L. Wh Rampenfonds kan alle schade niet vergoeden EXPEDITEURSFIRMA VAN OMKOPERIJ BESCHULDIGD N.J. ,V. wordt opgeheven Tegen woesteling op de weg tien maanden geëist BEELDJES Zaterdag 21 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Duitse groentenimporteurs boos (Speciale correspondent) DUISBURG. Felle beschuldigingen van woeker en omkoperij zijn door een grote groep Westduitse groenten- en fruitimporteurs geuit tegen de expediteursfirma M. uit Vcnlo, die dank zij het monopolie van de kisten- registratie, tijdens het transport van goederen of lege kisten van en naar Duitsland, in vier jaar tijds een ongeoorloofde winst van bijna 2% millioen Mark (circa 2 millioen gulden) zou hebben gemaakt. Aldus bericht het te Dusseldorf verschijnende dagblad „Rheïnische Post". Bovendien zou door de handelwijze van deze firma een groep Duitse expediteurs schade hebben geleden. Namens de importeurs is teruggave geëist van ongeveer 2 millioen gulden (2.4 millioen Mark) teveel betaalde registratiekosten, terwijl de expediteurs een vordering van bijna 1 millioen Mark (f 900.000) hebben ingediend. Tenslotte is ook nog een aanklacht ingediend tegen de President van de Bond van Duitse Fruitgrossiers dr Erich Müller, die het doen en laten van de firma M. met zijn naam zou hebben gedekt, waarvoor hij een „lening" ontving van 100.000 M. (f 90.000). Lening met als rente „waardevol advies" De afbetaling van deze lening zou geschieden met „waardevolle advie zen". Het werk van de firma M., waar van de seniorchef J. E. in Venlo en diens zoon P. E. in Kaldenkirchen even over de grens woonde, bestond uit het noteren van het aantal kisten, dat de grens overging. Bijvoorbeeld: 3000 kisten uit Nederland aan impor teur die en die; 3000 kisten van impor teur die en die naar Nederland. De im porteurs moesten daarvoor aanvanke lijk 15 pfennig per kist betalen, later daalde dit bedrag tot 12 en nog later tot 10 pfennig (9 cent). Van 1 Mei 1949 tot 30 Januari 1952 werden ruim 26 millioen volle of lege kisten geregi streerd. Voor deze registratie werd door de firma M. ruim 3 millioen Mark geïncasseerd. Met de rente mee, waren de totale inkomsten gedurende deze periode ruim 3 millioen gulden. Daar tegenover stonden ongeveer 700.000 gulden aan werkelijk gemaakte kosten, zodat de zuivere winst van de firma M. bijna 2% millioen gulden in Duitse valuta bedroeg. Volgens het verdrag, waarbij aan de firma M. het monopo lie werd gegeven voor deze kistenre- gistratie mocht zij echter niet meer in rekening brengen dan de werkelijk door haar gemaakte kosten, hetgeen becijferd is op ongeveer iVz cent per kist. De firma M. verdiende door deze te hoge kostenberekening een kleine tweehonderd duizend gulden per mnd. Van deze bedragen, die in Duits geld werden verdiend, was geen cent be lasting betaald, zodat de Duitse fiscus, toen zij achter deze affaire kwam er als de kippen bij was om ruim een millioen gulden te incasseren. De Duit se expediteurs klagen er over dat de firma M. door haar monopoliepositie precies wist welke grote transporten er moesten worden uitgevoerd. Zij deed dit dan met haar eigen transport onderneming, zodat de Duitsersv er in hun eigen land niet eens aan te pas kwamen. Daarvoor verlangen zij thans de schadeloosstelling. Er is verder nog een advocaat, een zekere mr Schütt bij betrokken, tegen wie door de Duitse centrale voor be strijding van oneerlijke concurrentie Rampenfonds krijgt Raad van advies Het Nationale Rampenfonds heeft besloten tot instelling van een Na tionale Raad van Advies en Bijstand, die advies en steun zal geven bij het werk van hei fonds. De Nationale