TOUGGOURT, GRASSO Franse restaurants met en zonder sterretjes oaóe van cj^roen en van romantiek 1. BEZORGDHEID OVER COMMUNISME IN MIDDEN-AMERIKA *Y]otitteS uit Je WafU, I uieró en STOPPELMAN Tito verliet heden Londen ZONDER RAADGEVERSHET MOEILIJK REGEREN Betere kansen voor E.D.G. NATIONAAL RAMPENFONDS: 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 21 MAART 1953 Met een der modernste vliegtuigen (voor 109 passagiers!) naar een oase met cultuur van eeuwen her '(Van een onzer redacteuren) Touggourt, Al g er ij e, Maart. ]\JEN kan over vliegen denken hoe men wil: men kan het een geestdodende vorm van transport en op zijn best een noodzakelijk kwaad noemenof een groot genoe gen wegens de ongestoorde snelheid, een feit blijft het dat in deze oase van de Sahara een zestigtal journalisten uit alle landen van West-Europa optimistische ideeën over de mogelijkheden van vliegtransport hebben. Zij lopen enigszins onwennig rond in een hoteldat niet onderdoet voor het beste, wat de Europese vacantie- plaatsen te bieden hebben, en zij raken niet uitgepraat De Air France heeft - deze grote groep verte- F over de Air France, die het mogelijk maakt, dat men 3s ochtends nog zijn croissants eet in Parijs en laat in de middag uitstapt in een oase van de Sahara, die enige tientallen jaren geleden nog tot de zeer weinig bezochte gebieden der aarde behoorde. De lichte ochtendmist van een vroeg voorjaar over de kaden va>i de Seine, over de place-Vendóme en over de Tuilerieën ligt nog te vers in het geheugen, dan dat men dit luxueuze hotel in Moorse stijl en de geelachtige huizen zonder vensters daarbuiten, de Arabieren op hun ezeltjes, het gehele kleurrijke leven van een woestijndorpde kamelen, de dadelpalmen en de onbegrensde icijde leegheid daarom heen als werkelijkheid accepteert. genwoordigers west-Europese t-Europese pers uit- genodigd om hun een nieuw vliegtuig van Franse makelij voor te stellen: de Bréguet „Pro vence", en om nogmaals de aandacht te vestigen op de toeristische moge lijkheden van Noord- Afrika. dat dank zij een dicht net van luchtlijnen (tarieven in drie klassen en speciale reducties) een vacantie-land bij uitstek genoemd mag worden, ver de Bréguet „Pro vence" zeiden de organi satoren van de reis niet veel. En dat was psycho logisch goed gezien. De verbazing was immers des te groter, toen ge durende de reis door ge sprekken met de zoon van de ontwerper bleek, dat de Europese industrie met dit vliegtuig de strijd heeft aangebonden met de Amerikaanse vliegtuigproducenten. In de Provence kunnen 109 passagiers vervoerd worden: 59 eerste Klas en 50 tweede klas, hetgeen betekent dat dit vliegtuig op het ogenblik het grootste is voor de burgerlijke lucht vaart. De reizigers worden verdeeld over twee verdiepingen, waarvan de beneden verdieping binnen enkele minuten kan worden omgetoverd tot één grote vracht ruimte. Bij het laden wordt een gedeelte van de staart weggenomen, en dan kun nen drie grote vrachtauto's zonder moei te binnenrijden. Naar de heer Bréguet ons mededeelde, werd bij het ontwerpen van dit toestel ook rekening gehouden met de wensen van militaire zijde en toonden de vertegenwoordigers van de Atlantische luchtmachten er grote be langstelling voor, daar het bij uitstek geschikt is voor troepenvervoer. Er klonk gerechtvaardigde trots in de stem van de heer Bréguet, toen hij verklaarde, dat de Ateliers d'Aviation Bréguet tot een van de weinige Franse vliegtuig fabrieken behoort, die niet werden gena tionaliseerd en dat deze industrie, die geen steun van regeringszijde krijgt, or éen gezonde economische basis staat hetgeen van de genationaliseerde con currenten niet altijd beweerd kan wor den. Terwijl diep beneden de Middellandse Zee en de BaJearen voorbijschuiven ser veert men een feestdiner. De kok wordt even later bij acclamatie tot „ambassa deur de la cuisine franqaise" gepromo veerd. Na een korte pauze op het vlieg veld van Algiers, dat niet verschilt van enig ander vliegveld in de wereld, gaat het in een DC 4 voort naar het Zuiden: eerst nog over de vruchtbare vlakte van Mitidja, doch daarna over het kale hoog- plateau, dat wordt begrensd door het woeste bergmassief van de Atlas. Scherp staat even later de grens afgetekend (Ingez. med.