CEn ten slotte... VAL DA Ontsluiting van landbouwgronden in Gelderland lot uit de loterij 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 19 MAART 1953 (Van onze correspondent) Nijmegen, 18 Maart. /^EDURENDE de laatste jaren, en voornamelijk in de afgelopen twee jaren, zyn met steun van de Cultuur technische Dienst in Gelderland niet minder dan 106 km. boerenwegen ver hard. Plannen voor nog 75 km. zijn in behandeling en zullen waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar worden gerealiseerd. Bovendien hebben ver scheidene kleine Gelderse gemeenten sinds jaren plannen opgesteld om alle boerenwegen te verharden. Met dit werk is tot op heden een bedrag van rond 2.5 millioen gemoeid geweest. Vooral in de Achterhoek en op de Veluwe hebben de boerenbedrijven vaak te Inden van een slechte ontsluiting. In de Betuwe en het Land van Maas en Waal worden deze problemen veelal op gevangen door de ruilverkavelingen, waarin tegelijkertijd de ontsluiting van de streek afdoende wordt geregeld. In die streken waar echter geen ruilver kavelingen zyn dan wel niet op korte termijn Kunnen worden verwacht, is het Srobleem der ontsluiting van de land- omvgronden zeer urgent. Het is toch zo dat slechte wegen, die in natte perioden vrijwel niet berijdbaar zijn, vaak leiden tot extensieve bewer king van de landbouwgronden. De boe ren z\jn dikwijls te veel tijd kwijt met het bereiken van hun gronden dan dat zij die gronden behoorlijk kunnen bewer ken. Waar opvoering van de landbouw productie een van de levensbelangen van ons volk is» verleent de Cultuurtech nische Dienst zyn financiële medewer king aan de uitvoering van plannen die de gronden gemakkelijker en beter be reikbaar maken en dus de productie van die gronden kunnen opvoeren. IN de practijk komt dit neer op een subsidie van rond veertig procent op de totale kosten van de verbetering. Op deze wijze hebben verscheidene besturen van kleine gemeenten op de Veluwe en in de Achterhoek kans gezien veelom vattende plannen voor verbetering van de boerenwegen te realiseren, Barneveld heeft sinds déze gemeenten eind 1947 de verbetering aanpakte rond 43 km weg verhard. Borculo heeft nu al 9 km weg klaar, Brammen heeft een jarenplan voor de verharding van ruim 20 km weg op gesteld, waarvan inmiddels 1.7 km klaar kwam. De gemeente Ede heeft in de laatste twee jaren 5Ys km weg verhard, maar plannen voor tientallen andere ki lometers liegen gereed en zullen in de komende jaren worden uitgevoerd.' Rmu-lo zal dit jaar 15 km weg verhar den en Vorden is bezig met de realisatie van een groot plan dat de verharding •an ruim 14 km weg omvat. Al deze wegen krijgen een uniforme breedte van 2jtot 3 m. Het blijven dus eenvoudige landwegen, in de allereerste ilaats bestemd voor het landbouwver- :eer. De financiële consequenties zyn niet riering voor dc gemeentebesturen. Wel draagt de CD. z{jn rond 40% bij., wel moeten ook de belanghebbenden een deel •an de kosten voor hun rekening nemen, maar desondanks blijven er nog aanmer kelijke bedragen over die de gemeente besturen moeten fourneren. Gemiddeld toch kost de verharding van een kilo meter weg 25.000, zodat dit de kleine gemeenten op hoge kosten jaagt. Toch heeft men in de afgelopen jaren reeds oor ruim f2.5 mtllioen verhard en zal dit jaar nog voor een kleine 2 millioen worden verhard. NIJMEGEN KEURT STADS VERWARMING GOED (Van onze correspondent) Nijmegen, 18 Maart Njjmegen zal zijn stadsverwarming krijgen. Ondanks het feit dat de raad vanavond aanvankelijk vele bezwaren opperde tegen het voorstel van B. en W.. aanvaardde hij ten slotte met 25 tegen 11 stemmen het prae-advles. Op korte termijn zal met de aanleg van de verwarming, welke een gedeelte van de binnenstad zal voorzien, worden be gonnen, opdat nog in het komende winterseizoen de leverantie kan begin nen. Voor deze eerste aanleg, waarbij gebruik zal worden gemaakt van over bodig geworden ketels van de gasfa briek voor het verhitten van het water dat door de buizen zal stromen, is een bedrag van 850.000 beschikbaar ge steld. Wel stelden vele raadsleden voor waarden aan de goedkeuring. Vrij wel algemeen was men van mening, dat het gemeentebestuur zo spoedig mogelijk tot overeenstemming moet komen met de prov. Gelderse Electr. Mij, welker grote centrale, op rond twee km van het hartje der stad ge legen, een enorme hoeveelheid warmte- afval heeft Door het gebruiken van dit warme afvalwater hoopt men te prijs der leverantie aanmerkelijk kunnen drukken. Even uitvoerig als over de stads verwarming discussleerden de raadsle den over een prae-advies om in het vervolg de kerkenbouw tot een maxi mum van twintig procent der stich- tlngskosten van het kerkgebouw tf steunen. Ook dit voorstel, dat voor dll geval de financleële steun met rond 64.000 aan een nieuwe RK kerk in een zich snel uitbreidende volkswijk beoogde, werd aanvaard. Doordat