Zondagswetgeving moet aan eisen des tijds beantwoorden Minister Beel verdedigt zich in de Tweede Kamer Advies van de S.E.R. inzake werkgelegenheidspolitiek 83.8 millioen Vreemde vrienden Veiligheidsraad verwerpt Russisch voorstel Zaterdag 21 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF. De eerbied voor de Zondag als de dag des Heren wordt al bijster slechts gediend door een. slechts op papier bestaande wet. De handhaving der wetten is de dure plicht van de overheid; haar aanzien wordt geschaad, wanneer dit niet gebeurt. Intrekking alleen van de wet van 1815, die in genen dele meer beantwoordt aan de eisen van deze tijd, zou niet verantwoord zijn, gezien het bijzondére karakter van de Zondagsrust. De overheid heeft niet tot taak de Zondagsheiliging af te dwingen, maar wel om de beletselen op te heffen, die de Zondags heiliging in de weg staan. Aldus minister Beel Vrijdagmiddag tijdens de voortzetting van de behandeling van het ontwerp Zondagswet in de Tweede Kamer. onoverzienbare gevolgen zou kunnen hebben. Overigens behoeven noch Abe Lenstra noch de toeschouwers bij voetbal- of andere sportwedstrijd zich ongerust te maken, dat zij voor het verwekken van gerucht zullen worden vervolgd. Dit artikel slaat na melijk niet op spontane reacties, maar op het bewust verwekken van gerucht. 200 meter-grens voor dergelijke geruchten, achtte de minister verant woord. Eveneens verklaarde hij zich tegen het geven van de bevoegdheid aan de gemeenteraden om eventuele andere feestdagen onder deze wet te kunnen brengen. De op deze feestdagen te houden godsdienstoefeningen zullen uiteraard volledige bescherming moe ten genieten. Welke christelijke feest dagen tenslotte met de Zondag gelijk zullen worden gesteld, wilde de mi nister aan de Kamer overlaten, die over de terzake ingediende amende menten zal moeten beslissen. Wat betreft het begrip „openbare vermakelijkheid", zei de minister, dat het heffen van entree niet meer dan Niet voor Engelse Zondag Minister Beel erkende de grote be tekenis van de sport, in het bijzonder voor de ontspanning van de jeugd. De sportbeoefening mag echter niet tot excessen aanleiding geven of de gods dienstoefeningen belemmeren. De mi nister verklaarde geen voorstander te zijn van het invoeren van de Engelse Zondag. Het bevorderen van de Zondagsrust legt noodzakelijkerwijs beperkingen op aan hen, die over de wekelijkse rust dag andere opvattingen hebben. Met het oog op de maatschappelijke toe standen en de inzichten over ontspan ning zullen deze beperkingen dan ook niet te ver mogen gaan; de per soonlijke vrijheid zal niet op ontoelaat bare wijze mogen worden aangetast. Vandaar dat het ontwerp een zo uit gesproken compromis-karakter draagt, dat niemand er zich geheel mee kan verenigen. Men zal echter èn de realiteit in aanmerking moeten nemen èn begrip moeten tonen en hebben voor de hoge .waarde, die een groot deel van ons volk aan de Zondagsrust en de Zon dagsheiliging toekent. Minister Beel had dit begrip in het betoog van de heer Ritmeester (V.V.D.) gemist; ds Zandt (S.G.P.) had zich niet op de basis der realiteit geplaatst en aldus het contact met het volk verloren. Het kan en mag niet de strekking van onze wetgeving zijn te dwingen tot het na leven van bepaalde religieuze normen. Dit was ook niet de strekking van de wet van 1815. Overigens gaf de minister slechts uiting aan zijn grote waardering voor en verheugenis over de wijze, waarop de discussie over dit netelige onder werp was gevoerd. Klokkenluiden toegestaan. Het luiden van kerkklokken op Zon dag zal ook onder de nieuwe Zondags wet niet verboden zijn, daar dit ge