-advertentie) Grasso's Machinefabrieken N.V. 's-Hertogenbosch. Meer dan duizend doden door ramp in Turkije De hevige aardbeving in Turkije, die nog steeds natrilt, heeft ten min ste 1071 personen het leven gekost en meer dan 2000 mensen verwond. In de stad Jenice alleen zijn reeds i doden te betreuren, aldus U.P, In totaal zijn 12.000 mensen dakloos ge worden in Jenice aan de kust van de Dardanellen en men verwacht, dat nog vele lijken bedolven liggen onder het puin van huizen en moskeeën. Het Rode Kruis stuurt voedsel en tenten voor de daklozen. Sommige mensen stierven van uitputting. De ellende van de bevolking wordt ver hoogd door koude, regen en sneeuw. HULP AAN TURKIJE Naar aanleiding van de berichten om trent de ramp waardoor Turkije is ge troffen heeft prinses Wilhelmina, zo wordt ons medegedeeld, niet willende vooruitlopen op de suggesties gedaan naar aanleiding van haar beroep, zich tot het Rode Kruis gewend met het ver zoek, het publiek zo spoedig mogelijk in te lichten omtrent de beste wijze waarop men de slachtoffers kan helpen. tussen de bergen en de oneindige vlakte, die zich onder ons uitstrekt. Het is de ruimte van de Sahara; bruin, kaal en onverbiddelijk. Nog geen twee uur na het vertrek uit Algiers staat men dan ergens op deze vlakte, die omdat er hier een paar kleine huisjes staan en een Franse politieagent en twee oude autobussen, plotseling vliegveld heet. Het is voor het eerst, dat een DC-4 hier landt. Over het algemeen f-^aimen, ólu j?onhe(ende óterren wordt de dienst „des oasis", zoals die naar Touggourt, naar El Goléa, Tama- nasset, Colomb Béchar en Gao onder houden met DC-3's. Doch geen der offi cials maakt ophef van deze primeur. De bussen hotsen voort over een weg, die eigenlijk alleen een spoor is. Een gejuich gaat op, wanneer de Europeanen vlak naast dit spoor hun eerste kamelen ontdekken. Scherp staan de dieren en hun Arabische begeleiders in hun grijze, witte en bruine boernoesen afgetekend tegen de horizon die nu rood-bruin ver kleurt in de ondergaande zon. Het beeld TOUGGOURT, Algerije is een zo perfecte prentbriefkaart, dat de cynici reeds mompelen over perfecte organisatie, die voor deze ontmoeting gezorgd zon hebben. Het is immers voor ons. die gisteravond vertrokken uit Londen. Zurich en Amsterdam, omvi schynlyk dat dit alles echt is en geen decor voor een kleurenfilm. Touggourt, „perle de3 oasis du Sa hara", zo staat het in de toeristen- reclames. Een korte wandeling door het dorp, dat ligt te midden van de uitge strekte dadelpalm-plantages, bevestigt alle loftuitingen. Lage leem of eigen lijk door-de-zon-gebakken-klei huizen zonder ramen; gesluierde vrouwen in wijde gewaden en doeken met alle kleu ren van de regenboog: Arabieren met de kleine winkeltjes waar bij het schijnsel van olielampen nog laat zaken worden gedaan; een sterrenhemel zoals men die slechts in de tropen vindt; een kelder achtige kale ruimte waar de Ouled Nail, de meisjes uit de bergen van die naam, gekleed in al te zoete blauwe en groene en rose gewaden, haar dansen uitvoeren, welke dansen een soort acrobatiek op de maat van fluit en handtrommel blijken. Pas laat 's avonds, wanneer men nog even een wandeling doet door het oase dorp. wórdt men getroffen door de twee elementen, die reeds zovelen tot Sahara- adepten hebben gemaakt: de grote tast bare en oneindige stilte, die zo anders is dan de stilte van de bergen of die van ons platteland; en de koude sterke lucht, droog en als met specerijen ver edeld. Men snuift deze lucht op en weet: zo geurt slechts de woestijn. (Ingez. med.