ALGEMEEN HANDELSBLAD LOONSVERHOGING ALS KEUKENHOF KOESTERT ZICH LENTEZON gUicuwe Jlmsteröamsc^c gourant aanvullende COMPENSATIE Verlaging van verbruiksbelastingen Huurverhoging op basis-huurpcil 1940 Werkgelegenheidspolitiek op korte termijn TSJOEIKOW WIL BRITS-RUSSISCHE CONFERENTIE OVER INCIDENTEN Wat de S.E.R. adviseerde Aantal doden in Turkije op 800 geschat 126e JAARGANG No. 41053 p Waam. directeur: mr H. M. PLANTEN VRIJDAG 20 MAART 1953 Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Regering over: huurverhoging en belastingmaatregelen Voorstellen op het terrein der directe belastingen in het belang van de industrialisatie maar dan geen bijzondere fiscale faciliteiten voor exportbevordering NAMENS de regering is aan de voorzitters van de beide Kamers der Slaten-Gencraal medegedeeld, dat in afwachting van de indiening \an in voorbereiding zijnde wetsontwerpen de regering het wenselijk acht reeds voorlopig enige mededelingen te doen over de hoofdpunten van haar voor nemens. Het besluit van de regering aangaande de huurkwestie en de belastingvoorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid is vertraagd door de watersnoodramp, waarvan de belangrijke financiële consequenties nader beraad noodzakelijk maakten. Al zal de hulp, uit binnen- en buitenland zo spontaan verleend, het aan het Nationaal Rampenfonds en het Rode Kruis mogelijk maken veel te doen in de persoonlijke sfeer, zo zal de watersnood toch voor het Rijk zeer zware financiële verplichtingen medebrengen. Een definitief financieringsplan kan slechts worden opgemaakt als nauwkeuriger bekend is hoeveel de uitgaven in totaal zullen bedragen. Financiering uit leningen en "voorlopig gedeeltelijk uit kasgeld betekent uiteraard nog geen dekking van de lasten. Er zal mee moeten worden gerekend, dat beperkin gen op andere gebieden nodig zijn en dat de budgetaire situatie op den duur ook zou kunnen nopen tot versterking van de middelen. Niettemin is de regering na ampele overweging tot de slotsom gekomen, dat de maatregelen, die zij in voorbereiding had, thans niet achterwege gelaten kunnen worden, al moest de belastingverlaging beperkter worden gehouden dan anders wellicht het geval zou zijn geweest. Enerzijds is in het belang van de volkshuisvesting een huurverhoging voor het vooroorlogse bezit aan huizen onvermijdelijk, an derzijds zijn bepaalde belastingverlichtingen noodzakelijk ten einde het algemeen beleid, gericht op voldoende werkgelegenheid op langere termijn voor onze snel toenemende beroepsbevolking, te steunen. DE voorgenomen huurverhoging, waarvan het de bedoeling is, dal deze uiterlijk op 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor woningen in gemeenten in de eerste klasse op 135 c/a van hel huurpcil van 1940. in de tweede klasse op 138 in de derde klasse op 141 c'c, in de vierde klasse op 145% en in de vijfde klasse op 148 Met klassen zijn hier bedoeld de klassen, die de Noodwet Ouderdomsvoorziening kent. Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins andere regeling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van levens onderhoud, die uit de verhoging van de huren van de woonhuizen voortvloeit, zal gedeeltelijk kunnen worden opge vangen door een verlaging van de per sonele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoei sel en een vermindering van de suiker- accijns. (Zie de hierna onder de punten 8, 12 en 13 vermelde belastingverlagin gen). Daarnaast zullen afschaffing of ver laging van schoolgelden voor grote groepen leerlingen en enkele verlichtin gen van de loon- en inkomstenbelasting (hieronder in de punten 9, 10 en 11 nader aangegeven) worden voorgesteld, welke in hoofdzaak het