wfaol tte Twee data uit het verzet 2)e eeróte KIEVITSEIEREN Geschiedenis van Nederlandse kust verhaal van voortdurende strijd Kustlijn heeft sich ook in historische tijd herhaaldelijk verplaatst IS Prins Bernhard in New York Provinciaal bestuur van LIMBURG bepleit aanleg nieuwe kanalen Tien jaar geleden plakten MEDICI pleisters over het woordje arts V°J :ij,n a gewon cl en T entoonstellingen ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 21 MAART 1953 11 VENALS de geschiedenis van de mensheid is de ge schiedenis van de aardkorst een verhaal van een elkaar opvolgen van tijdperken met hun karakteristieke vertegenwoordigers en gebeurtenissen, waarvan naar het schijnt de meeste iets te maken hebben met onder linge strijd. Een strijd niet alleen tussen de diersoorten onderling, maar ook tussen de elementen. Want zon, weer en wind zijn onophoudelijk bezig ook de hardste gesteenten te vernietigen en de rivieren, die het puin wegvoeren, beyveren zich baaien en zeeën te vullen, ter wijl elders de branding rotsen afbreekt en de kust terug dringt. Ook de geologische geschiedenis van Nederland kent deze strijd tussen zee en land. Zo was het al in de tijd, dat hier de bossen groeiden, die thans als steenkool wor den ontgonnen. Sommige gesteentelagen verraden, dat toen van tijd tot tijd de zee het gehele landschap over spoelde en er afzettingen achter liet, waarna zij echter weer het veld moest ruimen. PAS de kusten uit het laatste deel van het zg. tertiaire tijdperk kunnen als voorlopers van onze strandlijn wor den beschouwd. Toen was er wel een Noordzee, die behalve het tegenwoor dige Noordzeebekken ook East Anglia, bijna geheel Nederland en een deel van België bedekte, maar die naar het schijnt geen verbinding had met.de zee ten Zuiden van Engeland. Deze zee werd ln de loop van de tijd kleiner' zij trok zich geleidelijk terug en bg het be gin van het pleistocene tijdperk, dat wil zeggen ongeveer een millioen jaar gele den. liep de kust ongeveer over Schou wen, de Veluwe. Zwolle en vandaar naar bet Noorden. Sindsdien werd het front vele malen over westelijk en Midden- Nederland heen en weer geschoven. Ook de zoutlagen, die Boekelo bekendheid gaven, zijn getuigen van de rivaliteit tussen het vasteland en het zeewater. Zij zijn ontstaan toen de zon eeuwen lang ach tereen zeewater verdampte uit een ten dele afgesloten baai. Maar gedurende een deel van de Krijt-periode was dat deel van Europa, waar tegenwoordig Nederland ligt, weer bedekt door een zee; de zee, waarin de bekende Maashagedis rondzwom en waarin de kalkstenen en mer- gels ontstonden, die thans de rotspartijen van de St. Pie tersberg en Valkenburg uitmaken. Het heeft echter weinig zin al deze aanvallen en tegen aanvallen uit vroegere tijdperken stuk voor stuk na te gaan wanneer men wil spreken over de geschiedenis van de Nederlandse kust, want het is eigenlijk niet mogelijk de tegenwoordige kust te zien als overblijfsel van de kusten uit het Krijt en eerder. Er waren toen immers geen Rijn of Maas, die een delta vormden en er was ook geen Noordzee. MENS NIEUWE FACTOR Soms lag een groot deel van de Noord zee droog, maar ook reikte zij tot bij Woerden. Er is zelfs een Inham tot bij Wageningen geweest. Indien in de Mid deleeuwen de mens niet was begonnen met het aanleggen van dijken en pol ders. zou een groot deel van Nederland weer door de zee zijn ingepalmd. Dit heen en weer schuiven van de kustlijn is een gevolg van het beurte lings overwegen van een aantal facto ren, die min of meer onafhankelijk van elkaar waren. In de eerste plaats zijn er de veran deringen van de zeespiegel, die nauw verband houden met de gedragingen van de ijskappen nabij de Polen en de gletsers van de hooggebergten. Wan neer deze ijsmassa's slinken, bijvoor beeld ten gevolge van een verbetering in het klimaat, dan doet het vrijkomende extra-smeltwater de zeespiegel stijgen. Wanneer er gedurende