-advertentie) GROTE PARTIJ LINNEN in 35 moderne tinten zeer fijne kwaliteit kreukherstellend kleurecht n 90 c breed, p. m. 25 (DE STOFFENMAN) alléén KINKERSTRAAT 278 TELEF. 84509 Ook des Maandagsmorgens geopend. Agrarische conferentie niet succesrijk De te Parijs gehouden agrarische con ferentie van de zeventien landen der opese Economische Samenwerking heeft besloten, plannen te ontwerpen voor een eenheidsmarkt op intergouver- nementale basis, en af te zien van het instellen van supra-nationale organen. Er zal een commissie worden benoemd. •elke vóór September rapport zal uit brengen over methoden van organisatie, bevoegdheden der internationale instan ties en over de betrekkingen tot landen buiten de eventuele eenheidsmarkt. Engeland. Zwitserland en Ierland stonden zeer critisch en sceptisch tegen over de te verwachten resultaten. Enge land achtte besprekingen binnen de Organisatie voor Eur. Ec. Samenwerking eigenlijk voldoende. Alleen minister Mansholt pleitte namens de Nederlandse regering voor supra-nationale instellin gen naar het voorbeeld van het plan- Schuman. Doch de overige vijf landen van het „kleine Europa" steunden hem met. West-Duitsland, Italië en Frank rijk wensten voorzichtige stappen te doen op basis van inter-gouvememen- tele overeenkomsten. De eenheidsmarkt zou bovendien slechts betrekking heb ben op granen, suiker, tabak, hout, zui velproducten. groenten en fruit, en op vlees. Het Nederlandse standpunt, dat Conferentie te Panama Vooral in Guatemala zou invloed van sociaal-revolutionnairen groot zijn (Van een correspondent) Panama, Maart £)E ministers van Buitenlandse Zaken van negen lan den in Midden-Amerika en het Noorden van Zuid- Amerika zullen in Juni in Panama bijeenkomen om middelen te beramen teneinde de verspreiding van het co7nmunisme in dit gebied tegen te gaan. Uit de infor maties die zij elkaar ter beschikking hebben gesteld blijkt, dat het communisme hier vooruitgang maakt. De ministers zijn van plan een gezamenlijke actie te ondernemen. Waarschijnlijk zal Guate mala in het middelpunt der belangstelling staan. Met toenemende nadruk wordt door anti-communisten ver klaard. dat ln dat Midden- Amerikaanse land de com munisten een grote en zelfs beslissende invloed uitoefe nen. Het wordt mogelijk geacht dat de anti-commu- nlstlsche landen zullen pro beren Guatemala ln „qua rantaine" te plaatsen, mo gelijk zelfs door middel van een economische boycott. In dat geval echter zal Guatemala zldh op de con ferentie (waar het ook ver tegenwoordigd zal zqn, samen met El Salvador. Honduras. Nicaragua. Costa Rlca, Panama, Colombia, Ecuador en Venezuela) uiteraard met kracht ver zetten. Zijn gedelegeerden zullen ontkennen, dat hun regering door communisten wordt beheerst. Zij zullen beweren, dat legale sociale hervormingen ln hun land Ingevoerd met opzet door het buitenland ln een ver keerd. en rood, licht worden gesteld. In Guatemala (een land met 2.800.000 Inwoners, dat leeft van de export van kof fie, bananen, suiker en een soort gom die gebruikt wordt ln de Amerikaanse kauwgumml-lndustrie) zijn Inderdaad zeer weinig com munisten (en dan nog Stalinisten, Trotskisten en andere schakeringen) ln verhouding tot het aantal inwoners. De betrekkelijk weinige radicalen zijn er echter ln geslaagd door te dringen in Invloedrijke func ties, zodat zij toch éen grote invloed op de regering kun nen uitoefenen. Anti-com munisten uiten de beschul diging, dat Guatemala's pre sident Jacobo Arbenz Guz man in leder geval een communistische politiek uitvoert, zelfs al zou hij zelf geen Stalinist zijn. Toch zijn er. ook ln Guatemala zelf, anti-communisten