajak, kapitein J. C. Schnetler, het schip van Genua naar Rotterdam overgebracht. Herinneringsmedaille uitgereikt URK. De Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, ir J. G. B. M. Ridder de van der Sch'ueren, heeft in gezelschap van de chef van zyn De Times meldt vernomen te heb ben, dat na het bezoek van maar schalk Tito aan Groot-Brittannië mi- Prins bij lunch van Union Club NEW YORK. Prins Semihard heeft Zaterdag deelgenomen aan de lunch van de Union Club, die elke maand wordt gehouden. De club telt vele prominente New Yorkers uit het bedrijfsleven en de society onder haar leden. De gastspreker was de District At torney (officier van Justitie) Hogan, die genoemd wordt als de mogelijke opvolger van Impelliteri als burge meester van New York. (Binnenkort zal hiervoor een verkiezing worden gehouden). Er zaten 120 personen aan de lunch. De voorzitter van de club, Archibald Van Buren, heette de Prins welkom. Prinses Wilhelmina Helpt thans Turkije DEN HAAG. De afdeling Reactie op roep van de secretarie van Prinses Wilhelmina, paleis Het Loo te Apel doorn, maakt bekend: Naar aanleiding van de berichten omtrent de ramp waardoor Turkije is getroffen heeft de prinses, niet wil lende vooruitlopen op de suggesties gedaan naar aanleiding van haar op roep, zich tot het Rode Kruis gewend met het verzoek, het publiek zo spoe dig mogelijk in te lichten omtrent de beste wijze waarop men de slacht offers kan helpen. litaire besprekingen met Joego-Slavië zullen worden gehouden. Men meent ook, vervolgt het blad, dat de Londense besprekingen moge lijk rechtstreeks van invloed zullen zijn op de toekomstige betrekkingen tussen kerk en staat in Zuid-Slavië. Begin van grotere actie ANTWERPEN. Ongeveer 6000 ar beiders op scheepswerven zijn Zater dag in staking gegaan uit protest te gen wijzigingen, die de Belgische re gering in dc wetgeving inzake de so ciale zekerheid heeft aangebracht. In sommige delen van het land bra ken stakingen uit in kolenmijnen en fabrieken. In enige andere fabrieken deelden de arbeiders mee. dat zij in staking zouden gaan. Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft de staking uitgeroepen, nadat besprekingen tussen socialisten en re geringsvertegenwoordigers over de so ciale zekerheid mislukt waren. Extra macht? Te Brussel is Zaterdag een wetsont werp gepubliceerd, datde Belgische koning buitengewone bevoegdheden in oorlogstijd wil geven. De koning, zou, indien dit noodzakelijk zou zijn, decre ten kunnen uitvaardigen, die de kracht van wet zouden hebben. In een inleiding van het ontwerp wordt gezegd, dat het parlement er niet door wordt beroofd van zijn rechten. Er is een prae-adviës aan toege voegd van de Raad van State, die de regering adviseert over grondwets kwesties. Hierin wordt gezegd, dat de macht, die de koning op grond van de wet zou krijgen, geen rechtvaardiging kan vinden in een positieve toepas sing van de grondwet. kabinet, dr Dies, een bezoek gebracht aan Urk. Dc Commissaris wilde de Urker vissers dank betuigen voor het belangrijke werk, verricht tydens de eerste dagen van de ramp. Een deputatie, bestaande uit de heren H. Snoek, R. Bos, K. Kramer en L. Hoefnagel, is namens alle vis sers, die aan het reddingwerk hebben deelgenomen, in het raadhuis ont vangen. Het was namelijk onmogelijk de honderden, die in het rampgebied werkzaam zijn" geweest, in het raad huis bijeen te laten komen. De Commissaris der Koningin liet zich uitvoerig inlichten over hetgeen door de Urkers in de eerste dagen ge daan is; hij verklaarde er trots op te zijn, dat de tot zijn provincie beho rende Urkers zo krachtig hebben medegewerkt de gevolgen van de ramp zoveel als in hun vermogen lag te beperken. Het gezelschap maakte vervolgens met de beide wethouders van Urk een wandeling langs de havens. De Commissaris liet zich verscheidene schepen aanwijzen, die in de eerste dagen van de ramp de radioverbin dingen in stand hebben gehouden. Door deze radioverbindingen was de regering in Den Haag in staat zich een beeld van de ramp te vormen. Aan de Vereniging Visserijbelangen en aan de Vereniging IJsselmeer zal namens de Commissaris een herinne ringsmedaille worden uitgereikt. NARRIMAN IN CAIRO AANGEKOMEN GENèVE. De Egyptische legatie te Bern heeft ex-koningin Narriman toe stemming gegeven naar Cairo te ver trekken. Uit Cairo is gemeld, dat Narriman waarschijnlijk volgens de Islamietl- sche pi-ocedure van Faroek zal schei den. Zij wil de voogdij over haar zoontje van veertien maanden, koning