Boekhouder uit Borssele deed duistere za; es Achterstelling Sluiskil nooit bewezen Juhileumuitvoering luidt feesten van Achilles in akj Tito weer naar huis Inkwartiering evacuatie vee wordt beëindigd Groslijst P.v.d.A. in Oostburg Gevangenisstraf van één jaar geëist .Concordia" zet vlot toneel op planken Bijna 85.000 bij de B.B. Spionnage? - nee, hobby Willem Ravelli neemt afscheid Scherpe woorden tot de heer Colsen PvdA stelt instelling van wijkraad voor Zeeland in drie stadia Zeeuwse Sportpraat HET VRIJE VOLK ZATERDAG 21 MAART 1953 PAGINA 7 VOOR DE MIDDELBURGSE RECHTBANK De inkwartiering van alle vee uit de rampgebieden (dus zowel rund vee als paarden, varkens, schapen enz.) zal zo spoedig mogelijk worden beëindigd, heeft de Rijksdienst voor Landbouwherstel meegedeeld. De eigenaren dienen zich derhalve in verbinding te stellen met hun plaatselijke burcauhouder, ten einde overleg te plegen omtrent de be stemming van hun Vee. Vee, ook indien dit vóór 1 Mei nog niet naar het bedrijf kan terugkeren, zal aan de eigenaars worden terug gegeven, ten einde dit verder voor eigen rekening aan te houden. Alleen voor rundvee geldt hier op een uitzonderingslachtvee, dat niet door de eigenaren wordt teruggenomen, zal worden verkocht en de opbrengst aan de eigenaar worden overgemaakt. Gebruiks- v e e kan door de eigenaar worden overgedragen aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel. Voor het over gedragen gebruiksvee zal, zodra de bedrijfsomstandigheden dit toelaten, gelijkwaardig vee worden teruggele verd. Gezien de hoge kosten, die aan het zelf aanhouden van vee zijn verbon den, worden de eigenaren van ge bruiksvee dringend aangeraden, van deze mogelijkheid tot overdracht aan de Rijksdienst voor Landbouwherstel gebruik te maken. Alle eigenaren van geëvacueerd vee dienen zich zo spoedig mogeliik met hun plaatselijke bureauhouders in verbinding te stellen, aangezien zeer binnenkort maatregelen worden getroffen tot verkoop van het vee, waarvan de eigenaars zich niet heb ben gemeld. Tijdens de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid, afdeling Oostburg. werd de groslijst samen gesteld voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezing. Aan de hand van het gehouden referendum kwam de volgende lijst tot stand: 1. J. J. Leenhouts, 2. L. Schippers, 3. P. v. Hee, 4. L. v. Gorsel, 5. J. Verpleeg, 6. J. Gosseye, 7. K. C. Ha melink, 8. A. Simpelaar, 9. J. Hame link, 10. J. de Hulster. Tegen de 29-jarige boekhouder J P. P. uit Borssele, van wiens oplichterspraktijken verscheidene personen de dupe waren geworden, is Vrijdag voor de arrondjssemenstrechtbank te Mid delburg een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, geëist. Tijdens de zitting kwam een dik dossier ter tafel, waarin al de leugenverhalen van deze man stonden opgetekend. De hotelhouder te Sluis, bij wie hij zijn intrek had genomen, had hij onder meer verteld, dat hij visser van beroep was. Dit verhaal had een schijn van waarheid, omdat verschillende vis handelaren aan de deur kwamen, met wie verdachte duistere handeltjes in paling dreef. Deze partijen vis, soms vijftien vijf en twintig kilogram groot, kocht hij zonder te betalen. Enige malen wekte hij hierbij de indruk als „knecht" aan het hotel verbonden te zijn. S cbeer>sbotsi w g i O op Noordzee De sleepboot Schelde heeft gister middag om half vier de haven van Vlissingen verlaten om assistentie te verlenen aan het in nood verkerende Turkse schip Cuma, dat om hulp heeft gevraagd. Het schip is ter hoogte van de