NIEUWE Staalkaart van bezienswaardigheden JUBILEUM-PRIJSVRAAG OP HET VREDENBURG Technische apparatuur komt op een steeds hoger niveau Galavoorstelling van de Nederlandse Comedie tweede 4r Al 125 jaar 'n levende krant! Zwitserland op de Jaarbeurs Dominee, die in het Schots preekte, kwam uit Voorburg Minister Zijlstra stelt Eerste Kamer gerust 37e Lijst slachtoffers watersnood 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 19 MAART 1953 (Van onze oorrespondent) Utrecht, 19 Maart HET is op deze zestigste jaarbeurs wel opmerkelijk, dat de concentratie, die zich in de loop der jaren reeds in verschillende branches heeft voorge daan, thans ook is doorgevoerd onder de fabrikanten van electrotechnische ar tikelen. Vooral in deze branche zijn de voordelen vele. Er wordt ditmaal bijzon der de aandacht gevestigd op verbruiks- artikelen waaronder speciaal wasma chines, stofzuigers, radio, zomede de gehele huishoudelijke verwarmingsgroep gerekend kunnen worden. Wrj hoorden dat de export van deze artikelen niet zonder betekenis is; in het bijzonder stofzuigers maken in het bui tenland goede kansen. Ook in het bin nenland neemt men een toenemend gun stige ontwikkeling waar, want het grote gerief dat de hulsvrouw ondervindt bij het gebruik van electrische apparaten, de hygiëne en de tijdsbesparing, zjjn factoren welke zich laten gelden. Er is grote vraag naar wasmachines, elec trische verwarmingsapparaten en warm waterreservoirs mét nachtstroom. Zowel voor ons. als voor België geldt, dat er meer belangstelling is voor het elec- trisch kacheltje. Men is zeer optimis tisch ten aanzien van het gebruik van de electrische naaimachine. Dit appa raat verovert langzaam maar zeker meer terrein. De electrotechnische branche heeft een zeer moeilijke tijd achter de rug: wij herinneren slechts aan het tekort aan kilowatt-uren. Dit heeft een grote terugslag, b.v. op het electrisch koken ten gevolge gehad, maar geleidelijk ziet men ook hier een stijging. Aan nouveauté?ontbreekt het niet. Zo zagen wij een nieuwe wasmachine die een grote capaciteit heeft, doch een minimum aan plaats inneemt. De ma chine is geheel van Nederlands fabri kaat en belangrijk lager in prijs dan de algemeen geldende prys voor gelijk soortige machines. Voorts brengt de zelfde fabrikant een nieuwe mixer voor het bereiden van dranken en gerechten, de eerste van dit soort mi ons land ver vaardigd. Tenslotte de electrische vee reiniger waarover men in plattelands- kringen zeer enthousiast is. (Al deze nouvea/uté'8Rudolf Blik, Den Haag.) Nieuw is ook een electrische hand pomp van Zwitsers fabrikaat, bestemd voor het oppompen van fietsbanden, voetballen enz. (Hes. A. Diekstra, Haar lem.) NEDERLAND BRENGT NOUVEAUTE'S Veel belangstelling Is er voor de nieu we electrische naaimachine, welke niet alleen automatisch een zig-zagsteek maakt, doch met behulp waarvan ook tal van sierranden kunnen worden ver vaardigd bij gebruik van schabionen. (Fa. Hart Nibbrig Greeve, Den Haag). De Kon. Fabriek Inventum brengt een nieuw fornuis met kook platen en spaarschakeling, een nieuwe verplaatsbare radiator en een nieuw warmwaterdrukreservoir. allea van Ne derlands fabrikaat. Op het gebied van de meetappara ten presenteert Philips een draagbare stroboscoop bestemd om periodiek be wegende machine-onderdelen onder bedrijfsomstandigheden visueel te on derzoeken. De flitsfrequentie van de neonlamp kan continu worden inge steld en gelyk worden gemaakt aan de bewegingsfrequentie van het te on derzoeken object. Zodoende verkrijgt men een schijnbaar stilstaand beeld, waardoor het, zelfs bij grote be wegingssnelheden, mogelijk is mecha nische vervormingen of verplaatsin gen waar te nemen. Een nieuw hulpmiddel voor labora toria is de stabiele meetversterker, die onder meer bedoeld is, om te worden gebruikt bij oscillografen electronen- schakelaars enz. Philips heeft een las-veiligheids relais ontwikkeld dat de lasser volledige beveiliging biedt en demonstreert verder een grote verschei denheid electro-technische artikelen. Voor de eerste maal exposeren op deze beurs firmanten van goud- en zilverwerken gezamenlijk. In vijf-en- twintig vitrines fonkelen de juwelen tegen een donker fluwelen achtergrond: gouden armbanden, halskettingen, en