ALGEMEEN HANDELSBLAD Twaalf Candida ten voor de :ve Lie post van RK. EN C.H. STEMMEN MET HET WETSONTWERP IN gllicuipc <Jlmster6am:&cf)e g-ourant Tryg1 Bidault wil uitspraak der kiezers HEVIGE AARDBEVING TEISTERDE TURKIJE G PICASSO ZAG STALIN VERKEERD Evacués willen naar huis 126e JAARGANG No. 41052 DONDERDAG 19 MAART 1953 Waam. directeur: mr H. M, PLANTEN Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7,50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN in Veiligheidsraad Koehandel Russen zouden concessies kunnen eis/en voor aanvaarding van Lester Pearson, als een candidaat uit India geen kansen heeft (Van onze correspondent) Ver. ]N" a t i e s, 19 Maart. GISTEREN hebben de Grote Vijf, die in de Veiligheidsraad beschikken over het vetorecht, een aparte, besloten vergadering gehouden om te 6preken over twaalf candidate», die eventueel Trygve Lie zouden kunnen opvolgen als secretaris-generaal van de V.N. Rusland zou bereid zijn, een van de beide Indische diplomaten, Sir Henegal Rati of mevrouw Laksjmi Pandit te aanvaarden. De overige candidate» zijn: Padilla Nervo (Mexico). Nasrollah Entezam (Perzic), prins Wan Waitjajnkon (Siam), Zuleta Angel Colombia), Charles Malik (Libanon), Eric Bobeman (Zweden) en Boehari (Pakistan). Reeds is er gestemd over Carlos Romulo I Philippij- nen) en Skrezeszewski Polen I die geen meerderheid verwierven en over Lester Pearson (Canada) die negen van de elf stemmen verkreeg, doch die door het Russische veto werd uitgeschakeld. Van de genoemde twaalf can didate» zouden alleen de beide uit India voor Moskou aanvaardbaar zijn. Jn elk geval echter willen de Russen een nieuwe verlenging van de ambts termijn van Trygve Lie voorkomen. Zij kunnen van hun veto ten aanzien van Lester Pearson nog altijd terugkomen, in ruil voor eventuele concessies. toen Zuid-Korea werd binnengevallen en Rusland heeft het hem nooit ver geven. Nog minder, dat Lie sedertdien met volle overtuiging zijn krachten aan de collectieve actie in Korea wijdde. Toen zijn 5-jarige termijn in 1951 af liep, heeft de Sowjetdelegatie haar veto tegen zijn herbenoeming uitgebracht. Toen de Assemblée, geen andere uitweg ziende, Lie op eigen gezag voor 3 jaar heeft meer macht en gelegenheid om initiatief te ontplooien dan zijn voorgangers bij de Volkenbond be zaten. Het Handvest geeft hem bv. het recht, -op eigen gezag de Veiligheids raad bijeen te laten komen om (art. 99) „de aandacht van de Raad te vestigen op zaken, die de vrede en veiligheid in gevaar brengen". Dat heeft Lie gedaan, E.D.G. IN BONN EN PARIJS Vandaag komt in de Wcstduitse Bondsdag in derde lezing het wetsont werp aan de orde tot instelling van een Europese Defensie-Gemeenschap. Daar aanvaarding er van vaststaat, zal Wcst- Duitsland het eerste land zijn, dat de E.D.G. ratificeert. In de commissie van defensie van het Franse parlement heeft minister Bidault verklaard, dat de kie zers door middel van een referendum V.S. protesteren tegen optreden van M.I.G. bij Kamtsjatka doen toekomen tegen de beschieting van een Amerikaans vliegtuig door eeu Russische M.I.G. op 40 kilometer af stand van Kamsjatka. In de nota wor den maatregelen om een herhaling te voorkomen en voorts bestraffing van de verantwoordelijke piloot geëist. In tussen is medegedeeld, dat de Ameri kaanse luchtmacht dc verkennings vluchten voor meteorologische doelein den in de omgeving van Kamsjatka zal voortzetten. Er wordt op gewezen, dat er de laatste tijd herhaaldelijk Rus sische straalvliegtuigen zijn gesigna