B. en W een principieel karakter aan dtt be sluit wilden verlenen, zal het In de toe komst mogelijk zijn voor elk kerkge nootschap om te Nijmegen voor steun voor kerkenbouw in aanmerking te ko men. Ten slotte benoemde de raad directeur van de Dienst Publieke Wer ken en Volkshuisvesting lr J. J M Mohrmann. thans directeur van Ge meentewerken te Venlo CRONINGER SALON 1953 GEOPEND Wethouder J. de Wilde heeft van morgen namens het gemeentebestuur van Groningen in de Harmonie de expositie van rijwielen, bromfietsen, scooters, motoren enz. geopend, welke onder de naam ..Groninger Salon 1953" wordt gehouden. Deze tentoonstelling, die op initia tief van de Groninger contactcommis sie uit de Federatie van Organisatie; In het Rjjwielkleinbedrqf is georgani seerd, is een Nederlandse primeur, want tot dusver is het nog niet eerder voorgekomen, dat het rijwieldetailhan- de'.sbedrjjf zijn producten door middel van een expositie aan het publiek toont. De voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, de heer G. Minck, wees op de vele moeilijkheden, welke men bij de totstandkoming van de expositie had ondervonden. In dit verband wees spreker met nadruk er op, dat men In de Groninger Salon geen verlengstuk van de R.A.I moet zien. De voorzitter van de landelijk' federatie, de heer S. Posthumus, gaf uiting aan zyn trots op deze grootse expositie. Spreker deelde mee. dat blijkens rentabillteitsrapporten van het Economische Instituut voor de midden stand de rrjwielkleinbedrijven een ne gatief resultaat van 35% toonder „Met grote belangstelling heeft onze bedrijfstak de aflossing van de wacht in het hoogste bestuursapparaat van de R .'..1 de leveranciersorganisatie gadegeslagen", aldus de heer Pos thumus. „Wij vertrouwen, dat sprak' zal zjjn van een nieuw geluld bij de nieuwe voorzitter van de R.A.I FAMILIEBERICHTEN (uit andere bladen) Bevallen: WitkopBerger, Uithuizen (Gr.); Van der Hoeven—Holl, d., Pladjoe; Van LeeuwenBakker, z. Arnhem. Overleden: E. C. Goudswaard Bart el ds, 78 j.. 's-Gravenhage: H. Cee- len. m., 67 j„ Idem; J. J. Vlelooye. n 80 j.. Rotterdam; A. A. M. Kerstens Van Roessel 61 j.. Tilburg; H. J. Beljon. m.. 73 j., Haarlem: G. J. J. M. Rler- Walters, 68 j Roermond: C. Damen, 92 72 1.. j.. Vr. roomshoop. POSTTARIEVEN IN HET GRENSVERKEER Met West-Duitsland is een nieuwe postovereenkomst gesloten, welke 1 April in werking treedt. Ingevolge deze over eenkomst zullen in het onderling verkeer binnen de grenskring, welke alle Neder landse en Duitse postkantoren omvat, die in rechte lijn gemeten niet meer dan 30 km van elkaar verwijderd z(jn (het z.g. grensverkeer), voor brieven van een géwicht van niet meer dan 20 gram en voor enkele en dubbele briefkaarten, bin nenlandse tarieven van toepassing zyn. Voor brieven zwaarder dan 20 gram en voor de overige stukken blijven de inter nationale tarieven van kracht. Nieuwe R.K. kerken in de mijnstreek In het jongste dorp van Limburg, het vijf jaar geleden door de Staats mijnen gebouwde Nieuwdorp by Stein, zal de R.K. noodkerk binnenkort door een definitieve worden vervangen. Eer ste steenlegging 12 April De noodkerk zal later als parochiehuis worden ge bruikt. Te Heerlen ls een nieuwe ge heel uit beton vervaardigde koepel kerk. ontworpen door ir F. P. J. Peutz aldaar, bijna gereed; op Pinksteren zal zjj ln gébruik worden genomen, Te Nuth en Bimpelveld wordt ten behoeve van ver van de kommen dezer gemeen ten gelegen wijken de bouw van R.K. hulpkerken voorbereid. Oudste schooltje in Drenthe wellicht naar het Openlucht-Museum (Van een onzer correspondenten) De „schoole vsn Lhee", zo noemde men blijkens een acte van 1782 het oude buurtschooltje, dat thans nog in de buurtschap Lhee in de gemeente Dwin- geloo staat. In de achttiende eeuw had de „boermarke van Lhee" het op marke- grond en midden tussen de boerderijen laten bouwen. En men had wel iets voor deze school over, want zij werd uit steen opgetrokken. Toen in 1807 de eerste Onderwijswet kwam, werd het schooltje gemeente-eigendom en tot 1860 is het nog gebruikt. Toen was het voor het aantal leerlingen te klein geworden, men bouwde een nieuwe school, en verkocht het oude gebouwtje aan een particulier, waarna hot als arbeiderswoning dienst deed. In 1935 was het danig bouwvallig geworden. Een commissie van belang stellenden wist het aan te kopen met het doel te trachten het als een historisch gebouwtje te behouden. Plannen om tot een algehele restauratie te komen, zou den zijn uitgevoerd indien niet de oorlog als spelbreker was opgetreden. Na de oorlog zijn er nog nieuwe pogingen in het werk gesteld, maar helaas niet ge lukt. Het enige middel tot behoud van de oudste school m Drenthe en mis schien wel in ons land is overbrenging- naar het Openluchtmuseum te Arnhem, waaraan men nu denkt. de beste koren uit de Beneluxlanden en uit Midden-Europa uit te nodigen