broches en andere kostbaarheden com pareren in de zachte glans van betove rend licht. Deze kostbare expositie is niet voor de verkoop bedoeld, doch slechts om het publiek te tonen, hoever de perfectie in deze branche is voort geschreden en welke mogelijkheden er thans zijn. Wèl vindt men big iedere vitrine een vertegenwoordiger, die voorlichting geeft. Wat betreft de conjunctuur kunnen wij opmerken dat in de laatste jaren een verschuiving is waar te nemen van het zilveren gebruiksartikel naar het zogenaamde juveliers-plate. Ook be kende zilverfabrikanten zijn daartoe overgegaan. Bij het goud heeft men te maken niet de concurrentie van het doublé doch lang niet in zo sterke mate dat bij het zilver het geval Is. De Nederlandse smaak richt zich op een voud. Metafo (Bilthoven) exposeert in paviljoen Vredenburg een schitterende collectie metalen-foto-lijsten, verzilverd, vernikkeld en goudkleurig. Hier is sprake van een voor onB land nieuwe industrie; de fabricage geschiedt in samenwerking met Denemarken, Noor wegen en Zweden. San-Pol N.V. te Amsterdam geeft op deze beurs een volledig overzicht van merkartikelen, zoals Zwitserse cosme tische producten. Engelse tandenbor stels, Duitse haarspeldjes en Engelse haarnetten. Het betreft hier een expo sitie van wereldbekende artikelen welke uitsluitend door deze handelsonderne ming gebracht worden. Er is op de étages van de Vredenburggebouwen een rijke verscheidenheid aan goederen, variërende van de lippenstift tot de luchtballon (dit laatste als feestartikel wel te verstaan!). Onze indruk is, dat de deelnemers meer aandacht besteden aan de inrich ting van hun stand dan vroeger. Er hing op de bovenverdieping vaak een beklem mende sfeer, niet in de laatste plaats tengevolge ran de overvolle stands. Thans is er sprake van een rustiger en prettiger indeling. Er zijn ook ditmaal verscheidene leder- fabrikanten present: bijzonder goed ver tegenwoordigd zrjn de luxe en kleinere artikelen. Ed. J. W. Adema v/h L. E. Gompers, Amsterdam, brengt een prach tige collectie avondtasjes als alleenver tegenwoordiger van Anouilh, Pargs: manicures, naai- en penétuis vindt men onder meer bij Herbert Edelsteln (Amstedam). DE Nederlandse parfumerieën en cos metica komen in steeds groter aan tal op de jaarbeurs, terwijl uiteraard ook de buitenlandse producten weer goed vertegenwoordigd zijn. De Kenne- mer Handelsvennootschap (Amsterdam) blgkt over zeer vele vertegenwoordi gingen te beschikken. S. Kléinkramers toiletzeep- en eau de colognefabrieken (Bergen op Zoom) is gespecialiseerd in artikelen voor verzorging van de huid. De conserven, chocolade en suiker werken van Nederlands fabrikaat heb ben een goede naam in het buitenland. De deelnemers aan deze groep zijn thans in een nieuwe, zeer smaakvolle afdeling bijeengebracht op de parterre van het derde gebouw, dit ter bevordering van goed overzicht van de producten die deze branche presenteert. Hier treft men ook diverse deelnemers met dranken. Lucas Bols huist wederom in het pitto reske huisje en presenteert nieuwe pro ducten die de huiselijkheid plegen te ver hogen (Een nieuwe likeur o.a.l. Nu wij toch het geestkrachtige be spreken. naast de Zwitserse afdeling in het landenpaviljoen ontdekten wij de stand van dc Gebrs. Steur uit Maas sluis, de wijnfirma die dit jaar (een maand nè het Handelsblad) haar hon derd vijf en twintigjarig bestaan heeft gevierd. De eerste zending portwijn door deze firma aangevoerd bestond uit één kwart pijp. dit is honderd dertig liter (3 Dec. 1827). Sindsdien zijn nog vele en veelsoortige „pijpen" gevolgd. Er wordt thans veel propaganda gemaakt voor de Zwitserse wijnen. Het Industrieschap Oostelgk Friesland is op deze beurs weer vertegenwoordigd teneinde bekendheid te geven aan de vestigingsmogelijkheden voor de in dustrie aldaar. Men krijgt in de stand (vijfde verdieping) alle mogelgke inlich tingen. Ten slotte zouden wjj een woord van lof willen uiten, ten aanzien van het paviljoen met de collectieve buitenlandse inzendingen. Hier zgn uiterst fraaie stands te zien (België en Italië o.a.). De Republiek Indonesia geeft acte de présence met twee ruime informatie afdelingen. Tekort van tien mille in gemeentekas van Hulst (Van een