een koude-perio- de meer water in de vorm van ijs op de hooggebergten en bij de Polen wordt vastgelegd, daalt de zeespiegel daaren tegen. Dwars hier doorheen gaat de bodem daling, die uiteraard de uitbreiding van de zee ln de hand werkt. Voorts is er de invloed der rivieren, die met slib en puin delta's vormen en steeds trachten deze te vergroten of wanneer dit niet gaat. te handhaven. Tenslotte nemen soms ook levende organismen deel aan de strijd. Langs tropische kusten bouwen milliarden ko raaldiertjes hun kalkwoningen. waaruit ganse eilanden zijn opgebouwd. Voor de kusten van ons land zijn deze echter niet van belang: het water is hier te koud om hen in het leven te houden. De eerste drie factoren hebben ten onzent eeuwen lang hun invloed doen gelden, sommige ten gunste van de zee, andere ten gunste van het land. Zo ligt ons land voor het grootste gedeelte in een gebied, dat in vrij sterke mate aan bodemdaling onderhetjig is. Sommige lagen, die eertijds ongeveer aan de op pervlakte zijn ontstaan, zijn sindsdien vele tientallen meters weggezakt en be dolven geraakt onder jongere afzettin gen. Men heeft berekend, dat de daling voor de laatste millioen jaar ongeveer 5 cm per eeuw heeft gedragen. VAN de genoemde factoren was de beweging van de zeespiegel wel de meest veranderlijke. Het water ;teeg en daalde al naar gelang het landijs en de gletschers smolten of aan- roeiden. Onze kust heeft daar herhaal delijk de gevolgen van ondervonden. e geschiedenis van deze kust is tamelijk nauwkeurig bestudeerd, laat stelijk bijvoorbeeld door dr Tesch en Drof. Umbgrove; zij kan worden afge lezen uit de geologisch bouw van weste lijk Nederland. Er is op een diepte van 10 tot 20 m onder het tegenwoordige oppervlak een veenlaag aanwezig, die een vroegere egetatie representeert en die de naam ontving ,,veen op grotere diepte". Daar bovenop liggen kielen en zandige kleien alsook zanden, die alle soms zeeschelpen bevatten en die er op wijzen, dat de juist genoemde vegetatie op zeker mo ment overstroomd is geraakt door zee water. Er kan geen sprake ziin van een slechts kortstondige overstroming, want het pakket is meer dan vijf meter dik. Het landschap moet in die tijd dan ook het karakter hebben gehad van een waddengebied, dat bij een langzaam stijgende zeespiegel geleidelijk werd op gehoogd en waarbij de kust even gelei delijk werd teruggeschoven tot aan de lijn TholenWoerdenEnkhuizen. Dit geveer 3000 tot 2000 v. Chr. Daarna volgde een periode, waarin de lagune droog viel en begroeid raak te. De zee was teruggetrokken, vermoe delijk als gevolg van een iets kouder rorden van het klimaat. Het resultaat ras een dikke veenlaag, die men in vele punten van het Westen des lands op de waddenklei terugvindt. Nog tijdens het verblijf van de Romeinen in onze stre ken schijnt deze veenvorming te zqn doorgegaan, al zijn er duidelijke teke- dat de zee toen weer bezig was op te rukken. Reeds vóór de Romeinse tijd waren er trouwens reeds enige inbraken geweest tot diep het land ln. En ook erna kwamen gedeelten van het juist gevormde veenlandschap mèt de daar gevestigde nederzettingen onder zee water te .staan, waardoor zij bedolven 'erden onder een laag jonge zeeklei. Prins Bernhard heeft Vrijdagochtend een tamelijk onverwacht bezoek bracht aan de „Collegiate School" van de „Dutch Reformed Church" in het westelijke deel van het eiland Manhat tan. Deze kerk met aangrenzende school werd in 1638 door Nederlanders ge sticht en tijdens de tweede wereldoorlog woonde de koningin, toen nog Prinses Juliana, daar enkele malen godsdienst oefeningen bij. Na de plechtige verwelkoming gaf Prins Bernhard voor de ruim 300 leer lingen van de school een persoonlijk relaas van de overstromingsramp die Nederland heeft getroffen, waai-voor hij door zijn jeugdig gehoor met een oor verdovend applaiis werd beloond. Vrijdagavond zat de prins als ere gast bij een diner, dat