TRIUMPH. trion»feeW' Bondsdag ratificeert conventies met Westen en E.D.G.-pact Wat U°ok. probeert De beste 80cts Virginia TITO legt Joegoslavisch verdedigingsplan voor Het Nationaal Rampenfonds laat zich adviseren door Nationale Raad r ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 20 MAART 1953 3 EEN voorname taak van iedere gering bestaat hierin, paraat te zyn tegenover buitengewone omstan digheden. Daartoe behoort natuurlijk oorlogsgevaar. Iedere regering die dan ook werkelijk regeert, moet bereid zijn, het land tot het uiterste te ver dedigen. Juist omdat door een oorlog het zjjn of niet-zijn van een volk op het spel staat, achten wij in deze tijd van span ningen. het opbouwen van een zo sterk mogelijk defensie-apparaat dwingende plicht. Regeren is vooruitzien en zeker rekening houden met alle d e n k b a mogelijkheden. Ook al is men vast besloten tc t het laatste moment stand te houden, ook dan nog moet men de mogelijkheid onder het oog zien, dat men tijdelijk de nederlaag kan lijden. Iedere regering, die haar taak naar geweten vervult, behoort ook deze laatste eventualiteit in haar beschou wingen te betrekken. Zulks te doen be tekent geenszins, dat men die mogelijk heid waarschijnlijk acht. Ook hii. die eer brandassurantie sluit, hoopt en ver wacht dat die brand normaliter achter wege zal blijven. Bjj het algemene politieke debat over i95i heeft men vanuit de Kamer de regering gevraagd, hoe het stond met de aanwijzingen voor ambtenaren in geval van oorlog. Blijkbaar was men toen terecht van mening, dat er in 1940 op dit ge bied te veel moest worden geïmprovi seerd. De regering heeft toen, bij het debat over de Begroting 1951. duidelijk verklaard, dat zij wenste rekening te houden met ervaringen, opgedaan in de laatste oorlog en de inmiddels herziene Conventies van Genève. Met zoveel woorden werd toen vermeld, dat al thans de m o g e 1 ij k h e i d van zetting dat is iéts geheel anders dan de verwachting dat dit werkelijk ge schieden zal de aandacht had van de regering. Leest men verder het zeer des kundige en zeer onpartijdige rapport van dè Parlementaire Enquête Commis sie over het Regeringsbeleid 1940 1945. dan blijkt, dat de regering van 1940 in dit rapport een overigens hof felijke veeg uit de pan krijgt. ..Te zeer'" heeft zij zich ..door militair optimisme' laten leiden en heeft aldus de Com missie verdergaande maatregelen ter bescherming van de Koningin en de leden van het Kabinet achterwege ge laten. UIT het zeer korte en zeer gedecideer de antwoord, dat de minister-pre sident op vragen van de heer Wel- ter omtrent vluchtschepen heeft gege ven, blijkt zeer duidelijk, dat de regering dergelijke schepen niet gecharterd heeft. Wij hebben geen enkele reden om ook maar voor een duizendste pro cent de juistheid van dit antwoord in twijfel te trekken. Dat wil zeggen, dat wij er volledig van overtuigd zijn, dat de regering geen vluchtschepen ge charterd heeft. Trouwens, deed zij het wel, dan zou zij blijk geven van een onbegrijpelijke spilzucht. In tijden van dreigend gevaar heeft iedere Neder landse regering de volledige beschikking over het gehele vervoerapparaat. Want er bestaat dan een vorderingsbevoegd heid ten opzichte van het gehele ver voerapparaat. Door onmiddellijke effec tuering van die bevoegdheid beschikt de regering over alle schepen van de koopvaardij, van de vissersvloot, over alle coasters en over alle vliegtuigen van de K.L.M. Ook zonder tot vorde ring over te gaan beschikt zij verder over alle hier te lande aanwezige sche pen van de Koninklijke Marine en over alle vliegtuigen van de Luchtstrijd krachten en van de Koninklijke Marine. Hoewel wij van oordeel zijn, dat het zittend Kabinet herhaalde malen zijn kracht en zwakheid vindt in een gemis aan mededeelzaamheid zie het vraag stuk der huren kunnen wij het bil lijken. dat het omtrent de fabel der vluchtschepen met een zeer summier antwoord heeft volstaan. Wij achten de heer Weiter, die op een prachtige staat van dienst in het belang van het land kan bogen, hoog om zijn inzicht en poli tieke visie, die