leerd boven Alaska en Noord-Canada, die daar waarschijnlijk verkenningen uitvoeren. Ook boven West-Europa zouden herhaaldelijk Russische vliegtuigen op radarschermen zijn waargenomen. Met slecht weer vliegen deze toestel len op grote hoogtevermoedelijk om infra-rood foto's te maken van stra tegische gebieden. Uit veiligheidsover wegingen ivordt het aantal keren, dat dit is geconstateerd geheim gehouden. Intussen heeft generaal-majoor Tsjoeikow geantwoord op de nota's van de drie Westelijke Hoge Commissaris sen in Duitsland, waarin tegen de aan vallen van Russische jagers op Britse vliegtuigen werd geprotesteerd. De in houd van het antwoord is niet bekend gemaakt. 120 Amerikaanse medici hebben de V. N. verzocht een internationale com missie in te stellen voor het onderzoeken van de beschuldigingen tegen hun negen Russische collega's, die worden beschul digd van moord of poging tot moord op communistische leiders. rechtstreeks zich over de E.D.G. zouden moeten uitspreken, indien het parlement het wetsontwerp niet zou ratificeren. In dat geval zou Bidault niet aanblijven. Opgemerkt wordt, dat de Franse grond wet niet voorziet in het houden van een referendum, tenzij bjj wijziging van de grondwet, zodat Bidault moer zal heb ben gedacht aan nieuwe verkiezingen met de E.D.G. als inzet. In Washington heeft de Belgische minister Van Zeeland gezegd, dat zijns inziens een gemeenschappelijk fonds zou moeten worden gevormd door de Nato- landen ten bate van behoeftige leden, die hun militaire inspanning niet zelf zouden kunnen bekostigen. Het fonds zou door leningen bijeengebracht kunnen worden, aldus Van Zeeland. Ambassadeur in Japan Jhr O. Reudhlin, ambtenaar van de buitenlandse dienst Is benoemd tot bui tengewoon en gevolmachtigd ambassa deur bij het Japanse hof. in zijn functie bestendigde, hebben de Russen de heer Lie verder genegeerd. Dit was een onhoudbare toestand, die Lie zó hoog zat, dat hij er na 2 jaar de brui van gaf en in October jl. om ont slag vroeg. Het trok vorige Vrijdag de aandacht, dat de Sowjetgedelegeerde Zorin de stemming wilde zien uitgesteld. Het is mogelijk, dat h(j concessies wilde bedin gen om op Pearson te stemmen, en ze ker dat h(j andere candidaten naar vo ren wilde schuiven, zoals Nehroe's zus ter, mevr. Laksjmi Pandit, en Benegal Rau. Omtrent Amerika's motief om Romulo (Philippijnen) naar voren te schuiven, bestaan 'verschillende lezingen. Volgens sommigen heeft Amerika hem opzettelijk het éérst candidaat gesteld om te be wijzen, dat hjj geen meerderheid kon halen en in de verwachting, dat de wei felaars vervolgens hun stemmen op Pearson zouden uitbrengen. Een nog macchiavellistischer uitleg die wij hoor den, is dat op deze wjjze een splitsing van stemmen zou worden veroorzaakt, die' de meerderheid voor niemand zou mogelijk maken, zodat er niets an ders zou overblijven dan Lie te verzoe ken. zijn termijn van 3 jaar uit te zitten. r\E Russen moeten nu een keuze doen uit drie mogelijkheden: 1. stemmen op Pearson: 2. Nog een jaar optrekken met Lie; 3. Een andere candidaat voorstellen, die bij het Westen enige kans maakt. De laatste veronderstelling ligt het meest voor de hand. Maar knjgt ook de nieuwe candidaat geen meerderheid, dan zullen de Russen wellicht voorwaarden verbinden aan hun stem op Pearson. Zij. zouden bijv. kunnen eisen, dat men het oude gebruik herstelt, dat Oost-Europa in de Veiligheidsraad een tweede zetel krijgt die het Kominform-standpunt ver tegenwoordigt, een gebruik dat men heeft verlaten