Raad, die als voorzit ter heeft oud-minister mr H. L. s'Ja- cob, heeft tot taak het geven van advies voor de toewijzing der binnen gekomen gelden, het geven van leiding aan en het houden van toezicht op de uitvoering van de hulpverlening, vol gens richtlijnen van het Rampenfonds. Indien daaraan behoefte mocht be staan, zal tot uitbreiding van de Raad kunnen worden overgegaan. een aanklacht is ingediend. Deze ad vocaat zou, aldus Rheinische Post een lening van f 130.000 (140.000 Mark) heb- Atoomontploffing is tegengevallen LAS VEGAS. Bij een nader on derzoek naar de schade tengevolge van de atoomproef, die Dinsdag op de Yucca-vlakte is gehouden, blijkt, dat de uitwerking van de ontploffing minder krachtig is geweest dan men eerst geloofde. Een huis op Uyee km afstand van de ontploffing is vrijwel onbeschadigd gebleven Een ander huis op één km afstand zo.u eventuele bewoners een behoorlijke bescherming hebben geboden. Indien noodzakelijk zouden reddingsploegen na. ongeveer vijf minuten hulp hebben kunnen bie den zonder dat zij ernstig gevaar zou den lopen door radio-activiteit. De commissie voor atoomenergie zal waarschijnlijk in de laatste helft van Mei met nieuwe proeven beginnen. ben gekregen, voor zijn waardevol ju ridisch advies bij de organisatie van deze al te zakelijk opgezette onderne ming. 25 jaar bevordering van nationale gedachte 's-GRAVENHAGE. Na vijf en twin tig jaar te hebben bestaan, zal het Nationaal Jongeren Verbond worden opgeheven. Een communiqué herinnert er aan, dat het Verbond zich steeds heeft bezig gehouden met de verbrei ding van de nationale gedachte onder de jongeren en vooral heeft gestreden voor versterking van 's lands weer kracht en voor de rijkseenheid. „Nu het zijn taak voor het grootste deel ziet vervuld of vervallen, acht het Verbond de tijd tot opheffing aange broken. Wel meent het, dat de natio nale gedachte onverzwakt dient te worden gehandhaafd, maar anders ge richt, in het verband der groeiende internationale samenwerking", aldus de mededeling van het hoofdbestuur. Het Verbond meent een goede grondslag te hebben gelegd voor een algemene jeugdorganisatie, welke als doe! heeft de vorming van haar leden tot goede Nederlanders. Het N.J.V.- jeugdwerk, t.w. de zeekampen, de zee- cadetkorpsen en het adviesbureau voor beroepskeuze, kunnen zelfstan dig worden voortgezet. Rechtzitting wordt in café voortgezet BREDA. In de zaak tegen de Roo- sendaalse aardappelhandelaar A. H. V., die op de avond van 30 Mei van het vorige jaar met volle vaart inreed op een groep militairen van de Nationale Reserve, waardoor van de zeventien man 7 zwaar en 6 licht werden ge wond, terwijl de wachtmeester Jonker gouw onmiddellijk om het leven kwam. is door de officier van justitie een ge vangenisstraf van tien maanden geelst en ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar. Bij het horen van een inspecteur van de gemeente-politie te Roosendaal rees verdenking van meineed, gepleegd door de getuige a décharge, een zekere T. uit Bergen op Zoom, die tijdens de vorige zitting onwaarheden zou heb ben verkondigd. Een der getuigen had nl. na de eerste zittingsdag in hetzelfde café, waar de verdachte vóór de aan rijding had vertoefd. de zaak van de aviateur v. C. onder Seppe zo zitten „doorslaan", dat omstanders aan zijn afgelegde verklaring begonnen te twij felen. Omdat de aviateur-caféhouder, niet kon verschijnen, verplaatste de recht bank zich onverwachts naar diens zaak het café „De Cockpit" in Seppe. Aan de stamtafel in het café. werd Na Malenkofs rede Amerika merkt nog niets van vredeswil WASHINGTON. President Eisen hower heeft op een