Een karavaan trekt door een dorstig land Deportatie van tienduizend Amerikaanse communisten? door D. van der Meulen Arabië Noord-Amerika 12 ELSEVIERS WEEKBLAD Zaterdag 21 Maart 1953 D3 eerste door de Britten verboden plaats, Nisaab, was door geduldig volhouden en door de onverwaohte hulp van de oude vriend Muhsin al 'Aulaqi, dan toch bereikt. Wel niet het zeer oude, door het aanstuivende zand der eeuwen thans nauw ingesloten stadje aan de wierook-weg zelf, maar de rotsheuvel Djebel Surraan met zijn wand vol in scripties, waar het ons om te doen was. Aan de voet van de rots werd een tegen goede betaling gehuurd stuk tentdoek ge spannen, de broer van de Sjeich der Hammaamstam installeerde zich onder een kameeldoornboompje dichtbij. Iedere dag werden per ezel een paar zakken water uit de dichtstbijzijnde put gebracht, af en toe zelfs een houten nap vol geite- melk van de kudde van een der mannen die elkaar afwisselden als bewakers en gidsen. Het was een grote teleurstelling geweest te constateren dat de inscripties zéér ge havend waren door werklieden die in het dorp van de Sjeich vier torenburchten ge bouwd hadden. Het waren lemen bouw werken staande op muren van rotsblokken. Juist die mooie, vlakke rotsplaten met de inscripties kon men aan de top zo goed met stokken loswrikken van de rest. Dan vielen ze naar beneden waar ze in veel stukken braken, klein genoeg om ze per kameel naar de plaats der bouwerij te vervoeren. Het was jammer. Hier zijn we te laat ge weest. Maar we werden getroost voor onze moeite en de betaalde 500.met de mededeling, dat men ons in de om trek zoveel graffiti zou wijzen als we maar wilden. Inderdaad hebben we iedere dag, op tochten in tel kens andere richtingen, onze buit aan copieën belangrijk kunnen vergroten. Uit de richting Nisaab werden we echter weggehouden zonder dat we dat in dit wijde land vol herinneringen aan de oude volken teveel merkten. Pas toen we verder, ge trokken waren en zö ver weg waren dat er van teruggaan geen sprake kon zijn, ver trouwden onze Hammaam-vrienden ons toe, dat alleen maar aan de buitenrand van een z..-r rijk inscriptiegebied geknabbeld hadden. We waren weggehouden van de eigenlijke wadi van het verkeer der Oud heid, omdat men vreesde dat we daar niet veilig zouden zijn. Daar toch was het hart van het Sultanaat Nisaab en dat was sinds lang en overtuigd in strijd met de „Haku- mah", d.i. de Britse regering in Aden. Dreiging Het kan niet lang meer duren tot het stille maar bittere conflict tussen de Brit ten in Aden en Koning Ahmad te Ta'ez in Jemen uitgevochten zal worden. Of zullen deze twee machten, die beide lid zijn van de U.N.O., inzien dat de tijd van het uit vechten van grensgeschillen voor hen voor bij is en dat ze zich aan arbitrage dienen te onderwerpen? Hoe het ook gaan zal, het abces rijpt en het zal openbreken en daar na zal er eindelijk vrede en veiligheid komen, ook in deze laat ste uithoeken van het ondoordringbare rots en woestijnland van Z.W.-Arabië, met zijn al zo veel eeuwen onder oorlog zuchtende bevolking. Het wetenschappelijke onderzoek heeft op dat moment niet gewacht. Soms heeft men alleen maar kunnen knabbelen aan de buitenrand van het gebied dat de schatten der Oudheid bergt. Soms heeft men door geld of door list er binnen kunnen gaan en iets van de er sluimerende waarden kunnen zien. Ook wij Nederlanders zullen niet mogen afwachten, we moeten proberen er weer dichter bij te komen nu we weten waar we precies moeten zijn. Aan de voet van de Djebel Surraan leer den we de hitte van het Arabië onder tent zeil kennen, 's Middags wanneer we lagen af te wachten wanneer het stijgen van de thermometer eindelijk voorbij zou zijn, en wanneer de „dust devils", de spiraalvormig opgezogen stofkolommen, met hun ver stikkende