Schoonebeek en de aardolie c D.D.D. %t4 lot uit de loterij Een kijkje bij Huis en Haard §f is wei de moeite waard! 1 Mattheus Passion Op de Boekenplank En ten slotte. 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 21 MAART 1953 H (Van onze redacteur ln de noordelijke provinciën VOALS bekend is, heeft het departe- ment van Maatschappelijk Werk voor het eerst op de begroting van 1952 een post uitgetrokken ten be hoeve van het werk ter bestudering van de sociale gevolgen van de indus trialisatie. Met deze sociale gevol gen hebben de laatste tijd tal van instanties bemoeienis. Dit is alleszins begrijpelijk. De Industrialisatie heeft zich in een soms vrij fors tempo doorgezet, het geen met name op het platteland zo danige veranderingen en verschuivingen ln het maatschappelijk leven tengevolge heeft gehad, dat men tereöht spreekt van een industrialisatie-problematiek. Ook ln de nog betrekkelijk jonge vak literatuur wordt het proces der indus triële vertiging ten plattelanrie met aandacht gevolgd en tracht men vast te stellen, enerzijds welke ontwrichten de factoren optreden, anderzijds welke winstpunten konden' worden geboekt daar waar (twee) ..cultuurpatronen langs elkander schuren", naar het ken merkende woord van prof. dr Groen man. In dit licht moet men ook de ver klaring zien, door Gedeputeerde Staten van Drenthe ter winterzlttlng afgelegd, dat het college zal bevorderen, dat na delige gevolgen van de industrialisatie op sociaal en zedelijk terrein door maatregelen van sociale, sociaal-hy giënische en sociaal-culturele aard zo veel mogelijk worden voorkomen respec tievelijk opgeheven, opdat de bevolking zldh aan de nieuwe toestand op de meest verantwoorde wjjze aanpasse. In het bijzonder komt de Zuidoosthoek van Drenthe voor een dergelijk sociologisch onderzoek in aanmerking. Op verzoek van de gemeente Emm en en de Ned. Herv. Kerk aldaar stelt het sociologisch instituut van Kerk en Wereld een on derzoek in naar de sociale en zedelijke gevolgen van de industrialisatie. Teneinde enig inzicht te verwerven in deze problematiek, hebben wij eens nagegaan, hoe deze zaken liggen in de meest periphere Drentse gemeente, na melijk de plattelandsgemeente Schoone beek. waar enige jaren geleden zich een industrie vestigde, die zulk een onstui mige groei beleefde, dat zij daar thans resideert als een mammouth-bedrijf met zijn legioen van ja-knikkers" temidden der groene landouwen en zijn formidabel ondergronds net van buizen, waardoor heen jaarljjks 700.000 metrieke ton kost bare olie naar haar bestemmingen stroomt. 'ET optreden van een grote groep van ongeveer 1700 vreemdelingen in deze gemeenschap van boeren en veenarbeiders is natuurlijk niet zonder gevolgen gebleven. Aan de kant der autochthone bevolking werd de houding gekenmerkt door schuchterheid en af wering, terwijl het vreemde element het nieuwe levensterrein voorzichtig ver kende; elke aanraking vroeg wederzijds begrip en vermogen tot aanpassing. Na verloop van enige jaren evenwel is die schuchterheid zo goed als geheel ver dwenen, hetgeen vooral ook het gevolg is van het tactvolle en correcte optre den van de N.A.M.-bevoIking. De agra rische bevolking, die aanvankelijk heeft gerild bij de gedachte, dat het liefelijke beeld van het gespikkelde vee in de groene weiden voorgoed zou worden be dorven door de sombere, statische ge vaarten, die het olïewinningsbedrijf er zou oprichten, slaakte een zucht van verlichting toen de landhonger van de N A.M. nogal meeviel. Het agrarische bevolkingsdeel gaat rustig verder; het bewaart zijn sociale homogeniteit, maar is zich toch gaan aanpassen bij het mo derne bedrijf, in dier voege dat het se dertdien een moderne bedrijfsvoering toepast: kennelijk een gevolg van de Infiltratie van nieuwe ideeën. Ofschoon er van een verstadslng of urbanisatie van deze streek geen sprake is, mag men toch wel zeggen, dat er in de agrarische gemeenschap een bres. misschien zelfs wel een breuk is geko men. De streekmentaliteit is sedert aan het veranderen. De „nijjaorsviezietes" geraken in onbruik; de burenplicbt bij begrafenissen bestaat nog wel, maar de Jmportgroep maakt inbreuk op die in gewortelde dorpszede door de begrafe nissen door instellingen uit Emmen of Coevorden te laten verrichten. Het ..neugen" voor een bruiloft bestaat nog; maar de man die rondgaat met een stok, waarover iedere genodigde hem een lint verschaft (plus een borrel!), gaat de deuren van de importmensen voor bij... Successievelijk wordt de oudsak- sische bouwstijl verdrongen door de ver schijning van een ander, minder karak teristiek huizentype. De Drentse boer van heden is wel geneigd af te wijken van de traditionele bouwtrant, wanneer de nieuwe