voor een .Internationaal Mijnstreekfesti- dat het in October 1954 zal organiseren ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan. Aanvankelijk stond dit festival voor October '53 op het programma; men heeft het echter een jaar uitgesteld teneinde de concerten in de toekomstige nieuwe schouwburg van Heerlen te kunnen houden, Strafzaak, die als een nachtkaars uitging (Van een onzer verslaggevers) Een strafvervolging, waarover in na genoeg alle lagen der rechtspleging al veel te doen is geweest en die dan ook geruime tijd sub judicc was, is gisteren door de rechtbank in Amsterdam met. anti-climax geëindigd, aangezien de officier concludeerde tot vrijspraak we- ;ens gebrek aan bewijs. Het betrof een vertreding van het Besluit Herstel Rechtsverkeer, welke in 1946 zou zijn be gaan door een 64-jarige Amsterdamse belastingconsulent, die toen voor nomi naal ca 5700.aan Nederlandse effec ten zou hebben doen verkopen zonder de daarvoor vereiste vergunning. Uit het verloop van de behandeling bleek o.m., dat verdachte de stukken, die deel uitmaakten van een grote partij, welke hij reeds van vóór de oorlog on der zijn berusting had voor een katho lieke geestelijke, die als voorman der verzetsbeweging bekendheid heeft ver worven, mocht bestemmen voor liefda dige doeleinden. Verdachte zou deze ef fecten ook dienstbaar hebben mogen ma ken ten bate van de verzetsbeweging en daarom reeds in Februari 1945 pogingen hebben gedaan om ze te gelde te maken; een verweer, dat de officier verwierp als niet ter zake dienende voor het fe't. dat de transactie werd afgesloten in Augus tus 1946, toen de aanmeldingsplicht wel degelijk bestond. Het beroep van ver dachte op onwetendheid kon de aankla ger niet aanvaarden. Twee commis sionairs in effecten, die als tussenperso nen bij deze transactie hebben gediend, hebben er al gerechtelijke moeilijkheden door gehad. De effecten zouden ten slotte zijn terechtgekomen bij een koop man, die ondanks een destijds tegenge stelde politieke richting een cliënt van verdachte was en de stukken in het vroege voorjaar van 1945 zou hebben ;ekocht voor 1500.a 2000. Het vooronderzoek in deze zaak heeft enige jaren geduurd en toen eenmaal in 1951 de dagvaarding was uitge bracht, heeft verdachte daartegen be zwaar aangetekend, dat tot in hoogste instantie is behandeld en ten slotte door de Hoge Raad verworpen. In zijn requi sitoir laakte de officier een door ver dachte aangevoerd cassatiemiddel dat een openbare behandeling van deze zaak, aok bij een vrijsprekend vonnis, verdachte, die een vooraanstaande maat schappelijke positie bekleedt hij is hoogleraar morele en financiële schade zou berokkenen, „Gelukkig heeft de Justitie", aldus de aanklager, „bewe zen, dat z\j zonder aanzien des persoons handelt." Niettemin kon de officier niet tot een strafeis komen, omdat hij de bewijsvoe ring hiervoor ten slotte toch niet vol doende achtte. De „schade en schande" die deze procedure verdachte zou heb ben berokkend, achtte de officier overi gens ten volle verdiend. Onder de ge reven omstandigheden bleef voor mr dr P. J. Witteveen als verdediger niet veel meer te pleiten, al keerde hy zich in zijn beloog tegen het feit, dat het O.M, voor dit zelfs Dij schuldigverklaring be trekkelijk geringe vergrijp zo lichtvaar dig met de reputatie van zijn cliënt omgesprongen, voor wie geen enkele reden bestond om eventueel de aar wezen weg van registratie niet te wandelen. Het langdurig onderzoek heeft de bewijsvoering vertroebeld en mede hierom sluit pleiter zich by de conclusie van de officier aan. De rechtbank zal 1 April vonnis wijzen. Aanslag op Hardjono in hoger beroep Tien maanden tegen Colson geëist Het Haagse gerechtshof begon gis teren nadat tegen de verdachte Meine Pot twee jaar was geëist, de ondervra ging van verdachte Colson. Deze deed voorkomen of hij niet precies had ge weten waarom „de expeditie" op touw werd gezet. De procureur-generaal meende dat Pot en Colson in vereniging hadden gehandeld by de poging tot afper sing der documenten. Hij achtte het on aannemelijk dat Colson niet op dehoogte zou zijn geweest hetgeen duideiyk bleek uit de rol die deze by de aanslag had speeld. Het was immers Colson geweest, die naar de documenten vroeg. De procu reur-generaal achtte de poging tot dood slag niec bewezen, maar zeme dat het niet duidelijk was komen vast te staan hoe het mogelijk was, dat het pistool bij de worsteling had kunnen afgaan. De overtreding van de vuurwapenwet achtte hij vanzefsprekend bewezen. Requireren- de vroeg hij tien maanden gevangenis straf met 'aftrek van voorarrest. De verdediger mr L. de Groot meende dat niet gesproken kon worden van een po ging tot afpersing omdat de bewuste do cumenten zich met m de woning van luitenant-kolonel Harjono bevonden. Hy was zelf de mening toegedaan dat de aanslag voorbereid was iri kringen waar Pot wel en