geschraagd wordt door een brede cultuur. Blijkbaar heeft deze afgevaardigde reeds door het stellen van zijn vraag klaarheid willen schep pen. In leder geval is het antwoord der regering althans voor hem, die bereid is zijn gezond verstand niet uit te scha kelen, voldoende om verdere legende vorming tegen te gaan. DE centrale werkgroep van de vredes beweging „De derde weg" heeft zich geroepen gevoeld aan de Ver eniging van Internationale Rechtsorde (de V.I.R.O.een telegram te sturen. Daarin oppert ,.De derde weg" ernstige bedenking tegen het feit. dat de V.I.R.O. mede-organisatrice is van een conferen tie „ter bevordering van gezamenlijke actie inzake Atlantische aaneenslui ting". Na dit vermanend telegram zijn wij ernstig bezorgd geworden. Wij had den in onze zielige onschuld altijd ge dacht, dat de V.I.R.O. een uiterst respectabele vereniging was. Nu blijkt zij niet alleen „ondeugend" te zijn, maar in de gedachtengang van de man nen van de derde weg zelfs mede te werken aan de „tweedeling van de wereld, welke het werk van de U.N.O. in zo hoge mate heeft verlamd". Dit alles moge in neutralistische, al te neu- tralistische geesten de waarheid hebben van een axioma, ons moet niettemin ter verdediging van de zeer brutale en blijkbaar zeer viriele V.I.R.O.-knapen de opmerking van het hart, dat zij, niet door neutralisme of crypto-communisme verblind, blijkbaar een duidelijk beeld hebben van de werkelijke toestand. Het waren niet de Westelijke landen, maar het was het imperialistische Sowjet- Rusland, dat door zijn agressie of be dreiging met agressie zie Hongarije, Roemenië en bovenal Tsjecho-Slowakije de Westelijke mogendheden uit bittere noodzaak en defensieve afweer tot samenwerking heeft gebracht. Het zijn niet de Westelijke mogendheden, maar Sowjet-Rusland en zijn satefllict- staten. die door het misbruik en de denaturering van het veto-recht het werk in de Verenigde Naties steeds op nieuw hebben geremd. Het zijn niet de Westelijke machten, maar de door het rode China en het rode Rusland ge steunde Noord-Koreanen, die eerst in Korea agressie hebben gepleegd en thans Iedere vredespoging „verlammen" en onmogelijk maken. Wij vinden dan ook, dat de V.I.R.O. ondanks de geheel misplaatste reprimande van „De derde weg", het volste recht heeft mede te werken aan het propageren van de At lantische gedachte. Geheel in overeen stemming met het Handvest der Ver enigde Naties, dat het recht van gemeenschappelijke noodweer erkent, past het Noord Atlantisch Tractaat vol ledig in de georganiseerde samenwer king der volkerengemeenschap. Blijk baar verliezen de adepten van „De derde weg" uit het oog, dat een werkelijke vredeswil zich niet door woorden, maar door daden uiten moet. Eerst wanneer de wens tot samenwerking manifest is gebleken, zal men van een ontspanning kunnen spreken. Dat zal dan niet de derde weg, maar de beste weg naar vrede z\jn. Bij een mijnramp in de Kings Bay Coal Cy op het eiland Nieuw Alesund (Spitsbergen) zijn 19 mijnwerkers om het leven gekomen. OVERWINNING VAN ADENAUER West-Duitsland dringt aan op toelating met gelijke rechten tot de Nato, het blijft hereniging van alle Duitsers nastreven en zal Franse protocollen slechts erkennen, als de Bondsdag ze goedkeurt (Van een correspondent) Bonn, 20 Maart. GISTEREN heeft de Westduitse Bondsdag de conventies van Bonn (welke het bezettingsstatuut vervangen) aanvaard met 226 tegen 164 stemmen en 2 onthou dingen. Tevens ratificeerde de Bondsdag in derde lezing het verdrag ln zake de Europese Defensie-Gemeenschap met 225 stemmen tegen 165 en 2 onthoudingen. Voorts nam de Bondsdag bij handopsteken de volgende besluiten: 1. Over de uitvoering van het verdrag op basis van volkomen gelijk heid van West-Duitsland met de andere partners zal aan de Bondsdag rapport worden uitgebracht. 2. De Franse aanvullende protocollen zullen, indien zij strijdig worden geacht met de geest en de tekst van het verdrag, ter goed keuring worden voorgelegd aan de Bondsdag. 