bouwwijze doelmatiger is en meer gemakken biedt. ER valt Ü1 het Schooneheekse een ten- denz van ontkerkelijking te con stateren. Daar de leden van d< importgroep voor het merendeel vrij zinnig zijn. valt dit met name op bij de Ned. Hervormde Gemeente. De aan rakingspunten van de traditionele denk wijze en de moderne levensopvatting lig gen ook in de gezinnen, vooral daar waar de zoons en dochters voortleven in een onverdeeld bestaan van het ouderlijke gezin; waar de zoons uit mi litaire dienst in Indonesië terugkeerden en bleven Inwonen, ook wanneer zij een betrekking als stoker, tankmeter of boormeester bij de aardolie-industrie hadden aanvaard. In dergelijke gezinnen komen de gezagsverhoudingen wel eens in het gedrang. Ook de omstandigheid, dat zelfstandig geworden zonen van wege het ploegenstelsel op ongeregelde tijden thuiskomen en bovendien hun vfije-trjdsbesteding (met eigen zakgeld) afwijkt van die hunner in het ouderlijke bedrijf opgenomen broers en zusters, is soms de oorzaak van moeilijkheden in het gezin. In gezinnen daarentegen, waar de saamhorigheid dergelijke span ningen verdraagt en deze kunnen uit balanceren zonder de harmonie blijvend te verstoren, is de winst in den regel deze: dat daar de traditionele, enge denkwijze werd doorbroken en daarvoor in de plaats een ruimer begrip en een betere huiselijke sfeer ontstonden. Valt er dus enerzijds, door Inbreuk hier en gebrókenheid daar. een zeker verlies aan cultuurwaarden in het Sehoonebeekse te constateren, ander zijds springen ook de winstpunten of voordelen van deze vermenging van twee ..cultuurpatronen" in het oog. Allereerst is daar de openlegging van deze tot nog toe afgezonderd gelegen gemeente: kilometers wegen zijn de laatste jaren aangelegd. De N.A.M. was op dit gebied zeer actief; zij legde tien tallen wegen (locaties) aan. De grote heirweg, die van Coevorden dwars door de gemeente Schoonebeek voert tot aan de Duitse grens (een mülioenen-werk wordt verbreed en verbeterd met een wegdek van 6- m, met rijwiel- en wan delpaden mitsgaders een riolering in de dorpen Oud- en Nieuw-Schoonebeek. Na 1945 zijn er in de gemeente 300 nieuwe woningen bijgekomen; dit jaar zullen er 45 worden gebouwd. Evenals in Emmen zal te Schoonebeek een mo dern hotel worden gebouwd. De finan ciële positie van dc gemeente is ten ge volge van de oliewinning gunstig. OOK op sociaal-hygiënisch terrein valt er een aanmerkelijke vooruitgang te boeken. Het waterleidingnet wordt bestendig uitgebreid. In 1952 werden de percelen aan de hoofdstraat tot aan de rens aangesloten; dit jaar wordt het ieuw-Sc-hoonebekerveld (1600 ha) van netleidingen voorzien, waarmee een vqenarbeidersbevolking van 1400 perso nen, die tot dusver zich uit veenputten van drinkwater moesten voorzien, ten zeerste wordt geholpen, gezien ook de vrij talrijke gevallen van lijders aan struma, dysenterie en paratvphus al daar. Afdelingen van het Groene en Wit- Gele Kruis konden worden opgericht: er werken drie wijkverpleegsters en drie gezinsverzorgsters. Een zuigehngencon- suüatiebureau doet er nutüg werk. ter wijl een dergelijk bureau voor kleuters in voorbereiding is. Dit jaar nog zal er een badhuis annex dokterswoning ver- FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: P. J. B. van Amelrooy en D. G. Barendse, Amsterdam. Bevallen: Van Verschuer— Huy- decoper, z., Bremen: Van den Berg— Van Wijngaarden, z.. Ermelo; Bogaerts Visscher, d., Laren (N.-H.).. Overleden: C. A. SchoorelWie- mans, 71 j., s-Gravenhage; S. P. J. A. van Hoogstraten, m., 72 j., idem; H. M L. van de Stolpe—KJompe, v., Ouwer- kerk (Z.)-; M. van de Stolpe, v. k., idem J W. Goudsbloem, m., 60 j.. Rijswijk (Z.-H.l; W. Waterborg, m.. 73 j.. Gro ningen: N. P. Nleuwdorp, m.. 77 j.. Rot terdam; E. W'. C. van Ós— Plancius, 71 j„ Hilversum: J. Kljjn—Oldenburger Santpoort; J. Hingstman. m.. 88 j. 's-Gravenhage: J. de JongLaskewitz, 69 j Leeuwarden; M. E. Sloot. m.. 42 j„ ÊibergenJ. A. Bonman, m., 79 j., Haarlem; C. M. Kaayk—van Dijk, 73 j., Assendelft. rijzen. De aanstelling van een maat- schappelyk-werkster zal niet lang meer op zich laten wachten. De aanleg van een zwembad is in voorbereiding. Een sportveld is op komst. Dit jaar nog wordt een vijfklassige oJ. school ge bouwd; de bijz. school zal vernieuwd en met vijf lokalen uitgebreid worden. Wat voorts te Schoonebeek opvalt, is. dat het behoeftenpeil, zowel materieel als cultureel, is verhoogd. Er is oen streven naar culturele verrijking en ver breding. Hierbij treedt regelend op een locaal convent, dat wordt gevormd door de beide predikanten, de pastoor, de kapelaan en de burgemeester, en dat zich bezighoudt met het coördineren van de Initiatieven op cultureel