werd gegeven door de Nederlandse club. In gezaghebbende Nederlandse krin gen te New-York meent men te weten, dat in de brief van Koningin Juliana, die Prins Bernhard de volgende week persoonlijk aan president Eisenhower zal overhandigen, een beroep wordt ge daan om een oplossing van het vluchte lingenvraagstuk metterdaad ter hand te nemen. Regering gaat bijenteelt stimuleren De Nederlandse bijenteelt neemt langzaam ln betekenis at. De regering heeft nu, na overleg met de Vereni ging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, besloten de bijenteelt te stimuleren. Aan adsplrant-lmkers za. een subsidie van tachtig gulden wor den verstrekt voor het aanschaffen van minstens twee bijenvolken. Zg, die voor deze regeling in aanmerking wensen te komen, dienen een cursus voor beginnelingen in de bijenteelt te volgen. Ook de kosten die aan deze cursus zijn verbonden, zullen worden vergoed. Op de Brunssumerheide zal men binnenkort een begin maken met de aanleg van een jeugdcentrum ten be hoeve van de Katholieke Jeugdbeweging in Limburg. Dit centrum, dat op drie km afstand van Rumpen-Brunssum komt te liggen, zal bestaan uit een groot gebouw omringd door twaalf hectaren beide. Onderzoekingen, vooral van de Stich ting voor Bodem kartering, hebben over deze elkaar met tussenpozen opvolgen de aanvallen veel aan het licht qe- bracht. ffOEN in de Middeleeuwen de zee weer begon aan te vallen, begon de Nederlander actief deel te nemen aan de verdediging van het land en sindsdien is hij een belangrijke fac tor geworden in de eeuwige strijd tussen land en zee. Het begon met het leggen van verdedigingslinies: de dijken. Maar op den duur trok de mens ten aanval: er werden nieuwe gebieden ingedijkt, stukje bij beetje, eerst op primitieve wijze, later in het groot. Het kan niet gezegd worden, dat de zee nooit terugsloeg. De Sint-Elisabeths- vloed noopte in 1421 de mens een uit gestrekt gebied prijs te geven. De rivie ren moesten te hulp komen om een deel van het verloren land te herwinnen. Zij vormden in het verdronken terrein een delta: de Biesbosch. Maar elders bleven (in later tijden verloren gegane) ter reinen in de macht van het water, zoals de verdronken landen van Zuid-Beve land, Saaftinge en die van het Markie- zaat van Bergen op Zoom. Elke aanval echter prikkelt tot ver zet. Zoals het oprukkende water in de Middeleeuwen de aanleiding werd tot de bouw van dijken, was in later tijden de agressie van het water mede de aanlei ding tot inpoldering. De watersnood van 1916 nam de laatste hinderpalen weg die het plan tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee van zrjn uit voering scheidden. En zo heeft de ramp van 1933 het plan-Van Veen tot afslui ting van de zeegaten ln het middelpunt van de belangstelling geplaatst. De strategie en de tactiek van dit aanvals plan zullen nog ter dege moeten worden uitgewerkt, want het gaat om een karwei als nog nergens ter wereld is uitgevoerd. Maar men kan de bestude ring ervan met een gerust hart aan de aanvalsleiders overlaten. DE geologisch-geografische strijd tus sen de zee en de kusten, die ge durende lange tijdperken en in gebieden is uitgevochten door ..dode" natuurkrachten en die slechts in beperk- mate werd beïnvloed door levende organismen als koralen, wordt in onze streken voortgezet met als nieuwe factor de mens. zijn verschillen in resultaten, waarvan de belangrijkste wel is de om standigheid, dat een landwinst. behaald door „natuurlijke" factoren (althans aanvankelijk) altijd boven de zeespiegel ligt, omdat een natuurlijke kust alleen zeewaarts wil ^verschuiven wanneer het land boven het wateroppervlak uitrijst; bij landwinst door menselijke activiteit daarentegen kan het landoppervlak ook onder de waterspiegel liggen, omdat het wordt droogo-epompt. Dit laatste eist een voortdurende waakzaamheid en een continue verdediging van de veroverde posities. Zo is Nederland een voorbeeld ge worden van een gebied, waar de mens heeft ingegrepen in de geologische gang van zaken en waar de geografische ver- land en water niet meer ge- al wordt bepaald door df (Inge», med.