sociale aspect hebben, dat zij ook tegenover de ver hoging van de hui-en voor bepaalde belastingplichtigen een niet onbelang rijke ontlasting van hun budget beteke nen: de punten 9 en 11 vooral voor de middengroepen, punt 10 voornamelijk voor de minst draagkrachügen. Voor de werknemers het over heidspersoneel daaronder begrepen zal de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie die nen te worden aangevuld, met een loonsverhoging. Nader overleg met de Stichting van de Arbeid zal nog worden gepleegd. Deze loonsverho ging zal, gegeven de overige maatre- gelen, die het staatsbudget ongunstig beïnvloeden, voor de werkgevers niet door verdergaande belastingverlaging kunn&n worden gecompenseerd. Na gegaan wordt in hoeverre ook aan vullende maatregelen moeten worden genomen voor degenen, die uitkerin gen ontvangen op grond van de Nood wet Ouderdomsvoorziening, en voor de van overheidswege gepension- neerden. DE in het belang van de industrialisa tie te treffen belastingmaatregelen, welke in de opsomming hieronder bij de punten 1 tot en met 7 zijn om schreven, zullen voor het gehele bedrijfs leven gelden. In verband daarmede is de regering voornemens om het in 1952 ingediende wetsontwerp, dat bijzondere fiscale faciliteiten bevat ter bevordering van de export naar bepaalde nader aan te wijzen gebieden, in te trekken. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maatregelen op belas tinggebied tenzij hierna anders is bepaald ingaan 1 Januari 1954. Zij behelzen: Directe belastingen 1. Verlenging van de mogelgkheid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geldende voet, tot investeringen in d( jaren 1953 tot en met 1957. 2. Verlaging van het tarief van de ven nootschapsbelasting, dat thans 45% 52% bedraagt, tot 42%% 46%; het percentage van 46 geldt voor het deelte van de winst, dat boven 100.000 uitgaat. 3. Afschaffing van de extra-inkom stenbelasting van 5% tot 7 op be- Irijfswinsten. 4. Een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomstenbe lasting ter zake van investeringen in 1954 en volgende jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing van de bedrijfsmiddelen en in de vier daarop volgende jaren; hij bedraagt in die jaren telkens 4% van de aanschaf- ringskosten, voor zover deze in totaal 15.000 te boven gaan. Ten laste van 1954 zal aftrek mogelijk zijn voor inves teringen, waarvan de bestelling of aan besteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 December 1954 heeft plaats gevonden. 5. Afschaffing van de inkomstenbelas ting bij vervreemding van onroerend goed, effecten en andere zaken binnen een bepaalde termijn. 6. Verlenging van de termijn voor com pensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuwe onderne mingen om een verliessaldo over eerste zes jaren onbeperkt met latere winsten te compenseren: deze maatregel gaat in op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrij- ;estelde bedrag en van het tarief voor ,e personele belasting, dat de hum-ver hoging, in het algemeen gesproken, voor de belastin^plichtingen geen stijging van de personele belasting veroorzaakt. Bo vendien een extra-venaging van de per sonele belasting, geheven naar de grond slag huurwaarde, met gemiddeld onge veer 40%. Afschaffing van de schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwijs; verla ging van de schoolgelden voor het voort gezette onderwijs en vereenvoudiging van de heffing daarvan; verlaging van het collegegeld. Overwogen wordt, of en 'n hoeverre ook voor de leerplichtige eugd boven de zesde klasse van het ager onderwijs tot-afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. i. Enige verhoging van de belasting vrije minima bij