correspondent) Bij de controle van dc boeken van de gemeente-ontvanger te Hulst is een te kort van ruim 10.000 geconstateerd. De ontvanger heeft zich te Middelburg aangemeld bij het Huis van Bewaring. BRUCKNER-MEDA1LLE Ten onrechte hebben wjj de indruk ge vestigd, dat Eduard van Beinum de enige Nederlandse drager van de Bruckner- medaille zou zijn geweest vóór de heer Herman Rutters deze medaille ontving. De heer Van Beinum is, thans met de heer Rutters, de enige in e v e n z ij n- d e Nederlandse drager van deze me daille. Op zijn vijf-en-zeventigste ver jaardag in September 1951 ontving de inmiddels gestorven muziekcriticus van Het Vaderland, de heer A. de Wal, even eens de Bruckner-medaille. Matthaeus Passion in Concert gebouw Er wordt de aandacht op gevestigd, dat zowel de generale repetitie der Matthaeus-Passion m het Concertge bouw onder leiding van Eduard van Beinum op Donderdag 26 Maart als de Volksuitvoering op Vrijdag 27 Maart niet om half 7, doch om 7 uur pre cies beginnen. Het bestuur van de Johan Wagenaar- stichting heeft besloten aan de compo nisten Kees van Baaren en Guillaume Landré een opdracht te verlenen tot het componeren van een kort muziekwerk ter uitvoering door het Residentieorkest. Tevens is de componist Hendrik Andries- sen uitgenodigd tot het componeren van een symphonie, op te dragen aan het Residentieorkest ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum in 1954. Nederlandse toneelschrijf kunst in de Stadsschouwburg EEN inleidend woord van mr H. Rei- mnk, 6ecretaris-gemeraal van het ministerie van O., K- en Wen de feestelijke sfeer van een galavoorstel ling hebben gisteravond in de Stads schouwburg de Amsterdamse première van twee nieuwe Nederiandse toneel stukken in verzen het bijfeondere cachet gegeven, dat past bij zulk een bijzondere gebeurtenis. Immers, zoals reeds in de bespreking van de eerste voorstelling te Haarlem werd betoogd (Hbl. van 23 Febr. 1.1.), het is verblijdend, dat de dichter Ed. Hoornik en Jeanne van Schaik-Willing: het repeirtoire hebben verrijkt met een strak dlrama en een lyrisch spel, en dat de Nederlandse Co medie het initiatief heelft genomen, deze Nederlandse werken te toetsen aan een verwezenlijking op de pdanken onder regie van Johan de Meester. Het is een uitermate boeiende avond geworden, en de toeschouwers hebben dit experiment, deze strijd van auteurs en acteurs om de dramatische valeurs van Nederlandse toneelverzen, met gespannen aandacht gevolgd, woord voor woord en scène voor scène. Om na afloop van Odysseus Weent de spelers en Jeanne van Schaik- Willing met warme hartelijkheid toe te juichen, na de vertoning van De Bezoe ker de Nederlandse Comedie en Ed. Hoornik met grote bewondering te hul digen. Te Haarlem heeft onze toneelredac teur opgemerkt, dat dit dubtoele pro gramma hoge eisen stelt aan d<- acteurs, die in beide stukken belangrijke rollen moeten vervullen. Men heeft (thans de volgorde omgedraaid, vóór de pauze werd Odysseus Weent gespeeld, zodat het zwaartepunt van de avond op het hoogtepunt van de voorstelling kwam te rusten. Hoorniks huwelijksdrama De Bezoeker; en hierdoor heeft men de ont nuchtering van een anti-climax kunnen vermijden. Hoorniks fors geconstrueerd en met verrassende intuïtie voor de dra matische werking geschreven tragedie van twee echtparen met haar conflict stof van geestelijke liefde en lijfelijke gebondenheid, met haar aanvankelijke stroefheid van rijm, die allengs wordti overwonnen, haar sterk gedrongen eer ste en tweede bedrijf en haar knappe jongleerkunst met niet aanwezige perso nages vond in Han Bentz van den Berg een vertolker van de mannelijke hoofd rol, die de gehele vertoning heeft kun nen dragen, ter zijde gestaan door Ank van der Moer in een gespannen hoofd rol, een met warme intelligentie ver wezenlijkte kleinere rol van Greet Groot en Ton Lutz, die als de vergeestelijkte echtgenoot in het stuk en op het toneel wat schetsmatig moest blijven naast de met grote toewijding geschreven en ge speelde aardse minnaar van de gemeen schap, de vrouw en het gezin. Johan de Meesters rustige décors van ruime, huiselijke vertrekken werkten bijzonder suggestief door de fraaie belichting. Hoewel Hoorniks derde bedrijf de dra matische beloften van