DE CONSUMENT BLIJFT DE VERGETEN MAN O Wie behartigt zijn belangen? Landbouw-strij d TRAINING THE FIRST SPACE MEN! ColUer's VICHY PILLEN Zaterdag 21 Maart 1953 ELSEVIERS WEEKBLAD 15 Dat de inzichten ten aanzien van de landbouvrintegratie nog ver uiteenlopen is uit de critiek, welke minister Mansholt onlangs te Wageningen op de Franse plan nen heeft uitgeoefend, wel zeer duidelijk gebleken. De vorige week heeft de Vereni ging der Franse landbouwers nog eens haar standpunt bepaaldgeen „K.S.G." voor de landbouweerst „harmonisering" van pro- ductievoorwaarden en lasteneerst een gemeenschappelijke markt voor agrarische productiemiddelen en machinesgeen al gemene integratie, doch geleidelijk stappen en alleen overeenkomsten voor bepaalde landbouwproducten. Duitsland en België hebben adhaesie betuigd. Een scherper tegenstelling tot de wensen van minister Mansholt schijnt moeilijk denkbaar. Men ▼raagt zich af of de landbouwconferentie, zolang de standpunten zo zeer uiteenwijken, tot enig reëel besluit zal kunnen komen en zo ja, of dit dan voor Nederland nog accep tabel zal zijn. Giften en belasting Zoals bekend, staat de wet slechts dan belastingfaciliteiten voor giften aan chari tatieve en cullurele instellingen toe, wan neer het totaal dezer giften minstens 2% en hoogstens 3% van het belastbare inko men van vennootschappen en particulieren uitmaakt (men zie E.W. van 13 Dec. 1952). Reeds het vorige jaar heeft het Prins Bernhard Fonds er op gewezen, dat de minimumgrens van 2% te hoog is. Zelfs in het rijkere en goedgeefsere Amerikaanse bedrijfsleven blijken de giften gemiddeld beneden de 1% der inkomsten der maat schappijen te liggen. De minister heeft zich toen niet laten vermurwen. Nu Nederland door de watersnood getroffen is, is voor giften aan het Rampenfonds de minimum grens wèl opgeheven. Te verwachten is helaas dat andere instellingen daarvan de terugslag in haar collecten en contributies zullen bespeuren. Is dat geen reden te meer de te hoog gestelde minimumgrens van 2% hetzij op te heffen of althans belangrijk te verlagen? Staatsloterij Het Prins Bernhard Fonds heeft echter nog verdere plannen en wel ten aanzien van de Staatsloterij. De winst ad 2 mil- lioen, welke de Staat thans uit deze „kanalisatie van de speelzucht" behaalt, zou aldus het Fonds heter voor sociale en culturele doeleinden beste'cd kun nen worden. Voor het nadeel, dat de schat kist door het afslaan van deze winst zou ondervinden, zou de staat vrijwel geheel compensatie kunnen vinden, indien de vrij merkwaardige uitzondering zou worden opgeheven, dat de loten vrij zijn van omzet belasting. Het Fonds becijfert, dat in dat geval de prijs van een twintigje zou stijgen van 4 tot 4.25 en acht deze verhoging, gezien het belang van de sociale en culturele pro jecten, welke het voorstaat, acceptabel. Of de doorgaans „kleine" koper van loten der Staatsloterij ook zo over dat kwartje extra zal denken, blijft af te wach ten, doch in ieder geval zijn de doeleinden zijn steun waard. Wereld-plan Het scherm van geheimzinnigheid rond de Brits-Amerikaanse besprekingen is zelfs door de Amerikaanse reporters niet door boord. De officiële Amerikaanse com mentaar, dat inderdaad voor Engeland aan moedigend klinkt, doet twee dingen ver onderstellen, nl. dat geen sprongen zullen worden gedaan, maar naar een geleidelijke ontwikkeling zal worden gestreefd, en dat het inderdaad niet gaat Om een Engels- Amerikaans project, doch om voorstellen, waarin de gehele Westelijke wereld is be trokken. Kras Dezer dagen werd melding gemankt van plannen