bank „Outer Gabbard" in de Noordzee in aanvaring geweest met het Duitse s.s. Johanna. De kapitein van de Cuma bevindt zich aan boord van de Jo hanna. Een later bericht meldt, dat beide schepen nog drijven. Er is geen hulp nodig. „Marinucci" vastgelopen en weer vlot Het Panamese schip Marinucci (7032 ton) dat in de Westerschelde bij Walsoorden aan de grond gelopen was, is Vrijdagmiddag door twee sleepboten vlotgetrokken. Op last van de Belgische commis saris voor het Loodswezen is de Pa- namees in het Meddelgat voor anker gegaan, omdat het schip na de bot sing met de Liège beschadigd was en gevaar voor de scheepvaart op leverde. De Marinucci zal later naar Ant werpen opvaren. EMM-Zeevaartschool Het selectie-elftal van de Zeevaart school speelt van middag om drie uur op het terrein van de Bosweg te Vlissingen een voetbalwedstrijd tegen een combinatie van E.M.M. Sas van Gent: Toneelavond. De toneelgroep van de A.B.C. heeft in zaal Reseda het stuk Pension Zonne schijn opgevoerd. Districtsbestuurder S. Oosterhuis had tevoren een korte toespraak gehouden. Oostburg: Uitvoering. De toneel groep van de Nederlandse Onderwij zersvereniging gaf een voorstelling ten bate van het Rampenfonds. Zonder te betalen had verdachte zich voorts vistuig, benzine, dekens, handdoeken, zakdoeken en een over hemd aangeschaft. Ook liepen er nog verschillende onbetaalde hotelreke ningen. Bij een vishandelaar te Middelburg had verdachte eens dertig kilogram paling besteld, die bestemd zou zijn voor een boerenbruiloft. Hij zei hier bij, dat de rekening 112.50) wel zou worden voldaan door een zekere boer Pleyte uit Borssele. Toen de be taling uitbleef kreeg men argwaan, waarna spoedig bleek, dat niemand in Borssele deze weinig voorkomen de naam droeg. Verdachte had het zootje paling inmiddels aan een con current te Sluis voor ƒ90 doorver kocht. Ter terechtzitting verklaarde hij, sprekende over verscheidene van zijn affaires, dat deze „zuiver zakelijk" waren en dat alles hem tegengezeten had. In het huis van bewaring had hij zich in het bijzijn van een recher cheur afgevraagd: „Het schijnt, dat men mij verdenkt van oplichting of iets dergelijks!" In zijn requisitoir bevestigde de of ficier deze opvatting en deelde tevens mede, dat ook de psychiater hem een egoist vond, Kleding ontvreemd Zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest zijn geëist tegen de stoker en slager J. D. uit Yerseke, die er van verdacht werd tijdens de eerste dagen ha de ramp voor getroffenen bestemde kleding te hebben ontvreemd. Deze man. die had deelgenomen aan het reddingwerl-j, was in de vroege ochtend van 4 Februari aan boord gesprongen van de Ye 165, die op weg was naar Yerseke. D. was in het bezit van een zak met kleding. Een der opvarenden van de vissers- kotter „Sterna", die geladen met in gezamelde goederen in de Ooster- schelde voor anker lag, had gezien dat D. in de nacht van 3 op 4 Fe bruari aan boord van dit schip bezig was goederen in een zak te doen, Verdachte ontkende echter hard nekkig da' hij de goederen gestolen had. De officier merkte echter op, dat D. verschillende verklaringen had afgelegd, die niet met elkaar strook ten en achtte de diefstal bewezen. De raadsman van verdachte pleitte voor een mildere straf. Diefstallen Tegen de loswerkman J. d. W. en de chauffeur L. R„ beiden uit Goes, wie ten laste gelegd was, dat zij fruitkisten en enige partijen uien gestolen hadden, is negen maanden gevangenisstraf geëist. Voor R. zijn hiervan echter drie maanden voor- Rode Kruis dankt helpers