rondedans door de woestijn zou den ophouden, kregen we de zekerheid dat in schaduw- de hitte van 105, ja nog meer graden Fahrenheit en de gloeiende stof- wind, te verdragen zijn. Het was een goede voorbereiding voor de tocht naar Hadhra- maut, midden in het hete seizoen en na twee jaren zonder regen, terwijl het derde jaar reeds vorderde en de gewoonlijk regen- brengende maanden in stijgende spanning voorbij gingen, zonder dat Allah de gebeden van een om water zuchtend volk verhoorde. Verzwakte kamelen De kamelen halen hun schade In ze nemen lange teugen die men als een opzwelling kan volgen op de weg door de lange halzen naar de drinkwater maag Er was weinig voedsel meer in de ver droogde weidegebieden der kamelen. De dieren waren mager, mee tengevolge van de al verdere tochten die naar drenkplaat sen gemaakt moesten worden. Wij waren verplicht ongeveer het dubbele aantal kamelen te huren, omdat de dieren geen normale lasten meer konden dragen en om dat op minstens 2 extra kamelen voor watertransport gerekend moest worden. De tocht zette goed in. Men pleegt in Arabië met iets moeilijks langzaam te be ginnen. De eerste dag vertrekt men laat en marcheert men niet ver. De dieren moeten weer wennen aan hun zware, eentonige taak, de mensen moeten wennen aan elkaar en, in dit geval, moesten ze wennen aan ons, de Nasara, de Christenen. Maar we waren allen fris en vol goede bedoelingen en ver wachtingen. Toen er dan ook plotseling een konijn voor ons wegrende, lieten allen de karavaan in de steek en de jacht begon. Zou men de kleine renner kunnen insluiten en uitputten? Ja, dat lukte, öf ze ook lopen kunnen en het-lang volhouden. Levend vingen ze het dood moede diertje en des avonds was hét kampvuur een middelpunt van opgewekte mannen die wel wisten samen een harde tijd tegemoet te gaan, maar die geloofden in de zegen van hem die hun Zijn mildheid toonde in het hapje ge roosterd, taai konijnenvlees, dat in hun sobere Bedoeïenenbestaan een zeldzaam heid is. Op de verdere tocht zagen we nog heel wat konijnenop het rotsplateau, de djool, twee weken later zagen we zelfs enkele gazellen, maar de snelheid en de vol harding waren uit de gang onzer mannen en alle jagerslisten faalden. De karavaan trok door het onveilige gebied tussen Brits protectoraat en het Jemenietische rijk. Iedere Arabier loopt hier met geweer en patroongordel 's nachts wordt gewaakt, wie het kamp nadert wordt aangeroepen en wanneer hij niet dadelijk stilstaat door een waarschu wingsschot tot inkeer gebracht. Voort durend is er spanning van zich in gevaar te weten. We trekken nï£t recht op ons doel af, maar gaan via de enkele bekende drenk plaatsen, waar ook nu nog water is. Daar trekken mens en dier uit steeds verder ge legen gebieden op samen. Dat zijn plaatsen waar de door Arabische nood en woestijn-, traditie geheiligde regels' van godsvrede onaantastbaar heersen. Wanneer men zo'n waterput nadert, wordt het leven diger op de elders stille woestijnpaden. In lange, dunne lijnen trekken de kara vanen van waterzoekenden uit alle windrichtingen naar dat éne punt. Daar heerst de drukte van een bedevaartplaats. Grote kudden kamelen, ezeltjes, schapen en geiten liggen geduldig op hun beurt te wachten. De begeleidende Bedoeïenen, man nen en vrouwen, zijn in volle actie. Ze wer ken in een jacht, zonder rust. Hoe harder men zich inspant des te luider zingt men de liedjes van het arbeidsrhythme. De leren zakken worden gevuld en op rijen gelegd om straks opgeladen te worden. De kamelen, die het lang zonder drinken hebben uitgehouden, halen hun schade in.. Ze nemen lange teugen die men als een opzwelling kan volgen op de weg door de lange halzen naar de drink watermaag. Al ze zich volgedronken heb ben, worden ze weggeleid. Vóór ze een dag