voor een „ruil", waarbij Nederland voor Brazilië schepen zou bouwen en daartegenover Braziliaanse katoen zou af nemen. Wij zijn in het algemeen van der gelijke transacties geen voorstander en achten deze slechts als noodoplossingen aanvaardbaar. Nochtans vinden wij het wel zeer kras, dat deze berichten reeds een protest hebben uitgelokt van de Kamer van Koophandel vanLonden, die er op wijst, dat dergelijke transacties schadelijk zijn voor. de Engelse houders van oude vorderingen op Brazilië. En dat nog, ter wijl reeds deze maand de eerste twee van de 70 Gloster „Meteor"-straalvliegtuigen in Rio de Janeiro zullen aankomen, die Enge land krachtens de in Februari j.l. gesloten „rnil-overeenkomst" aan Brazilië zal leveren tegen 15.000 ton katoen ter waarde van circa 4.3 millioen! „Duizend mannen te erg" De bekoorlijke mevrouw Wilma Soss, presidente der „Vereniging van Aandeel- houdsters in het Amerikaanse Zakenleven", behoort tot de vaste aanwezigen op alge mene vergaderingen. In Mei 1949 aldus lezen wij in „Exchange" verscheen z|j majestueus in de vergadering der U.S. Steel Corporation, gekleed in een japon uit het vrolijke tijdperk van 1890teneinde aldus verklaarde zij „in overeenstem ming te zijn met de verouderde opvattingen van het bestuur ten aanzien van de verhou dingen tot de aandeelhouders". Als deze „vondst" ook eens in Neder land zou worden toegepast, voorzien wij een wijziging in de mode en een drukker bezoek aan de jaarvergaderingen. Sneller Uitvoerig en objectief is het jaarverslag der Surinaamsche Bankeen uitstekende gids bij het volgen van de ontwikkeling van dit gebied. Het verslag over 1951 is eerst 30 December 1952 door aandeelhouders goed gekeurd en eerst begin 1953 in Nederland verspreid. Juist omdat Suriname meer dan vroeger de aandacht trekt, mag een lans worden gebroken voor een aanmerkelijke versnelling dezer publicatie. (B) In verschillende landen en ten aan zien van uiteenlopende vraagstuk ken valt heden ten dage in wezen een zelfde probleem op te merken. Helaas is het allerminst zo, dat men zeggen mag, dat dit probleem zich op de voorgrond dringtintegendeel, gezien het belang van het vraagstuk is het juist opmerke lijk, dat er zo weinig aandacht aan ge schonken wordt. Dit probleem betreft ruw gezegd de behartiging van de be langen van de verbruikers tegenover die der producenten deftig gezegd de relatie tussen prijs en behoeftenbevrediging. Om dicht bij huis te blijven de Benelux. De Belgen zijn verontwaardigd over de ver meerdering van de invoer uit Nederland, waardoor, naar zij beweren, diverse hunner bedrijfstakken in moeilijkheden zijn ge raakt. Minister Zijl stra heeft in een o.i. moeilijk te bestrijden repliek, deze verwijten als niet door de feiten gerechtvaardigd, van de hand gewezen, doch dit wordt hem in België niet goed afgeno men. Moeizaam slepen de besprekingen tus sen de producenten zich voort en de gehele sfeer is over en weer niet wat zij wezen moet. De producenten achten hun belangen geschaad resp. bedreigd en laten over en weer niet na hun regeringen daarop opmerk zaam te maken. Maar één stem hoort men niet, terwijl die verreweg het sterkst van alle zou behoren te klinken die van de verbrui kers. Gesteld, dat minister Zijlstra eens on gelijk zou hebben en de Nederlandse export eens wèl de Belgische markt zou hebben overstroomd mag er dan ook niet eens op gewezen worden, dat een dergelijke over stroming alleen mo oei ijk zou zijn geweest, indien de Belgische verbruiker beter en goedkoper is bediend dan daarvoor? Nog niet zó lang geleden