COURANT SS NIEUWE APELDOORNSE Huurverhoging in vijf klassen per 1 Januari 1954 aangekondigd Bondsdag aanvaardt E.D.G.-verdrag en conventie van Bonn Aardbeving teisterde Dardanellen-streek 83.3 millioen Prins Bernhard in New York Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse nuim 15 ct. Advert.: p. mm. BV I J I I Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 1—5 regels Eg I I JL I M Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. J J J I Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en A dm, 6944 (4 ltfnen). Giro 1418 I Regeringsnota Onlangs verkreeg de Hertog van Edinburgh verschillende nieuwe ran gen in vloot, leger en luchtmacht V.l.n.r.: de Hertog van Edinburgh in de verschillende uniformen van res pectievelijk maarschalk van de Royal Airforce, maarschalk van het Leger en admiraal van de Vloot. Fatale vergissing bij operatie Voorwaardelijke straf opgelegd De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak van de fatale vergissing bij een operatie op 16 November van het vo rige jaar in de R.K. ziekenverpeging te Hilversum, waarbij tijdens een kunstmatige verlossing aan de patiënt bij vergissing als narcosemiddel form? - line in plaats van narcose-ether werd toegediend. De 50-jarige religieuze zuster C. M. B. erd, conform de eis, veroordeeld tot twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van één jaar. De 38-jarige Hiiversumse vrouwen arts A. A. C. en de 31-jarige lekenver- pleegste'r J. H. M. Ch., tegen wie elk een week hechtenis met een proeftijd van een jaar was geelst, wer-den vrij-; 'gesproken. De rechtbank achtte de religieuze zuster die het flesje formaline was gaan halen, het meest verantwoorde lijk voor de fatale vergissing. Prof. Gerbrandy verlaat de Televisieraad DEN HAAG. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan prof. mr P. S. Gerbrandy op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid en voorzitter van de Televisieraad, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie be wezen diensten. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen a. Steden Weer Wind Max temp. m. s. en newsl. (mm* Helsinki zw. bew. zzw 4 -3 0 Oslo onbew. windstil -3 0 Stockholm onbew. zo 1 -2 0 Kopënh. onbew. ozo 6 2- 0 Londen geh. bew. 0 2 4 0 Amsterdam mist 'n 5 0 -0 Brussel mist windstil 1 0 Parijs zw. bew. O 4 5 0 Bordeaux zw. bew. zo 2 10 0 Nice onbew. nr»w 3 8' 0 Warschau ón'b'ew'. o 2 0 •0 Berlijn nevel. 'O 2 2 0 Frankfort nevel' no. 2 -0 /0 München nrist^ windstil -5; 0 Zürich mist windstil -2' 0 Wenen onbew. wiiïdstil -1 :0 M Verwachting Tot Zaterdag avond: RUSJIG WEER Vannacht' en morgenochtend op nieuw op vele plaatsen mist "en nachtvorst. Morgen later op de dag over het algemeen zonnig weer maar hier en daar ook over drijvende wolkenvelden. Overwe gend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 21 MAART. Zon op 6.41, onder 18.54. Maan op 9.14, onder 2.20, Bondsraad zal nu moeten beslissen of verdragen in strijd zijn met grondwet BONN. Na een zonder animo gevoerd debat, heeft de Wcstduitse Bondsdag gisteravond het verdrag voor het Europese leger en het verdrag tot opheffing van de bezettingsstatus geratificeerd. Het parlement sprak daarbij echter ook de wens uit, dat de Bondsrepubliek in de NAVO zal worden opgenomen. Voorts deed het de ratificatie vergezeld gaan van een verklaring, dat het streven naar herstel der Duitse eenheid toonaangevend is voor de politieke beslissingen. De Bondsdag legde tenslotte vast, dat eventuele toevoegingen aan de verdragen door hem zullen moeten worden goedgekeurd. De Bondsdag aanvaardde de ver dragen met 226 tegen 164 stemmen bij 2 onthoudingen. De