t* NEDERLANDSE KLEURENFILM EERT VINCENT VAN GOGH BONDSDAG AANVAARDT WET TOT SCHADEVERGOEDING AAN JODEN In Rucphen liggen vierduizend kubieke meter goederen OONHUYS NV- Eerste Kamer heeft bezwaren VOOR EN TEGEN VAN ONTWORPEN NIEUWE ZONDAGSWET Grote opgezette tentoonstelling van handel, ambacht, industrie Op 29 Maart waarschijnlijk Narcissenzonclag ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 19 MAART 1953 3 Christen-democraten en socialisten eenstemmig Drie milliard mark voor Israël en 500 millioen mark voor particuliere organisaties jOlSTESREN heeft de Westduitse Bondsdag met 238 stemmen voor, 34 tegen en 86 onthoudingen het wetsontwerp aanvaard, waardoor aan Israël over een periode van veertien jaar voor 3000 millioen mark aan goe deren zal worden geleverd. Voorts zal nog 500 millioen mark ter beschik king worden gesteld voor Joodse organisaties (waarvan 50 millioen te besteden in West-Duitsland zelf) ter vergoeding van de geleden schade, de hulpverlening, kosten van nieuwe vestiging enz. van en voor slachtoffers van het nazi-regiem. De verdeeldheid in de regeringssoalitie leidde ertoe, dat Adenauer geen meerderheid zou hebben gevonden voor het ontwerp, indien niet de socialistische oppositie zou hebben voorgestemd met de christen democraten van Adenauer. Leden van d,e vrije democratische en van de Duitse regeringspartijen hebben zich grotendeels onthouden of tegen ge stemd. De communisten onthielden zich van stemming. De meerderheid werd gevormd door alle socialisten, de meeste christen-democraten en tien vrije democraten. DE VERGISSING BIJ HET NARCOTISEREN (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank in Amsterdam heeft de 49-jarige hoofdverpleegster van een ziekeninrichting in Hilversum, die in de nacht van 16 November j.L bij vergissing uit een open werkkast een ongeëtiket teerd flesje haalde, waarin naar haar mening aether zat, doch dat in werke- ljlkhei,d formaline bleek te bevatten, overeenkomstig de eis veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke hechtenis wegens het veroorzaken van dood door schuld. De opererende verloskundige en een 31-jarige leerling-kraamverpleeg ster. die wegens medeschuld een week voorwaardelijk tegen zich hoorden eisen, werden vrijgesproken. Door de vergissing van de hoofdver pleegster is een 22-jarige patiënte enige tijd met formaline genarcotiseerd ir piaats van met aether, hetgeen een zo danige aantasting der luchtwegen ten gevolge had, dat zij enige dagen later ondanks het welslagen der operatie zelf overleed. De rechtbank achtte voor beide an dere verdachten zodaniep omstandig heden aanwezig, dat hier met van mede schuld kon worden gesproken. Zuid-Beveland nog niet zonder water geheel De waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland heeft besloten, in het stuk, waar de buis gisteren is gebroken, een noodleiding te leggen. Zuid-Beveland zit overigens nog niet helemaal zonder water. Even te Zuiden van de gebroken leiding ligt een stalen buisleiding, die naar Goes loopt en die het nog gehouden heeft. Men werkt voorts aan het leggen van een noodlei ding, die dwars door het water op ijze ren palen zal komen te rusten. woord. In Maart heeft hij bij de diening van het ontwerp verklaard: ,,Wij wensen hiermee plechtig een einde te maken aan het vreeselijkste moment in onze geschiedenis." Namens de chris ten-democratische partij noemde Ger- stenmaier de Jodenvervolgers „roeke loze moordenaars", de socialist Carlo Schmid hekelde de barbaarsheid der nazi's. Het Duitse volk kan niet alles goed maken, niets van het leed kan worden ongedaan gemaakt, maar het kan tenminste ten aanzien van de over levenden bewijzen, dat