later vertrekken, zullen ze nog eenmaal naar het water geleid worden. De sobere dieren hebben dan geen dorst, maar door klokkende geluiden en zangerige woorden van hun begeleiders zullen ze weer aan het drinken gebracht worden. Als "ze dan ge heel voldaan zijn en hun flapperende, lange lippen heen en weer schudden zodat het water in 't rond spat, worden ze in kniel- houding gecommandeerd, twee mannen trekken de kop achterover en rukken de bek open, een derde giet uit een hoog geheven zak de lange hals nog boordevol. Pas wanneer het dier „overloopt" laat men het los, wetende dat nu alles tot 't uiterste gevuld is. Het werk geschiedt met gezang en geroep der mensen en met krachtig protest-gerochel van de dieren. Het is een dag en nacht doorgaande actie, begeleid door het lied van het drenken. Mannen, vrouwen en meisjes werken samen, uit dagende grappen en vrouwelijke, snel en fel parerende antwoorden klinken er tussen door en doen alle werkers soms schaterlachend applau disseren. Men herkent 4© men sen niet die hun zorgen ver gaten, die hun angst bij het naderen van deze plaats ach terlieten, die door het water, Allah's kostbaarste gave, tot mensen wórden wier werken spelen is. 's Nachts gaat het komen en wegtrekken door, het drinken en het vullen van zakken en vernieuwd trekt men dan de hopeloze woestijn weer in. Van drinkplaats naar drinkplaats zijn we gereisd. Het waren geen putten, maar plaatsen aan de basis van het hoge rotsmassief der djools van Hadhramaut, waar het grondwater stuit op mét-doorlatende lagen én rtaar buiten vloeit. Natuur lijke rotskommen, soms lage lange rotsspleten, wel len daar vol water. Dit zijn de plaatsen die, zij het in geringere hoeveelheid, ook in grote droogte blijven vloeien. Het trekken daar heen en het terugkeren naar de 'weidegebieden, vullen het leven van de stammen die uit harde ervaring weten, dat het er nu om gaat de strijd om het water te win nen. Van uitbreiding der kudden zal geen sprake meer zijn. Het zal er om gaan een zodanig restant in A. A. M. STOLS - UITGEVER 's-Gravenhage NICO WIJNEN TEGENZIN ing. 2.90 dit soort verzen heeft zijn gelukkigl DE NIEUWE leven te houden dat men zelf het eind® van de droogte haalt. Alle volwassenen kennen die stille, verbeten strijd waarin de kinderen, de ouden, de zwakken het afleggen. Waarin een stam zoveel man kracht verliezen kan, dat zij het zelf standige bestaan moet opgeven en zich in dienstbaarheid moet aansluiten bij een andere, gelukkigere. In 1944 zagen we Hadhramaut tegen heit einde van zo'n catastrophe. Het vee was er toen 'vrijwel verdwenen en in de straten van de stille stadjes weerklonk het zwakke geroep om hulp van hen die lagen te ster ven, die al te zwak waren om op te staan en die wij ook niet helpen konden. In de stille nachten hoorden we hun klagende, bevende spreekkoren opklinken tegen de wanden van de huizen der notabelen waar we onderdak vonden „O Christen, o vreemde ling, waar is je kleine beetje hulp voor ons?" Omdat ik die niet kon geven, vluchtte ik toen uit het werkelijk verdorstende deel van het land. Nu was het nog zó erg niet. Men was pas aan het begin van de derde zomer, do tijd die regen placht te brengen. En ieder die ik vroeg naar zijn zorg, antwoordde met een 'glimlach „Er komt regen, binnenkort, Allah kerim", Allah is immers barmhartig! Een imposant gebouw van vele -verdiepingen waar notabelen wonei NEW YORK, Dinsdag Men zal gedurende de komende maan den veel horen van Herbert Brow- nell, Eisenhower's minister van Justitie. In diens departement werden ge durende de laatste weken beslissingen genomen, welker uitvoering stuk voor stuk de internationale aandacht zal op eisen. Tot die beslissingen behoort, dat veel meer dan tot dusverre het geval was, gebruik gemaakt zal worden van