heeft de Bel gische textielexport ons land overstroomd, ten detrimente van onze textielfabrikanten. Mag er dan niet op gewezen worden, dat welke de gevolgen voor onze eigen pro ducenten ook zijn geweest door die enorme import uit België het Nederlandse tekort aan textiel in enkele maanden is op geheven en daardoor aan de Nederlandse verbruikers een enorme dienst is bewezen? Harrewarren Financiën en economie Men blijft harrewarren tussen de pro ducenten, en zowel in Brussel als in Den Haag staan landbouwers en fabrikanten rond het bureau van hun minister. En het is maar al te zeer te vrezen, dat die kring van producenten de bewindsman het uit zicht zal doen verliezen op de grote massa daar op de straat, waar de gewone man en zijn vrouw blij zijn, dat zij hun schoenen of textiel of wat ook, voordeliger hebben kunnen kopen maar er niet over denken hun mooie schoenen of goedkoper mantel pakje nu eens aan de minister te laten zien en hem voor het toelaten van de import te prijzen Dezer dagen besprak een Nederlands blad de consequenties van Europa's inte gratie. „Moet het dan zo worden" aldus stelde het angstig de vraag „dat onze landbouw in sommige maanden blootgesteld zal worden aan de concurrentie van invoer uit Zuidelijke landen, bijvoorbeeld uit Italië en dat onze industrie zich zal moeten meten met die van grote industrielanden als Duitsland en Frankrijk?" Naar onze mening zal dat, als men in tegratie wil, zeker het geval zijn. Dat voor uitzicht is voor menige Nederlandse be drijfstak inderdaad verre van bemoedigend. Maar wil men dan wel, dat onze landbouw zijn primeurs naar alle landen van Europa exporteert, maar deinst men er omgekeerd voor terug dat bv. Italië hier agrarische afzet zou trachten te krijgen? En moet men dan, tegenover de nadelen voor bepaalde bedrijfstakken, ook niet eens onderstrepen welk een zegen het voor de consumenten van geheel Europa ook die van Neder land zal zijn als zij gedurende het gehele jaar, ook in de nu schaarse maanden, land bouwproducten aangevoerd zullen krijgen uit alle delen van Europa, die dan in staat zijn te leveren? De Amerikaanse huisvrouw weet nauwelijks of haar. fruit uft Wisconsin, Florida of Californië komt maar wel, dat zij van een practisch ononderbroken aanvoer van groenten en fruit verzekerd is. Maar ook bij haar komt het niet op naar een ministerie te gaan om een lofzang aan te heffen over het ontbreken van invoer rechten en contingenten tussen de staten der V.S. onderling. Zii accepteert als vanzelf sprekend de voordelen voor de verbruiker van de uniforme binnenlandse markt, die Europa nog moet bereiken. Onvoldoende aandacht Bij alle besprekingen over Europese in tegratie wordt voortdurend aandacht be steed aan de belangen der producenten, wor den hun voor- en nadelen op een goudschaal tje afgewogen. Aan de belangen der grote groep der consumenten wordt, in verhou ding daarmee, in feite merkwaardig weinig, ja onvoldoende aandacht besteed. Het ware zeker te wensen, dat deze enorme groep haar belangen sterker naar voren zou kun nen brengen. Met genoegen valt op te merken, dat in hun redevoeringen te Wageningen op 7 dezer, zowel minister Mansholt als ook prof. Kuin juist het consumentenbelang op de voorgrond hebben gesteld en de Europese behoeftenbevrediging en niet het pro- ducentenbelang als het voornaamste doel der integratie hebben aangewezen. Minister Mansholt betoogde hierbij met nadruk, dat de practijk leert, dat noch de regeringen, noch de vakbeweging, noch ook de vrou wenverenigingen de belangen der verbrui kers