wat voorafging niet heeft kunnen inlossen misschien omdat de verheldering der conflicten reeds in den beginne aanwezig was? was de voorstelling hecht genoeg, om tot de laatste verzen de toeschouwers te bevredigen. ANK VAN DER MOER als een harts tochtelijk bewogen Penelope heeft in Odysseus Weent met indrukwek kende overtuigingskracht de voorstel ling geschraagd van Jeanne var SchaikWillings spel met Homerische figuren, dat zowel door de zeer wissel vallige poëtische kwaliteiten als door de curieuze sprongen van de regie een zwakkere indruk moest nalaten. Alleen de rouwelijke rollen zijn door de schrijfster bezield met zelfstandig leven, de mannen, hoe belangrijk ook. bleven slechts entourage, met vrouwenogen ge zien en onvoldoende gepeild. De schrijf ster heeft de lyriek willen verluchtigen met kleine ironische kanttekeningen, maar de regie heeft de gracieuze mo gelijkheden van de beoogde effecten tenietgedaan door ze op eigen houtje aan te dikken. Zo moest de onstuimige Telemachos (Allard van der Scheer) een baldadige jongen worden, de hard nekkige vrijer Antinoos (Maxim Hamel) een dikhuidige doordrijver. Van de mat te grijsaard Odysseus (Ton Lutz) kan men zich nauwelijks voorstellen, dat hij het jonge hartje van Nausjkaa (Winni- fred Bosboom) zou kunnen bekoren en de rijpe weelde van zijn Penelope zou kunnen herwinnen in een bezadigd, maar toch levenskrachtig berusten. Bij zulk een onevenwichtige voorstelling detone ren de dichterlijk bedoelde reien meer, dan noodzakelijk zou zijn. Er is, hoe men ook over het stuk moge denken, een pijnlijke breuk tussen de opzet van de schrijfster en de vertolking op het to neel. gelijk reeds na de Haarlemse voor stelling werd opgemerkt. Zodat Odys seus Weent en De Bezoeker stellig geen gelijke kansen hebben gehad, waardoor het verschillende gehalte nog werd ge accentueerd. Dit is jammer, omdat alleen de beste kansen in alle gevallen een aansporing kunnen zijn voor de auteurs, om voort te gaan met hun scheppend werk, dat de Nederlandse toneelkunst een keuze van dramatische poëzie in de eigen taal zal kunnen schen ken. E. W. abonné's kunnen óók deelnemen aart. de Zaterdag j.l aangekondigde van het Algemeen Handelsblad. Aan het Alg. Handelsblad, N.Z. Voorburgwal 234240, Amsterdam STRAATNAAM: WOONPLAATS: wenst zich te abonneren op het ALGEMEEN HANDELSBLAD „Pelléas" gaat niet door in dit seizoen Ned. Opera stelt première uit tot volgend jaar Niettegenstaande de vergevorderde artistieke voorbereiding is het door niet voorziene technische oorzaken onver mijdelijk gebleken de voor 10 April a.s. geprojecteerde première van ..Pelléas en MéUsande" van Debussy uit te stel len. Aangezien een opschuiving van de première in het thans lopende seizoen in verband met de reeds vastge stelde data voor andere uitvoeringen tot gevolg zou hebben dat de Pelléas- voorstellingen beperkt zouden moeten blijven tot slechts enkele uitvoeringen ln Amsterdam en dus niet. zoals het oorspronkelijk was voorzien, ook ln Den Haag, Rotterdam en Utrecht zou den worden gebracht, hebben bestuur en directie van de Ned. Opera er de voorkeur aan gegeven de première on der muzikale leiding van Charles Bruck en ln regie van Johan de Meester, vast te stellen ln het seizoen 19531954. In Saigon heeft een geweldige brand naar schatting 10.000 personen dakloos gemaakt. Gunstige ontwikkeling van handelsverkeer met ons land (Van onze correspondent) Utrecht, 18 Maart. LJET handelsverkeer van Nederland met Zwitserland blijft zich in zeer verheugende mate ontwikkelen. Ook de leveringen van Nederlandse fabrikaten aan Zwitserland blijven toenemen en opvallend is de stijgende belangstelling voor de Zwitserse markt van kleinere en middelgrote fabrie ken. Dit constateerde jhr. J. p. Beelaerts van Blokland, algemeen secretaris Ned.