regeld is in de wet op de Kerkgenoot schappen van 1853. Tegen het nauwkeuriger omschrijven van het begrip gerucht, had de minis ter overwegende bezwaren, daar dit VAN T9T. Aan boord van de F-86 Sabre-straal- vliegtuigen bevindt zich een elec- tronisch apparaat voor het automatisch afvuren van 75-millimeter-projectielen. Het apparaat richt zichzelf op het doel door middel van radar. De Ameri kaanse zanger Frank Sinatra, die be dreigd werd door beslaglegging op zijn bezit wegens een belastingschuld van ruim honderd duizend dollar, heeft gelegenheid tot vrijwillige aanzuive ring gekregen. In Arnhem is een staaltje ten beste gegeven van de eigenaardige opvatting die bij som mige ouders heerst over de betekenis van het jeugd verkeersexamen. Een vader schreef namelijk aan de politie of het proces-verbaal dat zijn zoontje had gekregen wegens een verkeers overtreding, niet kon vervallen omdat het kereltje juist een week tevoren zijn verkeersveiligheiddiploma had be haald. Dezer dagen werd in het dorp Maasdriel bij Zaltbommel een kind geboren uit het huwelijk van Th. Bruijgom en H. Clement. Van het ge slacht van de nieuwe wereldburger zijn nu vijf generaties in leven. De bet overgrootmoeder van de nieuwe aard bewoner (Wilhelmus Bruygom) i; thans een eind over de 90 en geniet nog een uitstekende gezondheid. De overgrootouders en de grootouders zijn allen nog in leven en eveneens in het bezit van een blakende gezondheid. Een Italiaanse journalist en een foto graaf zijn in een 158 pk sportvliegtuig uit Rome vertrokken voor een tocht over de Noordpool. Joego-Slavië heeft zijn laatste elf Duitse oorlogs misdadigers in vrijheid gesteld. D« verliezen van het Belgische vrijwil- ligersbataljon in Korea bedragen se dert het begin van de strijd 67 doden, 5 vermisten en 247 gewonden, ol ie's oudste inwoonster mevr. D. Jonker—Sluiter is Vrijdag honderd twee jaar geworden. Bij velen is zij beter bekend als „Dettemeuie". Me vrouw Jonker geniet nog een vrij goede gezondheid. één der elementen van dit begrip vormt. Het is niet zo, dat een derge lijke heffing op zichzelf reeds beslis send zou zijn. Zo zullen bijvoorbeeld jeugdsportwedstrijden met een geringe entree niet onder de wet behoeven te vallen. Dit zal in het algemeen ook het geval zijn met zeilwedstrijden, ter wijl voor zwemwedstrijden in over dekte baden een uitzondering zou kun nen worden gèmaakt. Spaarzaam gebruik. De bevoegdheid van artikel 4 om bij algemene maatregel van bestuur be paalde openbare vermakelijkheden niet onder deze wet te laten vallen, be schouwde minister Beel als een soort veiligheidsklep om misstanden te kun nen tegengaan. Hij had geen bezwaar de uitoefening van deze bevoegdheid verplicht in de wet op te nemen. De minister zal de rechtspraak terzake op de voet volgen en geval voor geval zorgvuldig overwegen. Voor ruimere bevoegdheden der gemeentebesturen voelde minister Beel niets. Aan de andere kant sprak hij de verwachling uit, dat de uitzonderings bevoegdheden, door artikel 4 aan de burgemeester in samenwerking met de gemeenteraad toegekend, slechts zeer spaarzaam gebruikt zullen worden. Een open oog zei de minister te heb ben voor de bezwaren van de P.v.d.A. tegen het alleen verbieden van „poli tieke" optochten en samenkomsten. Hij vreesde echter van schrapping van dit woord moeilijkheden voor godsdien stige plechtigheden. Wellicht zou ech ter nog een betere redactie te vinden zijn bij de nadere behandeling van het betreffende artikel. Als toetssteen voor het begrip „op tocht", beschouwde prof. Beel het manifesterend karakter; aldus zouden wandeltochten en dergelijke niet onder dit