afdoende verdedigen teveel zijn zij geneigd zich op den duur met de belangen der producenten te vereenzelvigen. Onhoudbare situatie Hoezeer dit ook in andere landen het geval is en tot welke merkwaardige en feite lijk onhoudbare spanningen dit leidt, bewijzen de Verenigde Staten. De regering steunt de boterprijs op 90% van de „pari- teitsprijzen", met het gevolg, dat boter thans in de winkel in New York 80 dollar cents per pound kost, tegen margarine 30 cents. Het resultaat is zoals haar Nederlandse zuster haar wel kon voorspel len dat de Amerikaanse huisvrouw ijlings op margarine is overgeschakeld en de Amerikaanse regering, om de prijs van boter op peil te houden, thans genood zaakt is per dag 2 millioen pounds boter in te kopen, of bijna de halve productie van alle Amerikaanse zuivelfabrieken! In drie maanden tijd zijn de voorraden boter der regering met 83 millioen pounds toege nomen en men verwacht per eind Maart een voorraad van 130 millioen pounds. Zou de steunprijs na 31 Maart wanneer de huidige regeling afloopt gehandhaafd worden, dan voorzien experts als gevolg van de grote voorjaarsproductie, een stijging tot het fantastische cijfer van 500 millioen pounds, d.w.z. meer dan de gehele jaar productie van Nieuw- Zeeland en voldoende voor Amerika's boter- verbruik gedurende vijf maanden! Is het wonder, dat in het zelfde Ameri kaanse blad, dat op deze feiten wijst, een advertentie van een landbouwblad uit het Midwesten trots betoogt, dat het inkomen der boeren in het Midwesten het dubbele is van het nationale gemiddelde, evenals hun investeringen in landerijen, gebouwen,'ma chines en werktuigen? Wat hebben de ver bruikers over deze behartiging van produ- centenbelangen, welke onder de ex-minister van Landbouw Brannan, een zo grote vlucht genomen heeft, te zeggen? Toch gevoelt de Amerikaanse landbouw, hoe sterk het landbouwfront ook is, zich minder gerust. Want de nieuwe minister, Ezra Benson, houdt een slag om de arm. „Steun aan de prijzen", aldus verklaarde Benson enige tijd geleden, „moet een be veiliging verschaffen tegen een ramp. Maar prijssteun die leidt tot het uitblijven van wij zigingen in de productie in de richting van een evenwicht tussen aanbod en vraag, en die oneconomische productie aanmoedigt en aanhoudende grote surplussen en sub sidies tot gevolg heeft, moet vermeden worden." Tussen „farm-block" en stijgende boter- voorraden (gezwegen van andere producten) is Mr. Benson's positie niet te benijden. Want, gezien de ervaring, is het niet waar schijnlijk dat hij een steun in de rug zal krijgen van het publiek. En evenmin dat de politici de wensen van de onmondige massa der Amerikaanse verbruikers meer aandacht zullen schenken dan bij vorige gelegen heden. Toenemende vraag Het grote punt is niet alleen, dat door het wegvallen van beschermende maat regelen van welke aard ook, de behoeften der verbruikers beter en goedkoper zullen worden voorzien, doch dat tengevolge daarvan de vraag weer zal toenemen en ruimte geschapen zal worden voor nieuwe activiteiten op tal van nieuwe gebieden. En wellicht zullen zelfs die bedrijfstak ken, welke hun prijzen op een lager niveau zien akomen, bespeuren, dat die Read about the amazing train ing course earth men will take before they can qualify for the trip through space! Massive machines simulating pressures 9 times a man's weight, speeds of 18,000 miles per hour, the problems of weightlessness and personal propulsion—all are explained. Read, also, WHEN CAN THE ROKS TAKE OVER IN KOREA?, a timely report on a most important topic. In