door de verkiezing eerst van Joegoslavië en vervolgens van Grie kenland. Ook zou de Sowjet-Unie een bevestiging kunnen eisen van haar recht op bezetting van de post van Assistent- Secretaris-Generaal voor Veiligheids raadszaken: Zintsjenko, die deze func tie bekleedde, is om mysterieuze rede nen al ongeveer een jaar met „ziek teverlof" ln Rusland, en men overwoog, de functie nu aan een andere nationa liteit te geven. Tè veel kunnen de Russen echter niet eisen: hun onderhandelingspositie is vrij zwak. doordat de eventuele handhaving van Trygve Lie als een zwaard van Da mocles "boven hun hoofd blijft hangen. Het is een ingewikkeld en zenuwslopend gemanoeuvreer. En 't is lang niet zeker, dat de „koehandel" vandaag al wordt beklonken! Vier West-Berlijnse arbeiders werden gisteren gedood en drie gewond, toen zij bij graafwerk op een anti-tankmijn uit de tweede wereldoorlog stieten. Weersverwachting RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot Vrijdag avond: In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist en hier en daar nachtvorst. Overdag perioden met zonneschijn. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Weinig wind. (Opgemaakt te 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade) S.40 u.. 2.5 C, luchtdruk 1025.2 minibaren of 769.0 mm, windrichting en -kracht N.W.-2, max. temp. gisteren 5.3min. temp. 2.2 geen neerslag. Zon morgen op 6.44 u.. onder 18.53 U-maan morgen onder 1.09 u.. op 8.28 u. Eerste kwartier 22 Maart. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Helsinki Oslo Stoclch. Kopenh. Londen A'dam" Brussel Parijs Bordeaus Nice Warsch. Berlijn Franltf. Mtinchen Ziïrich Wenen VVNW 41 windst. windst. mist mist nevel onbew. zw. bew. mist onbew. nevel onbew. WNW 3 vindst. 12 O ZO A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. tempera tuur hedenochtend; neerslag afgel. 24 u. in mm. ('Alle gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) WATERSTANDEN De waterstanden op de rivieren luidden vanochtend: Mannheim 233 0.011: Trier 176 (—0.02): Koblenz 198 (—0.06); Keulen ISO (—0.06): Ruhrort 390 (—0.11): Lobith' 100S (—0 09): Nijmegen 790 (—0.09), Arn hem 797 (—0.07); Eefde 330 (—0.04); Deven ter 230 0.07); Namen la Plante 154 (—0.04); Borgharen 4041 (+0.12): Belfelrt 1130 (—0.02); Grave 47S (—0.22); Vreeswijk 0.52 (—10); Lith 0.49 23). Aantal slachtoffers op ruim 300 geschat Op vele plaatsen ter wereld registreer den seismografen gisteren een bijzonder hevige aardschok, waarvan het epicen trum in Turkije lag. Berichten uit Tur kije bevestigden deze waarnemingen en geven aanleiding tot grote ongerust heid- Gisteravond werd de aardschok over een gebied van 10.000 vierkante mijl gevoeld. Zelfs in Istanboel werd schade aangericht en zouden twee per sonen om het leven zijn gekomen. Een deel van de bevolking bracht de gehele nacht op straat door. uit angst voor instorting van de huizen. De ernstigste schade is echter aangericht in West en Midden-Anatolië. Regeringsautoritei ten schatten, dat het aantal doden hier tussen de 300 en 500 zal liggen. In Balikcsir kwamen acht personen om het leven; in Jenice en Tsjan zouden eveneens slachtoffers zijn gevallen, maar de telefoonverbindingen met deze plaat sen zijn verbroken. Verwarde berichten Aantal slachtoffers van de ramp niet verder gestegen Nog 701 geregistreerde vermisten Het op 4 Maart gepubliceerde totaal aantal slachtoffers van de overstro mingsramp (1751) heeft tot nu toe geen wijziging ondergaan. De doublures, die onvermijdelijk