Belangrijke belasting- tegemoetkoming voor investeringen OOM LEO schrijft aan 180 neven en nichten VENNOOTSCHAPS BELASTING LAGER Waar blijven nu de toneelspelers Verdere verlichting van belastingdruk 'lZJ Ontmoeting met Monus BRAM is nu circusdirecteur Aardrijkskunde- raadsel MUIZEN-BIOSCOOP Rond Zierikzee komt dam van zandzakken Congresagenda van PvdA insessebruid Justitie treedt op tegen kleine gokspelen Voor een pr HET VRIJE VOLK ZATERDAG 21 MAART 1953 an Denise, het dochtertje van een gendarme in een Noord- j\Frans havenstadje, is het te danken. Ze stond met twee vriendinnetjes, net als zij een jaar of tien oud, op de kade, waar de Nederlandse kustvaarder van kapitein Leo Albrink gemeerd lag. Omdat ze niets beters te doen hadden, plaagden ze de kok, die op het achterdek aardappelen zat te schillen. Daardoor heeft kapitein Albrink, nu een jaar of zes geleden Denise leren kennen. Hij beloofde haar eens een prentbriefkaart te sturen, als hij in een ander land was. Hij hield woord en toen Denise een brief terugstuurde, was dat het begin van een brief wisseling. En nu is Denise één van de 180 kinderen aan mei deze kapitein brieven en vaak ook cadeautjes stuurt. Voor al die kinde ren. in Noorwegen en Ierland, in Israël en Frankrijk, is kapitein Albrink nu „Oom Leo". Als „oom Leo" weer met zijn schip een ha ven binnenloopt, waar hij een vriendje of vriendinnetje heeft wo nen, is het feest. Voor de kinderen en voor hem zelf ook, want die vriendschap is zijn grote liefhebberij. Bijna altijd brengt hij een verrassing mee. Soms knutselt hij tij dens de reis van een klomp een scheepje, soms komt hij met een souvenir uit een of an der ver land. Ook ge beurt het wel, dat hij een paar schoenen bij zich heeft, als de ouders van het vriend je die zelf niet kunnen kopen. niet, dat deze oom Leo nu Je zou, het niet zeggen, als je foto ziet, maar kapitein Albrink lijkt heus op Sinterklaas. je de Ibrink Het lijkt wel of deze oom Leo een soort Nederlandse Sint Ni- Mzo'n rijkaard is. Maar elke gul den die hij maar even missen kan, legt hij opzij om die kinderen een plezier te kunnen doen. Toen hij in Noorwegen aan de -- wal was, kwam er een jongetje naar colaas is. maar dat is toch ook hem toe met een munt van tien niet waar. Hij kan natuurlijk niet ore (een stuiver). Of die kapitein aan 180 kinderen zulke dure cadeau's daarvoor een paar postzegels zou geven. Maar de meesten zijn ook al kunnen kopen... Het zou in orde erg blij met een mooie kaart en een komen, beloofde „oom Leo". Kunt verhaal over de reizen, u er misschien ook nog een pop voor Want schrijven kan oom Leo goed. kopen voor mijn zusje, vroeg dat Hij heeft zelfs een paar boeken ge- Noortje. Kapitein Abrink heeft dat schreven: „Kapitein Bakelmans won- gedaan ook. derlijke wereldreis". „Wilde vaart" en Of ut nu op <Kt zelfde reis was. 'it „,m vaardèr van ^,oom in Case- SSt^inïe.lft'eeftlfStan'Ie blanca, Noord-Afklka. Daar leerde ïïif S ■^SL^ÏÏ' 6M M hij Mustapha kennen, een Arabisch jongetje. BijMustapha thuis had- cadeai t ikan meenemen die hii den ze het. niet hreed En elke keer cadeautjes kan meenemen, die nij wal. Het merkwaardige is, dat hij als hij haar gaat opzoeken soms van kinderen uit tal van landen voor den ze het niet breed. En elke keer hoorde hij weer, dat Mustapha toch r.