Colson niet verkeerde en dat de schuld van Pot daarom groter was aan die van zijn cliënt. Het misdadige ele ment by Colsonheeftindezegehe'.eaffaire ontbroken, zo besloot hy: mr de Groot vroeg een straf gelijk aan die van het voorarrest. Uitspraak over 14 dagen. De procureur generaal was van mening dat het vonnis van de rechtbank C. A. van Delden was vrijge- spraak voor W. J. Spek Geen uitwisseling van Edgar Sanders Winston Churchill heeft in het Lager huis meegedeeld, dat het communisti sche voorstel om de Britse zakenman Edgar Sanders, die in Hongarije wordt gevangen gehouden, uit te wisselen tegen de Chinese terroriste Lee Meng niet kan worden aanvaard. De Hongaren hadden voorgesteld San- dei-s, die drie jaar geleden tot 13 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we- Êens spionnage, vry te laten indien ngeland de 25-jarige Lee Meng even eens op vrije voeten zou stellen. Lee Meng werd aanvankelijk ter dood oordeeld; later werd het vonnis ver derd in levenslange gevangenisstraf, Churchill voegde eraan toe dat de Engelse regering zal blijven pogen, de vrijlating van Sanders te bewerkstelli gen. Hij verklaarde dat aan de handel tussen Engeland en Hongarije reeds „strenge beperkingen" zijn opgelegd, welke Hongarije zwaar hebben getrof fen. „Als er andere middelen zijn om druk te oefenen op de Hongaarse rege- zullen zij zorgvuldig worden onder- Britse eers Sr, aldus de I i eerste minister. Bloemendaals openluchttheater zet een veelbelovend programma op stapel Het openluchttheater te Bloemendaal zal over een of twee weken zy.n voor jaarskleed hebben aangetrokken, wan neer de 50.000 narcissen, die er geplant zijn, in bloei staan. Er zijn ook door kunstvaardige hand vele andere soorten van voorjaarsbloemen geplant; vooral veel vioolsoorten zal men in het rondom gelegen wandelpark kunnen bewonderen. Het openluchttheater zal in het ko mende jaar weer een menigte attracties op kunstgebied brengen. Zoals gebrui kelijk is, zullen er weer vele concerten worden gegeven zonder een entreeprijs. Voorlopig zijn contracten gesloten met zes muziekgezelschappen, doch waar- sohijnilyk zullen er nog wel enige by komen. Ook met de H.O.V. worden weer onderhandelingen geopend. Verleden jaar jaar is een zeer goed resultaat bereikt met een openluchTconccrt, waarbij tus sen de executanten kleine microfoontjes werden geplaatst. Dit kwam het totale geluid zeer ten goede. Het is niet duide lijk, waarom deze concerten tot nog toe niel die belangstelling hebben getrok ken, die men zou verwachten. De N.Z.H. zal dit jaar een bezoek aan het theater weer opnemen in haar rond ritten doof Zuid-Kennemerland. Met de bezoekers van deze rondritten inbegre pen, hebben verleden jaar 100.000 per sonen het theater bezocht. In dit getal zyn nog niet eens de bezoekers van de voorstellingen in de. avonduren begrepen. De directie van het openluchttheater heeft al diverse overeenkomsten geslo ten vooi' te geven voorstellingen. Op 6 en 7 Juni zal het Ned. Volkstoneel op voeren „Het huis van de Saltimbanqses" van Louisa Treves, op 10 Juni gevolgd door het Ballet van de Lage Landen. Van 9 tot 12 Juli zal het Nationale Dans theater van Griekenland optreden. Op 18 Juli geeft het Nederlands Kamerkoor - concert onder leiding van Felix de el. Op 25 en 26 Juli treedt het In disch ballet van Ram Gopal op en op en 2 Augustus weer hot Ballet dei- Lage Landen, Met het Weens Ballet van Grethe Wiesenthal is men nog in onder handeling. Ook rekent men weer op het optreden van de Plankeniers uit Naai den. Het progranuna wordt aangevuld met kindervoorstellingen, die vorige ja ren zulk een groot succes zyn gebleken, en enige filmvoorstellingen. Men ziet dus, dat het openluchttheater een veelbelovend programma op stapel heeft staan. Een bezoek aan het theater en hot aangrenzende wandelpark is ook in de avonduren van de komende voorjaars maanden de moeite waard, omdat men van het Bloemendaalse Kopje een onge ëvenaard uitzicht geniet op de helver lichte kerken en torenspitsen en de guir landes van licht van het feestvierende Haarlem, fé% feuilleton door MANNING COLES JULLIE houden va.n romantische J namen. Is dit zoveel als de Leeu wen-klauw?" vroeg Tommy. „Ja senor, wy zyn een arm volk met rijke namen. Maar dit voorgebergte steekt precies als de klauw van een leeuw naar voren in de laagvlakte. Je zou zweren, dat je de tenen en de nagels kunt onderscheiden. Het is als een baken reeds uit de verte zichtbaar. Bij helder weer zelfs van zee uit, of uit de tuin van de consul, senor Grant." „Ik zal er de volgende keer eens aan denken", beloofde Tommy. „Maar om op dat fototoestel terug te komen. Heb ik hier enige tijd geleden niet een fotograaf gezien? Is die er nu niet meer?" „In de Calle del Cabron Blanco, senor. Dat is Juan Gomez, een knap fotograaf", glimlachte Mateo. „Maar zijn zaak zit nu dicht." „Waarom lach je?" „Het