Goede kwaliteit rundvee aanwezig op Apeldoornse Paastentoonstelling Onze volkshuishouding hervond evenwicht Circus Tosca start op het Loo Zondagswet Zeventigjarige ter zitting in Zutphen gearresteerd Donderdag 19 Maart 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad Geslaagd initiatief van Veemarkt-commissie (Van een bijzondere medewerker). JToffelijk het streven van de Apeldoornse Veemarktcommissic, goed de aanvoer, goed de belangstelling en zeer goed de kwaliteit van het rundvee op de Paasveetentoonstelling te Apeldoorn, Woensdag aldaar gehouden. De Veemarktcommissie, officieel hetende de „Vereniging tot bevor dering van de Veemarkt", heeft met deze tentoonstelling de Apel doornse marktgelegenheid meer in de aandacht van belanghebbenden willen plaatsen, hetgeen haar ongetwijfeld gelukt is, gezien de belang stelling. T ?ng geleden werd hier ook wel zo'n tentoonstelling gehouden, doch ditmaal was het de eerste keer sinds de oorlog en evenals alle begin was ook dit herbegin bezwaarlijk: aan regeling en opzet kleefden nog enkele onvolkomenheden, die echter wel weer overwonnen zullen worden. Zo zal het heel gemakkelijk zijn als de nummers der dieren ook in het programma ver meld staan en zal het vlotter marche ren als het werk wat meer verdeeld v/ordt, terwijl het publiek een pietsie meer op een afstand kon worden ge houden. Het was ditmaal wat erg laat vóór alles was afgelopen. Analoog aan het doel der commissie was er op deze dag een grote ver scheidenheid van alles. Er waren vele prijzen voor verschillende soorten die ren op de voorjaarsmarkt we zagen enkele goede koeien met goed uier, maar we zagen helaas ook verschillen de bekroonde dieren, die feitelijk pronkten met prijzen, die ze niet ver dienden, ook om hun toilet niet er waren gemeste slachtrunderen, koeien, vaarzen, stieren, kalveren, ossen en er waren slachtpaarden: koudbloed, warmbloed, ja zelfs een Deense of Noorse zware hit met aalstreep. Te veel om alles te behandelen. Het voornaamste deel werd gevormd door de runderen van de Paasveeten toonstelling en dit deel was dan ook heel goed. Voor zo'n tentoonstelling een uitstekende deelneming en een kwaliteit, die alle lof verdient. Ossen, slieren en kalveren, waren gering in aantal en over het geheel niet van zo'n geweldige kwaliteit. Maar de koeien en vooral de vaarzen waren talrijk en van uitstekende kwa liteit. Opvallend groot was het aantal dei- roodbonte dieren; slechts enkele zwartbonten en één zwartblsar rund (een tweetand vaars, die op de tweede plaats kwam) hebben we gezien. Bij alle bekroonde dieren was slechts één zwartblaar vaars en één zwartbonte stier; alle andere bekroonden waren roodbont, terwijl ook bij de vorming der talrijke collecties uitsluitend van roodbonte dieren gebruik gemaakt werd. Bij die samenstelling van groe pen maakte één der inzenders de fout, dat hij te veel dieren neerzeite. Geëist werden minstens twee dieren wat toch te weinig is; een groep moet toch feitelijk minstens uit drie, beter nog uit vier dieren bestaan maar J. T. Wolleswinkel te Wageningen kwam met negen dieren opdagen, waaronder weliswaar de beste der vaarzen, doch ook een eerste der dikbillen en en kele onbekroonden, alsmede een paar oudere koeien. G. Weijers te Hien- Dodewaard verscheen met vijf dieren, 4 vaarzen en 1 jonge koe, die tezamen een heel mooie uniforme groep vorm den van uitstekende kwaliteit. Met gevolg, dat Weijers bovenaan kwam en Wolleswinkel met de tweede plaats genoegen moest nemen. Wolleswinkel werd met zijn prima tweetand vaars verdiend eerste, ge volgd door Weijers met een zwart- blaarkop. Van de viertand-vaarzen zegevierde een uitstekende roodbonte van Weijers, gevolgd door een zeer goede van J. Meijer te Raalte, terwijl bij de zestand-vaarzen twee beste roodbonten elkaar niet veel toegaven: de eerste van Wolleswinkel is