-advertentie) n BETROUWBARE BROMFIETS Kaptein deling heel en natuur. ZONNEVELD 83.8 MILLIOEN IN RAMPENFONDS Tot gisteravond was 83,8 millioen binnengekomen bij het Nationaal Ram penfonds. Dat is een half millioen meer dan gisteravond. De regeringscommissaris voor Suri naamse zaken in Nederland, mr De Vries, maakte wederom 100.000 gul den Ned. Crt. over, afkomstig van het Surinaamse hulpcomité. HERBOUWPLAN VOOR STAVENISSE De gemeenteraad van Stavenlsse heeft gistermiddag met algemene stem men besloten opdracht te verlenen een herbouwplan voor Stavenlsse sa men te stellen. Voorts ls besloten i en herziening van het reeds bestaande uitbreidingsplan voor de gehele ge meente voor te bereiden. Deze besluiten werden genomen nadat de raad enige tjjd achter gesloten deuren had ver gaderd. Smokkelauto met zes ton koffie aangehouden (Van onze correspondent) Oldenzaal 21 Maart. Aan de grensovergang De Poppe tussen Oldenzaal en Bentheim hebben Duitse douane-ambtenaren een verze gelde Belgische vrachtauto met aan hangwagen. die bg Wemhout de Neder landse grens was gepasseerd, aange houden. De wagens, die volgens de papieren erwten heetten te vervoeren, bleken behalve met erwten, met 6000 kg ongebrande koffie te zijn geladen. De chauffeur wist, nadat hij onraad l" speurde, te ontkomen. Rl JN -MAAS-SCHELDE- VERBINDING (Van onze correspondent) Maastricht, 21 Maart. Het Provinciaal Bestuur van Limburg heeft inzake de Rijn-Maas-Schelde-ver- binding een adres gericht tot de rege ring. In dit adres wordt de wenselijkheid van de verwijdering van de zogenaamde Stop van Temaaien bevestigd, doch meteen vastgesteld dat ook ten Noor den van Maastricht, bij Caberg, een verbinding tussen Juliana- en Albert- kanaa] dient tot stand te komen. Met nadruk bepleit het Provinciaal Bestuur het graven van een kanaal tussen Areen (bij Venlo) en Neuss, ook in het belang der Hollandse havens, die hierdoor niet alleen op de Rijn zijn aangewezen. Wil Duitsland het Akense industriegebied met Rijn en Ruhr verbinden, dan dient aansluiting daarop bij Bom verkregen te worden. Verruiming der sluizen bij bij Loozen in Belg. Limburg wordt be pleit. Een nieuw element zien we in de kwestie gebracht door het aandringen op verruiming en doortrekken van het uit de Napoleontische periode daterende Noorderkanaal, dat, tegenover Arcen in de Maas uitmondend, met een eventueel kanaal naar Neuss zou kunnen worden verbonden. Verder zou ook, aldus het adres en dit voorstel is mede te bezien in het licht van de aanleg van het kanaal Arcen-Ruhrort het Wilhelminakanaal in Noord-Brabant bevaarbaar gemaakt kunnen worden voor schepen met ge lijke diepgang (2.50 m) en in aanslui ting daaraan vanaf de Zuid-Willems vaart bij Helmond een nieuw kanaal kunnen worden aangelegd naar de Maas bij Wanssum. Een en ander dient mede te worden gezien in het kader der industrialise ring van Noord-Limburg en van de ont sluiting der kolenvelden in De Peel. Pionier van de luchtvaart overleden Donderdag is onverwacht te 's-Gra- venhage overleden ir S. P. J. A. van Hoogstraten, de enige tot dan nog ln leven zijnde mede-oprichter vaD de Nederlandse Vereniging tot Bevorde ring van Luchtscheepvaart, de tegen woordige Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. Ir Van Hoogstraten is 72 jaar oud geworden. Hij heeft ln 1907. met de heren H J. K. André de la Porte, W. N. Bakker. S. P. l'Honore Naber, H. J. van der Leeuw, M. K. Meden- bach, J. A. H. L. 