het positief heeft gebroken met het nazistische verleden. Schmid ontkende overigens de theorie an de collectieve schuld. Liberale af gevaardigden bleken bevreesd voor het verlies van de economische betrekkin gen met de Arabische landen, een spre ker van de Duitse partij voegde daar aan toe. dat de Duitse vluchtelingen er slechter aan toe waren dan de Joden. De rechtse afgevaardigde Von Thadden ontkende, dat zes millioen Joden door het nazi-regiem de ddod hadden gevon den. Het waren er „slechts" één mil lioen geweest, zo zelde hij. De regering te Bonn heeft gisteren meegedeeld, dat d,e economische onderhandelingen met Egypte zijn hervat. Een Westduitse studie-com missie heeft zich naar Kairo begeven om de voorwaarden te onderzoeken voor de bouw van eennieuwe stuw dam in de Nijl bij Assoean. De rege ring van Adenauer zal een vertrou wensman benoemen, die er toezicht op zal houden, dat geen materiaal voor Israël zou kunnen dietien voor oorlogvoering met Arabische landen. In de Bondsdag kwam tevens het ont- erp-kieswet ter sprake dat fel is be streden en ook in regeringskringen sterk is gecritiseerd. Besloten werd. een commissie in te stellen, welke een nieuwe redactie zal ontwerpen. De be doeling blijft, een tussenvorm te vin den tussen een systeem van evenredige vertegenwoordiging en het Engelse dis trictenstelsel. dat meer dan de huidige kieswet de grote partijen en coalities zou bevoordelen. De socialisten zijn vóór het behoud van de kieswet van 1949. waarbij een districtenstelsel Is inge- oegd in de evenredige vertegenwoor diging. Bestemd voor de Brabantse rampgebieden (Van onze correspondent) Rucphen, 19 Maart A LS morgen, Vrijdag, de laatste goe deren voor de Brabantse rampge bieden in het militaire kampement te Rucphen zullen zijn gesorteerd, ligt er zoveel opgeslagen, dat gedurende 14 kdagen van ieder 13 uur lang elke zes minuten een volle vrachtwagen de poort zal moeten verlaten om al deze geschenken weg te voeren naar het noodgebied, naar de gemeenten, evacué's hebben opgenomen of naar de depóts van de charitatieve en sociale Instellingen: 4000 m;' goederen. Duizend kubieke meter vond reeds een bestem ming, zodat veilig kan worden aange nomen dat Rucphen alleen ongeveer de helft van alle voor Brabant bestemde goederen heeft verwerkt. Tito bezocht Tower of London Het was niet zonder gerechtvaardigde trots, dat de heren P. Coppens en drs A. Verdijk, resp. voorzitter en directeur van het Provinciaal Opbouworgaan West-Brabant ons deze gegevens ver strekten. tijdens een conferentie m het gemeentehuis van Rucphen waar burge meester Alberts de dank van het Op bouworgaan in ontvangst moest nemen en waar woorden van lof werden gericht aan de tientallen vrijwilligsters uit Rucphen, Etten, Sprundel, St Wille- brord, Breda en Roosendaal, die hier de laatste zes weken met bewonderens waardig elan hebben gewerkt. Het is aan het deskundige personeel, dat grote bedreven en middenstandszaken be schikbaar hebben gesteld, te danken, dat dit karwei nu tot een goed einde is gebracht. In Rucphen heeft men ongeveer 4 nieuwe goederen; 30 van het totaal kon als eerste soort worden aange merkt. en deze beide categorieën komen geheel ten goede van de getroffenen. Zestig pet der goederen werd als tweede soort geklasseerd en komt terecht bij de charitatieve en sociale instellingen. Er is dus weinig nieuw goed. Wèl moet nog voor 70 millioen aan nieuwe kle ding uit het buitenland binnen komen, maar het zal nog wel even duren voor dat deze zendingen de getroffenen zul len bereiken. Voor de distributie van de goederen heeft men een regeling ontworpen vol gens welke de getroffenen bij de bur gemeester een verlanglijstje