moesten voorkomen in de tellingen van het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, zijn daaruit zo veel mogelijk weggewerkt. Het aantal geïdentificeerde doden, dat op 4 Maart 690 bedroeg, is inmiddels gestegen tot 1050. Het aantal geregis treerde vermisten kon hiermede van 1061 worden teruggebracht tot 701. komen binnen over Gonem, dat voor de helft zou zijn verwoest. Uit vele an dere plaatsen zyn nog geen berichten binnengekomen, maar juist in de plaat sen, waarmee de verbindingen zijn ver broken, zal de schade wellicht het grootst blijken te zijn. Het is niet be kend of bij de schatting van het aantal doden met deze mogelijkheid niet reeds rekening is gehouden. VEEL MILITAIREN BIJ BEGRAFENIS VAN GOTTWALD Vandaag ls het stoffelijk overschot van de overleden president van Tsjccho- slowakijc, Gottwald, bijgezet. Sinds Maandag lag het lichaam opgebaard in het Hradêanv-paleis. Bij de plechtigheid waren vele militaire vertegenwoordigers aanwezig, zodat reeds het vermoeden is uitgesproken, dat na de bijzetting een militaire conferentie zou worden ge houden van gedelegeerden van Sowjet- staten. Tot de gasten behoren maar schalk Boelganin, de Chinese premier Tsjou En-lai, de Poolse onder-minister van Defensie, Oblawski, de Hongaarse Defensie-minister Farkas, e.a.. B-36 VERONGELUKT Bij Torbay op New Foundland is een Amerikaanse bommenwerper van het type B-36 neergestort. De stoffelgke resten van zeven inzittenden zijn gebor gen, maar er zouden nog elf personen worden vermist. Het toestel, dat door zes zuiger- en vier straalmotoren wordt voortgedreven, heeft gewoonlijk een be manning van 21 koppen. Boven Canada zijn twee Sabre-straal- jagers met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten kwamen hiehbij om het leven. Zondagswet in de Tweede Kamer Moer bevoegdheden aan de gemeenteraden gevraagd; bezwaren van de zijde van de V. VU /-"ISTERMORGEN is de Tweede Kamer begonnen met de behan deling van de nieuwe Zondagswet. Deze wet houdt voorschriften in ter wegneming van beletselen voor de viering van en ter verzekering van de openbare rust op Zondag. Zij zal in de plaats komen van de wet van 1 Maart 1815. In deze nieuwe Zondagswet worden DE BERNHARDHAL (op de voor grondop het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht, door prins Bernhard Dinsdagochtend geopend. (Luchtfoto K.L.M MET grote meerderheid heeft de West- duitse Bondsdag het wetsontwei-p aanvaard, om ter schadeloosstel ling aan de Joodse slachtoffers van het nazi-regiem en aan hun nabestaanden binnen veertien jaar een bedrag in goe deren uit te keren ter waarde van 3500 millioen mark. Daar de bevestiging van dit besluit door de Bondsraad vaststaat, kan men hier terecht spreken van een beslissing van historische betekenis, waarbij de socialistische oppositie zich schaarde naast Adenauers regeringspar tij. Een schaduw werd op dit besluit ge worpen door de 34 stemmen tegen en door de 86 onthoudingen. Men had gaarne gezien, dat van de 401 leden van de Bondsdag er meer dan 238 zouden heb ben vóórgestemid. Dat de communisten zich onthielden, was tekenend. Op 4 Maart heeft Adenauer in zijn aanbeve ling van het ontwerp terecht gewezen op de golf van anti-zionisme in de Sowjet- staten, die aldus wederom hun zonde bokken zochten onder de Joden. Voor Adenauer is de uitslag der stemming een persoonlijke overwinning. En zo al politieke overwegingen zo kort voor de reis van de bondskanselier naar Washington niet vreemd zijn aan de datum van het besluit, dan