Bezinning over houding tegenover Rome PROF. VAN RULER SPRAK VOOR NED. PROT. CONVENT Een doosje chocolade moccaboontjes Het N.J.V. wordt ontbonden S RAMPENFONDS KAN NIET ALLE NOOD LENIGEN Regering zal wellicht bijpassen Plancommissie voor eiland Flakkee ACHT CHR. LYCEÏSTEN MOGEN CONGRESSEREN IN BREST Maar kunnen ook uitstapjes maken Veerboot met zestig passagiers een etmaal aan de grond Vin EveuaarhtPool, ZIERIKZEE KRIJGT SPOEDIG WEER GAS EN WATER Dam van zandzakken om de stad van 58 voor slechts 25 cent bij aankoop van 250 gram koffie naar keuze AAN JONGE MENSEN n LIS SO NE ïïmMMAN m '4 TROUW ZATERDAG 21 MAART 1953 (Van onze Haagse redacteur). We zullen ons als kinderen der Re formatie dit jaar opnieuw moeten be zinnen over onze houding tegenover Rome, zo begon prof. dr. A. A. van Ruler Donderdagavond zijn rede over „Onze houding tegenover Rome" op de openbare samenkomst van het Nederlands Protestants Convent in de Grote Kerk te Den Haag. Hopelijk zullen we ons nu in rustiger sfeer bezinnen dan 100 jaar geleden gebeurde. Maar daarvoor is het nodig dat we eerst enkele mis verstanden opruimen, die een grote rol hebben gespeeld en dat nog steeds doen. We kunnen ons niet van Rome afmaken door te zeggen, dat het rooms-katholicisme een intellectuele dwaasheid en daardoor verstandelijk onaanvaardbaar is. Evenmin kan men zich er van afmaken door te zeggen, dat de R.K. Kerk bevangen is door politieke machtswellust. In de staat van 1853 was het vanzelf sprekend, dat de R.K. Kerk het recht, kreeg om te bestaan en zich naar eigen oordeel in te richten, meende prof. Van Ruler. Het ging alleen om het her stel van haar eigen kerkorde en niet om de dingen van de Reformatie. Wel zijn er risico's aan het verkrijgen van grotere vrijheid en meer invloed in de staat. Als de R.K. Kerk de meerder heid zou krijgen behoeft dit niet ge paard te gaan met vervolging en on derdrukking van minderheden, maar men kan zich wel afvragen: Is Rome in politiek opzicht principieel demo cratisch en tolerant? Daarover is het protestantisme en de gehele moderne wereld niet gerust. Ik zeg hier niet, dat Rome staatsgevaarlijk is in gezind heid. Ik zeg alleen, dat hier een vraag leeft, die or.s als Nederlandse protes tanten zeer interesseert. Lijn doortrekken Vanuit de Reformatie gezien achtte prof. Van Ruler de vraag, hoe te oor delen over het herstel van de hiërar chie in de R.K. Kerk. moeilijker te be antwoorden. De reformatie heeft de vrijheid van het geweten naar voren gebracht en in de practijk doorgezet ten koste van goed en bloed. Maar gewetensvrijheid alleen is niet toerei kend. Daar hoort ook cultuur- en pro- paganda-vrijheid bij. In dit opzicht heeft de Reformatie de consequenties van de theorie niet klaar gezien en in practijk niet met vaste hand getrok ken. Wij moeten de lijnen van de re formatie in onze tijd doorttrekken en dan zullen we het herstel van de R.K. hiërarchie moeten aanvaarden. Maar wat moet en zal er in de staat gebeuren? Hoe zal het volksleven wor den ingericht? Rome en de Reformatie hebben daarover hun eigen opvattin gen en daarin bespeuren we een tegen strijdigheid. De Reformatie ziet de staat in het Rijk van God en in het Rijk van Christus staan, horizontaal op een niveau met de kerk. te zamen het volksleven regerende en evenals de kerk rechtstreeks onderworpen aan Godsrgeschreven Woord. Rome daaren tegen ziet de staat in de natuur staan, verticaal in een lijn naar boven met de kerk. Daarom zal het de leiding van de kerk aanvaarden en wil, als het er op aankomt, transsubstantiatie van de kerk in de staat. Inkeer Oecumenisch en apostolisch zou het zeer begeerlijk zijn, zo ging spr. ver der, zich aan Rome gewonnen te geven. Uit drie overwegingen is dit evenwel niet mogelijk: De Reformatie mist in de kerk van Rome het hart van het evangelie; zij ziet er het aardse