wel een opvallend mooi en best slachttype met Rondom de ring was het de gehele dag het drukst, want hier moesten de bees ten verschijnen voor de critische jury. Minister Zijlstra in de Eerste Kamer Minder werklozen dan een jaar geleden DEN HAAG. De minister van Economische Zaken, mr Zijlstra, heeft de sprekers die het woord hadden gevoerd over de begroting van Economische Zaken, beantwoord en geconstateerd dat, wat de principiële achtergrond van het economische beleid betreft, het Ned. volk kennelijk de ondernemingsgewijze productievorm als de meest geëigende beschouwd. Over de huidige economische situatie in en buiten Nederland zei de minister dat men in vele landen in 1952 een markante conjuncturele inzinking heeft kunnen constateren. Een antwoord gevende op het betoog over de werkloosheid van de heer Brandenburg (CPN) betoogde de spr. dat in Febr. 1952 er 174.000 werklozen waren en in Febr. 1953: 152.000. De arbeidsproductiviteit is eind 1952 voor het eerst na de oorlog het niveau van 100 gepasseerd. Het dollartekort noemde de minister 'in hoge mate een kwestie van ontwik keling van de ruilvoet. Als het prijspeil van de export zich in gelijke mate had ontwikkeld als het importprijspeil dan zou in 1951 het geheel der Westeuropese landen een exportsurplus van 1% milliard hebben gehad. In werkelijkheid is er echter een tekort van drie milliard geweest in verband met de verandering in de ruil voet. De minister betoogde dat onze volkshuishouding thans haar evenwicht hervonden heeft. Huisbrand wordt niet duurder Op het overschot in onze beta- lingsbelans rust thans echter een behoorlijke hypotheek door de wa tersnood. In grote trekken heeft Neder land echter zijn economische kracht hervonden en dit zal ons in staat stellen snel de gevolgen van de watersnood te boven te komen. Daarnaast zullen wij nog onze kracht kunnen geven aan de grote taken die ons wachten. Wat betreft de industrialisatie zeide spr. dat wij in de komenden jaren voor een historische taak staan. Voor 150.000 tot 175.000 arbeiders zullen nieuwe plaatsen in het arbeidsproces moeten worden gevonden. Dit komt" neer op twintig fabrieken van duizend man per jaar. Een bijzonder aspect in de integratie is de Benelux. In het kort memoreer de spr. de weg die de Benelux gegaan is sinds de conferentie in Knokke. De discussie over het loonbeleid is in de Benelux nogal moeilijk geweest. Nederland betoogde dat het vruchten van een bepaalde loonpolitiek heeft geplukt en een eventuele verandering daarin rustig moet overwegen. Dit kost tijd en hangende deze fase blijft de situatie zoals zij is. In Luik hebben de Belgen voorge steld het onderzoek in de sectoren confectie, schoenen, houten meubelen en damestricotage niet meer in de commissies te doen plaats hebben, maar het op regeringsniveau te bren gen. De minister vindt dit acceptabel en kan het er mee eens zijn. Hij was voorts van mening, dat de economische en politieke potentie van de Benelux als geheel in een Europese eenheid zou worden opgenomen. Over de loon- en prijspolitiek zeide spr. dat in tijden van laag-conjunctuur de liquiditeit niet het knelpunt is. Wat betreft de belastingpolitiek zei de hij dat deze na 1945 in het teken heeft gestaan van bestrijding van de inflatie. Als de inflatoire tendenz is verdwenen moet men deze politiek na der gaan beschouwen. Aardgas. Komende op het aardgas zeide de mi nister dat dit in het algemeen die aan wending moet krijgen die economisch het meest waardevol is en dat is de aanwijzing die de hoogste prijs met zich meebrengt. De gasafgifte in het N.O. van het land bedraagt thans 400.000 kubieke meter per dag. Het is de bedoeling dat het gas voor dezelfde prjjs aan de industrie wordt geleverd als de gemeenten het krijgen. De staatssecretaris van de midden stand dr Veldkamp zeide dat de mid denstand thans nog te weinig