'iaron Melvill van Cambee, dr H. A. Naber. H. F. Onder water, jhr J. H. Ram, A. E. Rambaldo en dr B. Sybrandy de genoemde ver eniging opgericht. De balloncomman dant Rambaldo had door zijn ballon vaarten de stoot gegeven tot de op richting. Ir Van Hoogstraten Is In October jl. naar aanleiding van het vijf en veer tig jarig bestaan der K.N.V.V.L. door het hoofdbestuur der vereniging ge huldigd. Aan hem is bij die gelegen heid de zilveren penning der vereni ging uitgereikt. En pseudo-Schalkhaaragenten staken de brand in het Amsterdamse bevolkingsregister (Van een onzer verslaggevers) OORJAAR 1943. Het jaar van Stalingrad. Het tijdperk breekt aan, machtsberichten geijkte termen worden. Maar in de bezette gebieden plant het schrikbewind de hakken vaster in de grond en voltrekt zich bet nood lot, dat een Duits dichter zo treffend onder woorden bracht: dat bet de de vloek van de boze daad is steeds boze zaken te baren. Het georgani seerde verzet tegen de Duitse terreur neemt echter in kracht toe tegelijk met de verscherping van die terreur en in de laatste dagen van Maart 1943, thans tien jaar geleden dus, doen zich twee gebeurtenissen voor die getui gen dat de hand van het verzet een vuist is geworden. En een vuist, die ge leid wordt door geloof aan de goede zaak en een scherpe intelligentie. Op SJf MAART 194-3 leggen de Nederlandse artsen hun bevoegdheid neer. Op die ochtend plakken duizenden artsen in den lande demonstratief pleisters over het woord „arts" onder hun naam. Een wat lauwe medicus in de hoofdstad krijgt van zijn melkboer het ultimatum: het woordje arts over te plakken, anders wordt hem geen zwarte melk meer geleverd. Het helpt. In Haarlem kalken N.S.B.-ers de woorden arts op de huizen van de medici., die hun bevoegdheden hebben neer gelegd, maar overigens als overal elders gewoon praktijk uitoefenen. Een paar artsen worden bij deze actie overgeslagen, zij zijn bevreesd voor „fout" te worden aangezien, en prijzen de avond, wanneer de heren met de verfpot hun omissie herstellen. Op Zaterdag 27 MAART 1943, des avonds om half tien, rijdt een auto met wat men zou aanzien voor Schalkhaar-politie uit de Tulp-kazerne voor bij het bevolkingsregister aan de Plantage Kerklaan te Amsterdam. De wacht wordt verrast, een paar anderen in het gebouw eveneens. Men legt de mannen gekne- eld neer in de aangrenzende tuiv van Artis. In het gebouw worden de kaarten bakken leeggestort, benzine er over uitgegoten, tijdbommen neergelegd. Dan steekt men de vlam erin. Weldra brandt het bevolkingsregister als een lier. Voor zeer velen betekent de vernietiging van het register uitstel of afstel van uitzen ding naar Duitsland. Maar de prjjs zou hoog blijken. "ET verzet van de artsen, uitvoerig beschreven door dr Ph. de Vries in „M.C., geschiedenis van het verzet der artsen in Nederland", culmineerde in de strijd tegen de artsenkamer, waarvan een zekere Croin de leider was. Medisch Contact, waarin het verzet der artsen sedert Juni 1941 was georganiseerd, be schikte over een uitmuntende organisa tie. Met behulp van estafette-berich ten hield men met de aangesloten artsen over het gehele land voortdurend con tact. het voorjaar van 1943 poogde Croin door intimidatie, door het ter ver antwoording roepen van tal van artsen, de Nederlandse medici te dwingen zich aan te melden als lid van zijn nationaal- socialistische artsenkamer. Er werden door de Gemachtigde voor de Tucht- H' Maar vele win tergasten uit noordelijke streken vertoeven nog in ons land ^WOENSDAGMORGEN zijn de eerste kievits- eieren (bij Amersfoort) ge vonden. Het bericht spreekt van twee stuks, maar ver meldt niet, of die in hetzelf de nestkuiltje lagen. Dat zou betekenen, dat het eer ste ei op s'n minst Dinsdag al moet zijn gelegd, want twee eiere» per etmaal legt een kievit nooit. Het is trouwens lang niet uitgeslo. ten, dat. het eerste eitje in derdaad Dinsdag al is ge legd, want Zondag reeds zagen we verscheidene kie viten wier gedrag verried, dat het eerste ei beslist niet lang meer op zich zou laten wachten. Trouwens, ook de schol eksters deden toen al erg opgewonden en overal hin gen de veldleeuweriken te tierelieren in de