gebied. Aan de culturele ..hoogtijdagen" neemt ook het personeel van de N.A.M. deel. Schoonebeek waar de eeuwen weiniff omkeringen hebben veroor zaakt wordt in onze tijd door het moderne tempo als het ware meege zogen. De meente beleeft daarvan de schokken, de spanningen en de kram pen, maar verwerkt deze tot heden op een eigen en allerminst ongeluk kige wijze. GOEDE-HERDERKERK TE OOSTERBEEK IN GEBRUIK (Van onze correspondent) Na vele voorbereidingen te hebben getroffen en na hulp te hebben ont vangen van andere gemeenten heeft de Ned. Herv. Gemeente van Oosterbeek een nieuwe kerk in gebruik mogen nemen: de Goede-Herderkerk, die ge legen ls aan de hoofdweg naar Renkum, vlak bij Hartenstein. Gisteren tegen het middaguur is op eenvoudige wijze onthuld het tegen de muur geplaatste beeldhouwwerk, voor stellend De Goede Herder met de scha pen. een geschenk van de architect, prof Eschauzier uit Buasum, een werk van Udo Scheffer uit Amsterdam. Gister middag werd onder zeer grote belang stelling het nieuwe gebouw door de kerkvoogdij overgedragen aan de kerke- raad. Vele sprekers voerden het woord, allen hartelijke gelukwensen overbren gend en de blijdschap uitsprekend over Oosterbeeks nieuwe aanwinst. De overdracht zelve geschiedde door de president-kerkvoogd jhr Beelaerts van Blokland aan de praeses van de kerkeraad ds Bergkotte. De kerk, die plaats biedt aan ruim 600 personen, is langwerpig van vorm, met een aflopend dak, waarop slechts een klein torentje met een lulklokje. Het licht valt binnen door zes hoge ramen. In het vensterglas op het Noor den zijn Bijbelse emblemen aangebracht.. zoals korenaar, duif. anker: werk -van de glazenier H. op de Laak uit Amster dam. Het orgel is op een verhoging in een zijhoek gebouwd en geheel open. De kansel is geplaatst op de hoek van een uitbouw in het midden van de zuidelijke breedste zijmuur; daarnaast ln bet mid den, zeer sober, lg de Avondmaalstafel neergezetzijwaarts daarvan fa een modem doopvont, geschenk van de fa milie EngelchorHeldring uit Amster dam. De moderne verlichting geeft warmte in het hoge gebouw. Opvallend fa achter de kansel het kleine, enigszins ovaal vormige klankbord met tere. geschil derde versieringen. Ingezmed.-advertentie) - Krabben en peuteren maakt de HUI Cl* kwaal ateeda erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep UltSl<I(J ln poriën door. r smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Wethouder van Schiedam treedt af De wethouder voor gemeentewerken en het grondbedrijf te Schiedam de heer H. van der Kraan heeft om persoonlijke redenen zyn ontslag ingediend. Hij zal tevens voor het raadslidmaatschap be danken. Hjj stelt zich bij de aanstaande verkiezingen niet meer als candidaat be schikbaar De heer Van der Kraan is lid van de Christelijk Historische Unie en heeft 23 jaar als lid zitting gehad in de raad. Hij wenst zich weer als bouw kundige in het bedrijfsleven terug te trekken, VAN GOGH-SYMPASION IN DEN HAAG Op 27 en 28 Maart en eventueel ook 29 Maart zal ln het Haagse Gemeente museum een Van Gogh-symposion wor den gehouden. Voordnachten zullen worden gehouden door dr Douglas Coo per i LondenW. Jos de Gruyter i Den Haag), prof. A. M. Hammacher Otter- looiOskar Kokoschka (Londen), prof. dr G. Kraus (Groningen), Jean Leymarie Grenoblei. prof. Meyer Sdhajpiuo (New York) en dr nir M. E. Tralbaut (Ant werpen YURY BOUKOFF SPEELDE IN DEN HAAG De Bulgaarse pianist Boukoff, die gisteren in Diligentla concerteerde heeft zich doen kennen als een musicus van grote allure. Zijn Bachvertolking - partita in c maaJkte een uitmuntende indruk door de evenwichtige opbouw, de heldere open klank en de krachtige plastiek. Ook de steeds doorzichtige expositie van het contrapunt trok de aandacht. In Schumanns Fantalsie op 17 boelden vooral het eerste en laatste deel door de prachtige techniek cn het fijne senti ment. Het middendeel slaagde minder goed door niet geheel gemotiveerde, te sterke dynamische contra-sten, In Pro'kofieffs 7e sonate en Mous- sorgsky's Tableaux bleek wederom het prachtige technische kunnen, waarbij evenwel zoals in het poëtische andan te van de sonate een warm muzikaal gevoel en een streven naar monumen taliteit zich openbaarden. Uit dit spel spreekt een krachtige persoonlijkheid, die iets van belang heeft mede te delen. F. K. (Ingez. med.