kunnen in dienen. De burgemeester dient dan eer aanvrage in bij het Provinciale Opbouw orgaan, dat zoveel mogelijk rekening za! houden met de wensen. Alleen staat het al bij voorbaat vast, dat er weinig goede sokken zijn. een te bescheiden hoeveelheid ondergoed en zo goed als geen spiralen en matrassen. Als een zending nieuw goed uit het buitenland binnen is zullen 12.000 tex- tielpakketten kunnen worden uitgereikt die, dat staat nu reeds vast. niet in mindering zullen worden gebracht op de uitkering, die de getroffenen uit het Rampenfonds ontvangen. YEOMEN OF THE GUARD groeten maarschalk Tito bij het verlaten van de Tower of London, waar het Joegoslavi sche staatshoofd de kroonjuwelen en de daar tentoongestelde oude wapens heeft bezichtigd. Brand in kaaspakhuis te Gouda Schade wordt geraamd op veertig mille (Van onze correspondent) Een felle brand, die een voor de omge ving dreigende vorm aannam, heeft van morgen gewoed in het kaaspakhuis van de firma A. van Dijk, aan de Groenen- daal te Gouda. Een aangrenzend huis, waarin twee gezinnen woonden, werd in allerijl ontruimd. Vooral toen het vuur zich over de hele zolderverdieping van het pakhuis uit breidde, was de situatie hachelijk. De hulp van de brandweer uit Waddinxveen werd ingeroepen, maar toen zij arriveer de hadden de Goudse brandweerlieden na harde arbeid het vuur tot de zolder verdieping kunnen beperken, zodat zjj geen dienst meer hoefde te doen. De gehele zolderverdieping, waai- een voorraad papier ter waarde van 16.000 a 17.000 lag opgeslagen, werd een prooi der vlammen. Voorraden kaas en spijs- vet ter waarde van 100.000, die op de andere verdiepingen lagen, kregen flinke waterschade. De totale schade, waarvoor de firma is verzekerd, wordt op 40.000 geschat. De oorzaak is nog niet bekend. Twee doden bij autobotsing te Amersfoort (Van onze correspondent) Amersfoort, 19 Maart Gisteravond om half elf is op de Utrechtse weg tussen Amersfoort Soesterberg een ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft ge kost. Een militaire auto met aanhang wagen. komende uit de richting Utrecht, reed tegen een zeswielige trailer op. Van de tralier brak een as en de mili taire wagen botste vervolgens tegen een personenauto. De bestuurder, de 48-jarige G. W. Havekort uit Enschede, werd op slag gedood, evenals de 47- jarige J. F. Wiering. Mevrouw Have kort werd licht gewond, evenals de 18-jarige zoon van de heer Wiering. De 24-jarige J. H. Sommer verkeert in ernstig levensgevaar. Allen zijn uit Enschede afkomstig en waren op reis naar Bilthoven. De bestuurders van de militaire auto en van de trailer bleven ongedeerd. RAMPGOEDEREN VOOR GEREPATRIEERDEN Naar aanleiding van de mededeling van het Rode Kruis, dat door alle charitatieve en sociale instellingen in den lande goederen kunnen worden aan gevraagd van de overtollige ingezamel de kledingstukken enz., heeft ook het Centraal Comité van Kerkelijk en Par ticulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden (C.C.K.P. een grote hoeveelheid aangevraagd en toegewezen gekregen. De verdeling, sor tering en-uitreiking van deze kleding en andere gebruiksvoorwerpen, die gratis ter beschikking van de gerepatrieerden worden gesteld, zal na, 1 April a.s. over het gehele land geschieden. Botter bij Bloemendaal op het strand (Van onze correspondent) Bloemendaal. 19 Maart Misleid door de mist ls vannacht een botter uit IJmuiden op het Bloemen- daalse strand gelopen, circa anderhalve km ten Noorden van het Karrewiel. Het scheepje Is lek geworden bij de stranding. De bemanning tracht een pompinstallatie aan boord te krijgen en wil dan vanavond bij hoog water op eigen kracht weer vlot zien te komen. JÖ (Ingez. med.