die ont kennen. dat hun land com munistisch zou zijn, al moe ten zij toegeven dat er een zekere soclaal-revolutionnal- re invloed ls. Zij beweren allen dat bui tenlandse correspondenten na een kort verblijf in hun land de feiten zouden verdraaien en de agrarisch- soclale hervormingen welke zgn Ingevoerd zouden voor stellen, ten onrechte, ais een communistische actie. Tot deze Guatemalaanse anti-communisten behoort Ramon Blanco, directeur van het te Guatemala City verschijnende dagblad El Imparclal. Behalve Guatemala zal ook Costa Rica en, ln min dere mate, El Salvador, onder de loupe komen, om dat ook ln deze landen com munisten actief zouden zijn. Handelsblad-U. P.-dienst) een eenheidsmarkt een stap moest zijn tot het vormen van een tolume, welke voorwaarde was voor andere integratie, werd door de overige deelnemers niet aanvaard, VLIEGTUIGRAMP in CALIFORNIE Bij Centerville in de Amerikaanse staat Calïfovnië is Vrijdag een vier-mo- torig Amerikaans transportvliegtuig, dat militairen vervoerde, neergestort en in brand gevlogen. Alle 35 inzittenden kwamen om het leven. Meer dan tevreden over zijn bezoek; geen formeel pact, maar bevestigde vriendschap met Engeland /"HSTEREN heeft maarschalk Tito, die vandaag Londen weer heeft verlaten, op een receptie verklaard, dat hij meer dan tevreden was over zijn bezoek aan Engeland. Tito heeft Hoofdinspecteur van Michelins autogids, de „onverwachte gast (Van onze correspondent) P ar ij s, Maart /ERLEDEN jaar is in het Franse restauratie-bedrijf nogal wat te doen geweest over een „ster", het sterretje namelijk, dat een van de meest bekende Parijse restaurants aan de Seine-oever had verloren. De naam van deze selecte gelegenheid met een wereldreputatie was in de autogids van Michelin, de bandenfabrikant, niet meer met drie, maar slechts met twee sterretjes onderscheiden. Nu wil drie sterren zeggen: ,fEen van de beste tafels van Frankrijk, loont zéér de moeite" (vaut le voyage), terwijl twee sterren betekent: Uit stekende tafel, is een eind omrijden waard" (mérite un détour). Om welke reden de bewuste „tent" in betrek kelijke ongenade was gevallen, doet thans niet ter zake, maar bij menigeen zal toen, gelijk bij ons, de vraag zijn gerezen: Wie bezit toch de vervaarlijke, dictatoriale macht van deze bevorderingen en degradaties, ivie deelt de sterren uit en verduistertze weer, als het moet Wie heeft in heel Frankrijk met zijn 57.000 gemeenten en honderdduizenden eetgelegenheden slechts zeven restauranten drie sterren waardig gekeurd, slechts 62 eethuizen met twee sterren gedecoreerd? In ingewijde kringen hadden wij wel eens geheimzinnig horen spreken over de machtige arbiter, die als hoofdinspec teur van Michelins autogids werd aan geduid, die altijd incognito reisde, wiens foto nooit in de krant mocht komen, want voor de Franse Horeca-mensen moest hij om begrijpelijke redenen zo lang mogelijk de grote onbekende blij ven. Welnu, zijn incognito is opgeheven; na dertig jaar werken (is dit beroep van proefkonijn van dagelijkse noenmalen en diners, mèt wijnen, èn koffie èn likeu ren na, soms geen werken gaat Ga briel Coudrais met pensioen. Hij verlaat zijn vier collega's, die voortgaan met van 1 Januari tot 31 December voor inspectie en controle tussen de wielen De meeste staatshoofden hebben adviseurs vóór en achter de schermen ADVISEURS" in de buitenland se politiek zijn mysterieuze lieden. Hun taak beslaat uit hel adviseren van staatshoofden en rege ringspersonen. Soms komen ze even voor bet voetlicht, maar meestal blij ven ze zorgvuldig achter de scher men en niemand weet precies hoe groot hun invloed is. Vrjjwel alle presidenten der Verenigde Staten sedert Woodrow Wilson hebben er adviseurs op na gehouden, en van enkele zeer prominenten onder hen zijn ook wel de namen bekend gewor