3. Vestiging van een Europese Politieke Gemeenschap blijft een eerste taak. 4. West-Duitsland moet als gelijkgerechtigd deelge noot onderhandelen over zijn betrekkingen tot de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. Zo spoedig mogelijk moet West-Duitsland lid worden van de Nato met dezelfde rech ten als de andere leden. 5. Duitsland wil zijn nationale een heid herstellen binnen een verenigd Europa. 6. De Bondsdag voelt zich verantwoordelijk voor alle Duitsers. 7. De her eniging der Duitsers zal slechts met vredelievende middelen worden nagestreefd. 8. De Bondsregering moet krachtig streven naar onderhandelingen tussen de Grote Vier over herstel der eenheid, zodra er kans bestaat op succes. Het gebouw van de Bondsdag was met prikkeldraad afge zet om communistische demonstranten verre te houden van de besprekingen. Zij werden met gummistokken en met waterstralen van de brandweer verdreven uit de omgeving. Van de ongeveer drie duizend demonstranten werden er vijftien tijdelijk in hechtenis genomen. BONDSKANSELIER ADENAUER leidde de debatten in. Hij zeide. dat na de dood van Stalin onzekerheid was ontstaan, die tot waakzaamheid noopte. De Sowjet-Unie zou over 140 en haar satellieten over 70 divi sies beschikken. De bedreiging van het Westen is niet verminderd. Indien men conventies en het E.D.G.-verdrag aanvaardt aldus Adenauer -zal West-Duitsland zeggenschap krijgen over zijn eigen lot. Zo niet, dan zal het voorwerp zijn van de politiek van an deren en bezet gebied blijven. Nu kan Bonn met de andere westelijke mogend heden de weerkracht van het Westen versterken. De Sowjet-Unie zal dan in zien, dat het voortzetten van de koude oorlog hopeloos is en zij zal eerder be reid zijn tot een accoord, waardoor de Duitsers hereend worden. De huidige verdeling schept een onmogelijke toe stand. „Deze grens doorsnijdt niet alleen Duitsland, doch ook Europa", zei hij. „Maar allen in het buitenland, die onze bedoelingen in twijfel zouden willen trekken, wil ik een duidelijk antwoord geven. Wij willen Duitsland niet ten koste van een oorlog herenigen. Slechts een gevaarlijke dwaas kan geloven, dal een hereniging door geweld zou kunnen worden verwezenlijkt. Wjj zullen onop houdelijk blijven eisen, dat een confe rentie der Grote Vier over dit vraag stuk zal worden tot stand gebracht". Adenauer ontkende beslist, dat zo als Die Zeit had geschreven Rusland, Engeland en Frankrijk in het geheim waren overeengekomen, de scheiding van Oost- en West-Duitsland te laten voortbestaan. Londen en Parijs hadden nadrukkelijk ontkend, dat zulk een overeenkomst met Moskou zou zijn aan gegaan. QE socialist Ollenhauer verzette zich tegen ratificatie van de conven ties, die geen gelijkheid aan West- Duitsland waarborgen en sommige bezettingsrechten doen voortbestaan. Hij verwierp Adenauers zienswijze, dat de Franse protocollen het wezen de EDG niet zouden wijzigen. Wij weten niet, aldus Ollenhauerwat de EDG zal worden, nu allerlei ver anderingen en toewijzingen zijn te verwachten. Ollenhauer voerde nog aan, dat de Franse houding in de Saarkwestie wei nig deed verwachten van goede samen werking, en discriminatie van West- Duitsland Inhield. De Fransen hadden reeds de doodsteek gegeven aan de EDG, waarom haar dan bekrachti gen? Bovendien moest het constitutio nele hof te Karlsruhe zich nog uitspre ken over de grondwettelijkheid van de conventies en de EDG-verdragen. Hij stelde dus voor. ratificatie uit te stellen, totdat de Franse bedoelingen duidelijk zouden zijn, het hof van Karlsruhe zich zou hebben uitgesproken, de Saarkwes tie zou zijn opgelost en Frankrijk een bevredigende verklaring zou hebben ge geven van het handhaven van het ver drag met Rusland van 1944, dat tegen Duitsland was gericht. Andere deside rata van de socialisten warenhet nader onderzoeken van de mogelijkheden van hereniging der Duitsers, voordat Bonn zich integreert ln het Westen; gelijke rechten in de Atlantische gemeenschap; invoeging van alle Europese landen (ook Engeland en Scandinavië) in een Euro pese Defensie-gemeenschap als onder deel van de Atlantische wereld; waar borgen voor het ontzien van de sociale verzorging