-advertentie) EXCLUSIEVE MEUBELSHOW op de FLORA - HEEMSTEDE LE1DSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM IN aanwezigheid van H.M. de Koningin zal van avond in het Metro- pole-Theater te 's-Graven- hage de officiële première worden gegeven van de door Polygoon-Profilti geprodu ceerde kleurenfilm Vincent van Gogh, waarmee de Ne derlandse cinematografie de grote schilder eert ter gele genheid van zijn honderdste geboortedag. Dit eerbetoon zou misplaatst zijn, ware het niet, dat de geest van het filmwerk het onderwerp waardig zou zijn. Nu de on derneming op indrukwek kende wijze is geslaagd, kan men de filmmakers slechts van ganser harte geluk wen sen, in het bijzonder dr J. H. Hulsker, hoofd van de afdeling Kunstzaken van de gemeente 's-Gravenhage, sinds vele jaren vooraan staand filmcriticus, die het scenario heeft geschreven en zijn debuut heeft ge maakt als filmregisseur. Op het filmfestival te Cannes zal de Franse versie van deze film ongetwijfeld even veel waardering en belang stelling ondervinden als bjj de toeschouwers op de pers voorstelling, die door hun applaus van hun ontroering deden blijken. Vooropgezet, dat de film technische moeilijkheden, die een werk als dit uiteraard aankleven, zijn overwonnen: dat met Gevacolor zowel de reproducties van schilderij en en tekeningen als de overgangen van deze repro ducties naar gewone film opnemingen boven verwach ting zuiver worden verwe zenlijkt; dan nog blijft de beslissende factor de geest van de filmmakers, die het werk bepaalt. Na toegewijde studiën is dr Hulsker met zijn medewerkers er in ge slaagd, een vrijwel volmaak te harmonie te bereiken tus sen de door cameraman Piet Out verwezenlijkte beelden van de Borinage, Zundert, Parijs, Arles en Auvers en de reproducties, die door een vloeiende montage van de tails en totalen in een sterk gevarieerd en veelzeggend filmrhythme de vreugden en smarten van dit schildersle ven tot uiting brengen. Deze harmonie wordt steeds ge steund, nimmer verstoord door de uit Vincents brieven aan zijn broer Theo getrok ken commentaren, door de muziek van Jan Mul, uitge voerd door het Amster dams Kamermuziek-Gezel- schap (leden van het Con certgebouworkest) en vóór alles door de compositie van de film zelf, die, de biografie van Van Gogh volgend, met gevoeligheid en verbeel dingskracht de stemmingen van de mens Van Gogh en haar neerslag in het werk van de kunstenaai; tracht te doorgronden, en op deze wijze een veelbetekenende ontmoeting tot stand brengt tussen Van Gogh.en de toe schouwers in de; bioscoop zaal. Dat de filmkleur in dit verband functioneel is ge bruikt, behoeft ->een betoog. Als de doelstel'Sng van dit filmwerk is het, streven ge noemd, „de kunstenaar na der tot het grote publiek te brengen". Juist bij Van Gogh is deze toenadering reeds lang geschied door het werk van de kunstenaar zelf. Het belang van de film lijkt veeleer het ver diepen van hc.-t begrip voor werk en meny-jn hun tweo- eenheid en de nieuwe, aan dachtige confrontatie met representatiew fragmenten uit dit werk is een waar dige Nederlandse filmhulde. E. W. Prijsenbeschikking mor specialisten F 1 Ee het voorlopige verslag van de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot hernieuwde inwerking treding van enige artikelen van de Dis- tributiewet 1939 en tot hernieuwde inwerkingtreding van de Prjjsopdrjj- vings- en Hamsterwet 1939 maken enige leden er ernstig bezwaar tegen, dat de minister van Economische Zaken de laatstgenoemde wet, welke prijsbe- heersing in oorlogstijd en andere buiten gewone omstandigheden beoogt, had toegepast ten aanzien van het conflict tussen een Vereniging van