persconferentie medegedeeld, dat de Verenigde Staten altijd minstens halverwege aan een Russisch vredesaanbod tegemoet zul len komen. Zijn regering zou steeds de vrede met elk eervol en fatsoenlijk middel nastreven. Eisenhower zeide verder, dat hij in de onlangs gehouden redevoeringen van de nieuwe Russische premier, Ma lenkof, tekenen had bespeurd, waaruit blijkt, dat hij naar vrede streeft. de zitting voortgezet en ook weer on derbroken, omdat er ijlings nog een getuige uit Roosendaal moest worden gehaald. Intussen verschafte de café houder het onverwachte gezelschap uitsmijters Daar T. zelf niet gehoord kon wor den, omdat hij voor zaken in Rotter dam was, besloot de rechtbank de eventuele meineedzaak aan te houden. Zutphen-rally voor invaliden ARNHEM. Invaliden uit Enge land, Frankrijk, België en Nederland zul'en in Juni met hun motordriewie lers weer deelnemen aan de zgn. Zut- phen-Rally, die dit jaar het eerste lustrum beleeft. De deelnemers zullen, gedurende een week in ons land ver blijven. Zij zullen trips maken naar verscheidene plaatsen, w.o. Volendam en Giethoorn. Droogte bedreigt de Franse oogst LONDEN. De Franse boerenbond heeft medegedeeld, dat Frankrijk op het ogenblik met de ergste droogte sinds 1878 te kampen heeft. Als er binnen veertien dagen geen regen valt, zal de oogst ernstig gevaar lopen. Uit Frankfort wordt gemeld, dat ook de boeren in Zuid-Duitsland zich ernstig zorgen maken over de oogst ten gevolge van het warme weer. Berichten uit België en Groot-Brit- tannië maken melding van droogte, maar men maakt zich daar niet onge rust over de oogst. Uit Parijs wordt gemeld, dat in Frankrijk in zeven weken geen regen is gevallen. Grote oppervlakten groen land in Noord- en Midden-Frankrijk zijn verdord. De droogte bewees ook gevaar voor de bossen op te leveren. In de afge lopen week hebben vier bosbranden schade aangericht in Noord- en Midden-Frankrijk. Werkkleding nodig..? Fins schip gezonken DEN HAAG. Het Finse schip „Roine" is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in dichte mist nabij het lichtschip Newarp gezonken, na in aanvaring te zijn geweest met het Britse schip „Briardene". De „Briar- dene" heeft zestien bemanningsleden van de „Rolne" aan boord genomen. Een man wordt vermist. De „Briardene" liep een gat aan de voorsteven op, doch de bemanning wist het schip drijvende te houden. Het schip heeft koers gezet naar Newarp. Paus ontving weer na zijn ziekte VATICAANSTAD. Paus Pius de Twaalfde heeft 80CO personen in audiëntie ontvangen, de eerste sinds zijn ziekte. Hij zeide tot hen dat de onwetend heid van de massa haar weerloos maakt tegenover bekwame volksmen ners of gewetenloze politici. Ver doorgevoerde propaganda, zelfs indier. deze geheel en al onjuist is. slaagt er altijd in heel wat mensen die van critische zin verstoken zijn, over te halen, aldus de Paus. De omstandigheden, teweeggebracht door de industriële beschaving, bren gen de ontworteling van individuen en gezinnen met zich. Deze vallen dan terug op pasklaar gemaakte stelsels die volgens de Paus zijn ingegeven door kortzichtige en materialistische opvattingen aangaande de mens en zijn bestaan: Wanneer de opvoeding van volwas senen haar doel niet wil missen, dan moet zij alles in het werk stellen om deze weer in aanraking te brengen met een levende traditie, in het bij zonder met die van de kerk. Duitse Bondsraad spreekt 17 April over E.D.G. BONN. Reinhold Maier, voorzit ter van de Westduitse Bondsraad (Eerste Kamer) heeft tijdens een diner van de Duitse persclub verklaard, dat de Bondsraad de conventies van Bonn en het verdrag inzake het Europese