-advertentie GRAND HOTEL AMSTERDAM Mogen wij U eens adviseren voor Uw Huwelijks-receptie Déjeuner-dinatoire of Diner Crulligt aparte Salons TELEFOON 63163 s feuilleton door MANNING COLES O jee", riep Tommy. „Wanneer be ginnen ze met hun arrestaties?" „Vanavond, senor, ten minste voorzover zij worden uitgevoerd." „Hoe bedoel je?" „Het leek de president onverstandig de Engelsman te arresteren. Daar kwam maar herrie van met de Britse consul en de Engelse regering, zei hij. Wie weet, verscheen er dan wel een oorlogs schip voor San Martin. Hij kan veel beter spoorloos verdwijnen, op de ma nier van Petroff." „Inderdaad. Nu ik er nog eens over nadenk, Mateo. lijkt het mii zeer hoffe lijk, wanneer ik Don Angelo Argo een goede reis ga wensen." „Dat dacht Ik ook, senor. Willen we dan maar dadelijk gaan?" Meteen veerde h(1 lenig overeind Het huls en meer in het bijzonder de stallen van Don Angelo gonsden van drijvlgheid- Paardentuig werd grondig gepoetst, paarden en muildieren werden can een nauwkeurige inspectie onder worpen. De dieren kregen grote ge vlochten manden op hun mg, waarin Argo zijn oudheidkundige vondsten naar huls placht te brengen. Levensmiddelen stonden klaar, evenals een complete kampeeruitrusting. Argo zelf liep tus sen zijn personeel heen en weer en deelde links en rechts zijn bevelen uit. Toen hh Hambledon met zijn bediende de oprit zag binnengaan, liep hij hun ijlings tegemoet. ,,Ik was juist van plan u een briefje te sturen", begon hij. „maar dat la nu niet meer nodig. Komt u binnen. Ik moet u nodig wat vertel len." „Ik hoor, dat u toebereidselen treft om weer voor een paar dagen naar het binnenland te gaan op een van uw on derzoekingstochten". sprak Hambledon zo luid, dat alle omstanders het duide lijk konden horen „Daarom kom ik u even succes en goede reis wensen Heeft u bericht gekregen van een belangrijke ontdekking?" Argo nam hem mede naar zijn stu deerkamer en deed de deur zorgvuldig achter zioh dicht. „Zo noem ik dat de buitenwacht. Maar de werkelijkheid is heel anders. Gisteravond ben ik ge waarschuwd, dat Massimo te weten is gekomen wat er bij de Rlo Turbulente aan de hand is en dat hu daarom gijze laars wil nemen. Ik geniet de eer daar toe te zijn uitverkoren. Daarom heb ik ieder laten weten, dat ik over enkele dagen weer een expeditie naar de bin nenlanden ga ondernemen. Ge ziet zelf, dat ik daarvoor de eerste dagen nog niet gereed kan zijn. Maar ik verdwijn vanavond terstond na zonsondergang." „Dat is heel verstandig van u", ver zekerde Hambledon goedkeurend. „Zo denk Ik er zelf ook over", gaf Argo glimlachend ten antwoord. „Als ze mij gevangen namen zou mijn r.eef Rodngo misschien een traantje laten, mdar hil zou er heus de revolutie niet om aflasten. Daaraan heeft hij trouwens schoon gelgk, senor Hambledon. Tommy knikte en vroeg: „Gaat ge heel alleen Ge zult toch zeker wei ver trouwd gelelde meenemen?" Ai-go zag Hambledon enigszins gend aan. „Mag ik hieruit afleiden, dat gij misschien Hambledon vulde de rest aan: „Vol doende belang stel in uw tocht om u te vergezellen. Ja zeker. Ik hoorde name lijk, dat de president mij liefst spoor loos wilde laten verdwijnen. Ik zie geen reden, waarom ik hem daarbij niet wille zou zijn." Enthousiast ging Argo hierop „Mijn waarde Hambledon. niets zal mij aangenamer zijn dan uw gezelschap. Mijn vlucht wordt nu een aantrekkelijke onderneming. Bovendien is het leger van de patriotten u zoveel verschul digd..." Hambledon coupeerde verdere uitbun digheden. „Toch doen we verstandig het eerste deel van de reis niet gezamenlijk te maken. Kunnen we elkaar misschien niet beter ergens ontmoeten? Bijvoor beeld in de vallei van de Rio Turbu lente'" Nieuwe Zondagswet Minister Beel antwoordt De Tweede Kamer heeft gistermiddag de algemene beraadslaging over het ontwerp der nieuwe Zondagswet voort gezet. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, beantwoordde de spre kers. Hij merkte op, dat het in behan deling zijnde ontwerp slechts een nega tieve strekking heeft. In het betoog van de heer Ritmeester miste spr. de er kenning. dat het ontwerp de betekenis an het behoud der Christelijke waarden relief geeft en heeft te gevèn. De regering meent, dat de rust op de Zondag bevorderd moet worden, doch dat beperkingen gesteld moeten worden met het oog op het maatschappelijk leven. Dat door het stellen van een grens op 13 uur de Zondag in tweeën zou wor den gesplitst, ontkende spr. Hij betoogde, dat de sport de uitoefe ning van de godsdienst niet in de weg mag staan: tegen excessen moet worden gewaakt. Hoe men heeft kunnen conclu deren. dat hij voorstander van de Engel se Zondag zou zijn, zegt spr. niet te begrepen. Spr. meende, dat er geen bezwaar be staat de tweede Paas-, Pinkster- ct Kerstdagen gelijk te stellen met de Zon dag voor de toepassing van art. 2. De Nieuwjaarsdag wil de regering begrijpen onder de Zondagen; de Goede Vrijdag wenst zij gelijk te stellen met de Zondag. De minister verdedigde het toekennen •an bevoegdheden aan de gemeente raden. zoals dat in het ontwerp ge schiedt. Ten