Specialisten en de ziekenfondsen. De inhoud van de uitgevaardigde prijzenbeschikklng is zeer ongebruike lijk. doordat zij niet voor alle specialis ten geldt, maar alleen voor hen, die niet werken krachtens overeenkomst met Advertentie-Ingez. med.) M(jn dichtwerk liep niet in de gaten. Niemand las het ik kon het wel laten. Tot de Tip. die ik dronk Inspiratie mij schonk. En hier ziet U de pracht-resultaten T.W* Overzicht Tweede Kamer Wat moet er gebeuren als zestig duizend kelen ABE" roepen (Van onze parlementaire redacteur) 's - Gravenhage, 19 Maart P\E bestaande Zondagswet, daterend van het jaar 1815 en sedertdien on- gewijzigd van kracht gebleven, is in de staatsrechtelijke literatuur het klassieke voorbeeld van een wet, welker opzet en inhoud reeds verscheidene decennia niet meer wortelen in de rechtsovertuiging van ons volk en welke daarom in feite ook niet meer wordt gehandhaafd. Het streven om te komen tot een andere en voor de tegenwoordige omstandigheden betere wettelijke regeling, die niet meer ten doel kan hebben de „plichtmatige viering van de dag des Heren" (zoals de wet van 1815), maar zich eenvoudig bepaalt tot de doelstelling van het geven van een aantal voorschriften „ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op Zondag" (zoals het nieuwe ontwerp het stelt) dit streven is in be ginsel volkomen begrijpelijk en aanvaardbaar. Wij hebben, in hoofdartikelen in ons blad van 29 October en 1 November van het vorige jaar, uitvoerig aandacht gewijd zowel aan de belangwekkende historie van de bemoeiingen van de overheid in vroegere eeuwen met al hetgeen samenhangt met dit vraagstuk als aan de mérites van het nieuwe ontwerp. DE eerste spreker bij het gistermid dag begonnen debat, de heer Maenen (k.v.p.), ving zijn rede aan met enige citaten uit ons histo risch overzicht en haalde uit ons tweede artikel met instemming aan, dat ook wij van mening waren, dat er „bij alle verscheidenheid in ons volk toch wel deze algemene erkenning is, dat de grondslagen onzer samenleving worte len in het Christendom" en dat men tot deze erkenning kan komen los van zijn persoonlijke instelling tegenover kerk en religie. Wij zijn en blijven ook van oordeel, dat een ontwerp als het thans ingediende, dat zich, anders dan op sociale gronden, richt tegen onnodige beroepsmatige Zondagsarbeid; dat de rust tijdens en in de nabijheid van kerkdiensten wil verzekeren: en dat in het algemeen vermakelijkheden en openluchtbijeenkomsten op Zondag vóór 13 uur verbiedt, in beginsel wel acceptabel is. Er zijn en ook daarop hebben wij in bedoelde artikelen reeds ge wezen -echter enige gevaren aan dit ontwerp verbonden. Het eerste gevaar zien wij gelegen in de be- 1 voegdheden der gemeenteraden om bij plaatselijke verordening verder te gaan dan de grondbeginselen van dit ontwerp en voor de Zondagen na 13 uur eveneens openbare vermakelijk heden te verbieden. Hier wordt de weg geopend voor plaatselijke vrijheidsbeperking, die con flicten kunnen oproepen als ook in het jongste verleden zich wel hebben voor gedaan. Een tweede gevaar is, dat deze nieuwe wet, hoewel soberder en gematigder in haar uitgangspunt en in haar opzet, tot onbedoelde scherpe interpretaties aan leiding kan geven van rekbare begrip pen als „zonder strikte noodzaak", „ge noegzame reden" e. d. en tot een onge wenste verscherping van het politie toezicht. Dit werd thans ook in de Kamer naai voren gebracht en wel door de heer Ritmeester (v.v.d.), die enkele spre kende voorbeelden gaf. Volgens artikel 3 van het ontwerp is het verboden, op Zondag „zonder strikte noodzaak" ge rucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan 200 meter van het