ondanks de herbewapening; organisatie der Westelijke defensie op de basis van lnter-gouvernementele pacten met een ministerraad als hoog ste gezag. Reacties en hinderpalen LS woordvoerder van de regerings- coalitie sprak nog Von Brentano, De Poolse piloot, dJe 14 dagen geleden met een M.I.G. naar het Deense eiland Bornholm is uitgeweken, heeft als poli tiek vluohteling asyl gekregen in Enge land. Bloemen-Bertha in het BLOEMEN-BERTHA zal 11 April haar gouden jubileum vieren; dan zullen de studenten hddr eens in de bloemetjes zetten. Als zestienjarige is zy begonnen met het verkopen van bloemen op de studentenfeesten. Later kocht prinses Juliana in haar Leidse studietijd by Bertha en talrijke hooggeplaatste per soonlijkheden zullen zich herinneren, dat eens, in hun ontgroeningstyd, Bloe men-Bertha hun bloemen op de borst speldde. die zeide, dat de V.S. zich bereid had den verklaard, onmiddellijk stappen ondernemen om de kwestie der oorlogsmisdadigers op te lossen door hun vrijlating te bevorderen en een nader onderzoek te doen instellen. Te Washington juichte men de ratifi catie zeer toe (zo werd te Bonn verno men) en Dulles verklaarde, dat Bonn een veelbetekenende stap had gezet op de weg naar versterking der Europese eenheid. Van Londen uit werd bevestigd, dat Britse deskundigen de Duitsers be hulpzaam zouden zijn bij de militaire training, ook van piloten; dat Engeland bereid was de duur van de Nato te pen verlengen tot die van de EDG vijftig jaar) en dat het door een m b\j de EDG zou zijn vertegenwoordigd. Na de ratificatie van de Bondsdag moet Adenauer nog vele hindernissen overwinnen. De Bondsraad (waarin tot nu toe geen meerderheid voor Adenauer bestond) eist het recht op, over de con venties en de EDG te oordelen en ze eventueel met zijn veto te treffen. Adenauer ontkent dit recht, en in dit ge schil zou het Hof te Karlsruhe uitspraak moeten doen. Dit hof moet zich trouwens ook over de grondwettelijkheid van de verdragen uitspreken. Handelsblad-U.P.-Dienst FRANSE REGERING VOOR E.D.G. IN Frankrijk heeft de regering zich nu ingezet voor ratificatie van de EDG. Premier Mayer verklaarde dit in een rede voor de American Club te Parijs. Hij zeide dat geen verslapping zou in treden in de defensieve inspanning en dat Frankrijk Amerikaanse investeringen zou aanmoedigen. Minister Bidault her haalde, dat er een Europees leger moest komen, en dat een beroep op het volk moest worden gedaan, indien de Kamer de EDG zou afwijzen. Hjj kreeg daarbij steun van zijn partijgenoot Teitgen (MRP) die zeide, dat het Franse volk in meerderheid voor ratificatie van de EDG zou blijken te zijn. De socialist Moch (rapporteur van de parlementaire commissie van buitenlandse zaken) schreef in Paris Presse, dat volgens hem 60% der Kamerleden tegen de EDG is, en dat de Franse protocollen geen zin hebben, als de Westduitse Bondsdag wei gert, ze te aanvaarden. Chinese commandant in Burma overleden Generaal Li Mi, nationalistisch „scha- duw-gouverneur" van de provincie Joen- nan en opperbevelhebber van de Chinese nationalisten, die over de Burmese grens opereren, is overleden, zo wordt uit be trouwbare bron vernomen. Generaal Li Mi was reeds enige tijd ziek. Padvinders krijgen museum In het hoofdkwartier van de vereniging De Nederlandsche Padvin ders aan de Zeestraat in Den Haag zal mor gen een padvindersmu seum worden geopend. De eerste tentoonstel ling zal zijn gewijd aan Lord Baden Powell. Hiernaast een hoekje van de expositie; voor het portret van Lord Baden Powell de hem toegekende Nederland onderscheidingen. Krachtsverhouding op de Balkan De Griekse premier maarsohalk Pa- pagos heeft gisteren in het parlement de volgende cijfers over de militaire kracht der buurstaten gegeven Bulgarije 170.000 man onder de wape nen, na mobilisatie 21 tot 25 divisies: Albanië 3 a 4 divisies, na mobilisatie 6 of 7 divisies; Roemenië 260.000 man. na mobilisatie 25 divisies: Hongarije 270.000 man, na mobilisatie eveneens 25 divisies. Voorts bevonden zich in Oostenrijk, Hongarije en Roemenië tien Russische divisies, aldus de