den: Felix Frankfurter, een Oostenrijker van oorsprong, die pas op 12-jarige leef tijd naar de Ver. Staten kwam, het tot rechter in het Opperste Gerechtshof bracht en in de jaren vóór de oorlog tot Roosevelts onmiddellijke raads lieden behoorde. Ook tijdens de oorlog was hg dit, doch toen stond Harry Hop kins op de eerste plaats in het recht streeks contact met de President en wel als diens speciale afgezant naar confe renties en onderhandelingen. De meeste adviseurs bekleedden tevens hoge rege ringsfuncties: Frankfurter maakte deel uit van verscheidene organen van het Departement van Oorlog, en Hopkins was meermalen minister. In de bewinds periode van president Truman speelde Bernard Baruch een rol van betekenis als raadsman en toeverlaat in het Witte Huis. Maar nu is dezer dagen de naam ge noemd van een man, die er in is ge slaagd gedurende de zeven jaren, welke hij Truman als special assistant heeft gediend, zich steeds volkomen op de achtergrond te houden ofschoon zgn taak uiterst gewichtig was Pas enkele weken geleden, toen hij aftrad, werd nog eens verteld hoe belangrijk hij is ge weest. Het is dr John Roy Steelman, die de grote vriendelijkheid heeft gehad om toen president Truman in Januari jl. aftrad niet óók meteen heen te gaan. maar nog enige tijd te blijven teneinde president Eisenhower „in te werken" Na nauwelijks twee maanden acht hij het nieuwe staatshoofd voldoende op de hoogte „van wat er zo al komt kijken" om hem op eigen benen te laten staan De overgang van het oude naar het nieuwe bewind is volgens hem nu vol tooid. al verklaart hij zich bereid de President, indien gewenst, alsnog van advies te dienen. Hg trekt zich in het particuliere leven terug en zal optreden als 'onsulcnt in industriële en economi sche problemen. Hij kan het adviseren dus blijkbaar niet laten! Steelman trad in 1945 tot Trumans staf toe. Hij was in tal van regerings lichamen werkzaam geweest, vooral op het gebied van arbeidswetgeving en het bemiddelen in arbeidsconflicten. In 1937 kreeg hij het ambt van directeur van de z.g. United States Conciliation Ser vice en behandelde in zeven jaar tijds 85.000 arbeidsconflicten, grote en kleine. Tijdens zijn adviseurschap in hel Witte Huis hield hij zich voornamelijk bezig met de bestudering van en het advies uitbrengen over nieuwe arbeids wetten, zoals de Taft-Harley Act en de Spoorwegwet. De grote stakingen in de metaalindustrie in 1945 eji 1952, de con flicten bij de spoorwegen en in de mijnen eisten hem als bemiddelaar op. Als bij naam kreeg hij die van „trouble shooter". EEN persoonlijkheid van geheel andere aard is Bernard Baruch, die als vertegenwoordiger der Ver. Staten in de Atoomenergie-commissie van de Ver. Naties naar buiten bekend is ge worden. Een curieuze persoonlijkheid, half bankier, half wetenschapsman. Hij studeerde rechten en kwam aan de Beurs: hij had zitting in colleges voor de nationale defensie en voor de ver deling der grondstoffen in de oorlogs industrieën. President Wilson nam hem in 1918 mee naar de Vredesconferentie van Versailles en president Roosevelt betrok hem bg het onderzoek naar ae mogelijkheden van de synthetische rub ber. En toen hij eens voor een van de vele commissies van onderzoek naar het politiek verleden van Amerikanen vooraanstaande ambten ter verantwoor ding werd geroepen en hem naar zijn functie werd gevraagd, antwoordde hij Speculant. h Baruchs feitenkennis is zó groot, dat Wilson hem „Doktor Facts" noemde. Ofschoon hij een democraat is, de Demo cratische Partij financieel steunt en drie democratische presidenten Wilson, Roosevelt en Truman met zijn advie zen heeft geprezen of berispt, konden blijkbaar ook de drie republikeinse pre sidentenHarding, Coolidge en Hoo ver niet buiten hem, want zij ont boden hem ook herhaaldelijk. Ook hij is geen Amerikaan