blauwe lucht, dat het een lust was er naar te luisteren. Welis waar was de wind nog schraal, maar in de luwte was t\et al verrukkelijk warm en op zuidhellinkjes ontplooide allerlei onkruid een verheugende lentelijke activiteit. Dat wil echter nog aller- minst zeggen, dat het nu buiten al volop lente is. Er is nog heel wat, dat aan de wintermaanden herinnert. Zo dreven er op de plasjes by de forten van Spaarn- dam nog verscheidene paar tjes nonnetjes. Dat zyn eendjes, wier broedgebied 1» noordelijker streken ligt, vanwaar ze in de herfst naar ons land komen, om op onze binnenwateren te overwinteren. Vooral de mannetjes zyn ongelofelijk mooie vogels: sneeuwblank, met hier en daar een fluweelzwarte veeg, die het wit nóg smet- telozer doet lijken. De wijf jes zijn, zoals dat bij de eendjes gebruikelijk is, veel soberder gekleed; grijs bruin, met aan de kop warm kastanjebruin. Maar als ze op de wieken gaan, zien we vooral op de vleu gels toch nog vry veel wit. By Westzaan dreven vier blanke zwanen in de Nauer- nase vaart, die we aanvan kelijk weinig aandacht schonken, omdat we veron derstelden, dat het wel boe- renzwanen zouden zijn. Tot ze plotseling alle vier op- vlogen, wat weliswaar niet bewijst dat het geen boe- renzwanen waren. Maar we konden ze met de kijkers volgen tot ze boven Wor- merveer achter de bebou- xoing verdwenen, nog steeds in oostelijke richting vlie gend, zodat het lang niet uitgesloten is, dat het toch wilde vogels waren, op doorreis naar de broed plaatsen in Zweden, Fin- land of de Baltische staten. In de Wijde Wormer liep op bijna elke kavel een paartje scholeksters voedsel NONNETJES te zoeken. Die hadden ken nelijk al trouwplannen, al zag het er niet naar uit, dat ze al eieren hadden. Maar in een uaart zwom een paartje grote zaag- bekken tussen de meeuwen en dat zyn weer overwin teraars. De fuut daarente gen, die dichterbij op het water dreef, pronkte met de mooie kastanjebruine en zwarte kopversierstlen, waarmee de futen zich fooi en als ze bruiloft gaan vie ren. Beemster zagen we scholeksters el kaar het hof maken, zaten de spreeuwen in de bomen bij de boerde rijen leutig te fluiten en vlogen eksters met bouwmateriaal naar hun nesten. Maar even buiten Medemblik dreef een troep van een dikke honderd brilduikers op het IJsselmeer. die ook al in Scan dinavië thuishoren, waar ze in holle bomen en nestkastjes plegen te broeden. Aan de binnenkant van de Wieringer- meerdijk tussen Medemblik en Den Oever, bleken zich opvallend veel vin ken, kraaien en kieviten op te houden. Veel bonte kraaien vooral ook. Ej hoe wel we die er de hele winter door kun nen aantreffen, kregen we sterk de in druk. dat al die vogels eigenlijk trek kers waren, op doorreis naar noordelij ker streken. Er stond een straffe wind uit het Oosten, die het voor hen weinig aantrekkelijk zal hebben gemaakt het IJsselmeer over te steken. Waarschijn lijk zijn ze daarom aan de binnenkant van de dijk blijven wachten, tot de wind ging ligge.Ofwel ze volgden de dijk naar het Noorden, om langs de Afsluit dijk verder te gaan. Buitendijks op het IJsselmeer, dob- rechtspraak aan de nalatigen boeten op gelegd. duizend gulden liefst. Nu kwam er in de z.g. Artsenvcrordening een ar tikel 5 voor, waarin stond: „Een arts kan verklaren afstand te doen van de bevoegdheid tot uitoefening van het be roep van arts. Hierdoor verliest hij ge lijktijdig het recht den titel van arts te voeren". Men onderzocht de juridische consequenties van een dergelijke opzeg ging: Bij voortzetting van zijn beroep zou de arts wellicht vervolgd kunnen worden wegens het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde, maar het juri disch advies luidde zeer gunstig. En zo schreven op aandrang van het M.C. de artsen op 24 Maart een brief aan Croin, dat zij afstand deden van hun bevoegd heid. Ieder schreef, zoals gebruikelijk was bij dc brievenacties van het Medisch Contact, zelf een brief. Sommigen on dertekenden met leesbare andere met onleesbare handtekeningen. Voorzich tige artsen, dubieuze figuren ook, haast ten zich aan de actie mede te doen, uit vrees bij het publiek als N.S.B.