maarschalk. Griekenland beschikte op het ogenblik over 143.000 man, Turkije over 350.000 man (21 divisies en 6 onafhankelijke brigades) en Joegoslavië 450.000 man (29 divisies), zo voegde hij hieraan toe. Gottwalds begrafenis Gisteren ls het stoffelijk overschot van president Klement Gottwald van Tsjechoslowakije bijgezet. Het werd uit het Hradcany-paleis gedragen, op een affuit geplaatst en vervoerd naar het Nationale Museum, vanwaar het zou worden bijgezet in het Bevrijdings monument. De voornaamste woord voerder was premier Zapotocky, kenne lijk de machtigste man na Gottwalds dood i die opwekte tot het blijven volgen van Gottwalds politiek. Het doel bleef volgens'hem: trouw aan het vaderland, aan de communistische partij, aan het „nationale front", aan de socialistische wedijver, aan de defensie en aan het bondgenootschap met de Sowjet-Unie. De Russische maarschalk Boelganin zeide, dat de Tsjechen niet alleen ston den, maar behoorden tot de grote ge meenschap, waarvan ook de Sowjet- Unie en China deel uitmaken. Hjj bracht hulde aan Gottwald, die de onverbreke lijke vriendschap tussen zijn land en Rusland tot stand had gebracht. (Ingez. med.-advertentie) Levering van Brits militair materieel en economische hulp verlangd JIJAARSCHALK Tito heeft te Lon den aan Churchill en de Britse militaire leiders een Joegoslavisch verdedigingsplan voorgelegd om het Oosten van het Middellandse Zeege bied te vrijwaren van een Russische aanval. In de loop der besprekingen r Churchill de maarschalk en diens voor naamste militaire medewerker, gene raal Milos Shoemonja, mee naar zijn particuliere kaartenkamer in het Mi nisterie van Defensie. Hier werden de details van de Joegoslavische voorstel len met behulp van militaire kaarten op grote schaal van de Balkan bekeken. Bijzonderheden van het plan. waar voor Tito de steun van Groot-Brittan nië wenst, zijn nog geheim, maar vol- ;ens Britse en Joegoslavische zegslieden zouden de hoofdlijnen zijn: -. Versterking van de Joegoslavische land- en luchtmacht met door Groot- Brittanmë te leveren straaljagers, zware tanks en wapens; 2. uitbreiding van de Joegoslavische zeemacht met Britse marinevaartuigen; 3. grotere Britse economische hulp aan Joego slavië. Groot-Brittannië heeft reeds toe- ezegd Joegoslavië in het jaar. dat Juni eindigt, een bedrag te schenken van 4.5 millioen. Er worden geen definitieve besluiten over de Joegoslavische voorstellen ver wacht. vóórdat Tito en zijn gezelschap morgen de terugreis aanvaarden. Tito schijnt weinig hoop te koesteren, dat hii dan reeds met definitieve Britse toe zeggingen aan boord zal stappen van de oorlogsbodem Galeb. Volgens een Joegoslavische zegsman zou Tito reeds tevreden zijn, indien hij bereikt, dat Ingezamelde gelden nog niet voldoende om schade in persoonlijke sfeer te kunnen vergoeden (Van onze Haagse redacteur) IJET Nationaal Rampenfonds heeft gemeend bij de uitwerking en uit- voering van zijn veelomvattende taak het advies, de steun en de medewerking van deskundigen niet te kunnen ontberen. Daarom is besloten tot instelling van een Nationale Raad van advies en bijstand, welk lichaam een zo getrouw mogelijke afspiegeling is van het Nederlandse volk in al zijn maatschappelijke, sociale en godsdienstige schakeringen. Met behulp van deze adviesraad hoopt het Nationaal Rampenfonds de binnengekomen gelden te kunnen besteden op een wijze, welke niet slechts zo goed mogelijk is afgestemd op de vele en velerlei noden in de rampgebieden, maar mede op de inzichten en gevoelens van hen, die het Nationaal Rampenfonds tot de leniging van die noden in staat stelden, tezamen vormende het Neder landse volk. de uitreiking van textielpakketten dient te worden beschouwd als een eerste daad van het Ned. Roode Kruis, waarop door de Liga in Genève was aangedron gen. Omtrent de verdere bestemming van de buitenlandse Rode Kruis-cre- dieten is nog geen beslissing genomen. Anders staat het uiteraard met de in het buitenland, buiten het Rode Kruis om ingezamelde gelden. Die vloeien direct aan het Rampenfonds toe en deze op 't ogenblik