punt m verwekking hoorbaar is. Wat, zo vroeg de heer Ritmeester, zal er gebeuren, wanneer, tijdens een Zon dagse internationale wedstrijd, ,^.be" een doelpunt scoort en 60.000 kelen hun vreugde tot uiting brengen f Dat ia een „gerucht", dat zeker op meer dan 200 meter van het „punt van verwekking" hoorbaar is. Moeten dan de 60.000 jui- chers f inclusief misschien enige aan wezige ministers) worden geverbaliseerd of zou in dat geval ,,Abe". als veroor zaker van dit gerucht, op de bon moe ten f Of zou men hier .strikte nood zaak'' mogen aannemen f En hoe. wan neer bij de aanvang het Wilhelmus wordt aangeheven f Is dat óók een gerucht-veroorzaking, welke op meer dan 200 horenf meter afstand zal zijn te En van katholieke en protestantse ztjde kwam men reeds wijzen op het klokgelui des Zondags, dat men, zo meenden zij, in ieder geval toelaatbaar moest verklaren. HET derde gevaar is gelegen in de reeds min of meer berucht gewor den uitlating van minister Beel in zijn memorie van antwoord, dat de re gering het als ideaal ziet, grote sport wedstrijden en demonstraties van soort gelijk karakter te verplaatsen van de Zondag naar een dag in de week, voegde hij daar dan onmiddellijk aan toe, dat zulks „niet aanstonds kan wor den verwezenlijkt". Wij menen, dat hier het juist opgegeven streven naar een „plichtmatige viering" van de Zondag, naar een onaanvaardbare belemmering van de vrije-tjjdsbesteding van belang rijke delen van ons volk, toch weer op duikt. En inmiddels kon de heer Ritmeester thans ook nog wijzen op het adres van het Nederlands Olympisch Comité, dat onder de aandacht brengt, dat een ver schuiving op enigszins grote schaal van de sport van de Zondag naar de Zater dag wegens het grote gebrek aan vol doende sportvelden eenvoudig niet mo gelijk zou zijn en in ieder geval specifiek Christelijke verenigingen. thans op de Zaterdag sport beoefenen, deze mogelijkheid zou ontnemen, om dat deze verenigingen de sportvelden gebruiken, die m eigendom zijn van ver enigingen, die zelf 's Zondags spelen of oefenen. Van hen, die gistermiddag het woord voerden, toonde alleen de heer Rit meester (v.v.d.) zich vrij sterk afwij zend. Sterker afwijzend in ieder geval dan ^nj geneigd zijn, omdat wij de hand having van een wet, die niet wordt na- eleefd, toch ook wel een zeer onfraaie iguur vinden. De bezwaren, die wij ook destijds reeds naar voren brachten tegen een aantal punten van het ontwerp, tellen wij echter evenmin licht. Bovendien zijn reeds achttien amendementen ingezon den en daaronder zijn er. die, wanneer zij zouden worden aanvaard, het ont werp ook voor ons beslist onaanvaard baar zouden maken. Wij wachten de 'erdere ontwikkeling van dit debat, dat nog wel enige dagen in beslag zal nemen, dus met veel belangstelling af. een algemeen ziekenfonds. De andere specialisten zijn niet aan deze beschik king gebonden. Voorts gelden de prijs vaststellingen niet voor verrichtingen ten behoeve van alle patiënten, doch alleen ten behoeve van hen. die verplicht of vrijwillig bij een ziekenfonds zijn verzekerd, omdat de ziekenfondsen nu eenmaal vrezen, dat bij een toenemende verwijzing naar specialisten het totaal in een jaar te betalen bedrag voor hen te hoog wordt. De betrokken leden con cludeerden hieruit: óf de prijzen zijn te hoog en dan zou een dergelijke be schikking voor alle specialisten en in alle gevallen moeten gelden, óf zij zijn niet te hoog en dan is niet in te zien. waarom de specialisten, die niet krach tens een overeenkomst met een alge meen ziekenfonds werken, moeten wor den gedwongen voor een lager tarief per verrichting te werken. Vele andere leden waren bereid, htm stem aan deze wetsontwerpen