-er te worden aangezien. Het aantal onderte kenaars groeide tot liefst 6200. Officieel uitten de Duitsers boze woorden, in werkelijkheid lieten zij de deur open voor overleg, Ook al had Himmler aan Rauter bericht: „Ik ben Vermetele daad met bloed gewroken berden overal troepjes brilduikers en grote zaagbekken op de korte golfjes, met hier en daar een paartje wild.; een den, waarvan je nooit goed weet waar ze thuis horen, want die broeden zowel in ons land als aan de talloze Finse meren. DE grootste verrassing wachtte ons m de Leemanshaven, bij Den Oever. Want daar zwommen twee dozijn wilde zwanen dicht langs de drukke autoweg. En ze bleken er zo vertrouwe lijk te zijn dat toen we ons autootje de berm opreden tot vlak tegen het hek aan, ze rustig verder gingen met sla pen. toilet maken of voedsel zoeken, el waar ze toevallig mee bezig waren, zonder zich ook maar iets van onze komst aan te trekken. Een maand of wat geleden heb ik ver teld, hoe we tussen Nijkerkerhaven en Kampernieuwstad bijna tweeduizend van deze fraaie vogels telden. Maar geen daarvan konden we toen zo goed bewonderen, als die twee dozijn !n de Leemanshaven, die ons tot op een vijf en twintig meter lieten naderen. Door de kijkers konden we. bij wijze van spre. ken, de veertjes tellen. Veertien vol wassen vogels waren het en tien jongen. Achter ons snorden de auto's voorbij, maar pas toen ik onder het voorbg, prikkel- Witde zwanen in de Leemanshaven draad doorkroop, om te trachten de gels nóg dichter te naderen voor het maken van een foto. zwommen ze. zon der zich overigens te haasten, wat ver der uit de kant. Nog een dag of wat, een paar weken op z'n hoogst en ook zg zullen ons land verlaten. Maar inmiddels zijn tiendui zenden broedvogels, die de wintermaan den in de tropen hebben doorgebracht, op weg naar ons land. Vele zijn de Mid. dellandse Zee al gepasseerd. Elke dag arriveren er binnen de landsgrenzen, die ons nieuwe vogelaarsvreugden komen brengen. CANTECLEER KLEEFPLEISTER over het woord arts en hoe de N.S.B. er op reageerde (Foto uit Onderdrukking en Ver zet Nederland in Oorlogstijd II) Namen, die getuigen, hoe in de bittere uren van de slavernij kunstenaars en in tellectuelen hun bloed gaven voor de on. getelde mannen, die bestemd waren door hun arbeid de Duitse oorlogsma chine gaande te houden. Wedstrijd Alliance Franfaise voor schooljeugd De Alliance Fr&ngaise te Parijs is voor emens wederom een wedstrijd te organi- ?ren voor leerlingen van middelbare scho len in gemeenten waar een comité van de Alliance Franqaise ls, zoals dit de twee voorgaande jaren ook is gebeurd. De twee beste inzendingen zullen worden beloond met een verblijf van een week in Parijs gedurende de zomervacantie. voor resoluut doortasten." Om te vervol gen, met een goed inzicht in de situatie: Dat de staking kwam, hebben wij zeker voor een aanzienlijk deel aan de N.S.B. te danken. Daaraan is echter op het ogenblik niets te veranderen. Acht het juist, dat circa 3500 van de sta- kenden worden gearresteerd en direct naar concentratiekampen in het Rijk worden overgebracht. Wij zullen ze daar al; artsen gebruiken". Men wist de Duitsers te overtuigen, dat de actie niet de Duitsers zelf gold, aar de artsenkamer. De artsen werden weer arts en Croin hield zich voorlopig rustig. Maar naderhand trof men hen opnieuv door een verordening op be- edigde personen, waardoor de artsen kamer de touwtjes in handen zou kun nen nemen. Weer zond men (op 23 Juni 1943) een brief, thans aan Seyss-In- quart, die de zeer scherp gestelde In houd hoog opnam. Er werden 360 art sen gearresteerd, velen doken onder. Tactisch manoeuvrerend heeft het cen trum van het Medisch Contact zich uit de