is dit toch ingegeven door de oprechte wens, iets Êoed te maken. Adenauer heeft op 4 [aart sterk de nadruk gelegd op de afsluiting van „het droevigste hoofdstuk uit onze geschiedenis", op de morele noodzaak de reputatie van het Duitse volk te zuiveren. „In naam van de Duitse natie zijn onuitsprekelijke mis daden begaan, die ons verplichten tot Dagelijks commentaar j morele en materiële stappen, om iets goed te maken", zo zeide Adenauer. In derdaad heeft aldus een groot deel van het Duitse volk zich gezuiverd van de verdenking, nog sympathie te koesteren voor Hitlers anti-semitisme, en Carlo Schmid had gelijk, toen hij er op wees, hoevelen voor Hitier hadden moeten bui gen zonder in hem te geloven. m moeilijke en tijdelijk zelfs onder broken besprekingen te Wassen heeft Adenauer op 10 September te Luxemburg een overeenkomst gesloten met de minister van Buitenlandse Za ken van Israël, Mosje Sjarett. Het be treft hier niet een herstelbetaling van 3000 millioen Mark aan Israël, met welk land Duitsland nooit in oorlog kon z(jn geweest: Israël is eerst in 1948 ge sticht. Maar dit land heeft een half mil lioen Joden opgenomen, die zijn gevlucht uit gebieden, welke onder Duitse heer schappij stonden, en waar zes millioen mensen van Joodse afkomst zijn ge dood: alleen reeds drie millioen in Po len. Bovendien zijn 450 millioen toege zegd aan particuliere Joodse organisa ties, die zich hebben belast met de zorg voor refugié's in andere delen dei- wereld, en 50 millioen Mark aan een fonds voor niet-godsdienstige mensen van Joodse afkomst, vooral in Duits land zelf. Van zjjn kant zal Israël de Duitse vlag weer toelaten en schade vergoeding geven voor geeonfiskeerde Duitse bezittingen in Palestina. De aan Israël te betalen uitkeringen zullen vooral uit goederen bestaan. Maar Is raël kan in West-Duitsland niet kopen wat het wil: het moet een keuze doen uit een bepaalde lijst van artikelen. Niets wat het militaire vermogen van Israël zou kunnen verhogen, kan wor den aangekocht. Op deze wijze hoopt Bonn het wantrouwen van de Arabische wereld op te heffen. Deze heeft tot gis teren toe getracht door dreigementen de aanvaarding van het accoord te vergde-. len. Men kan evenwel aannemen, dat de Arabische landen op Duitse produc ten en credieten zozeer zjjn gesteld, dat zij zich bij de voldongen feiten zullen neerleggen. In elk geval worden de onderhandelingen met Egypte reeds weer hervat. De Bondsdag heeft aldus een belangrijke bijdrage geleverd tot de integratie van West-Duitsland in de westelijke wereld, zonder zich andere gebieden te zien ontgaan. Mr Gerbrandy verlaat Televisieraad Bjj beschikking van de minister van O.. K. en W. is aan prof. mr P. S. Ger brandy op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de Televisieraad, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. In Ierland ls een nieuwe politieke partij opgericht, de Jonge Ierse Partij, die zich ten doel stelt de belangen van de groepen met middelgrote en lagere inkomens te böhartiigen. onder Zondag begrepen de Nieuw jaarsdag, de Hemelvaartsdag en de Eerste Kerstdag. De Goede Vrijdag wordt gelijkgesteld met de Zondag, zo wordt in art, 1 bepaald. Volgens art. 2 is het verboden op Zondag in de nabijheid van kerken of andere gebouwen voor de openbare eredienst in gebruik, zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken, vaardoor de godsdienstoefening wordt gehinderd. De heer Maenen (k.v.p.) acht het ontwerp sober en gematigd en -vindt, dat het een acceptabele grondslag