leven in-de-tijd verdrongen tot een laagste trede in het zijn; zij acht de mens. zijn hart n geweten naar Roomse leer en practijk in het heilsproces niet afdoen de gerespecteerd. Met een oproep aan de Reformatie, tot zichzelf in te keren, besloot prof. Van Ruler zijn rede. Hij deed dit in de vorm van drie vragen: Leeft de Feformatie nog uit de Heilige Schrift als het levende Woord van God? Wat doet de Reformatie met de eenheid en de katholiciteit van de Kerk? Heeft de Reformatie nog echte aandacht voor de staat en de cultuur? Het passieve vrouwen kiesrecht Naar een bericht in „Nederlandsche Gedachten" ligt het in de bedoeling van het Centraal Comité der A.R. Partij om in het najaar een buitengewone Deputatenvergadering bijeen te roepen, ter bespreking van het vraagstuk van het passieve vrouwenkiesrecht. Over deze aangelegenheid heeft de commissie-Donner destijds een rapport doen verschijnen, dat, zoals bekend, In Januari voorwerp van discussie is ge weest op een Centralen Convent, te Utrecht. Duitse werkploeg verliet Zierikzee De Duitse. 170 man sterke werk ploeg. die in Zierikzee heeft geholpen, heeft gisteren van Zierikzee afscheid genomen. Namens de afdeling Zierik zee van het Rode Kruis heeft de heer A. J. Schiltstra, arts, zijn erkentelijk' heid uitgesproken voor het werk, dat de mannen hier hebben verricht. Ir. Juttner uit Cobleniz, dankte na mens zijn mannen. H.M. de Koningin heeft Donderdag avond in het Metropole Palace Theater te Den Haag de gala-première bijge woond van de kleurenfilm over het leven van Vincent van Gogh. Toen koningin Juliana in het theater arri veerde, werd zij begroet door de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. J. M. L. Th. Cals (rechts). Op de achtergrond de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, die de première eveneens bij woonde. Het Nationaal Jongerenverbond, dat in 1927 werd opgericht, wordt opge heven. Het jeugdwerk, t.w. het zee kamp, de zeecadetkorpsen en het ad viesbureau voor beroepskeuze zullen zelfstandig worden voortgezet. In een communiqué wordt meege deeld, dat het N.J.V. zich steeds heeft beziggehouden met de verbreiding van de nationale gedachte onder de jonge ren. „Vooral heeft het gestreden voor versterking van 's lands weerkracht en voor de rijkseenheid. Nu het zijn taak voor het grootste deel ziet vervuld of vervallen, acht het Verbond de tijd tot opheffing aangebroken. Wel meent het dat de nationale gedachte onverzwakt dient te worden gehandhaafd, maar an ders gericht, in het verband der groeiende internationale samenwer king." AUTOBUSDIENSTEN VIA MOERDIJK De Nederlandse Spoorwegen onder houden thans een geregelde autobus dienst tussen Dordrecht en Breda en tussen Dordrecht en Zevenbergen via Moerdijk. Door gebruikmaking van deze busverbinding tussen het Westen en Zuiden van ons land hoeft men nu niet langer de tijdrovende omweg via Utrecht te maken. Van de Noorse koopvaardijvloot waren volgens het Noorse bureau voor Statistieken op 1 Maart 41 schepen met een totaal van 64.385 brt opgelegd, KONINGIN JULIANA BIJ GALA-PREMIÈRE VAN GOGH-FILM (Van onze Haagse redacteur) H.M. koningin Juliana heeft op de avond van 19 Maart in het Metropole- Tuschinski theater in Den Haag de gala-première bijgewoond van de film over het leven en het werk van Vin cent van Gogh, Behalve van de kleurenfilm, die Po- lygoon-Profilti vervaardigd heeft ter herdenking van de honderdste ge boortedag van deze Nederlandse schil der. ging deze avond ook de première van ..Het open venster", een film die vervaardigd is onder auspiciën van de landen van het verdrag van Brussel en die een beeld geeft van de ontwik keling van de schilderkunst in deze landen. Nog een drietal andere kunst films vulde het programma. Na afloop van de voorstelling werden tal van personen, die zich bij het tot s'.and brengen van de films verdienste lijk hebben gemaakt, aan koningin Juliana voorgesteld Bij aankomst en vertrek werd de vorstin, die vergezeld was van haar dame du palais, mevrouw A J. L ba ronnesse de Smeth en van de cere moniemeester jhr. D. G. de Graeff, hartelijk begroet door het publiek. Tot de autoriteiten die de voorstelling bij woonden, behoorde o.m. de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Ee-en. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L-J5» Cals. diplomatieke vertegen- ■>j»i?ordieers van België. Frankrijk en Engeland, en de burgemeester en en. kelë wethouders van 's-Gravenhage. Druk werk aan zeedijk te Batli (Van onze correspondent). Vrydagmdddag werd een tweede strijd aangevangen tegen het honderd meter brede stroomgat, dat in de zee dijk te Bath was geslagen. Er waren enige zinkstukken neergelaten waar duizenden kilo's bagger en puin op wa ren gestort, waarop een laag zand werd gespoten. Er zal nog een zinkstuk in het gat geplaatst worden, dat reeds op de schorre gereed ligt. Over 2 weken hoopt men met het werk gereed te zijn, Terstond na de ramp is het Nationale Rampenfonds begonnen met het leni. gen van de nood. Tot dusver werd on geveer 6.5 miilioen gulden uitgegeven tot financiering van transport, kleding, voeding en verzorging van geredden en redders. De hulp die het Rampenfonds ver strekt ligt geheel in de persoonlijke sfeer. De gelden die tot dusver zijn uitgegeven bestrijken uiteraard niet het gehele terrein van „de persoonlijke sfeer". Er zal ook aandacht moeten worden besteed bijv. aan periodieke uitkeringen aan weduwen en wezen, aan het herstel van het sociaal-cultu rele gemeenschapsleven, aan aanvul lende hulp in al die gevallen, waarin de vergoedingen van rijkswege tot on billijkheden aanleiding zouden geven. Het is duidelijk dat onroerend goed niet tot „de persoonlijke sfeer" be hoort, al zou men dit er taalkundig onder kunnen rekenen. Het Nationaal Rampenfonds gaat van het principe uit, dat men alle mensen •at de huisraadschade betreft een In tegrale vergoeding hoopt te kunnen ge-ven. Of dit mogelijk zal zijn, hangt af van de fondsen waarovor het N.R.F. zal kunnen beschikken. Het bedrag van 82 miilioen gulden zal daarvoor echter onvoldoende zijn. Het is niet uitgesloten, dat de regering het tekort- komende zal bijpassen. Op het ogenblik wordt voor ieder slachtoffer een normatieve lijst van goederen opgesteld, d.w.z., dat deze lijst de goederen opsomt die ieder ge strikt noodzakelijk behoeft als huisraad. Deze goederen worden getaxeerd op vervangingswaarde. Deze lijst, die dus het gemiddelde aangeeft van noodza kelijk huisraad, wordt vergeleken met de lijst van goederen, die elk slacht offer verloren heeft. Van alle goede ren die op beide lijsten voorkomen krijgt men voorlopig 50 procent scha- deuitkering. Het is mogelijk dat in de toekomst een tweede uitkering zal worden gedaan. Voor iedereen wordt de totale schade nagegaan. Mocht het N.R.F. in de toekomst voldoende mid delen krijgen om ook de niet nood. zakelijke goederen, bijv. een harmo nium of een piano, te vergoeden dan zal dit ongetwijfeld gebeuren. Wie gaf de messteek? (Van onze correspondent) Tijdens een vechtpartij na afloop van de kermis te Coevorden zakte de 21- jarige G. V. bewusteloos in elkaar om dat hij een diepe messteek in de rug had gekregen. Als de vermoedelijke dader stond Vrijdagmorgen voor de As ser Rechtbank de 21-jarige A. B. uit Elim terecht. Hij ontkende echter, een mes te hebben gebruikt. Tijdens de getuigenverklaringen bleek, dat bij één der getuigen, de 23-jarige L. P. uit Elim, op de dag na de vechtpartij een zakmes, waaraan bloed kleefde, was gevonden. De officier van Justitie heeft de zaak aangehouden om te on derzoeken, wie de steek heeft toege bracht. (Van onze Haagse redacteur). De cofnmjssarls