ca. 15.5 mil lioen z(jn begrepen in het bedrag van 82.6 millioen, dat tot en met Woens dag was ontvangen. Waf de omvang van de textielpakket ten betreft, generaal Alons zeide van mening te zijn, dat er zo'n grote ver nietiging van textiel is geweest, dat die niet door de uitreiking der textielpak ketten wordt opgevangen. N de Nationale Raad hebben zitting vertegenwoordigers van velerlei licha men en organisaties, die als over koepelende organen van de verschillende facetten van het Nederlandse volk kun nen worden beschouwd. Daartoe beho ren o.m. het Ned. Roode Kruis, het R.K. Huisvestingscomité, de Stichting van de Arbeid, het Ned. Vrouwencomité, tal van lichamen op maatschappelijk ter rein, waarbij de onderscheidene gezind ten in aanmerking zrjn genomen, het Nat. Fonds voor bijzondere noden, de Federatie van Verenigingen voor Vrouw. Vrrjw. hulpverlening, de Ver. van Ncd. ;emeenten, het Ned. Cultureel Contact, Ie Ned. Jeugdgemeenschap en de Prov. opbouworganen in Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland. Voorzitter van de Nationale Raad is oud-minister mr H. s'Jacob; als secretaris fungeert de heer C. Lijnzaad van het Prov. opboiiw- orgaan Noord-Holland. Dit heeft ons gisteren de directeur van het Rampenfonds, generaal P. Alons meegedeeld. Bij deze gelegenheid hebben we de heer Alons o.m. gevraagd in hoeverre het Nationaal Rampenfonds ook aandacht zal besteden aan de zgn. indirecte slachtoffers van de storm ramp, bijv. de winkeliers in dc rand. gebieden, die door de afwezigheid van een groot deel hunner clientèle (de eva- cué's) belangrijk minder omzet hebben en die door de uitreiking o.m. van tex tielpakketten in de naaste toekomst ook minder zullen omzetten. Generaal Alons antwoordde hierop dat het Rampenfonds zich in de eerste plaats richt tot de werkelijke slacht offervan de watersnood, dat zijn dus degenen, die directe materiële schade hebben geleden. Vergoeding van in directe schade ligt, naar de opvatting van de heer Alons, op de weg van de regering. Intussen behoeft dit niet te betekenen, dat het Rampenfonds ook niet op den duur aandacht aan de in directe slachtoffers van de watersnood zal besteden. Dit hangt echter geheel af van de middelen, die het Rampenfonds ter beschikking zullen worden gesteld. Zoals de situatie thans is, beschikt het Rampenfonds nog op geen stuk ken na over de middelen, nodig om de schade in de persoonlijke sfeer geheel te vergoeden. Bovendien weet het Rampenfonds ook nog niet hoe groot die schade, voorname!yk dus de huis- raadschade, bedraagt. Dat er dus voor de indirecte slacht offers mogelijkheden in het Rampen fonds zijn, wórdt niet bij voorbaat ont kend, maar of de middelen het zullen toelaten ook aan deze categorie aan dacht te schenken, is een probleem, dat ten nauwste samenhangt met het in te zamelen bedrag. GENERAAL Alons bevestigde ons desgevraagd, dat omtrent de be steding van de credieten, welke de buitenlandse Rode Kruis-verenigingen ter beschikking van ons land zijn ge steld, een zeer nauw overleg wordt ge pleegd. Het besluit om over te gaan tot Joegoslavië hoger op de lijst van ge gadigden voor Britse wapens en hulp komt te staan. Naar verluidt is Tito voorstander van een vlugge oplossing van het probleem- Triest, hetgeen de weg zou effenen voor het toetreden van Italië tot het Balkan- blok. Dit zou een uiterst belangrijke versterking van de Westelijke verdedi ging in het Oosten van de Middellandse Zee betekenen. Tito heeft er de nadruk op gelegd, dat zijn luchtmacht dringend behoefte heeft aan straalvliegtuigen, welke opgewassen zijn tegen de uit Rus land afkomstige Migs. Rusland heeft Bulgarije, Roemenië en Hongarije Migs geleverd. Het zou reeds een grote over winning voor Tito zijn. indien hem zelfs maar een paar snelle straaljagers wer den toegezegd. Tito, zo werd te verstaan gegeven, heeft betoogd dat de militaire rol van Joegoslavië in het Oosten van het Middellandse Zeegebied rechtstreeks evenredig is aan de hulp, welke het van Groot-Brittannië of de Ver. Sta ten, of van beiden ontvangt. In het Lagerhuis heeft de