artikel vallen. Evenmin zal arbeid, bedoeld als ontspanning, zoals het werken in de tuin op Zondag, verbo den zijn. Replieken en artikelen. De heer Ritmeester achtte het ge- 35 doden bij vliegongeluk CENTER VILLE (Calif ornië). Bij Centerville in de Amerikaanse staat Californië, is een viermotorig Ame rikaans transportvliegtuig, dat mili tairen vervoerde, neergestort en in brand gevlogen. Alle 35 inzittenden kwamen om het leven. hele ontwerp onnodig. Het brengt zijns inziens niets nieuws. „Wij willen ver der maar niet meer over deze wet praten en zullen tegen alle amende menten en het ontwerp zelf stemmen!" Deze houding wekte de verontwaardi ging van dr Bruins Slot (A.R.), die hieruit afleidde, dat de V.V.D. geheel onverschillig staat tegenover het Zon- dagsvraagstuk. Deze opmerkingen brachten de fractievoorzitter van de V.V.D., prof. Oud, er op zijn beurt toe nog eens uitvoerig het liberale stand punt uiteen te zetten: het is helemaal niet nodig om de godsdienstoefeningen te beschermen, daar de grote ver draagzaamheid van ons volk al vanzelf meebrengt, dat zij niet verstoord wor den. Het loopt in Nederland op dit ogenblik goed; wij zijn verdraagzaam ook zonder deze wet. Voor het overige leverden de replie ken weinig nieuwe gezichtspunten op. Tenslotte maakte de Kamer nog een begin met de behandeling van de ar tikelen van het ontwerp, waarop niet minder dan 16 amendementen zijn in gediend. De amendementen van de S.G.P. waren uiteraard slechts door twee leden ondertekend; spontaan ver klaarden echter mejuffrouw Klompé (K.V.P.) en de heren Romme (K.V.P.), Oud en Bruins Slot zich bereid tot ondersteuning, zodat ook deze amen dementen in behandeling konden wor den genomen. Niet geheel onverwacht verklaarde minister Beel deze amende menten onaanvaardbaar; over verschil lende andere liet hij het aan de Kamer over ze aan te nemen of te verwerpen. De artïkelsgewijze behandeling zal Dinsdagmiddag worden voortgezet; dan zullen ook de stemmingen plaats vin den. Op korte termijn f 400 millioen nodig DEN HAAG.Aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Za ken en Volksgezondheid heeft de Soci aal Economische Raad een interim advies uitgebracht. Een deel van de Raad is van mening, dat voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn de uitvoering van het hierna volgende globale programma aanbeveling verdient. 1. Het uittrekken van additionele gelden voor openbare werken (in cluis werken door de lagere pu bliekrechtelijke lichamen en over- heids- en semi-overheidsbedrij- ven) ca f 75 millioen. 2. Het opvoeren van de woningbouw boven de in het plan 1953 voor ziene omvang van 58.000 wonin gen ca f 50 millioen. 3. Versnelde afwikkeling oorlogs schade (m. n. schade aan gebouw de onroerende goederen en huis- raadschade) en uitkeringen in de consumptieve sfeer met een sterk sociaal karakter ca f 100 millioen. 4. Belastingverlaging, ongeveer ge lijk te verdelen over belasting verlaging met een stimulerend effect voor de investering in be drijven en belastingverlaging, welke rechtstreeks aan de con sumptie ten goede komt ca f 125 millioen. 