der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kcsper, heeft gistermiddag in Middelharnis de plan- commissie-Flakkee geïnstalleerd. De taak van deze commissie is, om op korte termijn een plan voor het herstel te ontwerpen. Tevens zal de commissie zich o.m. bezighouden met de vraag stukken van overbevolking en de daar uit voortvloeiende werkloosheid, de volkshuisvesting en de woningbouw, het havenprobleem van Stellendam en Goeree en de kwestie van de vaste oeververbinding. Daarbij komen nog de vele nieuwe problemen, die de waters nood heeft opgeroepen. Op kosten van de UNESCO (Van een onzer verslaggevers) Acht leerlingen van het Christelijk Lyceum aan de Moreelsestraat 21 te Amsterdam zullen dit jaar een onver- getelijke Paasvacantie beleven. Met een van hun docenten in de Franse taal en letterkunde, de heer A. v. d. Zanden, stapt dit gelukkige achttal vier meisjes en vier jongens op 31 Maart in de trein naar Parijs. De Am sterdamse lycetsten zullen, met twaalf andere jeugdige Nederlanders, in de havenstad Brest een internationale bijeenkomst voor leerlingen van mid delbare scholieren bijwonen. Dit congres heeft ten doel om de gedachte van de UNSCO de weten schappelijke en culturele organisatie van de Verenigde Naties onder de schooljeugd uit te dragen. De organi satie is in handen van de „Club de l'Unesco du lycée mixte de Brest" en deze heeft een zeer aantrekkelijk pro gramma opgesteld. Er zal niet alleen maar leerzaam gepraat worden, maar ook uitstapjes en officiële ontvangsten staan de bezoekers te wachten. De scholieren, die uitverkoren zijn om aan dit congres deel te nemen, zijn werkelijk bofferds. Van Parijs af wor den alle kosten door de Unesco be taald. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wilde daarbij niet achterblijven en heeft de kosten van de reis naar de Franse hoofdstad op zich genomen. Uit de talrijke aanvragen, die bin nenstroomden, koos het ministerie van' O., K. en W, ais vertegenwoordigers - van Nederland de Kijks-HBS te Alk maar en het Chr. tyceum te Amster dam. Deze school zal dus de bijzon dere middelbare scholen In ons land op de Unesco-samenkomst represen teren. Ongetwijfeld een grote eer, en zo gevoelt de rector, ir. A. T. de Groot, deze onderscheiding ook. Het viel lang niet mee om uit de 680 leerlingen de acht afgevaardigden te kiezen, want iedereen wilde wel mee. Voorwaarde is echter, dat de deelnemers zich goed in de Franse taal kunnen uitdrukken. De veerboot „Prins Bernhard", een door de Provinciale Zeeuwse Stoom- bootdiensten gecharterde passagiersboot van de dienst DordrechtKatseveer, heeft met enige tientallen passagiers aan boord van Woensdagavond tot Don. derdagavond in het Keeten ten Zui den van Duiveland aan de grond ge zeten. Het schip was Woensdagmiddag om streeks 3 uur met aan boord 60 pas sagiers uit Dordrecht naar Katseveer vertrokken. Omstreeks 7 uur liep het aan de grond. Toen de veerboot Don derdagochtend nog niet in Katseveer was gearriveerd, voer een boot van de rijkspolitie uit om de „Prins Bern hard" te zoeken. De boot moest even wel onverrichterzake terugkeren. Een andere boot van de rijkspolitie, die nadien nog een poging waagde, kreeg eerst om 5 uur contact met de veer- Tilburg voelt zich benadeeld Bij het in werking treden van de Nood wet Ouderdomsvoorziening werd Tilburg ingedeeld in de dorde klasse, Reeds her haalde malen heeft het gemeentebestuur zich gewend tot het College van Rijks bemiddelaars met de bedoeling plaatsing in de tweede klas te verkrijgen Het ge meentebestuur heeft zich andermaal *ot genoemd College gewend met het verzoek Tilburg alsnog in te delen in de tweede klasse. Het gemeentebestuur constateert, dal het voortduren van de toestand, waarbi' Tilburg wordt achtergesteld bij talrijke andere gemeenlen in hoge male onbillijk is en bevreemding en ontstemming onder de bevolking