-Zwitseree Kamer van Koophandel in een rede, uitgesproken gedurende een officiële ontvangst in het Zwitserse Paviljoen op de Utrechtse Jaarbeurs, waarby tal van autoriteiten aanwezig waren. De Import ln Nederland, van Zwlt- rse producten handhaaft zich in totaal. In sommige branches is de invloed der industrialisatie onmiskenbaar. In andere wordt deze gecompenseerd door de ge stegen koopkracht ln sommige kringen. In weer andere sectoren werkt de Indu strialisatie eerder stimulerend op de import bijvoorbeeld bij machines. Ten slotte blijken de Nederlandse afnemers op enige gebieden steeds meer de Zwitserse kwaliteit te waarderen, zoals bij textiel. De heer E. Primault, president van de Schweizerische Uhrenkammer zelde onder meer dat Zwitserland een der oudste, zoal niet zelfs de oudste oollec- tleve nationale deelnemer aan de Utrechtse Jaarbeurs Is. Het is geen toe val, dat juist thans het Zwitserse pavil joen meer ln het bijzonder gewjjd Is aan het horloge. Nog tot twee maanden ge leden was de Nederlander niet vrij In de aankoop van een horloge. De invoer was streng gecontlngenteerd zodat de importeurs moesten trachten een zo groot mogelijk aantal op hun contin gentsaandeel te importeren. Daardoor kenit men hier te lande de duurdere horloges nauwelijks. Nu hopen de Zwit sers door de tentoonstelling op de jaar beurs het publiek een kleine indruk te geven van de diensten, die een goed modem uurwerk aan zijn gebruikers bewijzen kan. Ook de officiële afdeling van de Zwitserse stand is voor een groot deel aan de horloges gewijd. Spreker zeide ten slotte, niet te kunnen begrijpen waarom voor Neder- land de invoerrechten en de luxe- belasting op horloges boven f 50 zo hoog zijn. Ware er in Nederland een eigen horloge-industrie, dan zouden die hoge invocrbelastingen nog ver dedigbaar z\jn. Maar Nederland is voor zijn horloges geheel van het buitenland afhankelijk en dat maakt de belastingpolitiek volgens spreker nog onbegrijpelylcer. De ontvangst werd o.a. bijgewoond secretaris van de Zwitserse Legatie en de burgemeester van Utrecht. (Van onze correspondent) ATEDERLANDERS treft 11 men aan in alle staten van Australië. Geduren de mijn reis van drie maan den door bijna geheel Australië heb ik veel Neder landers ontmoet, doch ik heb nergens Nederlands horen spreken, vertelde gister avond de Australische am bassadeur Alfred Stirling in een lezing voor het Genoot schap Nederland-Engeland in het Palace Hotel te Hil versum. In tegenstelling tot de Dui tsers, Bal ten en Ita lianen kennen bijna alle Nederlandse immigranten de Engelse taal. Dit geeft hun de mogelijkheid zich snel in het nieuwe milieu in te leven. Bij aankomst op een vliegveld hoorde de ambas sadeur de mededelingen om roepen via de luidspreker, door een stem, welke geen enkel buitenlands accent verried. Later bleek de om roeper een Nederlander te zijn. Een jonge advocaat uit Amsterdam schrijft in het dagblad van Perth artikelen met adviezen voor immi granten. Hg is enige tijd leraar geweest en bekleedt thans een hoge functie in een verzekeringsmaatschap pij. Onlangs is hjj als Hd opgenomen in de Vereniging van Australische auteurs. „De meeste Nederlanders heb ik aangetroffen op Tas- manië", constateerde de heer Stirling, „waarschijn lijk speelt de overeenkomst van klimaat hierin een rol. Aan de Noordwestkust van het eiland is een streek, die thans genoemd wordt „Little Holland" om de vele Nederlandse immigranten, eerst goed was gaan eten in het parlementsgebouw, sinds men een Nederlandse chef-de-cuisine had aange steld. Nederlandse restau rants, die vermaardheid ge nieten in Australië zgn om. de „Old Mill" bij Perth en de „Log Cabin" m Victoria. De ambassadeur beleefde merkwaardige gebeurtenis sen tijdens zijn rondreis. In Hobarth, zo was hem ver teld, zong men in de Scotch Australische ambassadeur vertelde van Nederlandse immigranten die zich daar hebben geves tigd. Het grote programma voor de bouw van scholen in Tasmanië wordt ten dele door Nederlandse firma's uitgevoerd. De schrijver van kinderboeken Piet Marees heeft op Tasmanië een goed - renderend restaurant met éen klein museum geopend." De Nederlandse koks en restaurateurs genieten een uitstekende reputatie in Australië. De president van Tasmanië vertelde de heer Stirling, dat hij voor het Ohurch Nederlandse psal men. Nieuwsgierig dit eens te horen, nam de ambassa deur tijdens de dienst ach ter in de kerk plaats. „Ik boorde een uitstekende preek in het Schots en zat mij juist af te vragen of de dominee uit Aberdeen of Glasgow stamde naar zijn accent te oordelen, toen ik hem herkende: het was de dominee van Voorburg bij Den Haag met wie ik ge luncht had voor zijn vertrek