Foead de Tweede, trachten te verkrij gen. Narriman, is vergezeld door haar moeder, mevrouw Sadek, vanochtend vroeg op de internationale luchthaven van Cairo aangekomen. De voormalige Egyptische koningin werd op het vliegveld door familie leden begroet. Ook een aantal ver slaggevers en fotografen was aanwe zig. Het weer in Europa Weerrapporten van Steden Weer hedenmorgen 5 a. Wind Max, temp. m. s. en neersl. (mm) Helsinki regen zzw 3 0 0.6 Oslo nevel wzw 4 1 0 Stockh. geh. bew. nnw 4 3 0 Kopenhagen mist w 4 1 0 Londen mist windstil 3 0.1 Amsterdam nevel nno 2 3 0 Brussel mist windstil 1 0 Parijs nevel windstil 1 0 Bordeaux mist windstil 1 0 Nice onbew. nw 5 8 0 Warschau h. bew. w 2 4 0 Berlijn nevel windstil 5 0 Frankfort nevel no 2 0 0 München onbew. zzw 2 0 0 Zürich mist windstil -2 0 Wenen onbew. windstil -2 0 HET PROCES tegen sultan Hamid in Djakarta is onder de vloed vair de gebeurtenissen der laatste maan den wat op de achtergrond geraakt. Daardoor is menigeen waarschijn lijk ook de voor Nederland bescha mende achtergrond van deze rechts zaak ontgaan. De man, die terecht staat is geen misdadiger, geen oproerkraaier of agitator. Hij is een tragische figuur, een figuur, die zo oud is als de wereld en die men overal in de geschiedenis tegenkomt, waar zich machtsverschuivingen voordoen. En niet iedereen is een Talleyrand, een meester in het dienen van vele heren. Sultan Hamid is de man, die op het verkeerde paard heeft gewed, in dit geval op de Nederlandse draver, die de Republikeinse hin dernissen niet heeft kunnen nemen. Deze sultan moge dan, volgens verklaringen van op zich ondui delijke figuren, in het donker van ondergrondse activiteit zijn geraakt, men moet niet vergeten, dat zijn denken en handelen steunde op de overtuiging, dat Nederland zou staan, op integrale uitvoering van de bepalingen in de wet op de souvereiniteitsoverdracht. Eén dier bepalingen was, dat Nederland zou waken voor de nakoming van het zelfbeschikkingsrecht der bevol kingsgroepen en daartoe zo nodig een beroep zou doen op de Ver. Naties. Het zelfbeschikkingsrecht was vastgelegd in de overeen komsten der Ronde-tafelconferentie, waarbij o.a. was bepaald, dat be volkingsgroepen bij volksstemming zouden mogen beslissen of zij tot de Verenigde Staten van Indonesië wilden behoren. Nakaarten heeft geen zin. Men weet dat de federale staat is omge zet in de republikeinse eenheids staat. Wij hebben dat niet verholpen of kunnen verhelpen. Maar de man, die nu terecht staat heeft op onze trouw en onze bescherming gere kend. Het één hebben wij niet be zeten, het ander hebben wij niet kunnen bieden. De sultan moet boeten. Een beroep in Maart 1950 op de Koningin heeft niet gebaat, maar daarvoor berust de verant woordelij kheid uiteraard alleen bij de 'regering. De Koningin is on schendbaar. Intussen blijft de vraag, of de Nederlandse regering alsnog kan bevorderen, dat er recht wordt ge daan. De bewijsvoering in het proces is volgens verklaringen van onverdachte juridische zijde aan de zwakke kant. Bij het vooronderzoek is reeds een duidelijke tegenstel ling aan het licht gekomen tussen de burgerrechter en de militairen, mede tengevolge van de technisch- onvolledige voorbereiding van het proces. De uitslag van het proces schijnt bovendien beslissend te zullen zijn voor het lot van vijf Neder landse militairen, die, onder ver denking van deelneming aan de coup van Bandoeng, reeds twee en een half jaar in voorarrest zitten. Over hun hoofden wordt thans een machtsstrijd tussen de Indo nesische politie en het leger uitge vochten. Zoals het proces-Hamid op de achtergrond is geraakt, zo is ook het lot van deze Nederlanders al lang weer uit de publieke memorie verdwenen. Blijft de vraag: heeft de regering hen ook vergeten? Of doet zij, alsof haar neus bloedt? Opgegeven. Bondskanselier Leopold Figl van Oostenrijk heeft zijn pogin gen gestaakt een nieuwe regering te vormen. Hij is gestuit op de onwil van de voorzitter van de Volkspartij (waar toe Figl ook behoort). Deze wil dat de ex-Nazi's en oud-officieren aan da regering deelnemen. Verwachting OPNIEUW MIST In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking, maar later op de dag hoofdzakelijk in het Zuiden van het land kans op enkele opklarin gen. Weinig wind maar langs de Waddenkust later matige Weste lijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 24 MAART Zon op 6.34, onder 19.00. Maan op 12.32, onder 4.28.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1