te geven, doch zij drongen er op aan, dat de minister zou terugnemen, hetgeen hij De kunstminnaar bij de graven van Vin cent en Theo van Gogh; beeld uit de documentaire film over het leven Vincent van Gogh. in de Tweede Kamer had betoogd nopens de toepassing van de betrokken wet bij het conflict tussen de specialisten en de ziekenfondsen. Tegen de, op die wet gegronde prijzenbeschikklng had den zij overwegende staatsrechtelijke bezwaren. Mocht de bewindsman onver hoopt van mening blijven, dat deze soort van wetstoepassing oirbaar is, dan aarzelden deze leden hun stem aan het tweede wetsontwerp te geven, hoe gaarne zij ook de minister ter zake wilden steunen. NIEUW -ZEELAND SCHENKT NOGMAALS EEN HALF MILLIOEN GULDEN Het gouvernement van Nieuw-Zeeland heeft toegezegd andermaal een cheque van 50.000 pond (ruim een half millioen gulden) voor hulp aan de rampgebieden ter beschikking te stellen. Dit bedrag is speciaal bestemd voor de wederop bouw van huizen en boerderijen óp Noord-Beveland. HOLLANDS GLORIE TE LISSE (Van een correspondent) RONDER te willen beweren, dat de tentoonstelling van handel, am bacht en industrie, welke onder de naam van „Hollands Glorie" Woens dagmiddag te Lisse door de burge meester dezer gemeente werd ge opend, een concurrent voor de Neder landse Jaarbeurs kan genoemd wor den, zullen velen toch op deze ten toonstelling veel kunnen vinden wat in Utrecht eveneens te zien is. Men kan op deze „show" van alles vinden, van een blikje zalm af tot een vol automatische stookinrichting toe. De expositie, die ingericht ls in de grote zaal van het veilinggebouw der Hobaho, brengt allerlei op het gebied van ambacht, handel en Industrie. Er is zelfs een poppencircus. waarbij alles draait en duikelt en ln het rond vliegt voor de dicht met poppen bezette tri bunes. Maar er zijn nog veel meer attrac ties en zelfs kan men zich verpozen in „Auberge Le Rosslgnol". een Fran- herberg, waarop de heer Van Driel zijn bekwaamheden heeft beproefd, ge lijk hij dit reeds vroeger heeft gedaan bij het bouwen van corso-wagens, ter wijl hij met zijn muurschilderingen dit keer duidelijk Plcasso-neigingen de dag heeft gelegd In Tlroler-sfeer zal het bekende radio-orkest „Die Alpen Buben" treden, er zullen modeshows worden gehouden, enz., zodat er voor de be woners van Lisse en verre omgeving Twintig jaar wegens moord op telefoniste (Van onze correspondent) Rotterdam. 19 Maart Twintig jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis. heeft de rechtbank te Rotterdam vanmorgen opgelegd aan de dertigjarige Rotterdammer, die op Zondag 20 Juni de 23-jarige telefoniste Annie Burg in haar woning in de Willebrordusstraat om het leven heeft gebracht. Het O. M. had levenslange gevangenisstraf geëist. In de komende dagen heel wat te zien en te genieten zal zijn. Het was ln het Franse café „Auber ge Le Rossignol". dat de burgemeester vele belangstellenden om zich heen had verzameld, toen hij met een toe spraak de openingsplechtigheid een officieel tintje gaf Aanvaring in c'üchte mist op de Westerschelde Belgisch vrachtschip gezonkxn Het 3513 br. reig, ton metende vraohtschip Llège van de rederij Deppe te Antwerpen ls gisteravond omstreeks half acht bij Walsoorden op de Wester schelde ln botsing gekomen met het Panamese schip Ma.rlnucci. De Llège was op weg van Gerit naar Antwerpen. De botsing geschiedde in de dichte mist. Vanochtend is de Llège gezonken. De Marinuccl, die ln de buurt voor anker was gegaam. heeft de beman ning aan boord gjenomen. Het wrak van de Llège ligt l gevaarlijk voor de scheepvaart. BINNENVAARTUIG NA EEN AANVARING GEZONKEN Gisteravond is -op de Nieuwe Maas bij de Parkkade het 2003 