van oor sprong; zijn vader, Simon Baruch, emi greerde in 1855 uit Oost-Pruisen. Deze laste zich zo snel in zijn nieuwe vader- and aan, dat hij in een korte spanne tijds zijn medische studie aan de univer siteit van Virginia voltooide en bij het uitbreken van de burgeroorlog als mili tair arts bij het Zuidelijk leger werd in gedeeld. Met Winston Churchill is Baruch sinds vele jaren bevriend. Een van de weinige Amerikaanse vrienden, die Churchill heeft, zeggen diens tegenstan ders geringschattend! Ze zijn tegen elkaar opgewassen doen ln humor niet voor elkaar onder en zeggen elkaar de waarheid zoveel mogelijk in het gezicht. En president Eisenhower, de republi kein, is blijkbaar ook zó op Baruch, de democraat, gesteld, dat hij niet lang ge leden, toen hij zijn eerste onderhoud al? staatshoofd met Churchill had, Bernard uitnodigde er bij tegenwoordig te zgn. Met Truman kon Baruch minder goed overweg, hg vond hem ruw en... onbe houwen. Truman raadpleegde hem dan ook de laatste twee jaren vrijwel niet meer. Dat Eisenhower hem nu tot zich riep ter gelegenheid van Churchllls be zoek, was een persoonlijk succes voor de 82 jaar oude heer, die al sedert 1938 weduwnaar is. Zijn dezer dagen over leden broeder Herman, één jaar jonger, ging in de diplomatieke carrière na eerst de medische praktijk te hebben uitgeoefend. Ook hg was een veelzijdig man, want hij was bovendien korte tjjd bankier. Twee jaren (1947-"49) heeft hij zijn land als ambassadeur in Den Haag vertegenwoordigd. Hij werd vrij plotseling teruggeroepen, naar het heet omdat Truman zijn broede'r Bernard wilde treffen, die immers in ongenade was gevallen. L. A. te zitten. Autowlelen. die. wat Gabriel Coudrais betreft, ln die dertig jaar ver over de twee millioen kilometer hebben afgelegd. Aan een afscheldsdéjeuner heeft de vertrekkende... sterrenkundige of is 't misschien beter hem bij de astrologie, de sterrenwichelarij, in te delen het een en ander verteld omtrent zgn moei lijke en vermoeiende loopbaan. Elke nacht in een ander bed slapen, gewoon lijk na het hele huis van onder tot boven te hebben geïnspecteerd. Want ln de hotels, waar hij overnachtte, moest hij naam en functie wel aankondigen, en dan verlangde htj zowel de keuken als de bad- en de linnenkamer te bekijken. „Zou u niet eens een andere dag kun nen komen?" kreeg hij dan wel eens te horen. Maar op deze vreesachtige hou ding, waarachter waarschijnlijk iets on gerechtigds op hygiënisch of ander ge bied schuilde, ging de inspecteur nooit in; hij reageerde alleen met een kort en bondig: „Welzeker, over twee jaar bij voorbeeld Werden dan de deuren nog niet geopend, dan beschouwde het Col lege der Inspecteurs bij zijn jaarverga dering het bewuste hotel tot nader order als twijfelachtig, en dan verviel zgn ver melding in de gids. Dat Coudrais wel eens aan omkoop- pogingen blootstond, ligt voor de hand. „Gezellig", zei eens een hotel-beunhaas die naar zijn protserig optreden te oor delen op de zwarte markt fortuin had gemaakt, „we zitten nu onder vier ogen, hoeveel moet me nou zo'n sterretje kosten?" De onkreukbare inspecteur VlfFLING IN ECUADOR Volgens de dagbladen te Quito (Ecua dor) zijn de heer en mevrouw Carlos Estrella op de grote veeboerderij El Ran Cho, in Junin (prov. Manabi) verblijd met dc geboorte van een vijfling. De vijfling geheel uit jongens bestaande aan schouwde deze week het levenslicht. Moeder en kinderen maken het uitste kend. De dagbladen dringen er op aan, dat de regering een arts "an de open bare gezondheidsdienst ter beschikking van de vijfling stelt en dat hij toezicht op de ontwikkeling van de jongens houdt. het was in 1946 en de boter was nog zeer schaars antwoordde: „Duur, erg duur; heel wat kilo's boter!" De O.W.'er keek zeer opgelucht, „Boter?", zei hij, „zoveel als je maar wilt! Zeg maar