aanzien van de opmerkingen over artikel 2. dat het verbod behelst van in de nabijheid van kerken zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, vroeg spr. zich af of het niet raadzaam is in de considerans tot uitdrukking te bren gen, dat deze wet nadere voorschrif ten bevat; tot klokgelui b.v. geeft de wet op de kerkgenootschappen reedr voorschriften. De vraag is of „verwekken van ge rucht" slaat op spontane reacties, zoals bi' wedstrijden voorkomen: het leek hem, dat Abe Lenstra ten deze gerust kan zijn. Waar de grens van gerucht ligt is niet wiskundig zeker vast te stel len, maar de minister meende, dat met een grens van 200 meter kan worden volstaan. De toegangsprijs kan naar sprekers oordeel niet beschouwd worden als bet beslissende element voor de openbaarheid van een vermakelijkheid. Bij het verlenen van ontheffing van het verbod van openbare vermakelijk heden vóór 13 uur zal de burgemeester met wijze gematigdheid moeten optre den. De minister was van oordeel, dat arbeid, die, het karakter van ontspan ning draagt, niet verboden moet worden. Hrj noemde in dit verband bet timmeren van een kippenhok, waarbij echter de grens voor het gerucht in acht moet worden genomen. Bij de replieken heeft minister Beel nader betoogd, dat het niet mogelijk is het begrip openbare vermakelijk heden ln de wet te omschrijven. Op de omlijning moeten correcties mogelijk zijn. die plaatselijk worden aai bracht. Met betrekking tot het aandringen van de heer Weiter op vergroting der bevoegdheden van de gemeenteraden zegt spr. van mening te zijn, dat de zaken, die centraal in deze wet gere geld worden, zich kwalijk lenen voor behandeling ln de raad. Over het overleg met de kerken kan de minister 2ich niet uitlaten: dat droeg een vertrouwelijk karakter. Zodra de wet is aangenomen zal.de minister de algemene maatregel van bestuur voorbereiden. Deze zal be trekking hebben op culturele bijeen- (Ingez. med.-advertentie) r WETERINGSCHANS 165 S AMSTERDAM TEL. 31045 ^4». „Niet rechtstreeks, dat niet. Als ze mij niet vinden, zullen ze mij in die richting het eerste zoeken en achterna gaan en die weg is over vele kilometers nog in handen van de president. Ik heb aan iedereen gezegd, dat ik naar de rotten van de Cotopetl wilde gaan. Dat gelooft Massimo toch niet, en daarom kunnen wij het veiligste elkaar dadr ontmoeten. De flanken van de Cotopetl zijn aan deze kant volkomen ontoegan kelijk. tenzij je er zo goed de weg kent als ik." „Hot heet daar de vooruitspringende Leeuwenklauw, niet waar?" vroeg Tommy. Argo moest glimlachen. „Mijn neef Rodngo heeft me verteld, dat ge hem voor de Russen hebt gewaarschuwd, die daar werkzaam zijn. Ik ben een onschul dige oude kerel, die als zodanig bekend staat bij alle Indianen in die omgeving. Daarom dacht ik daar meteen interes sante inlichtingen te kunnen krijgen." „Maar wees voorzichtig, dat ge niet in handen van de Russen valt!" waar schuwde Hambledon. „Dat weet ik, dat weet ik. Maar waar om zouden we niet samen die tocht ondernemen? We gaan in donker en nie mand ziet ons. Het eerste gedeelte loopt over mijn eigen terrein, een meloenen- aanplant. Blijf dus stilletjes hier, Ham bledon. Laat je bediende voor je halen wat je meent nodig te hebben, maar vertoon jo niet meer op straat. Wat zeg je ervan?" Die avond was het nieuwe maan, zo dat het vrij spoedig na zonsondergang pikdonker was. Hambledon en Argo, bei den gekleed voor de tocht, zetten zich aan een haastig maal, waarbij Argo aan zijn huismeester nog enkele laatste in structies gaf. „Luister goed, Feliz. Dit huis staat waarschijnlijk reeds onder bewaking. Doe dus net alsof ik vanavond thuis ben. Laat de lichten in de hal branden, steek om half acht het licht aan op mjjn slaapkamer en vervolgens in de eet kamer. Om acht uur doe je het licht op mijn slaapkamer uit. Je laat het in de eetkamer branden tot het gewone uur en zo vervolgens. Goed begrepen?" Feliz knikte toestemmend. „Goed be grepen. Om elf uur doe ik de lichten uit op de benedenverdieping en laat ik het licht nog een half uur op uw slaap- I kamer branden, zoals gewoonlijk. Dan doof ik alle lichten, behalve in het trap penhuis dat altijd blijft, branden wanneer I uwe excellentie thuis is." OLIE KAPOEN EN DE POT MET GOUD 23 ER moet wat gedaan worden!", krijste Uil. „We moeten die arme Puk redden! Als hij in de waterval komt, is hij verloren! Spring er in! Red hem!" ,Ik zou je feestelijk danken!", bromde Verk. „Tegen die stroom kan niemand op! We zouden allebei verdrinken! Doe zelf liever wat. inplaats van daar te staan schreeuwen!" „Je weet toch. dat Ik niet zulke zware lasten kan tillen!", wierp UU verontwaardigd tegen. „Moet ik me dan weer opofferen voor jullie domheden!" Maar toen hij zag, dat Puk steeds dichter naar de waterval toedreef, vloog h(j zuchtend weg en net op tijd kon hij Puk ln zijn buisje pikken. Het kostte UU heel wat moeite om het zware vrachtje aan de kant te krijgen, maar eindelijk stond Puk toch op de oever, druipend van het water en bibberend van de kou. „D-d-dank je w-wel. Uil!", zei hij klappertandend. Maar Uil krijste woedend: „Was liever niet zo dom geweest! Dan had ik mjjn leven niet behoeven te wagen ln die kokende stroom!" (Ingez. med.