ton metende Pool se stoomschip Jiidnock Robatnicza in aanvaring geko'men met het Duitse motorbinnenvaai tuig Horst. De Horst zonk binnen enlcele minuten, maar de opvarenden, de schipper, zijn vrouw met kind, en de vrovfw van een knecht kon den allen worde n gered. De Horst was geladen met on geveer 400 ton cement. Het schip stak, van de Parkkade komen de, de rivier ovier om naar de Maasha ven te varen. D'i schipper dacht nog voor het uit de Rijnhaven naar zee vertrek kende Poolse schip te kunnen overva ren, maar hij had zich blijkbaar in de af stand misreketnd. De opvarenden kon den aan boord van een sleepboot in vei ligheid wordei j gebracht. Geldboete en voorwaardelijke gevai agenisstraf voor h?lastige dokter De dokter uit Aalsmeer, die op een avond in Oef lober op de Schipholdrjk met zijn auto do orreed niettegenstaande het bevel van een wachtmeester van de rijkspolitie, die hem wilde bekeuren we gens langdt irig claxonneren, en die vol gens zijn zfjggen snel op zij had moeten springen orn het vege lijf te redden, werd vandaag door de rechtbank te Haarlem veroordeelf I tot een voorwaardelijke ge- i-angenisst raf van een maand, met een proeftijd van drie jaar. en een onvoor waardelijke geldboete van 500 of 75 dagen. De officier van Justitie had drie weken ivoorwa ardelijk en drie maanden voor waardelijk geëist. De rec'.itbank overwoog, dat van over macht g een sprake is geweest, en ver klaarde de dokter schuldig aan bedrei- ~:ng en weerspannigheid. - Met ingang van 1 Mei ls benoemd Lot cnm r-andant van 't district Zeeland van de Nationale Reserve de 53-jarige majoor H. C. J. Verstappen als opvolger van luit senant-kolonel W. K. de Feyter. (Ingez. med.-advertevitie) Bollenstreek bereicift zich voor (Van onze correspondent) rjE export van bloembollen uit Neder land beweegt zich in een met vry grote regelmaat stijgende lyn. Alleen de contingentcringcn in diverse landen zijn nog een handicap voor grotere ontioïk- keling. Nederland staat nog steeds ver aan de spits in de wereldhandel in bloem bollen. en het is onze taak deze plaats te handhaven door voortreffelijke kwa liteit tegen concurrerende prijzen, aldus de heer Th. R. de Vroomen, voorzitter an de Bond van Bloembollenhandelaren, tijdens een gisteren in restaurant „Tres long" te Hillcgom gehouden persconfe rentie. De heer De Vroomen illustreerde zijn betoog met enige cyfers, waarvan vermelden dat de export van 3S.1I/I.0l3 kg in 1926 steeg via .'/l.152.181} kg in 1939 tot ruim 50 millioeu kg in 1952. De bollen die de export van 1953 zul len vormen, zitten nu nog in de grond. Hier en daar ziet men een veld met cro- cus3'»n, verder is alles nog in afwachting. De knoppen van de narcissen zien er veelbelovend uit. Vermoedelijk zal 29 Maa rt de eerste narcissen-Zondag zyn, DtZuidhollandse bollengemeenten zulle m weer als vanouds versieringen aantirengen in de vorm van mozaïeken in t'linen en plantsoenen. Noordwijker- houc organiseert 14 Mei een bloemen- fieUiraUye. Sassenheim treft voorberei ding ;en voor een winkelweek met als slui (.stuk een braderie, en op 2e Paasdag een korfbaltoernooi waaraan 800 perso nen. zullen deelnemen. Ook Hillegom houdt een braderie van 27 tot 30 April, een bromfietsenrallye Leiden—Hillegom op 12 April, en een afscheidsavond van Jam Musch met „De Nar" in Treslong op 9 Al-pril. In Lisse tot 28 Maart de tentoonstel- En g „Hollands Glorie" en tot half Mei de bloemententoonstelling „Keukenhof". Heeft de bloeitijd een normaal ver- loc^. dan zal het traditionele bloemen- co riso gehouden worden op Zaterdag 18 Am-il, Als titel is dit jaar gekozen: ,1 iloemensymphonie".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2