drie regeringspartijen en de federalisten stemden met weinige uitzonderingen vóór de verdragen. Tegen, stemden de socialisten, de communisten, enige dissidenten der regeringspartijen en enkele rechtse onafhankeljjken. Tam debat zonder enige animo gevoerd Rondom het gebouw van de Bondsdag had de politie uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Brandweer stond gereed om de menigte uiteen te spuiten. Slechts een groep roerige communis ten verstoorde een ogenblik de orde. Toen kwam het waterkanon- van de brandweer in actie, dat de heethoofden nogal drastisch afkoelde. Het verdrag zal thans nog de Bonds raad moeten passeren. Het zal daarna door de socialisten worden voorgelegd aan het Staatsgerechtshof, teneinde het te toetsen aan de grondwet. Het debat kenmerkte zich door het ontbreken van elke strijdlust tussen de beide grote partijen, de christelijke en de socialistische. Het standpunt van dr Adenauer was daarbijzonder .deze. ver dragen is er geen basis meer voor Europese eenheid. De socialisten'daar entegen meenden, dat de E.D.G. een doodgeboren kindje was. Een socialistische zegsman heeft verklaard dat de sociaal democratische oppositie, het constitutionele hof on middellijk zal verzoeken Adenauer te verbieden de ratificatie-documenten te ondertekenen. Amerika verheugd. In een officiële bekendmaking heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dullés, de bevrediging van zijn regering uitge sproken over de ratificatie. De Bondsdag is het eerste Europese parlement, dat het ED.G.-verdrag ra tificeert. Het verdrag is in Mei van het vorige jaar te Parijs getekend door de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel gië, Nederland en Luxemburg. De conventies van Bonn zijn ook in Mei 1952 getekend door de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk als be zettende mogendheden en door West- Duitsland. De stemverhouding in de Bondsdag is als volgt: E.D.G.-verdrag 224 voor, 165 tegen, 2 onthoudingen. Conventies: 226 voor,. 164 tegen, 2 onthoudingen^ Honderden doden en millioenen schade door grote verwoestingen ISTAMBOEL. De hevige aardschok welke zich in Aziatisch en Europees Turkije, rondom de Dardanellen, in Thracië en in West- en Midden-Anatolië heeft voorgedaan, heeft honderden mensen het leven gekost. Volgens de eerste berichten is het stadje Gonen, ten Zuiden van de zee van Marmora, voor de helft verwoest. In Istamboel, Tsjanakkale en talrijke andere plaatsen liepen gebouwen schade op. Andere dergelijke berichten komen ook uit andere streken. Radio Ankera meldde dat alleen al in het district Balikesir, vijfhonderd per sonen om het leven zijn gekomen. President Celal Bayar van Turkije heeft zich naar het rampgebied begeven. Vliegtuigen en militaire hulpploegen assisteren bij het reddingswerk. Brand verergerde de situatie De aardschokken hielden gedurende het grootste gedeelte van de nacht aan. Naar schatting zijn zeshonderd huizen met de grond gelijk gemaakt en een veel groter aantal beschadigd. De verwoesting werd nog vergroot door branden. Volgens 'n voorlopige schaf ting is voor een waarde van twee en een half millioen gulden verwoest, maar de volledige schade zal pas na tenminste twee dagen bekend zijn. Het centrum van de aardschokken lag ten Zuidwesten van Bandirma, een stad aan de zee van Marmora een boerenstreek, waar slechte wegen en enkele telefoonverbindingen zijn. Turkije is in de afgelopen jaren door verscheidene aardbevingen getroffen. In 1940 vonden in een tijdperk van twee maanden 30.000 mensen de dood. Een groot gedeelte van de provincie Anatolië werd toen verwoest. In 1949 werd Anatolië opnieuw ge troffen; 437 