biedt om de uitwendige beletselen voor de heili ging van de Zondag weg te nemen. Voor een goede werking van de wet zal veel van de gemeenteraden afhangen. Wat de sportbeoefening aangaat merkt hjj op, dat voor velen de Zondag de enige gelegenheid daartoe biedt. Met het ont- wei-p in het algemeen kan sprekers fractie accoord gaan, maar hjj meent, dat het ontwerp niet consequent is bij het toekennen van bevoegdheden aan de gemeentelijke wetgever. Aan de ge meenteraden zouden meer bevoegdheden moeten worden verleend met het oog op het aanwijzen van dagen, die als Zondag worden gevierd. Plaatselijk treden ten deze grote verschillen op, b.v. ten aanzien van de Goede Vrijdag. Voorts vraagt hij welke reden de minister heeft gehad om de werkings sfeer van het verbod van arbeid op Zondag zo rigoureus te beperken. Vol gens art. 6 is het namelijk verboden op Zondag zonder genoegzame ï'eden de openbare rust door arbeid in beroep of bedrjjf te verstoren. Hoe staat het met werken in de tuin, dat een ontspanning kan wezen? Ten slotte zegt hij te hopen dat wat de regering als een ideaal voor de toe komst ziet het verplaatsen van grote wedstrijden van de Zondag naar de Zaterdag niet te lang een vrome wens zal blijven. De heer Ritmeester (v.v.d.) zegt niet te begrijpen waarom ten aan zien van het maken van hinderlijk ge rucht een afstand van 200 meter in aan merking is genomen. Hierover acht hij wel enige opheldering nodig. Voorts leidt hij uit de wet af, dat zo nodig Zon- dagsarbeid zal worden ingevoerd. Dat is z.i. in strjjd met de beginselen van de wet. Met het verbieden van openbare ver makelijkheden moet men naar zjjn me ning voorzichtig zijn, evenals .met het verbieden van wedstrijden. Hij acht het ontwerp alles behalve een sterk product van wetgeving. Het perst de mensen in een keurslijf, waarin zij niet passen. Deze wet heeft voor hem zeer weinig aantrekkelijks. De heer Kro] (c.h.) zegt, dat de C.H.-fractie haar stem aan het ontwerp niet zal onthouden, al gaat dat niet ge paard met een gevoel van enthousiasme. Hij merkt op, dat de kerk geen neutrale staat kan wensen; de kerk heeft tot taak de staat steeds te herinneren aan het koningschap van Christus. De Zon dag mag voor de christen geen vraag stuk wezen. Tegen de in het ontwerp neergelegde gedachte ontwikkelt heer Krol enige bedenkingen. Hij is vreesd, dat artikel 4 een bron van ge krenkt rechtsgevoel zal worden. De heer Fokkema (a.r.) betoogt, dat Zondagsheiliging niet kan worden afgedwongen door een voorschrift van overheidswege. De Anti-Revolutionnaire partij staat op het standpunt, dat de overheid heeft zorg te dragen voor de grootst mogelijke Zondagsrust, opdat de Zondagsheiliging zoveel als mogelijk is bevorderd kan worden. Het onderhavige wetsontwerp heeft blijkens de memorie van toelichting tot doel bescherming van de openbare godsdienstoefening en de openbare rust op Zondag. De heer Fok kema vraagt nu of de minister meent, dat dit doel bereikt wordt. Hij denkt, dat dit niet het geval zal zijn. De heet- Wel ter (k.n.p.) zegt in het algemeen zich te kunnen aansluiten bij de beschouwing van de heer Maenen. Hij betreurt het, dat het ontwerp eigen lijk geheel van negatieve aard is. Naai zijn oordeel zullen de gemeenteraden zoveel mogelijk moeten worden inge schakeld. omdat er plaatselijke ver schillen optreden. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag één uur. Voor een beschou wing over de gedachtenwisseling ver wijzen wij naar het overzicht van onze parlementaire redacteur elders in ons blad. Prins Bernhard naar NEW YORK vertrokken In vrij dichte mist is gisteravond om 22.05 uur Prins Bernhard in een van de zeven grote DC-6 b's van de K.L.M.. het lijntoestel Petrus Plancius, naar New York vertrokken. ,,Ik heb een persoonlijke boodschap van de Koningin bij mij", zo zeide hij vlak voor zijn vertrek, „bestemd voor president Eisenhower. Zoals u bekend is maak ik deze reis om mijn programma, dat ik begin Februari wegens de ramp zo plotseling moest onderbreken, in New York verder af te werken. Ik verwacht weer terug te komen tussen 30 Maart en 1 April." De Prins, die op zijn reis vergezeld wordt door zijn particulier secretaris, dr F. A. de Graaf, en door de adjudant in buitengewone dienst van H.M. de koningin, majoor-vlieger G. Sonderman, was gekleed in een grjjs costuum en een bruine winterjas. In zijn revers droeg hij een witte anjer. Prins Bernhard arriveerde een half uur voor het vertrek van het toestel op het vliegveld en onderhield zich in de salon van het vertrekrestaurant geruime tijd met minister Luns. De gezagvoerder van de Petrus Plan cius is de in dienst van de K.L.M. vlie gende Amerikaanse piloot B. Hutchinson. President Eisenhower heeft een -vol ledig rapport gevraagd over de burger lijke verdediging in de V. S. in verband met de resultaten van de atoomproef neming van Dinsdag. Zelfbeschuldiging van Aragon (Van onze correspondent) P a r ij s, 19 Maart KAMERAAD Picasso, wiens tekening van Stalin in het weekblad Les Lettres Frangaises de communisten in Frankrijk niet bevalt, zoals wij meldden, is half-officieel leverancier van de Communistische Partij; zjjn be roemde „Vredesduif" heeft men op muren, aanplakbiljetten, boven propa- ganda-pamfletten enz. vrijwel overal ter wereld kunnen zien. Hoewel hij voor de Communistische Partij tot dusver onschendbaar was ondanks zijn ab stracte kunstuitingen, die, indien er een under glorierijke naam onder stond, 'iigetwrjfeld het verwijt van „burger- ijke degeneratie" zouden hebben opge- open, is hij thans on de vingers getikt. Het is dan ook juist het gebrek aan realisme, aan communistisch realisme wel te verstaan dat in de Franse schilderkunst sedert enige jaren wordt vertegenwoordigd door de schilder Fou- geron. in Rusland zelf door officiële schilders als Gherassimov, Iwanow enz. -, dat Picasso wordt verweten, gebrek ook aan piëteit voor de nagedachtenis van Stalin. Toch ls het portret geen abstract werk van de meester; het beeldt in forse lijnen een jeugdige Stalin af. een ge zicht met een snor. zonder rimpels, wel licht een oppervlakkige gelijkenis tonend met de afgebeelde toen deze dertig jaar oud was, en in ieder geval een naturalistisch portret, ver ver. wijderd van dat gedeelte van Picasso's werk. dat volgens een kwaadaardige recente uiting van een Franse kunst broeder altijd enigszins aan een ver keersongeluk doet denken. Nu zijn reeds verleden jaar in com munistische kringen te Parjjs heftige debatten geopend over het werk van Picasso en enkele andere kunstenaars, die, hoewel politiek op communistisch terrein staand, in hun kunst vrij wen sen te blijven, zich niet willen onder werpen aan de dwingende voorschriften van de communistische officiële icono- graphie. Journalisten hebben Picasso te Val- louris, het pottenbakkersdorp aan de Cóte d'Azur, waar h(j tegenwoordig woont, geïnterviewd. De schilder ver klaarde, dat Aragon, de eveneens be rispte hoofdredacteur van Les Lettres Frangaises, bij de dood van Stalin hem had verzocht „iets te maken". „Ik heb toen gemaakt wat ik gevoelde", zegt Picasso. ..heb zelfs naar gelijkenis gestreefd, hoewel ik Stalin nooit heb gezien: het portret schijnt de mensen dus niet te bevallen, en djt laat me overigens koud (tant pis!)