5. Overneming credieten door de herstelbank ca f 50 millioen. Alles bij elkaar is dit een bedrag van ca f 400 millioen. Een ander deel van de Raad acht het niet juist, thans een concreet program ma in kwantitatieve vorm aan te be velen. Zou de regering besluiten tot het nemen van conjunctuur-politieke maatregelen, dan meent dit deel van de Raad in belastingverlaging de meest aantrekkelijkste vorm van werkgele- genheidsschepping te moeten zien. Een versnelde afwikkeling van oor logsschade wordt door dit deel van de Raad aanvaardbaar geacht. Met betrekking tot de overneming van credieten door de herstelbank is dit gedeelte van de raad van oordeel, dat het effect daarvan niet te hoog mag worden aangeslagen. Rampenfonds DEN HAAG. Tot gisteravond was 83,8 millioen gulden binnengekomen by het Nationale Rampenfonds. Dat is een half millioen meer dan eer gisteravond. Vandaag opvolger van Gottwald bekend LONDEN. De Tsjechoslowaakse na tionale vergadering komt vandaag bij een om een nieuwe president van Tsjecho-Slowakije te kiezen als op volger van Gottwald. Eeuwfeest. Op de psychiatrische in richting Reinier van Arkel in Den Bosch zal 25 April het eeuwfeest wor den gevierd van het feit, dat de broe ders van O.L. Vrouw van Lourdes en de zusters van barmhartigheid daar gedurende 100 jaar werkzaam zijn. O RITTEN in het algemeen en Engelsen wel in het bijzonder staan bekend om hun afkeer van gevoelsuitingen. Voor een bewoner van het eilandenrijk staat het nu eenmaal zeer ongepast zijn ge moedsbewegingen in het bijzijn van anderen ten toon te spreiden. Komt het een enkele keer zover dat men dit toch doet, dan moet hiertoe wel een gegronde reden aanwezig zijn. Zulk een reden is er in de afge lopen week geweest. Het Britse rijk en Londen zeer speciaal, hebben zich kunnen ergeren aan de maat regelen die door ie politie genomen werden tijdens een on-officieel bui tenlands bezoek. De heer Jossip Broz, beter bekend onder zijn schuilnaam Tito, president en feite lijk dictator van de Zuidslavische federale republiek, bracht een be zoek aan de Engelse regering. Tij dens zijn ver blijf is Tito be waakt en van alle aanraking met het publiek verre gehouden, alsof het de koningskroon gold. Met enige spot, hoge verbazing en soms met onverholen ergernis, heb ben de Londenaars deze zwaar be waakte gast slechts op de officiële foto's kunnen bekijken. \7"OOR deze uitgebreide veilig- heidsmaatregelen was wel enige grond aanwezig. Tito is in de huidige politiek een vreemde ver schijning. Hoewel zijn staat op communistische grondslagen ge bouwd is, zijn de officiële Moskovi- tische communisten zijn ergste vijanden. Sinds hij enkele jaren ge leden brak met Rusland, geldt hij als „ketter" in de bolsjewistische leer. Zwaarder beschuldiging is in de ogen van een officieel commu nist bijna niet denkbaar. Daarnaast staat de Joegoslavische staatsleider op zeer slechte voet met de aanhan gers van het vroegere koningshuis en tenslotte voert hij een al sinds jaren slepende strijd tegen de Katholieke kerk, zich uitend in een nu en dan fel oplaaiende kerkver volging. Dit alles maakte dat men in Engeland terecht meende dat de veiligheid van dit staatshoofd wel enige extra zorg behoefde. Hoe licht zou een fanatiek anti-Titoïst niet zijn Balkan-temperament kunnen laten spreken. Voor dergelijke voorvallen was het leven van Tito, de Engelsen (politiek) te veel waard. "LTOEWEL het nog maar enkele jaren geleden is, dat vanuit Belgrado dreigende taal tegen de „Angelsaksische imperialisten" werd gebruikt, is de verhouding met Londen sindsdien wel heel an ders komen te liggen. Tito brak met Moskou. Turkije, Griekenland en Italië traden toe tot het Noord- Sigarenwinkels open tot zeven uur DEN HAAG. Er is een algemene maatregel van bestuur met betrek king tot de Winkelsluitingswet verschenen, waarin bepaald wordt, dat winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabak en tabaksproduc ten plegen te worden verkocht, voor het verkopen van die waien met ingang van Maandag a.s. over het gehele land tot des avonds zeven uur geopend mogen zijn. Atlantische pact, Zuid-Slavië, Grie kenland en Turkije sloten een