impasse weten te redden: nvt een excuusbrief aan Seyss-Inquart die door vrijwel alle (3500) deelnemers aan de actie werd verstuurd. Het duurde echter een paar maanden eer alle arrestanten weer on vrg'e voeten waren gesteld Maar van de artsenkamer hoorde men niet meer: twee jaar voor het einde van de oorlog had M.C. een duidelijke zege behaald. TRAGISCH is de afloop geweest van de overval op het Amsterdamse Be volkingsregister, een overval, waar van jhr. W. J. H. B. Sandbergh.de tegen woordige directeur der Stedelijke Mu sea de auctor intellectualis was, samen met Willem Arondeus en Gerrit van der Veen. Gedrieën heeft men het plan op gemaakt alleen jhr Sandbergh is nog in het leven. Van der Veen werd gedood b\i een aanval op het Huis Bewaring. Door een spoor, ontstaan door het vragen naar politiehelmen en door de domme praatzucht van de huisknecht van Arondeus, werden de deelnemers aan de vermetele overval vrijwel allen gegrepen. Op 1 Juli 1943, tien dagen vóór de geallieerde landing op Sicilië, werden zij gefusilleerd. Een eenvoudige gedenkplaat aangebracht aan het ge bouw van het Bevolkingsregister ver eeuwigt hun namen: W. J. C. Arondeus. Rudolf Bloemgarten, Karl Groeger. Coos Hartogh. Sam van Musschenbroek. Guus Reitsma. Henri Halberstadt, dr Johan Brouwer. Koen Limperg. Sjoerd Bakker, C. L. Barentsen, Cornelis Roos. AMSTERDAM. Fodor, Keizersgracht 609: Kring van tekenaars, tot 2 April: Goed Wonen, Rokin 56: I n Leri eurtentoonstelling Mobilla, tot eind Maart; Hamel, O.Z. Voor burgwal 139Werk van M, H. Mackenzie, t/m. 10 April: Van Lier, Rokin 126: Schil derijen var SéLnika Götih, tot 28 Maart Martinet en Michels, O.Z. Voorburgwal Foto's var Serge Van der cam, tot April; Rijksmuseum: Prentenkabinet Franse, Duitse en Italiaanse tekeningen en prenten uit de 16e eeuw, tot 16 April Santee Landweer, Keizersgracht 463: Te keningen en gouaches ran Frank Lodeizen. tot 2 April; Stedelijk Museum: Elf tgdge- ROTTERDAM. Museum Boymans: Wer ken van Pierre Bonnard, tot 10 Mei; Mu- n voor Land- en Volkenkunde: Weven lechten in Afrika, Melanesische kunst Expositiezalen Schielandhuis: Schilderden en tekeningen van Albert Neuhuys, tot 29 Maart; Prentenkabinet: Keuze liit mo derne Nederlandse en buitenlandse teke ningen en aquarellen uit het bezit van Museum Boymans: Bouwcentrum: Perma nente tentoonstelling op het gebied ran het bouwwezen. DEN HAAG. Gemeentemuseum: Expo sitie van aanwinsten var de verzamelingen van het Gemeentemuseum, t/m. 25 Maa.rt Kunstzaal Plaats, Plaats 21: Werk van Hars Bonman en B, Danlella var Voorst Beest, t/m. 26 Maart: Kunst van onze tijd. Pr. Mauritsplein 21-22: Tent. van oude en moderne kunst, t/m. 31 Maart: Benne- witz, Noordeinde 48: Werk van Bram v. d. PPPosttentoon- stelting, tot 26 April; Kasteel Hofwljck, Oosteinde 2. Voorburg: Werk van Quirjin -an Tiel en A. Grcebe, 24 Mrt tot 12 April. HAARLEM. Frans Halsmuseum: Speci ale expositie van alle aanwezige werken van Hals. t/m. 14 Mei: Teylers Museum: Bloemenwereld var oude en moderne Ned. kunst. t/m. 18 MeiLeffelaar, Grote Markt Ned. Kunstnijverheid, t/m. 18 Mei: Huize Van LooyWerken van leden van Kunst zij ons doel. HEEMSTEDE. Wandelppark Groenen- daal: Flora 1953, t/m. 14 Mei: Hotel Het Wapen van Heemstede: Werken van Heemsteedse beeldende kunstenaars, t/m. 14 Mei; Showroom Koekkoek, Valkenbur gerlaan: Werken van Heemsteedse beel dende kunstenaars, t/m. 14 Mei, AMERSFOORT. Muurhulzen 227—229: Japanse kunst uit coll. Tikotin, Hollandse ceramiek van Frans Slot, t/m. 9 April. GRONINGEN. Mai werk en gouaches v tot 2 April. UTRECHT. Kunstliefde: Nicolaas Beets- tent. tot 30 Maart: Utrechtse Kring: Wer ken van Cas Oorthuys, t/m. 5 AprilKunst handel Arti: Schild, en aquar. ran Jan Korthals, t/m. 21 Maart OSS. Jan Cunenmuseum: Nederlandse impressionisten uit de Haagse en Amster damse schoot t/m. 29 Maart

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3