." Aragon door het bestuur der C-P. is uitgelokt door een protest van de kant der Sowjet-ambassade te Parijs. De schrijver onderwerpt zich in de Hu- manité van heden aan een uitvoerige zelfcritiek, die drie kolommen in het blad beslaat. Het niet zeer heldere be toog wenst te bewijzen, dat de intellec tuelen in de rijen van het militante pro letariaat door onvoorzichtigheid soms het insluipen van gedachten van de bourgeoisie, van de contra-revolutie, toelaten. Aragon geeft tevens het ge neesmiddel aan: Stalin herlezen, bestu deren. en in het dagelijks leven de vruchten van deze lectuur opnemen; dit s voor de intellectuele communist zowel als voor de militant de heiligste taak. Zeeuwen dringen op naar West-Brabant (Van een correspondent) HET gemeentebestuur van Kruiningen wil een nooddorp van 200 gezinsbaralcken bou wen in de onmiddellijke nabijheid van de dorps kom, de gemeente Stave- nisse zal pogingen in het werk stellen om een ba rakkenkamp op het ge meentelijke territoir te mogen vestigen, of, zo dit niet lukt, in de om geving van Bergen op Zcom. Men verwondert zich misschien wat lichtvaar dig over deze plannen. Nederland heeft sinds de laatste oorlog zo zijn er varingen met noodwo ningen, die spoedig niet meer voldoen, handen vol geld kosten en vaak een lelijke dissonant in de stedelijke bebouwing vormen. En toch willen de getroffen sremeenten Kruiningen en Stavenisse barakken gaan bouwen voor hun evacué's. Men moet de mensen die alles zijn kwijtge raakt en uit hun woon plaats zijn verdreven, ge sproken hebben om dit te kunnen begrijpen. „In het begin is het allemaal mooi en wel meneer, maar het valt niet mee je benen onder ander mans tafel te moeten blijven steken". Over het algemeen zjjn beide partijen het eerder moe dan gewend, deze uit nood geboren samenwo ning. En daar komt nog bij, dat de Zeeuwen el ders nu eenmaal niet kunnen aarden, gehecht als zij zijn aan hun eigen grond. Liever in een slechte barak in ons eigen dorp. dan inwonen in een goede woning in Brabant, zegt men u rechtuit in het evacuatie centrum hier ter stede. De mensen zijn niet on dankbaar, dat zeker niet. maar zij willen naar huis terug, zij willen zo gauw mogelijk weer zelfstandig zijn. Het spreekt vanzelf, dat zij daarom aandrang op hun gemeentebesturen blijven uitoefenen. Velen zoeken het trouwens toch al dichter 'bjj huis. Het is in de streek om Bergen op Zoom merk baar, dat vooral de Zeeu wen naar hier beginnen op te dringen. Officieel is het de evacué's wel verboden van vestigings plaats te veranderen, maar het is een feit, dat nog dagelijks Zeeuwse gezinnen uit andere de len van het land, vooral uit Oost-Brabant echter, proberen in Bergen op Zoom, Hoogerheïde, Os- sendrecht of Putte te worden ondergebracht. Als reden geven zij hier voor op, dat zij dan ten minste regelmatig hun dorp kunnen bezoeken om het herstel van hun woning te regelen en hun terugkeer voor te berei den. Het is nog lang niet zeker, dat de barakken kampen voor Kruiningen en Stavenisse in Den Haag de hoge goedkeu ring zullen verwerven. Wel echter staat het vast, dat er iets moet worden gedaan om de evacué's genist te stel len. wil men de Zuid westhoek van West-Bra bant niet in ernstige moeiljjkheden brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1