NIEUWE APELDOORNSE COURANT Malenkof afgetreden als partijsecretaris Helders Geen Brits-Zuidslavisch pact gesloten Spaarnestroom zinkende, na aanvaring met Duits schip ver WAT ZEGT DE BILT? Dagblad Zaterdag 21 Maart 1953 50e Jaargang No. 16325 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 8 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 694* (4 lflnen)Giro 1418 mer s- Beweging in Sovjet Rusland? Verlaging kleinhandelsprijzen aangezegd LONDEN. Stalins opvolger, Malenkof, heeft afstand gedaan van zijn functie van secretaris van de communistische partij in de Sovjet-Unie. Radio-Moskou meldde gisteravond, dat de nieuwe Sovjet-premier op „eigum verzoek" van deze functie was ontheven. Het besluit hiertoe werd op 14 Maart genomen op een voltallige vergadering van het centrale comité van de partij. Nikita Kroesjtsjef is benoemd tot Malcnkofs opvolger als secretaris, aldus deze bekendmaking. Kroesjtsjef als zijn opvolger Door deze reorganisatie wordt voor de eerste maal sedert Stalin aan de macht kwam het hoogste gezag in de Sovjet-Unie uitgeoefend door een man, die geen lid is van het partij-secreta riaat. Stalin was secretaris van 1922 lot aan zijn dood. Pas in 1941. kort voor de Duitse invasie, werd hij pre mier. Voorts schijnt Malenkof het aantal partij-secretarissen te hebben gehal veerd. Op het jongste partijcongres, in October jl., werd een uit tien per sonen bestaand secretariaat onder lei ding van Stalin en Malenkof gekozen. In de bekendmaking van radio-Moskou werden echter de namen van slechts vijf secretarissen genoemd, nl. Kroesj tsjef, Soeslof, Pospelof, Sjatalin en Ignatief. Reuter tekent hierbij aan, dat Ma lenkof klaarblijkelijk streeft naar ver eenvoudiging. Zo werd bij de re organisatie onmiddellijk na Stalins overlijden het aantal leden van het presidium van de partij verminderd van 36 tot 14. Prijsverlaging. De Izvestia heeft gisteren verla gingen der kleinhandelsprijzen aange kondigd. In een hoofdartikel op de voorpagina van het blad wordt ge zegd, dat de regering onder leiding van Malenkof de richtlijnen van het vijfde vijf-jarenplan voor de volks welvaart, die zijn aangenomen op het partijcongres der communisten in October van 't vorig jaar, zal volgen. Deze richtlijnen, aldus het blad, zou den een verhoging der werkelijke lonen tot gevolg hebben met 35 °/o Sinds 1947 zijn er vijf prijsverlagin gen geweest in de kleinhandel en dit jaar zou de zesde volgen. Pleven tot Unie Zonder E.D.G. geen hulp van Amerika PARIJS. De Franse minister van Defensie, Rene Pleven, heeft de le den van de commissies voor Defensie cn Buitenlandse Zaken van de verga dering der Franse Unie gewaarschuwd, dat als het verdrag voor een Europese defensie-gemeenschap niet zou worden geratificeerd, niet verwacht zou mo gen worden, dat aanvullende Britse of Amerikaanse troepen op het vasteland gelegerd zullen worden. Frankrijk zou dan alleen de gevolgen van de afwezigheid van een Duitse bij drage moeten dragen, hetgeen, afge zien van de financiële overwegingen, wellicht een (Franse) militaire dienst plicht van drie jaar zou kunnen bete kenen, zo zei hy. Bovendien zou Duitsland dan in een gunstiger financiële toestand komen en vele markten, in het bijzonder in de Franse Unie kunnen veroveren, zo voegde Pleven hieraan toe. Tevoren had hij verklaard, de moge lijkheid niet uit te sluiten, dat Enge land stukje bij beetje lid zou worden van de E.D.G. Rusland belooft: Vrijlating gevangenen in Noord-Korea LONDEN. De Sovjet-Unie heeft Engeland medegedeeld, dat zij haar in vloed bij de Noordkoreaanse autoritei ten zal aanwenden om de vrijlating te verkrijgen van negen Britse bur gers en een Ierse missionaris, die zich sedert de bezetting van Seoel door de Noord-Koreanen, in Juni 1950 in gevan genschap bevinden. Onder de Britten bevindt zich Vyvyan Holt, voormalig gezant in Zuid-Korea. Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, verzocht op 17 Februari aan ambassadeur Gromy- ko om een „gebaar van goede wil" ten behoeven van de gevangenen. Partijgenoot no. 5. Kroesjtjef is een uit de Oekraïne afkomstige revolulionnair uit de eerste jaren van het bolsjewisme. Sinds jaren reeds is hij secretaris van de Oekraïnse partij geweest. Vorig jaar October werd hij lid van het uit tien personen beslaande presidium. Zijn naam ver scheen toen als „partijgenoot 5" op de lijst. Op het partijcongres bracht hij als rapporteur van een enkele jaren daarvoor benoemde commissie verslag uit over een herziening der partij statuten. Hij wei-d met het voorzitter schap van deze commissie een be langrijk figuur in de partij-hiërarchie. Zijn rapport was na dat van Malen kof het belangrijkste dat uitgebracht werd. Achtergrond. In politieke kringen in de Europese hoofdsteden was gisteren nog weinig commentaar over Malenkofs aftreden te krijgen. Men wees er op, dat de functie van waaruit Stalin jarenlang Rusland gecontroleerd heeft, thans in andere.handen is overgegaan. In alle landenis daardoor de partijsecretaris de belangrijkste man geworden. Kroesjtjef is meer dan eens als tegenstander van Malenkof in het voormalige Politbureau genoemd. Vier Apeldoornse kunstenaars vervaardigden deze tekeningen, welke door de schooljeugd verkocht zullen worden ten bate van Kruiningen. Zoals we gisteren reeds schreven heeft het Apeldoornse onderwijzerscorps het plan opgevat voor de aanschaffing van leermiddelen voor de vijf verwoeste scholen in Kruiningen te zorgen. De tekeningen stellen voor: links boven: „De Waterwolf" van G. Frangois; links onder: „De vlucht" van G. Postgreve; recht boven: „Redding" van H. N. Polderman; rechts onder: „Ondergang" van J. Ph. A. de Vries. Vrijdagmiddag werd onder grote langstelling de huishoudbeurs in R.A.l.-gebouw door mevr. d'Ailly, de echtgenote van Amsterdams burge meester, geopend. Hier proeft mevr. d'Ailly het fruit, dat door een Suri naamse vrouw wordt aangeboden. Onderhandelingen over Triest aanstaande LONDEN. De Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, Popo- witsj, heeft Vrijdag op een perscon ferentie te Londen medegedeeld dat de besprekingen die maarschalk Tito met de leiders van de Britse regering heeft gehad, van grote betekenis zul len zijn voor het handhaven van de vrede op de Balkan en in de wereld. De minister maakte een eind aan de gissingen omtrent een verdrag tussen Koningin hij première van opera UTRECHT. Gisteravond heeft de Utrechtse opera de première gegeven van de opera van W, A. Mozart, Die Zauberflöte, Deze voorstelling, aange boden door de Jaarbeurs ter gelegen heid van de zestigste beurs, werd bij gewoond door H.M. de Koningin. De opera had bij de uitverkochte schouwburg een levendig succes, wat vooral aan het slot lol uiting kwam toen kransen en ruikers voor de diri gent, Chris Burgers, en voor de hoofd figuren werden opgedragen. In de pauze deed H.M. de Koningin de dirigent en de hoofdspeelsters en spelers, alsmede leden van de Raad van Beheer van de Jaarbeurs en enige deelnemers, die bij alle zestig heurzen present waren, aan zich voorstellen. Groot-Brittannië en Joego-Slavië, door mede te delen dat Tito, Churchill niet om een dergelijk verdrag had ge vraagd. Popowitsj sprak de hoop uit dat nu, na de dood van Stalin, de betrekkin gen met de Sovjet-Unie normaler zul len worden. Joego-Slavië Is te alle tijde