de inkomsten- en loon belasting ten behoeve van de laagste Engelse straaljager bij Urk neergestort Een van de twee piloten gedood (Van een onzer correspondenten) Bjj Urk is gisteravond omstreeks half negen een Engelse Meteor-straaljager neergestort. Er waren twee inzittenden, die beiden het toestel verlieten toen bleek, dat het in nood verkeerde. Een van hen viel te pletter, de ander bereikte ongedeerd de grond. Het stoffelgk overschot van de over leden piloot is overgebracht naar het ziekenhuis in Kampen. Abnormale droogte Frankrijk De Franse Boerenbond heeft mede gedeeld, dat Frankryk op het ogenblik met de ergste droogte sinds 1878 te kampen heeft. Als cr binnen veertien HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Oslo Stoekh. Kopenh. Londen Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich onbew. onbew. geh. bew. mist onbew. mist onbew. /.stil dagen geen regen valt, zal de oogst ernstig gevaar lopen. Er is in Frankrijk in zeven weken geen regen gevallen. Grote oppervlakten groen land in Noord- en Midden-Frank rijk zijn verdord. Stromen en beken heb ben slechts de helft van de normale hoeveelheid water. Boeren in Normandië en in het cen trum van Frankrgk melden, dat hun veevoer vrijwel op is en dat de gronden, waarop zij gewoon zijn hun vee te laten grazen, bijna niet te gebruiken zijn. De droogte blrjkt ook gevaar voor dc bossen op te leveren. In de afgelopen week hebben vier bosbranden schade aangericht in Noord- en Midden-Frank rijk. 13 -1 A. windrichting; B. windsnelheid meter p sec.; C. max. temp. gisteren: D. tempera tuur hedenochtend; E. neerslag afgel. 24 u in mm. ('Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden Tanochtend: Mannheim 233 (onv.): Trier 176 (onv.): Koblenz 198 (onv.): Keulen 170 (—0.10): Ruhrort 382 (—0.08): Lobith 99S (—0.10); Nijmegen 780 0.10): Arnhem 786 (—0.11): Eefde 322 (—0.08): Deventer 221 0-06)Namen (la Plante) 154 (onv.) orgharen 4056 (4- 0.15): Relfold 1132 t0.02); Grave 490 4- 0.12); Vreeswijk 0.49 0.03); Lith 0.55 (-j- 0 06). W eersverwachting RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot Zaterdag avond: Vannacht en morgenochtend opnieuw op veel plaatsen mist en nachtvorst. Morgen later op de dag over het algemeen zonnig weer, maar hier en daar ook overdrgvende wol kenvelden. Overwegend zwakke wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, lieden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u. 2.1 C. luchtdruk 1029.4 minibaren of 772.1 mm. windrichting en -kracht N.-2, max. temp. gisteren 11.4 min. temp. 0.9 geen neerslag. •r-r. Zon morgen op 6.41 u.. onder ffifl 18.54 u.: maan heden onder 2.20 u op 9.14 u. Eerste kwartier 22 Maart. inkomensgroepen en daarbij aansluitend enige verlichting van het tarief aan de oet. 11. Verdubbeling van de kinderaftrek by de inkomsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting voor schoolgaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor gebrekkige kinderen an 17 jaar tot meerderjarigheid. Hiernaast kan op zeer korte termijn de indiening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de fiscale tegemoetkomingen bij herka pitalisatie uit te strekken tot vergrotin gen van het aandelenkapitaal, welke vóór 1 Juli 1954 plaatshebben. V erbruiksbclastingen 12. Afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand (steenkool en turf) en schoeisel. Deze belastingvermindering zou ongeveer gelgk aan 6% van de klein- handelsprgs zijn. 13. Verlaging van de suikeraccijns van 27 tot 19 per 100 kg met ingang van 1 Januari 1954de opcenten, geheven ten behoeve van het Landbouw-egalisatie- fonds, zullen vervallen. Aangezien echter uit het L.E.F. tot dusverre een subsidie