depor tatie van die elementen welke de Staat vijandig zijn. Wat deze lieden betreft heeft Washington door de jaren heen lankmoedigheid betracht. Met die'hou ding is het eindelijk afgelopen. Er doet zich echter ten opzichte van de deportatie een moeilijkheid voorvolgens de wet op de deportatie moet er een land zijn, dat de gedeporteerde toelaat. Boven dien schrijft de wet voor, dat geen onge wenste vreemdeling naar een land gedepor teerd mag worden, waar hem een strafver volging wacht. Het ziet er naar uit, dat een wetswijziging öf -aanvulling, de regering uit de impasse zal moeten helpen, die daaruit kan ontstaan. In kringen, die daarvan op de hoogte ge acht kunnen worden, wordt verondersteld, dat de deportatie van 10.000 genaturali seerde communisten in overweging wordt genomen. Gedurende processen, welke de laatste jaren tegen communisten gevoerd zijn, gebleken, dat het Federal Bureau of Inves tigation (FBI) uitstekend op de hoogte is van boven- en ondergrondse communisti sche activiteit. In die processen dienden personen als getuigen, die tien, twaalf jaar lang tot de (Amerikaanse) communistische gelederen behoorden, maar achteraf bleken daarin door de politie gegeven opdrachten tet vervullen. Dat recente ledenlijsten van communisti sche organisaties in handen van de politie zijn,, werd onlangs in de pers verklaard. Bij het uitbreken van een noodtoestand zouden die lijsten natuurlijk hun nut bewijzen. Sinistere figuren Woonhuis dat veel weg heeft van een palelstegen de muren weerklonken eens de spreekkoren der vertwijfelden De straffe maatregelen, welke minister van Justitie Brownell heeft voorbereid, heb ben niet alleen betrekking op communisten. Zo heeft Brownell de dossiers bestudeerd, die op dè sensationele verhoren betrekking hebben, welke sinistere figuren van het New Yorkse „waterfront" onlangs ondergingen. Uit die verhoren is bijv. gebleken dat er enkele werkgevers zijn, die met een kleine, maar machtige groep gangsters samenwer ken om concurrentie onmogelijk te maken. Die gangsters slaagden er in zich bestuurs- posities in bepaalde vakverenigingen te verwerven. De federaties van vakverenigin gen hebben er in Washington op aangedron gen om een eind te maken aan het werk van deze „racketeers". De overheid heeft tot een drievoudige aanval besloten. In de eerste plaats wordt gebruik gemaakt van het onfeilbaar geble ken systeem, dat jaren geleden de ondergang van de meester-bandiet Al Capone bewerk stelligde. Het was destijds onmogelijk om deze „overlord" van de onderwereld een der talloze misdaden te bewijzen waarin hij de hand had. Toen werden de T-mannen erbij geroepen, de soeurders van het depar tement van Financiën. Zij slaagden erin aan te tonen, dat Al Capone bij het invul len van zijn belasting-biljet elke bepaling van de wet overtreden had. Dit bewijs was het middel om Al Capone achter de tralies te zetten. De tweede aanval welke minister van Justitie Brownell onderneemt om een eind temaken aan de ondraaglijke wantoestan den in de New Yorkse haven, maakt gebruik van de anti-trust wetten. Men is in Washington van mening, dat die wet de mogelijkheid biedt om een aantal leidende figuren van het havenbederf de gevangenis in te helpen. De rijksrecherche zou een grote hoeveelheid bewijsmateriaal vergaard hebben. De derde aanval ie al begonnen door Charles Tobey, de populaire Senator van New Hampshire. Tobey speelde destijds bij de bekend geworden Kefauver-commissie een belangrijke rol en droeg er o.a. toe bij, dat niet alleen het beleid van ex-burgemees ter (thans ex-ambassadeurO'Dwyer onder de loupe werd genomen, maar maakte het New York's beruchtste gangster Frank Cos- tello zo moeilijk, dat deze grossier in wets verkrachtingen de cel niet meer vermijden kon. Bijzonder grote