# 7. hppï mc zo graag een fiets wilde hebben. heel merkwaardig is dat ook niet. Het is geen wonder, dat In een land. waar de fietsen goed- die vriendjes en vriendinnetjes op koop waren heeft hij er toen een hun beurt „oom Leo" en zijn vrouw gekocht en daarmee heeft hij Mus- „tante Cathrien" ook een plezier wil- tapha verrast. len doen. Herken Je die meneer links op het plaatje? Hij heeft al eens eerder in Het Vrije Volkje ge staan. maar om je ge heugen even op te fris sen, zeg ik het maar meteen: 't is Peter, die elke week de leuke versjes op deze pagina schrijft. En dat meisje tegenover hem, met die geschilderde snor en die doorzichtige bak van plastic op haar hoofd? Dat moet Mo nus voorstellen, de man van de maan, die Jullie allemaal wel kennen. Peter is echt. Monus is verzonnen voor de Zondagse radio door meneer Hildebrand die ook de boekjes heeft geschreven over Bolke de Beer, Daan de eend en het wonder konijn Bibo. Maar als Monus niet écht is, hoe kan Peter dan met hem praten? Heel eenvou- week. Alle boekwinkels vierden feest, en de mensen, die de boeken schrijven, gingen achter de toonbank staan om ze te verkopen. De ko pers kregen dan een handtekening van een schrijfster of schrijver in zo'n boek cadeau. In de Rotterdamse Bijenkorf waren de schrijvers van kinder boeken aan het verko pen gegaan. En nu snap Je ook al. waarom Peter hier bezig is met Monus. Want Peter verkocht o.a. z'n eigen versjesboek „Moet je 's horen". En Monus was door het personeel van De Bijenkorf zo aange kleed, als ze dachten dat hij er in werkelijk heid uit zou zien, als er maanmannetjes, be stonden. Het was verschrikke lijk druk op die boeken markt. De kinderen verdrongen zich voor de kraampjes, waarin de schrijvers handen te kort kwamen. Tompoes en meneer Bommel lie pen er poot in poot rond. Ook niet echt natuurlijk. Ze zullen het wel verschrikkelijk warm hebben gehad, want hun hoofden za ten in reusachtige pa pieren koppen. Het wordt nu een vrolijke boel in het Paleis, met die drie paarden. Lezen Jullie maar wat de 8-jarige Meyert Jan de Jong, Elft 23, Hippo- lytushoef, Wieringen, deze week in het achtste vervolg van de strip „Bram, het paard dat toveren kan" te vertellen heeft. HIJ krijgt een mooi boek. Wie wint de prijs de vol gende keer? Ik ben benieuwd, wie van jullie het beste vervolg op de circus-aflevering schrijft Jullie we ten, dat alleen kinderen tot en met 9 jaar mee mogen doen en dat Je Je Inzending vóór Woensdag a.s. regel recht moet sturen naar Marike, Het Vrije Volkje, Hekelveld 15, A'dam. Met in een hoek van de enveloppe duidelijk: „Strip Bram". Je weet het verhaal: Bram, het arme paard, heeft toverkracnt ge kregen. Hij heeft gezorgd, dat hij in het Paleis van de Koning kwam, waar een lief Prinsesje woont. Z'n oude baas de schillenboer, heeft hij in een Prins veranderd en die is nu, met twee in paarden omgetoverde katten, ook op bezoek in het Paleis. (Achtste vervolg) Kinderen schilderen aanplakbiljetten Wisten Jullie, dat de grote stad Parijs geen jeugdbrigade heeft, zoals wij? Het verkeer is er namelijk zo druk, dat de Jeugd er niet bij kan helpen. Er zijn honder den verkeersagenten en soms staan er op een druk plein wel drie vlak bij elkaar. Zij hebben een witte stok in de hand en een fluitje om je tot spoed te manen, als Je niet hard genoeg opschiet. En wat een spijkerpaden overal! Ook daar staat meestal wel een agent, die de auto's laat stoppen. Is hij er niet, dan zijn de meeste auto mobilisten zo vriendelijk om zelf even stil te staan als er veel mensen wach ten. Waag het niet om buiten de spijkerpaden de weg over te steken, j'C bent Je leven niet zeker. Jammer genoeg gebeuren ook in Frankrijk veel verkeersongelukken. Om iedereen tot voorzichtigheid aan te sporen, wil het Franse Veilig Ver keer. precies als bij ons, aanplakbil jetten laten maken. En