organi satorische kracht ontwikkelt om zelf standig de vraagstukken waarvoor hij staat op te lossen. Het middenstandsvraagstuk is pri mair een structureel-economisch vraag stuk. Over het tijdstip waarop de midden standsnota aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden (1 Januari 1954), zeide hij dat men hier een verantwoor de analyse van de middenstand wil geven en grondslagen voor het toe komstige beleid wil aangeven Dit kost tijd, want er is in dezen een ontstellend tekort aan verwerkt sta tistisch materiaal en een gedifferen tieerd beeld over de situatie ontbreekt nog. De voorbereiding van deze nota ver hindert echter niet, dat de werkzaam heden ten behoeve van de middenstand doorgang vinden. Kolen. In de middagzitting repliceerde de minister naar aanleiding van de vra gen over de kolen- en staalgemeen schap en de begroting van de staats mijnen. Wat betreft de kolenprijs heeft de hoge autoriteit het prijsniveau vastgesteld. Na 1 April zullen de prijzen geba seerd moeten zijn op de beslissing van de hoge autoriteit. Maximaal zal voor Nederland een prijsverhoging van 1 a 5'/i worden doorgevoerd, hoofdzakelijk voor de in- dustriekolcn. De huisbrandkolen zul len niet in prjjs stijgen. Enkele soorten vaste brandstof (mager en zg Es-kolen) zullen misschien goedkoper worden. Men zal in KSG-verband niet over gaan tot een gecentraliseerde inkoop. Wat betreft de gemeenschappelijke markt van staal constateerde de mi nister, dat reeds bekend is, dat de in stelling daarvan uitgesteld wordt tot 1 Mei 1953. Openb. Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe aanwinsten 16 Maart 1953. ROMANS: Van Dijk—Has: Ik heb alleen maar toegekeken; Van Eyk: In vredesnaam; Guldbransen: Zijn zeven vrouwen; Kazantzakis: Christus wordt weer gekruisigd; Turnbull: Het heilige gewaad. STUDIE: Aichhorn: Verwaarloosde jeugd G.A.; De Beer: Katten; Jacobi: De psychologie van C. G. Jung; Kahn- Hier toont J. T. Wolleswinkel uit Wageningen zijn jonge koe no. 52, die de ereprijs ontving voor vaarzen met 6 brede tanden. zeer veel nuttig rendement van hoge klasse, terwijl de roodbonte van Weijers heel weinig minder is. Uit deze klasse der zestanders was het dat én de kampioene én de reserve-kam pioene kwamen resp. van Wolleswin kel en van Weijers dus. Veel zou er nog over deze tentoon stelling zijn te vertellen, maar we zullen het hierbij laten; de hoofdzaken hebben we wel behandeld. Naumann wordt niet vrijgelaten BIELEVELD. Een verzoek om vrij lating van Werner Naumann, voorma lig medewerker van Göbbels, is door een Brits tribunaal te Bieleveld afge wezen. Het tribunaal zal zich vandaag uit spreken over de verzoeken om vrijla ting van vier anderen, die met Nau mann werden gearresteerd, verdacht van samenzwering tegen de staat. Initiatief van Apeldoorners De geboorte van een circus is altijd een zeldzame gebeurtenis. Om een cir cus te beginnen moet men, behalve over de nodige financiën, beschikken over een groto dosis ondernemings geest. Twee Apeldoornse ingezetenen, de heren W. Carlos en J. Lijfering, hebben het echter aangedurfd. 2 Ja nuari jl. hebben zij „Circus Carlos" opgericht. De beide oprichters, tevens onder nemers, stammen beiden uit de cir cuswereld. De heer Carlos heeft vele jaren gewerkt bij de circusonderne ming Boltini, niet alleen als artist, doch ook als zakelijk leider. De heer- Lijf ering, wiens speciale beroep dres seur is, ontving zijn opleiding o.a. bij het circus Mullens. betekent „Aspirin", maar dan in het Perzisch. Ook in dat gedeelte van de wereld bestrijdt men, even als in Nederland, griep met Aspirin. Ook daar let men /b\ op het Bayerkruis (bayer) als teken van echt- held van Aspirin. Aspirin Loop der bevolking van Apeldoorn van 1 Januari 1953 tot 1 Februari 1953. Bevolking op M. V. Tot. 1 Jan. '53: 46070 45751 91821 Vermeerdering: M. V. Tot. Geboorte 