macht Senator Tobey presideert een senatoriale, semi-juridische rechtszitting, die hem in staat stelt personen te dagvaarden, welke hij over de wantoestanden in het New Yorkse havengebied verhoren wil. Zulk een verhoor gaat over beëdigde verklaringen, waardoor bij gerechtvaardigde twijfel Tobey de officier van Justitie verzoeken kan een vervolging wegens meineed tegen de betrok ken getuige in te stellen. De dagvaardingen, welke door de par lementaire commis- sie worden uitge vaardigd zijn niet minder bindend dan die welke recht streeks van de rech ter uitgaan. Waaruit dus blijkt, dat de Senator, die de verhoren leidt, over een bijzonder grote macht beschikt. De ge dagvaarde kan zich, zo hij dit wenst, tijdens het verhoor door een rechtsgeleer de van advies laten dienen, zij het dat de bevoegdheden van de adviseur beperkter zijn dan tijdens een gewone rechtszitting. De parlementaire commissies beschikken dus over enorm grote bevoegdheden en trekken als regel knappe koppen tot zich. Oppervlakkig bezien maken zij de indruk verlengstukken van het justitiële apparaat te zijn, maar wijdt men meer aandacht aan de werkelijke betekenis van die commissies, dan blijkt het dat zij van de onbeperkte macht van de Amerikaanse volksvertegen woordiging getuigen. En in feite de concen tratie van kracht betekenen, waarover de grootste democratische samenleving der wereld beschikt. Het feit dat er soms critiek wordt uitgeoefend op de wijze waarop het verhoor plaats vindt, heeft niets te maken met de voortreffelijkheid van de instelling als zodanig. Het k de volksvertegenwoordiging die een onderzoek instelt naar toestanden en personen en er is in de Verenigde Staten geen instantie die over een grotere macht, over meer bevoegdheden beschikt dan de, vertegenwoordigers van het volk. Dagelijks meer feeling Het is een openbaar geheim, dat de pers thans veel meer moeite heeft om een mededeelzame connectie tegen het lijf te lopen dan onder Truman's bewind moge lijk was. Eisenhower, die dagelijks meer de „feeling" van het regeringsapparaat krijgt (deze mening is algemeen) wenst niet het risico te lopen dat Truman tot zijn schade meermalen liep loslippigheid van medewerkers. De politieke reportage, voor zover deze niet op openbare activi teiten betrekking heeft, is in Washington dan ook veel tijdrovender geworden dan veteraan-reporters zich kunnen herin neren. Maar één ding wordt als vaststaand aan genomen Eisenhower is zeker niet voor nemens een president te zijn die bij wijze van spreken met belangstelling uit de ramen van het Witte Huis kijkt om te zien wat zich op Capitol Hill afspeelt. Het zijn ongekend ernstige, ongekend ge compliceerde proble men waarvoor de pre sident zich gesteld ziet. Om daarvoor een oplossing te vinden die oplossing te verwe zenlijken, moet Eisenhower zeker zijn van de steun van de regeringspartij. Robert A. Taft, leider van de majoriteitspartij, ziet dit in. Vandaar dat er vooral gedurende de laat ste weken achter de schermen van het poli tieke leven veel gesproken wordt over de (onverwachte) harmonie tussen de president en de eerste politieke leider van het Con gres. De beveiliging van het volk is de aller eerste opdracht, welke de president elke mi nister van zijn kabinet gaf. Gaandeweg zal de vervulling van die opdracht zichtbaar worden. Vandaar dan ook het complex van veiligheidsmaatregelen, dat het Witte Huis tegen communistische infiltratie heeft ge nomen. Die actie is in wezen niet anders dan een voorzorgsmaatregel. Zij, die verklaar den bevreesd te zijn dat daardoor demo cratische vrijheden in gedrang kunnen komen, voelden die vrees verminderen ten overstaan van onthullingen, welke de gegrondheid van bedoelde actie bewezen. MAX TAK

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2