is eigenlijk tragisch, senor. Juan maakte eerst familiefoto's en mooie tadsgezichten. Toen is hy begonnen met kunstfotografie, u weet wel, mooie meis jes met een bloem in het haar of een waaier in de hand. Daarmee heeft hy joed geld verdiend. Maar toen is hu op ;rucfoto's overgegaan. Ik weet -niet hoe hy 't lapte." Mateo moest er nog om lachen als hy er aan dacht. „Hy zette die niet in de etalage, maar je kon ze in z'n winkel kopen. El Presidente met z'n hele aan hang in het paleis volkomen belacheiy'k gemaakt, senor. Niet bepaald overeen komstig zyn waardigheid. ..Iedereen lachte zich slap en kocht de foto's om ze thuis stilletjes aan vrienden en kennissen te laten zien. Op die manier is de politie er achter gekomen en heb ben ze Juan Gomez gearresteerd. Hij zil nu in de San Pedro. Maar voor hen: komt er niemand uit het palels de wacht dronken voeren en een ladder tegen de muur zetter. Het is een droevig einde senor, voor die arme Juan Gomez." HOOFDSTUK XVI. De fotograaf Een paar dagen later wandelde Ham bledon door de Calle del Llbertador toen zyn aandacht getrokken werd door een straatfotograaf, die een zeer ouderwets toestel op een houten driepoot bij de trottoirrand had geplaatst. Zodra hy een voorbyganger In het vizier kreeg, draaide hij aan een zwengel op zyde van zijn toestel en haalde een pakje foto kaarten als staaltjes van zijn kunst voor dey dag. Hambledon, die een ingeroeste hekel in dergelijke opdringerigheid had, trok zijn zakdoek uit zijn zak en snoot lang durig zijn neus, net zolang tot hij de man voorbij was. Maar deze duwde hem niet temin de foto's onder de neus. De man droeg een versleten vilthoed met neer geslagen rand en daar hy zyn ene oog bijna voortdurend voor de zoeker van zyn camera hield, was zyn gezicht vry- wel onzichtbaar. Doch op het moment, dat hij Hambledon aansprak ontdekte deze met een schok van verbazing de pientere ogen en het bruine open gezicht van zijn Mateo. Tommy bedwong zich, deed net of hy niets mérkte en liep rustig door. Maai de volgende dag verscheen Mateo trlomfantelyk aan zijn hotel om hem een collectie foto's van de notabelen van San Martin te tonen, onder wie zich ook een heer bevond, die een grote witte zakdoek voor zyn gezicht hield De foto's waren technisch niet onver diens telyk. „Ik heb nog geen Russen voor de lens gekregen, senor", vertelde hy vol trots, „maar dat is slechts een kwestie van geduld. Al doende kryg Ik meteen de nodige routine." ,Jy bent toch een verdraaid handig' kerel", prees Hambledon. „Ik wist niet dat je kon fotograferen" „Dat kan Ik ook niet senor" ant woordde Mateo bescheiden, .maar Ik heb zolang een toestel van Juan Gomez mogen lenen en de gebruiksaanwijzing goed gelezen. Zijn vrouw ontwikkelt opnamen voor me. Vorig jaar ben ik met een Amerikaan geweest, die een toestelletje had, dat je kon opwinden en waarin een hele smalle film draalde. Wanneer hy die had ontwikkeld kon hij ze net precies als ln de clnematografla op de muur van zyn hotelkamer laten bewegen. Per Dlos. toen heb Ik mezelf voorby zien wandelen! Maar nu de senor een portret van el Rusos wenst, rust ik niet. voor lk hem een welgeiykend exemplaar kan aanbieden." OLLE KAPOEN EN DE POT MET GOUD NET doen, alsof je niets hoort, Puk", mompelde Verk en het tweetal liep verder langs het bergbeekje, dat schuimend tussen de rotsen spatte. „Dachten jullie nu heus, dat de potten met goud zomaar voor het oprapen liggen", ging Uil opgewonden verder. „Ge loof die malle onzin toch niet! Ik had jullie wjjzer gedacht hoor! En bovendien is er nergens meer een regenboog te zien!" Daar had Uil gelijk in, want het zag er met die bewolkte lucht maar triest en dreigend uit. Puk en Verk waren nu by een klein watervalletje gekomen «n opeens begon Verk op gewonden te dansen. „Een regenboog, Puk!" schreeuwde hy. „Daar, boven de waterval! Kijk. het ene einde staat in het water! Ha! Evèv- achtig!" Nu zag Puk het ook. Een kleurige poort, die met een einde in het water stond „Daar moeten we zoeken!" riep hy vrolijk en zonder zich te bedenken, sprong hij hals over kop in het klaterende water. Met een zware plons ging Verk hem achterna en alleen Uil bleef, heftig klapwiekend, aan de kant staan AMSTERDAM LEENT 15.4 MILLIOEN Rijwielpad door de duinen (Van onze raadsoverzichtschryver) DE gemeenteraad van Amsterdam heeft in zyn gistermiddag gehouden zitting een lening van 15.4 millioen gulden aangegaan, loopduur dertig jaar, geen aflossing gedurende de eerste tien jaar. Eveneens zonder discussie of stem ming keurde men daarna een reeks van voordrachten goed, waaronder die tot het ongegrond verklaren van beroepen op aanschryvingen tot woningverbete ring. Voorts was er een voordracht om door de winplaatsen der duinwaterleiding een fietspad te doen aanleggen; na enige opmerkingen van de heer Van 't Huil en antwoord van wethouder Van Wijck goedgekeurd. Het