op suiker wordt verleend, welke eveneens zal komen te vervallen, zal de suikerprijs niet met het gehele bedrag dezer opcen ten ad 2.25 per 100 kg kunnen worden verlaagd. Voor de moeilijkheden, welke voor de handel en de industrie zullen kunnen voortvloeien uit de prijsverlaging van suiker, in verband met de op het moment der verlaging aanwezige voorraden suiker en suikerhoudende goederen, zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn, een tegemoetkoming worden gezocht in de vorm van teruggaaf van het verschil in accijns. Daaromtrent zal nog nader overleg worden gepleegd. Afschaffing van de accijns op tot dus verre belaste druivensuiker (glucose), ACCOORD OVER DE KINDEREN FINALY (Van onze correspondent) Parijs, 20 Maart. In de zaak van de kinderen Flnaly de katholiek gedoopte Joodse kin deren. wier ouders ln de nabgheid van Grenoble door de Duitsers werden gedeporteerd Is na vijf weken van onderhandelingen te Pargs en te Lyon tussen enerzijds vertegenwoordigers van de R.-K. Kerk en anderzgds van het Rabinnaat, thans een begin van overeenstemming verkregen. Zodra de twee jongens terug zijn uit Spanje zullen zij aan een niet-religieus Insti tuut worden toevertrouwd in afwach ting van de uitspraak van het Hof van Cassatie ten opzichte van het voogdgschap. Men weet. dat mllc. Brun zich ver zet tegen de aan de tante der kinde ren opgedragen voogdij. Gaan de jeug dige Finaly's naar Israël, dan zouden zij worden ondergebracht in een Franse school aldaar, die onder leiding staat van R.-K. geestelijke leraren. S.E.R geeft interim-advies Belastingverlaging en o.a opvoering van woning bouw wenselijk geacht P\E Sociaal Economische Raad heeft aan de ministers van Economi sche Zaken en van Sociale Zaken een nterim-advies uitgebracht over het vraagstuk der werkgelegenheid- De raad geeft eerst een analyse van de bestaande toestand ten aanzien van de werkgelegenheid in Nederland en noemt grondslagen voor een werkge legenheidspolitiek op korte termijn. De raad, hoewel verdeeld ten aanzien Spoorbussen over Moerdijk De Nederlandse Spoor wegen rijden weer van Dordrecht naar het Zuiden over de Moer dijk, zij het, dat de ver binding met autobussen wordt onderhouden tot dat waarschijnlijk op 2 April de treinen weer or er de spoorbrug zullen rollen. de interpretatie van de analyse heeft gemeend de hoofdlijnen te moeten aangeven volgens welke een programma voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termijn zou kunnen worden ont wikkeld. i dit verband worden besproken maatregelen ter stimulering van de productieve investeringen in de private sector, conjunctuurcompenserende maat regelen door de overheid, en maat- regelen, liggende op het terrein van organisatie en coördinatie. Een deel van de raad ls van mening, dat voor een werkgelegenheidspolitiek op korte termgn de uitvoering van het hierna volgende globale programma aanbeveling verdient. Het uittrekken van additionele gel den voor openbare werken (Inclusief werken door de lagere publiekrechte- lgke lichamen en overheads- en semi* overheidsbedrijven): ca 75 millioen. ~2. Het opvoeren van de woningbouw boven de in het plan-1953 voorziene om vang van 58.000 woningen: ca 50 mil« lioen. Versnelde afwikkeling oorlogs schade (inzonderheid schade aan ge bouwde onroerende goederen en huis- raadschade) en uitkeringen in de con sumptieve sfeer met een sterk sociaal karakter: ca 100 millioen. Belastingverlaging, ongeveer ge lijkelijk te verdelen over belastingver laging met een stimulerend effect voor de investering in bedrijven en belasting verlaging. welke rechtsstreeks aan ae consumptie ten goede komt: ca 125 millioen. 