mensenlevens waren toen In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond ccn bedrag gestort van 83.3 millioen gulden. Sinds eergisteren Is er 700.000 gulden bijgekomen. te betreuren. Twee jaar later kwamen in de provincie Cankiri, in Noord- Turkije, 74 personen om en werden 160 mensen gewond. Ook het K.N.M.I. in De Bilt heeft de zeer zware aardbeving in Turkije ge registreerd. Een der seismografen is onklaar geraakt. Naumann c.s. komen niet vrij BIELEFELD. Het Britse gerechts hof in Bielefeld heeft het verzoek tot vrijlating van drie van de zeven op 14 Januari door de Britse overheid In hechtenis genomen voormalige nazi's verworpen. De zeven nazi's werden gearresteerd op beschuldiging van het in gevaar brengen van de staat. Het verzoek was gedaan door de voormalige SS-brigadecommandsnt Zimmermann, de vroegere medewer ker van de radio-afdeling van bet rijksministerie van propaganda dr Scharping en de vroegere plaatselijke leider van de nazipartij Siepen. Het hof concludeerde, dat de in hechtenisneming rechtmatig was. Het hof had in dezelfde zin beschikt op een soortgelijk verzoek van dr. Naumann. Compensatie wordt gezocht in verlaging van een aantal belastingen en schoolgelden DEN HAAG. De voorgenomen huurverhoging, waar van het de bedoeling is, dat deze uiterlijk op 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor woningen in gemeenten in de eerste klasse op 135 van het huurpeil van 1940. In de tweede Masse op 138 hi de derde klasje op 141 in de vierde klasse op 145 en in de vijfde klasse op 148 I-Iet centrum van Apeldoorn valt in de DERDE klas. De buitenbuurten zijn in de VIJFDE klasse ingedeeld. Met klassen zijn hier bedoeld de klassen, die de Noodwet Ouderdomsvoorziening kent. Voor de huren van bedrijfspanden zal een enigszins andere regeling worden voorgesteld. De stijging van de kosten van levensonderhoud, die uit de verhoging van de huren van de woonhuizen voortvloeit, zal gedeeltelijk kunnen worden opgevangen door een verlaging van de personele belasting, de afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand en schoeisel en een vermindering van de suikeraccijns. Daarnaast zullen afschaffing of verlaging van school gelden voor grote groepen leerlingen en enkele ver lichtingen van de loon- en inkomstenbelasting worden voorgesteld. Voor de werknemers het overheidspersoneel daar onder begrepen zal de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie dienen te worden aan gevuld niet een loonsverhoging. Nader overleg met de Stichting van de Arbeid zal nog worden gepleegd. Het is de bedoeling, dat de in het oog gevatte maat regelen op belastinggebied tenzij hierna anders is bepaald ingaan 1 Januari 1954. Wij ontlenen de bovenstaande gegevens aan een door de regering bij beide Kamers ingediende nota. Aanvullende loonsverhoging In afwachting van de indiening van in voorbereiding zijnde wetsontwer pen acht de regering het wenselijk reeds voorlopig enige mededelingen te doen over de hoofdpunten van haar voornemens. Het besluit van de rege ring aangaande de huurkwestie en Ie belastingvoorzieningen ter verruiming van de werkgelegenheid, is vertraagd door de watersnoodramp. De watersnood zal voor het rijk zeer zware financiële verplichtingen medebrengen. Een definitief financieringsplan kan slechts worden opgemaakt als nauw keuriger bekend is hoeveel de uit gaven in totaal zullen bedragen. Financiering uit leningen en voor lopig gedeeltelijk uit kasgeld, be tekent uiteraard nog geen dekking van de lasten. Er zal mee moeten worden gerekend, dat beperkingen op andere gebieden nodig zijn en dat de budgetaire situatie op den duur ook zou kunnen