daaraan mo gen de scholieren van het hele land meehelpen. Wie bedenkt het beste ontwerp? Zes weken lang zal op de scholen ijverig worden gewerkt, want voor de beste tekeningen is een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. De elfjarige Anka Drabbe, Linde laan 22 a in Ede, wil eens proberen of Jullie goed zijn in aardrijkskunde op school. Ze stuurde me een mooi letterraadsel. Als je alle plaatsnamen hebt gevonden, vormen de beginlet ters iets, dat Jullie allemaal graag lezen (dat hoop ik ten minste). Kin deren van 9 tot 15 jaar mogen mee doen en hun oplossing binnen een week sturen naar het bureau van de krant of regelrecht naar Marike, Het Vrije Volkje. Hekelveld 15, Amster dam. Van elke plaatsnaam zijn een paar letters gegeven De rest (de stippels) moet je er zelf bij schrijven. EE E Plaats in Z.-Limburg N C E E ligt in Overijsel RG Nrd-Brabant EEE op Walcheren E E op de grens Utrecht-Geld. EYE West Zeeuwsch- Vlaanderen EEEligt niet ver van Ede IE EEligt in N.W.-Utrecht EEE ligt bij Haarlem E E E ligt in Z.-Holland aan de Lek E E E„de Betuwe O E Friesland EE„het Gooi (Utr.) Zij wonnen een boek Hier is dan de oplossing van het kruiswoordraadsel, dat drie weken geleden in de krant stond. Horizontaal: tol, stoel, n.n., a.p., boos, raak, ne, r.k., paars, dra, Verti caal: doos, t.t., Ie, snoep, laars, non, pak, larf, ad, ra. Een boek wonnen: Norma Boo gaard, Utrecht; Jaantje de Hartog, Culemborg; Vinus Gutteling, Middel burg; Frank de Zwart, Haarlem; Theo Pikker, Amsterdam; Coby v. d. Velde, Rotterdam; Piet Braamhorst, Zwolle; Vim de Bock, Den Haag; Jansje Tomas, Enschede; Albert Hof, Leeuwarden. en tijdje geleden vroeg ik jullie: E houden jullie van toneelspelen en zou je het leuk vinden om het op school met de klas te doen? De onderwijzer zou dan heel in het -' kort een verhaal kunnen vertellen, en jullie zouden \A- zelf de rollen mo- gen verdelen. Al spelende zou je fuvffr A 0:10 de tekst van Ifc-ie rol kunnen be- iSe' denken. De on- derwijzer of de onderwijzeres had ■jay 7 natuurlijk de lei- vastraat 101, Den Haag er van zegt. „Wat vind ik dat fijn. dat u wilt proberen ons een uur toneelles op school te geven. Ik ben dol op toneelspelen, maar heb geen zusjes of broertjes, waar ik het mee kan doen. Mijn moeder heeft ook al eens geïnformeerd bij mevrouw Chabo de Joode, maar dat is te duur, dat kan mijn moeder niet betalen. Ik zal zorgen dat al mijn klasgenootjes een brief schrijven. Ik hoop dat u heel veel brieven zult ontvangen, dan krijgen we het toch zeker." Ja, Marion, en nou moet je niet denken, dat ik iets van je klasse- genoten heb gehoord. Het zal wel s sp net zo zijn gegaan als meestal: -- Na een paar re- iedereen was van plan om te schrij- petities was van ven, maar vergat het de eerste dagen dat korte verhaaltje door jullie dan en na een week dachten ze: we doen een heel toneelstukje gemaakt. 'fc maar niet meer, het is nu toch Ik dacht: daar komen bergen a' 8,3 brieven op van kinderen die alle- Maar het Is niet te laat! maal schrijven, dat hun dit een En daarom vraag ik nog eens: prachtig plan lijkt. Maar tot m'n waar blijven jullie? Stuur je brief grote verwondering kreeg ik er maar maar naar het bureau van de krant een stuk of tien. Wat is dat nou? Df regelrecht naar het Vrije Volkje, Voelen jullie er niks voor? Hekelveld 15, Amsterdam, ter atten- Lees eens wat Marion Pfeiffer, Ja- tie van MARIKE /n een hol onder de huizen is de muizenbioscoop en daar zitten honderd muizen elke Vrijdag op een hoop. Alle muizen uit het straatje zitten in de donkere zaal en dan klinkt er een hoeraatje: 'T MUIZENISSEN-FILM- JOURNAAL. Bruiloft van een muizenpaartje wordt vertoond als eerste beeld. Dan een koning met een baardje ('t muizenvolkslied wordt gespeeld). Aan een generaal zijn zeven ridderordes vastgehaakt, want hij heeft maar weer eens even dertig vallen buitgemaakt. Daarna komt er de reclame: .HOOP SLECHTS IN DE VETTE KORST". ,JIuis te huur voor nette dame, prachtig uitzicht op een worst". 