naar Australië." In de om- geving van Hobarth ligt „Little Groningen", een dorp waarin honderd Neder landers wonen, werkzaam bij een bouwonderneming. Verdere vestigingen van louter Nederlanders heeft de ambassadeur in Austra lië niet getroffen. De Neder lander acclimatiseert snel. De heer Stirling prees het werk van de Nederlandse dominee van de Scotch Presbyterian Church in Melbourne en van pater Maas, die de jonge immi granten op alle wgzen be hulpzaam zijn. In totaal zijn er thans reeds 40.000 Nederlanders in Australië. Zjj hebben op hun beurt de belangstelling voor Nederland verleven digd. De bekende Australi sche schrijver Frank Cl u nes kwam enthousiast terug van een reis door Neder land. In een serie radiolezin gen heeft hij de Australi sche autoriteiten opwekt meer Nederlandse water bouwkundige ingenieurs naar Australië te laten komen: hg zag prachtige mogelijkheden voor droog leggingen in Australië, die het grondgebied met een uitgestrektheid ter grootte van Frankrijk zouden kun nen vergroten. 82.6 MILLIOEN IN RAMPENFONDS In het Nationale Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van 82.6 millloen gulden. Sinds Dinsdag is er dus weer 300.000 bijgekomen. Liquidatie van Stimuleringsplan wordt overwogen a ƒ7.50 per kwartaal a ƒ0.58 per week Handtekening: met 14 dagen gratis levering (Van onze Haagse redacteur) I_TET waren vrij geruststellende mededelingen, welke minister Zijlstra gistermiddag in de Eerste Kamer met betrekking tot de toe komstige kolenpryzen heeft gedaan. De belangrijkste was ongetwijfeld wel, dat de prijzen van huisbrandstof niet omhoog zullen gaan, ofschoon de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap met in gang van 1 April a.s. hogere maxi-' mumpryzen heeft gesteld, dan thans voor de binnenlandse markt in Ne derland gelden. De nadruk dient trouwens gelegd te worden qp „maximum", want de hui dige prijzen van de huisbrandstof ln Nederland, die dus ook na 1 April a.s. zullen gelden, liggen beneden de maxi mumprijzen, vastgesteld door de Hoge Autoriteit. Dit zal mogelijk zijn, omdat we hier te lande een egalisatiefonds voor brandstof hebben, waaruit tot nu toe een mengprijs resulteerde. De situatie was nl. tot voor kort zo, dat de Nederlandse kolenprfs lag be neden die van Importkolen. Vooral de Schilder Loe Reelfs overleden Dinsdag is te Amsterdam de kunst schilder Loe Reelfs overleden; hij is 76 jaar geworden. Zijn leermeesters waren prof. Dake, Van der Waaij, Hobbe Smith en ook Piet Mondriaan De laatste was zijn vriend gedurende een groot deel van £ijn leven, hoewel hij Mondriaans abstracte kunst en zijrr neo-plasttcisme niet kon navolgen. Reelfs studeerde ook in Pargs, waar hg veel exposeerde. In 1903 verzochten .Arti" cn ..St. Lucas" hem als lid toe te treden: hij exposeerde daar geregeld, ivenals op de „Independants" en „Les images du Cirque" te Parijs. Op zijn 75ste verjaardag, verleden voorjaar 1952, exposeerde hij op een jubileum tentoonstelling in het I.C.C. Vondel- oark-Pavlljoen te Amsterdam. Hij schll- lerde hoofdzakelijk portret, bloemen en stillevens, en werkte de laatste jaren van zijn leven in het oude atelier van Breitner en Jurres in de le Helmers- straat. pry's van Amerikaanse steenkool lag be langrijk boven die van de Nederlandse. Vla het egalisatiefonds werd en wordt daarom een mengprijs vastgesteld- Het systeem van de mengprijs wil de re gering vooralsnog handhaven. Het ia nl. op grond van het K.S.G.-reglement mo gelijk, dat het egalisatiefonds blijft be staan, zij 't dan, dat, naar de minister mededeelde, over de vorm nog wordt -ediscussieerd. Bij dit alles is overigens nog van be tekenis, dat de prijs van de Amerikaan se steenkool thans aanmerkelijk lager is dan in 1952; toen ƒ80, nu ƒ56. Voor 1953 is voor het egalisatiefonds echter geen rekening gehouden met een ver schil v%n 24, doch met een verschil van 15. Bij het vaststellen van de mengprijs zou dua thans eigenlijk een lager bedrag kunnen worden aangehou den dan nu het geval ia. Het lijkt de minister evenwel niet mogelijk een lagere mengprijs vast te stellen dan de huidige, zulks met het oog op de beslissing van de Hoge Autoriteit. Maar wel maakt de tegen woordige situatie het mogelijk al thans voor de huisbrandstof