I b March 7th Mow On Sal* America's Liveliest Weekly SLECHTS 75 CENT verlaging leidt tot een onvoorziene stijging van het verbruik. Niet alleen de ervaringen van de Amerikaanse produ centen bij de schepping van hun massa markt kunnen daarbij tot voorbeeld dienen, doch evenzeer het verrassende feit, dat de luchtvaartmaatschappijen thans hebben kunnen constateren. De in voering van de touristenklasse heeft op de Noordatlantische lijnen niet geleid tot een afneming der eersteklasse-passa- giers. Hier blijkt dus dat de lagere prijs een geheel nieuwe categorie van ver bruikers heeft gewekt, die zich zonder deze lagere tarieven niet zou hebben aan gemeld. Een opmerkelijk voorbeeld, dat een nieuwe aansporing inhoudt ook voor de producenten om bij alle be slissingen met de belangen der consu menten sterker rekening te houden dan thans in maar al te veel gevallen het ge val blijkt te zijn. - BENAUWENDE HARDLIJVIGHEID? LAST VAN CONSTIPATIE? SLECHTE SPIJSVERTERING? ONZUIVER BLOED? doen U al de narigheid spoedig vergeten. Na één VICHY-PIL, 's avonds ingenomen vóór het slapen gaan, voelt U zich de volgende dag al veel beter. Let op de juiste naam en het blauwe doosje VICHY PILLEN Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten Stabiele koersen Merkwaardigenvüs was Wall Street het eerste beurscentrum, waar de zekere gereserveerdheid, die door de dood van Stalin op alle buitenlandse beurzen was gewekt, weer verdween en waar bij toe nemende activiteit de koersen weder een opwaartse tendenz vertonen, zoals uit het erloop der Dow Jones-gemiddeldcn blijkt. DOW JONES-GEMIDDELDEN - 6/3'S3 5/3'53 26/2'53 Industrials .-...*3 280.52 283.86 284.35 Ralls .........£3 111.36 109.05 109.79 Utilities 53.77 52.45 52.57 Het gemiddelde der public Utilities be reikte zelfs een nieuw hoogterecord. Dit voorbeeld van Wall Street, dat nogal eens de toon aangeeft, werd door het Dam rak nog niet nagevolgd. Wij behoeven slechts te letten op de omzetten in de hoofdfondsen om te zien, dat de levendige stemming, waardoor Januari 1953 zich kenmerkte, nog niet is teruggekeerd. In de meest actieve aandelen als Koninklijke Olie, Unilever, Philips' Gloeilampenfabrieken en A.K.U. is het tegenwoordig weder een heel normaal verschijnsel, wanneer er in ver schillende tijdvakken tijdens het beursuur geen enkel stuk wordt omgezet en dus geen notering tot stand komt. Het wachten is nog steeds op een nieuwe stimulans. Wel verdient de aandacht, dat ondanks de grote stilte ter beurze de koersen zich goed weten te handhaven. Er is een zekere stabiliteit ontslaan, waarbij eerder van een gering aantrekken der koersen dan van koersverliezen kan worden gesproken. Dit wijst erop, dat de technische positie van de beurs gezond is, zodat een kleine opleving automatisch tot een verder koersherstel zal leiden. Een vergelijking van de koersgemiddel- den geeft het stabiele verloop duidelijk weer. Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bjj de hand blijft U iedere brand de baas en biust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. KOERSGBMIPDET ,DBN 9/3'53 10/3'53 H/3'53 12/3'53 lS/3'53 Petroleum 142.31 14L95 142.09 142.09 141.72 Industrie 205.65 205.73 205.98 206.01 205.85 Scheepvaart 161.68 161.95 162.42 163.14 164.06 Banken 134.26 133.95 133.54 133.20 133.30 Indon. fonds. 