't Is de hoofdfilm, die begint. Links en rechts hoor je gefluister: „MUZA, HET ONTVOERDE KIND". En dan wordt er veel geschoten en geweeklaagd op het doek. Neuzen worden druk gesnoten, Muza, 't arme kind is zoek. Maar een muis met forse schouders redt haar in de maneschijn, Brengt haar terug en kijk: haar ouders blijken kaasgrossiers te zijn. Dan is iedereen tevreden, net als jullie naar ik hoop. Dit was het programma heden van de muizenbioscoop. PETER Een dam van zandzakken zal rondom Zierikzee worden aangelegd. Hierdoor zullen geïnundeerde gebou wen in de stad beschermd worden tegen verder venal. Voldoende be scherming tegen het buitenwater biedt de dam niet. zo lang het grote gat aan de Schelphoek niet is ge dicht. Men verwacht dat de dam in veertig dagen gereed zal zijn. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring onthouden aan het plan een nooddam met bekis ting rond de stad aan te leggen, om dat hierin geen rekening was gehou den met de plaatselijke bodemge steldheid. Begin April kan in Zierikzee waar schijnlijk weer gas worden geleverd. Men hoopt dat Maandag het water leidingnet, zij het in bescheiden mate, weer dienst zal doen. De Duitse technische colonne, 120 man, die sinds 7 Februari in Zee land hulp heeft verleend, is gisteren vertrokken naar Duitsland, na een officieel afscheid in het gemeente huis van Zierikzee. Bij Herkingen versterkt men thans met man en macht de dijk. daar de provisorische dichting van het stroomgat nog niet afdoende bleek te zijn. De polder Klinkerland wordt thans drooggemalen. Het herstel der zeedijken vanGoe- ree-Overflakkee vordert gestaag. De gehele dijk zal tegen eind April op een hoogte van drie meter gebracht zijn. Op haar vierde congres, dat de Partij van de Arbeid op 26, 27 en 28 Maart zal houden ln de Dieren tuin te Den Haag, zullen een vijf tal inleidingen de ruggegraat van de agenda vormen. De eerste is een inleiding van mr M. van der Goes van Naters over buitenlandse pohtiek. de tweede een van de fractievoorzitter, mr J. A. W. Burger, over het binnenlandse beieid. De heer H. J Hofstra zal bijzon der; aandacht vragen voor het vraagstuk van de middengroepen ln een inleiding die aan sociaal-econo mische politiek zal zijn gewijd. Het agrarisch program zal worden inge leid door dr ir A. Vondeling en het urgentieprogram gemeentepolitiek door mr J. in "t Veld. Op de agenda staan verder de be handeling der Jaarverslagen, het be leid van het partijbestuur, het be leid van de hoofdredactie van Het Vrije Volk en een reeks voorstellen van de afdelingen en resoluties van het partijbestuur Splitsing I. G. Farben De splitsing van de Duitse chemi sche trust van I. G. Farben zal tegen het einde van deze maand voltooid zijn. De geallieerde hoge commissie in Bonn heeft dit meegedeeld. Men schatte, dat 85 procent van de Duitse chemische industrie in 1939 tot de belangengemeenschap van de I. G. Farben behoorde, namelijk 169 bedrijven in het huidige West- en 45 in het huidige Oost-Duitsland. Het geallieerde splltsingsplan be oogt van het concern drie grote on dernemingen te maken en verschei dene kleinere. Als prinses Josephine Charlotte