pad komt in de plaats van de oude verbinding me% het strand, nl. de Halfwegse Schulpweg, die dan aan het openbare verkeer zal worden onttrokken. Tot een verhoging van het crediet voor bouw en inrichting van nieuwe onderstations van het Energie- bedryf 21.7 millioen in plaats van de vroegere 16.4 millioen) besloot men eveneens na een korte gedachtenwisse- ling, dit keer tussen de heren Meewe- zen en Seegers en wethouder Van Wijck. Hierop volgde nog een nieuwe ry van agendapunten waarover niemand iets wenste te zeggen: daarop ging men op verzoek van de heer Roosjen in comité- generaal. Na hervatting van de openbare zitting bleek de benoeming van een rector var, het Vossiusgymnasium. waarvoor dr J A. Schrielsma te Groningen en dr J. M Hoek te Amsterdam, resp. als no. 1 en no. 2 op de voordracht stonden, te zijn uitgesteld. Aan de fungerende rector, prof. dr J. C. Bruijn, die sinds de stich ting van bet gymnasium zijn beste krachten aan die instelling heeft gege ven, had de raad al even eerder eervol ontslag verleend. Nederlandse ambassadeur in Moskou aangekomen Jhr mr P. D. E. Teixeira de Mattos, buitengewoon ambassadeur en gevol machtigd minister van Nederland in de Sowjet-Unie, is Dinsdag in Moskou aan gekomen. De ambassadeur werd op het vlieg veld Vnoekovo verwelkomd door de chef van het protocol van het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken. A. G. Koelazhenkof, en door de staf van de Nederlandse ambassade, onder leiding van mr D. de Roo van Aldorwerelt, zaakgelastigde ad interim. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 15 Maart ln Korea zyn gesneuveld korporaal J. L. Gorlee en soldaat S. van Breukelen. Korporaal Gorlee was 26 jaar oud, afkomstig uit Amsterdam en ongehuwd. Soldaat Van Breukelen was 23 jaar oud, afkomstig uit Oudewater en eveneens ongehuwd. (Ingez, med.-advertentie BIJ GRIEP PASTI LLES Telegi aan Perymanzia gisteren vertrokken. Bli- >w en Zarwin volgen opdracht van Admiraliteit voor vijf duizend Pond Sterling per persoon plus Britse natio naliteit. Radio „en clair" voorafgegaan door code-woord Beëlzebub. Bestemming Rio de los Papagayos, Esmeralda, Sir George las het telegram voor en zei: „Dat Is dezelfde Papegaaienrivier waar Franklin de eerste maal de ont scheping heeft ontdekt. De Admiraliteit heeft op het ogenblik de torpedojage Didekai in de West Indische wateren die het contact zal kunnen opnemen.' Radiografisch gesprek van Hr M: Didekai met s.s. Perymanzia: Beëlzebub, Beëlzebub, Beëlzebub. Ont vangt gij mijBeëlzebub. Beëlzebub. Beëlzebub, ontvangt gij mijf Antwoord op 49.2 meter. Antwoord op //.0.2 meter. Over. Van s.s. Perymanzia voor Hr Ms Didekai: BeëlzebubBeëlzebub. Ontvangen u zeer duidelijk. Herhaling. Ontvangen u zeer duidelijk. Over. Van Hr Ms Didekai voor s.s. Pery manzia: Beëlzebub. Ik heb een bericht voor u. Ik heb een bericht voor u. Uw condities zijn alle geaccepteerd. Uw condities z\jn alle geaccepteerd. Vragen bevestiging. Over. Van s.s Perymanzie voor Hr Ms Didekai: Beëlzebub. Uw bericht ln dank ont vangen. Uw bericht in dank ontvangen. Wanneer ontvangen wij uw instructies. Wanneer ontvangen w\j uw instructies Over. Van Hr Ms Didekai voor s.s. Pery manzia: Beëlzebub. Wjj roepen n morgen 1600 Greenwich Middelbare Tijd. Over. De Silva had Hambledons waarschu wing om vooral voorzichtig te zyn met el Rusos luchthartig van de hand gewe zen. Er viel trouwens geen enkel positief feit te noemen, waardoor de verdenking kon worden bevestigd. Nu Hambledon de zekerheid bezat, dat de Perymanzia met commando-troepen van Lubeck onderweg was zou hy met meer over tuigingskracht kunnen spreken. Daar om besloot hij Mateo met een briefje naar Don Angelo Argo te zenden met de vraag of deze wellicht een ontmoeting met De Silva kon bewerken. Don Angelo liet terstond weten, dat zijn neef toevallig diezelfde avond kwam eten en dat Hambledon een welkome gast aan tafel zou wezen. Na even den ken besloot Tommy te weigeren. Onge twijfeld zouden er nog meer mensen aan tafel zitten, hoogstwaarschijniyk mede-conspirateurs van De Silva. Ham bledon mocht zich niet in verband zien gebracht met een revolutionnaire op stand. Tommy bedankte dus allermin zaamst en verzocht ln de plaats daar van een onderhoud van slechts enkele minuten omstreeks half tien. Bij aankomst werd Hambledon met het gebruikelijke ceremonieel welkom geheten De Silva nam hem mee naar een tuinkamer. By het passeren van de salon zag Tommy daar een groot gezel schap in geanimeerde gesprekken bij een. Hij had dus goed geraden. .Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u van een van uw korte ogenblikken van gezelligheid beroof", begon Hambledon. „maar ik ben dingen te weten gekomen, die ik u niet mag onthouden." „Ik zal u gaarne aanhoren." „Gy weet dat ik belang stel ln de ac- tivlteit van enige Russen, die ergens een concessie exploiteren in de buurt van het voorgebergte, dat de Leeuwcnklauw genoemd wordt.., u zeker wel bekend." „Ik ben er nooit geweest", antwoord de De Silvv „maar het ls een zeer be kend punt, een uitloper van de Coto- petl." ..Die Russen staan op de een of an dere wijze ln relatie met Massimo. Zij maken zich bezorgd, dat Massimo niet lang meer president zal hlyven en daar om hebben zij versterking gevraagd van twee honderd man zwaar bewapende en goed geoefende commando-troepen, die het paleis moeten bezetten en Massimo in San Martin moeten handhaven Wanneer?" vroeg De Silva ten zeer ste ontsteld Zy zijn reeds onderweg cn op zee!" (Wordt vervolgd) ONDER DE KEIZERSKROON GIJSBREGHTN AATJE jj;.j«V| Op Zaterdag 21 Maart zal het a'Sii genootschap Amstelodamum, waar de te Leiden studerende hoofdstedelingen zich in hebben verzameld, zijn tachtigjarig bestaan vieren. Op deze dag zal te 15.30 uur op het Museumplein door de leden een onderzoek met de spade worden ge daan naar de by de opruimwerkzaam- heden, naar verluidt, blootgewoelde fundamenten van het Amsterdamse verblijf van Gijsbrecht van Arustel Hierop zal de „vroedschap" van het genootschap bij de laatst overgebleven brokstukken van het voormalige stand beeld „De Eendracht", meer bekend onder de naam „Naatje", in de tuin van het Stedelyk Museum een krans gelegd worden. „Naatje" heeft altijd een grote plaats bekleed in de harten van de leden. Ten huize van een van hen, Kei zersgracht 640, begint te 16.30 uur een receptie, waarby o.a. burgemeester d'Ailly die voor de vroedschap geen ander dan de •..schertsschout der Stede" is het jubilerende genootschap zal komen gelukwensen; ook de „jongere mater", het Historische Genootschap Amstelodamum, zal worden uitgeno digd. Na afloop verenigen de oud-leden zich aan een gemeenschappeiykc maaltyd. ,,H ARTEPLICHT" ftTJUi In de grote hal van de Koop- Kö:j mansbeurs aan het Damrak is NUf gisteravond de na-uitreiking be gonnen van de Harteplicht-aotlc. De afdeling Beplantingen had voor een passende versiering van de hal gezorgd en de Politiekapel onder leiding van de heer J. Pinkse. gaf een concert. Reeds tien voor zeven (eigeniyk was pas de zaal om zeven uur open), kwam de eerste kiezeres haar certificaat halen en haar bydrage in de stembus doen. Zy was zicS toen de ambtenaren huis in, huis-uit en trap-op, trap-af de be woners van de Valentijnkade bezoch ten en nu wilde zij toch de eerste zijn om van haar medeleven met de slacht offers van de overstromingsramp biyk te geven. Het liep de gehele avond af en aan, en het was al na tien uut toen de laatste Amsterdammer ver scheen op weg naar de stembus. In totaal moesten er nog lOO.OOo kaarten worden afgehaald. De stapel is gisteren aanzienlijk geslonken. Van avond heeft men nog eens de gelegen heid zyn Hartepllcht te vervullen en in de Beurshal een concert van de Tram harmonie te horen: ook morgenavond is de gelegenheid nog open. dan speelt weer de Politiekapel. Na Vrijdag zal de rest van de kaarten worden ver nietigd. Tot en met Zaterdag' kan men zyn bydrage nog gireren op de reke ning van het Gemeenteiyk Energie Bedryf, gem.giro 59, postgiro 368900. V.V.D.'JONGEREN tg- De Jongeren Organisatie Vry- Wf I heid en Democratie houdt Zater- EL dag 21 Maart een byeenkomst te Amsterdam en wel 's middags 16 uur in De Kroon, Rembrandtplein en 's avonds 20 uur in het Minerva- Paviljoen. In de namiddagbyeenkomst zal, zo ligt in hel voornemen, mr E. Elias spreken; 's avonds een gezellige contaotavond met medewerking van een cabaretgezelschap. Het bestuur verwacht veel bezoek van buiten de stad en het zit nu met het logies- probleem. Wie nog iemand voor één nacht wil huisvesten, kan dat melden aan de secretaresse mej. L. Sixma, Koninginneweg 195 II, telefoon (na 5 uur) 713565. DIER EN KUNST ÏVoor de Sophia-Vereningint tot Bescherming van Dieren zul len Zaterdagavond 28 Maart dt zangeres Thérèse Bierman er de pianiste Elsa Wolters in de grote zaal van het Koninklijk Instituut vooi de Tropen een lnternat'onale volks liederen- en pianovoordracht houden Op het programma, staan liederen dc oorspronkelyke,talen uit de landen die by de watersnood spontaan heb ben geholpen (Finland, Zweden Engeland. Amerika, Italië, Frankryk Indonesië, Israël) en pianosoll uit Noorwegen, Polen, Spanje. Ook nl de film „Een dag in het noodgebied" worden vertoond. KLEURHAMIONIF. i',Kies de kleur van rouge en lip- Penst,ft in harmonie met de tint nIB»'' van uw toilet en zorg er voor, 'dat uw nagellak ook precies diezelfde kleur heeft. Dit was een van de punten van een kleine lezing voor kappers- cn schoonheidsspecialisten over het gebruik van cosmetische mid delen, gehouden door de directeur van de firma „Gala of London" dezer dagen in het Carltonhotel. Om dit op de meest economische manier te be reiken, lanceert deze firma de Hp- line: een lange, dunne lippenstift, waarby het op