99 75 174 Vestiging 200 200 400 Vermindering: M. V. Tot. Overlijden 47 50 97 Vertrek 197 177 374 Bevolking op 1 Febr. '53: 46125 45799 91924 Aantal huwelijken in Januari: 48. Vermeerdering in Januari: 103. weiier: Les années héroiques du cu- bisme; Lodewyckx: Nieuw-Zeeland; Moorehead: De verraders; Müller— Freienfels: De voornaamste richtingen in de hedendaagse psychologie; Nemïtz: Montmartre; Nijhoff: Het heilige hout; Sivirsky: De stem van de dichter; Tou louseLautrec; Umbgrove: Leven en materie. JEUGDBOEKEN: Adema: Drie jon gens in een boot; Corsari: En in die sneeuwbal zit ik; Kloek: Meisje wan neer? Van Nes: De eieren en nesten van onze vogels; De Zeeuw: Willem Teil. De heren zijn er in geslaagd een reeds opgelegde tent te kopen en door deze groter te maken, heeft men thans een chapiteau, welke plaats biedt aan 1200 personen. Het programma staat nog niet vast, omdat met enkele artis- ten nog onderhandelingen gaande zijn. Vast staan echter verschillende dres- suurnummers, waarbij, wat de paar den betreft, medewerking wordt ver leend door de heer en mevr. Carlos en hun beide zoons. Men heeft de be schikking over 24 dieren, waaronder uiteraard vele paai'den en verschillen de gedresseerde honden. Een bekend Deens clowntrio is geëngageerd, Pierre du Poll brengt een Rolling Balance Act, Hetty en Tonny een komisch cascadenummer, de hippoloog J. v. d. Pol brengt paardendressuur, enz. Een belangrijk nummer is hpt optreden van „Maritza de Circusprinses", ge volgd door „Hans, de kleinzoon van Buffalo Bill". Tenslotte zullen de on derhandelingen met een acrobaten- nummer en enkele andere artisten komende week hun beslag krijgen. Het plan bestaat met de tweemaster een tournée door ons land te maken. De eerste voorstellingen zullen in Apeldoorn plaats vinden en wel op Zaterdag 4 April, 's Avonds vindt de opening plaats, waaraan 's middags echter een familievoorstelling bij wijze van generale repetitie vooraf gaat. De tent wordt opgeslagen op het oefenterrein van de Manége Het Loo aan de Tuinmansdwarsstraat op Het Loo. Op de Eerste Paasdag ligt de onder neming stil, doch op Tweede Paasdag worden er twee voorstellingen gege ven. Daarna zal men met de tournée door Nederland aanvangen. (Slot van de Voorpagina). Met vele argumenten kwam de heer Ritmeester op. voor de sport op Zon dag. Hij vreesde lal van uitleg- en toe passingsmoeilijkheden bij de aanvaar ding van dit ontwerp. Zo is bepaald, dat gerucht, over grotere afstand dan 200 meter hoorbaar, verboden is. Hoe moet dit nu bij interland-voetbalwed strijden? Is dan Abe de schuldige? Of de aanvoerders, de spelers of het pu bliek? De huidige situatie is in dezen bevredigend en levert weinig moeilijk heden op. Waarom kan in uitzonder lijke gevallen niet worden volstaan met toepassing van de wet van 1815? Nu dreigen wij in een keurslijf te ge raken. Het ontwerp had voor hem dan ook zeer weinig aantrekkelijks! De heer Maenen beriep zich op een pauselijke toespraak om aan te tonen, dat de K.V.P. niet afwijzend staat tegenover een gepaste sportbeoefening op Zondag, mits deze niet in de weg staat aan eon behoorlijke uitoefening der godsdienstige plichten, daarbij in begrepen de morele plicht tot Zondags heiliging. Het zou niet te dulden zijn, indien de gelovigen terzake zouden worden belemmerd. Vooralsnog is de Zondag voor velen de enige gelegen heid tot sportbeoefening, het ontspan ningsmiddel bij uitstek voor de jeugd. Hij hoopte echter dat de verplaatsing van de sport naar de Zaterdag niet te lang een vrome wens zal blijven. In dit verband wees ds Fokkema op de situatie in Engeland; hij bepleitte een sportvrije Zondag. Persoonlijk had hij de ervaring, dat de sportvergoding hinder bij de avonddiensten oplevert. Het in tweeën knippen van de Zondag achtte hij bepaald onjuist. Decentralisatie. Van de toepassing van artikel 4 vreesde de C.H.