bereid met Italië over Triest te onderhande len. Alleen directe onderhandelingen tussen de beide betrokken landen kun nen het probleem tot een oplossing brengen. Indien de Italiaanse regering even veel begrip toont als de Joegoslavi sche, kan het probleem worden opge lost, aldus Popowitsj. Over een eventueel bezoek van Tito aan de Verenigde Staten zeide Popo witsj dat dit van de Verenigde Staten afhangt, maar dat Tito er geen be zwaar tegen heeft. De Joegoslavische regering is van oordeel dat het nuttiger is dat Joego- Slavië buiten het Atlantisch Pact blijft. Weer aardbeving iri Turkije ISTAMBOEL. Gisteravond om 21.10 uur plaatselijke tüd, heeft zich in Turkije weer een aardbeving voorge daan en wel in het gebied van Istamboel. Volgens de eerste berichten is er weinig schade aangericht en zyn er geen slachtoffers. Alle opvarenden gered DEN HAAG. In dichte mist is Vrydagavond het 857 ton metende m.s. Spaarnestroom in het Kanaal naby Dover in aanvaring gekomen met het Duitse schip Waldemar Sieg. De Spaarnestroom, een schip van de N.V. Hoilandsche Stoomboot Maatschappü Britse Meteor stortte bij Urk neer ZWOLLE. Een Engelse straaljager, een Meteor 11, is gisteravond om streeks half negen neergestort onge veer 6 km van Urk in de Noord- Oostpolder bij de gemeente Nagele. Een van beide inzittenden die zich mét zijn parachute wilde redden, is te pletter gevallen. De ander had meer geluk cn bereikte behouden de grond. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. Het toestel kwam vermoedelijk van de basis Wahn in West-Duitslar Gottwald plechtig bijgezet PRAAG. Het stoffeiyk overschot van Klement Gottwald, de communis tische dictator van Tsjecho-Slowakije,^ is gisteren bygezet in het „bevry- dingsmonument" op de Vitkof-heuvel te Praag. De plechtigheid duurde byna vier uren. Vele leiders der Tsjechi sche communistische partij voerden daarby het woord. Zy begon in de Spaanse zaal van het Hradsjin (ko ningsburcht) met een rede door de plaatsvervangende minister-president, Villem Siroky. Siroky noemde de overledene de beminde leider en leraar. Hij bezwoer het Tsjechische volk loyaal te zijn ten opzichte van de na latenschap van de gestorven presi dent. Siroky sprak zijn rede uit nadat de volksliederen van Tsjecho-Slowa- kije en de Sovjet-Unie waren gespeeld. Hierop zette de stoet zich in bewe ging naar het nieuwe „bevrijdings gedenkteken" op een van de zeven heuvelen van Praag, waar Gottwald als eerste president zal rusten. Op het Wenceslausplein sprak pre mier Zapotocky. Hij zeide: Wij zullen de partij bewaken als onze oogappel. te Amsterdam, kwam in zinkende toe stand te verkeren. Vyftïen opvarenden werden door de Waldemar Sieg aan boord genomen. Door de dichte mist kon men nog niet vaststellen of de Spaarnestroom werkelijk is gezonken. Het Nederlandse passagiersschip Oranjestad, dat zich nabij de plaats van de aanvaring be vond en dat onmiddellijk opstoomde om hulp te verlenen, seinde, dat het in de aangegeven positie geen schip had aangetroffen. Mogelijk zullen de geredden van de Spaarnestroom te Dover aan land worden gebracht. DE APELDOORNSE HULPACTIE voor Kruiningen heeft het nadeel, dat zij niet spontaan geschiedt omdat aan de eerste impuls in de ramp dagen geen gevolg kon worden ge geven. Bij de adoptie van gemeen ten is er van bevoegde zijde steeds de nadruk op gelegd, dat de hulp verlening van de ene gemeente aan de andere, wil zij effect hebben, goed gecoördineerd moet zijn. In het geëvacueerde Kruiningen, waar bij ieder tij zestig millioen kubieke meter water door het gat in de dijk de polder en de plaats zelf binnen stroomt, kan bovendien thans niets ondernomen