leger op bepaalde voorwaarden op 17 April zal goedkeuren. De Bondsdag (Tweede Kamer) heeft de overeenkomsten gisteren goedge keurd. Oost Duitsland tegen de verdragen van Bonn De beide huizen van het Oostduitse =zg. „parlement" hebben in een verenigde zitting, de goedkeuring van -de Duitse Bondsdag van de conventie van Bonn en het verdedigingsverdrag van nul en gener waarde voor het Duitse volk genoemd. Zoveel mogelijk hulp in de „persoonlijke sfeer" DEN HAAG. Het geld, waarover het Nationale Rampenfonds op het ogenblik beschikt, wordt, hoe offervaardig het Nederlandse volk en ook het buitenland zich ook hebben getoond, lang niet voldoende geacht om dc nood „in de persoonlijke sfeer", ontstaan na de stormvloed van 1 Februari, geheel te lenigen. In een persconferentie heeft de directeur van het fonds, luitenant-generaal P. Alons, enige mededelingen gedaan omtrent de hulpactie. HU stelde voorop, dat het fonds graag alle schade, gelegen in de persoonlijke sfeer, wil vergoeden, maar niet weet hoever het kan gaan. De omvang van deze schade is nog op geen stukken na bekend. Voorts zijn aan de Provinciale Op- bouworganen in de getroffen provin cies credieten tot een gezamenlijk be drag van 900.000 gulden beschikbaar gesteld, ter voorziening in dringende behoeften zoals kampeeruitrustingen voor mensen, die terugkeren onder omstandigheden, welke de aanschaf fing van definitief huisraad nog niet wettigen, terwijl in alle andere plaat sen, waar de terugkeer is begonnen, een aanvang is gemaakt met een eer ste uitkering op huisraadschade. Vergoeding huisraadschade Ten aanzien van de vergoeding van huisraadschade deelde luitenant-gene raal Alons mede, dat men normatieve lijsten heeft samengesteld van nood zakelijk geacht huisraad in een gezin. Die artikelen zijn getaxeerd op een zekere vervangingswaarde en men gaat dan na, hoeveel van dit huisraad een getroffene heeft verloren. Van dat bedrag krijgt hij een eerste uitkering van 50 Het bedrag, dat nodig zal zijn om die uitkering van 50 ®/o te doen, heeft men ruw geschat op 40 millioen gulden. Indien de middelen van het fonds het zullen toelaten, zal een hogere uitkering dan 50 wor den gedaan. Intussen zijn tot dusverre 2500 che ques uitgeschreven, in hoofdzaak voorschotten op de uitkering van 50 'I*. Deze cheques belopen in totaal ruim 550.000 gulden. Men zal ook aandacht moeten schenken aan periodieke uit keringen aan weduwen en wezen, aan het herstel van het sociaal-culturele gemeenschapsleven en aanvullende hulp in alle gevallen waarin de ver goedingen van rijkswege, die nood zakelijkerwijs aan streng omschreven normen zijn gebonden, aanleiding tot onbillijkheden zouden geven. Van de ongeveer 83 millioen, die het fonds tot dusverre heeft ontvan gen, is 15.4 millioen afkomstig uit het buitenland. Wat tot dusver werd uitgegeven In de eerste weken nr. de ramp fi nancierde het fonds de hulpverlening in de vorm van transport, kleding, voeding en verzorging van geredden en redders en de inrichting van nood hospitalen en nood verblijven. Dit alles vergde een bedrag van 1.7 millioen gulden. Voor de aanschaffing van en kele kleine persoonlijke benodigdhe den voor geëvacueerden werd 1 mil lioen gegeven-, voor de uitzending van colonnes gezinsverzorgsters. maat schappelijke werksters en hulpkrach ten 250.000 gulden. Veertig duizend gulden schade door brand GOUDA. Een felle uitslaande brand heeft gewoed in het pakhuis van de boterhande' aan de Lange Groenen- daal te Gouda. De hoeveelheden kaas en vet, samen ter waarde van 85.000 gulden, hebben zo goed als geen schade geleden. Wel is de voorraad verpakkingsmateriaal, die