5. Overneming credieten door de Her- stelbank: ca 50 millioen. Totaal is dat ongeveer 400 millioen. Een nadere uitwerking van dit pro gramma moet aan het regeringsbeleid worden overgelaten. EN ander deel van de raad acht het 1 niet juist, thans reeds een concreet programma m kwantitatieve vorm aan te bevelen. Het meent enige twgfel Protest tegen het neerschieten van Lincoln van de hand gewezen /GENERAAL TSJOEIKOW, commandant van de Russische troepen in Duitsland, heeft de Britse Hoge Commissaris voorgesteld een Brits- Russisclie conferentie over problemen aangaande de veiligheid in de lucht te houden. Het voorstel was vervat in een brief, waarin tevens het Britse protest over liet neerschieten van een Britse Lincoln-bommenwerper als onjuist van de hand werd gewezen. Generaal Tsjoeikow zond afschriften van de nota aan de Amerikaanse en Franse Hoge Commissarissen, IK "kan uw protest niet aanvaarden, aldus Tsjoeikow, daar het is ge baseerd op veronderstellingen, dle: niet met de feiten overeenkomen. Ik be treur, dat bemanningsleden van een Britse bommenwerper het leven hebben verloren. Met het oog op de noodzaak om de veiligheid van vliegtuigen in de toekomst te garanderen en teneinde misverstanden in dit opzicht te voor komen uit ik de wens, dat er een confe rentie van bevoegde militaire vertegen woordigers van de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië zal worden gehouden in Berlijn." Op twaalf Maart, aldus de nota, schond niet alleen de Lincoln de Oost- duitse grens, maar verlieten ook twee andere Britse vliegtuigen de luchlcorri- dor naar Berlijn. Deze laats ten echter vlogen terug na de gebruikelijke wa schu wings tekens. Een der vliegtuig een York, zou vgftien kilometer en het andere, een Viking, zelfs 150 kilometer buiten de corridor hebben gevlogen. Tsjoeikow sprak tegen, dat twee Russi- (Van onze correspondent) Leiden, 20 Maai t DE stedeling kan het bijna niet geloven dat de lente nu toen heus in aantocht is. Wanneer men in een op het Noorden ge legen straat woont of zijn neus eens om een koude hoek van de grote stad steekt, huivert men onwil lekeurig en voordat de ste deling zich wat frisse le venslucht in de longen laat stromen, heeft de buitenman al weken lang de nodige levenskracht opgedaan. Zo dachten we, toen gis termiddag in tegenwoordig heid van een groot aantal genodigden het voorjaars- bloemenfestgn op Keuken hof in Lisse officieel werd geopend. Maanden en maanden van voorbereiding zijn hieraan voorafgegaan en hoewel de laatste weken veel koude missaris der Koningin m Zuid-Holland. De heer Van Waveren wees er op, dat de plannen, om de Keukenhof onder de auspiciën van enkele bloem bollenorganisaties te bren gen. niet tot een goed resul taat hadden geleid. Wel waren de wensen, om de tentoonstelling een meer blijvend karakter te geven, in vervulling gegaan, dank zij het feit, dat Graaf van Lynden de overeenkomst met de stichting Keukenhof lot 1970 heeft willen ver lengen. In samenwerking met de heer Swart, de directeur van „Kunst en Gezin", heeft men ook dit jaar weer de beschikking gekregen over een twintigtal beelden van hedendaagse Nederlandse kunstenaars. Minister Drees, die ver- ien toegekend aan degenen. Minister DREES: de bloem is onmisbaar geworden Lisse, nauwelgks enkele kilome ters van de zee verwijderd, reeds in een lentetooi, welke steeds opnieuw de bewonde ring afdwingt van ieder, die er toeft. De opening van het Keu- kenhof-bloemenfestijn werd door uitstekend weer begun stigd. Des morgens was het nog echt wat fris, maar naar gelang het openings uur naderde werd de na tuurstemming èl milder. Te rond halfdrie sprak de voorzitter van Keuken hof. de heer T. van Wave- ren, een openingswoord, na allereerst de