-advertentie) Kruiskerk .Amstelveen Amsterdams Orntoriumkoor en solisten Haarlemse Orkest Vereniging Dirigent; PIET VAN EGMOXI). Maandag 23 en Dinsdag 24 Maart 7.30 uur reen. generale repetitie toe gangsprijs 1.35 en uitvoering toe gangsprijs ƒ2.70. komsten en op die sport, die naar het oordeel der regering geen openbare •ermakeljjkheid vormt. schrift, De Verlo- Zoon als lettexkundig motief, van dr J. F. M. Kat in druk verschenen. Deze zeer boeiende van rooms-katholiek standpunt uit, met veel begrip voor an dersdenkenden en een van grote eruditie getuigende studie, doet ons de parabel van de verloren zoon kennen als een spiegel van het denken, van het gods dienstig beschouwen van voor de her vorming tot m onze tijd. De letterkundi- eflexie op deze stof uit het evangelie Lucas toont de houding van de tijd ten opzichte van de christelijke gedach te welke in de parabel is neergelegd. Voor exegeten, literatoren en kunst historici, stellig ook voor belangstellen de leken bevat dit boek een schat van materiaal niet alleen, maar stellig even zeer boeiende gedachten omtrent de verwerking van bijbelse stof in de kunst, zij het hoofdzakelijk de letter kunde. Dr Kat signaleert, hoe na de met Gide tot volle rijpheid gekomen op vatting van de Verloren Zoon als de vermoeide, die zich gewonnen geeft aan de gebondenheid van het vaderhuis (zon der kerk, dogma en moraal), juist in de jongste tijd een bovenzinnelijke opvat ting van de Geljjkenis, op ongekende wijze doorbreekt. Een boek van stimu lerende betekenis-voor wie zich interes seert voor de problematiek van het kunstwerk in de eigen tijd. B.S. - Standaarbuiten. dat in 1939 de primeur had voor Europa met een vakschool voor vlassers, zal er in de naaste toekomst toe komen deze vak school in een eigen gebouw onder te brengen. De nieuwe school wordt door de gemeente gebouwd, die het complex in bruikleen afstaat aan de „Stichting tot bevordering van de vlasnijverheid". Men hoopt, dat nog dit jaar met de bouw van de school kan worden begonnen. (Ingez. med.-advertentie) WILLIAMS» HUMBERT W°" SHERRT J"r"z Mocht er morgen Iemand naar mjj informeren, zeg dan dat ik even af scheid ben gaan nemen van mijn nicht in het klooster van de Heilige Onnozel heid." Bij de eerwaarde Moeder Overste", beaamde Feliz. „Je verwacht me voor tafel weer terug. Komt er overmorgen iemand naar mij vragen, dan zeg je, dat ik vast voor uit ben gegaan naar de grotten op de zuidoostelijke helling van de Cotopetl. Herhaal alles even. Feliz hei-haalde alles zonder haperen. „Heel goed", knikte Argo, „Zijt ge reis vaardig, Hambledon?" Argo ging hun voor naar het aohter- huis. In de tuinkamer stak hij geen licht aan, zodat er ook geen lichtstraal naar bulten drong, toen zij de tuindeur uit gingen. Bulten onder het gebladerte was het aardsdonker, zodat Argo Tommy bij de hand langs de paden van zijn moestuin moest leiden. Toen zij ten leste de meloe- nenaanplant achterzich hadden gela ten, traden zij buiten de omheining van zjjn terrein. Fluisterende stemmen, dof stampende hoeven en het rinkelen van bit en tuig wezen hun de weg naar de plek. waar de muildieren stonden te wachten. Hier trad een bekende gestalte uit de duis ternis naar hen toe. „Senor? Alles in orde. Hier is uw muilezel. Alles zit ln uw zadeltassen." „Mateo! Je hebt toch ook je muilezel bij je?" vroeg Tommy. „Ja zeker, senor. Angelica!" „Klaar Hambledon?" De kleine stoet zette zich zwijgend in beweging. De gehele nacht reden zij door en tegen de middag naderden zij de uitloper van de Cotopetl, die de Leeuwenklauw genaamd werd. De bergwand was tot boven aan toe begroeid, maar de kale rotskanten sprongen uit deze bekleding van groen naar voren, precies als een grote klauw. Zo geleek het tenminste uit de verte, maar toen zii dichterbij kwamen geraakte deze gelijkenis verlo ren ofschoon het een onmiskenbaar dui delijk baken bleef. „Waar zitten zij nu. weet ge dat ook?" vroeg Hambledon. „Oo de bergrug zelf. of ergens in de buurt?" „Dat weet ik niet" antwoordde Argo maar dat hoor ik wel van de Indianen." (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON LEONARDO HET GENIE JAls er een uitzondering is die de theorie, dat kunst