minister van Staat Selwyn L]f>yd verklaard dat Groot-Brittannië in 1951 Joegoslavië voor 3.250.000 militaire hulp heeft verleend. Buiten de 4.5 millioen. welke Joegoslavië in het jaar. dat in Juni eindigt, aan economische hulp zal ont vangen, heeft Groot-Brittannië nog £1.5 millioen uitgetrokken voor mili taire hulp. De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken. Popovitsj heeft in een redevoering voor de Labourfractie van het Britse Lagerhuis verklaard, dat Russische agressie op de verenigde weerstand van de gehele wereld zou stuiten. „Afgezien van het feit dat Joegoslavië geen lid is van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie zijn w(j er zeker van dat het. als de nood aan de man komt. zal deelnemen aan de strijd ter verdediging van andere vol ken". zo verklaarde hij. Hoewel „de vrede direct bedreigd wordt door de politiek van de Sowjet- Unie" achtte Popovitsj een oorlog niet onvermijdelijk. Het is volgens hem, be halve gevaarlijk, ook onrealistisch om te geloven, dat de oorlog niet kan wor den vermeden. Heden zou Tito het Paleis van Hamp ton Court en het Kasteel van Windsor bezoeken. Hij lunchte met Attlee en andere leden van de oppositie in het Lagerhuis. Vanavond afscheidsreceptie op de Joegoslavische ambassade, mor genochtend vertrek. Maarschalk Tito verscheen gister avond voor de Televisie. De B.B.C zona film uit, die speciaal voor deze ge legenheid was opgenomen in de Joego- HET Rampenfonds heeft sinds onze vorige publicatie de volgende cre dieten verstrekt: aan het Ned. Roode Kruis 1.5 millioen. aan het R.K. Huisvestingscomité 200.000, aan het Provinciaal Opbouworgaan in Zeeland 500.000, aan het Prov. Opbouworgaan Zuid-Holland 250.000 en aan het Prov. Opbouworgaan Zeeland 1 150.000. Ver der is voor de uitzending van gezins verzorgsters enz. 250.000 beschikbaar gesteld en voor aanschaffing van kleine persoonlijke benodigdheden ca. 1 mil lioen (geraamd). Tot nu toe zijn ruim 2500 chèques tot een totaal bedrag van bijna 550.000 uitgereikt als eerste uit kering in de vorm van voorschotten op huisraadschadevergoedingen. Mogelijk is dit laatste bedrag reeds groter, want het Rampenfonds heeft de burgemees ters gemachtigd ten deze ook uitkerin gen te doen; de omvang daarvan is nog niet bij het Rampenfonds bekend. Voor lopig worden dc uitkeringen, die door het Rampenfonds zullen worden gedaan gebaseerd op gezinsgrootte, waarvoor normatief opgestelde lijsten van huis raad. als uitgangspunt dienen. Het zal van de beschikbare middelen afhangen of het Rampenfonds, als eenmaal de slachtoffers zyn geënquêteerd, tot in tegrale huisraadschadevergoeding zal kunnen overgaan. Het is overigens denkbaar, dat. indien het Rampenfonds niet verder zal kun nen gaan dan een uitkering op basis van de normatieve lijsten, het Rijk het verschil tussen deze uitkering en het ge ënquêteerde bedrag alsnog zal ver goeden. Maar daaromtrent is nog niets bekend. Eiffeltoren verschiet van kleur De 61/ jaar oude Eiffeltoren te Parijs zal in het aanstaande voorjaar in drie kleuren worden geschilderd. Het bovenste gedeelte wordt oranje geel, het middengedeelte geel-bruin en de onderkant donker geel-bruin. Verwacht toordt, dat de toren er dan „jeugdiger en vrolijker" zal uit- slavische ambassade te Londen, en waarin de maarschalk een kort woord richtte tot het Britse volk. Het Stamboelse blad Yeni Gazete had gisteren een extra-editie uitgegeven met het onjuiste bericht dat... Tito t* Londen zmi z(jn vermoord door een Russische agent. De politie legde be slag op alle exemplaren, die zij in han den kon krijgen. Volgens het blad was het bericht afkomstig van de eigen radioluisterdienst. Eisenhower ziet geen wijziging in Ruslands politiek President Eisenhower heeft gisteren op zijn persconferentie commentaar ge leverd op de recente vredelievend lijken de uitlatingen van premier Malenkow. Hij verklaarde steeds bereid te zijn de Sowjet-Unie halverwege tegemoet te komen, maar hij voegde hieraan toe, dat hjj via de normale kanalen nog geen enkel officieel voorstel voor toenadering had ontvangen. De