-afgevaardigde velerlei gekrenkt rechtsgevoel. Naar zijn oor deel matigt de landswetgever zich be voegdheden aan, die in strijd zijn met die der gemeenteraden. Ook de heer Weiter kwam met kracht op voor een zo vergaand moge- gelijke decentralisatie. Niet bij alge mene maatregel van bestuur maar door de gemeenteraden moeten de algemene uitzonderingen worden vast gesteld. De heer Maenen achtte het ontwerp niet consequent in het toe kennen van bevoegdheden aan de ge meentebesturen. Veel zal zijns inziens afhangen van de burgemeesters en de gemeenteraden; hij beval deze een wijze gematigdheid bij de toepassing der wet aan. Ook ds Fokkema criti- seérde artikel 4. Voorts ontwikkelde zich nog enige discussie over het vraagstuk der met de Zondag gelijk te stellen christelijke feestdagen, de verhouding tot andere wetten en de uitleg van bepaalde arti kelen. Zo vroegen de heren Maenen en Fokkema of voortaan het luiden der kerkklokken verboden zal zijn. Zij zou den hier ernstig bezwaar tegen heb ben. Donderdagmiddag wordt de be handeling voortgezet. Vooraf nam de Tweede Kamer zon der hoofdelijke stemming nog het wetsontwerp, houdende regelen betref fende noodvoorzieningen voor het dijk herstel aan. Vierde congres P.v.d.A. DEN HAAG. Gedurende haar vier de congres, dat de Partij van de Ar beid op 26, 27 en 28 Maart zal houden in de Dierentuin te Den Haag, zullen, behalve de openingsrede van de voor zitter Koos Vorrink, een vijftal inlei dingen de agendo vormen. Apeldoorner trok ten onrechte van N ood wet-Drees Politierechter kende geen pardon Tijdens de zitting van de Zutphense politierechter is een bijna zeventig jarige inwoner van Apeldoorn onmid dellijk in verzekerde bewaring gesteld. De man had geprobeerd een uitkering ingevolge de Noodwet-Drees te krij gen, zonder dat hij daar recht op had. Een dergelijk feit wordt als regel zwaar gestraft. In dit geval was het bijzonder ernstig, omdat de verdachte precies elf maanden geleden wegens eenzelfde feit zes weken voorwaarde lijk had gekregen met twee jaar proef tijd. Hij kreeg nu twee maanden, met bevel tot gevangenneming, zodat er alle kans is dat hij de voorwaardelijke straf van zes weken ook nog zal moe ten uitzitten. Het betrof hier zekere G-, een man, die nu voor de achtste maal in zijn leven met de justitie in aanraking kwam. Bij het verstrekken van inlich tingen in verband met zijn aanvraag om een uitkering ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening werd hem gevraagd of hij nog meer inkomsten had dan een bedrag van f 156.— per jaar ingevolge de Invaliditeitswet. Hij verzweeg toen dat hij bovendien nog f 6.22 per dag ziekengeld ontving. „Dat komt omdat ik helemaal suf ben", zei de oude baas. „Dan begrijp ik niet hoe u altijd zulke handige smoesjes kunt bedenken", vond de politierechter „In de verklaringen is van suffigheid helemaal geen sprake. Het aangrijpen van sociale voorzienin gen als bron van misdrijf is een hoogst bedenkelijk teken van uw moi'aliteit. Als hier zoetsappig mee omgesprongen wordt, begrijpt iedereen hoe het met de sociale voorzieningen zou gaan In zijn requisitoir merkte de offi cier van justitie o.m. op, dat deze verdachte tijdens de proeftijd precies hetzelfde feit op precies dezelfde ma nier heeft gepleegd. Nu is het ogen blik gekor..en waarop men geen mede lijden meer mag hebben. Als voor Iemand het spreekwoord van de zachte heelmeester en de stinkende wonden geldt, dan is dat wel voor deze oude baas. De maximum-straf op dit delict is vier jaar. Dat maakt het mogelijk de straf onmiddellijk le doen ingaan. Spr. vórderde daarom twee maanden gevangenisstraf met bevel tot gevan genneming ter terechtzitting. De rech ter vonniste conform, waarna de oude man zich huilerig door de parketwacht liet wegleiden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2