een gemakkelijke ma nier mogelijk is de vulling te verwis selen voor de op dat ogenblik ge wenste kleur. Er is keuze uit vullingen in twaalf verschillende kleuren. Gala of London brengt verder een volledige serie huidverzorgings- praeparaten. Een deel hieraan werd gebruikt bij de maquillage van twee jonge dames, die na deze behandeling een wandelingetje langs alle tafels maakten, zodat ieder het zeer goede resultaat kon bewonderen. Na de pauze vertelde monsieur Valentin, modetekenaar uit Parys, hoe het nu precies zit met de nieuwe mode lijn, eerst by de jurken en mantels, toen by de hoeden en ten slotte bij de kapsels. Hij tekende kapsels in ver schillende stijlen, steeds aangepast aan de natuurlyke richting waarin het haar groeit, zodat u naar hartelust kunt kammen en borstelen en het kapsel toch goed blijft vallen. Er was een kapsel geïnspireerd op mevrouw Eisenhower „coiffure mamie", een kapsel met een punt laag in de hals, ..de ligne coeur" een kapsel aangepast aan ons winderige klimaat, „coiffure ouragan" en natuurlijk een „coiffure couronnement" KALENDER Morgenavond 20 uur houdt dr F. W. Zeylmans van Emmichhoven in het Ste delijk Museum aan de Pauius Potter straat een voordracht over „Het neu rotische karakter van onze eeuw", en np 27 Maart aldaar, ook 20 u„ over „Op voedkunst als sociale hygiëne", In het. kader van Rudolf Steiner's opvoedkunst. De lezingen gaan uit van het Centrum voor Vr(j Geestesleven. Het Nationaal Muziekkorps van het Leger des Hells geeft, ter gelegenheid van zijn eerste lustrum, een concert in de congres zaal Overtoom 135—137. UITGAAN Centraal Theater: Dagelijks om 3,15 uur Daar Moet Je 'n Vrouw voor ZQn; Concertgebouw: Vanavond om 8.15 uur dirigeert Eduard van Beinum een abon nementsconcert. morgen om -8.15 uur een volksconcert; Galerie Le Canard: Van avond om 8 uur voordracht door Gerard Heystee; morgen om 8 uur lezing over de Blues met gramofoonplatenKleine Komedie: Dagelijks om 8 uur De Appels van Eva: Leidseplein Theater: Elke dag om 8 uur het ABC-cabarct in Bibelonië Nieuwe de la Mar: Elke dag om 8 uur Wim Sonnevelds Bloemlezing; Stads schouwburg; Morgen om 8 uur geeft de Ned. Opera Butterfly. MEVROUW en meneer hadden een kampeeruitrusting gekocht. Een gloednieuwe tent, van allerhande listige en technische snufjes voorzien en met ..prima grondzeil" zoals dat in advertenties heet, twee warme donzen slaapzakken en eetgerei, voor primi tieve doeleinden vernuftig bedacht. Dat was zó gekomen. De huisdokter, goede vriend van het echtpaar, had tegen meneer gezegd dat zijn gewicht wat te hoog was in verhouding tot zyn leeftijd en tegen mevrouw, die de laatste tyd wat bleekjes zag, dat zij veel in de buitenlucht moest zijn. De dokter was zelf een minnaar van na tuurschoon; hy haalde een aantal foto's voor de dag waarop hy en zyn echtgenote In kampkleding stonden afgebeeld vóór hun tentje met als aohtergrond het betoverende landschap van de Pyreneeën. Stelle bergtoppen, idyllische meertjes en ondoordring bare wouden toonden de foto's; de dokter vertelde er enthousiast van en rekende voor hoeveel minder geld een vacantie behoeft te kosten wanneer men kampeert. „Waarom doen jullie dat ook niet?" suggereerde hij zyn vrienden, „veel zon, lichaamsbeweging en zelfs 's nachts frisse buitenlucht. Ju"Ie zyn toch nog jong?4 Daarom hadden mevrouw en meneer een kampeeruitrusting gekocht. Maar nu was meneer, die reeds by de aan koop zijn jongenstijd voelde herleven, nibt meer te houden. Op «en middeg van deze week, toen de mensen op terrasjes in de zon zatea. stelde nij enthousiast voor; „Zullen we de tent eens proberen? Ik neem een middag vry, we gaan vroeg weg en de vol gende morgen weer terug". Mevrouw voelde weinig voor het experiment ln deze tijd van het jaar, maar zij zei; „Als jij het leuk vindt, ga dan alleen, ik doe weieens mee als het wat warmer is". Zo gebeurde het dat meneer, met de tent, een slaapzak en een berg wanne kleren ln zyn auto, op een zonnige, veelbelovende dag wegreed naai- een bosrijke streek van ons land. Toen hij alle formaliteiten die aan kamperen vastzitten had vervuld en een geschikt plekje op het spoor was gekomen, ging hu eerst een kopje thee drinken ln een plaatselijk hotel. Daar na besloot hij zyn nachtverblijf te gaan opzetten. De zon stond al wat lager ran de hemel. Het begon koud te wor den, er hing een lichte nevel. Het was doodstil in de natuur; verweg blafte len hond. Meneer keek eens om zich heen. Hy zat peinzend achter het stuur. Hy zag het gezicht van zijn vrouw voor zich, een nauwelijks merk baar glimlachje speelde om haar lip pen. Meneer was een man; hij haalde de tent uit de auto. Toen slaakte hjj een zucht van verlichting. Hij had de „haringen' van de tent vergeten... En tenslotte reed hij weer terug naar huls, zingend. Hij had een Motief...

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2