Het Rode Kruis bood aan de velen, die geholpen hebben bij de hulpver lening aan de watersnoodslachtoffers als dank een filmavond aan in de Schouwburg te Middelburg. Vertoond werd de film van de watersnood, die het Rode Kruis heeft laten maken. Daarna werden enkele films over het Rode-Kruiswerk gedraaid. De kringcommissaris van het Rode Kruis voor Zeeland, de heer J. N Heijse, reikte aan vier leden van de transportcolonne uit Middelburg het insigne voor tien jaar trouwe Rode Kruisdienst uit. Het waren de heren S. Pouwer, L M. Annot, J. C. Dooms en P. J. Steijner, allen uit Middelburg. De Middelburgse Rijkskweekschool- vereniging „Concordia" hield Don derdagavond in het Schuttershof te Middelburg haar jaarlijkse uitvóe- ri?ig. Na een kort, maar hartelijk ope- ningsiooord van voorzitter Adrie Ste- ketee, kon alle aandacht direct wor den geconcentreerd op een genoege- lijk en opgeivekt programma. De hoofdschotel daarvan vormde de opvoering van het toneelstuk: Je kunt het toch niet meenemen", van Moessinkow, een blijspel vol fijn- menselijke humor met vaak ook ge voelige momenten. Dit stuk vraagt zeer veel van regie en jelers en wij mogen zeggen, dat deze jeugdige tonelisten zich met Onze adressen Redactie-adres voor Zeeland: Molenwater 55, Middelburg, tele foon 3390, bij geen gehoor 2571. Sportredactie: Paul Krugerstraat 173, Vlissingen, telefoon 2902. Administratie: Hekelveld 15, Am sterdam, Telefoon 38811. Postgiro 21870, Amsterdam. Abonnementsprijs: 44 cent per week. 5.70 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. geestdrift en charme van hun zware opgave hebben gekweten. Mej. Minderhoud gaf blijk al vaker met het regiebijltje te hebben ge hakt.. Zij slaagde er voortreffelijk in een ieder zijn plaats te geven, het geen bij een zo groot aantal mede spelenden negentien geen sine cure is. Wij kunnen hier onmogelijk op het spel van ieder afzonderlijk ingaan. Een uitzondering maken wij echter gaarne voor mej. Pieterse om haar gevoelig spel als de dochter Alice, voor mej. Schuyt als de kleurlinge Rheba en voor mej. Cemeska Van de mannen verdient Swiers een bijzondere vermelding voor zijn uitstekend gespeelde rol van opa Vanderhof, terwijl Wondergem een kostelijke typering gaf van de Rus sische emigrant Kolenkow, Ook het spel van de overigen gaf veel te ge nieten en maakte deze opvoering tot een succes. Vooraf zong het kweekschoolkoor onder leiding van de heer Schijve uit het Oratorium „Paulus" van Mendelssohn en het bekende Lente koor uit „Die Jahreszeiten" van Haydn. De heer Schijve verstaat de kunst zijn leerlingen met overgave te doen zingen. Ook dit optreden oogstte zeer terecht veel bijval. waardelijk met drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling van het Ne derlandse Genootschap. Tegen de loswerkman W. C. C. uit Goes, die ten nadele van de P.T.T. uit een opslagplaats stukken lood zou hebben ontvreemd, eiste de offi cier een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan acht maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd en opzending naar de landkolonie „Koningslust" Zijn mededader, de werkloze wachtsman en koopman uit Goes, H. P., die drankzuchtig is, en mede door schulden tot het plegen van deze handelingen kwam, hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen, waarvan vier maanden - voor waardelijk, drie jaar proeftijd en ondertoezichtstelling van het Neder landse Genootschap. Uitspraak in al deze zaken op 1 April as. De besprekingen van Tito met tic Britse regering zullen van grote betekenis zijn