47.68 47.89 47.82 48.04 47.93 Algemeen 145.69 145.81 145.90 146.07 146.02 Enkele features De stimulans, waarop het Damrak wacht, moet uit Den Haag komen. Wanneer er inderdaad een wijziging zou komen in de overheidspolitiek, vooral op fiscaal terrein, dan kan dit tot een betere beurs- stemming leiden. Het jaarverslag van Van Gelder Zonen heeft er duidelijk op gewezen, dat bij het huidige tarief van de Vennootschaps belasting een verdere uitbreiding van het productie-apparaat der maatschappij uit rentabiliteitsoverwegingen niet verantwoord is. De industriële expansie wordt dus ten gevolge van de overheidspolitiek tot staan gebracht tot schade van werkgelegenheid en export. Iedere oprichting van een nieuw bedrijf en iedere expansie brengen risico's met zioh mede, en wanneer tegenover deze risico's de winstmogelijkheden door de fiscus grotendeels worden afgeroomd, dan zal dit alle ondernemingslust ten slotte doven. Wanneer door overheidsmaatregelen dit groeiproces wordt afgeremd, dan zal ook de aandelenmarkt hier automatisch onder lijden. Het wachten is dan ook nog steeds op de belastingherziening. De afwachtende en gereserveerde hou ding blijft beperkt tot de aandelenmarkt. Slechts enkele features vallen op te merken, waaronder lappen Wilton, welke vast ge stemd waren, i.v.m. een te verwachten omwisselingsaanbod in gewone aandelen. Ook aandelen Michiels Arnold waren beter op het bericht, dat andermaal 100 per aandeel van nom. 500 zal worden terugbetaalddaarentegen waren aandelen Apeldoornse Nettenfabriek flauw op de ongunstige bedrijfsresultaten. Duitse obligaties DE obligatiemarkt blijft goed prijshoudend gestemd. De nieuwe 3J% Staatslening weet zich behoorlijk te handhaven. De handel in dc- Duitse obligaties als Young, Dawes en KallUnlngen is veel ruB- tiger geworden. Ten einde misverstand te voorkomen merken wij op, dat de koerswinsten, behaald bij ver koop van deze obligaties, binnen het tijds bestek van één jaar, onder de bekende speculatiewinstbelasting. Art. 35 sub 3 van de desbetreffende Wet bepaalt, dat alleen bulten beschouwing blijven obligaties ten laste van schuldenaren, die binnen het Rijk wonen of gevestigd zyn, tenzij aan zodanige obligaties naast de vaste interessen, een aandeel in de winst of een optlerecht op aandelen la toegekend of tenzij de belastingplichtige de obligaties buiten het Rijk verworven heeft. Indonesische fondsen Opvallend is, dat de Indonesische fond sen het behaalde koersavans over het algemeen goed weten te handhaven. Dit geldt in het bijzonder ook voor rubber- waarden. Nu heeft de koersdaling in de laatste jdren voor Indonesische fondsen ook wel zeer grote afmetingen aangenomen. In vergelijking mei het koerspeil van 1938 is het huidig koersgemiddelde voor deze categorie fondsen meer dan gehal veerd. Voor een aantal nibbermaatschappijen heeft de Rotterdamsche Bank het in Neder land aanwezige netto-actief (dus na aftrek van de verplichtingen) becijferd en dit uit gedrukt in procenten van het aandelen kapitaal. Hoe relatief laag rubberwaarden nog ter beurze van Amsterdam noteren, komt duidelijk naar voren, wanneer men de huidige koersen beziet in het licht van dit in Nederland aanwezige actief. Het resultaat van de berekening treft men in onderstaand staatje aan. Netto-actief in Nederland uit. 1951 (in v. h. Kapitaal aandelen-kapitaal) Div. Koer3 1.000.— ca. 1951 10/3 '53 Amsterdam Rubber*) 25.000 75 9% 891% Kali Telepak 1.000 54 9% b) 87 oum Kendeng Lemboe 3.000 32 5% 72 Serbadjadi 2.600 10 0% 41J% Sumatra Rubber Cultuur 1.500 40 3% 50 Tanah Radja 1.000 53 10% 833% V.I.C.O, 2.000 10 0% 271% Ver. Majanglanden 4.242 27 a) 8%c) 51i% Vóór overneming Hessa Rubber, a) Uit, Maart 1952. b) Over 1952 wederom 9%. c) Over boekjaar 1961-'52 6%.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3