van maaksters van België werken er België straks met de Luxemburgse op het ogenblik aan, steekje voor prins Jean trouwt, zal zij een bruids- steekje, om deze sluier tot een sluier drie en een halve meter sprookje van kantkunst te maken, lang, twee en een halve meter breed Dit is er een van. de 58-jarige Mar- van de fijnste Brusselse kant celle Hebert, en dit is ook één klein dragen. Zestig van de beste kant- stukje van de sluier. (Vervolg van pag. 1) Voor de loonsverhoging mogen de werkgevers niet rekenen op andere belastingverlaging dan reeds wordt voorgesteld. De afschaffing van de omzetbelas ting op huisbrand (turf en steenkool) en schoeisel zal een prijsverlaging van ongeveer 6 percent ten gevolge hebben. De verlaging van de suikeraccijns zal de suikerprijs ruim twee centen per kilogram doen dalen. Verder ligt het in de bedoeling om het schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs (de eerste zes leer jaren) af te schaffen. Ook het schoolgeld voor het voortgezet onder wijs wordt verlaagd. Overwogen wordt een verlaging van het college geld en of en in hoeverre het school geld voor de leerplichtige jeugd na het zesde leerjaar kan worden afge schaft. De kinderaftrek bij de in komsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting voor studerende kinderen van 17 tot 26 jaar en voor gebrekkige kin deren van 17 jaar tot de meer derjarigheid, wordt verdubbeld. Voor de lagere Inkomens zullen de belastingvrije minima worden ver hoogd en het tarief aan de voet wordt verlaagd. De personele belasting wordt zo danig verlaagd, dat de huurverho ging geen belastingverhoging tot ge volg heeft en bovendien wordt de belasting naar de grondslag huur waarde met gemiddeld ongeveer 40 percent verlaagd. AJC-ers in centraal verwarmd Meenthuis De nieuwe centrale-verwarmings installatie van het Meenthuis te Bla- ricum zal hedenmiddag officieel in gebruik worden genomen en worden overgedragen aan de A.J.C. in een feestelijke bijeenkomst. De kosten van de installatie zijn bestreden uit de opbrengst van de grote landelijke inzamelingsactie van de AJC. die ook de restauratie van de „Zonnehal" te Vierhouten moge lijk maakte. De jeugdgevangenis te Zutphen krijgt als nieuwe directeur mr F. de Groot uit Rotterdam, thans directeur van het consultatiebureau voor alco holisme aldaar. Mr De Groot, die 35 jaar is. week tijdens de oorlog naar Engeland uit cn deed dienst als offi cier-vlieger- bij de R.A.F. 5 De termijn voor compensa tie van verliezen wordt ver lengd van vier tot zes jaar. Nieuwe ondernemingen zullen bo vendien een verliessaldo over de eer ste zes jaren onbeperkt mogen compenseren met latere winsten. Deze maatregel gaat in op 1 Janu ari 1953. Al deze maatregelen zullen voor het hele bedrijfsleven gelden. Ontwerp vervalt In verband daarmee is de regering voornemens om het in 1952 inge diende wetsontwerp, dat bijzondere maatregelen bevat voor exporteurs naar bepaalde gebieden in te trek ken. Op zeer korte termijn kan de In diening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorge steld de fiscale tegemoetkomingen bij herkapitalisatie uit te strekken tot vergrotingen van het aandelen kapitaal welke voor 1 Juli 1954 plaats vinden. De regeringsnota bevat geen schat ting van de kosten voor de schat kist van alle genoemde maatregelen. Financiering ivalersnood In de inleiding wordt nog meege deeld. dat er nog geen definitief financieringsplan is voor de gevol gen van de watersnood. Financiering uit leningen en voorlopig ten dele uit kasgeld betekent uiteraard nog geen dekking van de lasten. Men