wekt. boot. Sleepboten konden wegens de dichte mist niet uitvaren. Donderdag avond laat kwam het bericht binnen, dat de „Prins Bernhard", waarschijn lijk op eigen kracht, was vlot gekomen. Automobilist schoot plotseling over de weg Te dicht op elkaar rijden is een fout, die automobilisten dikwijls maken, zei gistermorgen de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam tegen de 62-jarige Rotterdamse chauffeur N. K. de W. Ongelukken blijven dan ook vaak niet uit. De W. werd beschuldigd het vorige jaar op 13 Aug. te dicht achter een militaire wagen te hebben gereden, waardoor een aanrijding ontstond toen verdachte op het laatste ogenblik schuin achter de vrachtwagen vandaan plotseling over de andere weghelft schoot. Een personenauto met arbeiders, die van hun werk kwamen, reed zodoen de tegen de 12 meter lange vrachtauto en de bestuurder van de tegenligger E. v. E. uit Ede, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde op de Utrecht- seweg tussen Driebergen en Utrecht. De rechtbank te Utrecht had De W. tot drie weken hechtenis en een jaar voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid veroordeeld. De procureur-generaal zei in zijn requisitoir dat De W. sneller had kun nen remmen en dat hij niet voldoende rekening heeft gehouden met het ver keer. Hij eiste bevestiging van het von nis van de rechtbank te Utrecht ten aanzien van de hechtenis en bovendien vier maanden onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. Bovendien heeft de heer De Groot de vijfde klassen, die voor hun eindexa men zitten, uitgeschakeld. Zij kunnen deze tijd thans niet missen. Na veel overleg is de teerling ten slotte geworpen en zijn de namen van de acht zeer gelukkige meisjes en jon gens bekend gemaakt. Het programma begint met een tweedaags bezoek aan Parijs. Tijdens de reis naar Brest wordt ook Ghartres met zijn prachtige kathedraal en nauwe straatjes aange daan. In de havenstad wachten dan lezingen, discussies, twee internatio nale ontspanningsavonden, een dag tocht naar Ouessant en een rondvaart door de havens, om maar enkele gre pen te doen. Op 10 April is de jeugdbijeenkomst ten einde en dan zullen al die scho lieren, beladen met indrukken en pret tige herinneringen, weer naar huis komen. Om hun vriendinnen en vrien den heel veel te vertellen! STREEP ONDER HET FLORA-INCIDENT De directie van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 heeft een schrijven gericht aan het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten „in. verband met het be treurenswaardige incident, dat zidh tenv aanzien van de pers op Vrijdag 13* Maart jl„ vóór de openinig van de ten toonstelling te Heemstede heeft voor gedaan". De directie aldus het schrijven stelt er prijs op haar beleefde excuses aan te bieden. Zij geeft gaarne de ver zekering, dat hier geen sprake is ge weest van enige discriminatie van de pers, doch veeleer van een betreurens waardige samenloop van omstandighe den. Het schrijven was getekend door jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter, en H. G. Vermeulen, direc teur. RAMP-PROGRAMMA IN 25 LANDEN Binnenkort zullen buitenlandse, ra dio-luisteraars in 25 landen kunnen er varen hoe dankbaar Nederland is voor de steun, die na de rampspoed van het buitenland is ondervonden. De We reldomroep heeft namelijk een pro gramma in voorbereiding, dat in deze 25 landen de dankbaarheid van de Ne derlanders zal vertolken. Het pro gramma zal in veertien talen worden vertaald. Aan het slot van het pro- programma, dat is samengesteld uit een aantal klankbeelden, spreekt H.M, ko ningin Juliana een dankwoord. Voorts is een programma in voorbereiding, dat een indruk .geeft, van de herstelwerk zaamheden en tevens de bedoeling heeft het buitenland er van te over tuigen, dat niet tweederde van Ne derland onder water is gekomen. LOPPERSUM. 