een waarde van 18.000 gulden heeft, vrijwel geheel verloren gegaan. Ook r n het pand werd grote - hade aan gericht. De totale schade wordt ge schat op 40.000 gulden, welke door verzekering wordt gedekt. Over de oorzaak vp^ de brand tast men nog in het duister. Speelgoed-racket. Neurenberg Duits landis overbekend door zijn speel goed-industrie. Onlangs d op een beurs de boven afgebeelde „racket" voor speeldoelcinden gedemonstreerd. Met behulp van een pompje wordt het „lichaam" voorzien van water met gecompresseerde lucht (links). Rechts op de foto ziet u de uitwerking als de „V-X" afgeschoten wordt. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentworth 9. „Hoe had ik dat kunnen beletten?" „Je hebt het niet eens geprobeerd". „Neen, want ik mocht je niet tegenhouden als je weg wilde". Hij zweeg, want de eenvoudige woorden: „Ik wilde niet weg" konden niet over zijn lippen komen. Elizabeth had hij zijn hele leven gekend en Mar jory slechts een drietal weken. Als je drie en twin tig bent, wekt alles wat nieuw, onverwacht, onbe kend is, je gevoel voor romantiek op en je hebt er zelf schuld aan wanneer de luchtspiegeling ln de woestijn je bedriegt. Marjory was niet veranderd dat had hij zichzelf steeds moeten voorhouden! Voorover gebogen, met de handen tussen de knieën, deed hij het verhaal, eerst hakkelend, daarna vliegensvlug. ,,'t Was niet héér schuld, weet je. Met mij was het geen leven en het kindje stierfze bezat niets, geld was schaars. Marjory was aan een goed leventje gewoonze had met heel veel menesen omgegaan. Ik kon haar daarvoor niets in de plaats geven. Onze flat was zo bekrompen, dat ze er een hekel aan kreeg. Ik was altijd weg; we hadden geen geld en als ik soms thuiskwam, mopperde of klaagde ik. Heus, je kunt het haar niet kwalijk nemen". „Wat is er precies gebeurd, Carr?" „O, ik werd naar Duitsland gestuurd en pas tegen het einde van het jaar gedemobiliseerd. Ze schreef nooit veel en toen helemaal niet. Thuis komende trof ik vreemden in de flat aan. Zij was weg en niemand wist waarheen. Toen ik voorgoed thuis kwam, trachtte ik haar op te sporen; ik betrok op nieuw de flat, omdat ik toch ergens moest wonen en kreeg dit baantje op een letterkundig bureau, opgericht door een van mijn vrienden, Jack Smithers. Je herinnert je nog wel, dat ik hem in Oxford heb leren kennen. Hij was oorlogsinvalide en zette dit zaakje op vóór het grote offensief". „En?" vroeg Elizabeth. Hij keek haar aan en ging toen verder. „Ik had zo'n idee, dat ze wel terug zou komen. Nu, dat deed ze dan ook; op een ijskoude avond in Januari. Toen ik tegen middernacht thuiskwam, vond ik haar ineengedoken op de divan. Ze moet zo goed als bevroren zijn geweest, want ze had niet eens een mantel, alleen een'dunne jurk aan. Ze had het dekbed uit de slaapkamer gehaald en de elec- Irische kachel aangestoken, maar toen ik binnen kwam, had ze al hoge koorts. Ik haalde een dokter, maar 't was een hopeloos geval. De kerel, met wie ze er vandoor was gegaan, had haar zonder een cent op zak in Frankrijk achtergelaten en ze had alles verkocht om de reis te kunnen betalen. Dat ver telde ze me, maar ze wilde zijn naam niet noemen. Tn haar ijlkoorts sprak ze nog over hem, want -n- danks alles wat hij h'aar had aangedaan scheen ze nog van de vent te houden". „Misschien dacht ze wel over jou", opperde Elizabeth na een kort stilzwijgen. „O, neen", antwoordde hij, met een bittere lach. „Ze had zijn foto bewaard. Daardoor weet ik het en zal ik hem eens vinden, 't Ding zat onder een gaasje in haar poederdoos en waarschijnlijk had ze gedacht, dat niemand het daar zou zoeken, maar natuurlijk