voor het handhaven van de vrede in de Balkan en in de gehele wereld, aldus de Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken, Popowitsj, die Tito op zijn be zoek heeft vergezeld. Vandaag vertrekt de Zuidslavische president weer met de „Galeb" naar huis. Het juiste uur van het vertrek is om veiligheidsredenen niet bekend gemaakt. Zwaar bewaakt door zestien motorrijders heeft Tito Vrijdag nog enkele bliksembezoeken aan Londen- se bezienswaardigheden gebracht. Hij lunchte piet A 111 e e en an dere socialisten (o.w. Bevan) en gaf gisteravond een receptie voor 800 personen op de Zuidslavische am bassade. Popowitsj zei dat-in Londen ook over Triest gesproken was. Er zal geen Brits-Zuidslavisch vriendschaps verdrag gesloten worden, omdat de huidige betrekkingen, bevredigend zijn. De vriendschap issen beide lan den werd ook onderstreept in een officieel communiqué, dat Vrijdag avond in Londen is gepubliceerd. Terzelfdertijd werd ook bekendge maakt, dat Amerika in Engeland voor millioen gulden aan helieop- tères heeft besteld, die voor Zuid- slavië bestemd zijn. Twee vooraanstaande bladen uit Belgrado, „Borba" en „Pohtika", hebber, critiek uitgeoefend op de wijze, waarop de BBC in haar Ser- visch-Kroatische uitzending verslag heeft gedaan over Tito's bezoek. De bladen ontkennen, dat het Britse publiek „stil was" bij Tito's bezoek van Dinsdag aan het Britse Museum. Integendeel, de maarschalk werd met gejuich begroet, zo zeg gen de bladen. Zij ontkennen ver der, dat de veiligheidsmaatregelen ten behoeve van Tito buitengewoon waren en noemen deze „normaal" in elk land, waar een hooggeplaatst buitenlands staatsman een bezoek brengt. Donderdag is onverwacht te 's-Gravenhage overleden ir S. P. J. A. van Hoogstraten, de enige nog levende mede-oprichter van de Ne derlandse Vereniging tot Bevorde ring van Luchtscheepvaart, de hui dige Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart. Nu Maandag de werving van vrij willigers voor de Bescherming Bur gerbevolking ook in de provincies Noord- en Zuid-Holland is begonnen (met uitzondering van de drie groot ste steden, waar de werving half April aanvangt) is het aantal man nen en vrouwen, dat zich volgens de beschikbare gegevens als vrijwilliger heeft gemeld, gestegen tot 84.946. In vele gemeenten is het totaal be nodigde aantal vrijwilligers reeds bereikt. De Krijgsraad te Velde West heeft Donderdag in Den Haag de 28-jar'ie beroepssergeant G. M. en de dienst plichtige sergeant H. V. veroordeeld tot geldboeten van respectievelijk honderd en dertig gulden. M, had op last van zijn comman dant drie maanden in voorarrest ge zeten. Men had namelijk aanvanke lijk gedacht met een grote spionnage- zaak te doen te hebben, daar de beide militairen grote hoeveelheden vliegtuigfoto's en beschrijvingen van de dienst hadden gestolen. Het bleek echter, dat het tweetal slechts een hobby uitleefde. De audi teur-militair eiste zes en twee weken en sprak zijn misnoegen uit over het lange voorarrest. Willem Ravelli heeft het besluit genomen na de lopende verbintenis sen in dit seizoen zijn carrière als zanger te beëindigen Het zal dus tevens de laatste maal zijn, dat hij o.a. de Christuspartij in de Passionen van Bach vei tolkt. HELSINKI. Een vier dagen oude staking van de bemanningen der Finse ijsbrekers is afgelopen, nadat de regering had beloofd het onder zoek naar de eisen der stakers te zullen bespoedigen „Voor de werkelijke vooruitgang van Sluiskil", zei wethouder M. de Vos (arb.) in de Donderdag te Terneuzen gehouden raads