zal er op moeten rekenen, dat beperkingen op andere gebieden no dig zijn en dat de toestand van de schatkist op. den duur ook zou kun nen nopen tot versterking van de middelen. De regering heeft toch de belas tingverlaging nu niet achterwege willen laten, al moest de belasting verlaging beperkter worden gehou den dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. De Marianne Philipsprïjs is dit jaar Jaar toegekend aan Dirk Coster. Van Dirk Coster zijn o.a. verstffte- nen „Mensen, tijden en boeken", „Leven en sterven van Willem van Oranje". „Nieuwe geluiden" en „Oude geluiden. Wie schrijft aan: Els Bakker. Amstelveensew. 211 hs, Amsterdam (j. van 15 of 16 j. die graag korfbalt). Elly de Melker. Mijnsherenlaan 73c, Rotterdam (j. van 14 of 15 j Corrie Haije, Jan de Haanstraat 46II. Amsterdam (m. van 12 of 13 j. liefst uit Gelderland). Janny van Mourik, Geldersestr. 93, Geldermalsen (m. of j. van 13 j.). Lena Winterink. Kerkpad 4, Oos terbeek (m. of J. van 16 of 17 j.). Gcrie Leen, Mr. Merksestraat 34, Elden (Gld.) (j. van 17 j.). ..Nu maken we een circus", zei Bram. „Ik ben de directeur. Hup. hup paardics!" En de paarden dansten in het rond. Het Prinsesje sprong ineens op een paard en maakte gevaarlijke toeren. „Pas op", riep de Koninn angstig. Daar kwam een lakei en... Bram toverde daar een clown van. Die kon alles en hij trok zulke rare gezichten. Ha. ha. ha! (Wordt door jullie vervolgd (Van onze sociaal-economische redactie) De regering heeft een aantal belastingmaatregelen voor het bedrijfsleven aangekondigd ter bevordering van de werkgelegenheid. Zij zullen in het algemeen per 1 Januari 1954 ingaan. De belangrijkste maatregel is een vérgaande tegemoetkoming voor ondernemers, die meer dan 15.000 gulden in een bepaald jaar Investeren. Zij mogen in het jaar van aanschaf en in de daarop volgende vier jaren telkens een bedrag gelijk aan vier procent van de investering van hun winst aftrekken voor de berekening van de inkomsten- of vennootschapsbelasting. De procureur-generaal van het Haagse Gerechtshof heeft besloten de zgn. kleine gokspe len te laten vervolgen als over tredingen van de Loterijwet. Hieronder vallen o.a. vogelpieken, bumperspeler en lichtsporten. Deze spelletjes zullen dus niet meer op kermissen en dergelijke gelegenheden mogen voorkomen. Het is mogelijk, dat deze maatregel spoedig ook in andere provincies wordt ingevoerd. In de laatste maanden zijn uitvoe rige besprekingen gevoerd tussen jus titiële en ministeriële vertegenwoor digers en met exploitanten Vrijwel uitsluitend waren de bumperspelen onderwerp van bespreking. Vogelpiek en lichtsport vielen duidelijk onder de loterijwet. Dat verscheidene ex ploitanten door een verbod hun in komsten zouden verliezen, was een argument, dat dus klaarblijkelijk niet zwaai genoeg heeft gewogen. Ten laste van 1954 zal aftrek mo gelijk zijn voor investeringen, waar van de bestelling of aanbesteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 December 1954 heeft plaats gevonden. Andere maatregelen zijn: 1. Verlaging van het tarief der vennootschapsbelasting, dat thans 4552 procent bedraagt, tot 42a a 46 procent. Het percenta ge van 46 zal gelden voor het ge deelte van de winst, dat boven de 100.000 gulden uitgaat. 2. De mogelijkheid van ver vroegde afschrijving zal wor den verlengd tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957. 3. de extra-inkomstenbe lasting van 57i procent op be drijfswinsten wordt afgeschaft. 4. De speculatiewinstbe lasting wordt afgeschaft.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1