worden. Eerst moet de dijk dicht. In de raadsvergadering van Krui ningen, de eerste na de ramp, welke de vorige week werd gehouden, hebben burgemeester én raadsleden een noodkreet laten horen: De dijk moet zo gauw mogelijk dicht, anders schiet er van Kruiningen niets over! De Waterstaatsinge nieurs kunnen echter nog niets met zekerheid zeggen; zjj hopen dat de dijk omstreeks JuliAugus tus gedicht zal zijn. Deze wan hopige situatie beheerst eigenlijk het gehele beeld van de hulpver lening. De meest urgente werk zaamheden liggen in handen van Waterstaat. Het gevaar bestaat na tuurlijk, dat op de lange termijn de actie in Apeldoorn bij gebrek aan actie verloopt. Laat men zich dit goed realiseren. Ieder, die er nu op los wil, met de beste bedoelingen, moet helaas zichzelf afremmen. Er kan alleen maar voorbereidend werk worden gedaan voor de dag, waarop de hulpcolonnes weg kun nen rijden naar deze zwaar getrof fen gemeente. Maar dit voorberei dend werk is da., ook bijzonder belangrijk. Het vergt een grote mate van samenwerking, eensge zindheid en geduld. Groot materieel wordt thans ge concentreerd bij de beruchte stroomgaten in de Kruiningse zee dijk: perszyigers, twaalf sleepboten, een baggermolen, 49 gewone bak ken en twee kantelbakken, die in vijf minuten een last van 200 ton kunnen lossen, draglines en een kraan. Vijf aannemersfirma's wer ken te Rotterdam aan 'n groot be tonnen element voor de sluiting van het gat. Laat Apeldoorn zich in de tijd vóór de sluiting van het gat klaar maken om straks Kruiningen doel treffend bij te staan. Niet verslap pen. niet zeuren, niet langs elkaar heen werken, maar helpen, dienen. Adoptie verplicht! RUSTIG WEER Met uitzondering van Scandinavië en Portugal blijft geheel Europa onder invloed staan van hogedrukgebie- den, die allerwegen rustig weer veroorzaken. Terwijl 's nachts hier en daar nog lichte vorst voorkomt, stijgen de temperaturen overdag op tal van plaatsen tot meer dan 15 graden celcius. In Duitsland en Frankrijk kwamen de vorige twee dagen zelfs maxima van 20 graden voor. In de omgeving van de Noordzee daarentegen temperen mist- en wolkenvelden de zonnestraling, zo dat de middagtemperaturen daar veel lager blijven. Het is moeilijk Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 1 a Stedeo Weer Wind Max. temp m. s. eo neersl (mm) Helsinki zw. bew. zzw 6 -1 0 Oslo zw. bew. nno 1 -3 0 Stockh. zw. bew. zzw 2 -1 0 Kopenh. onbew. nno 4 2 0 Londen nevel ono 2 3 0 Amsterdam mist no 6 2 0 Brussel mist 0 1 2 0 Parijs onbew. nno 4 5 0 Bordeaux 1. bew. O 2 7 0 Nice onbew. nnw 3 7 0 Warschau onbew. ono 2 -0 0 Berlyn onbew. w 1 4 0 Frankfort nevel nno 2 0 0 München onbew. windstil -2 0 Zürich nevel windstil -3 0 Wenen onbew. vzw 2 -2 0 om aan te geven tot hoever landin waarts de wolkenvelden van ëe Noordzee zich overdag zullen kun nen handhaven. Kleine veranderin gen in de windrichting kunnen daarbij tot grote weersverschillen aanleiding geven. Hoewel deze on zekerheid ook morgen blijft be staan, i- er toch reden om aan te nemen, dat in een groot deel van het land flinke opklaringen zullen voorkomen, omdat de wind de nei ging vertoont naar het Oosten te gaan draaien, waardoor drogere lucht kan worden aangevoerd. Verwachting HOGERE MIDDAG- TEMPERATUREN In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende be wolking en hier en daar nacht vorst. Later op de dag overwe gend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Hogere middagtemperaturen. 22 MAART. Zon op 6.39, onder 18.56. Maan op 10.12, onder 3.17. 23 MAART. Zon op 6.37, onder 18.58. Maan op 11.20, onder 3.59.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1