vergadering van Terneuzen tegenover de heer H. Colsen (vrije kath.) op, bent u een ernstige sta-in-de-weg. Uw grijze haren, weerhielden mij soms scherp te zijn, maar thans is de maat vol. En hij vervolgde: „Als er voor Sluiskil iets gebeurt, dat niet van u komt, is het niet naar uw zin. In woord en geschrift sug gereert u, dat de belangen van Sluiskil bij die van overig Ter neuzen worden achtergesteld; steeds zijn het beweringen, die niet door bewijzen worden gestaafd". Achtereenvolgens somde de heer i verlenen van een bouwvoorschot De Vos enige sprekende voorbeelden op van het vele goede, dat sedert de bevrijding voor Sluiskil is bereikt, tartte de heer Colsen aan te tonen, dat Sluiskil zou worden achterge steld (hetgeen al sedert 1935 door de heer Colsen in de raad wordt be weerd). Frappant was ook de opmerking van wethouder De Vos, dat enige ja ren na de bevrijding door de burge meester en hem geregeld spreekuur te Sluiskil werd gehouden, maar dat toen van achterstelling niets is ge bleken, want...... er kwam nóóit iemand de belangen van Sluiskil op het spreekuur bepleiten. Propaganda Ook op het sympathieke voorstel in de heer S. W. Henry (arb.), die aan B en W. vroeg de mogelijkheid te onderzoeken tot instelling, zoals elders reeds geschiedde, van een wijkraad te Sluiskil, die over enkele te nemen raadsbesluiten de gemeen teraad van advies zou kunnen die nen en eventueel initiatieven zou kunnen nemen, reageerde de heer Colsen met verheffing van stem: „Jullie wilt propaganda maken voor de komende raadsverkiezingen" De voorzitter zegde toe, gaarne op deze suggestie in te gaan en t.z.t. zal de raad hier meer over horen. Ook de wijziging van de verorde ning van de Winkelsluitingswet we gens de openstelling 's Zondags ge durende de zomermaanden, van win kels in suikerwerken, chocolade en tabaksartikelen, bracht nog al wat tongen in beweging. De confessionele partijen hadden principiële bezwaren. Uiteindelijk werd het voorstel van en W. met 7-^6 stemmen aange nomen. Benoemingen Aan de heer Ph. L Van Gorsel werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend op 1 April aan de openbare school C. Benoemd werd in deze va cature de heer A. Verbeek te Goes. Aan de heer R. Zuur, curator van het gymnasium te Terneuzen, werd eervol ontslag verleend. In deze vaca ture werd voorzien door de benoe ming van ds P A. van Vlugt. De heer J. van der Velde werd eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de kom. In deze vacature werd voorzien door de benoeming van de heer P. C. Jan- Tot leraar-rector aan de gymnasiale afdeling van het openbaar lyceum te Terneuzen werd benoemd dr W. Sjoersma, leraar aan het Eras miaans Lyceum te Almelo. Medewerking werd verleend tot herstel van waterschade voor de R.K. jongensschool, de ULO-school, de R K. meisjesschool, de christelijke school aan de Josinastraat en de christelijke ulo-school aan de Grenu- laan. Een voorstel tot het aanvragen en voor het bouwen van 112 woningen werd eveneens goedgekeurd, terwijl opnieuw werd vastgesteld, een ver andering in de héffing van opcenten in de personele beslasting. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden R. Hol (arb.) en W. Weterings (kvp) werden door de commissie onderzocht en in orde bevonden, zodat zij in de eerstvolgen de vergadering tot raadslid worden beëdigd Tarweconferentie dreigt te mislukken Volgens welingelichte kringen te Washington dreigen de onderhande lingen over een nieuwe internationale tarwe-overeenkomst te mislukken. De exportlanden blijven bij hun eis dat de nieuwe maximumprijs 2,15 dollar per schepel moet zijn, terwijl de importlanden weigeren hoger dan 1,95 dollar te gaan. De huidige ma ximumprijs is 1,80 dollar. Advertentie l.M. PUBLICATIE KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 7 April 1953, des voor- middags van 9-10 uur. gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken 'n het Me disch Centrum, Eigenhaardstraat 2. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat de leeftijd beneden de 2 jaar als d emeest geschikte voor inenting moet worden beschouwd. Voor een juiste vermelding in de vaccinatiebewijzen van de namen en geboortedata der kindere nis het ge wenst, dat bij de aanmelding het trouwboekje der ouders wordt medege bracht. Middelburg, 18 Maart 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd N. Bolkestein Burgemeester. J. Ph. Koene, Secretaris. i Vandaag viert Achilles Achilles triomphen. In de Van Roo tien jaar voorzit- feest. Deze gymnastiekver- loop van de jaren behaalde ster. Zij werd opgevolgd eniging die zo'n belangrijke men niet minder dan 278 door de heer P. C. de Ha- plaats inneemt in het verenigingsprijzen en maar mer, die reeds na een jaar maatschappelijk leven van liefst 759 personele prijzen de hamer afstond aan de de Zëeuivse hoofdstad, voor gymnastiek en athle- huidige voorzitter, de heer evenals in de Zeeuwse tiek. Tal van athletiekkam- K. de Vries, die er nu al sportwereld, bestaat dertig pioenschappen en -records negentien jaar op heeft zit- jaar. staan of stonden op naam ten. van leden van Achilles en De eerste secretaresse, Eigenlijk is het gister- O0k jn de wandelsport ver- mej. L. Minderkoud, bleef avond al begonnen met de overden zij vele prijzen, Het tot 1930. Daarna vervulde jubileumuitvoering van de KNGV-diploma voor de mej. R. Augustijn deze adspiranten. Vanmiddag vaardigheidsproeven kon functie drie jaar en toen van drie tot vijf uur reel- 354 maal aan een Achilles- werd Jan Bal scribent en pieert het bestuur in het m worden uitgereikt en zo dat bleef hij tot nu toe. Nederlands Koffiehuis ongetwijfeld zal daar ge heel sportbeoefenend Zee land vertegenwoordigd zijn. Achilles heeft een rijke geschiedenis. Toen in de twintiger jaren de belang stelling voor de damesgym- nastiek meer en meer toe nam, wilde ook een groepje Middelburgse dames zich aan deze sport wagen. Zij wendden zich tot Jan zou ik nog wel even aan het Jan Bal, dertig jaar di- Achilles benoemde hem reeds lang geleden tot lid van verdienste en van het KNGV ontving hij de me daille van verdienste en de llllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllliiniliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu erespeld. Het district Zeeland van opsommen kunnen blijven, recteur-leider en twintig de KNAU benoemde hem Het eerste bestuur be- Jaar secretaris. Geen klei- kort geleden tot erelid en Bal, die toen nog directeur stond uit de dames A. H. nigheid. Bijna een halve van officiële zijde werd zijn van Medioburgum was en van Roo. voorzitter; L. ee™ gymnastiek heeft deze werk in het belang van de deze bleek dadelijk bereid, Minderhoud, secretaresse; jubilaris er op zitten en lichamelijke opvoeding ge- om de leiding op zich te M. Onderdijk, penning- men Zlet *2en? u.-1J waardeerd met de zilveren nemen. meesteresse; M. Dourleyn "ie,j aan- Toc,h lfL mJ mPa eremedaille, verbonden aan en N. Gabrielse. Het huidi- 65 |aar.. en September de Orde van Oranje-Nassau. - -- 00 bestuur ziet er als volgt S^t hij met pensioen als Het jubileum van Achil- nSiklp?L?