nopen tot versterking van de middelen. Niettemin is de regering na ampele overweging tot de slotsom gekomen, dat de maatregelen, die zij in voorbe reiding had thans niet achterwege ge laten kunnen worden. De belasting verlaging moest beperkter worden gehouden dan anders wellicht het ge val zou zijn geweest. Enerzijds is in het belang van de volkshuisvesting Tito was getuige van vliegongeval. Tijdens een vliegdemonstratie te Dux- jord, bij Cambridge, welke door maarschalk Tito bijgewoond werd, raakten twee toestellen elkaar met de vleugel, waardoor ze met een zware slag neerstortten. Foto: Het gezelschap (Tito in het midden) tijdens het onge luk. een huurverhoging voor het voor oorlogse bezit aan huizen onvermijde lijk, anderzijds zijn bepaalde be lastingverlichtingen noodzakelijk ten einde het algemeen beleid, gericht op voldoende werkgelegenheid op lan gere termijn voor onze snel toenemen de beroepsbevolking, te steunen. (Zie voor overzicht belastingmaat regelen pag. 3 van het Hoofdblad). Dank voor hulp bij watersnood NEW YORK. II) Mrt. Prins Bern hard is Donderdagmiddag per vlieg tuig in New York aangekomen. Het doel van zyn bezoek aan de V.S. is, het Amerikaanse volk dank te zeggen voor de hulp aan de slachtoffers van de watersnood en het afleggen van offi ciële bezoeken in Washington. De Prins zal tot het einde van de maand in de V.S. blyven. De Prins was gekleed in een bruine overjas, een bruine colbertcostuum en een lichtbruin overhemd met blauwe das. Op een vraag van de verslaggevers hoe het met de hulpverlening gaat. antwoordde de Prins: „Heel goed, dank u. Ofschoon ik twijfel aan de opvatting van een aantal deskundigen die zeggen dat het land tegen het einde van dit jaar drooggelegd zal zijn. Het herstel len van een deel van de schade zal tenminste nog een jaar vorderen." Men verwacht dat Prins Bernhard bij zijn verblijf te Washington van 24 tot 27 Maart een bezoek aan president Eisenhower zal brengen. Aantal slachtoffers ongewijzigd gebleven DEN HAAG. Het op 4 Maart gepubliceer "e totaal aantal slachtoffers van de overstromingsramp (1751) heeft tot heden r?een wijziging ondergaan. Ee doublures, die onvermijdelijk ook moesten •■oorkemen in de tellingen van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, zijn daaruit zoveel moge lijk weggewerkt. Het aantal geïdenti ficeerde dod dat >p 4 Maart 690 bedroeg, is inmiddels gestegen tot 1050; het aantal geregistreerde ver misten kon mede hierdoor van 1061 worden teruggebracht tot 701. Koningin woonde filmpremière bij 's-GRAVENHAGE. Koningin Ju liana heeft gistefavond een gala filmavond bijgewoond, die in het Metropole-Tuschinsky-theater in Den Haag werd gegeven onder .auspiciën van de ministeries van Buitenlandse Zaken ën Onderwijs. Verscheidene vertegenwoordigers van het corps diplomatique en vele andere autoriteiten behoorden tot de gasten. Van de vijf culturele films, die het programma van deze avond vormden, beleefden twee haar eerste vertoning, nl. „Het open Venster" en „Vincent van Gogh". „Het open Venster" is tot stand ge komen door samenwerking van de vijf landen van het verdrag van Brussel: Nederland, België, Luxemburg, Frank rijk en Engeland. Zij geeft een beeld van de ontwikkeling van het land schapschilderen gedurende vijf eeuwen in deze landen. De Nederlandse film „Vincent van Gogh", geproduceerd door Polygoon- Profilty op een scenario van dr J. Hulsker, behandelt het leven en de werken van de beroemde schilder. De Koninkl. Militaire Kapel bracht afwisseling in het filmprogramma door het spelen van Mousorgsky's „Ta bleaux d'une Exposition".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1