de hui dige prys aan te houden. Overigens verklaarde de minister bij de replieken over de begroting van de Staatsmijnen, waarbij deze aan gelegenheid aan de orde kwam, dat het niet zeker is, dat de prijs voor de industrie maximaal met 4 a 5 om hoog zal gaan, maar er moet wel re kening mee worden gehouden. Intussen zal eerlang over de brand- stoffenprijzen nog een publicatie ver schijnen, zo deelde de minister mede. Minister Zijlstra gaf overigens te verstaan, dat het onder de werking van de K.S.G. niet wel mogelijk zal zyn het zgn. stimuleringsplan voor de Nederlandse mijnen te handhaven. Liquidatie wordt dan ook overwogen. Tegenover het sceptisch betoog van prof. Gerretson (c.h.) over Europese Integratie, heeft minister Zijlstra een warm gesteld pleidooi voor Europese samenwerking gehouden. In tegratie noemde de bewindsman de laatste kans om ons te handhaven. Met al de risico's, welke in de K.s.g, liggen opgesloten, is de gemeenschap van de Integratie de eerste vormge ving. Mislukking van de K.s.G. zou een zwarte dag voor Nederland bete kenen, omdat het een zwarte dag voor Europa zou zijn. Daarom was het be sluit om tot het Schuman-verdrag toe te treden geen zwarte dag. zoals prof. Gerretson had gezegd. Tenslotte was de minister het niet eens met prof. Gerretson, dat publicatie van de kost prijs van de Nederlandse kolen een publieke zaak zou zijn, De begroting van de Staatsmijnen ls daarna z.h.s. aangenomen onder aantekening, dat de communisten ge acht wensten worden te hebben tegen gestemd. Over de begroting van Economische Zaken ls nog niet gestemd. Dat ge beurt de volgende week als ook het onderdeel P.B.O. zal zijn behandeld. De volgende week komt ook de begroting van Overzeese Rijksdelen aan de orde. Weg Sleeuwijk-Keizersveer vrij De Rijkswaterstaat te 's-Hertogen- bosoh deelt mede, dat d® beperking van het verkeer voor de weg Sleeuw#* Keizersveer la opgeheven. Het informatiebureati van het Rode Kruis heeft de 37e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. FIJNAART Oatharina van Dongen, geb. 10.3.24 te Raamsdonk, laatste adres d 176; Gerrit Hendrikus van Mourik, geb. 1.8.46 te Fijnaart, laatste adres d 175; Hendrik Markus, geb. 23.5.51 te Fy'naart, laatste adres dl76; Wilhelm! na Elisabeth Mus ters, geb. 26.5.28 te Oud en Nieuw Gas tel, laatste adres d 225; Johannus van Opdorp, geb. 8.11.48 te Frjnaart, laatste adres d228: Catiharina Pluggers, geb. 8.3.32 te Fijnaart, laatste adres dl94; Pietemella Adriana van. de Watering, geb. 20.9.88 te Nw, Vossemeer, laatste adres d223. KORTGENE Jacob Jan Clement, geb. 18.1.43 te Kortgene, laatste adres Torendjjk 51. KRUININGEN Forra Harthoorn-Schrier, geb. 15.2.78 te Kruiningen, echtgenote van Marinus Harthoorn, laatste adres 2e Vlietweg 5; Magiel Saaman, geb. 28.5.30 te Kruinin gen, laatste adres Stationsweg 11. NIEUW-VOSSEMEER Oornelis Johannes van Geel, geb. 23.9.13 te Nw. Vossemeer, echtgenoot van J Bosters, laatste adres Pelsendijk 327; Catharina Jeroense-Van der Male, geb. 2.4.17 te Nw. Vossemeer, laatste adres Kortendijk 78. OUDE TONGE Hendrik de Boet geb. 9.8.09 te Oude Tonge, laatste adres blOO: Mattheus Adrianus de Boet, geb. 8.5.36 te Oude Tonge, laatste adres b 100; Theodorus Antonius de Boet, geb. 25.1.41 te Oude Tonge, laatste adres blOO; Wilhelmus de Boet, geb. 17.6.38 te Oude Tonge, laatste adres b 100; NeeHtje Groenendijk- v. d. Laar, geb. 4,8.96 te Aalst (N.-Br.), laatste adres Juliana straat 2; Hendrik Hameebe, geb. 9.8.02 te Oude Tonge, laatste adres b55; Hendrik Hobbel, geb. 5.1.80 te Oude Tonge, laatste adres b 81; Johanna Lodeiwika Maria Jochems, geb. 11.50 te Oude Tonge, laatste adres Jozefsdreef 5; Martinus Johannes Ma ria Kersten, geb. 18.5.48 te Oude Tonge, laatste adres Jozefsdreef 10; Aartje de Koning, geb. 26.4.89 te Oude Tonge, laatste adres Jozefsdreef 12; Reinier Pollemans, geb. 5.5.38 te Oude Tonge, laatste adres Ztjddijk 40; Petrus Stas- sen, geb. 14.5.27 te Oude Tonge, laatste adres Jozefsdreef 13; Joost Verwejj, geb. 4.10.96 te Oude Tbnge, laatste adres b 83. STELLENDAM Jan Breederveld, geb. 12.7.02, laatste adres Pr. Wilhelminalaan 2. ZEVENBERGEN Dina Crezee, geb. 1.1.38 te Zevenber gen. laatste adres b21; Pieter Crezee, geb. 10.3.88, laatste adres b 21. WOLPHAARTSDIJK Aanvulling lijst d.d. 5-2-'53: Thans ge borgen: Dingenus Schipper, geb. 19.4.76 Le Wolphaartsdijk, laatste adres a 205; Cornells Tramper, geb. 21.1.85 te Wol phaartsdijk, laatste adres b'21. Gerubriceerde aankondigingen ANNETJE Inkoop van Dame». Herenkleding, Lindengr. f" Voor uw tuin: aarde, grind, graszoden, enz. de Bray. tuin- speciehandel. Valentijnkade 57. telef. 