^ïntaiAeSunnl" uit: K- de Vries' voorzitter; kamerbewaarder ter Pro- ies is dus eigenlijk het ju- nastiekveremgmg Achilles, j A Bal secretaris; J. vmciale Griffie van Zee- bileum van Jan Bal en Enkele jaren later, Achilles Geers penningmeester- p land. Maar dat betekent beide zal het vanmiddag was inmiddels flink ge- Kooman vice-voorzitter; niet, dat hij ook de sport wei niet aan belangstelling :oe,gelaten tot het mej, M, schoolmeester, 2e vaarwel gaat zeggen. In- ontbreken. Bij de vele ge- KNGV werd er een jon- penningmeesteresse; mej. tegendeel, hij vindt» dat hij lukwensen voeg ik gaarne gensafdehng opgericht en B, Huysman en de heren er dan pas goed de tijd de mijne, wf? w^on Ü1' D. Julianus, A. Kooman en voor krijgt. Moge Achilles nog lang Het kleine clubje groeide G j Nieuwenburg Reeds eerder vertelde ik zijn zegenrijke werk voort- uit tot de grote vereniging u het een en ander over de zetten onder de onvolpre- met zijn honderden leden Uiteraard onderging het loopbaan van deze sympa- zen leiding van Jan Bal, in nu. bestuur nog al eens wijzi- thieke en populaire sport- zulks in het belang van de Weer later begon men ging. maar gelukkig voor man Zijn staat van dienst lichamelijke onvoedïng van ook aan de wandelsport en Achilles, bleven de voor- in de sport is vrijwel enig een gro->t dsel van Middel de athletiek en in al deze naamste functies lang in en hij verwierf tal van burgs jeugd, takken van sport vierde één hand. Zo bleef mej. sport-onderscheidingen. MICHIEL Kort na de middeleeuwen was Zeeland nog uitgesproken een archipel, zonder een enkele landverbinding met de vaste wal. Van lieverlede zijn de eilanden aangeslibd, waardoor de Zeeuwen de kans kregen ze met dammen te verbinden en nieuive polders te winnen. Een vergelijking tussen kaart I en II (Zeeland zoals het was omstreeks 1540 en Zeeland zoals het onmid dellijk voor de watersnoodramp van 1 Februari was) toont aan hoe de talrijke eilanden tot enkele grote zijn samengevoegd. Tholen, St. Phi- lipsland en Zuid Beveland (Wal cheren) hadden directe verbinding met West Braaant De provincie had nog plannen in portefeuille om ook Noord Beveland tot een deel van het vasteland te maken (drie-eilanden-planen om het Verdronken Land van Saaftlnge in te polderen. D-e mogelijkheid om meer land te winnen is voorlopig van de baan. De eerstkomende maanden zal het voor alles gaan om terug te krijgen, wat verdronken is. De grote verwoesting, die het wa ter heeft aangericht blijkt eerst dui delijk, als men op de kaart (III: Zeeland na de ramp) de dijken, die de drooggebleven delen als dunne sajetdraadjes verbinden, weglaat. Het water heeft Schouwen Duive- land in drie delen gespleten, met Haamstede, Brouwershaven-Zierik- zee en Bruinisse-Zijpe als droge of halfdroge centra Grote happen zijn genomen uit St Philipsland, Tholen. Noord- en Zuid Beveland. De schade aan Walcheren en Zeeuwsch Vlaanderen is naar ver houding van veel geringer omvang gebleken. Op het ogenblik is 50 pet. van de geïnundeerde gronden op de zee te ruggewonnen. Naumann ontkent zijn beschuldiging Werner Naumann, de voornaamste beklaagde in de rechtszaak tegen zeven ex-nazi's, die door de Britten gearresteerd zijn omdat zij een nieuwe nazibeweging zouden voorbe reiden, heeft onder ede ontkend, dat hij het nationaal-socialisme nieuw leven wilde inblazen. De Britse rechter in Bielefeld heeft geweigerd Naumarms hechtenis op te heffen. Wel heeft hij het recht ge kregen met zijn advocaten te spre ken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2