19 Maart. Appelen: Bramley's Seedling f3850. Goudreinette f 6.5033, Lunterse Pippeling f 8.5012, Jonathan f 1516, Peren: Mannekepeer f6 17, Harms Harkes f 1015, Comtesse de Paris f9-12, St. Remy f 1215; witlof I 127—37, spinazie I £51—56, rode kool f7 8. gele f 1112, witte f66.50, apruit- kool II f36, id. afw f22. prei £2335, id. afw. f21—30, sjalotten £41—51, uien f35. rode peen f8.5012, stoofsla f155210, gedopte pronkers f114. Aaardappelen: Be velanders f 11.10—12.30 per 100 kg; rabar ber f34 per 100 bos; knolselderij f1420. kropsla B f 18. id Cf 15 per 100 stuks. Veiligheidsraad wilde Sowjetcandidate niet De „Grote Vijf" zullen opnieuw moeten proberen een candidaat te •inden voor dc post van secretaris generaal der Verenigde Naties. De candidate van de Sowjct-Unie, mevr. Laksjmi Pandit van India, haalde Donderdag in een besloten zitting van de Veiligheidsraad niet de zeven stem men, die voor verkiezing nodig zijn. Alleen'de Sowjet-Unie en de Liba-, non gaven haar hun stem. Acht leden onthielden zich en één stemde tegen, aan het slot van de bijeenkomst, die •ijf uur in beslag nam en een van de langste was van de laatste tijd. De stemming was geheim, maar men ver moedt dat nationalistisch China tegen stemde. De Veiligheidsraad beeft de „Grote Vijf" de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en China verzocht hun onderling over leg voort te zetten en Dinsdag rapport uit te brengen. Er is nu over, vier can- didaten gestemd; de Pbilippijn Romu- lo, de Pool Skrzewezewski, mevr. Pandit en de Canadees Pearson, de enige van het viertal, die met negen stemmen boven het vereiste minimum kwam. Een Sov/jet-veto torpedeerde zijn benoeming. De kans dat men de Noor Trygve Lie, die in November heeft bedankt, zal moeten vragen zijn ambtstermijn tot Februari vol te maken, wordt groot geaoht. Bij Koninklijk Besluit is jhr. O. Reuchlin, ambtenaar van de buiten landse dienst der tweede klasse, noemd tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij het Ja panse hof. Een luxe electrische trein, die is voorzien van douohecel, telefoons, bar en radio, zal binnenkort op de lijn ParijsMilaan, RomeNapels rijden. De snelheid zal 200 km per uur zijn en de kosten bedragen 10 miilioen gulden. a De 64-jarige Elffeltoren zal dit voorjaar een jeugdiger aanzien krij gen, als hij in drie kleuren opgeschil derd wordt. Het bovenste deel wordt oranje-geel, het middenstuk geel bruin en het onderstuk dezelfde kleur in een donkere tint. a De 85-jarige gepensionneerde met selaar Jacobsen uit Thorsager in De nemarken heeft de raadsleden van zijn gemeente onthaald op drie flessen port en een kistje sigaren. „Zij hadden hem zo goed behandeld bij het vaststellen van de belastingaanslag over zijn pen sioen," zo beweerde hij. a Een Amerikaanse kater is enig erf genaam geworden van een huis met zes kamers, waarvan de waarde op 30.000 gulden wordt geschat. Zijn baas Francis Putman, die een maand ge leden overleed, vermaakte het huis aan Midgie voor de duur van diens leven. a De geldinzamelingen voor Neder land in het buitenland staan nog niet stil. Het blad „Paris-Normandie" heeft in samenwerking met het Franse Rode Kruis 145.000 gulden opgehaald. a Het zachte voorjaarsweer heeft een eind gemaakt aan de staking van Fins ijsbrekerspersoneel, dat een nieuwe wettelijke regeling van de arbeids tijden eist. De stralen van de lentezon maakten de staking overbodig. a De droogte in Brazilië breidt zich uit. In 800 dagen heeft het over een gebied van 400.000 vierkante kilome ters niet of slechts weinig geregend. Het groen is vergeeld ën alles is be dekt met een dikke stoflaag. Er is een half miilioen evacué's, „retirantes" ge naamd. In het getroffen gebied zijn gehele dorpen verlaten. Langs de we gen naar de kust ziet men kadavers van honger en dorst omgekomen beesten. ONTEVREDENHEID