en weten schappen niet samengaan beves tigt, mag men wel Leonardo da Vinei noemen, de onvergankelijke schil der en beeldhouwer der Renaissance, wiens onsterfelijke meesterwerken he den ten dage nog steeds de mensheid in verrukking brengen. Niet slechts was deze geniale vijftiende eeuwer een begenadigd kunstenaar ook was hg architect en bovenal een ingenieur van ongewoon formaat. Het principe van de versnelling zoals dal bij de moderne fiets wordt gebruikt, de camera ob- scura waarin de fotografie haar oor sprong vindt, een toestel om munten te maken, dat indertijd is gebruikt om munten uit te snijden en te slaan voor de Paus, het eerste duikertoestel, de eerste mechanische wagen, die even eens heeft gereden, dat alleen heeft hfl uitgevonden of verbeterd. Zelfs ont dekte hij, door een langdurige en nauw gezette studie van de vogels de wetten van actie en reactie waarop de hele moderne luchtvaart is gebaseerd. Merk waardig genoeg werden Leonardo's uit vindingen en ontdekkingen - anders dan zijn kunstwerken door het nage slacht vergeten. De verdienste van de Internationale Bedrijfsmachine Maatschappij N.V. d»e aan de hand van nagelaten manuscrip ten. tekeningen en prenten het initia tief nam om de ideeën van deze uitvin der, in een aantal nieuw vervaardigde modellen gestalte te geven, is zeer te loven. De technisch aangelegde twin- tigste-eeuwer wrijft zich bjj het zien van deze interessante tentoonstelling in Arti et Amioitae aan het Rokin de ogen uit wanneer hij de meer dan vier eeuwen oude denkbeelden van Da Vinei aldus ziet gerealiseerd. Het mag waar zijn dat Leonardo's helicopter of zijn vliegmachine nimmer de lucht in ging en dat zijn stoomkanon in geen enkele strijd de vijand op de vlucht deed slaan, de grondprincipes van al deze dingen zweefden de uitvinder reeds voor ogen verscheidene honderden ia- ren voordat ze in werkelijkheid zouden worden uitgevonden. Na eerst Brussel in verbazing te heb ben gebracht zal deze buitengewoon merkwaardige expositie van Leonar do's gereconstrueerde modellen twee weken in Amsterdam blijven, daarna gaat zij naar Rotterdam, Maastricht, Eindhoyen en tenslotte naar óf Gronin gen óf Enschede. Van Maandag 28 Maart af is zij te Amsterdam, met uit zondering van de Zondagen, dagelijks te bezichtigen van 1017 uur, ook op tweede Paasdag. De toegang is gratis, VICTOR HUGO I „Een meteoor in 1830, die steeds E3 J groter werd, steeds meer licht verspreidde tot aan zijn dood. Hij lijkt ons nu een Jupiter of een Saturnus in de wereld van de geest". Zo karakteriseerde Paul Valéry Victor Hugo, die op 26 Februari 1802 te Be- sangon werd geboren. Dit feit is vorig jaar aanleiding geweest tot heel wat publicaties over de reus Hugo, „im mense comme une créature mvthique, cyclopienne", om met Baudelaire te spreken. Deze veelzijdige auteur, dichter van „Als 't kindje binnenkomtzoals Beets het vertaalde, zowel als schrgver van De Ellendigen en De man die lacht, het lid van de Académie. Franga.ise, de dramaturg, die Hernani schiep, de poli ticus, die fel tegen stander was van Napoleon III in 1852 schreef hij Napoléon le petit en jaren in bal lingschap door bracht, de man wiens begrafenis in 1883 een nationale gebeurtenis was en die in Nederland o, schande! voornamelijk be- kend was dooreen sigarenmerk. gaf de Universiteitsbibliotheek aanlei ding een kleine tentoonstelling in te richten in de benedenzaal van net ge bouw aan het Singel. In de vitrines liggen de werken van Hugo, authentieke brieven, vertalingen in het Nederlands uit het bezit van de U.B.. biografische werken, foto's. Aan de wand afbeeldingen van zijn geboor tehuls, zowel als de foto van Nadar van zijn sterfbed, van Madame Hugo zowel ais van Juliette Drouet, die hem zijn hele leven niet verliet. Reproducties van tekeningen van Hugo, herinnerin gen aan zijn reizen, bibliografische ge gevens met een opsomming van zijn omvangrijke oeuvre completeren dit beknopte overzicht, dat in al die be knoptheid toch een indruk geeft van de figuur van Victor Hugo in haar ver bluffende verscheidenheid. VOGELFILMS rwrt Prachtige vogelfotografie valt WHMI te bewonderen In een aantal vfii/ films, die onder de titel „Onder de rook van Amsterdam" gister avond voor genodigden werden ver toond in de Hortus-zaal. De maker van de films, de heer Johan van Dgk, lichtte een en ander toe. Broedende weidevogels in het Oostzijderveld, rei gers in de Beemster, vogels in Artis waren de onderwerpen die de heer Van Dijk op de cellulold-band heeft vast gelegd. Voortaan zal hij de films iedere Woensdagavond vertonen, om kwart over zeven en negen uur in de Hortua- zaal. Ook deze reeks vertoningen is gekoppeld aan de actie de belangstel ling voor het Zoölogisch museum, waar op het ogenblik de tentoonstel ling Dier en Mens wordt gehouden, te stimuleren. Gisteravond heeft de ento moloog dr G. Kruseman tot de geno digden oncfèr wie enige gemeente raadsleden een inleidend woord gesproken. KALENDER Dinsdag 24 Maart tussen 12.30 en 13.30 u. speelt in de Westerkerk Simon C. Jansen orgel; Jeanne Melcher— Tilmes, sopraan, rerleent haar medewerking: meditatie: ds H. A. Visser, en Donderdag 26 Maart medita tie: ds C. Teeuwen; organist: Freek Hout koop. Medewerking van het Ailedagkerk- houtbewerkingmachines aan de N.Z. Voorburgwal 3430. 