genodigden hartelijk welkom te hebben geheten. Onder hen merk ten we op de minister-pre sident. drW.Drees, minister Luns. mevrouw Mansholt. en mr L. A. Kesper, de com- volgens het woord voerde, gaf uiting aan de waarde ring van de regering voor hetgeen in de Bollenstreek wordt gepresteerd. Hierbij gingen zijn gedachten uit naar het economisch voor deel; de bloembollencultuur is een rijke deviezenbron, die door 'de wgze, waarop zij het toerisme, speciaal het buitenlandse toerisme, weet te trekken, aller waardering verdient. Al ware de bloem in ons persoonlgk leven niet strikt nodig voor het bestaan, al dus minister Drees. zij is voor ons Nederlanders on- misbaaj- geworden en haar schoonheid brengt vreugde ander de mensen. De heer Van Waveren deelde nog mede, dat het bestuur van Keukenhof een gouden speld heeft laten ontwerpen, welke zal wor- Na de opening maakte de minister-president een rond gang over de tentoonstelling. In de kas, waarin de tulpen reeds in bloei staan: tweede van links dr Drees; derde van links minister Luns. die zich voor Keukenhof verdienstelgk maken. Mi nister Drees ontving deze onderscheiding als eerste, omdat ook hij zijn naam aan de Keukenhof heeft willen verbinden. Aan prins Bern- hard, die in Amerika ver toeft. zal de onderscheiding jveneens worden uitgereikt in verband met het feit, dat nij vorig jaar de tentoon stelling opende. Voor de jaren daarvoor we bele ven thans reeds de vierde Keukenhof werd de speld nog uitgereikt aan mr Kes- oer en mevrouw Mansholt mocht de onderscheiding voor haar man. die op het ogenblik buitenslands is. in ontvangst nemen. sche jagers op 12 Maart boven het ge bied van Kassei hadden gevlogen. In Londen acht men de toon van de Russische nota redelijk en verzoenend. Het voorstel om een conferentie te hou den ziet men als een werkelgke wens van Russische zijde om in de toekomst incidenten te voorkomen. In het S.E.R.-rapport, dat reeds op 28 November 1952 aan de regering is uitgebracht, maar dat deze laatste tot nu toe niet had gepubliceerd, had de Raad zioh met uitzondering van één land, methet denkbeeld kunnen i enigen: het baslshuurpeil te stellen op 145 a 150% van het huurpeil Mei 1940, hetgeen overeenkomt met 125 130% van het peil van 1 Januari 1951. Ook de Raad had geadviseerd tot een gediffe- rentiëerde verhoging. Een meerderheid stelde een differentiatie voor t.o.v. 1951 met 2340%. Wat de compensaties betreft was Raad tot de conclusie gekomen dat voor een compensatie in aanmerking komen De Raad is tot de conclusie gekomen dat voor een compensatie in aanmer king komen: Ofwel een zo ver mogelijke verla ging van de omzetbelasting, ofwel ten eerste een zo ver moge lijke verlaging -van de omzetbelasting een looncompensatie van 1\% het inkomen, zoveel mogelijk gepaard gaande, met een verlaging van de ver eveningsheffing tot 2% en ten tweede effectieve maatregelen voor de „verge ten groepen", die naar het oordeel de Raad een relatieve achteruitstelling hebben ondergaan gepensionn eerden, kleine rentetrekkerskleine zelfstandi gen enz.), Ofwel ten eerste een looncompen- salie van 3% van het inkomen, zoveel mogelijk gepaard gaande met een verla ging van de vereveningsheffing tot 3 en ten tweede effectieve maatregelen voor de „vergeten groepen". De Raad achtte het noodzakelijk dat na de huurverhoging een voldoende on derhoud gewaarborgd zal worden, D( practische mogelgkheden hiertoe kan de Raad echter niet overzien. In het rap port van de Raad is aangenomen dat de te moeten koesteren met betrekking tot het conjuncturele karakter van de be staande werkloosheid en het acht de be talingsbalanspositie van Nederland nog niet van zodanige aard, dat inflatoire