waar u ze wilt hebben!" „Wel", voeg de Coudrais hem droogjes toe, „doet u ze maar in de gerechten, die u de klan ten voorzet!" Deze beroepsproever en onderzoekei had als gewoonte aangenomen weinig te eten van hetgeen op zijn tafel kwam en bij elke maaltijd niet meer dan één of twee glazen wijn te drinken, voldoende om een oordeel te vormen. Hij stelde altijd minstens even groot belang ln de orde in de keuken, de properheid van de pannen en de staat, waarin het voor schoot van de kok verkeerde, als m de extra-schotel, die hem als de specialiteit van het huis werd aanbevolen. Zijn grootste genoegen was het bij een jeug dige kok of hotelhouder capaciteiten te ontdekken, die hem bewezen, dat de tijdens de bezetting zozeer in de ver drukking gekomen Franse kookkunst nog altijd springlevend was en vaak van vader op zoon of van moeder op dochter overging. Bij zijn jubileum-maaltijd zaten ook enige „vedettes" van de kook kunst aan, van wie sommigen door hem zelf waren ontdekt. Voor hen. die van de zomer naar Frankrijk trekken, willen wij wel enkele aanduidingen geven omtrent die dubbele of driedubbele sterren: Alexandre Du- maine, die iedereen in Saulieu (Cóte d'Or) u kan aanwijzen, „la mère" Bra zier, in Lyon overbekend, „le père" Bise jisteren geluncht met Attlee, Bevaa en leden van het partijbestuur van Labour, en Windsor Castle en Hamp ton Court bezocht. Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat Tito's bezoek had bij gedragen tot versterking van de vriendschap en het wederzijds begrip, die reeds in twee wereldoorlogen waren verdiept. Besproken werd de gehele internatio nale toestand, voorzover beide landen daarbij zijn betrokken. Engeland juicht het nieuwe Balkanpact toe en zou gaar ne zien, dat de betrekkingen tussen Joe goslavië en Italië konden verbeteren. Zowel Engeland als Joegoslavië hebben belang bij het bewaren van de vrede en het afweren van agressie. Zij zijn over tuigd, dat een aanval op een hunner niet gelocaliseerd zou blijven. Uit deze ver klaring maakt men op, dat de twee lan den overtuigd zijn, dat zg bondgenoten zullen zijn, indien een van hen wordt aangevallen. Daarom is een formeel pact niet ter sprake gekomen. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Popovitsj, zelde op een conferentie, dat na de dood van Stalin het prestige van het Kreml was ge daald. en dat hij hoopte op normalisering der betrekkingen tussen zijn land en Rusland. De kwestie-Triëst zou door rechtstreeks overleg met Italië opgelost kunnen worden, desnoods na de Italiaan verkiezingen. Over een pact met Engeland was niet gesproken: Joego slavië had voldoende informele waar borgen, dat zijn veiligheid, ook zonder dat het lid van de Nato werd, zou wor den beschermd door de V.N.-leden van het Westen. De minister gewaagde van de vriendschappelijke sfeer, waarin de besprekingen waren gevoerd. Hij zeide nog. dat de relaties met de Sowjetstaten koel waren, en dat die met Tsjecho- slowakije nog de beste zijn. Gisteren werd bekend, dat de V.S. i»t Engeland orders hadden geplaatst ter waarde "an een millioen dollars, voor, helicoptères die bestemd zijn voor Joe goslavië. Portugees schip gestrand bij Ameland Het Portugese s.s. Pero de Alenquer (2593 ton) is vanochtend vroeg gestrand bij Ameland. Het schip verzocht om sleepboolhulp, waarop de sleepboot Hol land is uitgevaren om assistentie te ver lenen. Blijkens een radiobericht is de Pero de Alenquer geladen met 700 ton goederen en een aantal auto's. Bondsraad steunt misschien Adenauer locli; Franse minister Pleven pleit voor Europees leger Het is mogelijk, dat Adenauer voor de definitieve ratificatie van de conv ties met het Westen en het E.D.G.