7-ün tachtigste ver jaardag te vieren. H\j wijdt zich nog steeds met volle belangstelling aan zhn zaak. Dinsdag ontvangt h(j aan z(ja privé-adres. Stargardlaan 11 te Bussum, lussen 10—12 uur v.m. cn 1517 uur n.m. Op Woensdag 26 Maart is het 40 Jaar ge leden. dal do lieer J. C. van den Berg afa expediteur bij de N.V. Purperlioedonveern te Amsterdam in dienst trad. Receptie die dag van 11 tot 13 uur. ln het gebouw Fras- cati. Op Vr(jdag 27 Maart zal prof. dr H. M. J. Oldeweit te 20 u. in het Minerva Pa viljoen, Albert Hahnplantsoen 2, voor ds afdeling Amsterdam van de studiever eniging voor Psychical Research spreken over Bergson en de parapsychologie. In troducties: Nieuwe Spiegelstraat 48. tele foon 44702. Vrijdag 27 Maart te 20 u. spreekt mevrouw A. C. Ploeg—Ploeg in Geuzen- hof. Geuzenstraat 7 bij Adm. de Ruyter- weg, over Huwelijk en gezin. Het Amsterdams Lyceum viert zij# zee en dertigste dies op 27 Maart te 19.3® In Lyceum. Valeriuspleln 15. met o.a d« opvoering van De Firma Adam en Evat tlTGAAN Centraal Theater: Dagelijks om 8.15 uur, morgen ook om 2.15 uur, Daar Moet Je 'n Vrouw voor Zijn; Concertgebouw: Van avond om 8 uur concert door het GF/WA- koor in de grote zaal: In de kleine zaal vanavond om 8 uur de bariton Bernard Lefort. begeleid door Jacqueline Bonneau Heden om 23.30 uur Jazzconcert ln de grote zaalMorgen om 2.30 uur dirigeert Ëduard van Beinum een abonnements concert; In de kleine zaal is morgen om 8.15 uur een Nyhoff-herdenkingMaan dag om 8 15 uur concerteert het U.S.O. o.l.v. Ignace Neumark in de grote zaal; In de kleine zaal speelt Maandag om 8.15 uur de pianiste Fania Chapiro; Ga lerie Le Canard: Vanavond om 8 uur ver telt A. Maria over zijn Bajesbal1a.de en, over sociaal werk; Maandag om 8 uur Javaanse dansen en lezing over het Javaanse theater; Kleine Komedie: Da gelijks om 8 uur. morgen ook om 2 uur. De Appels van Eva: Leidseplein Theater: Elke avond om 8 uur het ABC-cabaret in Bibelonlë; Nieuwe de la Mar: Elke dag om 8 uur Wim Sonnevelds Bloemlezing: Stadsschouwburg: Vanavond om 8 uur speelt het ATG Koning LearMorgen ora 2 uur geeft de Ned. Opera Aida. ER bestaat een oud verhaal over kinderen, die thuis kwamen en opgewonden riepen: „O mam, we hebben zo'n lol gehad! We hebben postbode gespeeld! Overal trokken we aan de bel en deden een brief in de bus en de mensen vonden het best leuk. D'r was een mevrouw en die deed direct open, we hadden niet eens de tijd om weg' te rennen. En die mevrouw ging de brief in de open deur staan lezen en ze vond 'm zo enig. mam, ze ging er mee naar de mevrouw die naast haar woont eo die had ook een brief gekregen en toen gingen ze 'm aan elkaar voor lezen! De hele straat heeft een brief gekregen, mam!" Toen hun moeder vroeg wanneer ze dan al die brieven hadden geschreven en wat er in stond, zeiden de kinderen: „O. ze waren al geschreven. Ze lagen in het laatje van uw toilettafel, weet u wel, dat pakje met dat rose lint erom..." Aan dit verhaal moesten wij denken toen wij vernamen van die mevrouw uit Harlingen. Maar deze dame kan de kinderen uit de straat niet dank baar genoeg zijn. Zij was. aangelokt door het mooie weer, met de schoonmaak begonnen. Dit jaar deed zij haar werk grondiger nog dan anders, zij ging ln haar op ruimwoede zelfs te ver. Zij gooide, met een hoeveelheid rommel, een pakje weg van brieven die dierbare herinneringen bevatten... Voor kinderen is het een feest ln de schoonmaaktijd op straat te zwer ven. zij vinden er altijd iets dat van hun gading is ln de dozen en emmers met versmaad huisraad. Nu vonden zij het pakje brieven. En gelukkig voor de geadresseerde besloten zij niet om postbode te gaan spelen in de straat, maar om de volwassenen te imiteren die hun correspondentie naar de brievenbus brengen. Zij plakten de hartsgeheimen van mevrouw X daar toe weer netjes dicht. En de post, serieus als altijd, bezorgde ze de vol gende ochtend bij de eigenaresse, die ze Inmiddels smartelijk had gemist. En ten slotte moest mevrouw, als boete voor haar nonchalance, een flinke strafport betalen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2