middelen zonder zeer grote risico's kunnen worden aangewend. En ten slotte acht het de mogelijkheden met betrekking tot de in dit advies bespro ken middelen niet in gelijke mate kwan tificeerbaar. Dit deel ran de Raad meent daarom te moeten volstaan met het stellen van een rangorde van de verschillende mid delen, welke in aanmerking zouden ko men, indien de regering, op grond van haar analyse van de economische toe stand, töch zou besluiten tot het nemen ran con junctuurpol itieke maatregelen. Het meent in belastingverlaging de meest aantrekkelijke vorm van werkge- legenheidsschepping te moeten zien. Een versnelde afwikkeling van oor logsschade wordt door dit deel van de Raad aanvaardbaar geacht, indien con junctuur-politieke maatregelen nodig zouden blijken. Met betrekking tot de overneming van credieten door de Herstelbank is dit ge deelte van de Raad van oordeel, dat het effect daarvan niet te hoog mag worden aangeslagen. Bovendien meent dit deel van de Raad er op te moeten wijzen, dat deze weg slechts aanvaardbaar wordt ge acht als middel om uit een bestaande nood-situatie te geraken. Op zichzelf bedrijfsvoering noodzakelijk geachte middelen - - door de fiscus ten dele aan deze bedrijven te doen onttrekken, om deze dan langs een vrij ingewikkelde weg wederom naar deze bedrijven toe te voeren. Dit deel van de Raad meent daarom dit middel alleen te kunnen aanbevelen, indien tegelijkertgd waarborgen worden geschapen, dat in de toekomst de voop de bedrijfsvoering noodzakelijke midde len, zonder deze overhevelingsprocedure, in het bedrgf kunnen worden gehouden. AFLOSSING TROEPEN VAN NIEUW-GUINEA Enige dagen geleden heeft Antara be richt. dat de Nederlandse regering 26 vliegtuigen heeft gecharterd voor het vervoeren van troepen naar Nieuw- Guinea. Het transport is. naar wij van het mi nisterie van Marine overnemen, nodig voor de normale aflossing van mariniers, die om de anderhalf jaar geschiedt. Van een versterking van het troepencontrn- gent is geen sprake. hierboven genoemde alternatieve com- pensatiemogelgkheden een offer voor het overheidsbudget zullen betekenen van de orde van grootte van ƒ150 a 200 millioen. Bijna 70 aardschokken NA de eerste aardbeving, die Woens dagavond dat deel van Turkge, dat ten Zuiden van de Zee van Marmora ligt, ln een rampgebied veranderde, is het land nog door 65 lichte en 3 zware schokken getroffen. Het plaatsje Jenice, dat 2000 inwoners telde, is vrijwel ge heel van de aardbodem verdwenen: er staan nog drie huizen. De stoffelgke resten van 200 personen zgn hier reeds geborgen, maar geschat wordt, dat er 420 doden zijn gevallen. In het naburige Tsjan schat men het aantal slacht offers op 80. In Gonem. dat eveneens zwaar werd getroffen (het is voor twee derden verwoest), zijn niet zoveel slacht offers gevallen, omdat de inwoners hier. door lichte schokken gewaar schuwd, de straat op waren gegaan. Toch vonden er nog 35 personen de dood. In Manyas zgn drie doden te be treuren en op het eiland Lesbos twee. Het totale dodencijfer wordt echter niet bepaald door optelling van de tot dusver geplubliceerde aantallen, om dat er nog meer dan 20 dorpen in het berggebied geïsoleerd zgn. Bovendien wordt gevreesd, dat door de koude en het gebrek aan voedsel nog meer slachtoffers zullen vallen. Onofficieel wordt daarom reeds aangenomen, dat ten minste 800 personen om het leven zijn gekomen. De schade wordt op 13,5 millioen gulden geraamd. President Bayar heeft zich per auto naar het ge bied begeven. 83.3 MILLIOEN IN RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 83.3 millioen gulden. Sinds Woensdag ia er 700.000 bijgekomen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1