-pact toch nog zal kunnen rekenen op de steun van de Bondsraad, waarin de re geringen der Lander zijn vertegenwoor digd. De voorzitter van de Bondsraad Maier, die - oor de coalitieregering van BadenWuerttemberg (mei vijf van de 38 stemmen) zitting heeft, zeide dat aanvaarding door dc Bondsraad wellicht mogelijk zou zijn, indien president Heuss geen haast zou maken met de ondertekening en de normale procedure (raadpleging van dc Bondsraad en van het constitutionele hof van Karlsruhe) ■ou volgen. De Bondsraad zou zich op 17 April over de verdragen uitspreken. De beide kamers van het Oostduitse parlement hebben de ratificatie van de verdragen door de Westduitse Bondsdag van nul en gener waarde genoemd en niet bindend voor het Duitse volk. Pre mier Grotewohl sprak zelfs van „hoog verraad" en hij zeide, dat het regiem van Adenauer omver geworpen moest worden. Drie West-Duitsers, onder wie de vroegere rijkskanselier Wirth, ver oordeelden eveneens Adenauer. Te Parijs heeft de minister van De fensie Pleven voor twee parlementaire commissies verklaard, dat het E.D.G.- pact door Frankrijk moest worden ge ratificeerd. Geen land kan zijn verdedi ging meer alleen bekostigen o? organi seren. Hij zeide, dat het Frankrijk vrij zou staan, troepen te verplaatsen van Europa naar overzeese gebieden, voor die gewesten aparte wapenfabrieken te hebben en 85 van de vloot buiten de E.D.G. te houden. Pleven hoopte, dat Engeland toch zou toetreden, en vooral een deel van zijn luchtmacht zou „in brengen". Pleven voegde er aan toe. dat als het verdrag niet zou worden gerati ficeerd „niet verwacht zou kunnen wor den, dat aanvullende Britse of Ameri kaanse troepen op het vasteland ge legerd zullen worden." Frankrijk zou dan alleen de gevolgen van de afwezig heid van een Duitse bijdrage moeten dragen, hetgeen, „afgezien van finan. ciële overwegingen, wellicht een Franse militaire dienstplicht van drie jaar' zou kunnen betekenen. uit Talloires (aan het meer van An- necy), „la mère" Baudouin, die in een zeer mooi gelegen a u b e r g e even buiten Antibes (Cóte d'Azur) de pollepel zwaait, en dan twee Parijse beroemd heden op hun gebied, de chef-kok van Lapérouse (aan de Seinekade gelegen) en die van het vanouds bekende Café de Paris, vlak bij de Opéra. Doch alvo rens in deze „temples du bien manger" binnen te schrijden, zal men goed doen nog eens terdege de toestand van zijn deviezen te overwegen, want, gelijk in de Musichall... sterren laten zich duur betalen! Gelukkig voor de grote meer derheid zijn er echter ook (674) uiterst respectabele restaurants met één ster, hetgeen op zichzelf al een zeer eervolle onderscheiding is. En dan zgn er ook nog vele honderden, die het niet of nog niet tot een sterretje hebben gebracht, en die toch lang niet te versmaden zijn. Een gevaarlijk beroep, dat van Cou drais en zijn collega's? Ongetwijfeld, voor de „lijn" en voor maag en lever! Coudrais is. ondanks zijn dertig jaren van culinair^ sterrenschieterjj, eerder aan de slanke kant, en zo zegt hij aan maag of lever heeft hij tot dusver niet gelaboreerd, Maar hij heeft dan ook altijd dat zeer belangrijke aphorisms van Brillat-Savarin voor ogen gehouden: Zij die zich volstoppen of zich bedrinken „ne savent nl boire ni manger"... Het leven gaat v|Ug en even v|Ug vergeet de mens. De Ramp ligt al weer weken achter ons. Maar nog zijn duizenden niet naar huis teruggekeerd. En als zij eindelijk thuis komen, wat zullen zij dan vinden? Het Rampenfonds, dat verheugende symbool van menselijke verbondenheid, groeit steeds. Maar er is nog niet genoegStort Uw bijdrage! Men kan bij het Handelsblad storten op Postgiro 35858 Gemeente Giro Amsterdam H 1900 met vermelding Stormramp" Bankrekeningen: Nederlandsche Handel-Mij, Kas-Associatie, Rotterdam- sche Bank, Amsterdam. Stortingen zgn ook mogelijk bij onze bijkantoren De ingekomen gelden zullen in ons blad worden verantwoord

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3