Amerikaanse rege ring ziet voorlopig in Malenkows uit spraken geen aanleiding in een wijziging van Ruslands politiek te geloven, even min trouwens als in de recente vlieg tuigincidenten. Over het voorstel van Senator Knowland, die de V.S. de V.X. wil laten verzoeken, de Sowjet-Unie als agressor in Korea te brandmerken, zei de de president, dat hij een onnodig pro vocatief optreden wilde vermijden. Eisenhower deelde nog mede, dat de voormalige ambassadeur in Londen Douglas is benoemd tot voorzitter van een commissie, die de buitenlandse han del zal btestuderen. Hij zeide voorts, dat Bohlen hem de juiste man leek om tot ambassadeur in Moskou te worden be noemd, zulks in antwoord op de bewe ring van Senator MacCarthy. dat deze benoeming een grote fout zou zijn. Ten slotte zeide de president nog voorlopig geen mogelijkheid te zien voor verlaging van belastingen en defensie-uitgaven. Impasse duurt voort in Veiligheidsraad Gisteren is de Veiligheidsraad weder om in besloten zitting bijeen geweest, om te trachten tot overeenstemming te komen over de candidaat, die de opvol ger zou kunnen zijn van Trygve Lie als secretaris-generaal van de Nato. Giste ren is er gestemd over de candidate mevr. Laksjmi Pandit (India), die ech ter slechts twee stemmen kreeg, die van Rusland en van de Libanon. Nationalis tisch China stemde tegen en de andere acht leden onthielden zich van stem ming. Mossadeg verwerpt Britse voorstellen In een vandaag- gehouden radiorede, die anderhalf uur duurde, heeft de Iraanse premier Mossadeg; verklaard, dat de Britse voorstellen tot regeling van het oliegeschil onaanvaardbaar waren en dat Iran teg-envoorstellen heeft ingediend. Mossadeg; sprak zijn rede uit ter geleeenheid van het feit, dat de Iraanse regering twee jaar ge leden de wet op de olie-nationalisatie uitvaardigde. Hij zeide. dat de voor naamste reden voor het verwerpen van de Britse voorstellen was geweest de kwestie van de ompensatie voor de Britse oliebelangen bij de installaties van Abadan. „Wanneer Groot-Brittan nië zich bereid verklaart de Iraanse basis voor compensatie te aanvaarden, is Iran bereid zich bij een uitspraak van het Internationale Hof ln Den Haag neer te leggen, of directe besprekingen met de Anglo-Iranian en de Britse rege ring te heropenen", aldus de premier. Rechtspositie vliegtuiggezagvoerder academisch verdedigd (Van een onzer verslaggevers) Academische proef schriften over de lucht vaart en haar speciale problemen zijn nog vrij zeldzaam. Des te meer aandacht verdient de in teressante dissertatie van de heer Menno Sj. Kam- minga, die op 1 April aan de Rijksuniversiteit te Leiden hoopt te pro moveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Het proefschrift, opgedragen aan Z.K.H. Prins Bern- hard. behandelt van een juridisch standpunt uit de figuur van de gezag voerder van een lucht vaartuig. De gezagvoer der neemt in verschillen de opzichten een sleutel positie in. aangezien de veiligheid, de economie en de regelmaat van de vlucht vaak in belang rijke mate afhangen van zijn inzicht en bekwaam heid. Anders dan de scheepskapitein, die een bepaalde rechtspositie in neemt. ontbeert de ge zagvoerder van een vlieg tuig een nauwkeurig om lijnde status. Zijn status bevat vele leemtes en onzekerheden; zijn posi tie is „zwevende". Indien men een vliegtuig tijdens de vlucht met de zich er in bevindende personen en zaken als een tijdelijk uit de samenleving ge lichte kleine gemeen schap beschouwt, is het duidelijk, dat deze ge meenschap een wettelijke regeling behoeft. Het'in ternationale karakter van de luchtvaart maakt het gewenst, ccn derge lijke regeling internatio naal geldend te maken. Het tweede deel van de studie is gewijd aan de pogingen om tot een Conventie aangaande de rechtspositie van de ge zagvoerder te geraken. De conclusie luidt, dat het in hoge mate wense lijk is, dat thans spoedig een verdrag tot stand zal komen, dat de gezag voerder een status ver leent in overeenstem ming met z(jn belang rijke cn veraotwoorde- Mjke taak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2