IN HET BELGISCHE RAMPGEBIED De bewoners van het Belgische plaatsje Melselehock hebben gisteren de zwarte noodvlag gehesen en een zandzakkendijkje geslecht uit protest, dat het zo lang duurt voordat de dijken in het overstroomde gebied van België worden hersteld. Mevrouw kreeg weggeworpen brieven terug (Van onze correspondent) In Harlmgen liet, tijdens de schoon maak, mevr. W. een pakketje brieven met dierbare herinneringen per abuis naar de vuilnisemmer verhuizen. Op straat „spelende" kinderen, die de brieven vonden, deponeerden ze in de brievenbus, waarna de post voor de rest zorgde, zodat mevr. W. haar cor respondentie thuisbezorgd kreeg, zij 't met strafport. Ged. Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring onthouden aan het be sluit van de gemeenteraad van Zierik zee tot het aanleggen van een nood- dam met bekisting rondom de stad. Volgens het college is bij de opstel ling van het plan geen rekening ge houden met de plaatselijke bodemge steldheid. Dezelfde of soortgelijke be zwaren bestaan tegen andere plannen, die in de raadsvergadering van 6 Maart jl. werden besproken. Ged. Staten heb ben daarop voorgesteld, «en dam van zandzakken aam te leggen, die alleen betekenis heeft als middel tot bescher ming van de geïnundeerde gebouwen in de stad tegen verder verval. Vol doende bescherming tegen het buiten water zal deze dam niet bieden zolang het grote gat aan de Schelphoek niet is gedicht. De gemeenteraad ging Donderdag avond met dit voorstel accoord. Men zal thans onmiddellijk tot aanbeste ding van het werk overgaan. Verwacht wordt, dat na 40 werkdagen deze dam klaar zal zijn. Voorts werd medegedeeld, dat in Zierikzee begin April weer gas zal worden geleverd. Indien de werk zaamheden bij de aanleg van de laat ste etappe van het buizennet Noord- gouweZierikzee niet tegenvallen, zal •met ingang van Maandag a.s. ook weêr water zij het met mondjesmaat uit de kranen lopen. De schade aan het buizennet van de waterleiding wordt op ongeveer vijf miilioen gulden ge raamd. De R.T.M. onderhoudt thans een dienst tussen Zierikzee en Jacoba- polder. Twee van deze diensten geven aansluiting op de B.B.A.-bus, die de reizigers naar Roosendaal brengt. De Spido blijft varen' totdat de lijn Roo sendaalDórdréoht weer normaal func- tionneert, wat waarschijnlijk op 2 Apr. a.s. weer het geval zal zijn. De colonne van de Techni6che Hilfs- werke uit Duitsland, die van 7 Febr. jl. af hulp heeft verleend in Zeeland, vertrok hedenmiddag naar Duitsland. Voor het vertrek werd officieel af scheid genomen op het gemeentehuis van Zierikzee. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling, dat de Duitsers slechts korte tijd in het rampgebied zouden blijven. Hun hulp werd evenwel dusdanig op prijs gesteld, dat de Ned. Heide Mij. ver zocht hen nog enige tijd in Zeeland te laten. Geldig tot en met Dinsdag a.s. W////////A In elke boekhan del verkrijgbaar het nieuwe boek van: Dr. J. WATERINK; BRIEVEN TOEKOMST LEVENSSTIJL 8E3CUEEL LEVEN KERflC EN GEMEENSCHAP Prof. Waterinéc is dui zenden mensen reeds tot steun geweett. De brieven „om raad", die hij ontvangt, rijn niet te tellen. Ia dit boek reeft de ««tear een «electie ran deze brie ven met zijn antwoord op de hem sTropaiMo- ke wijze. ..Brieven aan jonge mensen" geeft er blijk van, weMc een prachtig contact deze vertrouwensman met de jeugd heeft. Ouders, geeft dit boek aan uw zoon of dochter. Jon gelui. schaft u <J FKEJS GEB. f6.90 *.T. Gebr. Zomer Xea» nlngs uitgeversmaatschappij Wagenlngen. PL i vat* I 'rii Wr. 1 VS 1 feilen - Indien ge uitvoeriger Inlichtingen wenst, zendt dan dere Ingevulde bon per brief naar: Lissone-lindeman, Groenmarkt 22, Den Haao of een der 25 kantoren. 24 Neem Adres/Plaat» 3 Vraagt inlichtingen overs Neerlandoudste Reisbureau T-..-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2