vermoedde ze niet, dat ze sterven zou. Ze zou het ook niet hebben geloofd, als iemand het haar had verteld", besloot hij hees. „Arme Marjory!" riep Elizabeth uit. „Ja", knikte hij, „maar ik heb die foto en op een goede dag zal ik hem vinden. Jammer genoeg was de naam van de fotograaf weggeknipt, om het por tret in de doos te doen passen, maar als ik hem ontmoet, zal ik hem herkennen". „Het kwaad straft zichzelf, Carr. Probeer niet op eigen houtje voor beul te spelen. Dat is niets voor jou". „Niet? Ik zou niet weten waarom niet...." Elizabeth antwoordde niet. Ze leunde achterover en zag hem vanonder haar donkere wimpers aan, terwijl haar dunne handen kalm op de groene stof van haar rok rustten. Haar roomkleurige jumper reikte tot hoog aan de hals en in elk oor droeg ze een kleine parel. Na een ogenblik zwijgen begon Carr opnieuw: „Fancy lijkt heel veel op haar, zie je. Ze is koor meisje geweest, maar nu heeft ze geen baantje. Ze moest heel hard werken en wil vooruit komen; ze hoopt op een rol In wat ze een echt toneelstuk noemt. Ik voor mij geloof niet, dat ze ook maar enig talent heeft. In elk geval zal ze erg op de uit spraak van haar klinkers moeten letten, want in Stepney, waar ze is opgegroeid, maken ze er maar wat van. Ik geloof, dat haar ouders daar nog wonen en die zou ze nooit willen loslaten, want ze is een lief kind en erg gesteld op haar familie". „En wat beteken jij voor haar?" vroeg Elizabeth. „Tk zeg je toch, ze wil vooruit en ze beschouwt mij als een soort springplank". „Zijn jelui verloofd?" (Wordt vervolgd) ---Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bussum (toezegging): B. Haverkamp te Veen; te Scherpenzeel: H. A. van Slooten te Wierden. Aangenomen naar Nunspeet (toezeg ging): H. van Niel te Sneek. Bedankt voor Utrecht: A. D. Wum- kes tfe Zutphen. Geref. kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Ulrum: J. de Feyter te Valthermond; te Loenen aan de Vecht: C. J. Breen, candidaat te Amsterdam. Geref. Gemeenten Beroepen te Dordrecht: H. van Gilst te Elspeet. Reformatie en Rome Het moderamen van de generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich met een schrijven gericht tot de kerkeraden en predikanten naar aan leiding van het herstel der Bisschop pelijke hiërarchie en de Aprilbewe ging van 1853. In dit schrijven wordt er aan her innerd, dat het herstel der Bisschop pelijke hiërarchie in 1853 een zaak is geweest, die Hervormden slechts ter zijde aanging, omdat zij een kwestie betrof van interne R.-K. aard., nl. de bestuursinrichting der R.-K. kerk. Niettemin, aldus deze brief, heeft de Reformatie de R.-K. bestuursinrich ting afgewezen. De Synode neemt voorts stelling tegen enkele passages uit de vasten- brief-1953 van de Bisschoppen en be strijdt op Bijbelse gronden het gezag en de positie die de R.-K. kerk aan haar bisschoppen toekent. Met betrekking tot de zg. April beweging van 1853, die. zoals bekend, leidde tot een omvangrijk Protestants protest tegen het herstel der Bis schoppelijke hiërarchie, wordt in dit synodaal rondschrijven opgemerkt, dat het ontwaken van het protestants bewustzijn op zichzelf gewaardeerd kan worden, doch dat tegenover veel, wat in die dagen gezegd en gedaan is van Protestantse zijde, niet dan met de grootste reserve kar worden ge staan. De Synode distancieert zich van wettelijke maatregelen, die des tijds zouden moeten dienen om het Protestantisme te beschermen en meent, dat alleen een wezenlijk Re formatorisch leven in de Hervormde kerk het passend antwoord moet zijn op de opfcloei van het Rooms-Katho- licisme.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3