55742. na 6 uur 56654. Blectrolux vloerwrjjver weg verhuizing te koop, z.g.a.n. 125. Joos Banckersweg 21II Gevr. staUingrulnite v. kleine wagen In Z.. W. of C. Br. m. opg. prgs no. 10310, H.blad. VLECGEL TE HUUR Fa, C. de Jong, Pianohandel, 2e Jan v. d. Heijdenstraat 103 b/d Amsteldük. Telef. 26138. Amsterdam (Zuid). Zeilboot, marine-loep, kiel. in gebouwde kajuit. 4 pers slp.- gel., Ford hulpmotor, butagas kooklnstall. L. R) m, br. 2i m, met winterdekzeil 3200. Br. no. 10314, Adm. H.blad. Te koop gevraagd: Direct van eigenaar 4.5 persoon* auto, bouwjaar 1951, of later, gegarandeerd zonder zicht baar of verborgen gebrek. Hilversum, Groest 93, Tel. 3818 (9—17 U.). Kamer vast tapijt, b.v. 500 X 400 incl. vakk. leggen 87, ver- to 125, jabo 150. Klhorst, Ruysd.kade 195-1. Tel. 99725. Citroen van einde 1950, ge lopen 64.000 km. Van 1ste eigenaar, gegar. in prima st Motor onberisp. Zeer billijk. Tel. 25081. Onderzoek toegest. Pr. D. piano, kruissn., f 650. Biesboschatr. 56 hs. Mulder. Telef. 95633, Amsterdam. Wegens emigratie te koop kleine textielwinkel, voorna melijk bedrijfskleding Op goede stand in centrum des lands tegen elk aannemelijk bod. Br. no. 10380. H.blad. Te koop centrum Amsterdam Zakcupand, goede stand, bel étage (kantoor of woning) en onderstuk (werkplaats/maga zijn). Vrij te aanvaarden. Koopsom f 25.000. Br. no. 10397. Admin. H.blad Kruidenierszaak t. o. Omzet 80,000 per jaar. Liefst, met woningruil, Br. no. 10362, Hbl. S. DE LEEUW koopt D.-en H.-kleding, meu belen, kantoormeubelen, enz. Waterloop!2. Tel. 42267-40973 Biissiim. Zelfbewonlng, Vr(jst. landhui-, cv. 3500 m2 tuin en kassen voor fruitteelt. Inl. Mak. P. In 't Hout, Albrecht- laan 24, Busaum. Te huur kl. mooi gem. zlt- -laapk. in. gr. bale, of Z. le ét. villa, le st. A'dam-Z., tel., c.v., badk. Br. no. 10364, H.blad. Goed gem. suite m. gebr. keu ken, douche, tel. in Z. 5 of 6 rond. voor besch. echtp., evt, 1 of 2 dam. te huur. Br. ond. no. 10316, Adm. Handelsblad Door familie-omstandigheden lo koop blokje mod. beleg gingshulzen op eigen grond in Amsterdamse volksbuurt, Br. no. 10403, Admin. H.blad Echtpaar, m.l.. zoekt voor de laar 2 gestoff. of parterre, gebr. keuken, k. en w. water, badk., m. of z. gar., omg. A'dam tot 40 km. Br. m. prijsopg. no. 10315. H.blad. Twee kantoorlokalen op 1ste stand te liuur geboden. Br lett. Z. 52, Adv.bur. Rokln 24. goed gem. él age. 3 k.. privé-telef., c.v.. w.w. Gebr. keuken, badkservies en keukengerei. Telef. 28462. Te huur gem. zit-slanpkamer Stadionplein, 50 p. maand. Exclusief licht. Br. o. no. 10410, Adm. Handelsblad. Te huur gevr. woning ln Adam. Verg. C.B.H. aanw. Eventueel bereid bijbetaling restauratiekosten of overn. meubilair of stoffering. Br. m, voll. inl. no. 166.S34. Bol- rek, Koningsplein 1. A'dam. Gem. parterre-suite aangeb. met pension, voor heer. Stad houderskade 134 hs. Ca 400 n>2 opslagruimte ge vraagd in Adam. Te huur voor lange tijd of te koop. Br. o. no. 10296, Adm. H.blad. Gevraagd voor direct gent. of eed. gemeub. flat, c.v., 4 k., fn Oud of Nieuw Zuid. Br. o. no. 10408. Adm. H.blad Por 1 April gevr. zlt-slaapk. met c.v. en warme maalt., in Zuid. door dame. Br. o no. 10418. Adm. H.blad. Echtp. m. baby zoekt tHdel. pension, omg. A'dam of Utr. Br. no. 10318, Admin. H.blad. Heer. acad.. 40 jr., eigen Ink., zoekt werk, admin. J legen klein sal. Br. 1 Knige flinke kantoorbedien den gevraagd te A'dam. Max. leeftijd 30 j. Br. m. voll. Inl. en opg. verl. aal. onder no. 10416. Adm. H.blad. Onderwijzeres, akte L.O., zoekt bijverdienste voor de avond- ren. By voorkeur vertaal werk. Br. No. 166-822, Eolrek, Koningsplein 1, A'dam Welke gevestigde zakenman zoekt ervaren medewerker? Steller ls bereid tot korte proeftijd zond. tegenprestatie, na ref. aangeb. en gevl no. 10312, Adm. H.blai

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3