vriendschapsverdrag. Opeens was Tito's rijk de ontbrekende schakel geworden in de keten van verdrag staten, die de druk uit het Oosten voelen. Helaas bestonden tussen Italië en Zuid-Slavië diepgaande verschillen van mening omtrent de stad Triëst. Deze havenstad met een Italiaanse bevolking, temidden van Slovenen (Zuid-Slaven) is al sinds 1945 een twistappel tussen beide staten. De oplossing bij de vrede van Parijs een vrije stad be vredigt geen van beide partijen. Het kan niet anders of te Londen (hoewel daar tot gisteren nog niets over bekend was) heeft men hier over gesproken. Qf er een oplossing in deze kwestie, die voor de betrok kenen een prestige-aangelegenheid is geworden, mogelijk is, moet nog blijken. Er zal zeker de nodige tact bij gebruikt moeten worden, even als bij de blijken van afkeuring over het ontbreken van gewetens vrijheid. die de Britse regering zal lanceren. npITO heeft van zijn kant de x Engelse steun (moreel, finan cieel en materieel) te zeer nodig, dan dat hij de verlangens van Londen zal kunnen negeren. Teveel hangt zijn macht tegenover binnen- en buitenland af van wat hij mili tair zal betekenen. Deze factor zal hij duchtig te berde brengen bij de voorwaarden die Engeland voor zijn hulp zal stellen. Beide rijken hebb°n elkaar nodig. Daarom zal de uitslag van dit vreemde vrien denbezoek wellicht nog mee kun nen vallen. Gevallen in Korea DEN HAAG. De regering maakt bekend dat tot haar leedwe zen in Korea zijn gesneuveld op 18 Maart jl.: de 25-jarige kapitein B. J. T. Ka- mevaar, legernummer 27.08.27.007, ongehuwd, afkomstig uit Arnhem; de 27-jarige soldaat eerste klasse E. Mensink, legerno. 25.03.05.063, on gehuwd, afkomstig uit Enschede en de 23-jarige soldaat J. te Kamp legernummer 30.02.04.161, eveneens ongehuwd en afkomstig uit Nij megen. WAT IS DAT VERANDERD Mevrouw Laksjmi secretaresse V.N. Grote vijf eerst bijeen NEW-YORK. De veiligheidsraad heeft de candïdatuur van mevr. Laksjmi Pandit van India, voorgesteld door de Sovjet-Unie, als secretaris generaal van de Verenigde Naties, verworpen. De stemverhouding was twee voor, een tegen en acht onthoudingen (voor verkiezing zyn zeven stemmen nodig). Naar verluidt stemden de Sovjet- Unie en Liba on voor mevr. Pandil. Na de vergadering, die vijf uur duur de, verklaarde de voorzitter, prof, Bokhari (Pakistan), dat de Raad de Grote Vijf de Sovjet-Unie, Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk en (nationalistisch) China had ver zocht de beraadslagingen voort te zet ten en 24 Maart bij de Raad verslag uit te brengen. De Sovjet-afgevaardigde, Zorin, had na de candidaatstelling van mevr. Pandit er op aangedrongen, dat de Raad niet onmiddellijk tot stemming zou overgaan. Hij stelde voor, dat de Grote Vijf dt zaak eerst zouden be spreken. Andere afgevaardigden wilden ech ter een onmiddellijke stemming. De stemming was geheim. Boven het kruispunt Korenstraat- Nieuwstraat-Asselsestraat hangt de lantaarn met het verkeerslicht en het drukke auto-, motor- en rij- wielverkeer volgt nauwgezet de groene, gele en rode lichtseinen. Zonder die seinen zou 't er een echte janboel worden, want het genoemde kruispunt is een van de meest onoverzichtelijke in onze aan dergelijke gevaarlijke ver keersobstakels zo rijke gemeente. De onzichtbare Asselsestraat en het zichtbare deel van de Nieuw- straat zijn verkeerstechnisch een fuik. Vroegerja vroeger. Toen kon een man nog met de handen in de broekzak op het trottoir staan voor het zg. Leienhuis. ToenMaar dat was in de da gen, toen er boven het kruispunt nog geen verkeerslantaarn hing!

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2